essen Slecht weer eist mensenlevens Grote grondverschuiving verspert Simplon-spoorlijn Deel van bemanning van de „Maipu" op Schiphol CHURCHILL MET EDEN NAAR WASHINGTON IN JANUARI Tussen neus en lippen Over beschaving gesproken On betrouwbaar weer a fisHÏ--. NOODTOESTAND IN KARINTHIË 21 PERSONEN GEDOOD Lening aan Perzië van 8.750.000dollar Peron herkozen Indon. politie en bende slaags Na aanvaring geen paniek aan boord Tot hoofd en hart Auto tegen boom gebotst Ernstig ongeluk bij fazanten jacht Prinses Armgard naar Hilversum DTNSDAC 13 NOVEMBER 1951 9 75ste JAARGANG No. 25225 Reeds drie weken houdt het slechte weer boven Italië, Oosten rijk en Zuid-Zwitserland aan. Overstromingen en aardverschui vingen dreigen thans vele gebieden te isoleren. Zware schade is reeds berokkend en tal van mensenlevens zijn geëist. In Italië wordt de schade geschat op duizenden millioenen lires. Het aantal doden is gestegen tot 140. Men vreest dat nu ook de Po buiten haar oevers zal treden en een der belangrijkste streken voor de economie van Italië zal overstromen. Maandag is in de Oostenrijkse provincie Karinthië de nood toestand afgekondigd. Door overstromingen van de Dra en de Gail zijn in de gebieden Koetschach en Mauthen vijf bruggen weggespoeld en is schade toegebracht aan de oogst en aan gebouwen. Verscheidene wegen zijn onbegaanbaar geworden. Maandag zijn twee personen om het leven gekomen in de vallei van de Rhöne. De voornaamste Simplon-spoorlijn in Zwitserland 's door een grote grondverschuiving versperd. Bij treinbotsing in V.S. Int. Monetair Fonds S0 procent der kiezers blijft doors slechte weer thuis Verscheidene doden en gewonden Bezoek aan Stalin in de toekomst niet onmogelijk Door gladheid en mist Arts ernstig gewond Jager schoot mis, maar molenaar getroffen Veel mond- en klau wzeer in Waterland Dodelijk ongeluk te Groningen Dame botste tegen wielrijder Onderzoek bij Dordtse blindenstichting Landgoed Oersberg aangekocht Manus, Oly in Hoger beroep FALCON REGENKLEDING weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Radactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich hei reent voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. f G*i>OVERSTROMINGEN I ZO "ST 'U" g -MORT4A» ILF *r C*S*LtV^ J<? {oVERSTRQMINGEMl ljDlJKOOQRgRflfltC] WAS REEDS 140 DODEN IN ITALIË In Noord-Italië zijn tot dusver 30 per- tonen omgekomen. Bij stormen, die oniangs over Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië hebben gewoed, verloren 110 mensen het leven. Men vreest, dat, wanneer er geen einde komt aan de regenval, de Po buiten haar oevers zal treden en grote schade zal aanrichten in een gebied, dat voor de economie van Italië van het grootste belang is. Hon derden plaatsen zijn reeds door het ■water van zijrivieren overstroomd. In Venetië staat thans alles blank. Het plein van de San-Marco staat een meter onder water. Men schat, dat de schade to Milaan 1.500 millioen lire bedraagt. De meren in Zuid-Zwitserland blijven Maandag zijn naar schatting 21 perso nen om het leven gekomen bij een bot sing tussen twee personentreinen op on geveer 130 km. ten Noorden-Oosten van Salt Lake City. In een verblindende sneeuwstorm is de sneltrein „De stad San Francisco" op de stilstaande snel trein „De stad Los Angeles", ingereden. Naar A.P. uit Washington meldt heeft "et Internationale Monetaire Fonds be sloten Perzië een lening te verstrekken Van 8.750.000 dollar om het hoofd te kunnen bieden aan de financiële crisis Veroorzaakt door het verlies van de in komsten uit de olie-industrie. Perzië "eeft het geld nodig voor de aankoop Van voedsel en grondstoffen. De financiële deskundigen