Eerste Nederlandse bisschop sedert reformatie Belevenissen van de struisvogel Rasmus 1 JAC. GROEN BEPLEIT STEUN AAN DE TUINDERSBEDRIJVEN Regina Latex-matras Stamde uit een illustere Haarlemse familie Zijn geboortehuis stond aan het Spaarne „Cyrano de Bergerac" in Luxor HARTENDORP Wat heeft de minister met de tuinbouw voor? COLD WAVE?? J. r Pullman Matrassen Pullman matrassen blj Wassenaar jansweg n Yakgroep Tuinders L.T.B. h. KORT luisteren naar Mgr. Corn. Baron van Wijkerslooth, 100 jaar geleden gestorven Zimartepunt in zijn hart, niet in zijn hoofd Avonturen met een schip Prutsers op de koop toe MOLENDIJKS KAPSALONS KAPOKMATRASSEN J ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 PAGINA 9 Geboortehuis stond aan het Spaarne mm Franse opvoeding Toch naar Warmond Personalia DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK GEZONDE SLAAP DIT MERK UW WAARBORG thans onder ieders hereik Rembrandt Frans Hals Palace Spaarne City H.D.Z. won dames zwem vierkamp Chauffeur van H.A.L.O.P. overleden PERMANENT TIEDE Ja. maar van BASKETBALL Gemeente-ambtenaren boeken een overwinning NAAST ONZE VAN EICEN FABRIKAAT M-JW (rubber matras) HAARLEM m een kil-zakeliike overlijdensadvertentie (zonder ondertekening van enig familielid af clericale executeur testamentair) komt in de „Opregtë Haarlemsche Courant" van 15 November 1851 de mededeling voor, dat d.d. 10 November 1851, dus vandaag precies 100 jaar geleden, op zijn hofstede Duinzigt, onder O eg st- Secst, is overleden: „de Hoogwaardige en Hoog Wel. Geb. Heer Cornelius Ludo- vicus Baron van Wijkerslooth van Schalkwijk, Bisschop van Curium 'i.p.i., Huis- Prelaat van Z. H. en Assistent bij den Pausselijken Troon. Kommandeur der Orde Van den Nederl. Leeuw en van den H. Gregorius, enzoovoort." In verband niet dit honderdjarig overlijden mogen hierin, in mozaïek-vorm, enige bijzonderheden volgen over Cornelius Ludov'icus, mede ter aanvulling van het „enzoovoort", waarmede de advertentie besluit. gepubliceerde, „Verscheidenheden uit de omgeving van Leiden". Op blz. 108 van genoemde bundel schrijft hij n.l. dat ..Cornelius. geboren is in een van die voorname oude huizen op de Bakenes- sergracht. waar al de oude R. C. families dier stad (Haarlem) zetelden". Zoals wij reeds hebben opgemerkt, woonden de Oems (inderdaad) op de Baksnessergracht „bij de Quakelbrug". De Wijkerslooth's woonden o.i. echter ten tijde vah Cornelis' geboorte op het Spaarne, ter hoogte waar thans het Veronicagesticht staat. In het Stadsarchief-Haarlem bevindt zich een „register van de huizen enz. binnen de stad Haarlem enz. (beginnen de 1 April 1784 en eindigende den 14 Junij 1785)", waarin op blz. 98 en 99. on der dagtekening van 18 December 1784, vermeld staat, dat „Dirk Wijnands ma kelaar binnen deze Stad.... draagt op, in de qualiteit, tot eenen vrijen eigenaar den HoogWeigebooren Heere Hendrikus de Wijkerslooth, woonachtig te Utrecht, een Huis en erve, weleer een gedeelte van de geweezene Brouwerije, genaamd de drie Klaveren, ....zijnde het zelve Huis staande en gelegen op het Spaarne, aan de Oostzijde, tusschen de Barnesteag en lange Brug." Wij menen hieruit te mogen conclu deren, dat Henricüs Jacobus van Wij kerslooth. vóór en in verband met zijn huwelijk (19-4-1785), dit perceel op het Spaarne gekocht heeft. Hn dit huis overleed zijn dochter, Marie Charlotte Wilhelmina: „Op Maandag den 5 Mev 11788: 't Kind van de Heer Henricus de Wijkerslooth, 10 maanden, aan 't Spaar ne, over de Turfm."). Alvorens de levensloop van de latere bis schop te schetsen, is het verleidelijk hier even te wijzen op een hoogst xnteiessante bijzonderheid met betrekking tot zijn jong ste broer Franciscus Johannes, gedoopt te Haarlem in St. Bernard op 22 Juli 1792, „heri natus (gisteren geboren) op 't Spaa ren". Deze Franciscus, die" later kamerheer is geworden van Willem I, huwde op 51- jarige leeftijd te Parijs