Abdij „St. Benedictusberg wordt betrokken 7 Brazilianen willen nieuwe stad bouwen Probleem Vishinsky ondertoon van de redevoeringen D.D.D. B in/Mota Korte vrijheidsstraffen A INSTli™ mat Tijdelijk Kinder-Postkantoor in Amsterdam geopend Benedictijnen zullen er Donderdag in processie heen gaan Recreatie heeft de volle aandacht Inconvenient voor emi granten opgeheven j^ ARTE KAT in UNO-vergadering Achterland moet gekoloniseerd worden om de bevolking te kunnen voeden m 4* Eden stelt wapenstilstand voor in het concert van verwensingen Moeten volgens prof. v. Bemmelen zo veel mogelijk worden vermeden fit en monter met De foto-modellen achter het loket Mr. L. Kortenhorst 65 jaar DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Kazernes op de Velnwe Ook sportvelden en ontwikkelingscursussen Nazending vee naar Frank rijk weer toegestaan V er stik king Beneden- Leeuwen Architect vrij gesproken civiele kantongerecht procedure ALTIJD WELKOM I PERSPECTIEVEN VOOR EMIGRATIE GRIEP? ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN U.N.O.-VERGADER TNG Ontspanning Examens DOOR ALEXANDRA ORME - £C Inbraak in belasting kantoor opgehelderd De drie daders in arrest Clandestien colleges bijgewoond DRIE VEEDIEVEN GEGREPEN Tal van gelukwensen van vele zijden (Van onze speciale verslaggever) Donderdag 15 November a.s. zullen 3e Benedictijnen van dosterhout de „St. Benedictusberg" te Mamclis bij Vaals hun vierde nederzetting officieel betrekken- Dit enorme kloos- 'er, dat ligt op een der heuvels langs 3e weg van Maastricht naar Vaals, h'erd in de jaren 1922-1923 gebouwd 3oor de Duitse Benedictijnen van Bcu- ron, die sedert de Kulturkampf uit Duitsland verdreven waren. Door min- 3er gelukkige activiteiten tijdens de hveede wereldoorlog namen de Duitse Paters na het herstel van de vrede de P'ijk naar Duitsland. De Nederlandse staat nam de abdij in eigendom. In 1947 keerde het gebouw terug onder het kerkelijk gezag, waar- ha Z H. de Paus het toewees aan de Benedictijnen-congregatie van Soles- hies, die het op haar beurt ter beschik king stelde van de abt van Oosterhout, (Van onze speciale verslaggever) In ons blad van Dinsdag j.l. hebben •dj in een uitvoerige reportage over de bouw van een viertal kazernes op de Veluwe mededelingen gedaan om trent regeringsplannen ten aanzien van de recreatie Door een aantal burge meesters van Noord-Veluwse gemeen ten was nl. een zekere beduchtheid ge bit in verband met de Zondagsrust in hun gemeenten. Wii hebben toen be richt, dat de bouw van zwembaden werd overwogen, dat de regering bereid was de oprichting van militaire tehuizen te steunen en dat in de nabijheid der ka- zernementen waarschijnlijk woningen ten behoeve van de gehuwde leden van de vaste staf zullen worden gebouwd. De legervoorlichtingsdienst bericht nu bader, dat ook de aanleg van sport velden in overweging is. Voorts zullen de kampen worden voorzien van de hodige lokaliteiten voor het houden van kerkdiensten, het geven van bioscoop- en andere voorstellingen en voor zover mogelijk van lokaliteiten waar de dienstplichtigen, die zulks wensen, zul- 'en kunnen studeren. Men zal er naar streven door middel van schriftelijke cursussen de zelfontwikkeling te stimu leren. Sprekers zullen worden uitgeno digd om voordrachten te houden over Onderwerpen van uiteenlopxde aard, welke voor de toehoorders van belang zijn bij hun vertrek uit de militaire dienst. Naar wij vernemen heeft Frankrijk zich desgevraagd bereid verklaard tot opheffing van kortgeleden genomen maatregelen, waardoor het Nederlandse immigranten niet