„WILLEM RUYSW op stapel in een zolderkamertje Don Kozakkenkoor zingt BUITENPLAATSEN in Bloemendaal N.vanBREEMEN«C° hudsJPvancLolie. Pronkjuweel van Haarlemse modelbouwer Financiële moeilijkheden bij de R.K. Reisveren HEVEA-banden Kop van de Zeeweg wordt drastisch gewijzigd Enige opmerkingen van de algemene secretaris ïuinbouwgrond voor woningbouw Verbetering badplaats-outillage Enthousiaste schare bewonderaars Hoe spelen de R.K. clubs? Kunnen in beginsel niet onbeschermd blijven IMMEHRS ■HE»! H. J. v.d. Meer Voor de Winter uw „bed" in orde DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 2'2 JAAR WERK AAN ONGEVEER 10.000 STUKJES Elk onderdeel ver rassing op zichzelf Burgerlijke Stand SANTPOORT Koopman gaf kind een tik RIJWIEL MOTOR KOUSEN SERVICE Willem Noske solist op H.O.V.-concert EMIGRANTEN-CURSUS IN HAARLEM 25-jarig jubileum Kerkveiling Heemstede Z ANDVOORT Wijziging uitbreidingsplan Opbrengst collecte Provinciale Staten Ir. C. Krijn, directeur Prov. Waterstaat Overtrekken - Voerman bedwong zijn op hol geslagen paard Wielrijder sloeg over de kop 2 pers. 15.— HAARLEMS MATR ASSENHUIS 71-jarige voetgangster doof fietser aangereden Twee en een half jaar heeft de heer B. J. van Eerden bijna iedere avond op een zolderkamertje van zijn huis aan de Gen. de Wetstraat gewerkt aan de bouw van een modelschip, dat een ge trouwe nabootsing is van één van Ne derlands prachtigste schepen, de „Wil lem Ruys". Eergisteren heeft hij er de laatste hand aan gelegd. De modelbouw van schepen is een bijzondere hobby van hem geworden. Vijftien jaar geleden begon hij voor het eerst aan de con structie van een oud-Hollands zeil scheepje. Dat gaf nog al wat moeilijk heden, maar het kwam voor elkaar, ook al was hij er zelf niet erg tevreden over. Het moest veel beter. Zijn inte resse voor schepen was groot en al wat hij in de loop der jaren aan wetenswaar digheden over vaartuigen had opgedaan bleek van groot nut bij het uitoefenen van zijn liefhebberij. Als koetsier bij de „Sierkan" kwam de heer van Eerden met melk aan de deur van diverse klanten in Bloemen- daal en Santpoort. Dat is al een hele tijd geleden. Op één van de adressen, die hij dagelijks bezocht, woonde de kapitein van de „Oranje". Deze wist wel, dat zijn melkleverancier een bij zondere liefde voor schepen had en liet hem dikwijls tekeningen van oude sche pen zien. Toen op een goede dag de kapitein op de proppen kwam met een tekening van het schip, waarover hij de scepter zwaaide, vatte de modelbouwer het plan op om te trachten de „Oranje" na te bouwen. Hij kreeg de tekening van het schip, tegelijk met een aantal foto's ervan, en begon te werken. In het blad „de Modelbouwer" vond hij de nodige aanwijzingen en na tien maan den was het model van de „Oranje" Het resultaat gaf hem de verzekering, dat hij nog wel wat meer in zijn mars had. De oorlogsjaren waren echter niet bijzonder gunstig om zich geheel naar volle tevredenheid te kunnen overgeven aan zijn liefhebberij. Pas in 1946 werden zijn geduld en vaardigheid weer op nieuw op de proef gesteld, toen hij zich waagde aan de modelbouw van een Victory-schip. een vaartuig, waarmee de Amerikanen tijdens de oorlog hun troepen vervoerden. Het werd gebouwd op een schaal van 1:100. Er zit geen an der materiaal aan dan vurenhout, ko per en nylon. Hiermee heeft de model bouwer echter iets tot stand gebracht, dat bewondering afdwingt. Zelf noemt hij het maar „een tamelijk eenvoudig model". Niettemin heeft de bouw heel wat uurtjes van geduld en inspanning gevergd. Het fabriceren van de romp alleen al vereiste een grote accuratesse. Deze bestaat uit plankjes, die volgens de stapelmethode op elkaar gelegd zijn en precies op maat zijn afgezaagd. Het ene plankje is breder dan het andere al naar gelang de vorm, die de romp en de kiel moeten krijgen volgens de teke ning. Zo is het onderste gedeelte smal ler dan het bovenste