met de 18-jarige Charlotte prinses de la Tremouille, wier famiiielijnen teruggaan naar Willem de Vandaag 100 jaar geleden is de ver maarde Haarlemmer van geboorte, Mgr. Cornelis baron van Wijkerslooth, titulair bisschop van Curium, op zijn landgoed te Oegstgeest gestorven. Hij was de eerste Nederlandse bisschop sedert de reformatie en stierf op een keerpunt in de geschiedenis der Ned. kerkprovincie: twee jaar voordat het toenmalige missiebestuur tot de vol waardige hiërarchie van vóór de re formatie zou worden hersteld van welke gebeurtenis in 1953 het eeuw feest zal worden gevierd. In meerdere opzichten mag het stuk historie, belichaamd in de levensloop van Mgr. van Wijkerslooth, daarom van zulk een belangwekkende actu aliteit worden geacht, dat wij hier over twee vervolgartikelen zullen publiceren van de hand van een ter zake kundig medewerker. In officiële bescheiden komt Corne lius het eerst voor in het doopboek van de Statie van Sint Bernard („den Hoeck") te Haar'em. In genoemde sta tie werd hij op „25 Maji 1786" gedoopt als zoon van Henricus Jacobus van Wij kerslooth van Weerdesteijn en van Anna Catharina Maria Ram van Schalk wij ck. Zijn vader, tweede zoon van Corne lius Caspar van Wijkerslooth en van Maria Charlotta van Kuykhoven. was °P 17 Augustus 1752 gedoopt in „de Jc- zuïetenstatie in de Catharijnesteeg" te Utrecht. Zijn moeder oudste dochter Van Pieter Ram van Schalkwijck en Van Agatha Margaretha Oem was op 13 Februari 1760 gedoopt in de Statie van St. Bernard („den Hoeck") te Haar lem. De famiiie Oem, afkomstig uit Dordrecht, woonde te Haarlem op de „Bakenessergragt, by de Quakelbrug". Uit deze familie stamt o.a. Joannes Si- hion Hermanns Oem, die een rol ge speeld heeft in de Haarlemse Kerkge schiedenis. Deze Joannes Oem werd in 1724 priester gewijd. Onder zijn naaste familieleden telde hij de secretaris van de Aartsbis schop van Mechelen, Hoyinck van Papen- drecht, en Joannes van den Steen, Aarts priester van Holland en Zeiand. Deze familierelaties bezorgden hem, naast ne- Potistische steun in zijn priesterlijke car rière, ook de „jalousie sacerdotaie" van zijn ambtsbroeders. Als pas-gewijd pries ter werd hij ais kapelaan geplaatst in ..den Hoeck" te Haarlem bij zijn oom de Aartspriester, die op 7 October 1727 zijn neer Joannes vereerde met de waar digheid van Kanunnik van liet veel-om streden Oud-Kapittel: „Amplissimum Har- lemensis Ecclesiae Capituium(Bijdra gen Bisdom Haarlem LVlI, JL87). Op 18 Maart 1728 werd de ..Wijdluftige Heer Kanunnik" door dezelfde Aartspriester aangesteld als pastoor der Statie Beiken- rode (Heemstede). Sinds 3 Augustus 1728 was hij Provisor van het Hollandsch Col lege (seminarie) „Pulcheria" te Leuven. h In .1739. werd. .Joannes benoemd tot pas toor van de Amsterdamse Statie „Gelooi', Hoop en Liefde", de latere St. Catharina- kerk. „Approbante et applaudente Capi- tulo" werd hij op 30 Mei 1748 tot de hoog ste waardigheid in het Oud-Kapittel ge kozen: Deken en Vicaris-Generaal. De milde en vrijgevige Joannes Oem over leed te Amsterdam op 25 Mei 1771 en Werd, zes dagen later, aldaar in de Nieu- W'e Kerk begraven in hetzelfde graf, Waarin op 8 Februari 1679 Joost van. Vondel begraven was. Cornelis' ouders huwden voor schepe den te Haarlem op Dinsdag 19 April 1785. Zijn vader was bij diploma van 25 Maart 1786 door Keizer Joseph II erkend a?s behorend tot de adel; hem was de htel verleend van baron van eerstge boorte. Hij was lid van het Wetgevend J^chaam en Wethouder van Haarlem, ha van het Comité van Financiën en V£*n Kerkelijke Zaken. Ridder in de Orde van de Unie. Met Alexander Hen- ^i'ik Godart Baron van der Capellen ^'erd hij op 24 Juni 1806 afgevaardigd baar Den Haag, om „hunne Majesteiten be Koning en Koningin Lodewijk f^Pöieon en Hortense de Beauharnais ter audiëntie te complimenteren". Hij °verleed te Haarlem op 22 October 1808 2.P de Nieuwe Gracht en