Over gras-eters en abattoirstormers DE WERELD VAN DEZE WEEK sar*ÜL£ EtAAR Werkingsduur tot 1955 bekort Voor eigen Nederl. politiek is wel degelijk plaats De Belgisch-Ned. waterwegen Mensen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voorbereiding RTC met de West Minister Stikker niet somber over vooruitzichten van Benelux Aanleg Schelde-Rijnkanaal niet verantwoord ONDEUGDELIJK VISWATER ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 PAGINA 4 enadier Medisch standpunt Hondententoonstelling in Utrecht Grootste ooit in Nederland gehouden MR. STIKKER ANTWOORDT KAMER Gering tekort Holland Festival 1951 Belg. uitvoerbelasting te verwachten Ook 25 pet. heffing van buitengewone winsten Nieuw rijkslandbouw- consulentschap Rede van de heer Brautigam voor Havenbelangen Wijziging in emigratie naar Australië Aantal faillissementen stijgt VIREX. en PRESKA-ïepels Advertentie Het onderzoek van voor treffelijke en hoogge leerde heren heeft met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uitgewe zen dat de oermens zich uit sluitend bediende van plant aardige voedingsmiddelen en dus leefde als een vegeta riër. Het gebit van de mens bestaat dan ook voor het grootste gedeelte uit kiezen, maalwerktuigen, maar heeft ook enkele elementen, die we in het dierenrijk terugvinden bij vleeseters: de snij- en hoektanden. Vissen en schaal dieren moeten al heel vroeg op het eetprogramma ver schenen zijn. Toen de mens eenmaal had ontdekt, dat in het vuur geworpen dieren een geur verspreidden die de neusslijmvliezen aangenaam streelde, en dat vuur ge bruikt kan worden om het eten warm en smakelijk te maken, kwam ook het vlees op het menu. Hebben de hedendaagse vegetariërs gelijk als ze in felle bewoordingen betogen, dat dierlijke eiwitten onge zond zijn voor de mens? Neen, zeker niet! Vlees bevat een behoorlijke hoeveelheid vol waardige eiwitten, phosphor en vitamine B, die niet zo gemakkelijk uit plantaardige producten te verkrijgen is. Laten we in het kort de voor delen en de nadelen van vleesgebruik bij elkaar schrijven. De voordelen zijn-, dat vlees de eetlust en de spijsverteringssappen opwekt, gemakkelijk klaar te maken is, goed verteert en zonder moeilijkheden door de darm wordt opgenomen, bovendien haast onvervangbare nood zakelijke voedingsstoffen be vat. Nadelen zijn de hoge prijs, het zuurvormende ka rakter, bevordering van het rottingsproces in de darm en tenslotte het aanwezig zijn van bacteriën en wormeieren (resp. wormen) in slecht ge lid van de vereniging tot die renbescherming en in het ergste geval bereid in geslo ten colonnes op te trekken tegen slagers en strikkenzet- ters, tegen veeboeren en la boratoriumprofessoren. Mee trekkend in hun gelederen raken we verzeild in het kamp der antivivisec- tionisten. Hoog en rood wappert in dat kamp de bloedvlag. Een mens heeft volgens hen niet het recht te beschikken over de levens van dieren. Zij staan er nau welijks bij stil, dat vandaag de dag duizenden mensen van een wisse dood worden gered door geniale en wetenschap pelijk verantwoorde proeven Op dieren. De vlag van hun moreel- idealisme, dat opkomt voor het aardse heil van proef- en slachtdieren, is schoon gekleurd met lof waardige theorieën en goed klinkende strijdkreten, maar hun blazoen js niet voldoende lang en breed om de bloed vlag te bedekken, die gestre ken wordt over de graven van aan diphterie en pokken gestorven kinderen. Een half jaar geleden ont ving ik een verontwaardigde brief van een antiviviseetio- nist. Deze