van Mos- Sadeq hebben tijdens de besprekingen Van dj Perzische premier in Washington over de lening onderhandeld. Het be drag van 8.750.000 dollar vertegenwoor- ?lr!lum dat Perzië per jaar Uit het tonds kan krijgen. De Perzen hebben een quotum van 35 millioen dol lar m het fonds, doch kunnen evenals *Ue andere landen hiervan slechts 25 Procent per laar gebruiken. In?en hooggeplaatst ambtenaar van het VzfJ,nationaal Monetaire Fonds heeft me„> ard' dat, d1 len'ng Dinsdag for- e' toegezegd zal worden. Peron is overeenkomstig de verwacb- -JUgen tot president van Argentinië voor de tijd van zes jaar herkozen. De defini- "eve uitslag der verkiezingen wordt Vertraagd door de geweldige regens en stormen in grote delen van het land, "[aardoor vele verbindingen verbroken ?1n. Het is evenwel duidelijk, dat Peron de Kamer een grote meerderheid aeeft op de radicalen en dat de Senaat V'derom uitsluitend uit Peronisten zal lib samengesteld. Toen 70 pet. van de stemmen geteld ras. had Peron ruim 60 pet. en de radi calen ongeveer 30 pet. Bij de algemene tr^vkiezingen van 1946 behaalde Peron °-2 pet. De definitieve resultaten van de erkiezingen m Buenos Aires luiden: r~er°n 828.955 stemmen, Balbin (radicale Partij618.725 stemmen. Het ministerie an Binnenlandse Zaken schat, dat on geveer 70 percent van het electoraat ge temd heeft. Het slechte weer heeft vele th?Z<T? büjkbaar thuisgehouden. De kic ivers zullen op grond van de eswet een boete van 50 pesos krijgen. Werden^rf^^f11 de Indonesische politie botsina fuli*1 drie gewond by een Vor men berichten gedood of ge snel stijgen en de hevige storm van Zondagavond, welke van zware regen val vergezeld ging, heeft de situatie nog aanzienlijk verslechterd. Uit vele punten in de kantons Tessin en Valais worden grondverschuivingen gemeld, waardoor wegen geblokkeerd en valleien geïsoleerd werden. Het ver keer op de Gotthardlijn is onderbroken en de passagiers moeten ten Zuiden van Airoio tweemaal van trein verwisselen. Op de Simplonlijn is het passagiersver- keer voorlopig gestaakt. Het meer van Lugano is de stad Lu gano binnengedrongen en heeft het stadhuis bereikt. Een aantal huizen en winkels aan de rand van het meer moesten verlaten worden. Te Locarno is de situatie hetzelfde en de laagliggende wijken van Ascona zijn volledig onder gelopen. De meteorologen verwachten aanhou dende regenval. Gistermiddag is door een aardver schuiving 300 meter van de internatio nale spoorlijn van de Simplon-pas nabij Demodossola weggezakt, waarbij ten minste vier mensen gedood werden. Terwijl vandaag in de Noord-Weste- iyke helft van Italië het water zakt bestaat ernstige dreiging aan de bene denloop van de Po in Noord-Italië. De rivier staat ruim twee meter boven haar normale peil. In berichten uit de meeste provincies van Noord-Italië wordt ge sproken van ongekende schade aan oogsten en boomgaarden, daar de rivier ongeveer een meter modder uitstortte over duizenden hectaren bouwland. In Chioggia, ten Zuiden van de Po- delta, heeft de zee dijken en oude muren weggespoeld, waardoor uitgebreide scha de aangericht werd. Een vrachtauto reed in op een boot die in de overstroomde straten dreef. In Abeto Canonici, bij Florence, is een klotv .etoren ingezakt waardoor twee mensen gedood werden. De zee heeft veel schade veroorzaakt langs de kust vanaf de Franse grens tot Genua en La Spezia. De spoorlijn langs de Rivièra naar Frankrijk werd op verscheidene plaatsen afgesneden. In Cremonia staat de Po 8 meter boven normaal peil. Bij Turijn is de Santeno rivier buiten haar oevers ge treden en heeft de stad afgesneden. In hetzelfde gebied zijn nog meer steden