ZWARE MIST HING BOVEN ZUID-FRANKRIJK Amerikaans toestel in de bergen neergestort? De verdediging van Europa 1600 ONGEVALLEN MET BROMFIETSEN Gondeliers doen goede zaken W atersnood in Karinthië Churchill ook naar Canada Krantenpapier 33 pet. duurder De enorme betekenis van de sociale verse kering Thans zestigd uizend goed geoefende soldaten Tussen neus en lippen OPNIEUW 2000 BRITSE SOLDATEN NAAR SUEZ-KANAALZONE W SCHAART U AANEEN TEGEN GEVAAR VAN AGRESSIE 23 doden en 654 gewonden (373 zwaar) Noorse premier afgetreden In September 1952 één parate divisie Strafvervolging tegen spion Krijgshaftige taal van de Egyptische minister-president Tot hoofd en hart Wisselvallig weer Lovett: Herziening der toewijzingen »üi V.' WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25226 Sinds Dinsdag wordt een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht met 33 personen aan boord vermist. Men vreest dat het Dinsdag tijdens een vlucht van Frankfort naar Bordeaux in frankrijk is neergestort. Reddingsvliegtuigen zijn begonnen te zoeken in het gebied ten Zuidwesten van Dijon, waar om 12 uur 45 (Ned. tijd) een laatste levensteken van het vliegtuig kwam. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesba- den verkaarde, dat het vliegtuig een hospitaalvliegtuig van het type C-82 was, dat militairen vervoerde van Duitsland naar de nieuwe grote Amerikaanse bevoorradingsbasis in Bordeaux. Aan boord bevonden zich 29 passagiers en een bemanning van vier koppen. Het toestel was met draagbaren uitgerust. Schuman over: „Onmogelijk zonder Middel- landse Zee en N.-Afrika" Z.H. de Paus in Castel Gandolfo: Vredeswerk moet allen ter harte gaan IN EERSTE HALFJAAR VAN 1951 I Na bezoek aan Truman lÉi Bevolking van Lugano doel boodschappen per roeiboot Geen verband met politiek van Sovjet tegen Noorwegen Brits parlement van 7 Dec. tot 29 Jan. op reces Elf maal 20 duur als voor de oorlog Bestrijding suikerziekte Televisie-kijkvvedstrijd „Voor het Kind" Tweede première voor de kinderpostzegelactie euca LODEN REGENJASSEN Na urenlange jacht Wild zwijn neergelegd Bewapening Atlantisch Pact DR. IR. M. DAM ME 75 JAAR BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Teiefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27, lel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 our 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Hospitaalvliegtuig vermist De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman heeft Dinsdag in een interview verklaard, dat de verdediging van Europa onmogelijk is, wanneer het Middellandse Zeegebied en Noord-Afri- ka niet ingeschakeld worden. Op de vraag, welke houding Frankrijk zou aannemen, wanneer de Sovjet-Unie Joegoslavië zou aanvallen, antwoordde hij, dat de vrede ondeelbaar is en dat de V.N. zich tegen een agressie moeten keren, waar die zich ook mag voordoen. Deze mening komt overeen met het ant woord van de Amerikaanse gedelegeer de Warren Austin, wie in Juli eenzelfde vraag werd gesteld. De machine zou omstreeks 14 uur in Bordeaux hebben moeten aankomen. Volgens een onbevestigd bericht zou het vliegtuig neergestort kunnen zijn op de 2000 meter hoge Mont Dore die on geveer 40 km. ten Zuidwesten van Cler- mond-Ferrand ligt. Vacantiegangers in een skicentrum al daar verklaarden een geluid gehoord te hebben, alsof een vliegtuig neerstortte. Bij zonsondergang vertrokken twee reddingsvliegtuigen uit Wiesbaden. Zij slaagden er in de duisternis niet in een spoor van het vermiste vliegtuig te vin den. Vandaag zouden echter 30 vliegtuigen gaan zoeken. De Franse autoriteiten zeggen, dat het vliegtuig om 12 uur 45 als zijn positie opgaf het gebied van Moulind, ongeveer 110 km. van ClermondFerrand en enigszins ten Noorden van deze stad gelegen. De gendarmeriepost