meer toegestaan was hun inboedel en vee gescheiden mee te hemen. Voorheen was het Nederlandse boe ten, die b.v. in het najaar vertrokken, mogelijk het jongvee in het daarop vol gend voorjaar te laten nazenden. Daar er bij deze splitsing in het vervoer van he bezittingen wel eens onregelmatighe den frauduleuze invoer van vee in Frankrijk zouden zijn voorgekomen, •'as van Franse zijde onlangs bepaald, hat de expeditie van bezittingen in één keer diende te geschieden. Nu er vanwege de mond- en klauw- teerepidemie geen vee naar het buiten land kan gaan, betekende dit dus, dat emigrerende boeren hun levende have piet meer later zouden kunnen laten komen. Bij besprekingen te Parijs heeft men Jich van Franse zijde ontvankelijk ge toond voor de bezwaren, aangevoerd te gen deze, de emigratie belemmerende, regeling, zodat gescheiden vervoer van inventaris en vee thans weer mogelijk •mrdt. Arnhemse rechtbank heeft de ar chitect j. p j. G- H. te Den Bosch vrjj- fesProken van de tenlastelegging, dat hij hoogst onvoorzichtig zou hebben toe gelaten dat in het St. Jozef gesticht te boneden-Leeuwen de centrale verwar- ''hg, waarvan een leidingkanaal nog 'fit was aangesloten, in werking werd Se?teld. Hierdoor konden koolmonoxy- regassen doordringen in de slaapver- ifikken van enige bejaarde bewoners het gesticht. Zes oude mannen kwa- cm door het binnendringen van deze aaaen om het leven. eis luidde f2000 boete of 180 da- ihr^ ai' wW vernemen is binnenkort de \Va?hing bij de Tweede Kamer te ver- en van een wetsontwerp ter ver- f- fifiiidiging van de civiele kantonge- htprocedure. g y.frwijl de Britse minister van in ?n'anhse Zaken, Anthony Eden, j Algemene Vergadering het lp voerde, is Maandag een zwar- alon»«es r> veroaderzaal binnenge- dp Jj' poes lieP waardig tussen spreii"0,? he voorzitter en het van door. Tot verbazing Het £L S® minister, die de kat toen hi? 2 °ntstond er hilariteit, SPrak JPover he Koreaanse kwestie CvaUpZenA gedelegeerde liet zich de n aanwezigheid van Ooe^Tn It ft* een die besloot naast de abdij van Egmond en de priorij „De Slangenburg" te Doe- linchem in Mamelis de derde stichting van de Oosterhoutse St. Paulus-abdij te vestigen. Op 15 November zal de „St. Benedictusberg", waaraan nog steeds de abdijrechten en -privileges zijn verbon den, officieel een Benedictijner priorij worden. Met de leiding is prior Dom Vincent Truyen belast. Deze nieuwe Benedictijner communi- Paters en broeders uit Oosterhout zijn bezig r-de te brengen in de abdij St. Benedictus-berg, die door de huisvesting van Ameri kaanse soldaten en uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen zeer veel heeft geleden. In de kapel, die than, is ingericht in de oude ref ter het altaar heeft een milde gever geschonken legt een Benedictijner monnik de laatste hand aan de provisorisch gebouwde banken. teit zal voorlopig bestaan uit negen paters en vijf broeders, die voorname lijk een beschouwend leven zullen lei den, in tegenstelling tot vroeger toen de paters van Mamelis een uitgebreid agrarisch bedrijf leidden. Het klooster zoals het er thans staat biedt plaats aan een honderdtal monniken- De abdij is nog geenszins voltooid. Een kerk is er nog niet en de zolder is maar half afgebouwd. Voorlopig is een kapel ingericht in een ruimte die als refter is bedoeld aan de voorzijde van het gebouw. Bovendien is het klooster sedert het einde van de oorlog volko men uitgewoond. Lange tijd .verbleven er een dertig-tal dakloze gezinnen, die de sporen van hun kampementen heb ben nagelaten. Een grondige restaura tie is hierdoor