Wereld-voedselproductie is onvoldoende dag Voor ieder mens per 120 calorieën minder - ÉÉN BEDRIJFSCHAP voor alle agrarische bedrijven mm LEKASIN e in/Mota Opneming N.-Guinea in Ned. grondwet niet juist Betrekkingen met Nederland niet rooskleurig Problemen rond gemeente classificatie Zelfstandige positie daarin voor de tuinbouw De Pottenbaas heeft al een ton Memorandum van Indon. regering Geschil moet eerst geregeld worden Nieuw-Guinea en de Unie hinderpalen ft \sm I Bescherming landbouw tegen voort schrijdende industrialisatie Motie van tuinders in de L. T.B. Standpunt Centraal Bureau afgewezen hoofdpijnneem Een Pan-Europese conferentie HERDENKINGSDIENST VOOR DE GEVALLENEN MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 In Verre Oosten zeer slechte situatie Stormloop op de studio KUNSTPRIJS VAN ARNHEM Diefstal methyl-alcohol bij Philips Wind-energie genieten Proef met wind-dynamo verdient overweging REDE VAN SUKARNO Diefstal van koper te Eindhoven .V MËÊtS- a—A /JpparMJT DOOR ALEXANDRA ORME BRUTALE LOOD DIEVEN Ere-tentoonstelling Jan Poortenaar Voorstel Raad van Europa Rode Kruis-medaille van verdienste Poolse journalisten danken Koningin In Nieuwe Kerk te Amsterdam Door de directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de V.N., Norris E- Dodd, is vandaag te Rome een rapport gepubliceerd, getiteld: „Het werk van de F.A.O. in 1950-'51". Het rapport van Dodd werd gepubliceerd kort voor de zesde zitting van de F.A.O.-conferentie, welke 19 November in Rome begint. De organisatie schat de financiële behoeften voor het technische bijstandsprogram van 1952 op 8.753.000 dollar. Dodd verklaart dat het totaal van de wereld-voedselproductie thans ongeveer negen procent hoger ligt dan gemiddeld in de periode 1934-'38, maar dat de totale bevolking in de wereld met twaalf procent is toegenomen. Bijgevolg zou elk van de ruim twee milliard mensen die de wereld telt, wanneer alle voedsel gelijkelijk zou worden verdeeld, iets minder te eten hebben dan in de genoemde periode voor de oorlog. Het voedsel wordt echter, hetgeen voor de hand ligt, niet gelijkelijk ge distribueerd. Zij, die zich goed kunnen voeden, hebben evenveel als vroeger, ot meer. De meesten van hen die toen honger leden, lijden nu nog meer hon ger. Want niet alleen houdt de voed selproductie in de ondervoede gebieden De Pottenbaas van het Katholiek Thuisfront begint al tevreden te worden. Hij heeft zijn éérste ton voor de mili tairen binnen. Zondag heeft hij een streep gezet on der de eerste 100.000 na een adembene mende race. Hij zweepte zijn hoorders op en beloofde een mooie prijs voor de gene die de eerste ton zou volmaken. Toen begonnen de telefoons te rinkelen in de K.R.O.-studio, die juist een heer lijk rustige Zondagavond genoot. Om kwart voor tien werd het startschot ge lost en tegen middernacht kregen de medewerkers kans om uit te blazen. De vijf lijnen van nummer 9141 rinkelden a la minute. De studiodienst, de portier, de garderobejuffrouw en toen dat nog niet genoeg was de programmaleiding noteer den slechts namen en bedragen. Dom. Brockbernd O.S.B. kon er niet aan ont komen en schreef ook bijdragen uit het gehele land in. Het Katholiek Thuisfront Wassenaar deed een goede gooi met 690.ineens. Een dame uit Rotterdam belde op: „Ik weet eigenlijk niet precies Wat er aan de hand is, maar noteer mij maar voor 100.Op de fiets en in de auto kwamen bewoners van het Gooi hun portie aan de studio aan de Emma- straat afleveren. Toen tegen half twaalf de stroom even dreigde te verslappen gaf de omroeper nog een „zetje" en weer be gon het lieve leven opnieuw. Aan het slot van de avond telde men alleen reeds uit telefonische bijdragen 2500. De kunstprijs van de gemeente Arnhem is dit jaar toegekend aan de solo-fluitist Bertus Bakker van het Gelders Orkest en de koordirigent Jan Vermeulen; beide kunstenaars zullen de prijs van duizend gulden moeten delen. geen gelijke tred met de bevolkings aanwas, de omvang van de wereldhan del in voedsel is bovendien een derde minder dan voor de oorlog. Dodd constateert dat er voor de oorlog voldoende voedsel was om elke man, elke vrouw en ieder kind van ongeveer 2380 calorieën per dag te voorzien. Thans is slechts voldoende voorradig om ieder 2260 calorieën te verschaffen. In het