en ontstaat er een trapvorm. die geleidelijk wordt wegge- schaafd. Het is nauwkeurig werken om de romp zijn prachtige gebogen lijn te geven. Van binnen wordt een gedeelte uitgezaagd. Dit heeft ten doel het ge wicht te verminderen en het z.g. „trek ken" van het hout te voorkomen Wan neer de romp klaar is, kan men begin nen met de bovenbouw. En wat daar al niet voor komt kij ken! Uiterst kleine katrolletjes, trap leuningen en ankertjes zijn verspreid Advertentie jjjjfPl OLIEVERGASSERS en OLIEKACHELS OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 GEBOREN: J. W. C. MeijerDisco z; C. M Smit—Kok z; E. M. G Stelle- man—Evers z; A. Roozen—Nienkemper z: J. A van 't Hoff—Tool z; C. van der Meer—Claassen z; W. Schaap—Funcke z; R. Boele—Blum z; J. Swakman— Houtgraaf z; J. M. C. Uitermark z; M. M. BouterseVan der Weele z; M. M. Blom—Van Soest z; A. H. Snijder—Phi- lippo d; R. M. Bles—Van Straaten d; A. G Rusman—Hoogland d; G. H. Heidstra Oosterhof d; J. F. BeukenkampKoe dijk d. ONDERTROUWD: E. Homan en J. M. Rap; E H. T. Raymans en H. C. M. Vink; W. C. P. Kat en E. J. L. Muller. OVERLEDEN: J. Wijdoogen, 87 j., M. v. Heemskerkstraat; F. J. M. W. Vrijer, 62 j., Klaverparkweg; J. BonRozen- hart, 76 j, Indischestraat; C. N. Albracht, 42 j., Wagenweg; J. A. A. Stoltenkamp, 84 j„ Schotersingel; C. Hendriks, 74 j„ G. van Aemstelstraat; P. Kuiter, 53 j., Teijlerstraat; E BanninkHartel, 72 j.. Olieslagerslaan; H. P. A, van Gurp, 62 j„ Kamperlaan; F. Papelard. 22 m., Van Zeggelenstraat; C. L. M. Pijpers, 2 m., Kamperlaan. over het dek. Aan de laadbomen zijn de kabels van nylon bevestigd. Ook het tuig is van nylon gemaakt. „Een tamelijk eenvoudig model" noemt de heer van Eerden dit product van urenlange arbeidVoor een erva ren modelbouwer mag dit zo zijn, maar voor een ander, die zijn ogen langs het model laat gaan, is ieder een onderdeel een verrassing op zich zelf. Bij het bouwen van een Victory- schip is het echter niet gebleven. Er waren grootsere plannen. In Februari 1949 werd de „Willem Ruys" op sta pel gezet. Daarmee begon de heer van Eerden aan een werk, dat een nog grotere prestatie vereiste dan de bouw van de vorige modellen. Uit vurenhout werd de romp gemaakt, die volgens de tekening een breedte moest hebben van 109 mm. Spoedig bleek echter, dat er iets fout aan de te kening was. want de bovenbouw was berekend op een breedte van 114 mm. Dat gaf moeilijkheden en de modelbou wer besloot om een nieuwe romp te maken. Zijn werk van 6 weken was voor niets geweest. Als er iets gemaakt werd, moest het echter ook goed zijn. Langzaam, maar zeker toverden zijn vaardige handen een pronkjuweel van modelbouw. Stukje voor stukje werd het schip opgebouwd. Zo zijn er in to taal ongeveer 10000 onderdelen in ver werkt. Alleen de statietrapjes, die langs zij het vaartuig hangen, bestaan uit ruim 500 stukjes. De 14 reddingsboot- jes hebben ieder een lengte van 43 mm. en zijn voorzien van schroef en roer. De twee masten met de 12 laadbomen zijn alleen al een studie waard. Een hijsdraad van nylon loopt van een lier via een katrolletje (anderhalve mm. groot) aan de voet van de laadboom naar de top en gaat over in een uiterst fijn kettinkje met haakje. Voorop de steven staat het Suez-licht en iets meer naar achter bevindt zich de radartoren. Er ontbreekt niets. Er is een kinderspeelplaats op het promena dedek. Een trapje leidt naar het zwem bad. Sommige onderdelen zijn zo klein, dat de modelbouwer bij de bewerking ervan een pincet moest gebruiken om nog enig hoövast te hebben. Het model is gebouwd op een schaal van 1:200. De heer van Eerden, die thans con cierge is van de R.K. school aan de Cruquiusstraat, heeft zijn modelscbepen tentoongesteld in de bestuurskamer van de school, waar de leerlingen een kijkje kunnen nemen en tevens uitleg krijgen over de inrichting van de moderne sche pen. Hij is lid van de „Haarlemse Model bouw Club" en zal ook zijn aandeel le veren in de totstandkoming van de spoorhaven, die momenteel tegelijk met een emplacement in een schoollokaal aan de Ged. Oudegracht in miniatuur wordt aangelegd. BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Doorbraak, 18 j., 2, 4,15, 7 en 9,15 uur, Luxor: Cyrano de Ber gerac, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur .Frans Hals: Het beste paard van stal, a.l., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Haaien in New York, 18 j„ 2.15, 4.30. 