HENSÏN'S VAKKLEDING VOLDOET BETER! Herinnering aan gaarkeuken van Paatje en Tante Truus DE REGENJAS De slag om het bietenpeil in de Haarlemmermeer Timmerlieden staan terecht Receptie werd reünie van gerepatrieerden M. DOUWMA ZOON Landbouw contra Waterstaat Schip contra vrachtwagen Diefstal bij Figée JAN v. d. MEER Hallo met Bandoengneen met Haarlem Bloemendaalse onderwijzer Bietenbouwers in Provinciehuis De woningbouw lening Hoe spelen de R.K. clubs? ostevmems HAARLEMSE RECHTBANK JEUGDIG COMPLOT VEROORDEELD Vier Haarlemmers op rooftocht K.A.B. Kring Oost St. Nicolaasfeest K.A.B. LEREN HANDSCHOENEN HANDWARMERS WATERDICHTE BEENPUPEN in onze etalage Cronjésfr. I Gen. Cronjéstr. 1 - Tel. 16152 Bloembollenkwekers komen bijeen Belangrijke L.T.B. vergadering in Haarlem Hospita bestolen Vrijspraak in Schiphol- kwestie SANTPOORT Volksconcert Burgerlijke Stand Mr. G. G. J. M. v. Hoof t Biljarten Waterstanden waar U op gewacht heeft Mei changeanivoering 55-- Geheel dubbel 65.— In irenchcoatmodel 67.50 Duur betaalde bravour! Wielrijdster in botsing met motor Wordt slechter betaald dan z'n Haarlemse collega Bloemendaalse Schaakclub Beroep tegen besluit van Ingelanden HEEMSTEDE Bijna geslaagd, daarom korte verlenging CONTACTCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD Kath. Thuisfront organiseert dankdagen Kerkbollenveiling Opbrengst Klaproos-actie R.K. Verenigingsgebouw Opening gerechtelijk laboratorium /cleaUtt fW Sr h&vtrunódestedmf m CR.haursm - ta holéIsjr - oen. Crdniistk Staking Irawler- bemamiingen geëindigd Verenigde Kath. Dammers Markt biedt weerstand Beurs van Amsterdam Beurs van New York PAGINA 2 DONDERDAG 15 NOVEMBER Drie maanden gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming eiste de officier van Justitie bij de Haar lemse Rechtbank mr. G. van dei- Valk Bouman, vanmorgen tegen de 29-jarige timmerman H. L. van der L. uit Haarlem, die beschuldigd werd van diefstal van enige elec- trische machinerieën uit de werk plaats van Figée. De verdachte had enige maanden bij figée gewerkt. Hij kende daardoor de ituatie in de fabriek zeer goed en nadat lij ontslagen was, maakte hij van die tennis en van de omstandigheid, dat hij n de onmiddellijke omgeving van de fa- iriek woont, een handig gebruik. In de naanden Mei en uni begaf hij zich ver- •.chillende malen naar de werkplaatsen ;n maakte hij zich meester van een ïlectrische tapmachine, een stopwatch :n nog enige andere electrische ma rines. Uit het over deze verdachte in gewonnen reclasseringsrapport bleek, lat v. d. L. een zeer a-sociaal type is ;n zijn gezin ten gronde richt. Met de nan is niet veel te beginnen. Hij werd Veertien dagen geleden, stond een riertal jongelui voor de Haarlemse rechtbank terecht. Zij werden er van beschuldigd de stad in Juni van dit jaar onveilig te hebben gemaakt door hun diefstallen van chocolade, kauwgum en pepermunt. Zij braken o.a. in bij de consumptietent op het H.F.C.-terrein, het Sportfondsenbad, een kantoor aan de Harmenjansweg en het clubhuis op het Haarlem-terrein. Vanmorgen werden de jeugdige inbrekers veroordeeld. Ten aanzien van de 21-jarige expediteur P. O., die twintig inbraken pleegde, be sloot de rechtbank de mogelijkheid te onderzoeken hem in een jeugdgevan genis te plaatsen. De uitspraak zal dus later volgen. De eis luiade veertien da gen geleden anderhalf jaar jeugdgevan genis. De 19-jarige magazijnbediende W„ die drie keer ingebroken had. werd veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaardelijk De eis was tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De 21-jarige losarbeider v. d. W., die bij twaalf inbraken be trokken was geweest, kreeg tien maan den, waarvan vier voorwaardelijk. De eis was twaalf maanden, waarvan acht voorwaardelijk. Tegen de 27-jarige kell- ner H., die van heling beschuldigd werd. was een gevangenisstraf van zgs weken geëist. De uitspraak was twee maanden met aftrek. Hedenavond acht uur houdt kring Oost van de K A.B. haar bijeenkomst in dit seizoen in het Jeugdgebouw Teyler- plein. De geestelijk adviseur, kap. H. v. d Plas, zal het onderwerp behandelen: „Geest of beest". De eerste avond dus in het kader van het