noodzakelijk geworden. Tevens krijgt men dan de gelegenheid enkele minder gelukkige „vondsten" van de bouwers te verwijderen. Donderdagmiddag half drie zullen de veertien kloosterlingen in processie biddend en zingend vanaf de Rijksweg MaastrichtVaals naar het klooster trekken. In de provisorische kapel zul len dan de verdere installatieplechtig heden plaats vinden. De bewoners uit de omliggende dorpen zullen trachten aan de intocht van de paters bijzon dere luister te verlenen. Zij zullen de processieweg en het klooster feestelijk versieren om daardoor hun vreugde over deze intocht van Nederlandse Be nedictijnen in het klooster duidelijk tot uiting te brengen. wam Advertentie is de pittige smaak, het fijne aroma van Droste s Verpleegster Cacao. In cartons van "to. "4, "a en 1 kg. Steeds verkrijgbaér en Naar wtf vernemen is Nederland aangezocht een deskundige op het ge bied van landbouw, veeteelt, irrigatie en emigratie naar Brazilië te zenden ter bestudering van een groots 'koloni satie-project in een der Zuidelijke Staten van dit land. De gevraagde ex pert zal deel uitmaken van een com missie van drie, waarin naast hem een vertegenwoordiger van de F.A.O. en van het Braziliaanse gouvernement zitting krijgen Deze missie zal een onderzoek instel len naar de kolonisatie-mogelijkheden, voortvloeiend uit het Monte Alegre- project in de staat Parana. Aldaar Advertentie Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Nu het onbedaarlijk lachen van Vishinsky wat gekalmeerd is en de beledigende en schampere woorden alweer enigszins zijn verbleekt, is de Algemene Vergade ring van gisteren weer voortgegaan met de algemene beschouwingen. Men kan zeggen dat het probleem Vishinsky de ondertoon blijft vormen van de belang rijke redevoeringen. De belangstelling gaat voornamelijk uit naar de opinies die verkondigd worden inzake het tragisch misverstand tussen Oost en West, waar door de andere politieke probiemen, die de Verenigde Naties voor haar rekening genomen hebben, op de achtergrond dreigen te geraken. Doch in de vergadering van gisteren is niet slechts gereageerd op de klassieke wanverhouding Oost- West, maar is ook het Arabisch probleem, dat dreigt een nieuw misverstand te doen ontstaan tussen de Westerse wereld en een deel van het nabije Oosten, op het tapijt gebracht. Fadhil Al Jarmail, heeft de Arabi sche kwestie uitvoerig gesteld. Van Casablanca lot Bassorah ontwaakt het nationalisme- Marokko is klaar voor zelfbestuur. De tekorten van de Verenigde Naties liggen voor de ze vertegenwoordiger in de allereer ste plaats in de verkeerde aanpak van de Palestijnse aangelegenheid, in het misbruiken van het vetorecht, in de vrees en verdenkingen tussen Het belangrijkste evenement van de ochtendvergadering was natuurlijk de rede van de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden, die de bijzondere verantwoordelijkheid van de grotg mogendheden voor het welslagen van de Organisatie van de Verenigde Naties onderstreepte. Hoe groter hun macht is, zo zeide hij, hoe meer zij een gezond en gedegen ge bruik daarvan behoren te maken. De door Vishinsky geperfectionneerde nieuwe politieke methode, voorname lijk bestaande in het uitstorten van een reeks scheldwoorden en verwijten, werd door Anthony Eden scherp veroordeeld. In een conflict, zo vervolgde hij met werkelijk grote diplomatieke inschik kelijkheid, is nooit een van de partijen zonder fouten. Hij stelde daarop een wapenstilstand voor in het concert van verwensingen en vloeken. Na betoogd te hebben dat het lidmaatschap van de Verenigde