Laag gelegen dorpen in Noord-Italië ontruimd 28 spoorlijnen en 34 hoofdver keerswegen afgesneden 1 WEGVERKEER EIST VIJF DODEN Skoda te Amsterdam gekanteld en opengereten 2ö divisies in Frankrijk Bondgenootschap met Engeland het meest van belang Hulp aan andere landen slechts als deze rode agressie kan keren Vermiste vliegtuig gevonden Ernstige economische crisis in perzië Geruchten rond Stalin Tussen neus en lippen ZWIJGENDE MARS DOOR STRATEN VAN CAIRO WÊ Eisenhower naar Rotterdam Geen spoor van overlevenden gezien Uitkering bij over lijden vervalt Tot hoofd en hart v.. Clavan, Bennaers en Van de Bogert Vóór de komende feestdagen Het nut van bou wspaarkassen Egyptenaren herdenken slachtoffers van conflict met Engeland ÉlWfe*' J Dc jeugd )mifca oiuf! Het weer DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25227 Woensdagavond zijn de inwoners van honderden laaggelegen dorpen langs de benedenloop van de Po in Italië geëvacueerd. In het gebied van Cremona wordt door mannen, vrouwen en kinderen, militairen, politiemannen en brandweerlieden koorts achtig gewerkt op de 250 km. lange rivieroevers. Hier heeft het water nu de critieke hoogte bereikt. Zestig km. beneden het critieke punt is een gat van 200 meter in de dijk geslagen, waar door 14.000 hectaren land en 13 laaggelegen dorpen zijn over stroomd. In het parlement heeft een regeringswoordvoerder verklaard, dat de toestand wel tot Zondag toe critiek zal blijven, inmiddels is de stad Mantua na een dijkdoorbraak onder water gelopen. ^idault noemt voor 1954 hoog streefgetal TAFT OVER BUITENLANDSE POLITIEK DER V.S. Ier verwelkoming van de Canadese troepen Wielrijders gedood Verplicht verzekerden Mossadeq boocl inkomsten olie-industrie als onderpand voor noodlening aan Actie tegen Mossadeq Staatsloterij Gezondheid achteruit gegaan Bromfiiets botst op ziekenauto in voorhoede tegen België Ontheffing veen de winkelsluiting Bauxiet naar Duitsland j DAMES LEDEREN KLEDING] O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonitaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Sevenn. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. BRES GESLAGEN IN DIJK langs de Po mmmm - UUüOfM&J I Het snel stromende water van de sterk gezwollen rivieren beukt in Noord- Italië met geweld, de bruggen. Het is levensgevaarlijk, deze bruggenwaar het water soms met kracht overheen zwiept, te passeren. De regering heeft bekend gemaakt, dat 28 spoorlijnen en 34 hoofdverkeers wegen zijn afgesneden. Een groot deel van het wintergewas is weggespoeld en nog niet te ramen schade is toegebracht aan vruchtbomen, vee en boerderijen. De Italiaanse bisschoppen hebben in alle parochies speciale inzamelin gen van geld, kleren, voedsel en andere goederen bevolen. Het Ita liaanse Rode Kruis heeft duizenden vrijwilligers gemobiliseerd voor huis aan buis inzamelingen. In Noord-Italië zakte Woensdag het Water, dat in de afgelopen week 50 slachtoffers heeft geëist. Door een wanhopige krach tsinspan- hing zijn de 15 000 inwoners van Casal- maggiore (bij Cremona) er in geslaagd kun stad, die beneden het peil van de Po ligt, te redden. Toen het water de kruin van* de dijk bereikte, riep de bur gemeester van Casalmaggiore alle ge zonde personen tussen 15 en 55 jaar op. Mannen, vrouwen en kinderen werden aan het werk gézet langs de vier km. lange dijk en op het ogenblik, dat alles verloren leek. begon het water te zak- m \verj' ken. Het gebied dat het ergst getroffen is ligt ten Zuiden van de Po. Het dorp Agnona Boro Osesia in Piemont is zo snel mogelijk geëvacueerd, daar een grote aardverschuiving, waardoor drie Ruizen vernield werden, zich langzaam in de richting van het dorp beweegt. Een kleine aardverschuiving, die bo ften