winterprogram. Als omlijsting zal de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" opvoeren een éénacter: ..Een grandioos Idéé", en na de pauze het blijspel: „Romantisch Avontuur". Het bestuur verwacht hedenavond vele leden met hun dames. Aan de zaal zijn nog plaatsbewijzen voorradig. Het jaarlijkse St Nicolaasfeest voor de kinderen van leden van de Kath. Ar beidersbeweging, afdeling Haarlem zal plaatsvinden op Zondag 2 December a.s. in twee bijeenkomsten in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, n.l één uur en vier uur. St Nicolaas zal de kinderen weer zelf toespreken en zal gaarne luis teren naar de liederen, welke de kinde ren zullen zingen Ook is er een film Onder de bijeenkomsten worden de kin deren onthaald op lekkernijen en tot slot krijgen zij nog een tractatfe mede naar huis. Dit St Nicolaasfeest is voor kinderen van 6 tot 9 jaar. Kaarten voor dit St Nicolaasfeest zijn te verkrijgen in het gebouw St. Bavo en bij alle bestuursleden der vier kringen. Advertentie ZIET ONZE GROTE SORTERING met WOL GEVOERD gevoerd tegen SPECIALE LAGE PRIJZEN reeds meerdere malen veroordeeld en had gedurende de bezetting dienst ge nomen bij de S.S. De officier requireer- de de hoge eis van tien maanden in verband met de grote waarde van de gestolen voorwerpen. Het verzoek vaD de officier om onmiddellijke gevangen neming werd, nadat de rechtbank zich in raadkamer had teruggetrokken, afge wezen. Maandag 26 November houdt de sec tie bloembollenkweRers van de vak groep kwekers van de L.T.B. haar alge mene jaarvergadering in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Deze vergade ring begint 's middags om twee uur Het belangrijkste punt van de agenda is wel de opheffing van de vakgroep kwekers-sectie Bloembollen en van de R.K. Vereniging van Ondernemers in het bloembollenbedrijf, welker statuien op 20 November 1950 zijn goedgekeurd. Daarna komen de concept-statuten en het huishoudelijk reglement aan de or de van de katholieke vereniging van on dernemers in het bloembollenbedrijf. Op deze vergadering komen geen voor stellen van bedrijfs-technische aard ter tafel. Deze worden behandeld tijdens een bijeenkomst, welke op een later tijd stip zal worden vastgesteld Een gevangenisstraf van acht maan den. waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. eiste de officier tegen de 50-jarige tim merman J. W. te Haarlem. W- had ge ruime tijd een gemeubileerde kamer be woond bij de familie B. te Haarlem. Hij maakte zich nogal eens aan drank misbruik schuldig en om zijn schulden te kunnen betalen ging hij er toe over zijn hospita te bestelen. Niet minder dan 21 voorwerpen verdwenen zo uit het huis van de familie B- Tot de buit van de timmerman behoorden de meest uiteenlopende dingen, een schilder stukje, een pendule, een met draken versierde vaas, «en koperen leeuwtje, een dansende faun van ijzer enz. In het nadeel van verdachte was overigens, dat hij reeds negenmaal veroordeeld was. Enige malen terzake oplichting, voorts wegens vernieling en diefstal. De verdediger mr. Groen bepleitte een voorwaardelijke straf. In beide zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de hoofduitvoerder M. van de fa. Z.. die sinds 1945 werkzaamheden verricht op het vliegveld Schiphol, vrij gesproken. M. werd van poging tot op lichting c.q. valsheid in geschrifte be schuldigd. De eis luidde veertien dagen geleden zes maanden. Voor hetzelfde delict stond toen mede terecht de mede directeur van de firma R. De Officier requireerde bij gebrek aan voldoende getuigenverklaringen vrijspraak. De rechtbank kon zich hiermede verenigen. BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra, 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: Doorbraak, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Cyrano de Ber gerac, 14 j., 2, 415, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het beste paard van stal, a.l.. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Haaien in New York, 18 .7., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Cobra-afgod" en „Schandaal in New Or leans", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 15 November Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Moord zaak ABC", 8 uur. Concertgebouw: concert Haarlems Postaal Mannenkoor. 