Naties en dat van het Atlan tisch Pact door artikel 5 van het Hand vest 'is mogelijk gemaakt, onderwierp de heer Eden het nieuwe voorstel van de Grote Drie tot geleidelijke vermin dering van de bewapening aan een nauwkeurig onuerzoek, om tenslotte voor te stellen op het politieke en. eco nomische front te komen tot een aan pak van nauwkeurig omschreven con crete vraagstukken en daarvoor een practische oplossing te zoeken. De weg waarlangs wij moeten gaan is die van het voorbereiden, het overleg en de overeenstemming. Wij moeten beginnen met de kleine vraagstukken en eindigen met de grote. De zeer gematigde toon van deze rede heeft enige ontspanning ge bracht. De rede werd verder scherp beluisterd, daar men er het pro gramma van actie in wil zien dat in Januari ten grondslag zal gelegd worden aan de besprekingen tussen Truman en Churchill, die eventueel vooraf zullen gaan aan de bespre king Churchill—Stalin- Bovendien heeft de vermelding van de rede van de President van de Franse Republiek door Anthony Eden op Franse kringen grote in druk gemaakt, ondanks het ver schijnen van een zwarte kat, die tij dens de rede van Eden over het toneel wandelde. Voor lichtgelovi gen een kwalijk voorteken. In de namiddag beluisterde men een, lofrede op Amerika van Jean Politis, vertegenwoordiger van Griekenland. Hij vermeldde nogmaals de afschuwe lijke roof van tienduizenden kinderen, wier zielen worden bedorven door lei ders van nabuurstaten. Dr. Tsiang gaf een overzicht van de terreur in China. Chili verdedigde het recht van de klei ne naties. Hun stem toch is objectiever, daar hun belangen niet direct betrok ken zijn bij de besprekingen van de onderhavige problemen. De vertegenwoordiger van Irak, de grote machten onderling, en tenslotte in de machtspolitiek, die binnen het kader van de Verenigde Naties wordt toegepast. Dit is de enige keer dat de Marokkaanse kwestie in de openbare zitting werd aangeroerd, nadat het bureau op voorstel van Canada besloten had deze zaak voorlopig te laten rusten. Het hoofd van de Poolse delegatie Vierblowski ging op de gewone wijze te keer tegen het Atlantisch Pact, de hermiiitarisering van Duitsland en Ja pan, enz. Intussen is de definitieve agenda van de Verenigde Naties gereedgekomen. Als grote nieuwe punten zijn toege voegd: het voorstel van de Grote Drie over de geleidelijke vermindering van de bewapening, het voorstel-Vishinsky en een verzoek van Joegoslavië met be trekking tot de vijandelijkheden, die door de regeringen van Rusland en de satellieten tegen Joegoslavië worden on dernomen. De sprekerslijst is gisteren definitief gesloten. 34 delegaties nemen in het kader van de algemene beschou wingen nog het woord. Hedenmorgen worden deze onderbroken teneinde de ze agenda in de Algemene Vergadering vast te laten leggen- heeft zich sedert 1942 een welhaast fantastische ontwikkeling voltrokken door de vestiging van de papierfabriek „Klabin", welke cum annexis een ge bied bestrijkt zo groot als de provincie Utrecht met een kapitaalsinvestering van vijf en twintig millioen dollar. De cellulose-produetie is de grootste van Zuid-Amerika.. Men beschikt over grote houtconces sies en er zijn twee dorpen gesticht met twaalfduizend inwoners. Arbeiders van twee en dertig nationaliteiten vin den hier werk; er zijn ook vijf gezin nen uit Schildwolde in Groningen ge vestigd. Het Monte Alegre-project nu beoogt in deze streek een nieuwe stad te bouwen. Daar een groot deel van de aanvoer van overzee moet geschieden en de Klabin-fabriek op een afstand van twee uur vliegen van San Paulo