HOOGTEPUNT: BEZOEK AAN DE H. VADER Ernstige aandacht voor rechts-extremisme V-l tot ontploffing gebracht e uiMota Nobelprijzen toegekend SANOSTOL Rome een majestueus decor voor congres van internat, sportpers Rectoren en rectrices van de R.K. Ly cea bijeen Sleep plotseling verdwenen Autodieven op het spoor „Geestelijke aspecten van rectorsambt Raad voor de Scheepva behandelt mysterieus geval Een weinig schokkende gebeurtenis Interlocale Woning- ruil-centrale Voor letterkundenatuurkunde en scheikunde F 320 MILLIOEN BESCHIKBAAR Sportcoitgres in de Eeuwige Stad (I) Merkwaardige rit naar Castel Gandolfo ROOK, MODDER EN WATER BOVEN HOLLANDSCH DIEP Verheugende groei De komende grondwets herziening Auto's van België naar Rotterdam vervoerd Mevr. Roosevelt naar ons land BELANGRIJKE HISTORISCHE VONDST Geen geheimzinnigheid met Zuiderzeewerken Voor de woningbouw DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Twintig pogingen tot aanranding Partijraadsvergadering K.V.P. 14 en 15 Dec. Een verkoudheid is zó gevat.» ft T>ast van aenowen? Binnenlandse V eiligheidsdienst 5? MR. TEULINGS VOOR B.V.D. OP DE BRES Het politie-vraagstuk ■■MÉiHi V-.V DOOR ALEXANDRA ORME Minister Wemmers: Èen Kolom Vaar van Uw maag tot In Uw keel Minister tot Tweede Kamer .BROCADES' i/üW (BROCADES verband daarmee (Van onze sportredacteur) ROME14 November. Dank zij een genereus gebaar van de Italiaanse Sportpers, de Unione Stampa Sportiva. Italiana, heeft de Euwige Sta-d gedurende de afgelopen dagen gefungeerd als een majestueus en illuster decor voor het congres van A. I. P. S., de Association International de la Presse Sportive. Door de steun van de Italiaanse regering en het Italiaans Olympisch Comité konden de afgevaardigden van zeventien landen voor een bezoek aan Rome worden uitgenodigd en zo namen twee gedelegeerden van de sportpersorganisaties 'in Italië, België, Frankrijk, Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Luxemburg, F in land, Zwitserland, Groot-BrittanniëNoorwegen, Zweden en Egypte onder lei ding van de Belgische president Victor Boin deel aan de besprekingen over de problemen van internationale, sportieve en journalistieke aard. Het is verre van onze bedoeling om de lezer bezig te houden met bijzonder heden over de besprekingen en beslui ten. van dit congres, die immers in hoofdzaak van interne aard zijn. Het zal voor hem slechts interessant zijn te Weten dat behalve de Finse ook de tVest-Duitse Sportpers met algemene stemmen tot de A.I.P.S. is toegelaten en dat in principe besloten werd die lan den, waar de (sport) pers geen vrijheid geniet, de toegang tot de A.I.P.S. te weigeren. We zullen de lezers evenmin meetronen op die vermoeiende, maar indrukwekkende zwerftocht langs en door de onvergankelijke monumenten van de om en om befaamde en roem rijke stad der Romeinen. Liever vragen wij hem ons te vergezellen naar Castel Gandolfo, waar de Heilige Vader de deelnemers aan het congres een bijzon dere audiëntie heeft willen verlenen. Het is een merkwaardige rit naar het eenvoudige, op de allerlaatste plaats majestueuze buitenverblijf van Z. H. de Paus. We rijden op de Via Appia Nuo- va, de nieuwe weg. De oude Via Appia, bekend en beroemd uit de historie en uit vrijwel alle romans van de eerste christentijden, bevindt zich rechts van ons als een keten van pijnbomen, cy- pressen en mansolea, om en om; links, als een exponent van de moderne tijd, het grote vliegveld van Rome, de golf club en een paar fabrieken. Op het langwerpige plein vóór de pauselijke zomerresidentie attaqueert een ware tornado van krachtige wind stoten de kraampjes van de roepende, aanprijzende, smekende en lokkende souvenirverkoopsters. Zij blaast onder de stapels prenten en speelt met de wit te, hemelsblauwe, zwarte en koraalrode rozenkransen; ze jaagt de zwart-kanten voiles juichend omhoog en speelt ca rillon met de rozenkransen en de klei ne vergulde klokjes