ontwortelde, drukt tegen de muren van het ziekenhuis. Door een andere aardverschuiving is de Nedola-pas, de nationale weg voor reeds meer dan 100 jaar. vernield. Om 18 uur Ned. tijd hebben de auto riteiten in Mantua, de geboortestad van virgilius, alle mensen opdracht gegeven "Un benedenhuizen te ontruimen. Het water dreigt het beroemde 650 laar oude hertogelijke paleis te berei ken. Tijdens de Renaissance heeft de r'jke familie Gonzales hier gewoond en Vele kunstenaars en geleerden ontvan gen. Bij Parma staat het water reeds tot aan de tweede verdieping van de hui- 2en. In Roccabruna viel nog een slacht- °ffer, waardoor het aantal doden ten gevolge van stormen in Noord-Italië tot *8 gestegen is. Ten minste nog tien dorpen en kleine Steden worden ernstig bedreigd. In deze gemeenten werkt de bevolking koorts achtig aan de dijken om leven en have te redden Het water van het Lago Mag- giore en Lago Garda zakt langzaam. ir,ÏTa"krijk -strijdkrachten tegen f '5* tot acht en twintig divisies uit breiden, aldus heeft volgens Reuter de *v.^se minister van Defensie, Georges "'vault. Woensdag voor de commissie »?°r defensiezaken van de Nationale kerSadering verklaard. Het is de eerste dat de Franse regering een der- "jk hoog streefgetal heeft genoemd. Tot dusverre is in aangekondigde jannen van de Franse regering geen s.°8er cijfer vermeld dan twintig divi- in 1953. Bidault verklaarde, dat 'aftkrijk dit jaar tien divisies gereed hebben en vijftien het volgend 1 overeenkomstig zijn verplichtingen Sens het Atlantisch Pact. Taft zegt verder van mening te zijn, dat een bondgenootschap met Groot- Brittannic en een Brits-Amerikaanse verdediging van de Britse eilanden voor de V-S. veel belangrijker is en veel meer kans van slagen belooft dan een verbintenis met enige staat van het Europese vasteland. Taft acht het noodzakelijk dat het Congress eerst de gehele Amerikaanse politiek grondig herbeschouwt en zelf ten deze definitieve richtlijnen geeft, alvorens de V-S. zich verplichten meer troepen in Europa te legeren dan de zes divisies, die er zich thans reeds bevin den. Omtrent de Amerikaanse politiek schrijft Taft onder meer; ..Mijn critiek op de huidige Amerikaan se regering richt zich vooral hiertegen dat niemand een evenwichtige en sa- menlmngende buitenlandse politiek schijnt te hebben uitgestippeld". De republikeinse senator Taft, leider van de republikeinse senaatsfractie en mogelijk candidaat van de republikeinse partij voor het presidentschap der heeft een boek doen verschijnen, getiteld „Een buitenlandse politiek voor de Amerikanen", waarvan de inhoud vandaag in zijn geheel bekend is geworden. Ofschoon Taft in dit boek de Amerikaanse regering scherp critiseert, neemt hij toch niet zo'n isolationistisch standpunt meer in als voor en tijdens de tweede wereldoorlog het geval was. Hij pleit voor militaire hulp aan landen buiten Amerika, acht een bondgenootschap met Engeland van groter belang en, wijst op de betekenis van dé Sucz-kanaal-zone cn Noord-Afrika als strategisch waar devolle gebieden. Ik ben van mening, zo zegt Taft, dat in de kern het uiteindelijke doel van onze buitenlandse politiek moet zijn om de vrijheid van het Amerikaanse volk te beschermen. Terstond hierna volgt op de tweede plaats de handhaving van de vrede. De V.N. zijn niet in staat gebleken onze vrede te beschermen. Naar ik meen, omdat zij op een ongezonde ba sis werden opgetrokken met een veto voor vijf landen; in feite zi.in de V.N. gebaseerd op de gezamenlijke macht van deze landen, hetgeen slechts effect sorteert zolang deze vijf het met elkaar eens zijn. Wij kunnen in onze buitenlandse poli tiek geen financiële last op ons nemen die zo groot is dat hiermee onze vrij heid thuis