ligt, wil men tevens het achterland koloniseren om de bevolking van de nieuwe stad te kunnen voeden etc. De bedoeling is dat op een gebied van ruim tienduizend ha. honderdvijftig tot drie honderdvijftig gezinnen van landbou wers een bestaan zullen vinden. De problemen hieraan verbonden zullen onderzocht worden door de ge noemde missie. Men heeft hierbij een Nederlander gevraagd, omdat Brazilië met onze landbouwdeskundigen goede ervaringen heeft opgedaan. Waar in de taak-omschrijving voor deze functiona ris echter ook met name gesteld is dat hij het landbouw-milieu moet kennen, waarin Nederlandse adspirant-kolonis- ten voorkomen, zitten in dit Monte Alegre-project vermoedelijk interes sante perspectieven voor emigratie van Nederlanders. AMSTERDAM" Doet. rechten: mej. P. Bakker, mej. E. Wiekart, Mej. R. Bosman, F. Klijnen, Amsterdam; Cand. rechtsgel.: mej. A. v. d Vüs, mej. Huisman; Cand. psychol.: J. Gruyters; Cand. econ.: B. Pei- ser, J. Meyer; Cand. pol. en soc. wetenseh.: mej. M. de Boer. LEIDEN: Doet. geneesk.: mej. W. Mom, Den Haag; J. Bakker, Rotterdam; J. Fou- draine, Haarlem; P. Los, Den Haag; J. Swildens, Zandvoort; H. Uunk, Den Haag: W. Vlaardingerbroek. Den Haag; P. Voge laar, Sassenheim; Artsex. Ie ged.: mej. J. de Lint. Den Haag; D. Kokkinga, Leiden; W. Herman, Leiden; G. den Ottolander, Den Haag; artsex. 2e ged.: J. Diepersloot. Den Haag; P. Nassy, Paramaribo; J. Trouw, Oegstgeest.. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, j Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. DE RUSSEN KOMEN VERTALING. FRaNS VAN OLDENBURG ERMKB Onze moeite was echter tevergeefs, want spoedig nadat we met het versjou wen begonnen waren, kwam er een be jaarde kozak binnen met het bericht. wees naar het dorp, dat in het dal lag. „Waar? In welk huis?" „In dat gele," antwoordde de sergeant er. wees nog steeds naar het dorp, waar dat we het huis onmiddellijk moesten veertig procent van de huizen geel ge verlaten. Dit nieuws werd^ met een Verfd was. „In dat daar rechts of in dat daar?' „In steeds doods stilzwijgen ontvangen. Na de eer ste kwam er een tweede kozak, die op hem leek als de ene waterdruppel op de andere en ons vertelde, dat we konden blijven'. Toen gingen we op zoek naar een officier, die ons zou kunnen vertel- moest zijn len, welke van die twee berichten er nu „Maar waarom? eigenlijk juist was. We vonden er ner gens een, maar in plaats daarvan kwam een bejaarde, erg vuile, sjofele sergeant ons met een spijtig gezicht vertellen, als betrof het hem persoonlijk, dat we alle maal onmiddellijk het huis moesten verlaten met medeneming van onze spullen, waarvoor hij ons een wagentje in uitzicht stelde. Deze donderslag bij heldere hemel ontlokte een storm van vragen: „Waar heen? Waarom? Wordt het dorp geëva cueerd? Op wiens bevel?" De antwoor den waren allesbehalve duidelijk, want Opnieuw stonden we voor „militaire ge heimen". „Waar moeten we heen? Moe ten We buiten op het veld kamperen?" karren; en het geschutvuur klonk van steeds dichterbij. Toen kreeg ik last van mijn geweten, dat ik hen binnen niet hielp pakken, en ik ging weer terug het huis in. Wat een schouwspel! Lina en Mathilde waren in hun kamer aan het huis links? in dat grote of in dat kleine pakken, terwijl ze nu en dan heroïsche dèt daar!" zei de sergeant, nog met een vaag gebaar naar het expedities naar de keuken waagden om daar de een of andere braadpan of koe- kepan onder de neus van de Mongoolse dorp wijzend, alsof dat duidelijk genoeg kok weg te pakken. Ze waren z0 ver ontwaardigd over het feit, dat ze ons