werd op 27 October d.a.v. in de Grote Kerk begra ven (middeltrans no. 257). Zijn vrouw, Anna Catharina Maria, overleed te Haarlem op Zondag 19 October 1828 en J^erd begraven te Schalkwijk^ bij Utrecht. De vraag. Waar te Haarlem Cornelis yan Wijkerslooth geboren is, menen wij j hders te moeten beantwoorden dan W. O. Bijleveld deed in zijn onlangs 'Nvt Mgr. Corn. Baron van Wijkerslooth Z w i j g e r enerzijds en de beroemde veld heer Turenne anderzijds. De lijn naar Wil lem de Zwijger loopt via Claude de la Tre mouille, die gehuwd was met Charlotta Brabantina, vierde dochte ravn f~e Zwijger en diens (derde) gemalin Chariot .e van Bourbon. En nu is het merkwaardig, dat Winston Churchill via dezelfde Claude de la Tremouille en Charlotta Bra bantina een afstammeling «as van Willem ae Zwijger en Charlotte van Bourbon. Tengevolge van de Franse revolutie hadden vele priesters de wijk genomen naar Holland: „la grande arche des fugitifs". De priesters Isnard en Lombal vonden een gastvrij onderdak bij' de familie van Wijkersloeth te Haarlem, waar zij o.a. als gouverneurs van de kinderen optraden: hun lessen vorm den de propaedeuse van de jeugdige Cornelis. Dank zij de raadgevingen van de bevriende familie van Velde de Melroy uit Brussel en van Antonius van Uils, trok de 15-jarige Cornelis, met zijn broer Jacob, op 9 November 1800, daar Wilkinghege (bij Munster), waar de uitgeweken Franse priesters Rattier en de la Haye een onderwijsinstituut op gericht hadden. (Later werd liet insti tuut verplaatst naar Borgh). Hier vol tooide Cornelis zijn humaniora en volgde een cursus in wijsbegeerte. Cornelis' opvoeding door de franse priesters te Wilkinghege verklaart hel gemak, waarmede hij later de rvaPse taal in woord en geschrift gebruiKte, al deelt Van Loos ook mede, dat van Wijkerslooth „allerminst klassiek FrinRS18S051 verliet Cornelis het instituut van Wilkinghe en trok naar Brussel, om er rechten te gaan studeren, daar werd zijn reeds lang slium«rt® roeping voor het priesterschap dig. Andermaal adviseerde de familie Van Velde de Melroy haar Haarlemse vrienden: de jonge Cornells eigenlijk" naar het seminarie komen van het Vicariaat van 's-Hertogenvoor- Zij stelde het instituut van ..óen voor treffelijken president van Uils en oen diepgeleerden Moser" blijkVns was het Haarlemse Warmond. Van Gils was echter een voorzichtig man. °pwiik 1806 schreef hij aan baron van Vujke slooth Sr., dat de „aanvaardii36 studenten in het seminarie bij uitslu - ting voorbehouden is aan den Keer karius van dit bisdomZijn Hoo8^- zou niet gaarne het misnoegen op zien halen van zijn Excellentie den heer Internuncius-superior, of van de andere geestelijke overheid der Hollandsche zending. Dus zou hij wenschen en ver wachten. dat UwEds zoon bevorens de blijken bezorgde der toestemming van voornoemden heer Superior of van den heer Aartspriester van Holland." Edoch! Toentertijd was H. F. ten Hulscher Aartspriester van Holland, die Van Gils wel hoog vereerde, doch met wie hijniet altijd eenstem mig dacht." De kansen van de aspi rant-theologant van Wijkerslooth schom melden, „totdat iedere verdere poging voor goed schipbreuk leed op Mgr. A. Ciamberlani's weigering, om Cornelius Ludovicus aan het vicariaat van Den Bosch af te staan": op 1 October 1806 werd Cornelius Ludovicus als theologant te Warmond ingeschreven. Van praeses Chedeville bestaat een memorie-boek van de wetenschappe lijke vorderingen zijner Warmondse studenten: van 1804 tot 1810 staan daarin de rangnummers opgetekend, die door de theologanten in hun con coursen verkregen zijn. Van der Loos deelt daaruit de namen mede van hen, die in genoemde periode tot de eerste vijf gerekend werden. De 20. De marconist vertelde, dat er een onbekend iemand naar binnen gekomen was en dat die hem plotseling had beetgegrepen. Ondertussen gooide de kapitein razend de plank, die Sam oan een lang touw