wordt bedreigd. Ik ben van oordeel, dat onze interna tionale handelsbetrekkingen zeer eerlijk en mild moeten zijn en dat wij aan an dere volkeren der wereld moeten laten weten dat wij van plan zijn eerlijk en mild te zijn. „De dreiging der Russische agres sie", vervolgt Taft, „is heden ten dage zo ernstig geworden, dat ik van mening ben dat het, voor de verdediging van vrijheid en vrede van het Amerikaanse volk, gerecht vaardigd is dat de V.S economische en militaire hulp aan vele landen verlenen. Dit moet echter alleen in die landen geschieden waarin het duidelijk is dat dergelijke hulp een doelmatig middel is om de commu nistische agressie te bestrijden". Generaal Eisenhower zal Woensdag a.s. naar Rotterdam gaan, om de Cana dese 26ste infanterie-brigade te ver welkomen. Dit zijn de eerste Canadese troepen, die onder zijn opperbevel ge steld worden. Generaal Juin, de com mandant landstrijdkrachten in centraal Europa, zal de ontscheping van de Ca nadese troepen ook bijwonen, evenals generaal fifardihg. dc opperbevelhebber van het Britse bezettingsleger. Woensdagavond omstreeks kwart voor acht vond op de Middenweg te Amster dam bjj de kruising van de Hugo de Vrieslaan en de Nieuweweg een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij twee men senlevens te betreuren zijn, terwijl een drietal personen gewond werd. Een bestelauto, een Skoda, met twee 'inzittenden, kwam uit de richting Am sterdam rijden met een snelheid van tachtig a negentig kilometer. Bij boven genoemde wegkruising aangekomen, trachtte de bestuurder van de Skoda uit te wijken voor een wielrijder, die van de Middenweg de Nieuweweg wilde in rijden, met een bocht naar links dus. De wagen kwam hierbij te slippen en vloog over een vluchtheuvel heen bo ven op een uit de richting Diemen ko mende personenauto, waarin zich drie inzittenden bevonden. De Skoda kantel de, terwijl het dak geheel werd openge reten. De bestuurder, de 20-jarige J- Kroese, vertegenwoordiger, wonende te Amsterdam, werd oP slag gedood, ter wijl de achter hem zittende 15-jarige mej. J. v. Hoppe, ook uit Amsterdam afkomstig, eveneens werd gedood. De inzittenden van de aangereden auto werden met verwondingen naar het OL. Vr. Gasthuis vervoerd. De wiel rijder bleef ongedeerd. Men mag van geluk spreken dat zo juist een tramwa gen van lijn negen vertrokken was, zo dat op het moment van de aanrijding zich niemand op de vluchtheuvel be vond, anders waren er vrij zeker nog meer slachtoffers geweest. Woensdagmiddag is de 57-jarige. land bouwkundige ingenieur W. J. H. S. uit Wageningen op de Edeseweg te Benne- kom bij het per fiets oversteken aange reden door een hem achterop komende personenwagen, bestuurd door de R. uit Veenendaal. Ir. S. werd in zorgwekken- De vermiste „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht is volkomen uitgebrand aangetroffen, zo deelden Amerikaanse luchtvaartautoriteiten, die de nasporingen leidden, vanmorgen mede. Het wrak van het toestel werd van daag waargenomen op de helling van ae Mont d'Or bij Chambon Sur Lac, 60 ki lometer ten Zuidwesten van Clermont Ferrand. Het Franse opsporingsvliegtuig, dat het wrak ontdekte, heeft gemeld geen overlevenden te hebben gezien. Het toestel is aan stukken geslagen en ligt op ongeveer 1600 meter hoogte. Eerder werd gemeld, dat op de Mont d'Or een gedeeltelijk verbrand docu ment was gevonden, dat later een vlieg uren-certificaat van een der leden van dc bemanning bleek te zijn. Het document werd Woensdagavond via Clermont-Ferrand naar Lyon over- Naar verluidt is een wetsontwerp te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat de uitkering bij overlijden van verplicht verzekerden ingevolge het Ziekenfondsenbesluit zal komen te