7 cn 9.15 uur. Spaarne: „De Cobra-afgod" en „Schandaal in New Or leans", 18 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 13 November Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Moord zaak ABC", 8 uur. Waaggebouw: Muziekavond „Kunst Zij Ons Doel", 8 uur. Woensdag Stadsschouwburg zaak ABC". 8 uur. 14 November ABC-cabaret .Moord- In enige bladen, o.a. De Volkskrant, zijn berichten verschenen over de fi nanciële moeilijkheden bij de Ned. Reisvereniging voor Katholieken. Als voorwaarde voor hulpverlening door de Bisschoppelijke Hulpactie zou door Mgr. Van Hussen, voorzitter dier Hulp actie, zijn gesteld, dat een nieuw hoofdbestuur zou moeten worden ge kozen. Uit een nodig gebleken tweede stemming daarvoor zou echter vast zijn komen te staan, dat de Vereniging de Bisschoppelijke steun niet wilde aan vaarden. De tegenstemmers zouden een eigen plan tot steunverlening ter tafel hebben gebracht. tevens de opheffing van het Centraal Bureau te Amsterdam en het heengaan van mr. W. Huynen. directeur der Vereniging omvattend. Naar aanleiding van dit alles, en in het bijzonder naar aanleiding van de wijze, waarop De Volkskrant dit be richt heeft gebracht, ontvingen wij de volgende opmerkingen van de heer J, W. Beijk te Haarlem, algemeen secre taris van het hoofdbestuur der Ned Reisvereniging voor Katholieken: le. „De vorderingen op de Reisvereni ging belopen inderdaad 45.000.maar daar tegenover staat een aanzienlijk be zit in de vorm van vorderingen harer zijds, een pand aan de Keizersgracht te Amsterdam, kas- en bankgelden en in ventaris, om van goodwill niet te spre ken." 2e. „De commissie, die zich tot het Bisdom Haarlem om geldelijke steun voor de vereniging gewend heeft, is niet een commissie uit het bestuur, maar een door het bestuur ingestelde commissie." 3e. „Mocht de eis inderdaad zo door Mgr. Van Hussen (de directeur van de Bisschoppelijke Hulp-actie) zijn gesteld, dat een bepaald aantal personen in het bestuur zou moeten worden opgenomen (erg democratisch aldus de heer Beijk lijkt ons dit niet en bovendien helpt men niet een aantal personen, maar een vereniging) dan zij gezegd, dat de bedoelde commissie zelf zeide, dat deze eis gesuggereerd was." 4e. „Het waren niet vooral de afde lingen uit het Zuiden, die het met een en ander niet eens waren, maar alle afdelingen, op drie, hoogstens vier na." 5. „Men voelde natuurlijk alles voor de geste van Mgr. Van Hussen, maar was het er niet mee eens, dat de gift gebonden zou zijn aan het opnemen in het bestuur van enkele met name genoemde personen. Alsof er geen an- Een 50-jarige koopman kwam op 6 Augustus van dit jaar voorbij zijn win kel in Hoofddorp, toen hij zag dat een stel kinderen bezig was met een kinder wagen. die met een prijskaartje er op buiten voor det raam stond. Het was al eens meer voorgekomen dat kinderen aan zijn spullen zaten en begrijpelijker wijze vond de man dat niet prettig. Hij was van zijn fiets gestapt en naar het groepje kinderen toegegaan om hen weg te jagen. Een van de meisjes kreeg een tik. waarop het hele stelletje hard weg liep en op een afstand ging staan lachen. Even later kwam er een telefoontje van de politie, die tot verbazing van de koop man zei, dat hij volgehs een ontvangen mededeling een meisje geschopt zou hebben. De man was zich hiervan niet bewust en ook vandaag in het verdach tenbankje voor de Haarlemse