Centraal Sociaal Werkgeversverbond bespreekt loonpolitiek van regering ERIC DE NDQBMAN: De iRoek VGJt het Pawel SPELPEIL van tafeltennis Nederlands gestegen Huurpeilniet langer redelijk verantwoord Het ongeval met de ballon te Zandvoort Patiënte injectie gegeven tegen winterhanden Chefariite ,,4' Dekkingspercentage 99 (98) Tocht onvoldoende voorbereid geacht HBC wint weer in competitie en Jong Leven neemt de leiding alleen in handen VIF op bescheiden plaats Viervoudigezéér krachtige werking. Klein programma in hoofdklasse Winfried biedt geen tegenstand Fraaie zege Jong Leven SUKARNO OP AMBON Vooruitzichten 4 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Het probleem van de bezitsspreiding J1ER1SPING GEVRAAGD VOOR MEVR. BOESMAN ^Cht v*n Kolonel a. tolsma rerritoriaal bevelhebber- Oost Nieuwe directeur van Ned. bedevaarten Tweede Kamer over onderwijsvernieuwing Stelsel voor technisch onderwijs bepleit Kor Kuiler te Groningen overleden Geziene figuur in muziek- en maatschappelijke kring Semi-arts voor rechtbank /Kt II' Bij open Belgische kampioenschappen naar voren gekomen (Van onze tafeltennismedewerker) Voor de laatste wereldoorlog waren de Nederlandse resulta ten in internationaal verband meestal zeer pover. Het spelpeil van onze tbpspelers was destijds beslist een klasse lager dan dat van de internationale cracks. Na de oorlog is daarin een belangrijke wending ten goede ge komen. Niet dat wij binnenkort een Nederlander als wereld kampioen zullen kunnen begroeten, maar bij ieder internationaal contact blijkt opnieuw, dat thans van de upper ten in de inter nationale tafeltenniswereld het alleruiterste gevraagd wordt om de sterkste Nederlanders de baas te blijven. Eens te meer is dat naar voren gekomen tijdens de open Bel gische kampioenschappen, die het afgelopen weekend in Brus sel verspeeld werden en waaraan de sterkste spelers uit Enge land, Frankrijk, Oostenrijk, Vietnam, India, België en Nederland deelnamen. De Nederlandse deelnemers Cor du Buy, Wil van Zoelen en Wirn Stoop (op eigen gelegenheid naar Brussel getogen) over leefden allen zonder moeite de eerste ronde. CHefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat 4 verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioe- nen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen laaiden. De werking is bijzonderkrachtig maar weldadig. cCo&é tUotufousH./ In- en uitvoer in October Zowel in- als uitvoer gestegen t „Eenheid onder bevoU king noodzakelijk rij spraak overtreding Deviezenbesluit Bobet winnaar van Challenge Desgrange Colombo Nederland niet in Olytnp. ijshockey tournooi Boeyen breekt sleutelbeen (Van onze speciale verslaggever) Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond hield -gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zijn vijfde jaarlijkse ledenvergadering, jfte werd geopend met een rede van mr. F. H. 'A. de Grmff. De voorzitter van net verbond nam uitvoerig de loonpolitiek van de regering onder de loupe, o.m. zeggende, dat de jongste ontwikkeling op het gebied van de lonen opnieuw duide r-ik aan de dag doet treden, tot welke consequenties de huidige pol'itiek van stringente loonbeheersing leiden kan. ,.Bij de laatste loonronden'", aldus spr., >is men zeer sterk centralistisch te werk gegaan, zo zelfs, dat in Maart j.l. in driemaal vier en twintig uur beslist moest worden over een loonsverhoging van vijf procent voor het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Ik behoef u niet uiteen fe zetten, dat op deze wijze de verantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling zelfs fiet meer ten dele gedragen kan worden door de werkgevers en de werknemers ,r< de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemingen. Wanneer dan daar nog bij komt, dat de centraal geleide loonpolitiek de richting uitgaat van een geperfec- üonneerd systeem van sliding scale, waarbij men „millimetert" met behulp van ven prijsindexcijfer, da>t krachtens zijn samenstelling hiervoor bij lange na niet de vereiste graad van nauwkeurigheid bezit, dan is het duidelijk, dat