vervallen. Deze uitkering bedraagt thans f 50 en voor kinderen beneden 2 jaar f 30. ^oA^erzisclle premier Mossadeq heeft hij J| te Washington onthuld, dat 'hdust„In u0msten u't de Perzische olie- v°or aangeboden als onderpand rpoo"- no°dlening van de Amerikaan- t^fnng' ,echter zonder resultaat. In ehigin„S?5f de nationale persver- titlg u Mossadeq een samenvat- ^merikaan«e prekinRen> die hij met heeft Hii C, /'egerlngsleidcrs gevoerd sche toestak £i - dat de economi se enistie is Tt Pe-rzië op dit ogenblik Wat w g.'s.' dat niemand kan zeggen als e"tenfedte^-geV-0lg een oplossing Vn„. "let terstond •p gevonden wordt. r>iCi6rfië j? van Pian buitenlandse tech- techn i nemen en Perzische Van Ah F leiden om de raffinaderij aldL wdan 7eer °P gang te brengen, Urn* Mossadeq, Het verzoek om een "'Pg van de V.S. was uitsluitend ge- daan met de bedoeling in de onmiddel lijke behoeften van Perzië te Y°orzien- Volgens dr. Mossadeq had de Westerse pers nagelaten „een volledig en juist beeld" te geven van de recente gebeur tenissen in Perzië. In antwoord op de vraag of de deur nog steeds open was voor hervatting van de onderhandelin gen met Engeland, antwoordde Mossa deq: „Ik zie geen open of gesloten deur. Soms zijn feiten niet zo deugdelijk als de zekerheid van een hart Het is aan het State Department mij te vertellen, dat er een open deur is en dat de onderhandelingen kunnen wor den voortgezet." Volgens het weekblad „Nieuw Azië" hebben 26 leden van de Perzische volks vertegenwoordiging een motie onderte kend, waarin de vervanging van Mossa deq wordt verzocht. In kringen, die in nauw contact staan met Chavam Es Soeltaneh, een vroege re Perzische premier die volgens vele waarnemers mogelijk premier Mossadeq zou opvolgen, verklaart men dat Es Soeltaneh's regeringsprogram de vol gende punten zou omvatten; Vriendschap met het Westen; een spoedige oplossing van het oliegeschil ten voordele van beide partijen; hervorming van de re gering; fiscale en agrarische hervormin gen en tenslotte krachtige maatregelen tegen de communistische Tudeh-bewe- ging. gebracht. Nadat het wrak het eerst door een Franse piloot werd gesignaleerd, heeft een Franse reddingsploeg de plaats van het onheil bereikt. Volgens een functionaris van het mili taire vliegveld Aulnat nabij Clermont Ferrand moet het toestel ontploft zijn. In de 514e Staatsloterij (vierde klasse, de tweede lijst) is op het nummer 16943 f 25.000 gevallen. In Berlijn deed Woensdagavond een gerucht de ronde volgens hetwelk de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin in October achteruitgegaan zou zijn. Het gerucht was afkomstig van een tipgever van de staf der Russische con trolecommissie. Stalin, die in December 72 jaar wordt, vertoeft op het ogenblik vermoedelijk aan de Zwarte Zee, waar hij het koude weer van de Russische hoofdstad ont loopt. De Russische staatsleider was niet aanwezig op Lenin's grafmonument, toen de Russische strijdkrachten op 7 November ter gelegenheid van de 34ste verjaardag van de bolsjewistische revo lutie over het Rode Plein trokken. Volgens het Berlijnse gerucht zou Stalin's oude hartkwaal zozeer verer gerd zijn. dat vier doktoren de Russi sche ministerraad op 18 October mede gedeeld hadden, dat een operatie nodig zou kunnen blijken. De tipgever verklaarde, dat 't rapport der doktoren ook aan de Russische mis sies- in het buitenland toegezonden was. Zodoende was het ook in Berlijn ont vangen. New York en Londen New York en Londen hebben het vorig jaar hun inwoners geteia, maar de vraag, welke van de twee wereldsteden de grootste is, werd niet be slist en zal wellicht nooit beslist worden, omdat de twee,steden er een ge heel verschillende manier op nahouden om hun be volking