schreef: „Met af schuw las ik uw artikel „Wij zijn niet bang voor pokken", waarin u zeer kleinerend spreekt over de problemen der Vivisectie. Weet dan, dat de gehele beschaafde en ge zonde (dus allesbehalve sen timentele) wereld walgt van vivisectie en haar aanhan gers. Inderdaad moet er een nieuwe geest komen, vooral bij de dokters, namelijk een geest van menselijkheid en eerbied voor het leven, ook van het dier. dat niet om „wetenschappelijke" motie ven bij duizenden mag wor den gemarteld en gedood." In de veronderstelling, dat brief schrijver de antivivisectie niet hanteert als wapen tegen de overbevolking, moet mij van het hart, dat ik het een klein beetje met hem ééns ben. Het onnodig doden van dieren in laboratoria zou zeker een schande zijn. Kan echter het leven van één mens gered worden door de ondergang van honderd die ren. dan is daarmede deze ondergang gerechtvaardigd. Reeds eerder heb ik aange toond, en briefschrijver zal hierover hetzelfde denken als ik, dat tussen mensen en die ren een essentieel onder scheid bestaat. De arts nu dient de mens en respecteert het leven van de mens. Een hoger leven dan het mense lijke bestaat niet op deze aar de. Mogelijk dat briefschrij ver zijn eigen kind wil opof feren aan het ideaal der anti- vivisectionisten gelijk Abra ham bereid was zijn zoon Izaak te offeren voor een hoog doel. Voor het kind hoop ik dan, dat bijtijds een engel uit de hemel neerdaalt en het misverstand opheft. 0 suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILr- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'» Leverpilletjes. raad. Het advies van de bankwet dient ook steeds overgelegd te worden. De amendementen-Hoogcarspel wor den verworpen met 6 tegen 81 stem men (comm. voor). Op art. 33 heeft de heer JANSSEN 'kath.) een amendement ingediend, dat beoogt de wet buiten werking te doen treden op 1 Jan. '55 in plaats van op 1 Jan. '56. Spr. zegt een periode van drie jaar voldoende te achten om ervaring op te doen. De heer HOFSTRA (Arb.) zegt, dat nu niet meer de principiële vraag van tijdelijk of permanent karakter aan de orde is. We staan nu uitsluitend voor de vraag of een termijn van vier of van drie jaar het beste is om ervaring te krijgen. Spr. prefereert het eerste. De regeling moet beproefd worden over een periode waarin de conjunctuur golft. Die kans is groter als er een jaar bij komt. Ove rigens is het niet precies te beoordelen. Maar de deskundigen hebben nu een maal vier jaar gekozen. Welnu, laten we het daar dan op houden, tenzij we on omstotelijk kunnen aanhouden, dat het onjuist is. De heer HOOGCARSPEL (comm.) is voor het amendement. De MINISTER sluit zich aan bij de zakelijke argumenten van de heer Hof- stra, die tevens een gouvemementabel argument aanvoerde, waarbij spr. zich natuurlijk niet kan aansluiten. Spr. acht de voordelen van drie jaar minder tal rijk dan de nadelen. Do heer Janssen sprak over sportiviteit. Het zou de sportiviteit ten goede komen, indien vier jaar werd gehandhaafd, hetgeen niet wil zeggen, dat spr. het onsportief zou vin den als een termijn van drie jaar wordt vastgelegd. Het amendement wordt aangenomen met 64 tegen 21 stemmen (tegen Arb.). Het wetsontwerp wordt met 55 tegen 31 stemmen aangenomen (voor kath., Arb. en comm.). De vergadering wordt te 13.15 uur gesloten. Mr. Oud's partijgenoten hebben de premielening niet aanbevolen als mid del, waar ze eigenlijk niet voor voel den, maar als goed middel in zichzelf en niet omdat de staatsfinanciën zou den