geïsoleerd. In de loop van de nacht be gon het water echter weer te zakken. Gisteravond werd in Turijn een zwakke aardbeving waargenomen. De hevige stormen en overstromingen, die sedert enkele weken in Italië gewoed hebben, hebben een schade aangericht, die op 50 millioen dollar wordt geschat. De „hillbilly" (Am. bergbewoner), mandarijn, sigarenroker en bankier zijn de meest geslaagde voorbeelden van wat men met oude flessen kan doen. Zij won nen prijzen in de wedstrijd van oude-flessenverzamelaars, waartoe het initiatief genomen werd door de Verenigde Amerikaanse glcusblazers. Uit alle delen van de wereld zonden 335 lieden, die van flessen hun hobby maken, 554 verschil lende voorwerpen in, die van lege flessen of potten vervaardigd kunnen worden. In het Astor Hotel te New York werden na de wedstrijd de meest geslaagde producten geëxposeerd. Gestoken in nieuwe Duitse kleren ar riveerden Maandag op Schiphol bij een tussenlanding met de speciaal door de Argentijnse regering van de K.L.M- ge charterde DC 6 „Prinses Marijke" veer tig leden van de 158 koppen tellende bemanning van het Argentijnse emi grantenschip „Maipu". Naar bekend verdween dit moderne in Nederland gebouwde schip ruim een week geleden naeen aanvaring ten Zuid-Westen van Helgoland met het Amerikaanse troepentransportschip „General M. L. Hersey" in de golven van de Noordzee. De voltallige beman ning alsook de tachtig passagiers wer- Zen beeld uit Tavernarrio: terwijl het water rich wild truisend een weg zoekt alles meesleurend wat op haar veg komt blijven de bewoners van de verwoeste hui:en in de nabijheid in de hoop nog iets van hun bezit- ■ingerc te kunnen redden. De schade, welke door deze watersnood aan Tavemario berokkend is, bedraagt reeds meer dan een harlf millioen guldende schade aai landerijen en gewassen is nog niet te berekenen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Churchill heeft geen gras laten groeien over zijn plannerj door persoonlijke in terventie bij te dragen tot het verzekeren van de internationale vrede en sa menwerking. Gisteren publiceerde Downing Street nr. 10 een verklaring, welke luidde als volgt: „De eerste Minister hoopt het Verenigd Koninkrijk te ver late» in het begin van Januari voor een bezoek aan Washington, waar hij be sprekingen zal voeren met President Truman. Hij zal vergezeld worden door de Staatssecretaris voor Buitenlandse Zalven (Anthony Ede*), de Staatssecre taris voor Gemenebestbetrekkingen (Lord Ismay) en de Betaalmeester Generaal (Lord Cherwell)." situaties als die in Perzië en Egypte. Het feit dat Lord Cherwell, voorheen prof. Lindemann, Churchill zal vergezellen, behoeft niet per se te betekenen, dat kwesties betreffende atoombommen en atoomenergie, die in Engeland ressorte ren onder Lord Cherwell, een hoofd punt van bespreking zullen vormen- Cherwell vergezelt Churchill in de eer ste plaats in zijn functie van eerste ad viseur van de premier- Ook de tegen woordigheid van lord Ismay geeft geen rechtstreekse aanwijzingen omtrent de agenda der besprekingen. Weliswaar is Ismay nu minister voor Gemenebest betrekkingen, doch het ie waarschijnly- De opzet van dit bezoek van Chur chill, vergezeld door de personen die zün meest .onmiddellijke en belangrijke medewerkers waren in het oorlogskabi net, is een poging te doen de daadwer kelijke tussen Amerika en Groot Brit- tannië bestaande vriendschap meer vruchtbaar te maken in practijk, zodat gebrek aan voeling en practische samen werking niet wederom zal leiden tot ker dat Churchill hem meeneemt op grond van de ervaring, die Ismay opge daan heeft met Churchill tijdens de oorlog. Ismay was toen namelijk chef