bij Mont Dore verklaarde, dat het zoeken door een dikke mist belemmerd werd. Z. H. de Paus heeft zich Dinsdag uit gesproken voor het recht van alle vre delievende volken om zich aaneen te scharen tegen het gevaar van onrecht vaardige agressie in afwachting van een algehele regeling der wereldvraagstuk ken. De Heilige Vader legde zijn ver klaring af in een korte redevoering ter gelegenheid van de overhandiging van de geloofsbrieven van Fernando Maria de Castelia Y Maiz, de nieuwe Spaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel. De Paus betoogde dat, terwijl er geen onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar schijnt te zijn, de handelingen der vol ken gemotiveerd worden door vrees voor de oorlog, welke uitgelopen is op een bewapeningswedloop met ernstige economische en sociale consepuenties. Alle partijfin weten uit bittere ervaring, zo verklaarde de Paus, dat in de harde realiteit van het huidige uur, zelfs de grootste liefde voor de vrede de nood zaak van scherpe waakzaamheid tegen het gevaar van onrechtvaardige agres sies niet kan uitschakelen. Het vredeswerk moet allen, die zich als leden van de gemeenschap van christelijke volken beschouwen, ten zeerste ter harte gaan, aldus de Heilige Vader. Indien het voor het ogenblik onmogelyk zou zijn definitieve oplossin gen te vinden, zal het noodzakelijk zijn althans zijn steun te geven aan alle op rechte gedeeltelijke oplossingen en in tussen met geduld en aandacht te hopen op het aanbreken van betere dagen, waarop de publieke en wereld-opinie in een meer serene en rustige atmosfeer zich beter voorbereid voelt voor weder zijds begrip. Bekend zijn thans, zo deelt de A.X. W.B. mede, de cijfers van de ongevallen Waarbij in het eerste halfjaar van 1951 bromfietsen betrokken waren. Het aantal ongevallen bedroeg n.I. in totaal 15198. Daarbij werden 23 bromfietsers gtïdood, 373 zwaar gewond en 281 licht gewond, In het gehele jaar 1950 telde Oren 1727 bromfietsongevallen, waarbij 3(5 bromfietsers werden gedood, 425 ernstig en 303 licht werden gewond. J Het C.B.S. heeft een vergelijking ge- t.rokken tussen het aantal bromfiets- (fiïEevallen en het aantal rijwielonge- Valien. Men komt dan voor het eerste halfjaar 1951 tot 13 ongevallen per dui kend bromfietsen. maar slechts tot 2 ingevallen per duizend fietsen. Sedert <8e bromfiets op de Nederlandse wegen ils verschenen, heeft dit vervoermiddel i totaal onder zijn berijders 1514 s lachtoffers geëist, waarvan 65 doden e.n 826 zwaar gewonden. Per 100 brom- fi etsongevalien bedroeg het aantal over- ;denen en zwaar gewonden tezamen 4/3 Voor het rijwielverkeer is dit cijfer 4 2. Ten aanzien van de gevolgen is het erschil dus lang niet zo opmerkelijk Is ten aanzien van de ongevallen zelf, oewel er bij de bromfiets toch een lichte tendenz is naar ernstiger gevol gen. Wat betreft de leeftijden, vermeldt net C.B.S. dat in de gehele onderzoeks periode van Januari 1949 tot Juni 1951 "0 pet. der gedode bromfietsers ouder was dan vijftig jaar. Hoewel betreffen- i 4c- de leeftijdsverdeling der bromfiets- bf rijders geen gegevens bekend 2ijn, staat wel vast dat het aandeel van Se oudere bromfietsers in het percen tage gedoden groter is dan hun aan- eeel in het berijderscorps. Het aandeel Yan de bromfietsers, ouder dan zestig Jaar in de groep der bij ongevallen overledenen, dat in 1949 en 1950 50 pet. oedroeg. is in de eerste helft van 1951 gedaald tot 17 pet. Men kan hieruit -.echts concluderen, dat de oudste «roep zich in toenemende mate van de bromfiets heeft afgewend, aldus is ook de mening van de A.N.W.B. Verreweg het merendeel van de on gevallen geschiedde in gemeenten bo ven de twintig duizend inwoners. Daaruit, alsmede uit andere factoren, concludeert het C.B.S. naar