met het wapen van de Paus; de campani pacis, overgebleven uit de gigantische productie van het Hei lig Jaar. De Haagse zedenpolitie heeft een achttienjarige kleermaker, tevens kran tenbezorger, uit Den Haag aangehouden, die bekend heeft in de afgelopen vier maanden niet minder dan twintig po gingen tot aanranding te hebben ge pleegd. (Van onze correspondent) De partijraadsvergadering van de K.V.P. zal op 14 en 15 December in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht worden gehouden, en niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag op 21 en 22 December. Het programma van de vergadering is ongewijzigd. Advertentie •naar ook zó weer onderdrukt als U een paar Aspirin. tabletten neemt 'yS Sinds 50 )aar is Aspirin met het Bay er-kruis, in de ver pakking met de oranjeband, het vertrouwde, beproefde middel tegen verkoudheid en rheumatiek Maar alles vervaagt, herinnering aan tijd en plaats, gedachte aan souvenirs en prentbriefkaarten, wanneer de dub bele deur rechts van de troon in de Zwitserse zaai opengaat en de witte fi guur van de Vader der Christenheid te voorschijn treedt. Bijna niemand van de aanwezigen heeft de H. Vader ooit ge zien, maar allen treft onmiddellijk de onuitsprekelijke beminnelijkheid in hou ding, gelant en gebaar van deze hoog verheven maar in zijn treffende een voud zo diep menselijke Vorst. En juist die eenvoud geeft zoveel nadruk aan het betoog dat de H. Vader met zijn zachte stem houdt over de waarde en de plaats van de sport en over de taak Advertentie Mij nö utd t*> Zen u w tab letten helpen U ei overheen. die de sportpers in te vervullen heeft. Kalm zijn tekst lezend, soms met een enkele correctie, nu en dan met een simpel handgebaar of een snelle blik door de zaal van achter zijn dikke glinsterende brilleglazen, houdt de H. Vader zijn betoog ever de inhoud, waarvan onze Romeinse correspon dent Maandag j.l. reeds een uitvoerig verslag gegeven heeft. Z. H. de Paus besluit zijn rede met de opmerking, dat de sportjournalisten de H. Paulus, met diens vele vergelijkingen op het gebied van de sport, als hun schutspatroon zouden kunnen beschou wen en Hij bidt de grote apostel, bij God voor hen te verkrijgen dat zij de juiste toon mogen vinden bij de propa gering van de sportbeoefening, die vol gens de klassieke opvatting, het lichaam gezond en strijdvaardig en de geest edel en sterk maakt. Daarna geeft de H. Vader Zijn Apostolische Zegen. Hij daalt van Zijn troon en onderhoudt zich met al le aanwezigen, vraagt naar hun plaats van herkomst en soms weer naar hun huiselijke omstandigheden en schenkt hun de gebruikelijke medaille; Hij is de beminnelijkheid zelve, maar geen vorstelijke staatsie had een diepere indruk kunnen maken. Zelf arrangeert hij de groep voor de foto-opname: Kan er nog iemand die niet te groot is, vooraan komen staan? Dan komen we er allemaal goed op. U maar hier achter mij, mevrouw, u is te groot voor de eerste rij." Eenvoud, beminnelijkheid.... Het was een hoogtepunt in het congres, dit be zoek aan Castel Gandolfo In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting van Binnenland se Zaken merkt de minister zonder por tefeuille. mr. Teulings, over de B.V.D- op, dat het hem niet mogelijk is in te gaan op de in het algemeen gestelde opmerking, dat symptomen er op zou den wijzen, dat deze dienst zonder de nodige deskundigheid en politiek onder scheidingsvermogen zou werken. Naar aanleiding van de opmerking, door vele leden gemaakt, dat militaire en marine-inlichtingendiensten een ge heel ander karakter dragen dan de B. V. D„ zou hij er, in aansluiting op hetgeen hij in de Eerste Kamer reeds verklaarde, op willen wijzen, dat, daar gelaten, in hoeverre dit inderdaad het geval is, er zoveel raakvlakken zijn tus sen deze inlichtingendiensten en de B. V. D. en zo vaak door de B V. D. werkzaamheden worden verricht ten behoeve van Oorlog en Marine, dat het bezwaarlijk