meer en "'eer stemmen opgaan om bij de loonvorming een grotere mate van vrijheid le verkrijgen." ven, bespaard en geïnvesteerd is, geen aanspraken door werknemers kunnen worden tot gelding gebracht. Reeds wordt gesproken over een alle werkne mers omvattend systeem, waardoor een ieder een aandeel in het bezit van be paalde bedrijfsinvesteringen wordt ge garandeerd. Naar mijn mening worden bij dergelijke verlangens vooral twee dingen uit het oog verloren. In de eerste plaats is men er niet in geslaagd aan te tonen waarom over de gehele linie zulke nieuwe ..aandeelhouders" meer rechten zullen kunnen doen gelden op de be drijfsinvesteringen dan zij, die in feite de rechthebbenden zijn en tér wier laste in de afgelopen jaren reeds een zeer groot gedeelte van de zware offers zijn gebracht, die ons volk zich moet ge troosten. In de tweede plaats is er naar het mij wil voorkomen geen reden zo generaliserend als thans wel geschiedt: bepaalde verlangens te formuleren, want de beperkte mogelijkheden op dit ge bied zie ik in aansluiting op de praktijk van w.instdelingssystemen veeleer gaan in de richting van individuele regelingen geldend voor bepaalde ondernemingen." Ten aanzien van de invoering der werkloosheidwet merkt spr, op, dat deze als sociaal gewenst kan worden er kend. Niettemin achtte hij het onver standig om in ons land, mede gezien de moeilijke economische toestand waarin wij ons bevinden, voor deze nieuwe tak van verzekering vast te houden aan uit keringsnormen, die hoger liggen dan waar ook ter wereld. Het kernprobleem van de toekomstige loonpolitiek zag mr. De Graaff gelegen 'n de mate van vrijheid, welke aan het organisatorisch overleg moet worden Selaten. Aan een principiële uitspraak öoor het verbond over dit probleem, zo stelde hij in het vooruitzicht, zal het ^"Ooraf laten gaan een raadpleging van de aangesloten werkgeversverenigingen. Spr. bepleitte vervolgens een verho ging van de huurprijs en constateerde j" dit verband o.m. dat bij de vooroor- 'ogsc woningen handhaving van het slechts met 15 procent verhoogde huur- Peil niet langer redelijk verantwoord is. *'iet alleen omdat dientengevolge on echt geschiedt aan de huiseigenaren en «et ivoningbe-it verwaarloosd wordt, 'haar omdat ook hierdoor de heractive- ring van de bouwbedrijvigheid wordt belemmerd. „Deze zal pas weer in natuurlijke ba- hen kunnen worden geleid," aldus de Voorzitter van het verbond, „wanneer rendabele huurprijzen mogelijk zijn ge- Worden. Twijfel moet worden uitgespro ken over de juistheid van een loon- en prijsbeleid, waarbij zo langdurig als 'hans geschied is het binnenlandse loon- hn prijspeil door verstarring van de "Uren op kunstmatige wijze wordt ge drukt." Onder het oog zal moeten worden ge zien, aldus mr. De Graaff. op welke 'vijze binnen afzienbare tijd huurverho- Singen voor arbeiderswoningen in de |rpte steden in de orde van grootte van 0 a 6V2 gulden per week kunnen worden gerealiseerd. Daar dit waarschijnlijk hiet in één en ook met in twee etappes geschieden kan, zal een richtlijn moeten gorden opgesteld, volgens welke het huurbeleid en daarmee gecoördineerd de loon- en prijspolitiek dient te worden °Pgevoerd. Sprekende over het probleem van de bezitsspreiding stelde mr. De Graaff Voorop, dat een verbreiding van de be zitsvorming over grote groepen van de bevolking door spaarzaamheid om eco nomische, maatschappelijke en psycho logische redenen aanmoediging verdient. ..De discussie gaat momenteel echter." zo voedde hij daaraan toe, „meer over cen andere vraag, namelijk of op datr gene wat elders, met name in de bedrij- Na de toespraak van mr. de Graaff hielden de heer G. F. Evelein, direc teur van Sociale Zaken der N.V. Gloei lampenfabrieken van Philips, en de heer A. de Jong, directeur van Lever's Zeepmgatschappij N.V. té Vlaardingen, inleidingen over het onderwerp „Onder nemingsraden". De gedachtenwisseling die daarop volgde, mondde uit in 'n uit spraak van de vergadering van de vol gende strekking: „De uitvoering van de wet op de ondernemingsraden moet zijn gericht op