politie rechter ontkende hij het kind mishan deld te hebben door het een schop te ge ven. Hei meisje zelf kwam getuigen dat zij wel degelijk geschopt was Ook haar vriendinnetje, die erbij geweest was, ver klaarde dit De officier eiste een geldboete van veertig gulden. De verdediger meende, dat het kind net zo goed bij het weg vluchten tegen de kinderwagen of de fiets opgelopen kon zijn en daardoor de verwonding, waarvan sprake was, had gekregen. Tenslotte concludeerde de po litierechter tot vrijspraak. deren te vinden zouden zijn, die waar borg zouden zijn voor een juiste beste ding van het geld." 6e. Een Centraal Bureau opheffen is onmogelijk en lag niet in de bedoeling. De naam van mr. Huynen is in dit ver band niet genoemd." Wat de gehouden stemming betrelt merkt de heer Beijk op. dat bij de eer ste stemming drie van de vier genoem de heren de heren H. Conijn, W. Beyer, P. Hutjes en mr. J. Bottenheim gekozen werden. Nummer vier had enkele stemmen te weinig. Bij deze eerste stemming werd voorzien in alle bestuursplaatsen, zodat een tweede stemming niet nodig ware geweest, in dien drie personen zich niet hadden te ruggetrokken. Bij de tweede stemming is de geste van Mgr. Van Hussen in het geheel niet in het geding geweest, zo dat deze evenmin van de hand kon wor den gewezen. Ten einde uitvoering te kunnen geven aan het daarover geprojecteerde gedeelte van het vastgestelde wederopbouwplan F voor Santpoort, dient de gemeente Velsen de beschikking te krijgen over een terrein, in eigendom toebehorende aan J. P. Nijssen te Santpoort en L. Aardenburg te Beverwijk. Aangezien de grens van dit plan over deze grond loopt, zou de gemeente de eigendom er van kunnen verkrijgen door middel van een onteigenings-procedure ingevolge de Wederopbouwwet. Alvorens daartoe stappen te ondernemen hebben B. en W. zich tot de eigenaren gewend met het verzoek hun eigendom aan de gemeente te verkopen. Hiertoe waren zij bereid, maar ten aanzien van de aankoopprijs kon geen overeenstemming worden be reikt. In onderling overieg werd daarom besloten voor gezamenlijke rekening de grondwaarde te laten taxeren door een onpartijdige commissie vari deskundigen. Uit het taxatierapport blijkt, dat de waarde van de grond als volgt is ge taxeerd: a. de aan L. Aardenburg toebehorende percelen, tezamen groot 1.87.33 ha, op 48.025 of ongeveer 2.56 per m2; b. het aan LI Aardenburg en J. P. Nijssen In gezamenlijke eigendom toe behorende perceel, groot 4.07.90 ha, met inbegrip van een aan J. P. Nijssen te betalen vergoeding wegens beëindiging van het gebruiksrecht op dit perceel, op 113.115 of ongeveer 2.77 per m2. Mede in aanmerking nemende, dat de kans bestaat, dat bij onteigening de alsdan toe te kennen schadeloosstelling, in verband met de toe te kennen be drijfsschade, hoger zal zijn, achten B. en W. van Velsen de bedongen prijs voor de gemeente aannemelijk. Ook de eige naren hebben zich bereid verklaard, de bedoelde grond tegen deze sommen aan de gemeente te verkopen. B. en W. stellen daarom de raad voor de percelen grond in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen voor een bedrag van in totaal 161.140 en aan de gebruikelijke voorwaarden toe te voegen, dat de aan de taxatie ver bonden kosten ad 1.640 voor gezamen lijke rekening worden genomen en dat door en voor rekening van de gemeente een duiker wordt aangelegd onder de Duin- en Kruidbergerweg te Driehuis ten behoeve van het door J. P. Nijssen aldaar te stichten bloembollenbedrijf. Tenslotte delen B. en W. nog mede, dat de bedoelde grond, voor zover niet direct nodig voor de uitvoering van een stedebouwkundig plan, aan de tegen woordige gebruikers kan worden ver pacht. Het college zal zich omtrent de te bedingen pachtsom in verbinding stei- len met de Grondkamer voor Noord- Hölland en daarna deze aangelegenheid bij de raad aanhangig maken. Advertentie in alle maten voorradig bij SCHAGCHELSTR. 