rapport wordt er op gewezen dat vooral in het Verre Oosten de voedselsituatie slecht is. Wegens de mislukking van de oogst in India wordt de importbehoefte aan graan voor het Verre Oosten dit jaar gesteld op acht millioen ton. Het rapport geeft voorts een op somming van de hulp die de F. A. O- op het ogenblik verleent aan landen als Afghanistan, Nepal en Pakistan. Deze hulp betreft uitbreiding van de akkerlanden, bestrijding van runder- ziekten, bevordering van de oogst- resultaten, bevlóeiings- en moderne landbouwtechniek. Uit het rapport van Dodd blijkt dat door toedoen van de F. A. O. in 22 landen 213 deskundigen werkzaam zijn bij landbouwobjecten. Ongeveer een derde dezer deskundigen is afkom stig uit de Verenigde Statén. Ook Ne derlandse experts zijn bij dergelijke ob jecten werkzaam. Sinds verscheidene maanden werd bij Philips te E'ndhoven vastgesteld, dat er methylalcohol werd gestolen. Men slaagde er maar niet in de daders te snappen, tot twee dieven op heterdaad konden worden betrapt toen zij bezig waren een vaatje uit 'n groot vat af te tappen. De beide mannen verklaarden de gevaarlijke drank het gebruik hiervan kan blindheid tengevolge heb ben verkocht te hebben aan een Eindhovenaar en een Helmonder. Alle vier zijn aangehouden. Een der mannen heeft verklaard van het gestolen goedje likeur te hebben gemaakt en deze zelf te hebben opgedronken, iets wat de po litie niet bepaald geloofwaardig voor komt. De z.g. Prinsenmolen-commissie is in 1950 begonnen met de registratie van ge middelde windsnelheden in ons land. De registratie had ten doel een inzicht te verkrijgen in de hoeveelheid energie, die in de wind beschikbaar is onder de gun stigste omstandigheden in Nederland. Op het ontvangststation voor draadloos te legrafisch en telefonisch verkeer van het staatsbedrijf der PTT te Noordwij- kerhout werd een wind-station ingericht en enige maanden in bedrijf gehouden. Vooruitlopend op de definitieve publi catie kan worden gemeld, dat een dyna mo aan de kust in twee-en-tachtig et malen bijna 70.000 kwh. kan opleveren, daarbij uitgaande van de veronderstel ling. dat de dynamo met gemiddelde windsnelheden van 11 m. per sec. en ho ger steeds 50 kw. ontwikkelde. Gezien de steeds toenemende schaarste aan steenkolen en andere brandstoffen verdient het stellig overweging, aldus de commissie, bij wijze van proef tot het stichten van een middelmatig grote wind-dynamo op een daarvoor gunstige plek over te gaan. Naar aanleiding van de door de Ne derlandse Hoge Commissaris te Djajar- ta afgelegde verklaring van Nederland se zijde over het voornemen tot wijzi ging van de Nederlandse grondwet, heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse Hoge Commissaris een pre sidentieel memorandum doen toeko men, waarin wordt gezegd, dat het streven van Nederland tot opneming „Ik hoop werkelijk, dat er goede betrekkingen tussen Nederland en In donesië zullen bestaan, maar het spijt *»e te moeten zeggen, dat zolang Nieuw- Guinea in Nederlandse handen is, zo lang de Nederlands-Indonesische Unie niet vervangen is door normale betrek kingen, zolang er Nederlanders leider of lid zijn van gewapende benden, de Nederlands-Indonesische betrek kingen niet rooskleurig zullen zijn", aldus besloot Sukarno een clausule over Nieuw-Guinea in een redevoering, die bij ter gelegenheid van de heldendag ln Surabaja beeft gehouden. Tevoren had hij gesproken over de reemdelingen in het algemeen (kenne- 'Jk vooral de Chinese vreemdelingen bedoelend). Sukarno zei, dat Indonesië steeds gastvrij is voor vreemden. „On- hen bevinden zich personen, die 'ijk zijn geworden en een luxe leven leiden, terwijl het volk in armoede leeft. Er moeten regelingen ingevoerd bforden zoals ook in Europa en Ame- *ika het geval is, waardoor een zekere nivellering bereikt kan worden. Een Sezonde democratie is slechts te berei den, indien de schrijnende grote ver- Schillen tussen arm en rijk verdwijnen. ?r zijn echter buitenlanders, die trach- zichzelf buiten de volksmisère te b°Uden. Zij negeren de regelingen zo- de prijsbepalingen voor koopwaar, .Sardoor zij het gezag en de Indone- s'sche economische welvaart schade be- n°kkenen. Erger nog, zij wekken daar- ?