gebonden had en die hij in het patrijspoortje ge mikt had, naar buiten. Dat trof erg goed, want Sam dobberde vlak onder het patrijspoortje stuurloos in zijn leeg olievat rond en hij kon dus best een roei- - Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhógen"^ riem gebruiken. Het stuk hout kwam boven op zijn hoofd terecht en hij kon het dus zo pakken. Michael Gordon heeft het toneelstuk van Edmond Rostand „Cvrano de Ber gerac" verfilmd en hij" heeft er mis schien een, wat de strikte filmvorm be treft, te toneelmatige film van gemaakt. Hier tegenover staat echter dat hij het De 25ste November zal het groot feest zijn in de Leeuwerik straat 19, want dan zal het vijf en vijftig jaar geleden zijn, dat de heer A. Mookhoek in het huwe lijk trad met mej. C. de Vos. De bruid is nu 78 jaar en dè bruidegom 77 jaar. Het zal het bruidspaar die dag wel n'iet aan belangstelling ontbreken. Zondag 11 November is het 25 jaar geleden dat de beer C. M. Jonckbloedt, Jan Gijzenkade 251, als electricien bij het Technisch Bureau Theo Bonarius in dienst is getreden. Advertentie Gen. Cronjéstraat 43 Telefoon 16990-17696 Kruidbergerweg 51 Spaarne 3 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. theologant van Wijkerslooth behoor de steeds tot dit quintet, meestentijds als primus of secundus. Op 25 Juni 1811 werd Cornelis van Wijkerrtooth te Paderborn (Westfalen) tot priester gewijd. In October van het zelfde jaar volgde zijn benoeming tot „professorum ass«s^cJ10s' va? het.semi narie Warmond; in 1816 volgde hij van Halen op als gewoon hoogleraar; vanaf f823 doceerde hij de theologie^ Borret getuigt: „Al kon Baron van Wijkerslooth als man van. wetenschap, ais', theoloog en veelzijdig' ontwikkeld geleerde niet op één lijn met Chedeville "eplaatst worden, toch bezat hij vele en eigenaardige verdiensten en loffelijke hoedanigheden... Verder wijst hij op ,,'s mans waarlijk priesterlijke levens wandelen zijn liefdadigheid, meer bijzonder in 't ouders ondersteunen van min vermogende studenten. (Katho liek, 65, 378). Wellicht iietwat gechar geerd verklaart Gerard Brom, dat „van Wijkerslooth zijn zwaartepunt in zijn hart, en niet in zijn ho_ofd had." (Her leving wetenschap i- Kath. Nederland, ■125).... De verdere levensloop van Van Wij kerslooth hopen wij in een volgend ar tikel te schetsen. H. W. M. VAN OS Advertentie 2-persoons PULLMAN Matras r«eds vanaf 57»^® Levering uitsluitend via de winkeliers Vraagt adressen van PULLMAN- Oealers in Uw omgeving aan »>.v. PULLMAN, ZWIJN DRECHT l&rteiitie Volledige collectie t/o STATION „Wanneer het mij ook nu weer vergund is een woord bij de opening van de jaarvergadering van onze Tuindersvakgroep te spreken, dan valt mij dit min der zwaar dan in het vorig jaar. Toen stond die vergadering n.l. m het teken van de droevige uitkomsten in de gehele koudegrondstuinbouw. Hoewel er nog één gebied is, waar de tuinders het als gevolg daarvan nog heel zwaar hebben waarbij mogelijk een, uitkomst zou zijn als het. in de a.s. winter nu eens echt winter zou worden mogen wij, in het algemeen sprekende, niet on tevreden zijn over de gang van zaken in dit jaar, dat nu bijna om is. Zowel in de vollegrondstuinbouw als in het glasbedrijf en óók in de fruitteeltgebieden zijn behalve dan hij de genoemde uitzondering de uitkomsten van het be drijf bevredigend te noemen". Met deze opmerking begon de heer Jac. Groen z'jn openingsrede op de algemene jaarvergadering van de L. T. B.