7 Ter gemeentesecretarie hebben wij op de kaart het plan Kop-Zeeweg, dat Don derdag in de Bloemendaalse raadsver gadering ter sprake zal komen, kunnen bezichtigen. Daaruit is ons gebleken, dat bij het eind van de Zeeweg een lus ge trokken wordt voor het komende en ver trekkende verkeer. De rijwegen met daarnaast rijwiel- en wandelpaden wor den resp. naar rechts en links uitgebogen. De in het midden vrijkomende ruimte zal van veel groen voorzien worden. Waar thans de auto- en rijwielstalling is, zal straks alleen een auto-parkeerplaats zijn, zij het in wat elegantere vorm. De fietsenbergplaats is rechts geprojecteerd Advertentie ome tol Uw dientl.... AL UW KOUSEN worden bij ons volgens de nieuwste methode MET NYLONGAREN gerepareerd daarna opnieuw weer ELECTRISCH GEVORMD BINNEN 2 DAGEN GEREED VROOM At DKKES>1\\\ Vrijdag 16 November geeft de HO.V. o.l.v. Toon Verhey en met solistische medewerking van de violist Willem Noske het 3e concert in de reeks Vrij dagavond-concerten. Het concert wordt geopend met een uitvoering van de Suite No. 2 in b. kl- terts van Bach, waarin de fluitsolo wordt gespeeld door Marius Ruysink, solofluitist van de H.O.V. Hierna volgt het optreden van Willem Noske met het Vioolconcert van Konrad Friedrich Hurlebusch. Het programma vermeldt ma de pauze een tweetal werken van Nederlandse componisten, n.l. het Con certino voor viool en orkest van Robert de Roos, wederom met Willem Noske als solist, alsmede de Ouv. „Cyrano de Bergerac" van Dr. Joh. Wagenaar. Dat naast een goede voorlichting een terdege voorbereiding voor het welsla gen van emigratie van het allergrootste belang is, zal ieder weldenkend mens volkomen beamen. De Emigratie Dienst van de LTB hoopt dan ook, in samen werking met de Emigratie Dienst van de KAB en de Kath. Middenstandsorga nisatie, in Ha a r 1 e m binnen twee we ken te starten met een Emigranten-Cur sus. Nog enkele cursisten kunnen zich vobr deelname opgeven, doch dan zul len zij zich per ommegaande daarvoor moeten opgeven bij de Emigra tie Dienst van de LTB, Parklaan 12 te Haarlem. Haast U, voor het te laat is. Zaterdag 17 November hoopt de heer H. Bergman de dag te herdenken, dat hij 25 jaar werkzaam is op de afdeling zetterij van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". Hedenavond vindt in het parochie huis aan de Achterweg een grote kerk- bollenveiling plaats. waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de parochiekerk O. L. Vr. Hemelvaart. Op het raadhuis te Zandvoort ligt een tweetal ontwerpen van wijzigingen van het uitbreidingsplan ter inzage. Het eer ste plan omvat de gronden, gelegen ach ter de Brederodestraat en de Dr. C. A. Gerkestraat. Het voorziet in de uitbrei ding van de Wilhelirrinastraat met 4 lo kalen en de bouw van een kleuterschool. Bovendien is aan de Oostzijde aan de Brederodestraat een schoolgebouw ge projecteerd. Door een wijziging in het stratenplan is er naar gestreefd het oor spronkelijk aantal geprojecteerde wo ningen te handhaven. Het tweede plan betreft de terreinen tussen Koninginneweg en Kostverloren- straat. In het plan is opgenomen een complex van boxengarages op het vrij ruime bin nenterrein tussen Weimarweg en Van Stolbergweg. Gebleken is n.l., dat in dit deel der gemeente nog behoefte bestaat aan par ticuliere garages. Aan de Julianaweg is een nieuwe bouwstrook geprojecteerd om de inkijk op de niet fraaie en zeer diepe tuinen van de bestaande woningen enigszins weg te nemen. Voorts zijn enige rooilijnen o.m. aan de Van Stolbergweg in geringe mate ge wijzigd om de bestaande bouwterreinen beter te kunnen benutten. Tenslotte is een wijziging gebracht in het terrein voor een ULO-school ten Oosten van de Kostverlorenstraat. Het terrein is iets verschoven in de richting van de tram baan onr het wandelpark voorshands zo veel mogelijk intact te laten, terwijl re kening is gehouden met de