°or gevoelens van haat op, waarmee wet zaad gestrooid is voor rassenhaat- elaas bevinden zich ook onder hen De Eindhovense recherche heeft de hand kunnen leggen op twaalf perso- 5?n, waarvan er zeven als verdacht van hiefstal van koper en de vijf anderen. verdacht van heling voor de offi cier van justitie te Den Bosch zijn ge- jeid. Regelmatige controle door de po rtie bij opkopers van oude metalen leidde tot de ontdekking, dat drie arbei hers van de PTT telefoonleidingen, wel ke zij moesten afbreken, bij een opko per te gelde hadden gemaakt. Drie an dere mannen bleken bij Philips hon derden kilo's afvalkoper gestolen en bij een opkoper afgeleverd te hebben. Ver- a r bield de recherche een jongeman f m_Ae st~ Catharinakerk drie ko- ?ars en in de St. Joriskerk n koperen kandelaar had gestolen. Bij Sf^erkoop bleken drie opkopers te Zandhoven te zijn betrokken, alsmede een opkoper in Den Bosch. elementen, die voortdurend het commu nisme en de sociale revolutie propage ren. Deze elementen zijn zich niet be wust van het feit, dat een sociale re volutie onmiddellijk zal omslaan in een raciale revolutie, waarvan hun eigen landgenoten de eerste slachtoffers zul len worden", aldus Sukarno. van Nieuw-Guinea in de Nederlandse grondwet niet juist is. In het memoran dum wordt tegen dit voornemen een protest voorgebracht bij de Nederlandse regering, waarbij nadrukkelijk wordt gesteld, dat de oplossing van het ge schil omtrent het Westelijk deel van Nieuw-Guinea voorrang moet hebben boven de behandeling van de grond wetswijziging in Nederland. De Indonesische regering zegt te ver wachten, dat op de agenda van de in November te houden Unie-conferentie tevens de belangrijke kwestie over Nieuw-Guinea zal worden opgenomen. De Indonesische regering audus het memorandum, vertrouwt ten volste op de instemming hiermede van Nederland se zijde en verzoekt aan Nederland op de genoemde punten ten spoedigste 'van antwoord te dienen. Zodra dit antwoord zal zijn ontvangen, zal de Indonesische delegatie zich naar Nederland begeven ter bespreking van de agenda. Naar A. P. uit Djakarta meldt, hebben politieke leiders in het Indonesische par lement de toestand gespannen genoemd. Andere leden van het parlement heb ben het denkbeeld geopperd een „rege ling van Nieuw-Guinea in ballingschap" in te stellen. r J j v >-• V - SwwiSÉi; In Monrovia,-de hoofdstad van Liberia, is een campagne begonnen tegen het analphabetisme. William Tubman, de president van deze onafhankelijke repu bliek, die 100 jaar geleden door bevrijde Amerikaanse negerslarven werd gesticht heeft gehoor gegeven aan de oproep van de Unesco de strijd tegen het analpha betisme aan te binden. Leesplanken, die gebaseerd zijn op de methode verband te leggen tussen de vorm van de letters en de betekenis en klank er van, worden in de dorpen verspreid. De stichting Nederlandse Landbouw - gemeenschap hield Vrijdag en Zater dag een congres in het conferentieoord „De Pietersberg" te Oosterbeek waar o.a. de gemeenteclassificatie besproken werd. Dr. P. S. Pels, secretaris van de So ciaal Economische Raad en lid van de commissie-Kruyt, toonde zich in een in leiding over de gemeente-classificatie voorstander van rechtsgelijkheid tussen de stad en het platteland. Hij wees er evenwel op. dat een onmiddellijke in voering mogelijk tot groot onrecht voor verschillende bevolkingsgroepen kan leiden. Onder rechtsgelijkheid wenst hij niet zozeer een gelijk loon te verstaan als wel de wetenschap, dat een ieder in den lande zich in gelijke mate wel- Advertentie (ARBOVIT(Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 ct. Flacon f 1.03. Od de Zaterdag in Haarlem gehouden jaarvergadering van de vakgroep tuin ders van de L.T.B. werd op voorstel van de heer Duivestein van de kring Delf land een motie aangenomen, waarin de vergadering zich uitspreekt tegen het standpunt van het bestuur van het cen traal bureau van de tuinbouwveilingen inzake de instelling van een bedrijfschap voor de landbouw en de samenstelling van een hoofdafdeling tuinbouw binnen het raam van dit landbouwschap. Dit standpunt is weergegeven in een in het weekblad „Groenten en fruit" van 18 October j.l. gepubliceerd schrijven. De vakgroep tuinders van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond te Haar lem geeft in de motie als haar mening te kennen, dat, gezien het gemengde ka rakter