de bevordering van een goe de samenwerking van allen, die in de onderneming arbeid verrichten. De be reidheid tot zulk een samenwerking be hoort in de ondernemingsraad, zowel bij de werkgever als bij de andere leden, aanwezig te zijn en slechts een voor het gehele personeel representatieve samen stelling van de raad kan met 't gestel de doer in overeenstemming worden ge acht. Terecht heeft ingevolge de wet de De Nederlandse ballonvaarders zijn l'ch niet steeds bewust van de conse quenties die het ballonvare- voor hen iclf en voor hun eventuele passagiers Jtet zich kan brengen, zo zei gistermid dag de directeur-generaal van de Rijks- jUchtvaartdienst, de heer J. W- F. "acker, tijdens de zitting van de Raad °°r de Luchtvaart, waarin het onge val werd behandeld overkemen aan de «allon die 30 April j.l. bij Zandvoort in de Noordzee terecht kwam. De vaart "het de desbetreffende ballon noemde y. he?r Backer onvoldoende voorbe- eid: in de gegeven omstandigheden srensde deze vaart z.i. aan roekeloos heid. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst vroeg de Raad de «etrokkene, mevr. c. C. E. Boesman- 'sscher uit s Gravenhage, te berispen. Zoals men zich zal herinneren, steeg April j.l. te Sjoemendaai mevrouw m„tS!Tan a*s kal'oncommandante op eipv k vr'ie ballon I H-BHd. Als passa- p j, ,ev°nd zich m de mand de heer p' Ued Bomans. De ballon kwam even ten Zuiden van Zandvoort in de 'Noordzee terecht. Een vijftiental per- s°nen redde de drenkelingen. t Mevrouw Boesman verklaarde als be- °kkene dat zij op het moment van de °pstijging nog niet gereed was met de "htróle of het afwegen van de ballon e' goed was geschied- De ballonmees- gaf het commando en de ballon v e®g vrij snel tot een hoogte van °nge- I eer 1500 meteiMevrouw Boesman et direct gas uit de ballon ontsnappen JP lager te kunnen varen- De ballon doordat er hard geventileerd s- met een bons even in een duinpan tep "eVtouw Boesman had op een hoogte en steeg direct daarop weer. bemerkt dat naar ongeveer 1500 meter 2p "hndrichting daar Oost was, ^..e toe. Dichter bij de grond 'hd minder sterk en bovendien goed, v°dat Zij de ballon op een hoogte van Ke.ertig tot tachtig meter trachtte te w- n varen- Op die hoogte stond een a1,1?? evenwijdig aan de kust uit Noor- ,,°i'jke richting. Het was de bedoeling mevrouw Boesman geweest om di- kro1^ in§ang van 1 November j.l. Is p; t°iel A. Tolsma, tot die datum gar- bp^Pjmscommandant van de stad Utrecht, 0«boemd tot territoriaal bevelhebber- Pel rr161 standplaats Apeldoorn. Kolo- ga„ Tolsma zal tevens optreden als mzoenscommandant van Apeldoorn. de kLBuys de Beerenbrouck ïs ®eVolE?rt rS P' Stieger te Breda op- '°t directeur van de vereniging ^faarten1 g Van Nede'"landse be- rect achter de kom van Zandvoort te landen. Nog juis. boven de kom greep een windstoot de ballon. Daardoor dreef het luchtvaax-tuig op de watertoren af. Om deze te omzeilen moest ballast overboord worden geworpen. Door de daarop bereikte hoogte was de moge lijkheid tot landen vei'dwenen en kwam de ballon in zee terecht. Het plaatsvei-vangend lid van de Raad de heer H. Ch. E- van Ede van de Pais merkte op, dat het z.i. bij het vertrek eigenlijk een „jan boel was geweest- Er stonden klei ne kinderen dicht bij de ballon en ook groteren. De Raad zal 11 December uitspraak doen. ondernemingsraad tot taak gekregen, zulks onder erkenning van de zelfstandi ge functie van de ondernemer, naar ver mogen bij te dragen tot een zo goed mo gelijk functionneren der onderneming. De leden van de ondernemingsraad zul len steeds, zowel bij het overleg in de vergaderingen als bij hun dagelijkse ar beid, deze taak voor ogen hebben te hou den." Mr. A. G. Fennema, gedelegeerde van de werkgeversfederatie voor internati onale arbeidszaken, sprak daarna over „De positie van de werkgever in inter nationaal verband". Tenslotte werd de vex-gaderir.g een korte inleiding Overgebracht van de in Indonesië vertoevende mr. C. E. J. Maitland, seci-etaris van het Centi-aal Sociaal Wei-kgevers Verbond, die door hem in Djakarta op de geluidsband