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey. Solist: Willem Noske, 8 uur. De samenwerkende Santpoortse zang koren geven Dinsdag 2C November om acht uur een concert in de zaal „Zomer- lust" aan de Hoofdstraat te Santpoort. Hieraan werken mee, Annie Schoen, sopraan; Bob van Marken, piano; Ge reformeerd Evangelisatie Zangkoor, „de Stem des Volks", R.K. gemengde zang vereniging „Da Pacem", Santpoorts ge mengde zangvereniging „Vox Humana" en het Kennemer Vrouwenkoor. De receptie, die gisteren ter gelegen heid van de heropening van een res taurant aan de Baan gehouden werd, had 'veel meer weg van een populaire reünie, dan van een officiële plechtig heid. £r werden heel wat herinneringen opgehaald, herinneringen aan een tijd, die voor vele oud-Bandoengers niet bij zonder prettig is geweest. Gerepatrieer den uit Indonesië drukten er de hand van een hun wel zeer bekend echtpaar, de heer en mevrouw van der Capelle. En ook andere mensen waren er als ver tegenwoordigers van bekende instel lingen en verenigingen, die zeker niet alleen kwamen om te feliciteren, maar ook om dankbaarheid te uiten voor het werk, dat dit echtpaar in Indonesië ver richt heeft. Er is meer gesproken over „paatje" en „tante Truus" dan over de heer en mevr. v. d. Capelle. Zo was immers de benaming, die Bandoeng hun had toebedeeld In de jaren van de Ja panse bezetting in 1942 werd in deze stad een gaarkeuken opgezet, die de Europeanen van voedsel voorzag. Er werkten alleen Europese krachten. Na verloop van tijd gingen de Japanse be zetters echter over tot de internering van het bestuur. Het echtpaar v. d. Ca pelle bleef zich met de gaarkeuken be moeien en had het geluk onder de „blij- venden" te behoren. Tezamen met an deren overwonnen beiden de moeilijk heden, waarvan het intrekken van de gemeentesubsidies niet de enige was. Met de opbrengst van collectes en een inderhaast opgerichte schoenmakerij, waarin alleen Europeanen werkten, wis ten zij de verdeling van voedsel door te laten gaan. Toen het Engelse leger de plaats van de Japanners ninam en de interneringskampen leegstroomden, werd de gaarkeuken werkelijk een oase. Het Rode Kruis verleende cirect steun en onder de bezielende leiding van „Paatje" en „Tante Truus" draaide het bedrijf niet alleen meer voor Euro peanen, maar ook voor Indonesiërs en Chinezen, die door de Engelsen in vei ligheid werden gebracht. Men was be gonnen met 178 porties per dag en in de jaren 19421945 was dit aantal uitge groeid tot 8500 per dag. Op het laatst werden het er tienduizend. De prestatie van het echtpaar werd niet onbeloond gelaten. De commandant van het En gelse bezettingsleger Gen. MacDonald reikte persoonlijk een onderscheiding uit van het Samoerai zwaard, het wapen van het overwonnen Japanse leger. In 1950 werd mevrouw v. d. Capelle ge ridderd. Zij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit alles gebeurde in Bandung, waar ..Paatje" en „Tante Truus" ook na het einde van de oorlog hun keuken lieten doordraaien, omdat deze nog lang nodig was. Sociale instellingen als het Blin- Advertentie GEBOREN: J. KromkampDijk stra, z: G. Elligens—van Roode, z; H. PortegiesJonkermans, z; J. Hen driksJansen, z; M. G. Zwemmer Nix, d; A. M. Juijn—van Anrae, d- M. M. Zuurhout—^Verba, d; M. H. W{jde- man—Breems, d; P. DammersSie- mons, d; J. M. van Nieuwenhuizen van der Wilk, d; G. G. Nelis—van Huijssteeden, d. ONDERTROUWD: 14 November: R. Willems en E. Spoelstra: A. J. J. Amama en M. I. Wijnen; L. A. Feije en C. C. Meinders; C. H. Dirks en H. D. M. Nijboer; L. L. van der Valk en P. J. M. Reeuwijk; C. D. van Soest en C. P. M. Brasser; M. J. van der Steen en E. Brouwer; A. Rozenveld en M. van Zeggeren; J. van Strijen en H. Kie kens; J. Lageweg en M. J. Lennings; H. Velden en C. A. M. van Korde- laar; J. M. Jacobs en P. M. van der Staaij; A. Post en S. van der Meer; P. J. Lestrade en T. Aarts; J. J. Pes- kens en M. C. E. Janssen; J. M. van Esch en P. Fennis; A. A. P. Joppe en A. M. Neuteboom- G. Elferink en L. Hout; S. A. van der Landen en J. M. Puts: J. Mantel en A. Koopmans; W. van Zeggeren en E. C. Stui- D. Zwa- neveld en M. Theel; A. de Boer en C. G. M. Rijkes; J. J. Wassenaar en P. Rijkers; J. N. de Wit en G. L. Eschauzier. GETROUWD: 14 November; C. J. Schoen en D. J. M. Suijkerland; A. M. den Braber en K. van Ecken; P. Mul ders en G. J. van der Drift; P. Brou wer en J. A. Flipsen; A. Klooster en C. Rijff- H. W. J. den Engelse en C. A. Hoffman; P. Verhoeven en M. J. W. Vergers; G. C. Andrée en G. J. Hirs; R. G. Dirks en M. J. Diender; A. A. de Jong en J. B. Zwiers; G. van Veen en S. Engel; J. A. de Graaf en G. Goeman; A. I. Schulte en S. M. Fok ker. OVERLEDEN: E. P. Keizer—Bag german, 80 j.. Jansstraat; P. Dekker Balk, 77 j„ Dr. Leijdsstraat; W. M, Dubbeld, 87 j.. Kenaupark; W. Le- naarts, 61 j., Vosmaerstraat Op de jonge leeftijd van 39 jaren is de te Heemstede woonachtige heer mr. C. C. J. M. van Hoof overleden, die oud inspecteur was van belastingen te 's-Hertogenbosch en directeur van de Nederlandse Bedrijfs Unie, zustermaat schappij van de firma C. en A. Bren- ninkmeyer te Amsterdam. De heer Van Hoof heeft, behalve no tariaat, rechten in Nijmegen gestudeerd. Algemeen begaafd, heeft hij zich op de hem bekende terreinen uiterst verdien stelijk gemaakt door het bekleden van allerlei functies, o.a. als bestuurslid en penningmeester van de I.F.A., de Inter national Fiscal Association, en als lid van de financiële commissie van de R.K. Werkgeversvereniging, en als voorzitter van de commissie, ingesteld door het Centrum Staatkundige Vorming, welke met >ie naam „Van Hoof-commissie" werd bestempeld, waar kwesties op het gebied van Belasting- en Successierecht door hem op voorbeeldige wijze werden behandeld. Tijdens de bezetting maakte de heer Van Hoof zich verdienstelijk bij de ondergrondse beweging en kort na de oorlog maakte hij deel uit van Mili tair Gezag in het Noorden van ons land. De begrafenis zal morgen plaats heb ben op het kerkhof „Valkenberg" te Heemstede na de H. Mis van Requiem om 10 uur in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart. Rood-Wit wist gisteravond bij Hof van Holland een belangrijke voorsprong te nemen. De uitslagen zijn: Veileman 60 21 47 2 0.44 v. Haarden Jr. 50 50 47 6 1.06 Nouwland 80 65 50 6 1.30 v. Erpen 110 110 50 12 2.20 v. d. Veldt 140 123 29 32 4.24 Kobus 145 145 29 14 5.— Nouwland 80 74 36 13 2.05 Verwer 75 75 36 15 2.08 Aufderhijde 70 52 35 8 1.48 Herman 60 60 35 7 1.71 Hoenderdos 60 60 43 10 1.39 Starpen 50 39 43 4 0.90 Stand 210 voor Rood-Wit. Vrijdag avond worden de wedstrijden vervolgd. IJMUIDEN. Donderdag 15 November Hoog water: 4.27 u. en 16.40 u. Laag water: 0.09 u. en 12.27 u. Vrijdag 16 November Hoog water: 5.04 u. en 17.16 u. Laag water: 0.45 u. en 12.58 u. De moderne grijs-groene gabardine- kleur, in diverse uitvoeringen, prima afgewerkt en beslist waterdicht Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 den- en Doofstommeninstituut trokken er ook hun profijt van. Pas in Juli 1950 kwamen zij voor rust en herstel van gezondheid naar Nederland. Ook hier probeerden zij vooral voor de gerepa- trie vden te werken, maar dat is hun niet gelukt. Thans wonen zij in Sant poort en reeds vele „oude bekenden" hebben „Paatje" en „Tante Truus" nog eens hun dankbaarheid betuigd. Gisteren kregen zij bij de heropening van de zaak, waarin zij thans werkzaam zijn, een enorm aantal handen te druk ken van oud-Bandoengers. De Haarlemse kantonrechter heeft gistermorgen een 19-jarige Amsterdam se jongeman veroordeeld tot vijf jaar intrekking van het rijbewijs en een straf van zeven dagen hechtenis. Deze jongeman had namelijk met de auto van zijn moeder met een snelheid van honderd vijf en twintig kilometer over de Herenweg te Heemstede gereden en bovendien op de hoek van de Lanck- horstlaan en de Bronsteeweg geen voor rang verleend aan een autobus. De snel heidsmaniak haalde dit bravourstukje uit, omdat hij wilde zien wat er uit de motor te halen was, zo verklaarde hij tegen de kantonrechter. De eis was veertien dagen hechtenis en vijf j^ar intrekking van het rijbewijs voor de te grote snelheid en honderd gulden boete voor het niet verlenen van voorrang. Op de hoek