Een gevoel van ver twijfeling overmande me. „Daarom," en dat was alles, wat ik uit hem kon krijgen. We keerden ons om en gingen weer En daarna ontsloten hun vuisten zich en et hem persoonlijk, aar we aue- naar binnen, terwijl hij me op de schou- vouwden ze hun handen als in gebed, onmiddellijk^ het huis de,- klopte en als troostend zei: „We Lina had nooit iets aan die vreemd- zullen jullie een karretje geven." het huis uit gingen zetten, dat ze geen woord konden uitbrengen. Ze sloegen enkel hun ogen ten hemel en balden hun vuisten achter de Russen hun rug. De Hongaren waren al koortsachtig aan het pakken geslagen, bezeten door slechts die ene gedachte: te redden wat er te redden viel. Eerst toen we een groep van kettinggangers met schoppen voor het huis zagen aankomen, viel het een van ons in. dat het wel eens ge vaarlijk kon worden. Schoppen immers betekenden graafwerk en graafwerk be tekende dat men op de mogelijkheid soortige veroveraars gevonden, maar Mathilde, zoals reeds gezegd, had een zwak voor de jongens en vooral voor die onder hen, die haar wijn of suiker gaven en haar kusten. Op dit moment echter haatte ze de Russen en had het liefst, zoals ze me verschillende keren verzekerde, een bataljon Noormannen op hen afgestuurd om ze en bloc te verdelgen, ofschoon ze het betreurde, dat ze dat zelf niet kon doen. Toch waf hef'cmse5 troostwoord clat* aTvoór van" een gevaarlijke situatie rekende;" èn hoefde er maar een dronken, jonge sol S enige uwa ,„a Uelt Ho 14 daat to knmpn Hip haar hanH nf haa ons over hadden, terwijl ze er op aan drongen. dat we zouden opschieten met pakken. Ik deelde de Hongaren nu officieel mee, dat we het huis uit moesten. Ze voor ons betekende het de mogelijke te rugkomst der Duitsers en een zekere daat te komen, die haar hand of haar wang kuste ot haar een paar gestolen dood. De gedachte alleen al deed de kousen gaf, of Mathilde werd opnieuw koude rillingen over mijn rug lopen, en ik ging maar weer naar buiten om die waren hoogst verontwaardigd, dat ik kerels rhet die schoppen eens beter op niet te weten was gekomen, waarom, te nemen. Ze waren met z n twaalven, noch waar naar toe, en weigerden te Basjkieren, die tegen elkaar riepen in geloven, dat het een „militair geheim" was en dat ze het niet wilden vertellen. In ieder geval was het prettiger voor de Hongaren om hun woede op mij te koe len dan op de een of andere onzichtbare Russische officier, die ze niet in zijn gezicht konden afblaffen. Eindelijk na het uiterste van mijn overredingskracht op hem aangewend te hebben, ging de oude sergeant, die tot over zijn oren in hét werk stak, met me naar buiten. „Daar zullen jullie wonen," zei hij en een exotische, kelige tongval. Ze waren bezig een kuil te graven voor het bor des. Ik vroeg hun in het Russisch, wat ze daar maakten en waarvoor, maar geen hunner verstond een woord van wat ik zei. - Ze schenen neerslachtig en vermoeid, en werkten met de lome een tonigheid van dieren. Hun werk schoot niet hard op, want de grond was bevro ren. Nu en dan kwam er een Rus op hen toe en schold op de Basjkieren, doch louter uit gewoonte. De hele tuin we melde van soldaten; het erf stond vol een vurige communiste. En uit zulke mensen als zij bestaat „het volk". Een aardige, oude Oekrainer hield even op met het aanleggen van een telefoon om ons te helpen pakken. „Jij bent van de Oekraine, ik kom van Polen, dus zijn we buren," zei ik hem, en hij bloosde van genoegen en maakte een diepe bui ging voor me. Hij sprak het oude, zui vere, zangerige Oekrainisch, zoals je dat zelden meer