is een commissie in te stel len, welke alléén op de B. V. D. betrek king zou hebben. De overige inlichtin gendiensten zouden aldus toch in het werk van de commissie betrokken ra ken Minister Teulings is intussen met de voorzitter van de Kamer m overleg ge treden over de vraag op welke wijze een nauwer contact tussen de leden van de Tweede Kamer en de minister zon der portefeuille ten aanzien van de B. V. D- zou te leggen zijn, zodanig, dat de bezwaren, die hierbij naar vo ren treden kunnen worden ondervan gen. Wat betreft het „rechts-extremisme", kan hjj met nadruk verklaren, dat dit de ernstige aandacht heeft van de B. V. D. Dat cr een nauw verband be staat tussen de werkzaamheden van de B. V. D. en de burgerlijke verdediging in ruime zin, erkent hij ten volle. Ook dit facet van de taak van de B. V. D heeft zjjn volle aandacht. De verhoging van de post voor de B. V. D. van f 2.348.800 tot f3.410.300, dus met een totaal bedrag van f 1.061.500, dient gesplitst te worden in een verhoging van de personeelsuitga ven van f 654.200 en een verhoging van de materiële uitgaven van f 407.300 De Memorie van Antwoord inzake de wet buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag heeft de Kamer in- De Katholieke Rectorenvereniging, omvattend de rectoren en rectrices van R.K. Lycea in Nederland heeft Woens dag in Chalet Royal te Den Bosch een algemene ledenvergadering gehouden. Behalve door een groot aantal leden Werd deze vergadering o.m. bezocht door digr. Op de Coul. directeur van t R.K. Centraal Bureau voor onderwijs en op voeding, mevr. A. Nolte, lid van de Tweede Kamer, mgr. J. van Gils en ver schillende bisschoppelijke inspecteurs Van het middelbaar onderwijs, voorts delegaties van zusterverenigingen uit ■Nederland en België. Na het openingswoord van de voor ster pater dr. Jansen uit Amsterdam berden de bestuursmededelingen ter sPrake gebracht waarbij de aandacht Werd gevestigd op de stichting onder- Wijsfilm. Een verzoek van de vereni- ?ing van leraren in de moderne talen ^nzake adhaesiebetuiging aangaande erruirning van het onderwijs in de Duitse taal werd afgewezen omdat men feesde dat deze verruiming ten koste an andere vakken zou gaan. l_.~!?ter ter Steege S.J. hield een in- u'dmg over „Geestelijke aspecten van net rectorsambt". Niet alleen de mode- lecf-' ook rector heeft tegenover de rir.i i'rïf'er? een geestelijke verantwoor- to i ?r 's fieen scherpe scheiding maken tussen het godsdienstige en p, Pr?tene op de katholieke school, ratOT en rector?'d® teak van mode" 5? Spr. meende dat eigen kleingelovig- heid dikwijls weerhoudt om deze taak volledig aan te durven. Door de doop genade bezit ook de jeugd van deze tijd veel groter godsdienstige gaven dan we vermoeden, aldus spr., het bewijs is niet geleverd dat ze voor godsdienstige idea len niet meer vatbaai* is. Wanneer de school een belangrijke mate van ziel zorg brengt, zal dit later heel veel ziel zorg overbodig maken. Als practische punten behandelde spr. nader de ver plichte schoolmis, de sexuele voorlich ting en het probleem van de jeugdliefde Dij leerlingen. In de namiddaavergadering werd uitvoerig van gedachten gewisseld over een prae-advies naar aanleiding van óe algemene middelbare school zoals die door de minister in zijn nota On derwijsvernieuwing geprojecteerd is. Deze school die bedoeld is ais een middelbare onderwijsinrichting, spe ciaal voor die leerlingen die geen hoger onderwijs zullen gaan volgen, zal dus meer op de practijk van het leven moeten zijn ingesteld. In prin cipe konden de leden zich daarmee volkomen verenigen. Bezwaar werd echter gemaakt tegen de al te eenvoudige leerstof, zoals die in het project is aangegeven en die volgens het prae-advies nauwelijks een leerplan voor middelbaar onderwijs genoemd kan worden. middels bereikt. Zoals ook in de Me morie van Antwoord is uiteengezet, wenst de regering in de wet buiten gewone bevoegdheden