zijn vastgelopen. De amendementen De algemene beraadslagingen worden gesloten. Aan de orde is de beraadsla ging over de artikelen Op art. 10 lid 3 heeft de heer HOOG CARSPEL (comm.) een amendement in gediend, dat beoogt in de wet op te nemen, dat besluiten met betrekking tot ae sociaal-economische controle steeds een wettelijke goedkeuring ontvangen, en wel binnen drie maanden, en niet alleen indien een besluit is genomen in afwijking van het advies van de bank- (Vergadering van Vrijdag, geopend te 13 uur, voorzitter mr. Kortenhorst). Voortgezet werden de beraadslagingen over het w.o. toezicht op het crediet- wezen (replieken). Mr. OUD (VVD) zegt, dat hij de mi nister geen staatssocialist heeft genoemd, maar een socialist. Overigens had spr. het wel kunnen doen, want het heden daagse socialisme is staatssocialisme ge worden. Prof. Romme heeft herinnerd aan het program van de VDB. Maar de VDB had deze punten nooit willen uitwerken, zoals de minister het nu heeft gedaan. Wat de consolidatie aangaat, het be treft hier de vraag, wat de minister met het schatkistpapier heeft gedaan. De mi nister zegt nu: ik kon niet consolideren. Maar, dat is het juist, Spr. is van mening, dat de minister gunstiger voorwaarden voor consolidatie had moeten scheppen. Dit heeft hij niet gedaan en daar ligt het verschil van inzicht tussen de minister en spr. Spr. houdt vol, dat een gedwongen lening schadelijk is voor het staatscre- diet. De heren Vonk en Molenaar zijn ook deze mening toegedaan, daarom adviseerden zij een premielening uit te geven. Dit overigens niet, omdat zij daar op zichzelf zulke voorstanders van zijn, maar omdat het de enige mogelijkheid is. Prof. ROMME (Kath.) merkt op, dat men een onderscheid moet maken tussen credietcontróle en credietbeperking. Welnu, het eerste kan blijvend zijn, het tweede dient tijdelijk te zijn, voor abnor male omstandigheden. Hoe kan men nu denken, dan de ban kiers een dergelijke regeling vrijwillig zullen treffen? Zij zijn toch de mensen, die hun geld verdienen met crediet geven. Het is onwerkelijk om van hen te verwachten, dat zij voortdurend hun eigen belangen zuilen terugduwen ten behoeve van het algemeen belang. Wat de houding van de VVD en de KVP tegenover de socialisten aangaat, socialisten toch wel heel wat minder wil spr. zich beperken tot de opmerking, dat de houding van de VVD tegenover de consequent is, dan voor het landsbelang goed is. De heer Weiter heeft tenslotte ge sproken over de vrijheid. Zou hij niet beter kunnen spreken over vrijheid in gebondenheid? Als spr. de heer Weiter wijst op vrijheid in morele gebonden heid, dan weet hij bij hem een open deur in te trappen. Als hij spreekt van vrijheid en gebondenheid aan de rechts orde, dan laat hij een deur open staan, waar de heer Weiter gemakkelijk door gaat, maar als' hij spreekt van vrijheid in gebondenheid aan do welvaartsorde. dan heeft de heer Weiter een klein duwtje, dat spr. hierbij in alle vriend- Schap geeft. De minister MINISTER LIEFTINCK leest uit de handelingen voor, dat de heer Oud wel heeft gezegd, dat spr. staatssocialist is. In eerste termijn zei de afgevaardigde, dat spr. aan schatkistpapier een ander karakter heeft gegeven, dan het wer kelijk heeft. Spr. zou tekorten hebben gefinancierd met schatkistpapier en daar naast sprak mr. Oud over het consoli- datiebeleid. Spr. heeft toen betoogd, dat veel meer lang crediet is opgenomen, dan om kort crediet is ontstaan. Dit is niet in cijfers aan te tonen. Voorts zou spr. niet