was vastgelegd. De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de begroting van O., K. en W. o.m. een aantal opmerkin gen gemaakt over het beleid van de minister. Sommige leden vonden, dat zijn ambtsperiode in hoofdzaak geken merkt werd door experimenten, op zich zelf te waarderen, maar problematisch. De mededeling, dat de minister de in diening van wetsontwerpen zaj bevor deren, als de daarin vervatte denk beelden niet op te grote tegenstand van de Staten-Genei-aal zouden stuiten, achten deze leden een- omkering van de normale gang van zaken. Vele leden stelden daar met nadruk tegenover, dat zij het juist zo in de minister waardeerden, dat hij bij de onderwijsvernieuwingen naar een vast plan te werk wilde gaan om aldus tot een logisch opgebouwd systeem van oiidei-wijs te komen. De pacificatiegedachte wilden vele leden niet beperkt zien tot het Gewoon Lager Onderwijs: tegen financiële ge lijkstelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs op ander terrein hebben zij principieel geen bezwaar. Al wilden zij automatisme vermeden zien. Als men bijv. zeiden zij ergens met moeite een nijverheidsschool gesticht heeft, dan moet niet zonder meer de plicht ontstaan in die gemeente ook een R.K. en Prot. Chr. Nijverheidsschool te stichten. Deze leden bepleitten een planmatige opboüw. waarbij enerzijds aan gerechtvaardigde eisen" voor confessioneel onderwijs kan worden voldaan, anderzijds in een verantwoorde spreiding over het hele land wordt voorzien. Bij het opstellen van zulk een plan zouden niet alleen de neutrale en confessionele onderwijsorganisaties maar ook de organen van provincies en ge meenten ingeschakeld moeten worden. Op 73-jarige leeftijd is Dinsdag te Groningen overleden de oud-dirigent van de Groningse Orkest Vereniging, Kor Kuiler. Kor Kuiler werd 21 April 1877 te Al- blgsserdam geboren. Hij studeerde aan het Amsterdamse conservatorium onder leiding van Julius Röntgen (piano) en Bernard Zweers (compositie). Hij ves tigde zich te Groningen en werd daar in 1910 bij het vertrek van dr. Peter van Anrooy aangesteld tot dirigent van de Groningse Orkestvereniging en van de zangvexeniging „Bekker", Sindsdien di rigeerde hij ook elders in den lahde ver schillende orkestverenigingen. voor het muziekleven in het Noorden maakte Kuiler zich bijzonder verdienste lijk. Ya" composities zijn vooral bun dels liederen voor kinderen zeer bekend geworden en zij worden gerekend tot het beste wat op dit gebied geschreven is. Nog onlangs maakte hij in opdracht van de raad voor de kunst der gemeente Grönxngen een vioolconcert, dat hij per soonlijk dxrigeex-de. De overledene was irr muziek- en maatschappelijke kringen een zeer ge ziene figuur. Het G-O.V -concert van hedenavond zal wel doorgaan, doch het programma wordt in verband met dit overlijden ge wijzigd. In voortgezette behandeling neeft de Amsterdamse rechtbank Dinsdag het onderzoek hei-vat in de eerste zaak. die 'n ons land tegen een semi-arts wegens hem ten laste gelegde onbevoegde uit- ?cfening van de geneeskunde aanhangig 's gemaakt. Ter zitting werd enkele ma len opgemerkt, dat het hier om een Principiële zaak gaat, daar vele semi- artsen (studenten, die hun eandidaats- examen met goed gevolg hebben afge legd en dicht voor hun definitieve arts examen staan) soms tijdelijk als as sistent van practijk-artsen optreden Tijdens hun vacantie hebben deze artsen echter dikwijls waarnemers nodig. In die functie mogen zij hun practijk niet aan candidaat-artsen overlaten. In de onderhavige rechtszaak ging net er o.a om vast te stellen of de verdachte slechts als assistent, dan wel ten dele ook als waarnemer was opgetreden. De semi-arts, die zei binnenkort zijn laatste examen te zullen afleggen, was „assistent geweest van diverse dokto ren in Amsterdam. Vast stond, dat hij eenmaal een patiënte, die aan winter handen leed, op eigen initiatief en zon der overleg met de arts een injectie had gegeven, echter in het huis van deze arts, niet in zijn eigen woning. De patiënte had bovendien niet hem, doch de arts, bij wie verdachte