de mening van de A.N.W.B. zeer terecht, dat men er met een verwijzing van de bromfiets naar de rijwielpaden zonder meer niet is, aangezien de rijwielpaden zich voor het merendeel in en om de platte landsgemeenten bevinden. '7 r& A y-d Tengevolge van de overstromingen der laatste dagen wordt het dal van de ri vier de Gail in Karinthië (Oostenrijk! door een ramp bedreigd, zo meldt Keu ter. De hoofdweg in het dal ligt diep on der water. Vele dorpen zijn ondergelo pen. Woningen moesten worden ont ruimd en de mensen vluchten naar vei liger oorden, waarbij zij hun vee voor zich uitdrijven. Vele bruggen zijn weg geslagen. In het gehele dal worden de verbindingen met vaartuigen onderhou den. In Noord-Italië is de regen opgehou den. De Po echter dreigt hele gebieden te overstromen. De stad Cremona loopt ernstig gevaar. Bij Piacenza is de rivier reeds geste gen tot een hoogte van ruim tien metei en het water staat nog slechts enkele centimeters onder de oeverrand. Brand weerlieden en vrijwilligers welkten koortsachtig te Cremona om op het erg ste voorbereid te zijn. In de buurt van Favia trad de rivier Ticino, een zijrivier van de Po, buiten haar oevers en vormde een meer van ruim twaalf mijl breedte. Verscheidene wegen in het kanton Tessino en het kanton Valais zijn even-' eens door aardverschuivingen of hoog water geblokkeerd. Het water van het meer van Lugano is tengevolge van zware regenbuien op nieuw aanzienlijk gestegen. Op het stadsplein van Lugano staat het water ruim drie voet hoog. De huisvrouwen doen hun boodschappen per roeiboot. Het telefoon- en telegraafverkeer met andere plaatsen aan het meer is in vele gevallen verbroken. Het verkeer over de St. Gotlhardbaan kon Dinsdag hervat worden. De Sim- plonlijn is echter nog versperd tengevol ge van een aardverschuiving tussen Varzo en Preglia aan de Italiaanse grens over een afstand van bijna vierhonderd meter. Het St. Marcoplein te Venetië staat ge heel ander water door het aanhoudende slechte weer van de laatste dagen. Veel inwoners van de stad hebben waters nood in hun huizen en de gondels be varen thans ook het kerkplein. De premier van Noorwegen Gcrhard- sen heeft Dinsdag om gezondheidsrede tien zijn ontslag aangevraagd en ver kregen. Hij zal worden opgevolgd door de leider der socialistische fractie Torp. Gerhardscn verklaarde, dat zijn be sluit genomen was voor de jongste Russische nota ontvangen was betref- tende Noorwegens deelneming aan het Atlantisch Pact. Met klem verklaarde j 7|Jn besluit geen verband hield met de politieke spanning, verwekt door de politieke zenuwoorlog welke de Russische regering tegen Noorwegen voert. Dinsdagavond heeft Torp verklaard, dat het. ontslag van Gerhardsen geen verandering van de buitenlandse of binnenlandse politiek met zich mee zal brengen. Torp heeft de leden van de regering verzocht op hun post te blijven; Winston Churchill zal na zijn bezoek aan president Truman in Januari ook een bezoek brengen aan Ottawa, waar hij volgens een mededeling verstrekt door Downingstrcet 10. twee of drie da gen hoopt te blijven. Churchill had een uitnodiging tot een bezoek aan Ottawa ontvangen van de Canadese regering. Gisteren vond in het Lagerhuis de stemming plaats over het protest van Labour tegen Churchill's plan, het parle ment van 7 December tot 29 Januari op reces te laten gaan. Churchill heeft ech ter de goedkeuring van zijn voornemen verworven met een meerderheid van 37 stemmen. (Van onze correspondent) Tengevolge van een enorme stijging van de houtprijzen is een verhoging van de huidige prijs van krantenpapier met 33 pet. onvermijdelijk, zelfs nood zakelijk geworden. Dit heeft de N.V. Van Gelder Zonen, de enige fabrikant van krantenpapier in Nederland, mede gedeeld aan het bestuur van de