van de Staf van het Ministerie van De fensie Tijdens het vragenuurtje in het La gerhuis vroeg gisteren een socialistisch lid of Churchill ook persoonlijk con tact zou zoeken met Stalin. Hierop ant woordde Engelands eerste minister, dat er op het ogeE'blik niet een dergelijk plan bestond, doch dat de mogelijkheid van een dergelijke ontmoeting niet uit gesloten behoorde te worden geacht, indien zich gunstige omstandigheden voordeden. Slechts als de mens in zijn werk volkomen zichzelf kan zijn, is hij wat hij zijn kan voor zijn evenmens den in deze grootste scheepsramp na de tweede wereldoorlog gered. Bij deze groep van veertig bevonden zich zes Argentijnse vrouwen, die aan boord van de „Maipu" als stewardessen en verpleegsters optraden.. De eerste telegrafist, Tercio Maradei uit Buenos Aires, bevestigde, dat zich na de aanvaring geen paniek aan boord had ontwikkeld. 9ii was het, die het door Scheven ijl gen-ra Jio slechts ge deeltelijk ontvangen S.O.S.-bericht uit zond. Samen met zijn kapitein en met de eerste steward verliet hij het zin kende schip als laatste. In de vooraf gaande twee uren waren de passagiers en de andere leden van de bemanning reeds van boord gegaan. Een half uur later verdween het trotse schip, dat steeds meer begon te kapseizen, voor goed in de golven. De Argentijnse regering heeft gelden ter beschikking gesteld voor de aan schaf van nieuwe kleren voor alle lè>- den van de bemanning. Daar de aan varing in de nacht geschiedde, waren de meesten slechts gekleed in pyjama's en zij, die in dienst waren, in dienstkledij. AJ hun persoonlijke bezittingen zijn verloren gegaan. Na een oponthoud van anderhalf uur op Schiphol vertrok men in dezelfde machine onder een nieuwe K.L.M.-be- manning. Op de Rijksstraatweg tussen de Punt en Vries is gisteren vermoedelijk ten gevolge van de gladheid van de weg en de dichte mist een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de enige inzittende de heer H. J. Piso, arts hoofdassistent van een ziekenhuis te Zutfen, zeer ernstige verwondingen opliep. De heer Piso nam te Groningen prac tijk waar voor dr. J. van Bruggen, die momenteel in Zutphen een nadere studie volgt. De heer P. k-fram gistermorgen uit de richting Assen, toen in een bocht de wagen slipte en tegen een boom vloog De auto werd totaal vernield. De inzit tende werd door de G.G.D. naar het Dia- conessenhuis gebracht. In Bellingwolde is een ernstig jacht- ongeluk gebeurd waarbij de 56-jarige molenaar R. in het hoofd werd geraakt en in het ziekenhui! te Winschoten moest worden opgenomen. De jager E. R. was op jacht en maak te bij de molenaar een praatje over de fazantenjacht. R. beaamde dat er in die omgeving fazanten moesten zitten en toen ging de jager weer verder het veld in. Plotseling vloog echter een fazant uit het opgaande struikgewas. De jager schoot, maar ontdekte tot zijn ontstel tenis dat de molenaar in het hoofd was getroffen. Deze was n.l. meegelopen aan de andere kant van het struikge was, zonder dat de jager dit gezien had. Het slachtoffer werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis. Het mond- en klauwzeer grijpt .ook in Waterland om zich heen. Bij een vee houder in de Broekergouw werden 27 koeien, 13 pinken en 4 kalveren besmet. Een ander heeft 26 koeien, 7 pinken. 2 kalveren, 1 paard en 50 varkens, die zijn aangetast en in Zunderdorp werd bij een derde veehouder mond- en klauw zeer bij een pink geconstateerd en wordt gevreesd voor zijn 17 koeien, 5 pinken, 5 kalveren en 1 paard. (Van onze correspondent) Op het Kooykerplein te Groningen stak Maandag mevr. T. Westenborg- Kruizenga de rijweg over en botste te gen een wielrijder. Zij viel achterover op de straat en liep zeer ernstige ver wondingen op. Op weg naar het zieken huis overleed het slachtoffer in de G.G.D.