van een overwegend deel der Nederlandse tuinbouwbedrijven, de in stelling van één bedrijfschap voor alle agrarische ondernemers en werknemers gewenst is, maar niet de instelling van een afzonderlijk tuinbouwschap. Aan de tuinbouw binnen het raam van dit land bouwschap moet en kan een zo zelfstan dig mogelijke positie worden toegekend door de instelling van een met ruime bevoegdheden omklede hoofdafdeling tuinbouw (groente en fruit), welke zal optreden als zelfstandig werkend ad viescollege van het bestuur. In dit be stuur behoort de tuinbouw ook op rede lijke wijze te zijn vertegenwoordigd. Voor een doeltreffend functionneren van deze hoofdafdeling tuinbouw is het ge wenst, dat ook de zich aan een zeer specifieke taak in de tuinbouw wijden de vaktechnische organisaties, met na me het centraal bureau van de tuin bouwveilingen en de Nederlandse fruit telersorganisatie, een plaats zullen inne- Advertentie een in rie DE RUSSEN KOMEN VERTALING) FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Toén ik de keuken verlaten had en wilde beginnen om de rommel op te ruimen die de Russen gemaakt hadden, vond ik de Hongaren al aan de gang en de ramen wijd open, maar ze konden niet lang zo hard aan het werk blijven, zoals zij die hun eigen kachelhout moe ten hakken, gemakkelijk zullen begrij pen. Eindelijk brachten we de hall in orde en gingen daar op een stoel zitten, als echte bourgeois, die deden, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Voor sommigen mag onze manie om onmiddellijk de kamers schoon te ma ken en te luchten vreemd schijnen. En het was in zekere zin doelloos, zoals het werk van mieren is, die hun mierenhoop herstellen, door mensen vernield, en die niet bij machte zijn om te begrijpen, dat de spade sterker is dan hun wil. De we reld verging onder onze neus, en wij luchtten onze kamers! En de Zwijger bleef nog steeds rustig op zijn horloge kijken (dat als door een wonder nog al tijd in zijn bezit was gebleven!), of het nog geen tijd voor zijn karnemelkse pap was, ondanks het feit, dat de keuken het toneel van een Mongools ballet was. Niemand riep nu „Lida! Lida!", want de Russen vonden nu zelf de weg naar de hall. Een hunner was een klein, zwartharig meisje met een vrolijk ge zicht, en met een automatisch pistool om de hals. Weer zo'n donzen kussen! terugtocht waren. Er was een bevel ge komen en toen hadden ze als de ge smeerde bliksem weg gemoeten. En wat waren het voor kanonnen, welke we de laatste twee dagen steeds hadden kun nen horen? Dat wist niemand, zei Ma- riusya. Gewoonlijk schoten ze van weerskanten tegelijk; dat hoorde nu eenmaal bij een oorlog. Mariusya nam nu al vier jaar actief aan de oorlog deel, en ze was nu op de hoogte en wist, dat er altijd van weerskanten ge vochten werd. Er is dus een Duits of fensief aan de gang?, vroegen we. Maar het enige wat Mariusya interes seerde, waren de schilderijen. „Wij had den ook een schilderij in ons huis in gelukkig! De ene keer koos ik Melanch- ton uit om voor hem te fungeren, een andere keer Berlioz, en steeds sprak ik met de meeste overtuiging, zoals de Lange Majoor me dat aangeraden had. Ik zei: „Kijk, en hier heb je Lermon- tov!" en dan knikten de Russsen vol bewondering voor het hoge peil van onze beschaving en vroegen, of ook elders in Europa mensen portretten van Lermontov hadden en wisten, dat de Russische schrijvers de grootsten ter wereld waren. En dan verzekerde ik hun, dat ongetwijfeld Lermontov en zeker Poesjkin in ieder Europees huis te vinden waren. Op haar gemak geïnstalleerd, begon Odessa", zei ze trots. „We hebben Marx Mariusya de geschiedenis van haar leven aan de wand hangen, een erg leuk schil derij; Marx, je weet wel, zo'n ouwe met een baard. Erg leuk!" „Oooh. Marx, zóóó!" en we knikten vol eerbiedige be wondering. in vlug tempo af te ratelen, want vriend schappelijke relaties aan te knopen zon der alles over jezelf te vertellen zou ongemanierd geweest zijn. Ze was nu dus vier jaar bij het leger, had zich vrij- Laat me eens kijken, wie jullie daar willig aangemeld en was op zestienjarige hebben hangen", zei Mariusya, en we lieten haar Tolstoï zien, die in de hoek hing. „En hier is Poesjkin", voegde ik er aan toe, terwijl ik, zoals gewoonlijk, leeftijd naar het front gegaan. Haar vader vocht in Polen aan het Rutheen- se front. Hij was le luit. Maar welke vader zou op Schubert wees. Mariusya keek vol zijn dochter, niet veel meer dan een 3i_4-OnViiiBort'c lrnillrtv»/! Unn» 1.!