hoort onder de sol daten van het Rode Leger een vervloek te, verachte taal. De gemiddelde jonge Oekrainer vergeet tegenwoordig zijn taal in een jaar tijd, zo gauw hij bij het leger komt, om de eenvoudige reden, dat ze zo veel op het Russisch lijkt. (Wordt vervolgd). Op de te Utrecht gehouden najaars vergadering van de Vereniging voor strafrechtspraak heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht te Leiden, een inleiding ge houden over het probleem van de kor te vrijheidsstraf. Prof. van Bemmelen acht de korte vrijheidsstraf een noodzakelijk kwaad, dat zoveel mogelijk beperkt dient te worden. Het verdient aanbeveling straffen van een tot drie maanden in een daarvoor aangewezen gesticht te executeren. In de toekomst moeten, aldus inleider, korte gevangenisstraffen terzake van vermogensdelicten (en daarmee gelijk te stellen delicten) zo veel mogelijk in combinatie met een voorwaardelijke straf worden opgelegd. Met betrekking tot personen, die tijdens hun minderjarigheid reeds meermalen terzake van vermogens delicten zijn gestraft, merkte hij op, dat deze na hun minderjarigheid indien zjj recidiveren nimmer een korte vrijheidsstraf behoren te krijgen. Zü zouden óf terstond een veel langere straf moeten krijgen (jeugdgevangenis) t>* een gecombineerde straf. Prof. van Bemmelen betoogde verder dat de rechter de bevoegdheid moet hebben om voor straffen beneden zes maanden of waarvan het onvoorwaar delijk deel niet meer dan zes maanden Dedraagt. te bepalen, dat deze zullen worden ondergaan in het gesticht voor kort gestraften. Ten aanzien van per sonen, die worden veroordeeld tot een korte gevangenisstraf, na reeds een tuchtschoolstraf of een gevangenisstraf te hebben ondergaan of na onder toe- Ad verten tie HET PIJNSTILLEN DE MIDDEL MEI SNEUE WERKING! zicht of ter beschikking van de regering te zijn gesteld, of na reeds een voor waardelijke straf of maatregel te heb ben ondergaan, stelde hij, dat de nieuwe straf steeds óf geheel voorwaardelijk óf gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoorwaardelijk, moet worden opge legd en dat deze straf in totaal altijd minstens zes maanden moet bedragen. Prof. Van Bemmelen stelt zich op het standpunt dat zeer korte vrijheidsstraf fen zoveel mogelijk moeten worden vermeden en moeten worden vervangen door voorwaardelijke straffen, geld boeten of gecombineerde straffen. Advertentie (Van onze correspondent) In samenwerking met de Haagse poli tie is de Leicse recherche erin ge slaagd -.ie inbraak op te helderen, die in de nacht van 27 op 28 September in het I.eidse belasting! antoor is gepleegd. De daders zijn dc 40-jarige W V. uit Lei den, dr 61-jarige J. K uit Den Haag en de 44-jarige C. S. uit Den Haag. Zij hadden zich door middel van een valse sleutel toegang verschelt tot de binnen plaats van het P.T.T.-kantoor, via een tuimelraam kwamen zij in het belasting kantoor. De Leiöenaar heeft vervolgens met een snijbrander de kast openge maakt, waarna de beide Hagenaars' de klavieren van het slot verwijderden en een buit van 153.000.