-wagen. De Hilversumse politie heeft een col porteur van een blindenstichting gear resteerd onder verdenking van verduis tering. De man had tot taak in winkels collectebusjes uit te zetten voor in standhouding van de stichting en zou zich de inhoud van enkele daarvan hebben toegeëigend. In verband hier mede heeft de Dordtse politie een on derzoek ingesteld in een Dordtse blin denstichting. Laten we ophouden elkaar uit te schelden" heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. gisteren de afgevaar digden ter UNO-vergadering toege roepen. En daarmee werd dan weer eens een van beschaving getuigend en tot beschaafd gedrag aansporend geluid vernomen op een bijeenkomst waar de goede toon de laatste dagen op pijnlijke manier heeft ontbroken. Ter illustratie van dit laatste zij hier vooreerst een giftig stijlbloempje aangehaald van de heer Malik, zoals dat Zaterdagmiddag volgens de Tele graaf aan de prins van Thailand zou zijn voorgehouden: Het voorstel van de prins van Thailand", zo zou de heer Malik ge zegd hebben, „is niet ingegeven door een gezonde gedachte op zichzelf, maar is een kind van de corrupte, zieke, diefachtige, gemene, ploertige, schurkachtige, bedrogen, perverse, el lendige kliek van Amerikaanse oor- Ionsophitsers Hiermee gestegen tot de hoogste toppen van onparlementaire welspre kendheid. bleek hij niet in staat tot nadere variatie, toen hij zich vlak daarop richtte lot Warren Austin, de ajgevaardigde van Amerika, en als een kapotte gramofoonplaat draaide hij zijn scheldtirade jegens deze af gevaardigde als volgt af, toen het g'ing over het niet toelaten van een delegatie van communistisch China: „Dat dit niet geschiedt, komt alleen, doordat de schurkachtigediefachtige, gemene, leugenachtige, corrupte kliek van de heer Warren Austin, van zijn generaals, van zijn corrupte, diefach tige. leugenachtige, gemene, ploertige regering dit verhindert". Men zal zich herinneren, dat de heer Vishinsky tevoren op het serieuze Westerse voorstel tot wapentelling en bewapeningsbeperking had gereageerd met de onbeschaamde uitlating, dat hij bijna niet had kunnen slapen van het lachen over zulk een ridicuul voorstel. Een Deens dagblad heeft niet on aardig daarop gereageerd door in een spotprent tot uiting te laten komen, dat het Westen toch vooral met zulksoortige vredespogingen moest voortgaan in de hoop, dat Vishinsky zo vriendelijk zou zijn. zich dood te lachen. Intussen blijft het triest in de let terlijke zin des woords dat het be schavingspeil op het hoogste interna tionale niveau zo diep blijkt te zijn gedaald. En wel schril steken hierte gen af de twijfelachtige vorderingen, die op een ander gebied der bescha ving, dat van de technische „vooruit gang", zijn gemaakt. Men heeft wel atoombommen en straaljagers, daar toe heeft onze twintigste eeuwse cul tuur met gemak weten te leiden; maar tot een beschaafd gesprek kan men het blijkbaar niet brengen. Er blijkt „beschavting" en beschaving te bestaan. Hun samengaan in tegenge steldheid jegens elkander moge veel zeggend en verontrustend heten in deze tijd van verlichting en vooruit gang. Churchill's lievelingspaard Winston Churchill is van plan zijn lievelings paard „Colonist" te ver kopen. Het grote, grijze paard, dat een belangrijke rol speelt in talloze poli tieke moppen, wegens zijn afkeer van linkse boch ten, zal volgende maand op de paardenmarkt van New Market verkocht worden. „Colonist" was altijd het best in vorm op renbanen met een rechtse bocht. In Augustus j.l. liep