hebben geconsolideerd. Spr. antwoordde daarop, dat ruim 9 milliard is geconsolideerd. Nu kan mr. Oud toch niet meer betogen, dat er weinig,, ja zelfs te weinig is geconsolideerd PROF. ROMME zei, dat spr. het ont werp het normale karakter heeft ont nomen, door aan te dringen op een spoedige behandeling. Spr. drong daar inderdaad op aan, maar daarmede werd het ontwerp geen noodontwerp. Het karakter van het ontwerp bleef hetzelf de, alleen de behandeling wijzigde zich. Wat de gedwongen leningen betreft, lang niet.altijd zijn deze uitgegeven in perioden, waarin gesproken kan wor den van een geschokt staatscrediet. keurd vlees. Aan de nadelen kan worden tegemoet geko men door weinig vlees te ge bruiken. daarnaast melk, groente en fruit in het menu op te nemen, te letten op de keuringsstempels, het vlees niet te lang en zorgvuldig te bewaren, en op de juiste wijze klaar te maken (dooi en door gaar!). Dit uit zuiver gezondheidkundig oogpunt Vele vegetariërs leggen de nadruk op de hygiënische na delen van vleesvoeding, en doen zich wel degelijk te goed aan melk en eieren, die toch ook van dierlijke oor sprong zijn. De meeste vege tariërs echter hebben lak aan gezondheidsleer, zij hebben net zoveel bezwaar tegen yoghurt en omelet als tegen een biefstukje en een gebra den patrijs. Hun bezwaren zijn van morele aard. Zij zijn (Van onze Utrechtse correspondent) Hedenmorgen is te Utrecht de vijfde hondententoonstelling geopend die de U.Z.G., een combinatie van de Utrechtse Ras Honden Vereniging en de Zeister Kynologenclub, organiseert. Het is de grootste internationale hondententoon stelling die ooit in Nederland is gehou den. Onder de 940 inzendingen, die voor een groot gedeelte uit het buitenland afkomstig zijn, zijn er naast de meer be kende rassen als Duitse Herders, Boxers en Airdale Terriers, vele vreemde rassen tot een totaal van 74. De keuring ge schiedt door 30 keurmeesters, waarbij acht buitenlandse deskundigen op kyno- logisch gebied. De expositie is geopend tot Zondagavond 17.30 uur. Het bekende beeldje van Christoffel Pullmann aan de Straatweg even bui ten het Paleis Soestdijk, is in d& loop van de jaren nogal beschadigd. Sou venirjagers hebben hem zelfs zijn ba jonet ontnomen. Sinds kort heeft deze soldaat u'it de troepen van Prins Wil lem V zijn post verlaten en wordt in de edelsmidse van Brom te Utrecht weer opgeknapt. Ook zijn bajonet krijgt hij weer terug. Spoedig zal hij, hersteld en strijdvaardigweer prijken op zijn oude plaats, viaar hij 27 Juli 1787 sneuvelde in de strijd met de- Utrechtse patriotten. De dappere gre nadier stierf liever dan zijn wapens neer te leggen. Parijs was deze week weer het middelpunt van de wereld. De Assem- blée der Ver- 5 enigde Naties is er bijeen en houdt de aan- dacht van mil- Brt lioenen mensen r\ gevangen. Merk- yVv» waardigerwijze gaat er deze keer een krachtige op timistische stemming van deze bijeenkomst uit, die zich overplantte van de zestig delegaties op de negenhonderd toeschou wers en zelfs op de vijf honderd journalisten, die daar in het prachtige Palais Chaillot de be raadslagingen volgen. De president van de Franse Renubliek, Vincent Au- riol. zei in zijn welkomst woord te hopen, dat de grote figuren, die in de Assemblée de toon moes ten aangeven, de weg zouden vinden naar per soonlijk contact, opdat de tegenstellingen, die de wereld verlammen, zou den kunnen verminderen Blijkbaar doelde hl.i op een mogelijke hiieen- komst der Grote Vier. te weten Truman. Churchill, Stalin