van de Velserstraat en de Mr. Cornelisstraat kwam gistermiddag om half twee een 23-jarige wielrijdster met een motor in botsing, doordat eerst genoemde geen voorrang verleende. Zij kreeg een lichte hersenschudding en waarschijnlijk een gebroken linkerknie schijf. Het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Bijna alle hoofden van de Bloemen daalse scholen klagen er over, dat in vacatures moeilijk is te voorzien, dat wil zeggen, wanneer een ervaren leerkracht dringend nodig is. Enkele scholen kre gen na herhaalde oproep geen sollici tanten of enkele niet aan de eisen vol doende. In de eerste plaats is daarvan de oor zaak het tekort aan leerkrachten. De klassen op de kweekscholen zijn wel beter bezet vooral met vrouwelijke leer lingen en de school, die een jonge leer kracht zoekt, vindt er in deze streken, bij de aanvang van de nieuwe cursus althans, wel een, maar een bepaalde ca tegorie, die, waartoe de onderwijzers met een vier of vijftal dienstjaren be horen, ontbreekt echter zo goed als ge il èel. Er is echter nog een andere oorzaak, waardoor Bloemendaal in het bijzonder met moeilijkheden kampt inzake vervul ling van vacatures: de gemeente valt in de 2e salaris-klasse. Van de groep erva ren onderwijzers, die voor een vacature in aanmerking zouden komen, vallen dus ook nog af zij, die in een le klas gemeen te reeds werkzaam zijn. Ware de plaat sing van Bloemendaal in de 2e salaris klasse te verklaren, dan was het nog daaraan toe. Geen enkel argument kwam de Commissie van Toezicht op het L. O. blijkens haar verslag ooit ter ore, dat duidelijk maakte, dat de gemeente in de 2e salaris-klasse thuishoort: de omrin gende gemeenten Haarlemj Velsen. Zandvoort, vallen in de le klasse, het leven in Bloemendaal is eer duurder dan goedkoper dan in Haarlem, waar de huishuren ook lager zijn: van de gehuw de onderwijzers woont een groot deel, zo niet het grootste deel. in HaarJem, op één der scholen wonen er van de vijf gehuwden vier in Haarlem. Is het te ver wonderen. dat men spreekt van grove onbillijkheid ten opzichte van hen, die in Bloemendaal werkzaam zijn. dat men die extra-korting als hoogst onrecht vaardig bestempelt? Welke overweging heeft er toch bij voorgezeten Bloemen daal in de 2e klasse te handhaven, nadat het argument van de „lage belastingen", tengevolge van de opheffing van de „hoofdelijke omslag" jaren geleden al, niet langer meer gold? besluit de com missie in haar rapport. De drie tientallen, waarmede de Bloe mendaalse Schaakclub in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond uit komt, hebben thans hun eerste compe titiewedstrijd achter de rug. In de le klasse A speelde Bloemendaal I een uitwedstrijd tegen Haarlem II en be haalde daarbij een niet verwacht, maar daarom niet minder verdiend succes. De voorlopige uitslag werd 4%4J<, terwijl één partij gearbitreerd moest worden. Deze partij is voor Bloemen daal gewonnen verklaard, zodat de strijd is geëindigd in een Boemendaalse overwinning (5%4j^). Minder goed bracht het 2de tiental het er af door in eigen huis met 64 te verliezen van Heemstede III. Voor Heemstede een mooie prestatie, vooral als men bedenkt, dat de bezoekers met slechts 9 spelers opkwamen (hun eerste- bordspeler verscheen met!), zodat Bloe mendaal II de strijd kon ingaan met een 10 voorsprong.. Tenslotte speelde het 3de" tiental een thuiswedstrijd tegen de Uil II uit Hille- gom. Hoewel aan het eind van de avond nog drie partijen onbeslist moesten wor den afgebroken, is de overwinning voor Bloemendaal met de voorlopige uitslag van 5%lK al zekergesteld. Wel zelden zal het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zoveel belangstelling zien btf een openbare bcroepskwestie als dat Woensdagmiddag het geval was. Meer dan zeventig boeren uit de Haarlemmermeer hadden er een ritje aan gewaagd om getuige te zijn van het tweede bedrijf van de sla# om het bietenpeil. De zitting moest dan ook in een grotere zaal geschieden en de bodes konden niet zo gauw voldoende stoelen vinden om al die boeren op hun üfon- dags een zitplaats te geven. De voorzitter, dr. J. E. Baron de Vos van Stecnwijk, zette uiteen, waarover de kwestie