-vakgroep Tuinders, welke vandaag in Haarlem gehouden werd. bouw zó en ook altijd geweest, dat een onrendabele teelt het volgend jaar weer rendabel kan zijn en omgekeerd) geven, waarvan duidelijk zichtbaar is, dat de teelt in geen enkele redelijke verhou ding staat tot de afzetmogelijkheden. Men moet geen bedrijven steunen, waarin ae ondernemer een knoeier is, een vent die z'n vak niet verstaat. Men moet geen steun geven aan bedrijfjes die zó klein zijn, dat er nimmer een redelijk bestaan op gevonden kan worden. Behalve dan in die gevallen, waarin de ondernemer niet de gehele winter zit te kaarten, doch die naast zijn kleine bedrijf nog op andere wijze zijn brood tracht te ver dienen. Als een van de voornaamste punten sneed hij daarna dat van de steun aan de tuindersbedrijven aan. Als deze dingen zo zeide hij aan de orde zijn, dan blijkt telkens, dat er in de tuinbouw zelf weerstrevers zijn. Als door een man, die zeer veel invloed heeft, openlijk gezegd wordt, dat elke steun aan de tuinbouw de p voor naar is, als in de tuinbouwbladen in artike len alle mogelijke en onmogelijke ar gumenten bij elkaar worden geharkt om te betogen, dat bedrijfssteun uit den boze is, als er een belangrijke organi satie is, die weliswaar accoord is gegaan met het adres van vorig jaar, doch voor uit verklaard had, dat zij dit alleen deed om geen spelbreker te worden, dan be hoeven wij ons over de houding van een minister niet te verwonderen. Men moet geen steun aan producten (het woord „onrendabele teelten" ge bruik ik niet, want het is in de tuin- Maar steeds wanneer er maar weer uit den treure werd betoogd, dat men met die steun toch erg voorzichtig moet zijn, met het oog op die „on rendabele teelten", die knoeiers in het vak, de lui uit die kleine bedrijfjes, dat kaarten in plaats van werken, heb ik steeds deze vraag gesteld, die nie- mand kon oplossen: hoevelen zullen dat er nu zijn? Ja, er zullen er zo wel enigen zijn en op dat argument is al tijd elke steun af te wijzen. Maar dan niet alleen aan de tuindeis. Want ik ben er zelf vast van overtuigd, dat de 85 millioen voor de kleine boeren noch de weide-afrasteringen en de silo's niet voor de volle 100 pet. terecht zijn gekomen bij de bona-fide,n. Wanneer wij het hebben over hulp middelen om het bedrijf, dat in de knoei is gekomen door conjunctuuromstandig heden of welke andere oorzaak óók, die het bedrijf op de rand van de ondergang heeft gebracht, te hulp te komen, dan bedoelen ook wij het economisch verant woorde en goed geleide bedrijf. Doch om dat een dergelijke steun in de tuinbouw welhaast niet anders te regelen is dan op de producten, moet men dat kleine percentage prutsers op de koop toe ne men. Nu werd niemand geholpen. De regering deed dus tot -heden niets in de vorm van directe steun; zij ont hield de tuinders ook de steunvormen zoals wij die voor dé kleine landbouw kennen. Ja toch, er zullen aanstonds cre- dietmogelijkheden zijn uit de Marshall hulp. Op zich kunnen wij dankbaar zijn voor deze geste. Maar ook hier lijkt het wel. dat er aan de ijver, energie en werkkracht van de tuinders zodanig ge twijfeld wordt, dat alleen tuinders, die zonder regeringshulp ook nog wel aan crediet kunnen komen, hiervoor in aan merking kunnen komen. Wij zullen met die f 5.000.000 wel jaren toe kunnen. Als het nu zó staat en er sterk aan getwijfeld moet worden of door de re gering nog werkelijk iets van betekenis voor de tuinbouw zal worden gedaan, is het hoog tijd, dat de minister nogmaals dringend dient te worden gevraagd wat hij met de tuinbouw vóór heeft. De heer Groen besprak tenslotte de sanering en punten van organisatorische aard. De vergadering ging daarna over tot de behandeling der verschillende binnengekomen voorstellen. publiek iets heeft voorgezet, wat van meer waarde is dan de meeste Holly- wood-producten van de laatste tijd. Cy rano de Bergerac is wel hèt klassieke voorbeeld van de toegewijde en trouwe minnaar, die zijn liefde in mooie vol zinnen weet te formuleren en door zijn nobel en moedig karakter het groteske van zijn uiterlijk doet vergeten. Degenen die Cyrano de Bergerac vanuit de litteratuur kennen zijn heel misschien wat teleurgesteld na het zien van deze film. De anderen zullen ech ter hun hart kunnen ophalen aan de hun voorgezette romantiek. De film „Aan de Rivièra" zal vooral