te tellen cn hun grenzen vast te stellen. Laat men echter d,eze technische kant buiten beschouwing en houdt men alleen rekening met de bevolkingsconcentra ties en de oppervlakten, dan komt men tot de constatering, dat stadsgebied van New York meer dan zesmaal zo groot is als dat van Groot-Londen en het aantal der daarin wonen de mensen bijna de helft groter is dan dat van de Britse hoofdstad. Het voorlopige rapport van de Britse volkstelling geeft voor Groot-Londen een bevolkingcijfer op van 8.346.137 en een toene ming van slechts 130.364 sinds 1931. De cijfers van Hew York luiden: New York City 7.841.610, maar met de rest van New York en Noordoost New- Jersey mee 12.834.143. Dit laatste cijfer toont een stijging van 1.177.304 sinds 1940 aan. Deze cijfers sym boliseren de verschuiving van de wereldmacht, die sinds de laatste wereld oorlog en tengevolge daar van heeft plaats gevonden. Luisteren achter het Gordijn Het enige Amerikaanse radiostation, dat in Berlijn achter het IJzeren Gordijn werkt, beschikt sinds eni ge maanden over een nieuwe kortegolfzende r met een capaciteit van 20.000 Watt. Het bestrijkt daarmee de gehele Russi sche zone en alle Russi sche satellietlanden in Oost-Europa. En evenals onder de verdrukking der Nazi's blijkt onder de geestelijke tyrann ie van het bolsjewisme het vrij heidlievende bloed te kruipen, waar het niet aaan kan. want een door de Amerikaanse autoritei ten ingesteld onderzoek naar de luisterdichtheid en naar de voorkeur van de Oost-Berlijners en van de Oost-Duitsers in de grens steden toont aan, dat hun radio. Rias geheten, ver uit het meest populaire station is in heel het door Rusland bezette Duitse gebied. Meer dan 80 pro cent van de Oost-Duitsers, die regelmatig naar de radio luisteren, verlaten zich hoofdzakelijk op de uitzendingen van Rias. Zevenmaal meer men sen luisteren naar Rias dan naar de zender in Leipzig, die naar schatting slechts 11 pet. van de luis teraars bereikt. Op de derde plaats Jcomf eerst de Noord-West-Duitse radio in de Britse zone met 6 pet. en dan pas de krach tige communistische Ra dio Berlijn met 5 pet. Telt men hen, die slechts af en toe en niet regelmatig naar de radio luisteren mee, dan vangt radio Rias 95 pet. van de luisteraars. Het beste viswater Te Great Falls in Ame rika kreeg Dennis Jones hevige trek in een lekker gebakken snoek en daar om begaf hij zich ijlings naar het beste viswater, dat hij kende. Hij ving echter een boete van 25 dollar wegens vissen zon der vergunning en nog eens 25 dollar boete voor vissen inhet stede lijk aquarium. Geen vis, tóch duur betaald! de toestand overgebracht naar ..Zieken zorg" te Wageningen, waar hij later overleed. Op de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag nabij de Obrechtstraat is Woens dagavond de 49-jarige wielrijder A. A. S- van de Soestdijksekade onder een tramstel van lijn 10 gekomen. S. werd op slag gedood. Te Assen vond Woensdag op de Markt een ernstig ongeluk plaats, dat het le ven kostte aan mevr. De W. uit Assen- Zij kwam op haar bromfiets uit de Alteveerstraat en reed waarschijnlijk zonder op het verkeer van rechts te letten de Markt op. Zij werd gegrepen door een ziekenauto van de firma W. te Veendam, die een botsing niet meer kon vermijden. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan de verwondingen. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag 25 November as. in het Feijen- oordstadion te Rotterdam tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odcnthal (Haarlem) en Schrj- venaar (E.D.O.). Midden: Wiertz (D.W.S-), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.). Voor: Van de Bogert (D.O.S.), Len stra (Heerenveen)Van Melis (Eind hoven), Bennaers (Dosko) cn Clavan (A.D.O.). Reserves: Landman (Sparta), De Jong (A.D.O.), Van Schijndel (S.V.V.) en Van der Tuyn (HD.V.S.). Aanvoerder is Terlouw. Naar wtf vernemen is de blessure van Biesbrouck thans vrijwel genezen. Waarschijnlijk zal hij Zondag a.s. met R.C.H tegen Leeuwarden uitkomen. Het Nederlands jeugdelftal. dat Za terdag 24 November op het N.A-C.