^4 niiton (ïPlPPPïlhpirl noor Bot aandacht naar Schubert's krullend haar en Biedermeyer-jas. „Ja, inderdaad, Poesjkin", gaf ze bewonderend toe en was daarna niet meer van dergelijke hoogontwikkelde mensen weg te slaan. Mijn schoonmoeder had een collectie Ze liep belangstellend de wanden langs gravures van beroemdheden. Die plach- en zei toen, alsof ze ons evenzeer als zichzelf van een twijfel wilde verlos sen: „Schilderijen, hè? Nietwaar, dat zijn schilderijen?" Ze was zo in haar schik, dat ze met ons Russisch kon spreken, dat ze onmiddellijk bij ons kwam zitten en het zich gemakkelijk maakte. Laat die maar aan mij over, dacht ik; ik zal er nu wel gauw achter zijn, waar die stroom Russen vandaan komt. En ik had gelijk, want Mariusya deed lang niet zo geheimzinnig over „militaire ten in een rij hoog aan de muur, bijna onder het plafond, te hangen, maar Tolstoï moesten we van zijn roestige spijker omlaag laten komen om hem bij de hand te hebben, en hij bewees ons sindsdien de beste diensten. We lieten hem aan iedereen die binnenkwam, zien, en de meesten herkenden hem inder daad. En als ze dan kwamen om te vragen, of er geen vrouwen in huis waren om er een nachtje mee door te brengen, lieten we hun als antwoord geheimen" als de rest. Waar kwamen al Tolstoï zien. Reeds heel in het begin die soldaten vandaan? Van de naburige had ik van Schubert Poesjkin gemaakt, stad natuurlijk. Waarom al die herrie. en ik had zelfs een Lermontov, hoewel Dat wist ze niet, maar ze veronderstel- ik er geen idee van had, hoe hij er uit de heel opgewekt, dat zjj misschien op zag evenmin als de meeste Russen, kind nog, op eigen gelegenheid naar het leger laten gaan? Zou hij niet alles ge daan moeten hebben om haar bij zich te houden, zelfs al was het als zijn ordonnans? Nochtans schijnen de fami liebanden in Rusland aanzienlijk zwak ker dan ze in de Westerse wereld zijn zoals de soldaten vaak zeiden: „Vrouwen zijn overal, en je kunt zoveel kinderen krijgen, wanneer en als je maar wilt". Toen Mariusya eindelijk weg was, gin gen we verder met de schoonmaak. We vonden het nu het beste om al onze aardse goederen in drie kamers bijeen te brengen, want we voelden, dat er iets broeide. Er liepen naar onze zin te veel soldaten door het huis en in de tuin rond, en de Mongool gaf juist een nieuwe lichting te eten. (Wordt vervolgd). men in deze hoofdafdeling tuinbouw. Deze plaats van genoemde vaktechni sche organisatie dient evenwel in over eenstemming te zijn met de functionele betekenis van deze instellingen. Hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat voor wat betreft de ondernemers in de tuinbouw uitsluitend de standsorgani saties als representatief kunnen worden beschouwd, aangezien slechts deze or ganisaties alle belangen, zowel geeste lijke als materiële, van deze onderne mers behartigen. Het standpunt van het bestuur van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, dat de beide vak technische organisaties tezamen recht streeks en onafhankelijk evenveel ver tegenwoordigers voor deze hoofdafde ling tuinbouw dienen aan te wijzen als de drie centrale landbouworganisaties tezamen, wordt onaanvaardbaar geacht. Onder green beding; moet worden afgre- weken van de door de wetgrevingscom- missie van de stichting voor de land bouw voorgestelde verhouding n.I. zes vertegenwoordigers aan te wijzen door de drie standsorganisaties tezamen, drie door beide genoemde vaktechnische or ganisaties tezamen en drie door de drie standsorganisaties in overeenstemming met deze vaktechnische organisaties. Al dus deze motie die zal worden ingediend bij het bestuur van de Katholieke Ne derlandse Tuinbouwvakbond. Begrijpelijkerwijze was de kwestie van de minimumprijzen en de heffingen een belangrijk punt, dat de vergadering geruime tijd bezig hield. Kring de Veen- streek stelde voor de minimumprijzen van niet speculatieve teelten te verhogen tot 80 pet. van de kostprijs. Het voorstel van kring Kennemerland hield een ver hoging in van de minimumprijzen van groenten, gelet op de waardeverminde ring van het geld. In zijn praeadvies wees het