Ne derlandse Dagbladpers. Het papier, dat door de dagbladen wordt gebruikt kost thans reeds 63 et. per kilo en zou per 1 Januari a.s. 84 ct. per kilo gaan kos ten. Deze verhoging zou een gevolg zijn van een nieuw contract, dat het houtexporterende Finland aan de Ne derlandse Papier-industrie heeft voor gelegd. Indien deze verhoging van de papier- prijs per 1 Januari inderdaad zijn be slag krijgt, zullen de gevolgen daarvan voor de dagbladpers en het kranten lezend publiek zonder twijfel van zeer ingrijpende aard zijn. Er zijn in ons land 2,700.000 abonné's op dagbladen. Elke abonné ontvangt gemiddeld 17 tot 19 kg. papier per jaar, hetgeen bij deze prijsverhoging betekent, dat elke krantenlezer per jaar voor vier gulden duurder papier in huis krijgt. Sedert 1937 is het krantenpapier elf maal zo duur geworden. In de goede oude tijd vóór de oorlog kostte een kg. rotatie papier 1cent. Direct na de bevrijding was deze prijs 36 cent. Deze cijfers geven de prijsontwikkeling wel treffend weer. II (slot) at betreft de Invaliditeits- en Ouderdomswet (uitgezonderd de Vrijwillige Ouderdoms-Verzeke- ring), werden volgens de stand op 31 December 1950 uitgekeerd 144.000 ouder domsrenten, met een jaarbedrag van 28 millioen gulden, 98.000 invaliditeitsrenter. met een jaarbedrag van 31 millioen, 76.000 weduwenrenten met een jaarbe drag van 14 millioen en 35.000 wezen renten r.iet een jaarbedrag van 4 millioen gulden. Thans volgt iets, waaruit de mate van belangrijkheid van de (zichzelf bedrui pende) Vrijwillige Ouderdoms-Verzeke- ring (V.O.V.) blijkt: In 1950 liepen 53.000 pensioenverzeke ringen voor een verzekerde rente per jaar van 8,7 millioen; het bedrag van de uitkeringen wegens zodanige vezekerin- gen was in dat jaar f 3.450.000. Voorts liepen in 1950 130.000 pensioen verzekeringen met premierestitutie bij overlijden vóór de pensioenleeftijd, voor een verzekerde rente per jaar van 29,8 millioen; wegens zodanige verzekeringen werd in 1950 f 1.250.000 uitgekeerd. Er waren tenslotte in 1950 3.000 weduwe- of weduwnaarspensioenverze keringen lopende voor een verzekerde rente van 1 millioen gulden per jaar Wegens zodanige verzekeringen werd in 1950 in totaal 100.000 gulden uitgekeerd. Nu de Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning. Volgens de stand op 1 Mei 195! genoten een uitkering volgens die wet 111.000 gehuwde en 69.000 ongehuwde mannen benevens 131.000 ongehuwde vrouwen, wat 168 millioen gulden kostte. Belangwekkend is het volgende staatje van gezinnen, waaraan in 1949 Kinder bijslag werd uitgekeerd (tot een totaal bedrag van 206 millioen gulden!). Er waren 258625 gezinnen met 1 kind 204801 2 kinderen 114785 3 60141 4 it 31920 5 17106 6 9423 7 5067 8 2509 9 M 3132 10 417 „11 134 13 26 13 3 14 1 gezin 15 waarvoor kinderbijslag werd uitgekeerd. Al deze gezinnen hadden gezamenlijk 1.662.370 kinderen. Ten slotte volgt hier een overzicht van de uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten in 1950: Ongevallenwet f 49.2 millioen. Land en Tuinbouwongevallenwet f 4.6 mill. Zee-ongevallenwet f 600.000. Invaliditeits wet en Ouderdomswet (uitgezonderd Vrijwillige Ouderdoms-Verzekering) f 84 mill. Ziektewet f 125 mill. Kinderbij slagwet en kinderbijslag aan rentetrek kers f 228 mill. Noodwet Ouderdomsvoor ziening f 159 mill. Ziekenfondsenbesluit f 125 mill. Totaal alle wetten f 775,4 millioen. Ingevolge de sociale verzekeringswet ten is het vorig jaar dus meer dan drie kwart milliard gulden uitgekeerd. Hoe ik aan al deze gegevens kom. le zers? Ik heb ze genoteerd op een ten toonstellinkje. ingericht in het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam. Al deze en nog meer gegevens worden U op een bijzonder aantrekkelijke en sma kelijke manier duidelijk gemaakt