-ter- rein te Breda tegen de Belgische jeugdploeg speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Tap (H.D.V.S.). Achter: Van der Hoek (Feijenoord) en Boskamp (Ajax). Midden: Van der Hurk (Eindhoven), Utermark (B.V-V.) en Klaassens (V.V.V.). Voor: Van der Kuil (V.S.V), De Wit (De Valk), Brom (V.V.A.), Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (B.M.T.). Reserves: Feyt (Woerden), Okhuyzen (Velox), Van Weerden (Feijenoord) en Schuman (P.E.C.). Teneinde evenals vorige jaren het pu bliek in de gelegenheid te stellen gedu rende de dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan Sint Nieolaas, Kerstmis en Nieuwjaar ook in de avonduren zijn in kopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken de colleges van B. en W. van alle gemeenten gemachtigd ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschriften inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 November 1951, en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December 1951. Er wordt op gewezen, dat de beper kende bepalingen ten aanzien van eta lage- en reclameverlichting gedurende de piekuren in verband met de feestda gen geen wijziging ondergaan De Westduitse regering heeft toe stemming gegeven voor de invoer uit Nederland van bauxiet ter waarde van 180.000 dollar. (Van een bijzondere medewerker) De waarde van het eigen woning- bezit, vooral voor de werknemen- de klasse, is door sociologen, voor namelijk van katholieke huize, in den brede uiteengezet. Zij worden hierin gesteund door uitspraken in verschil lende pauselijke encyclieken, waarin werd opgekomen voor het recht van ieder mens op eigen bezit. Het bezit van een eigen woning verhoogt het gevoel van eigenwaarde van de mens. maakt deze minder vatbaar voor socialistische en communistische invloeden en werkt bovendien de spaarzin in de hand. De sociale stabiliteit wordt er door bevor derd. In de na-oorlogse jaren is de verwe zenlijking van dit ideaal moeilijker ge worden dan ooit. De hoge bouwkosten vormen een belemmering, maar ook is het van funeste invloed, dat de huur- politiek der regering heeft geleid tot een ontwaarding van het huizenbezit. De oude goedkope woningen leveren geen behoorlijk rendement op en voor de nieuwe woningen is hiervan on danks de subsidies en premies vap het rijk nauwelijks sprake. Het is dan ook begrijpelijk dat men onder die om standigheden er niet toe overgaat gich in zijn noodzakelijke uitgaven te bemer ken met het doel eerlang in het bezin te komen van een eigen woning. De arbeiderswoningbouw is dienten gevolge vrijwel geheel in handen geko men van gemeenten en woningbouw verenigingen. Tóch is het zaak. te blij ven streven naar het eigen woningbezit voor de kleine man. In dit verband verdient de arbeid van de bouwspaar- kassen in bredere kring belangstelling. Er zijn verschillende bouwspaarkassen in ons land werkzaam, zowel publieke als particuliere, werkt een spaar kas? Zij ontvangt van de deelnemende spaarders een vast bediag (bijvoorbeeld f 2 per maand per f 1000 aangevraagd kapitaal) en verstrekt daaruit aan de spaarders na verloop van enige tijd een hypothécair crediet om hen in staat te stellen zich door bouw of koop een ei gen woning te verschaffen. Indien de som der gespaarde middelen niet vol doende is om het gestelde doel „iedere spaarder een eigen woning" binnen re delijke tijd te bereiken, worden de bij