werkzaam was, daarvoor betaald. Het was dus volgens de verdediger volmaakt onjuist hier van „onbevoegd uitoefenen der geneeskunde" te spreken „Een zekere mate van zelfstandigheid geeft iedere arts aan zijn assistent", zo meende deze raadsman, mr. Stoppel- steen. „Indien het Openbaar Ministerie al deze assistenten voor soortgelijke kleinigheden wil vervolgen, dan zal he* druk werk hebben". Mr. L. H. Feitsma, Officier van Justi tie, achtte het nodige bewijs geleverd en eiste bevestiging van het vonnis, dat de kantonrechter verdachte in eerste in stantie heeft opgelegd: f 75 boete. Uitspraak 27 November. 111 25. Het vergeefse wachten op Gnom en de Nomade brengt Eric in een onrustige spanning. Indien de knaap deze richting was blijven volgen, zou hij dit punt reeds lang bereikt hebben. Waarom komt hij dan niet? Wrevelig zet de Noorman zich op een grote steen en staart peinzend voor zich uit. Wellicht, hebben die andere kerels het tweetal ingehaald Het is niet waarschijnlijk, dat de bende het op hèm voorzien had, want op het ogenblik dat zij hem aanvielen, was zijn aanwezigheid nog niet bekend. Blijk baar waren dus Gnom en de afgezant van Gonor het wild Maar waar ging de knaap met zijn moordlustige metgezel heen? Goud is wel het enige, wat voor Gnom waarde heeft en ongetwijfeld is het ook nu zijn drijfveer. Dan zou echter de vind plaats van dat goud, een mijn wellicht, niet in de bergen liggen, want Gnom ging juist in de richting van de vlakte. En in dat geval zou Tamar hem bewust op een dwaalspoor hebben geleid. Eric schudt het hoofd. Neendenkt hij, het kan niet! Het is vanzelfsprekend dat het goud door de rivier uit de bergen is aangevoerd. Gnom wilde zijn achtervolgers dus blijkbaar in de waan brengen, dat zijn doel niet in het gebergte lag. Wacht! Met een stokje tekent Eric in het harde zand een ruwe schets van de rivierloop, kiezelstenen duiden het gebergte aan. Nadenkend bestudeert de koning de primitieve kaart, hij vindt er zijn vermoedens in bevestigd. Gnom is wèl de tegenovergestelde kant uitgegaan, doch op deze manier kan hij in een grote boog om zijn belagers Heentrekken en aldus toch bij het gebergte uitkomen. „Dat is ook mijn doel!" mompelt Eric met een fijn glimlachje. zal, buiten het woud om, recht over de vlakte trekken en dan later de bedding v'an de rivier weer opzoeken. Op déze wijze blijft hij buiten het bereik van Gnom eh tegelijk ook van de bende, die op haar beurt de knaap achtervolgt. Als Eric even later in het maanlicht over de vlakte rijdtkan hij niet vermoeden, hoe juist zijn berekening van Gnom's plannen is geweest. Want aan de woudrand slaan twee mannen de ruiter gade. De man met het litteken kijkt zijn jonge metgezél veelbetekenend aan. Gnom ziet de adelaarde wolfshond „Dat is de Noorman!" gromt hij woedend en spijtig laat hij er op volgen: „Een pijl draagt niet ver genoeg.. Doch dan grijnst hij zelfbewust en zegt met een onheilspellende blik tot de Nomade: „Wacht maar wij zullen die goudrover nog wel krijgen In de tweede ronde moest Stoop het opnemen tegen de talentvolle Belgische internationaal Buyens, die zijn tegen stander in de twee eerste games geen kans gaf. In de derde game wist Stoop eindelijk een tegenwicht te scheppen en van toen af ontspon zich een gelijkop- gaande strijd, die Stoop in de derde gamp in zijn voordeel wist te beslissen, doen de vierde game was weer voor Buyens, waarmede Stoop was uitge schakeld. Du Buy en axx, Eoelen plaat sten zich door gemakkelijke overwinnin gen op resp. Bertrand en Luliier in de achtste finale. Daarin kwam Van Zoelen uit tegen de sterke Franse speler Lans- koy. Van Zoelen bood hoofdzakelijk verdedigend zeer goed tegenstand tegen Lanskoy, die zeer snel en hard zowel backhand als forehand slaat, maar kon toch niet verhinderen, dat hjj in vier games het loodje moest leggen. Advertentie Volgens de voorlopige gegevens van het C. B. S. bedroeg de waarde van de invoer in October 1951 f788 millioen (v.m. f708 millioen). terwijl voor een waarde van f 782 millioen (v.m. f 694 millioen) werd uitgevoerd. De