bestuur op de grote en alles overheersende betekenis van het systeem van de minimumprijzen n.I., dat er een bodem in de markt wordt gelegd. Bij een prijsdalende markttendenz kan de prijs van een product nooit dalen bene den het vastgestelde prijsniveau. In vele productencommissies is echter de nei ging aanwezig om, met voorbijzien van de gestegen kostprijzen, het peil van de minimumprijzen zo laag mogelijk te houden. Hiertegen dient met kracht stel ling te worden genomen, ook in de vei lingorganisatie. Men wordt nog te zeer door de vrees geleid, dat door het stel len van hoge minimumprijzen de heffin gen niet toereikend zijn. Het is van pri mair belang, dat er een bodem in de markt of m.a.w. een ophoudprijs is. Van secundair belang en ter garandering van de ophoudprijs is het vaststellen van vergoedingsprijzen. Het verschil tus sen de ophoud- en de vergoedingsprijs bedraagt nu 20 pet. Om het gevaar van het buiten de veiling om verkopen te gen te gaan dient dit prijsverschil niet groter te worden gemaakt. Men moet beseffen, dat de hoogte der ophoud- en vergoedingsprijzen in nauw verband staat met de aanwezige reserves in de productenfondsen, welke reserves weer bijeengebracht worden door de heffin gen. Wenst men hogere minimumprijzen dan ook hogere heffingen, tenzij er vol doende reserves in de productenfondsen aanwezig zijn. Een waarschuwend geluid liet het bestuur horen tegen de mentaliteit, die Hier en daar onder de tuinders heerst om de minimumprijzen maar af te schaffen. Men meent wel eens het risico zelf te kunnen dragen, als het eens een jaar beter is gegaan. Dit is zeker nog niet het geval. Naar aanleiding van een opmerking van kring West-Friesland werd ge zegd. dat in het z.g. afzetfonds (0.7 pet. van het centraal bureau van veilingep geen buitensporig bedrag aan reserve moest worden gekweekt.Naar het oor deel van het bestuur dient wel dege lijk te worden overwogen of de aanwe zige reserves niet van zodanige aard zijn, dat de 0.7 heffing verlaagd wordt tot een heffing ter dekking van de jaarlijkse kosten. In voorgaande ja ren is gebleken t.a.v. de export naar Duitsland, welk nut de tuinbouw kan hebben van het afzetfonds. Een woordvoerder van de kring Ken nemerland was van mening, dat de tuinbouw langzamerhand grafwaarts werd gedragen, omdat de minimumprij zen onder de kostprijzen liggen. Deze zelfde kring stelde t.a.v. de teeltregeling voor! dat producten als witlof en winter peen alleen zouden geteeld mogen wor den op teeltvergunning. Volgens het be stuur zou het terugbrengen van de teelt van witlofwortelen od de teeltvergun ningen practisch niet meer mogelijk zijn zonder vele tuindersbedrijven ern stig te duperen. Door de kring Delfland werd de vrees geuit, dat het sanerings plan voor de tuinbouw belemmerend zou kunnen zijn voor de mogelijkheid van jonge tuinders om een eigen bedrijf te beginnen. Het bestuur was het met deze kring eens, dat allereerst een ef fectieve controle op de teeltregeling noodzakelijk is. Zolang echter door de overheid en het bedrijfsleven geen deug delijke controle kan worden of wordt uitgevoerd, dient iedere tuinder zelf ac tief mede te werken aan de bestrijding van de z.g. clandestiene teelt. i Een onderwerp, dat ook zeer de aan dacht van de vergadering trok was de verhouding met België. Kring Amster dam was van oordeel, dat de Regering moest zorgen voor een regelmatiger uit voer van de producten naar België. De manier, waarop België hoge heffingen en invoerverboden vaststelt, wordt ten zeer afgekeurd. In zijn praeadvies toon de het bcstuup geen bewondering te hebben voor de wijze, waarop de huidi ge vorm van het beruchte Landbouwpro- tocol door de Belgische regering was afgedwongen. De Belgen kunnen eenzij dig de grens voor invoer van bepaalde producten sluiten. Dergelijke handels wijzen zijn strijdig met de Beneluxge- dachte. De Belgische tuinders aldus de voorzitter tonen echter gemoti veerd aarf, dat zij meer recht hebben om te klagen dan de Nederlandse tuin ders. Er was nog een punt, dat redenen gaf tot bezorgdheid: de kolenpositie. De meeste tuinbouwbedrijven behoren tot de z.g. klein-industrie en zijn hierdoor afhankelijk bij de bevoorrading van de handelaar. De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft hierover contact opgenomen