mogelijkheid om later een gymnastiekzaal en rijwiel berging bij te bouwen. In verband hier mede is een bouwstrook omgelegd en thans aan de Noordzijde van het school terrein geprojecteerd. De collecte van het oorlogsgraven-co mité heeft te Zandvoort opgebracht 443.55. Wederom eens een Kozakkenkoor en nog wel dat van de Don Kozakken on der leiding van Serge Jaroff. Blijkbaar ter onderscheiding van dit koor met dat der Don Kozakken „Platoff" na dere betiteling naar hun 19-eeuwse op perbevelhebber was er aangekon digd: „het wereldvermaarde, originele koor". Of alleen dit koor origineel is, kunnen we niet uitmaken en laten we in het midden. In elk geval is deze aanprijzing overbodig, evenals vroeger de uit Amerikaanse pers overgenomen humbug: „36 Schaljapins, Serge Jaroff een genie als Toscanini!" Ter verduide lijking: Schaljapin was de beroemdste Russische bariton, ongeëvenaard in de titelrol van Moussorgski's ..Boris Gou- donow". De praestaties van dirigent Jaroff en zijn mannen zijn van die aard, dat deze al de allerbeste reclame vormen- Hiermede willen we niet beweren, dat alle andere Kozakkenkoren minder waardig zijn. Geenszins! Ook de „Pla toff"-, Kubanj-, Kaukasus- en Oeral- koren toonden hun goede eigenschap pen, gaven o.a. blijken van knappe stemtechniek, adembeheersing, aanwen ding van het mezzo voce en niet het minst van voordrachtkunst. Het gebruik van de fistel-stem, of wel de hoogste, ijlste falsetstem, kan ons op de duur nimmer bekoren. Dit deed te week, te vrouwelijk aan. Genoemde koren hadden daarenboven een grotendeels eigen repertoire, opvat ting enz. en verschilden onderling en met Jaroff's koor in timbre. Zo klon ken bij „Platoff" de bassen heel wat ruiger en de tenoren vee! heller. Menig bezoeker hoorde dan ook liever de iets meer naar West-Europese opvatting ge cultiveerde toonvorming van Jaroffs mannen. Daartegenover staat, dat juist „Platoffs" klanktimbre wellicht meer oer-Russisch is! Het eerste programma-deel bestond uit al of niet zuivere liturgische mu ziek. A.1 behoudt een Credo zijn aan trekkelijkheid door de aloude versier de /reciteertoon, is in Tschaikowsky's „Legende" de bouche fermée-zang mooi en warm van toon (volstrekt geen ge brom) en klinkt de David-psalm waar dig, aan het slot met het Alleluja zelfs imposant, dit gehele deel verdraagt, misschien beter gezegd: onze Hollandse oren verdragen bij deze zang niet dat ruige forte-geluid. Geheel anders werd het in het twee de deel. dat met opera-muziek van Glinka aanving. Deze muziek verdraagt en eist deze klank. Men hoorde nu ook fraaie bariton-zang met fijne dynami sche schakeringen (Aan de oever van de Don), leuke typeringen in Frambo zen-oogst en geestig uitgevoerde wals muziek. Dit alles afgesloten met Rus sische dansen op koorzang door drie uiterst behendige stamgenoten. Het derde deel opende en sloot met stoere, markante liederen, waar tussen o.a. de sentimentele „Abendglocken", voor de afwisseling echter welkom. De fistel-solozang b.v. In een Bortniansky- compositie laten we buiten beschouwing. Daarentegen niet de Kozakken-dansen, In dit milieu is alles welkom en op zijn plaats. We misten de dans met het dolken- werpen, maar kunnen ons niet goed herinneren of dit vroeger door een Jaroff-gezel geschiedde. Bovendien en vanzelfsprekend het caroussel-rijden, doch daarvoor moesten we destijds al naar het Concours Hippique In Hoofd dorp gaan! Wat kennen die Russen eigenlijk niet? Ja, misschien toch onze spelen, zoals biljarten, kaatsen, golfen, kegelen enz. enz.! Publiek, zeer talrijk, steeds enthou siaster. Een herhaling zal wel volgen. OL. KOOP. met daarachter een inlichtingenbureautje en daarop weer volgend een wachtruim te met luifel voor autobuspassagiers. Het politieposthuis wordt naar het strand geplaatst op een hoge top, waar door de dienaren der wet een goed over zicht over het gehele strand zullen heb ben. Daar