— vonden, die zij gelijkelijk hebben verdeeld. Thans is ook komen vast te staan dat het deze daders geweest zijn, die begin September een inbraak hebben gepleegd in de Leidse Groentenveiling. Wegens gebrek aan zuurstof voor hun snijapparaat hebben zij toen de brand kast niet geheel kunnen opensnijden, zo dat zij zonder buit huiswaarts gingen. In Delft hebben omstreeks honderd studenten een proces-verbaal gekregen. Zij woonden de colleges aan de Techni sche Hogeschool bij zonder als student te zijn ingeschreven. In de afgelopen nacht zijn in Nijkerk drie mannen gearresteerd, die deel uit maakten van een complot veedieven. Zij stalen op en om de Veluwe vee uit de weide en brachten dit naar Amsterdam, waar zij het vee losten bij een boerderij ondeg de rook van de hoofdstad. V :':k: (Van onze verslaggeefster) „Jullie gezichten zullen de hele we reld rondgaan", zei de heer Neher, di recteur-generaal van de P.T.T. gister ochtend tot de vijf leerlingetjes van de Montessorischool, die als fotomodel ge diend hebben voor de kinderpostzegels, waarvan de verkoop gisteren is begon nen. De heer Boon. dir. van de vierde Montessorischool te Amsterdam, had namelijk het initiatief genomen om aan zijn school in de Boerhaavestraat een postkantoortje in te richten, waar de kinderen in de schooltijd postzegels zou den kunnen verkopen. De vijf kinderen van de zegels waren de eerste om de postzegels van achter het loket aan de man te brengen, waarbij de jonge ver koper of verkoopster slechts verantwoor delijk is voor één waardesoort. Dit kinderpostkantoor is gisterochtend geopend in tegenwoordigheid van de burgemeester van Egmond (een van de vijf kinderen woont namelijk in Eg mond), van bestuursleden van de Stich ting voor het Kind, van geïnteresseerden uit onderwijskringen, o.a. de gemeente lijke Inspecteur, van vertegenwoordi gers der Ouderraad en der Oudercom missie, en van de jeugdige verkopers en verkoopsters die glunderden achter de met gaas afgeschermde loketten waar door het schoollokaal in een natuurge trouw postkantoor was herschapen. „Er zal geen land ter wereld zijn," al dus de heer Neher, „Waar niet enkele van deze zegels met jullie portret erop, die in millioenen verkocht worden, niet zul len worden ontvangen. Jullie, die toe vallig zijn uitgekozen, representere het Nederlandse kind. Dat geeft iul'ie. ®en verantwoordelijkheid. En samen hebben jullie, die hier de zegels zult verkopen, verantwoordelijkheid voor een nauw keurige verkoop. Ik aanvaard jullie alle maal als jeugdige ambtenaren van de P.T.T." De heer Neher reikte de vijf daarop een soort „aanstelling" uit met alle na-oorlogse kinderzegels Tevoren had een onderwijzeres ge sproken namens de beer Boon. directeur der school, die door ziekte verhinderd was, en had mr. Overwater, voorzitter van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels, zijn waardering geuit voor de ze „primeur" die deel uitmaakt van de 26e kinderpostzegelactie. Er werd door alle genodigden, die bij de opening tegen woordig waren, druk gekocht, zodat de jonge, ongeschoolde ambtenaartjes de handen vol hadden. Het kinderpostkantoor, waar men al leen kinderpostzegels en kinderbriei- kaarten kan kopen, blijft geopend tot December. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, vierde gisteren zijn 65ste verjaardag. Te dezer gelegenheid hebben hem tal van gelukwensen in de vorm van bloemstukken, telegrammen en brieven bereikt. Er waren o.a. bloe men van liet bureau der Kamer, van Kamerleden, het personeel der griffie en van de minister-president dr. Drees. Per telegram of per brief deden verder van hun belangstelling blijken minis ters, leden van de Raad van State, de president van de Hoge Raad, de voor zitter van de Algemene Rekenkamer, le den van Eerste en Tweede Kamer, hoog leraren en vertegenwoordigers van bui tenlandse mogendheden. Voorts de par lementaire pers en andere journalisten. Ook was er een telegram binnengeko men van officieren, met wie de jarige gedurende de mobilisatie 19141918 in dienst is geweest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3