met behulp van allerlei voorstellingen, veel aardiger dan men ze in een krant ver mag te geven. Vele mensen hebben een afkeer van cijfers, maar zoals zij U op het Rhijnspoorplein worden voorgezet, gaan zij er in als koek. Daarom zou ik de lezers willen opwekken 'n bezichti ging van die tentoonstelling in groeps verband aan te vragen. De leerrijke ex positie geeft 'n helder inzicht in de grote betekenis van de sociale verzeke ring voor ons volk en zijn beveiliging door middel daarvan tegen alle risico's, waaraan men in het leven blootstaat. Dit inzicht is nog lang niet algemeen verbreid. Juist daarom is een expositie- tje, als waarop ik hierboven de aandacht vestigde, buitengewoon nuttig. A. J. LUIKINGA Dinsdag werden de oprichtingsakten gepasseerd van de stichtingen ..Alge meen fonds tot bestrijding van de sui kerziekte"' en „bouw- en exploitatie fonds N.V.S." (Nederlandse vereniging van suikerzieken). De tweede stichting heeft ten doel de exploitatie van een rust- en herstellingsoord voor suiker zieken, zowel kinderen als volwassenen. i De nieuwste van Engeland zijn mim foto van Prins Charles die heden 14 November derde verjaardag viert. Ondanks tal van moeilijkheden is de legerleiding er in geslaagd het her scholingsschema voor de geoefende lichtingen 1945 tot 1949, zoals dat voor dit jaar was opgesteld, volledig af te werken. Resultaat: ruim 60.000 goed ge oefende soldaten, namelijk ruim dertig duizend man voor de territoriale ver dediging en dertig duizend man voor het veldleger (strijdkrachten te velde). Degenen onder hen, die voor de ter ritoriale verdediging werden bestemd, zijn in de legerplaats Wittenberg bij Stroe verenigd en geoefend in batal- jonsverband. De laatste drie bataljons, die volgens het schema dit jaar nog ge vormd moesten worden, oefenen thans nog in Brabant en België. Uit de voor het veldleger bestemde militairen zijn dit jaar in de legerplaats bij Oirschot vijf regimentsgevechtsgroe pen gevormd. Telt men daarbij op de reeds met verlof gezonden regiments gevechtsgroep, die uit de lichtingen 1949 II is samengesteld, dan blijkt, dat de commandant strijdkrachten te velde op het ogenblik de beschikking heeft over zes mobilisabele regimentsge vechtsgroepen, dat wil zeggen, vol doende manschappen voor de vorming van twee mobilisabele divisies. Onze parate troepenmacht bestaat thans nog uit de 31ste regimentsgevechtsgroep van de lichting 1950 II. Wanneer de daarbij ingedeelde militairen in Fe- de regi- lichting bruari a.s. met verlof gaan, is me.ntsgevechtsgroep, die uit de 1951 I wordt gevormd, gereed. In de daarop volgende maanden wor den uit de lichting 1951 II en uit de lichting 1952 I nog enige regimentsge vechtsgroepen gevormd, zodat het leger in September 1952 één parate divisie zal tellen. De gecombineerde Belgisch-Neder landse legeroefeningen, die dit jaar enkele malen op zeer beperkte schaal zijn gehouden, zullen het volgend jaar worden uitgebreid tot gezamenlijke oefeningen in veel groter verband. Bel gische bataljons en afdelingen tanks zullen dan met en tegen sterke Neder landse legeronderdelen worden ge oefend. Tegen dc Nederlander. die ervan wordt verdacht onder de schuilnaam Kö- nig inlichtingen, welke belangen van de Staat betreffen, in handen te hebben gespeeld van een Tsjechoslowaakse In lichtingendienst. wordt terzake dit feit een strafvervolging ingesteld door de of ficier van Justitie te '-Gravenhage. Verdachte bevindt zich op grond van deze verdenkingen, krachtens bevel van de arrondissementsrechtbank, in voor lopige hechtenis. Na de opening van het kinderpost kantoor, een unicum in de honderd jarige wereld van de postzegel, valt de kinderpostzegelactie een volgende pre mière, nu op hét gebied van de tele visie, ten deel. De televisie stelt zich n.I. Vrijdagavond a.s. in een program ma in dienst van het kind en brengt de eerste kijkwedstrijd „Voor het Kind". Bijzonderheden van deze wedstrijd worden tijdens de uitzending bekend gemaakt. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting Tot Donderdagavond: Aanvankelijk opklaringen en in het binnenland hier en daar mist. Mor gen in de loop van de dag weer toe nemende bewolking met later, hoofd zakelijk in het Westen van het land, kans op enige regen. Zwakke tot matige, aan de kust later vrjj krach tige wind, krimpend naar Zuid tot Zuid-Oost. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.58—16.50 Maan: 17.12—10.28 ITALIË België en Frankrijk hebben geprotesteerd tegen een rapport van FAO- deskundigen, die te Rome bijeen zijn, waar in de voedseltoestand in de wereld werd afgeschilderd als slechter dan voor de oorlog en de vooruitzichten voor het komende jaar als weinig belovend. De Egyptische minister-president Moestafa Nahas Pasja heeft Dinsdag in een toespraak tot 5000 personen ver klaard, dat de regering zal doorgaan met de uitbreiding van het Egyptische leger totdat dit „een der beste ter we reld is geworden," Sprekend ter gelegenheid van de Egyptische onafhankelijkheidsdag liet Nahas Pasja de waarschuwing aan Engeland horen, dat Egypte zich geen offer zal besparen om het Njjldal van het „imperialisme" te bevrijden. In Alexandrië hebben ongeveer 50.000 Egyptenaren deelgenomen aan een de monstratie ter gelegenheid van de dag van de nationale strijd. De demonstran ten ambtenaren, godsdienstleiders, arbeiders, studenten droegen span doeken. waarop o.m. te lezen stond ..Onderdrukkers, verlaat ons land". Op affiches op de muren van velp gebouwen werd aangedrongen op boy cot van de handel met Engeland. De Britse luchtmacht is Dinsdag be gonnen met het overbrengen van op nieuw '2000 militairen uit Engeland Alleen een mens zonder hart kan een ander op zijn hart trappen naar de Sucz-kanaalzone, aldus deelt het Britse ministerie van Luchtvaart mede. Het betreft personeel van de R.A.F.. waaronder zich o.a. technisch en admi nistratief personeel bevinden, die bur- gelijke employé's in onderhoudsdien sten zullen vervangen. Dinsdagavond is bet gehele personeel van de Marconi Maatschappij" te Cairo in staking gegaan uit protest te gen het onverwachte ontslag van Ibra him Moestafa Ali. de vakverenigings leider van de Egyptische employé's van deze maatschappij. Naar verluidt staakt he( personeel van de ..Eastern Tele graph Company" en de kabel en draad loze telegrafie in Alexandrië, Port Said en Suez uit solidariteit. Moestafa Ali had Dinsdag geweigerd een voor de Britse strijdkrachten in de Kanaalzone bestemd telegram aan te nemen, zulks in overeenstemming met een door de bond aangenomen resolutie. De bond is van plan een algemene staking in geheel Egypte af te kondigen, als de eisen voor hogere salarissen niet op 19 November te middernacht zijn ingewilligd. Excuus Donald C. Barber moest in Londen terecht staan wegens fraude. Hij was in de ondergrondse trein aan lxet station Swiss Cottage zonder kaartje opgestapt, omdat hij geen tijd had gehad er een te kopen. Hij stapte aan het station Blackfriars uitwaar hij vertelde, dat hij in Ba- kerstreet eerst in de trein was gekomen. Hij betaal de toen voor een kaartje 17 cf„ terwijl het eigen lijk 24 ct. had moeten zijn, omdat Swiss Cottage verder is Barber, die stu dent is en geweldig stot tert, verklaarde voor de rechter- „Ik z-z-z-z-zei 8-B-B-Bakerstreet, omdat het voor mij z-z-s-z-zoveel gemakkelijker uit te s-s-s-spreken is dan Sw- Sw-Sw-Swiss C-C-C-Cot- tage." „Een pracht van een ex cuus", vond de rechter, maar niettemin moest Barber hangen en tien gulden boete betalen. Mestvaalt In Oostenrijk is een mestvaalt