en Pleven. Hoe het daarmee staat weet no« niemand, maai» Tmman heeft alvast over een ont- waneningsplan gesproken, dat door de Westerse drie Amerika. Enge land en Frankrijk als een concreet voorstel ln de Assemblée zal worden ingediend. Men had ver wacht. dat Sta'in naar aanleiding van de 34e ge denkdag van de Russisch- revolutie, zijnerzijds ook iets op het gebied van ontwaneningsnvooaganda zou verkondigen. Maar in plaats van Stalin snrak Beria en de Russen hiel den dus de weg nog vrij om ten opzichte van de Westerse voorstellen stel ling te nemen. zien van de controle op de atoombom- men enige con- cessies gedaan •j/wj k\ aan de vroegere A I y eisen van de «TC Russen. Dit kon den ze doen sinds de Westelijke we reld blijkbaar een nieuwe voorsprong op de Russen verkreeg, doordat ze thans beschikt over ..tactische atoomwapens", d.w.z. over kleine atoombommen, die men tegen oprukkende legermassa's kan aanwen den. De Russen zullen on- nieuw een verbod van de atoombom eisen en naar alle waarschijnlijkheid is men dan weer even ver als te voren. Ook ten aan zien van de Russische eis tot toelating van China tot de Verenigde Naties ziin er nog geen tekenen, die op een Russische overwinning in deze moei lijke kwestie wijzen. Men mag wel verwachten, dat op dit punt een kracht meting zal plaats vinden in Parijs en de landen, die China hebben erkend, zo als bijv. Engeland en Ne derland. zullen moeiliik tegen deze toelating kun nen siemmen. Maar op de een of andere manier zal er wel een beslissing val len! dte' min' of meer ln overeenstemming zal ziin met de bestaande machts verhoudingen. zou zijn". Hij voegde daar nog aan toe. dat hij een buitenlands diplomaat, had gevraagd, welk jaar deze dacht, dat het, oorlogsge vaar het grootst zou ziin. Op deze vraag was het verrassende antwoord ge volgd van: „Verleder jaar!" Inderdaad schijnen de staatslieden van all» landen wel terdege reke ning te moeten houden met het. diepe vredesver- langen van de volkeren, waartegen geen enkel re giem kan ingaan. Met het vliegtuig, dat Donderdag avond van Schiphol naar Curasao ver trok, reisde mee prof. dr. W. C. L. van der Grinten, oud-staatssecretaris van Economische Zaken en lid van de com missie, die als gevolmachtigde der rege ring voorbereidingen voor de R.T.C. met de West zal treffen. In een kort ge sprek, dat wij met prof. Van der Grin ten hadden, deelde hij mede, dat het zonder twijfel in het, voornemen van de commissie ligt na de besprekingen in Willemstad naar Paramaribo door t.e reizen om ook in Suriname voorberei dende besprekingen te voeren. De com missie, die voorts bestaat uit mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van Sla- te en voorzitter en mr. W. H. van Hels- dingen, hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Overzeese Rijks delen, welke beide heren morgen zul len vertrekken, zal zonder twijfel vóór Kerstmis in Nederland terug zijn, aldus prof. Van der Grinten. Het ligt ernstig in de bedoeling van de Nederlandse regering de R.T.C. om streeks half Maart te houden en deze datum niet naar een later tijdstip te ver schuiven, taant wil deze regering nog re sultaten bereiken, dan is het. nodig, dat deze zijn behaald voor in ons land de verkiezingen zvXlen worden gehouden. Advertentie De hereniging van Duits land is ook een probleem, welks nnlossing omdat het verlangen A van het Duitse Jü v0'k het eist 2. «3 donr iedere staatsman wenselijk -7/v'\ moet worden geacht. Een bandhaven van een ver deeld Duitsland is name- liik