de spaarkas beschikbare middelen door haar verstrekt door het aantrekken van vreemd kdpitaal. Wij vermelden een concreet voorbeeld. Als men een huis wil bouwen dat met inbegrip van de grond op f 11.000 komt, dan moet. na af trek van de rijkspremie van f4000. een kapitaal van f 7.000 beschikbaar komen. De adspirant-bouwer vraagt dit aan bij de bouwkas en hij begint tegelijkertijd te sparen, zodra hij 20% van het beno digde kapitaal heeft gespaard (uiter aard worden ook grotere stortingen dan de bovengenoemde f 2 per f 1000 per maand toegelaten) verstrekt de bouw kas de voor het bouwen benodigde gel den. Hetgeen nu de bouw meer kost dan het spaartegoed plus rijkspremie, in dit dit geval dus f 5600. wordt als hypothe caire lening verstrekt. De aflossing kan geschieden in 30 jaren of korter. Op de ze wijze verkrijgt de bouwspaarder voor slechts weinig meer dan het bedrag dat hij anders aan huur zou betalen, na verloop van dertig jaar een onbezwaar de woning. In de drie Noordelijke provincies is sedert enkele jaren met groot succes een publieke bouwkas werkzaam. Zij telt ruim 4000 spaarders voor wie reeds meer dan 1300 woningen werden ge bouwd. Nagenoeg alle gemeenten uit die provincies en ook vele uit de pro vincies Gelderland en Overijsel .zijn bij deze bouwkas aangesloten en zij zal haar werkingssfeer thans ook tot de provincie Noord-Holland uitstrekken. De overheid staat voor twee vragen: hoe brengen wij de mensen weer tot sparen? en: hoe helpen wij de woning zoekenden aan een menswaardige wo ning? Het is nu wel algemeen bekend dat de stagnatie in de woningbouw, vooral in de volkswoningbouw wordt veroorzaakt door een tekort aan be sparingen. Naar onze mening kan door middel van bouwkassen een bijdrage worden geleverd voor de beantwoor ding van de zojuist gestelde vragen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.00—16.49 Maan: 17.59—11.29 gon te trappen en te slaan Monson zei dat hij op het punt stond het bewustzijn te verliezen, toen een politieagent aankwam en hem redde. De correspondent werd naar een poli tiepost gebracht en later naar zijn hotel begeleid. Meer dan een millioen Egyptenaren namen Woensdag deel aan een zwijgende mars door Cairo om de slachtoffers te herdenken van conflicten der afgelopen weken met de Engelsen. Onderwijl werd in het grootste deel van het Arabische Midden-Oosten een algemene staking ge houden uit sympathie voor Egypte. De demonstratie in Cairo was niet alleen een van de grootste welke ooit gehouden zijn, doch ook een van de vreemdste. Stil trok men door de straten. Het enige geluid, dat gehoord werd was het geschuifel der voeten en nu en dan de doffe slag van een trom. Delegaties der studenten van Jorda nië en Palestina liepen in Cairo mee. Aan het hoofd ging gedurende enige minuten premier Nahas Pasja. De correspondent van de „Sydney Daily Telegraph" in Egypte, Ronald Monson, is tijdens de demonstratie in de straten van Cairo door een woedende menigte afgeranseld. Monson stond voor een moskee naar de optocht te kijken, toen plotseling iemand hem een zijstraat insleurde. waar een samengestroomde menigte hem be- Woensdag zijn twee Britse solda ten gewond bij een beschieting door een groep Egyptische sluipschut ters. Bij Suez hebben Britse soldaten een Egyptenaar doodgeschoten en een andere ernstig gewond. De sol daten hadden het vuur geopend op een groep Egyptenaren, die bezig waren een pijpleiding voor water van een Brits legerkamp op te gra ven en op een vrachtauto té laden. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat de regering over enkele dagen de leiding van alle z.g. „bevrijdingsbataljons" en soortgelijke organisaties zal overnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1