is ontstaan. Op 14 September 1949 besloten de hoofdingelanden van de Haarlemmermeer het zgn. bietenpeil, dat ongeveer veertig jaar tijdens de suiker bietencampagne wordt toegiepast en een tijdelijke verhoogde waterstand inhoudt, op te heffen. Dat besluit geschiedde met algemene stemmen. eenkomst gemaakt inzake een betere bevaarbaarheid van de sloten en toch ten, vooral ten behoeve van de bieten- vaart. Velen stelden gratis landerijen ter beschikking en stonden geld voor dat doel af. Daarin zit dus een histo risch recht, wat niet wii zeggen, dat de ingelanden onrechtmatitg gehan deld zouden hebben. De vereniging, behartigende de belan gen van de Haarlemmermeer, verklaarde zich met 370 tegen 120 stemmen, of met 10.000 ha. tegen 2900 ha. accoord met dat besluit. De tegenstanders adresseerden bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, omdat een besluit van het col lege van hoofdingelanden aan de goed keuring van dat college onderworpen is. Zij achtten niet te bewijzen, dat het bietenpeil een verslechtering van de cultuurgrond ten gevolge móet hebben, althans dat de schade niet in cijfers is aan te tonen. De directeur van de suikerfabriek te Halfweg sprak zich uit voor behoud van het verhoogde peil. De rijkslandbouwconsulent en andere provinciale deskundigen schaarden zich achter de ingelanden. Bovendien merkte dit laatste college op, dat het het peil reeds voor de oorlog had willen ophef fen, maar dat gewacht moest worden op de nieuwe brug te Halfweg, die thans gereed is gekomen en het vracht verkeer op de weg grote diensten be wijst. Het meent verder, dat de kanten van de sloten na het zakken van het peil afbrokkelen, en dat juist in de herfst de waterstand zo laag mogelijk gehou den moet worden. Voor de adressanten pleitte mr. M. van Vugt, die verklaarde, dat partijen het er over eens zijn, dat bietenpeil polderpeil betekent. Ongeveer vijf en dertig jaar geleden werd tussen het waterschap en de Ingelanden een over- De kwestie van het bietenpeil culmi neert in het afwegen van belangen. Bui ten de polder betreffen zij de schippers, in de polder de invloed op de producti viteit van de bodem. Prof. Hellema van de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft een student uitgezonden om studie te maken van deze materie en enige hoogleraren zullen de technische gege vens objectief verwerken tot een weten schappelijk schriftuur. Over een jaar kan de publicatie wellicht verwacht worden en pleiter zou het erg betreuren, als dan zou blijken, dat Ged. Staten zich met een beslissing ten voordele van de ingelanden zouden hebben vergist (grote hilariteit). Het kan overigens geen ramp zijri. wanneer de beslissing nog wat wordt uitgesteld. Vast staat intussen, dat de opheffing van het bietenpeil nadeel geeft aan de boeren, die hogere vervoer kosten krijgen; aan de schippers, die een groot deel van hun brood verloren zien gaan. Betreffende de effecten van landbouwkundige aard heerst onzeker heid en zij, die thans van het peil profi teren, worden zoals pleiter uiteen gezet had in tweeërlei vorm aange tast. Ir. T. van Tol behandelde de land bouwkundige aspecten en de sociaal- economische positie van de schippers. Zo varen er thans 67 met schepen, die een lengtemaat hebben corresponderende met de lengte van de sluis te Aalsmeer. Die schepen zijn dus speciaal voor het vervoer in De Meer gebouwd. Bij on dervraging bleken 27 schippers een jaarinkomen te hebben van ongeveer f 3750.waarvan de helft tijdens de bietencampagne verkregen wordt. Het gaat hier dus om een groep van 300 ge zinsleden, die 27 pCt. van hun jaarinko men dreigen te verliezen. Spreker stelde daarna vast, dat het vervoer per schip goedkoper is, dat het oliegebruik de viezen bespaart en dat het mindere as- verkeer het herstel van wegen belang rijk kleiner maakt. Namens de aanwezige dijkgraaf en de ingelanden van de Haarlemmermeer polder sprak mr. Tiggelaar. Men krijgt tijdens deze zitting de indruk aldus de spreker dat landbouwdeskundigen of experts van de binnenscheepvaart de al of niet rechtmatigheid van het be sluit der ingelanden moeten uitmaken. Volgens pleiter hebben Ged. Staten ech ter alleen