gunstige ontwikkeling van de ver houding van de in- en uitvoer welke het dekkingspercentage in September 1951 bracht op 98 pet. (definitief cijfer) on derging in October weinig verandering. Het dekkingspercentage wist zich op het hoge niveau te handhaven en bedroeg 99 pet. Het maandgemiddelde der dekkings percentages bedraagt in 1951 thans 73 pc-t. tegen 66 pet. in 1950. Het tekoi-t op de handelsbalans ver meerderde in October met slechts f6 millioen en bereikte ultimo October een hoogte van f2270 millioen (Jan-Oetober 1950 f2162 millioen). De stijging van de invoerwaarde in October 1951 t.o.v. September 1951 met f 80 millioen wordt voornamelijk veroor zaakt door een vermeerderde invoer van oliehoudende zaden, vetten en oliën, suiker en suikergoed, hout en houtwa ren, wol, wollen weefsels en garens en ijzer gietijzer en staal terwijl de invoer van granen daarentegen belangrijk daal de. De vermeerdering van de uitvoer waarde in de dienovereenkomstige maanden met f 88 millioen is het gevolg van de toegenomen export van lucht- vaait en scheepvaart (ca f 40 millioen) en van melk, zuivelproducten en eieren, groenten, fruit, karton en papier e.d.. parels, edelstenen en edele metalen en tin en werken daarvan, terwijl de uit voer van planten, bloemen en bloembol len. vetten en oliën, producten uit groen ten en fruit alsmede vlas terugliep. Cor du Buy deed het beter tegen Dekemper. Hij bleek op de beslissende momenten vaster dan België's nummer twee en won verdiend met 2117, 22—20, 19—221, 21—18. Du Buy trof het niet, dat hij reeds in de kwai-tfinale tegen de overwinnaar van het tournooi, Roothooft. moest uitkomen. Een strijd tussen een Nederlander met Franse naam en een Fransman met Nederlandse naam. Wat was het een genoegen deze Roothooft aan het werk te zien. Met een aangeboren souplesse en gratie, gerug- gesteund door een uitstekende lichame lijke conditie, pareerde hij de heftige aanvallen van Cox du Buy. die de gehele partij het initiatief in handen had. doch strandde op de iets grotere vastheid van de Fransman. Niettemin slaagde Du Buy er in de dexde game tot een goed einde te brengen, hetgeen heel wat zeggen wil, indien men bedenkt dat Simons in de halve en wereldkampioen John Leach in de finale in straight ga mes door Roothooft verslagen werden. In de viei'de game liet Du Buy zich ver leiden om te veel te foxceren, waardoor hij reeds in het begin een te grote ach terstand opliep. Hij vex-loor de partij uiteindelijk met 1721. 1621. 2119. 11—21. Nadat Roothooft in de halve finale Simons (nummer twee Engelse rang lijst) met gemak en Leach (Engeland) met moeite Hagenauer (Frankrijk) er onder hadden gehouden, verloor de wereldkampioen, zoals vermeld, in de finale van Roothooft met de cijfers 1321, 1621. 1721. Leach blijkt anders wel speciaal tegen Roothooft niet tot zijn beste spel te kunnen ko men. Tot nu toe speelde hij n.l. negen maal tegen de Fx-ansman, doch won daarvan slechts eenmaal (tijdens de wereldkampioenschappen te Wenen in 1951)! In het dubbelspel werd de Nederland se combinatie Du BuyVan Zoelen in de kwartfinale gewipt door de Oosten rijkers Fritsch en Bednar. Bij de dames vei'loor Henny van Woezik in de tweede ronde van de Belgische kampioene mej. Wouters. In het damesdubbelspel ver loor zij tezamen met de Engelse Peggy Franks van de Belgische combinatie DetournayWouters met de eigenaar dige cijfers 11—21, 21—9. 9—21, 22—20, 821. In het gemengd dubbelspel kwa men de Nederlanders niet verder dan de eerste ronde. De kampioenen werden: Herenenkel: Roothooft (Frankrijk). Herendubbel: LeachSimons (Eng.). Damesenkel: Wertl (Oostenrijk) 17 jr! Damesdubbel: WertlPritzi (Oos tenrijk). Gemengd-dubbel: Miss FranksLeach (Engeland) Het toch al niet te omvangrijke pro gramma van de hoofdklasse in de com petitie is zelfs niet volledig afgewerkt, omdat Sparta zijn wedstrijd tegen Quick moest laten uitstellen, daar het gehele eerste team van deze vereniging uit kwam op de open Belgische kampioen schappen. Wifra profiteerde hiervan door zich, via een zege met 64 op het Nijmeegse