waar nu twee afgangen naar het strand zijn, zal straks een centrale badplaats met zonnebad worden inge richt. Drie café-restaurants komen op het plan voor, op de plaats waar nu voorlopige gebouwen zijn opgetrokken. Deze café-restaurants met terrassen zul len in een vast gebouw, waardig aan de omgeving, onderdak krijgen. Het ge hele plan is ontworpen door architect A. Komter uit Amsterdam. In het plan-in-hoofdzaak is nog een tweede centrum gedacht, dat naar de kant van I-Jmuiden zal kunnen verrijzen aan de betonweg, die door de Kenne- merduinen loopt. De Provinciale Staten van Noord-Hol land kwamen vanmorgen in Haarlem onder voorzitterschap van dr. J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk in openbare vergadering bijeen. Het voornaamste besluit, dat genomen werd, was de be noeming van ir. C. Krijn tot hoofd ingenieur-directeur van de Prov. Wa terstaat. Vooraf besloten de Staten de heer C. Thomése eervol ontslag te ge ven uit deze functie. Dat was voor de voorzitter aanleiding om het werk van deze functionaris, die 38 jaar in dienst van de provincie is geweest en deze in verband met de pensioengerechtigde leeftijd met Ingang van 1 Januari 1952 verlaat, met bijzondere woorden van waardering te gedenken. De voorzitter memoreerde het aan deel, dat de heer Thomése heeft gehad bij de bestrijding van de watersnood in 1916 en diens vele verdiensten in veler lei commissies. Alles wat betrekking had op de waterwegen en de stedebouw- kunde ressorteerde onder zijn gebied, hij had zitting in de uitbreidingscom missie voor Noord-Holland, was lid en later voorzitter van de provinciale commissie voor de gemeentelijke inde ling in Noord-Holland en had een be langrijk aandeel in de uitbreiding van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort en de restauratie van het perceel Nieu we Gracht 7 te Haarlem. De Staten benoemden vervolgens dr. J. A. Veraart en ir. J. J. Fels opnieuw tot leden van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven en mevr. N. KomZernike werd benoemd tot lid van de commissie van bestuur, van de provinciale ziekenhuizen in Noord-Hol land. Het voorstel tot onttrekking aan het openbare verkeer van de brug over de ringvaart van de Haarlemmermeer polder nabij Leimuiden werd aanvaard, evenals dat tot onttrekking aan het openbare verkeer van een gedeelte van de in Amsterdam gelegen Groeneweg. Advertentie Grote Houtstraat 47 Telef. 18036 Repareren op Zondag 18 November TOGVelsen De Meteoor—Vitesse JOS—DEM Hollandia—Wijk a. Zee HPSV—TYBB HBCVVP OFC—ADO VVSBASC Gr. Willem II-fTeylingen WilhelmusSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten wórden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Op de Rijksstraatweg schrok gister middag om half drie een paard, dat voor een vierwielige wagen was gespannen, van een voorbijrijdende auto en sloeg op hol. De voerman, een veehouder uit Haarlem, sprong van de bok en trachtte het dier tot stilstand te brengen, dat met w.agen en al dwars door prikkel draad een weiland op stormde. Het ge lukte hem zijn paard in bedwang te krijgen, maar de wagen werd vernield. Een wielrijder wilde gisteravond om ongeveer kwart over negen iemand pas seren, die met zijn rijwiel op enige af stand van het trottoir op de Schoterweg stond. Hij probeerde rechts voorbij te rijden juist op het moment, dat de an der opstapte en wegreed. Er volgde een botsing, waarbij de 18-jarige wielrijder H. M. over de kop sloeg en een lichte hersenschudding opliep. Hij is naar zijn woning vervoerd. De Zandvoortse mond-accordeon-ver eniging „Excelsior" geeft a.s. Zaterdag, 's avonds in „Monopole" haar jaarlijkse uitvoering. Medewerking verleerft ook de toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" welke na de pauze zal opvoeren „De huistyran" van Godfried Bomans. fo de op 19 April 1951 gehouden raadsvergadering te Bloemendaal werd een viertal bezwaarschriften