de oorzaak ge worden van een impasse m de Oostenrijks-Russi sche betrekkingen. Een Russische officier, die in een geverderde boerderij woonde, had van zijn ven ster het uitzicht op een niet bepaald welriekende mestvaalt. Hij gelastte daarom de boer de mest vaalt te verplaatsen, maar daar dacht de boer niet aan. De officier gat hem vijf dagen bedenktijd. Daarna zou de boer uit zijn boerderij worden ge zet, indien hij de mest niet ergens anders heen had gekruid. De boer haalde toen maar de mestvaalt weg, maar wendde zich tevens tot de regering met de klachtdat hij in de uitoefening van zijn nut tig beroep ernstig werd bemoeilijkt. Deze kwestie leidde tot onderhandelin gen tussen de Oostenrijkse en Russische autoriteiten en deze onderhandelingen liepen prompt vast, om dat beide partijen zich boos maakten. Wij begrij pen de verontwaardiging van de Russische officier niet goed. want heeft Rus land niet van heel Oost- Europa cen mestvac.lt ge maakt en zpu het dat niet van de hele wereld even eens willen doen? Journalistiek Van de 93 vertegen woordigers van de buiten landse pers in Holly wood kunnen er slechts tien van hun journalistie ke arbeid leven. De mees te zijn dan ook amateurs. Ze lustten hem niet Emile Delannay. die in Frankrijk voor bijenhou der studeert, wilde zijn kameraden eens tonen, dat hij niet bang was. Hij liet 30.000 bijen op zijn hoofd en borst plaats nemen en maakte aldus een auto tochtje van ruim 20 km. Volkomen gaaf keerde hij met zijn wriew.elende en gonzende medepassagiers terug Zij hadden geen angel naar hem durten uitsteken (Van onze weerkundige medewerker» Er is de laatste 36 uur veel regen ge vallen. Gistermorgen waren het alleen Twente met 23 en Eelde met 14 mm die veel regen aftapten, maar hedenmorgen meldden alle stations regen van bete kenis. Om zeven uur regende het in het gehele land. Op dat tijdstip werd te Den Helder 16, Eelde 11. De Bilt 10, Ypen- burg 11. Twente 9, Schiphol 16 en Twente 7 mm. gemeten. In het Oosten en het Noorden van het land regende het vanmorgen al vrijwel onafgebroken van Maandagmiddag af. In Twente was totaal 36 mm. gevallen. Over Engeland nadert thans een rug van hoge luchtdruk, die zich in de richting van het Oosten beweegt en in de namiddag eerst het Westen en later ook het Oosten van ons land zal be reiken. Afgezien van enkele buien is morgen een tijdelijke verbetering van het weer te verwachten. Ten Zuid-Westen van Engeland nadert echter alweer een depressie, zodat het er voor overmorgen weer minder gun stig uitziet. Enige Nederlandse en Belgische ja gers. die in de bossen van het dorp Rijsbergen bij Breda pogingen aan wendden een haas of konijn voor de loop te krijgen, zagen zich plotseling geplaatst voor een wild zwijn. De jacht erop werd meteen ingezet. Het duur de uren voor men het dier behoorlijk onder schot kreeg. Jachtopziener Jac. Hendrickx slaagde er tenslotte in, het dier neer te leggen. Het woog 214 pond. Bij zijn aankomst te Parijs heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Robert A. Lovett, te verstaan gegeven, dat de V. S. oezig ziin met een volle dige herziening van de kwestie der be wapeningstoewijzingen. Vrijdag 16 November wordt dr. ir. M. H. Damnie, oud-directeur-generaal van de PTT, 75 jaar. Dr. Damme is in Breda geboren en heeft gestudeerd aan de Polytechnische school te Delft. In 1925 werd hij directeur-generaal per PTT. Dit staatsbedrijf heeft hij geheel gereorganiseerd en gemoderniseerd. Hij is ridder in de orde van de Neder- landsche Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau en officier in de Kroon orde van België wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart ontving hij de gouden C. J* Snijders-medaille.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1