veel publiek trekken omdat Danny Kaye er in optreedt. Er is wat show met 100% kleur in dit Amerikaanse product, veel lawaai, en er zijn heel wat mooie vrou wen in verblindende gewaden te zien. Danny Kaye speelt een dubbele rol. als beroemd vlieger en als beroemd revue danser en imitator. Het verhaal heeft weer niet veel te betekenen en is ook 'n beetje vervelend. Men krijgt de Ame rikaanse „Wonderman" hoogstens tien minuten in topvorm te zien en wel wan neer hij Maurice Chevalier imiteert en op voortreffelijke wijze een schooljongen voorstelt, die bengelt aan de touwtjes van een marionetten-theater. De film is voor 18 jaar. In het Nederlands journaal wordt een interessante reportage gegeven van het Haarlemse bevolkingsregister en de cito- graaf Bing Crosby zorgt in het Frans Hals theater deze week in de film ..Het beste paard van stal" voor een goede ontspan ning met veel gezonde humor en een tikje sentiment. Bing Crosby, in de rol van Dan Brooks, kan, als het er op aankomt, zijn liefde voor zijn paard Bili niet opgeven voor de knappe dochter van een rijk industrieel en als zijn a.s. schoonvader hem dan voor de keuze stelt óf een goede baan in pen zijner fabrieken èn zijn dochter óf het leven met zijn paard, kiest hij het laatste. Onnodig te zeggen, dat er zich de nodige complicaties voordoen alvorens Bill op de Derhyrace_s kan uitkomen, maar.... hij kómt Uit' Tenslotte blijkt Bing Crosby toch zijn hart aan een dochter van de rijke fabri kant verloren te hebben (een zuster van zijn oorspronkelijke verloofde) maar nu hoeft hij niet te kiezen; zij is zelf een groot paardenliefhebster. Dit is dan het „happy-end" van deze aardige rolprent, waarvan de bijrollen een waardige achtergrond vormen. „Doorbraak" van Lewis Seiler geeft een beklemmend beeld van de invasie in Normandië. Er zijn momenten in deze film, die op onverbloemde wiize de gedachten van de soldaten aan het front uitbeelden. Wat er omgaat in de man, die op het, punt staat de vijand tegemoet te waden naar de versterkte kust van 'Frankrijk, is moeilijk te verwerken. Hij weet zijn leven niet zeker, maar als eenmaal het begin van de aanval daar is, lijkt het of alle beklemming van hem afvalt en werpt de soldaat zich vol vuur in de strijd. En wat voor een strijd! Overal loert het gevaar. Men zoekt steun bij zijn kameraden, onder wie er altijd zijn, die met hun kalmte of bemoedigende woorden een geheel Deloton weten op te heffen uit de moe deloosheid, waarin het telkens weer dreigt terug te zinken. Enkele fragmenten in de film vallen op door een effectieve toepassing van de stilte. Over het geheel bezien een rolprent, die een indrukwekkende af schildering is van wat een frontsoldaat moet ondergaan. Toegang 18 jaar. Mariene Dietrich krijgt in de film „Schandaal in New-Orleans" weer vol op gelegenheid om te pronken met prot serige kleding, hoge kapsels, wonder grote ogen en dure benen. Zij stelt een gravin voor met een verleden en om dat te verdoezelen treedt ze tevens als een op haar gelijkend nichtje op. Na een aardig begin duurt het geruime tijd vooraleer de vrij onbenullige film iets wordt en aan het eind weet de toeschou wer, waarom er Op de Mississippi een bruidsjurk drijvende gevonden werd. René Clair had de regie; we hebben wel eens betere producten van hem gezien. Als tweede film wordt „Cobra Afgod" vertoond. Amerika schijnt toch inder daad het land der onbegrensde moge lijkheden te zijn. Hoe is het anders te verklaren, dat een man ais Robert Siod- mak er toe gebracht wordt de verzame ling baarlijke nonsens, die onder deze titel gepresenteerd wordt, te regisse ren? Achttien jaar luidt de keuring voor beide films. Zij, die van opwindende achtervolgin gen houden, weten waar ze terecht kun nen. City. Opiumsmokkelaars worden door leden van de kustwacht opgespoord en dit geeft aanleiding tot tal van span nende scènes. Natuurlijk winnen de po