en burgerlijk gezag' niet vooruit te lopen op de rege ling van het politiebestel in normale tijden. Het politievraagstuk heeft een theoretische en een practisch-org'amsa- torische kant. Beide facetten hebben de volle aandacht van de minister. Om trent de practisch-organisatorische vraagstukken wordt de regering voor gelicht door de comm. doelmatigheid politie-apparaat. die met voortvarend heid werkt. Als resultaat van haar ar beid is o.a. ten opzichte van de Kon. Marechaussee reeds een voorlopige re geling getroffen, terwijl de uitwerking ten opzichte van de indeling en sterkte van het korps Rijkspolitie en van de gemeentepolitie eveneens binnen zeer afzienbare tijd verwacht kan worden. Voor een wettelijke regeling zal intus sen ook op het theoretisch-staatsrechte- iijke terrein een beslissing genomen moeten worden. De verwachting mag niet worden gewekt, dat deze beslissing nog gedurende het optreden van het huidige kabinet zal worden genomen. Dit zou ook weinig doelmatig zijn nu het uitgesloten moet worden geacht in dat tijdvak de Ter uitvoering daarvan vereiste wettelijke voorzieningen tot stand te brengen. De reserve gemeentepolitie bestaat thans uit bijna 3000 geoefende leden, die allen geüniformeerd en bewapend zijn. Het aantal in opleiding zijnde ad- spirant-vrijwilligers is, in verband met het gedecentraliseerde karakter van de reserve-gemeentepolitie, niet nauwkeu rig te bepalen. De toegestane sterkte van het korps Rijkspolitie bedraagt thans 6275 man De feitelijke sterkte is echter momen teel niet hoger dan 6200. ,V' - 5 'A ons springstof wordt bij de V. 1 aangebracht. Met de geringe snelheid van 2'4 rnjjl ploegde een circa driehonderd ton me tende motorlogger, de „Herzogin Inge borg", in de nacht van Dinsdag 26 Juni benoorden Texel door de vrij kalme gol ven van de Noordzee met een onbe mand sleepbootje 300 meter daarachter op sleeptouw. „Het schip luistert niet meer naar het roer", zei de man aan het stuur tot de jonge kapitein van de logger, ,,het trekt aldoor naar stuur boord". De kapitein ging eens poolshoog te nemen. „Stop maar" beval hij, „de sleepboot is verdwenen". Vertegenwoordigers van de verzeke ringsmaatschappij, die de schade nog (Van een speciale verslaggever) In een zandplaat in 't Hollandsch Diep nabij Strijensas enkele honderden meters van de Moerdijkbrug verwijderd ontdekten pontonniers uit Dordrecht ruim een jaar geleden een verdwaalde V-l. Twee maal, in Maart en Juni van dit jaar, deed men pogingen het ge vaarte, dat vier en een halve meter in de grond stak, te lichten; zonder resul taat echter. Gisteren nu heeft de de- monteringsploeg van de Koninklijke Marine, onder leiding van E. Seegelaar, lt. ter zee 2e klasse, het geval tot ont ploffing gebracht. Een onderneming, die uiterst nauwkeurig werd voorbereid en die dan ook geheel volgens plan ver liep. De luttele inwoners van Strijensas, die de operatie met eerbiedige belangstel ling volgden, hadden de ramen van hun huizen open gezet. Maar dat bleek bij De groei van de Stichting Interlocale Woningruil-ccntrale geeft reden tot te vredenheid, aldus de minister van Bin nenlandse Zaken in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Alle gemeenten met meer dan 10.000 inwoners zijn op drie gemeenten na bij de Stichting aange sloten. Het aantal ingeschrevenen be draagt rond 4800. In het tjjdvak Januari-Septembcr 1951 konden- door bemiddeling van de Stichting 847 gezinnen hun woning rui len. Rond 1300 gezinnen werden van dc lijst van gegadigden voor woningruii afgevoerd hetzij omdat van verhuizing werd afgezien of een woning zonder ruil werd verkregen, hetzij om andere redenen. Naar wij vernemen is te verwachten, dat het wetsontwerp inzake grondwets herziening in verband met de buiten landse betrekkingen, zomede een ont werp betreffende verhoging van de meerderjarigheidsgrens van de Kroon prinses einde dezer maand bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. nader inzien volkomen overbodig te zijn geweest. Want de ontploffing van de gevleugelde bom was letterlijk en fi guurlijk maar weinig schokkend. Niettemin was een en ander voor de mannen van de Marine een vrij gecom pliceerd karwei. Met name was het dat voor luitenant Jansen, torpedomaker Scholten en matroos Bosma, die met een rubberbootje naar de gevaarlijke plek voeren en rondom de V-l vier buizen '0k /TAA/.