Well Shot, voorlopig op de bovenste plaats te nestelen. Roel Wil- lemstein had met drie overwinningen een groot aandeel in deze zege van de Rotterdammers. Zijn clubgenoot, de wisselvallige Voormolen, was van slag af en moest zowel in Onderstal, die ook van Mostcrt won, ais in Louis zijn meerdere erkennen. De stand in de hoofdklasse is: Wifra Sparta NedLloyd MTTC Quick Well Shot Rapid Treffers Barna 4 7 Barna 2 3 2 4 S VIF 3 1 4 6 Quick 2 3 3 3 5 Rapid 3 4 0 4 5 In afd. C van de overgangsklasse be gint zich al een schex-pe scheiding af te tekenen tussen de kopgroep van vijf teams en de overige teams, waartoe ook R.K. VIF behoort. De uitslagen van het afgelopen weekend luiden: UTTCBar na 2 7—3; Quick 2—A VGA 2 3—7; Ra pid 3Hilversum 46; AMVJTuin dorp 5—5. De stand in deze afdeling luidt nu: AVGA 2 Tuindorp UTTC Hilvei'sum AMVJ HBC heeft in afd. D de smaak te pak ken gekregen en nu ook TOG 2 aan zijn zegekar gebonden. Leuven en v. d. Dries haalden ieder de volle buit binnen, maar Smit moest de eer laten aan Beek en Diepeveen. Uitslag 73. Winfried incasseerde de verwachte nederlaag tegen Rapid 2 (010). Toch kon ons de wijze, waarop Winfried te genstand bood, niet bekoren. Al is een team nog zo sterk, er is nooit reden om kennelijk de moed te laten zakken De overige uitslagen in deze afdeling zijn: KKKTOG 1 010, Heemstede AVGA 8—2. Na deze uitslagen luidt de stand: Rapid 2 4 HBC 4 4 Disnie 4 8 AVGA 4 2 TOG 1 4 8 KKK 4 2 Smash 4 4 TOG 2 4 0 Heemstede 4 4 Winfried 4 0 Jong Leven heeft alleen de leiding genomen in afdeling E door een gedeci deerde overwinning met 91 op Bat- swingers 2 en de nederlaag van de naaste concurrent Eendracht (Rotterdam) teg-en de reserves van Sparta. In een aardige wedstrijd heeft Jong Leven overtuigend zijn meerderheid over Batswingers 2 bewezen. Vooral Van Duin en Van Gaaien waren in prima vorm en lieten geen steek vallen. Al leen Putman kon het tegen van 't Oever niet bolwerken. De zege van Sparta 2 op Eendracht moest in het dubbelspel bevochten wor den. Na de enkelspelen was de stand n.l. 54 in het voordeel van Sparta 2. Boomsma deed bij de Rotterdammers meer dan verwacht mocht worsen met zijn drie overwinningen, maar het mocht evengoed niet baten, want alleen Zuidgeest zag kans één punt aan de score toe te voegen door een winstpartij tegen Vonk. De overige uitslagen luiden: Ned. Lloyd 2—AMVJ 2 10—0: DOS 2—Rono 91. Wifra 3Povac 6—4. De stand luidt hier: President Sukarno van Indonesië is per Catalina-vliegboot uit Makassar in Ambon aangekomen voor een bezoek aan de Molukken. Hij werd verwelkomd door de gouverneur van de Molukken, mr. Latuharhary, en de plaatselijke mi litaire en civiele autoriteiten. Het co mité van ontvangst hing het staatshoofd een krans van bloemen om zijn hals, al dus meldt radio Indonesië. In toespraken tot de bevolking heeft Sukarno gewezen op de noodzaak van. eenheid onder de bevolking en van hard werken. ..God gaf ons een groot, moedig en geweldig land, doch het bestaat uit duizenden eilanden. Geografische ver deeldheid heeft niets te maken met _s lands grootheid, die wordt bepaald door de geestelijke eenheid." De Ambonese directeur van de In donesische landsdrukkerij, P. A. de Queljoe, die in het gezelschap van de president reist, sprak over de 12.000 Ambonezen in Nederland en zei: Dege nen. die naar Nederland gingen, beho ren naar hier terug te keren. Het Amsterdams Gerechtshof heeft de Duits-Griekse ingenieur J. N. L., wie een ovetreding van het Deviezenbesluit kort na de oorlog ten laste was gelegd, wegens gebx-ek aan bewijs vrij gesproken. L. zou bij bet afsluiten van een transactie met het buitenland een xe lage prijs hebben gerekend, waardoor deviezen voor onze deviezenpot verloren zouden zijn gegaan. De transactie betrof' het verbouwen van en schip van eenr Engelse rederijk bij een werf te Haar lem, voor welke werf L. optrad als eco nomisch bedrijfsleider. Andei-half jaar geleden behandelde het Hof deze zaak reeds in hoger be roep, nadat de verdachte op 23 Februari 1948 door de Haarlemse politierechter veroordeeld was tot een geldboete van f 20.000 De procureur-generaal eiste destijds een gevangenisstraf van vier maanden bij welke eis hij op 31 October j.l. persisteerde. Jong Leven 4 8 Wifra 3 4 5 Eendracht 4 6 Batswing. 