een klap in het ge zicht van de historische logica. Maar dat wil nog geenszins zeggen, dat deze kwestie met logische re deneringen tot oplossing zal worden gebracht. Het laatste nieuws is nu het antwoord, dat president Heuss beeft gegeven aan ziin collega van oost- Duitse republiek. Wilhelm Pieek. Daarin wordt ee- zp"d. dat de bewoordin gen van Piece's voorstel len zé beledigend zijn voor de regering van West-Duitsland: dat het hem onmogeliik is er ook maar iets op te antwoor den Waaruit volgt, dat de Duitse kwestie, de Kore aanse en de andere Oos terse kwesties, alsmede de Vraagstukken, die met de internationale ontwa pening verhand houden, eigenlijk zó nauw ver- hnndpn zijn, dat geen en- kele aparte oplossing mo- geliik srhunt. En dus mopten wp onze hoon wel op Parijs stellen Als het. déar niet iukt, lukt het nergens. De rekening van het Holland-Festival 1950 wijst, nadat de verschillende in uit zicht gestelde subsidies waaronder het than aangevraagde toegekend zullen zijn. een ongedekt tekort aan van f 2706,82. Voor zover san de hand van de thans bekende voorlopige cijfers valt na te gaan, zal het nadelig saldo van het Holland-Festival 1951 kleiner zijn dn het bedrag aan overheidssubsidies, dat in hef voortiitzléht isgesteld, zo deelt de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in een nota aan de Tweede Kamer mede. Binnenkort zal ia België een K.B. ver schijnen op grond waarvan een belasting op de uitvoer wordt, ingesteld. Deze be lasting zal wat, metaalwaren betreft 3 pet. ?e,„,asen- Textielproducten zullen gedeel- v'Jsesteld zijn van deze belasting en gedeeltelijk worden belast met een half pet. De Belgische regering verwacht, dat deze uitvoerbelasting ongeveer frs. 1600 millioen in de staatskas zal doen vloeien. Een bij de Kamer van Volksvertegen woordigers ingediend wetsontwerp bepaalt bovendien, dat een belasting van 25 pet. op de buitengewone winsten zal worden geheven. De winsten van minder dan frs. 400.000 worden evenwel door dit ontwerp niet getroffen. Met dat al sehiint het dus nog niet goed te zien. w--.-*„n het optimisme Is opgrond, dat er tflsSsa»* ven de A««d- 6 **05hlép uitgaat. Mep verwacht blljk- baar. dat er in Tg Korea spnerMg een wapenstil stand tot stand zal komen, waarna ook andere pro blemen in het Verre Oosten ter hand zouden kunnen worden genomen Ook Churchill heeft, de zer dagen nog herhaald dat „men nooit mag zeg gen. dat een derde we reldoorlog onvermijdelijk De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van 1 October j.l een nieuw rijkslandbouwconsulentschap in te stel len, omvattende het gedeelte van de provincie Overijssel, voor zoveel betreft de Noordoostpolder en de gemeente Urk. Naar het A.N.P. verneemt, is ir. G. Veld man, ingenieur bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, ter standplaats Em- meloord, gedetacheerd bij de directie van de Wieringermeer (Noordoostpol- derwerken), belast met de waarneming van de werkzaamheden aan dit nieuwe consulentschap verbonden. Naar het sehiint hebben de Amerikanen ten aan lang» ioeht... Vies weer... Modder Na een lang betoog in de blauwe zaal van het Beursgebouw te Rotterdam ge houden voor de havenvereniging „Rot terdam", is de heer J. Brautigam, die een werkzaam aandeel heeft gehad in de samenstelling van het rapport-Van Cau- welaert-Steenberghe, sprekend over „De Belgisch-Nederlandse waterwegen en havenprobelmen, tot de volgende con clusie gekomen: Zolang het transito-verkeer nog zover achterstaat bij het verleden, zolang