-s A:--::-'' Een 200 meter hoge waterzuil spoot omhoog, toen de V. 1 tot ontploffing kwam. Deze foto werd gemaakt op ruim een kilometer ujsluiid. van 8 cm. diameter en met een spring lading van totaal 40 kg. in de grond sta ken. Vervolgens brachten zij met veel voorzichtigheid de ontstekingsverbin dingen aan. Inmiddels stelden anders marine-mensen via luidsprekers alle schippers in de wijde omgeving op de hoogte van het feit dat een V-l tot ontploffing zou worden gebracht. Bo vendien schoten zij een kwartier vóór het luidruchtig gebeuren drie rode ïicht- kogels de lucht in. Toen het dan zover was, stak lt. See gelaar het slagkoord aan. Hij wachtte echter de ontbranding niet af en voer onmiddellijk in zijn bootje naar de in de nabijheid gelegen lichtopstand, om ook dp electrische installatie, in wer king te stellen Een en ander bleek be slist afdoende Pre cies om één mi- nulit over half vijf spoot uit het Hol landsch Diep een zwarte, enkele tien tallen meters hoge rook- en modder- koiom de lucht in. Enkele seconden later hoorde men een doffe, ietwat vage, knal; rond vliegende scherven plonsten in de wij de omtrek in het water. De V-l was niet meer. Groene lichtkogels gaven het sein, dat alles weer veilig was. De inwoners van Strijensas volgden de schokkende ge beurtenissen van sluis en dijk af met diepe belangstel ling, als gold hej een atoom-experi ment. Zij keerden echter ietwat te leurgesteld en met is-dat-nou-alles- gezichten naar huis en haard terug niet heeft uitgekeerd, waren Woensdag in de zaal van de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam aanwezig bij de be handeling van dit mysterieuze ongeval. Een spervuur van vragen werd op de gedagvaarde kapitein afgevuurd. De tros was goed bevestigd zei hij. de sleep boot zeewaardig gemaakt. Vragen, die hem door de leden van de Raad gesteld werden, waren o.m.: „Had u tevoren niets gemerkt?" „Neen". „Werd er niet op de Wiking gelet?" ..Voortdurend". „Hoe verklaart u dan het zinken van het schip?" „Waarschijnlijk door grond- zeeën volgelopen en gezonken". „Grond- zeeën op een diepte van bijna 25 meter?" Hierop bleef de kapitein het antwoord schuldig. De inspecteur voor de scheepvaart, J. Metz, adviseerde de raad de kapitein een berisping te geven, omdat hij na het ongeval de plaats niet met een boei of op andere wijze had gemarkeerd. Had hij dit wel gedaan, dan zou men nu in staat zijn met duikers het onder zoek volledig te maken. 9c raad zal later uitspraak doen. De Antwerpse politie is op het spoor gekomen van een internationale bende autodieven. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene ge stolen wagens naar Nederland gesmok keld en daar aan de man gebracht wer den. Naar het Belgische blad „Het Volk" weet te melden is de politie te Rotterdam erin geslaagd een zevental auto's, die in deze havenstad op de markt waren gebracht, te achterhalen. Een Belg werd te Rotterdam gearres teerd. De Antwerpse politie heeft in tussen ontdekt, dat de gestolen auto's naar een garage in de Scheldestad wer den gesleept, waar ze dan geheel ver bouwd werden. Met authentieke papie ren werden ze daarop naar Nederland overgebracht. De politie onderzoekt thans op welke wijze de autodieven aan deze echte documenten gekomen zijn. Mevrouw Roosevelt zal Vrijdag in ons land aankomen voor een bezoek van enkele dagen. Zij is dan de gast van de Koningin op het paleis Het Loo. Zij zal 16. 