litiemannen het. Volwassenen kunnen „Haaien in New York" gaan zien. Advertentie In Stoop's bad werd Vrijdagavond door HVGB de eerste ontmoeting van de dameszwemvierkamp georganiseerd, die wordt gehouden tussen HDZ. Am sterdam. HZC, Hilversum en DWT en HVGB uit Haarlem. Van het begin af aan ging de strijd om de eerste plaats in de puntentelling tussen HDZ en HZC met als resultaat, dat de Amsterdamse dames met 3.9 sec. verschil zegevierden. De strijd om de derde en vierde plaats werd gestreden tussen DWT en HVG3 en het waren de DWT-dames, die bij de estafettenummers zich op de derde plaats wisten te handhaven. De voor naamste uitslagen zijn: 100 meter rug slag: H. Schuitema, HZC. 1 min. 25.8 sec.; Hannie Termeuien, HDZ. 1 min. 29.3 sec.; Hetty van Lelyveld, HVGB. 1 min. 29.4 sec. 100 meter schoolslag: Joke Welling, HZC, 1 min. 24.8 sec.: Wil Eb- bing-Haverlag, HZC, 1 min. 26.4 sec.; Rika Brouwer. HDZ. 1 min. 27.7 sec. 100 meter vrije slag: R. de Vos. HDZ, 1 min. 15.3 sec.; A. Sievers. HZC, 1 min. 15.9 sec. R. Sievers. HZC. 1 min. 18.8 sec. 3x50 meter wisselslag-estafette meisjes: HZC 1 min. 57 sec.; HDZ 2 min. 3.8 sec.; DWT 2 min. 6.2 sec. Zweedse estafette: HZC 3 min. 25.4 sec.; HDZ 3 min. 32.2 sec.; DWT 3 min. 44.6 see. 3x50 meter wisselslag-estafette dames: HDZ 1 min. 48 sec.; HZC 1 min. 51.8 sec.: DWT 2 min. 2 sec. Waterpolowedstrijd dames: HVGBHZC 312. Enndstand punten telling: HDZ 2021.2 punten: HZC 2025.1 punten; DWT 2110.6 punten; HVGB 2224.6 punten. Onder tragische omstandigheden is de chauffeur van de onlangs in gebruik genomen vrachtwagen van de HALOP overleden. Op de Pijlslaan werd hij on wel en kwam in het prikkeldraad te vallen. In aller ijl werd een dokter ge waarschuwd, doch deze kon slechts de dood constateren. Advertentie „Salons de Coiffure" BOS - Grote Houtstraat 71 rood, ingang Ged. Oude Gracht - Tel. 19157 Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Uitslagen van Donderdag en Vrijdag gespeelde wedstrijden. Dames: S.C. Haarlem 3HGA 2, S.C. Haarlem n.o. Sportbond 1PSVH 14-16, HOC 2Rapiditas 2 14-4, S C. Haarlem 2—Sportbond 2 17-12, HHC 1—S.C. Haarlem 1 915, HHC 2Rapiditas 3 10-17. Heren; Schoten 1OK 3 16-14, HGA 1—S.C. Haarlem 1 12-10, S. C. Haarlem 3—HOC 3 12-10, HGA 4—HHC 4 11-12, RAO 1—OK 1 20-19, HGA 2—IHJ 1 15-7, S.C. Haarlem 2Sportbond 2 2140, RAO 2—HHC 3 14-23. In de eerste klasse heren slaagde het team van de ambtenaren er in een overwinning op SC. Haarlem te beha len, terwijl de andere ontmoeting in een verdiende overwinning eindigde voor RAO. als excuus diene dat OK door ziekte niet geheel volledig was. In de eerste klasse dames bleven de dames van S.C. Haarlem de baas, terwijl het team van PSVH er in slaagde de Sport bond een nederlaag te bezorgen. EN MATRASSEN MET VEREND BINNENWERK OOK VOORRADIG DE ONVERWOESTBARE ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, .9.45 vocaal kwartet, 10 00 prot. pr., 11.30 muziek, 11.45 gram., 12.00 koorzang. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 gram., 12.40 amusem.muziek, 12.55 De Pottebaas, 13.00 nieuws, 13.10 concert, 13.35 Uit het Boek der Boeken, 13.50 Piano a quatre mains, 14.25 Philh. Ork., 15.30 causerie, 15.45 gram., 16.00 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 prot. pr. NCRV: 19.00 gram., 19.15 causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boek, 20.05 de gewone man, 20,12 gevar. progr., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.35 platteland, 8.45 gram., 9.02 sport, 9.05 gram., 9.45 cause rie. 10.00 vocaal dubhelkwartet, 10.15 Met en zonder omslag, 10.45 amusem.- muziek, 11.15 cabaret. AVRO: 12.00 Fries progr.. 12.50 jeugd, 13.00 nieuws, 13.10 New York Calling, 13.15 orkest. 13.50 Even afrekenen, heren!,. 14.00 gram., 14.05 boek, 14.30 Discogram, 15.00 solistenconcert, 15.45 film, 16.00 dans muziek, 16.30 sport. VARA: 17.00 amu sementsmuziek. 