vast te stellen, of de beslis sing in strijd is met de wet, of het al gemeen belang. De wet is nagekomen, want het besluit werd met algemene stemmen genomen. Uit waterstaatkundig oogpunt is de primaire taak van een waterschap de regeling van de water stand in de breedste zin van het woord. Juist als de bietentijd begint moet de waterstand laag gehouden worden om sterk te staan, als de najaarsregen gaat vallen. Het algemeen belang eist dan ook afschaffing van het jarenlang voort levende onlogische bietenpeil. Er is vol gen deze pleiter speciaal geprotesteerd om zakelijke belangen van enkele indi viduele personen. Hij meende, dat het rapport van de provinciale deskundige niet. minder waarde heeft dan dat van ir. Van Tol. Bij dc replieken merkte mr. Van Vugt ook al weer onder hilariteit op, dat hij altijd geleerd heeft, dat dc hoogste waterstand de voordeligste is. Het is geen kwestie van waterstaatkundige maar van bodemcultureie aard. Goed recht is altijd het handhaven van een status-quo tijdens een hangende kwestie en spreker hoopte, dat Ged. Staten dat recht zullen inzien. De beslissing van Ged. Staten volgt later. B. en W. van Heemstede delen ons mede, dat de termijn om in te schrij ven op de 4% obligatie-lening veilengd is tot Maandagmiddag 19 November 12 uur. De lening blijkt dus nog niet vol- tekend te zijn. Wij vernemen echter, dat zij geens zins mislukt is, maar dat de mogelijk heid voor een volledig slagen zich op de dag der afsluiting zodanig manifes teerde, dat een korte verlenging ver standig werd geacht. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft een contactcommissie georganiseerd, welke uitsluitend bestaat uit bewoners van de Glip. Het is de taak van deze com missie, zich op de hoogte te stellen van klachten en wensen, die de Giipbewo- ners hebben en deze ter kennis te brengen van de burgemeester. De bur gemeester zal deze dan in de vergade ringen van B. en W. bespreken en wanneer er aanleiding voor bestaat, ko men deze verlangens in de gemeente raad. Teneinde alle Glippenaren in de ge legenheid te stellen, wensen en even tuele klachten ter kennis te brengen aan de leden van deze commissie, vol gen hieronder de volledige adressen: D. H. Philippo, Glipperweg 28; H. Ver- donkschot, Glipperweg 37; B. Sil- vis, Glipperweg 63; P. F. v. Rooijen, Talmastraat 43; S. Salomons, Prinsen laan 13 en A. Perfors, Abr. Kuyper- straat 20. De afdeling Nat. Kath. Thuisfront in de St. Bavo-parochie organiseert twee Thuisfront-dankdagen vanwege het feit dat alle 74 militairen uit deze parochie en de drie geadopteerde Aalmoaeeniers behouden zijn teruggekeerd. Zaterdag te 7 uur a.s. wordt in de kerk van de H. Bavo een plechtige Jaardienst met militaire eerjgecele- breerd voor de gevallen kameraden van de gerepatrieerden. Zondag a.s. te 10 uur zal een.plechtige Hoogmis worden opgedragen uit dank baarheid tot O. L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand en St. Bavo voor de be houden terugkeer van alle parochianen uit Indonesië. Onder alie H.H. Missen predikatie door luitenant-kolonel Aal moezenier J. B. v. Croonenburg. Des avonds te half acht wordt een plechtig sluitingslof opgedrgen met zegening en onthulling van een gedenksteen. Katholiek Thuisfront roept de gehele parochie op, deel te nemen aan deze plechtigheden en aldus dank te brengen voor de zegen, die welhaast een unicum genoemd mag worden. Na het Lof organiseert Katholiek Thuisfront in de grote zaal van het R. K. Verenigingsgebouw een reünie voor de gerepatrieerden en hunne fami lieleden. Op deze avond wordt een ac tueel filmprogramma vertoont en de Tihoni-Hawaiians onder leiding van de Hawaiian-guitarist H. Bron zullen het muzikale gedeelte verzorgen. De kerkbollenveiling, welke in het parochiehuis aan de Achterweg ten bate van de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart is gehouden, heeft ruim f 3000.opge bracht. De Klaproos-actie alhier en de daar aan verbonden collecte heeft in Heem stede het mooie bedrag van f 1025,46 opgebracht. Zondag pl.m. 8 uur Reünie Kath.. Thuisfront. Maandag 8 uur repetitie Laudate Dominum; 8 uur Missie Naaikrans: 8 uur bestuur H.B.C., Volleybal; 3 uur K.A.B. Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor; 8 uur repetitie R. K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur Feestavond Pluim- veevereniging „De Eendracht". Woensdag 2.30 Kath. Kinderkoor; 7.30 Clubavond St. Bavo; 8 uur repetitie Melodia. Donderdag 8 uur Volksdansgroep; 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". op Zondag 18 November TOGVelsen De MeteoorVitesse JOS—DEM HollandiaWijk a. Zee HPSVTYBB HBCVVP CFC—ADO VVSBASC Gr. Willem IITeylingen Wilhelmus—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoeken de club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie (XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOQOOOO Het voorpialige restaurant „Lido" aan het Houtplein in Haarlem zal tot een nieuwe bioscoop worden omgebouwd. Op de plaats, waar voorheen het uit gaande publiek een trefpunt vond, gaapt thpns een leegte, welke echter binnen a-fzienbare tijd een modern theater zal herbergen. Foto: Het inte rieur geeft nog een volkomen chaos te zien, maar het lijnenspel van de mo derne constructiebouw vormt toch zen aardige lijst voor het Houtplein. Het gerechtelijk laboratorium aan de Raamweg te s Gravenhage, zoals dit thans is uitgebreid, zal Zaterdag door de minister van Justitie officieel worden geopend. EN KOOPT ER EEN ZUIVER WOLLEN SHAWL Komt U onze collectie eens zien, U zult deze fantastisch mooi vinden. En weet U wat zo leuk is? U krijgt een royale korting van 20 °/o Deze speciale aanbieding geldt tot 1 December. WAAROM DOEN WIJ DIT? Wel om U kennis te laten maken met KOSTERMANS MODEZAKEN. Woensdagmiddag heeft de O.V.J3. een einde gemaakt aan de staking onder de trawlerbemanningen. Reeds eerder was door de Unie-bonden het besluit geno men te gaan varen, maar het werd hun onmogelijk gemaakt door de houding van een betrekkelijk kleine groep, die onder leiding van de O.V.B. het sta kingsparool bleef uitdragen, ook toen zelfs de outsider kon zien. dat er voor de stakers niets te winnen was en ieder een wist, dat deze staking de reders geenszins ongelegen kwam. Op welke wijze het besluit om de sta king op te heffen genomen is, kon niet achterhaald worden. In de loop van de middag kreeg de redersvereniging een simpel telefoontje, waarin alleen werd meegedeeld, dat de O.V.B. de staking als geëindigd beschouwde. De staking heeft precies drie weken geduurd. Van daag zouden ongeveer 10 trawlers weer ter visserij uitvaren en in de loop van de week zou de rest met regelmatige tussenpozen naar zee vertrekken. D« stakers hebben uit deze actie geen enkel voordeel behaald. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A: M. HerbenJoh. v. d. Kroft 02; A AndringaJoh. v. d. Kroft 02; H. G. Rump—Th. van Wort afg. Groep B: H. LindemanH. van Gassel 0—2. Groep C: W. J. SweijenM. Vogelsang 02; P. VeldtP. Pijpers 0—2: Jos. P- GroenJ- Goossens 20; P. Pijpers— J. Veldt 20; W. J. SweijenP. Pijpers 0—2. AMSTERDAM, 14 Nov. 1951. Vandaag is het verloop ter beurze weer zeer meegevallen. Het is nog te vroeg om een gefundeerd oordeel om trent de marktpositie te vellen, doch over het geheel werd goed weerstand geboden. Claims AKU zetten iets lager in op ƒ45.klaarblijkelijk onder in vloed van aanbod uit het buitenland. De staatsfondsenmarkt brokkelde on danks de gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank enigszins in koers af. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 3« Nederl. 1948 85 A- 314 pCt. Ned. 1950 85 3-3Nederland 1947 Bö^gl 3 Ned. 62-64 Oel.fac. 87% Inschr. Grtbk. 48 3 pCt 371, Ned. Handel Mij. eert. 135)2 A.K.U. 152 Van Berkels Patent 99', i. Calve-Delft eert. 112gb Van Gelder 156'k Kon. Hoogovens cert 1461k Lmlever eert 192' 2 Ned. Kabel 204'2 Philips 162', Nieuwe Philips 158 Kon. Petroleum 291% „Amsterdam' Rubber 96k Holl. Amerika Lijn 179 >2 Kon. N. Stoomb. Mfl. 126(2 Nea. Scheepv. Urne 137% H.VA 102gb Deli Mij eert. 81% Claims Aku Opening 13/11 Anaconda Copper Bethlehem SteeJ Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway "Tidewater CJ.S. Steel ex dividend 14/11 51 50'/, 68 k 56% 50 12% 88', '1 69k 18% 22 43% 64 69% 49% 40 40 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2