de toestand der Nederlandse betalingsbalans nog zo precair is en een groot deficit aangeeft, zolang kan Nederland zich niet veroorloven een kanaal te doen graven ten dienste van een goede buur, een ka naal, dat financieel en economisch niet verantwoord is, maar dat bovendien het herstel van Nederland niet alleen zou Meneer, ik ben tégen het kapi talisme", betoogt de heer met korte krulletjes in het hoekje, „ik heb genoeg van Me facsistische smeerlapperij. Straks gaan alle hoge heren weer naar de wintersport. Ze zijn pas terug uit de Franse Rivièra, bah". Om vóór zevenen vanmorgen sta>p- ten wij de exprestrein naar het Zui den in; tussen het Amstelsta-tion en lAbcoude ontdekte de coupé de po litieke instelling van de meneer in het hoekje. Om tien voor half acht was de veldslag in volle actie. Het anti-communistische front bestond uit twee gehaaide handelsreizigers en een echtpaar 'in feestkledij, op weg naar een jubileum. „Dan zou ik u willen vragen, waar om Ome Jozef, papa Molotofen hoe die andere grote Russen heten, zo vaak naar de Russische Rivièra gaan? vraagt de reiziger-in-snoeischaren op een toon, of hij het tegen een wan- betalende klant heeft. Dacht u werkelijk, dat in Rusland alleen de grote heren daar naar toe konden? Nee, meneer, u bent weer volkomen verkeerd 'ingelicht. Elke arbeider, elke overspannen huisvrouw kan daar zolang als nodig is naar toe". „Dan zal het daar wel propvol zitten met overspannen vrouwen", mum- muit de feestganger achter een si gaar met een kapitalistisch bandje. „Maar daar leest u nooit iets van in de burgerlijke kranten", wijst de communistische Krul met een dik vingertje, „dat durven ze niet te pu bliceren". Een meerstemmig hoongelach rolt door de coupé. Ze kijken wel uit" grinnikt Snoeischaar, „niemand maakt zich graag belachelijk". „Ofschoon", doet de enige dame in hot gezelschap Zich horen, „ik di rect geloof, dat er ontzettend veel o-verspannen vrouwen in de Sovjet- Unie zijn". „Verwacht u er daar meer, dan hier in Nederland?" vraagt de communist, nogal onbeleefd. „Natuurlijk, als ik dat zo hoor, moet een vrouw, die met een commu nist getrouwd is, minstens knettergek worden". De aanmeldingskantoren voor emi gratie zullen met ingang van 17 No vember gedurende enkele dagen geen aanmeldingen voor emigratie naar Australië in ontvangst nemen. Dit houdt verband met nieuwe instructies, welke aan deze kantoren toegezonden zullen worden omtrent emigratiemogelijkheden naar dat land. De emigratiemogelijkhe den voor ongeschoolde arbeidskrachten, gehuwden met kinderen inbegrepen, zullen ruimer worden gemaakt, terwijl de mogelijkheden voor de geschoolden geringer worden. De aanvragen van hen, die zich voor genoemde datum melden, zullen vol gens de thans geldende bepalingen be handeld worden. Totaal aantal uitgesproken faillisse menten over de maand October 1951, 187 (138) te verdelen als volgt: In N.- Holland (excl. A'dam) 28 (21), Amster dam 29 (26), Z.-Holland (excl. Den Haag en R'dam) 20 (13), Den Haag 14 (9), Rotterdam 8 (14), Utrecht 15 (3), Gel derland 8 (12), N.-Br. 24 (12), Limburg 7 (6j, Zeeland 9 (1), Friesland 7 (5), Groningen 8 (6), Drente 0 (4), Overijsel '10 (6). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari t/m 31 October 1951, bedraagt 1612 (1421). De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1950. Advertentie Het laatste snufje voor de hengelsport (met lood - goud en. nikkel) Befaamde Luxor-producten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4