het paard een ver wonding op aan een voor been door het losslaan van een hoefijzer. Colonist werd in f rank rijk geboren en is thans vijf jaar Churchill kocht het dier voor twintigdui zend gulden. In drie en twintig wedstrijden be haalde het paard voor zijn meester dertien over winningen en sleepte ruim honderddertigdui zend gulden aan geldprij zen in de wacht. Deze liefhebberij levert Chur chill dus een aardig winstje op. In zijn ren stal heeft Churchill nog zes andere prachtige paarden De man en het keukenmes Dezer dagen verscheen een man op een politie bureau tc Parijs, die op de vraag van de dienst doende agent, wat hij kwam doen, zich omkeer de en naar zijn rug wees. ,JCijk," zei hij, „dat heeft mijn vrouw gedaan". Tus sen zijn schouderbladen stak een flink keuken mes. De man werd ijlings naar een ziekenhuis ge bracht. Volgens de dok ter zal hij er wel weer boven op komen. De agent is de schok echter nog niet te boven. Het liftende l(jk In een ziekenhuis te Oslo is een zwaargewon de landloper opgenomen, die in doodsangst van een m volle vaart voortrijden de vrachtauto was ge sprongen. Waarom hij zo bang was geweest? Hij had een open vrachtauto met doodkisten geladen aangehouden en om een lift gevraagd stortregende, ging plotseling sel van een omhoog en daar het Onderweg het dek- der kisten vroeg een stem: „Regent het nog?" Het was een andere lifter, die zich voor de regen in de kist verscholen had. De landloper wachtte echter geen nadere ken nismaking af en sprong pardoes van de auto. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal Prinses Arm gard, de moeder van Prins Bernhard, zich vermoedelijk 15 November a s. blij vend te Hilversum vestigen op het land goed „Oersberg", 's-Gravelandseweg 99. Het landgoed, dat vele jaren bewoond werd door de familie Van Mesdag, is in opdracht van prinses Armgard dezer dagen aangekocht. Prins Bernhard heeP onlangs een bezoek aan het buiten ge bracht, waarna tot de koop werd beslo ten. De bekende in- en uitbreker, Manus Oly, die indertijd door de Zutphense rechtbank werd veroordeeld, zal 7 De cember a.s. in hoger beroep terechtstaan voor het Gerechtshof te Arnhem. Advertentie Geen wonder, dat deze fraai uitgedoste achtjarige oude blauwe Perzische poes zowel internationaal als Frans nationaal kampioen werd op de jaarlijkse ten toonstelling te Parijs. Rubis Mouni heet deze schoon heidskoningin der poesen. Verwachting tot Woensdagavond: Hier en daar tijdelijk mist. Overi gens zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later enkele ver spreide opklaringen. Matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 7.56—16.52 Maan: 16.37—9.17 (Van onze weerkundige medewerker) l De diepe depressie, die gisteren van Noord-Italië over het Alpengebied naar Noord-Duitsland trok, heeft in deze ge bieden grote hoeveelheden neerslag veroorzaakt. Plaatselijk viel er in 24 uur 50-100 mm. In de afgelopen nacht regen de het ook in het Oosten en Noorden van ons land, terwijl het in het midden en het Westen geheel droog bleef. De neerslaghoeveelheden, die hedenmorgen in het land werden gemeld, gaven grote tegenstellingen te zien. Zo meldde Den Helder 2 mm.. Eelde 14, Twente 23, Maastricht 1 en Vlissingen 1, terwijl het op Ypenburg en De Bilt geheel droog bleef. Zowel vandaag als ook in de ko mende dagen blijft het wisselende weer type met plaatselijk af en toe regen nog voortduren. De luchtdruk is over geheel West-Europa zeer laag, maar tot onstuimig weer komt het niet. De tem peratuur blijft voor November nog aan de hoge kant en kan overdag tot 10 a 12 graden Celsius stijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1