van grond eigenaren tegen plaatsing van hun ter reinen op de monumentenlijst behan deld. Het betrof de bezwaarschriften, ingediend door de eigenaren van „Wild hoef", „Oud-Zomerzorg" „De Rijp' en „De Beek." De raad heeft de beslissing aange houden, doch zich in beginsel bereid verklaard de bezwaarschriften te ver werpen indien de omschrijving, die B. en W. in de lijst zullen aanbrengen, overeenkomt met de redelijke belan gen van de eigenaren. De raad wenste n.l. dat van de op de monumenten lijst voorkomende terreinen kaarten zouden worden gemaakt, waarop de te beschermen gedeelten van de thans in hun geheel op de lijst voorkomende terreinen zouden worden aangegeven. B. en W. hebben het advies Ingewon nen van de plaatselijke adviescommis sie, die opmerkt, dat het in het alge meen gevaren in zich sluit om bij bui tenplaatsen bepaalde gedeelten van be scherming uit te zonderen. De commis sie is daarom van mening, dat ten aan zien hiervan grote voorzichtigheid moet worden betracht, daar zich anders in de toekomst onaangename verrassingen kunnen voordoen. Naar het de commis sie voorkomt beschermt de Rijksdienst voor het nationale plan uit dezelfde overwegingen als regel slechts de ge bieden in hun geheel, wat evenwel niet uitsluit dat, nadat melding hier van heeft plaats gevonden, toestem ming wordt verleend tot het uiitvoeren van bepaalde werken in deze gebieden. Op deze wijze blijft het aanbrengen van wijzigingen in de beschermde gebieden mogelijk en is de controlerende instan tie op de hoogte van hetgeen gaat ge beuren. De commmissie merkt over de be trokken vier objecten het volgende op: OUD-ZOMERZORG. Deze buiten plaats waarvan een interessante be schrijving voorkomt in het werkje van Prof. Dr. Ir. Bijhouwer uit de Heem schutserie, is naar de mening van de commissie te klein om voor splitsing in aanmerking te kunnen komen. Zoals deze buitenplaats er thans ligt vormt zij een typisch gedeelte van Bloemen- daals verleden. WILDHOEF. Reeds op het uitbrei dingsplan van 1928 is het thans op de Monumentenlijst voorkomende gedeelte van het landgoed Wildhoef aangegeven als reservaat. Zowel gezien van de Donkerelaan als van de Krullenlaan af is het van belang, dat het opgaande hout intact blijft. Daar de bestemming reeds bij uitbreidingsplan is geregeld, is de plaatsing op de Monumentenlijst slechts van invloed wat betreft het kappen van bomen. DE RIJP. Het voorgedeelte van deze buitenplaats," zichtbaar van de Bloe- mendaalseweg af, is van belang voor het algemeen aspect van die zijde. Het zelfde geldt voor het gezicht van de Mollaan af, terwijl het geaccidenteerde achterterrein landschappelijk een ge heel vormt met het Bloemendaalse bos en zich daarom niet laat splitsen. Met uitzondering van een kleine strook langs de Bloemendaalseweg is het gehele terrein van DE BEEK bezet met hoog geboomte, dat bij het schon® uitzicht over de vijver als achtergrond van grote betekenis is. Het gedeett® weiland, dat tot het terrein van Dê Beek behoort, vormt een onverbrekelijk geheel met de rest van de weide tot aan de spoorbaan. De woningwetcommissie is van oor deel, dat de buitenplaatsen in beginsel niet geheel onbeschermd kunnen blij ven. B. en W. delen nog mede, dat geen vergunning behoeft te worden gevraagd voor werken, die strekken tot instand houding en onderhoud van een op de lijst geplaatst object. Zij handhaven hun oorspronkelijk voorstel om de bezwaar schriften ongegrond te verklaren. Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Bij het oversteken van de Zijlfjnf^p ter hoogte van de Raaksebrug we „n. een 71-jarige voetgangster en werd a jg gereden door een wielrijder. Als Seorn van dit ongeluk, dat gistermiddag e(,n kwart over vier gebeurde, kreeg 211 get diepe wond aan het achterhoofd. gt_ slachtoffer werd per ziekenauto na Joannes de Deo vervoerd. V Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2