2 3 2 Sparta 2 3 5 Rono 4 1 DOS 2 4 5 AMVJ 2 4 1 NedLloyd 2 4 5 Povac 4 0 De overige uitslagen in de overgangs klasse luiden: A: MTTC 2—De Meppers 2—8; Limburgia—MTTC 3 4—6; PSV— MTTC 2 8—2; MTTC 3—Picus 4—6; Lim burgiaVaals 64; De MeppersAdvan ce 8—2. Afd B: TiosPTT 91; Never Down 't Balletje 10—0; Blue Star—Vice Versa 64; Cor du BuyWell Shot 2 91. Afd. F: USVBatswingers 91; Steeds Hoger—DOS 0—10; WIBO—BTTC 9—1; DetasDe Jagers 2—8. Afd. Amsterdam. Ie kl. A: Rapid 4 Volewijckers 1 7—3; KKK 2—CSM 6-4; OGNed. Llovd 3 37: Jong Leven 2 APGS 3—7; le kl. A: PSZ—Nehamy 4—6; Ass Cass—DTS 0—10; KK—S en V 6—4; Smash 2—VGZ 10—0; le kl. C: YPO— Rapid 5 3—7. VVGA—AMVJ 3 8—2. ATTCSparta 3 8—2, AVGA 3— Shell 7—3. Afd. 't Gooi: le kl. A: VIF 2—OSO 82, Beatrix 1Beatrix 3 82. Melk- huisje—Quick 5 45, UBTV-Melkhuisje 55, Beatrix 3Hilversum 3 1—9. le kl. B: VIF 3—Hilversum 2 1—9, Quick 3Quick 5 100. Hilversum 4BTTC 91. Quick 5Chefana 19. Beatrix 2 Quick 3 28. In de hoofdklasse-competitie Zater dag a.s. weer een voliedig programma. De Treffers (Roelofarendsveen) krij gen de moeilijke opdracht Wifra Rot terdam) behoorlijk te ontvangen. He laat zich aanzien dat beide punten naar Rotterdam zullen gaan. Ook bij Well Shot—Ned. Lloyd ken nen wij de beste kansen aan de bezoe kers toe, vooral nu Kreuger var. net slechte pad is teruggekomen. Quick gaat de lange reis naar Maastricht maken en het zou ons niets verwonderen als het de punten moest delen. Voor de bezetting van de onderste plaats is de ontmoeting tussen Barna en Rapid ran belang. Rapid beschikt op papier wel over de sterkste ploeg, maar zal niettemin hard aan moe ten pakken In de overgansklasse afd. C krijgt VIF bezoek van AMVJ uit Amsterdam, dat geabonneerd is op gelijke spelen. Als de Amsterdammers deze gewoonte tegen VIF doox-zetten. mogen de Hilver summers niet klagen. In afdeling D komen de beide R.K. verenigingen Winfried en HBC tegen el kaar in het krijt. Als de mensen van Winfried volledig uitkomen en hun vechtlust van vroeger weten op te bren gen geven wij hun een kans op een eerste punt, anders houden we het op HBC. Smash, zonder illusies voor de eerste plaats, kan niettemin een belangrijke rol blijven spelen in deze afdeling, wan neer het van Heemstede weet te win nen, al zal dat zeker niet meevallen. In afdeling F zien we Jong Leven zijn vijfde overwinning in successie beha len, ditmaal tegen DOS 2. Na de ronde van Lombardije is tegen de Zwitserse renner Kübler een klacht ingediend omdat hij tijdens deze wed strijd ongeoorloofde hulp zou hebben aanvaard, wat Kübler overigens ontken de. Er stond veel op het spel, omdat de Zwitser, ingeval hij gedeclasseerd werd, zijn eerste plaats op de ranglijst voor de Challenge Desgrange-Colombo zou ver liezen, De sport- en technische commis sie van de Italiaanse wielerbond, die de klacht onderzocht, heeft thans haar con clusie bekend gemaakt: Kübler is inder daad gedeclasseerd in de Ronde van Lombardije. met het gevolg dat hij op de- i-angschikking beneden de Fransman Bobet komt te staan. Bobet is dus win naar van de Challenge Desgrange-Co lombo. In zijn laatstgehouden vergadering heeft het bestuur van de internationale ïjshockey-federatie de ploegen van Ca nada, de Ver. Staten. Zwitserland, Zwe den. Noorwegen en Finland definitief geplaatst voor het Olympisch IJshockey- tournooi te Oslo. Daarentegen werden Gr. Brittannië.. België, Nederland, Oos tenrijk en Frankrijk definitief uitgescha keld van deelneming aan het tournooi. Bij een valpartij op de zesdaagse te Hannover in de nacht van Dinsdag op Woensdag werden verschei dene renners gewond en zowel Boeyen, de koppelgenoot van Vooren, als Kol- beek (D.). de maat van Ziege (D.) bra ken een sleutelbeen. Vooren en Ziege vormden samen een nieuw koppel, dat na 2478 km. aan de kop ging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5