met 't Rijks- kolenbureau, dat zal trachten de achter stand in de bevoorrading van de klein- industrie-verbruikers met spoed in te lopen. Ten aanzien van de cre.dietverlening aan jonge tuinders moet wél in het oog gehouden worden, dat ook de boeren leenbanken onder de eredietbeperkende maatregelen vallen Het bestuur meende verder, dat het niet in het belang van de jonge tuinder zelf was, als hij te veel en te gemakkelijk crediet kan opnemen. De kring Delfland bracht een in de pers gepubliceerd advies van de S.E.R. tr sprake, waaruit blijkt, dat bij de uit- voeritig van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering de premie in het alge meen 2 pet. zal gaan bedragen, maar voor de agrarische sector 20 pet. Het be stuur ging accoord met het voorstel om er met klem bij de regering op aan te dringen, dat de uitvoering niet eerder zal plaats vinden vóór vaststaat, dat deze geen nadeMge gevolgen voor de on dernemers in de tuinbouw zal hebben. Ook zal er bij de regering op aange drongen worden, dat de lasten, die het ontziltingsprobleem met zich mee bren gen, niet alleen op de tuinderij zullen drukken, doch door de overheid moeten worden gedragen. Het waren echter niet alleen de stoffe lijke belangen, die op deze vergadering besproken werden. De geestelijk advi seur rector J. A. G. van der Hoogte richtte zich in een kort, maar kernach tig woord tot de tuinders en vroeg spe ciale aandacht voor het St. Willibrordus- apostolaat. Het agendapunt van de verkiezingen werd snel afgewerkt. De heer A. C. van Ruyven te Poeldijk werd herkozen. Verder besloot de vergadering tot de verkiezing van twee candïdaten, de he ren J. Koop te Rotterdam en H. Kort- houwer te Heiloo. De bouwondernemers in Nijmegen en omgeving laten des nachts hun bouw werken bewaken door opzichters. Gere geld wordt er het lood- en zinkwerk en sanitair uit de in aanbouw ziinde woon huizen gestolen. Een. brutaal stukje heb ben looddieven, die blijkbaar benden vormen, waarvan de politie geregeld le den arresteert, uitgehaald in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Zij zijn bin nengedrongen in het tijdelijk leegstaan de oud-hotel Pays Bas aan het Maria- plein te Nijmegen, thans eigendom van het Wilhelminaziekenhuis. In het huis hebben zij bijna alle loden pijpen weg gesneden ook van de waterleiding, zodat de kelder deels onder water kwam te staan. varend voelt. Het betreft hier dus niet een gelijk nominaal loon maar een ge lijk reëel loon. Grote verschillen zijn er thans nog tussen stad en platteland o.a. wat betreft het huurpeil en de sti mulering van de consumptie, onderwer pen, die ook door andere sprekers op dit congres werden bezien. Prof. dr. H- de Vries Reilingh, hoog leraar te Amsterdam, kantte zich tegen de argumenten van het rapport-Kruyt. Men gaat daarin uit van een toevallig bestaande toestand waarvan men het tegendeel niet kan bewijzen. Derhalve vormt dit geen reden om die toestand dan maar te handhaven, iets waartegen trouwens de emancipatie op het platte land zich verzet. Prof. de Vries Reilingh ging nader in op dit onderwerp en ver wees in dit verband naar de brochure „gemeente-classificatie", waarin men tot dezelfde conclusies komt. Dr. H. v. d. Wielen, voorzitter van de Ned. Landbouwgemeenschap, vatte ten slotte de gedachtenwisseling samen, waarbij hij er o.a. op wees, dat het er om gaat de belangen van de landbouw te beschermen in verband met de voort schrijdende industrialisatie. Het beleid t. a. v. de landbouw vindt te weinig verankering in hetgeen gemeente- en provinciebesturen doen- Het gemeente bestuur voert een industrialisatie-poli tiek, de provincie doet dit met behulp van de E. T. I. of andere soortgelijke instituten en er is een bundeling van de politiek van gemeenten in industrie schappen. Tegenover een zo sterk ge organiseerd zijn enerzijds staat de land bouw, die zwak is in de tegenweer en te weinig ondersteuning vindt bij ge meente en provincie. Ook wees spreker op de noodzaak van een onderzoek van de mogelijkhe den van cultuurtechnische werkers, in welk verband hij wees op het voorbeeld van de Sliedrechtse baggeraars, de men sen van de bouwnijverheid in Austra lië, de grondwerkers in Griekenland enz. Wellicht is het raadzaam derge lijke groepen als groep te laten emi greren. Ter