17.25 jeugd, 17.45 piano, 17.55 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 jeugd. 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 week- overz., 20.15 strijkorkest. 20.48 Paul Vlaanderen en het Vandyke-Mysterie, hoorspel, 21.30 Norma, opera, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service, 330 m.: 16.40 operamuziek, 19.30 orkestconc. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 verzoekprogr., 14.30 amusem.muziek, 17.30 gevar. muziek. 19.30 lichte muziek. 20.30 lichte muziek, 23.15 rhythmische muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 lichte muziek, 14.30 verzoekprogr., 16.00 dans muziek, 18.00 Philh. Orkest, 20.00 gevar. muziek, 22.15 gevar. muziek, 0.10 orkest- concert. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muziek. 14.00 operaconcert. 17.00 symphomsch concert, 17.40 Vlaamse liederen, 23,05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 14,30 lich te muziek, 17.10 jazz session, 20.00 om roeporkest, koren' en solisten. 21.00 ope rettemuziek, 23.00 lichte muziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 249 en 347 m.: 11.00 lichte muziek, 15.30 Da=« Land des Lacheln, operette, 17.45 ork.- «oncert, 20.15 lichte muziek, 22.20 oude muziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 sport, 7.15 pro*,1ftp*Lj zendersluiting, 9.00 nieuws, «.lO zieken, 8.35 fam.-comp., 10.10 orgel. 10.30 prot. pr. 11.00 alt en piano. 11.15 gevar. mu ziek. 12.15 gram., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 mandoline, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 kamerorkest en solist, 16.00 prot. pr., 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw, 18.30 gemengd koor, 19.00 Volk en Staat, causerie, 19.15 Engelse les, 19.30 gram., 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.10 Vijf minuten, 20.15 mannenkoor, 20.45 Sémi-klass. mu ziek, 21.15 Sil de Strandjutter, hoorspel, 22.00 gram, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.12 gram.. 9.50 vrouw. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, cause rie. 10.05 prot. pr. VARA: kleuters, 10.40 zieken, 11.35 cello en piano, 12.00 gram., 12.15 accordeon. 12.33 platteland, 1Z-38 accordeon, 13.00 nieuws. 13.15 midden stand. 13.20 omroeporkest. 14.00 vrouw. 14.15 kamermuziek. 14.45 cabaret, la;4o Haarlemse Orkest Ver., koor cn so'is- ten. 16.05 jeugd. 16.30 zendersluitmg. 18.00 nieuws. 18.15 militair cpmm„ 18.30 gram.. 18.50 Over Indonesië s geestes leven, 19.00 parlem. °verz.' 11 19.45 De bestrijding van hetJ«ond klauwzeer, 20.00 nieuws-, 20.05 actuali- teiten. 20.15 Vrijgelaten, hoorspel. 2L15 amusem.muziek, 2L45_ -philh ^ïr Kruyt. causerie. ^00.S„'^ kest en solist, 23,°V\f gram ranto, 23.20 orgel, 2o.4o gram. fmi-ft AND BBC, home service 330 m 13 00 gevar. muziek. 14.10 lichte muziek 19.1) orkestconcert. 22.15 ork.- C°RRC*'light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte 'muziek, 13.15 gevar. muziek. 13.45 orkestconcert. 16.00 lichte muziek, 16.45 dansmuziek- 23.20 lichte muziek. 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m 12.00 gevar. muziek, 13,25 lichte muziek. 13.50 amusem.muziek. 16.40 rhythmische muziek, 17.45 gevar. muz., 19 30 symphonieconcert. 23.30 kamer muziek', 0.30 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 filmmuziek, 12.42 lichte muziek, 13.15 klass. concert, 15.00 omroeporkest en solisten, 16 00 operamuziek, 16.45 Intern, radio-univer siteit, 17.10 lichte muziek, 18.00 Franse les, 20.00 kamermuziek, 20.25 orkest concert, 22.35 verzoekprogr. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 15.00 or kest- en koorconcert. 19.00 lichte mu ziek, 21.10 omroeporkest en solist, 22.10 jazzmuziek, 22.30 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 L'Omelette a la Follem- buche. opera, 13.18 Le Serpent a plu mes. operette, 16 00 kamermuziek, 17.30 dansmuziek. 20.00 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9