gelegenheid van ^ijn 65ste verjaardag is in de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam een ere-tentoonstelling inge richt van werken van Jan Poortenaar. De tentoonstelling zal open blijven tot 2 De cember. Poortenaar heeft zich als schilder voor namelijk gewijd aan de landschappen, bloemstukken en portretten, waarvan er vele een plaats vonden in Nederlandse en. buitenlandse musea. Behalve als schilder maakte hij ook naam als etser. Jan Poor tenaar is uitgever en schreef tal van boe ken over grafische techniek en over kunst, o.a. verschenen van zijn hand drie boeken over Rembrandt. Zaterdagmiddag is hij o.a. toegesproken door Piet v. Wijngaarden, die zijn oude leermeester Is. Dr. A. Saalborn opende de expositie. Onder de talrijke aan wezigen bevonden zich burgemeester d'Ailly, de burgemeester van Naarden, Jur Visser Jr., de burgemeester van Doetin- chem, J. E. Boddens Hosang, tal van let terkundigen, kunstschilders en musici. De Commissie voor Algemene Zaken van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft Vrijdag en Zaterdag te Parijs vergaderd. De com missie heeft bekend gemaakt, dat, wan neer de Raad van Europa deze maand te Straatsburg bijeen komt, een voor stel zal worden Besproken tot bijeen roeping van een Pan-Europese confe rentie van regeringspersonen, parle mentsleden en functionarissen van Europese instellingen met het doel een reorganisatie van de Europese lichamen te overwegen in het licht van de gewij zigde internationale toestand. De com missie heeft voorts de vorming voorge steld van een permanente raad van Europese ministers van Buitenlandse Zaken, teneinde de politiek te coördi neren. Een herzien ontwerp-statuut voor de Raad van Europa is door de commissie voltooid. Zaterdag heeft op het bureau van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag de directeur, de heer A- van Emden, de medaille van verdienste van het Rode Kruis in zilver overhandigd aan de majoor mr. Welle- ma, laatstelijk hoofd van de missie tot opsporing van vermiste personen. De heer Van Emden sprak namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis zijn grote voldoening uit over de goede sa menwerking tussen de missie en het Rode Kruis, welke het mede mogelijk maakte zo belangrijke arbeid inzake de opsporing van vermiste personen in oorlogstijd te verrichten. De Poolse journalistenorganisatie te Londen heeft aan dé Nederlandse am bassade aldaar verzocht Koningin Juliana de diepgevoelde dankbaarheid van haar leden over te brengen voor de brief, die H. M. aan president Truman heeft doen toekomen inzake het vluchtelin genprobleem. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam weerklonk Zaterdagmiddag het hoorn signaal „The last post", gevolgd door het Onze Vader, in het Frans uitgesproken. Dit was het slot van de jaarlijkse her denkingsdienst voor de gevallen gealli eerden uit de beide wereldoorlogen, georganiseerd door het Nederlands Oor- logsgravencomité aan de vooravond van de wapenstilstandsdag. Prof. dr. F. Th. Visser sprak een kort woord van herdenking en bezinning. Uit naam van het Nederlandse volk herdacht hij de gevallen geallieerde militairen en burgers uit de beide wereldoorlogen. Nadat het „Veni Creator" en het „Ave Verum" ten gehore waren gebracht, leg de kapitein-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, als vertegenwoordi ger van de Koningin en Prins Bernhard, als eerste een krans aan de voet van de katafalk, die voor het koorhek stond opgesteld. De staatssecretaris van het ministerie van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, legde vervolgens namens de Nederlandse re gering een krans. Hierna volgden de ambassadeurs van Engeland, België, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, de gezanten van Noorwegen, Luxemburg, Tsjechoslowakije, Polen, de Canadese militaire attaché, de vertegenwoordiger van de Sovjet-Russische ambassade, de zaakgelastigde van de Unie van Zuid- Af rika, Amsterdams burgemeester, de voorzitters van de Oorlogsgravenstich ting en het Nederlands Oorlogsgraven- comité. Voorts werd nog een krans neergelegd namens de Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis en de Bond van Nederlandse militaire Oorlogs slachtoffers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3