17 en 18 November deel nemen aan een bijeenkomst op het kasteel „Het Oude Loo". Deze zomer is aldaar een dergelijke bijeenkomst ge houden. Genodigden van verschillende nationaliteiten, positie en professie ko men hier bijeen, „teneinde zich uit te spreken over vredestichfing door oriën tering op de ene aanvaarding dat God als grondlegger der wereld onoverwin lijk is." Deze bijeenkomsten worden georgani seerd door een aantal Nederlanders van verschillende oriëntatie, die hiertoe in los verband het initiatief hebben geno men. Advertentie Naar ons vanuit Ierland wordt bericht zou de bekende Ga-waar-je-wil-deur. die vroeger het eigendom is geweest van koning Salomon, gevonden zijn in het huis van de Wijze van Antrim Deze ontdekking werd gedaan door de heer M. de Kater. De deur, die van eikenhout is, bevindt zich nog in goede staat. (Nadere mededelingen hierover kunt U vinden in „Knikkertje Lik" verhaal van Daan Zonderland; prijs gebonden f 3.90; verkrijgbaar in de boekhandel en bij N.V. Drukkerij De Tijd, A'dam) DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE De meubels waren allemaal weg, be halve een tafel en een paar stoelen, die tegen de muur waren gezet. De schoon geboende vloeren waren bedekt met onze tapijten, karpetten, kleedjes en perzen en waar ze verder de hand op mee schoonmaken". Maar de Russen wilden me niet geloven. Ze keken naar de mattenkloppers, haalden hun schou ders op en verklaarden: Met je nagels gaat het veel beter." Ik hadden kunnen leggen. Het leek wel zei hun' het karPet strak te houden, en een moskee.' De vloeren waren nog nat liet hun toeu zl£?' J106 het uit en er hing een na-de-schoonmaak-geur kloppen, waarbij jk de twee mat in de vertrekken, waardoor friscn .tenkloppers tegelijk hanteerde. Een ont zaglijke stotwolk rees uit het karpet op en bleef geruime tijd hangen in de in de vertrekken, waardoor frisse ijs koude lucht woei. binnenkomend door de vernielde voordeur en wegtrekkend naar het terras. De deurtjes van de kachels stonden ver open en in iedere kachel knetterden vrolijk de vlamme tjes. Hoe jammer, dat de Zwijger dit niet zien kon en wat een buitenkansje, cat we de laatste tijd zoveel hout ge kapt hadden! De kamers zagen er uit als gereed voor een audiëntie, behalve die van Jack. waar het bed stond, be dekt met gordijnen, die van de vensters gerukt waren en met een hele stapel kussens, als in de boerderij van een welgestelde boer. „Het ziet er aardig uit. is het niet? We weten, hoe je een huis moet inrichten." zeiden de soldaten trots, .nu eens niet op geweren maar op bezems steunend. „Nu zie je, dat we wei weten wat beschaving is. De Rus sen weten het ook wel en kunnen het ook laten zien, ais ze willen." En ze glimlachten, zo gelukkig als kinderen, terwijl ze met ons meeliepen door de kamers, nu en dan angstig om zich heen kijkend, of de sergeant niet in de buurt was. Ik liep naar buiten, de binnenplaats op. Twee soldaten maakten in de buurt van het bordes een karpet schoon, het vuil en het stof er met hun nagels af krabbend. Nu en dan grepen ze het grote, zware karpet vast en schudden het nijdig, en dan daalde er een wolk van stof neer op de zwijgende Basj- kieren, die nog altijd aan het graven „Alsjeblieft. Hier moet je een karpet krabde zich achter op het hoofd, echt zoals de boeren dat doen. Ik keek om me heen: overal zwermen soldaten, karren en wagentjes, en de weg versperd door vrachtwagens, die kriskras door elkaar stonden. „Hei! Wat staan jullie daar te gapen! Help liever! Zien jullie dan niet, dat de brug ingevallen is?" bulderde een rood harige, pokdalige soldaat en duwde Franzi en mij in de richting van de brug. De troep belangstellenden werd iets kleiner, want de boeren en een paar van de Russen gingen op zoek naar hout om de brug mee te herstellen, en ik kon de vrachtauto zien met haar achterwielen in het water, terwijl de voorwielen nog steun vonden op de ge broken planken. In de buurt van de wa gen stonden de Russische chauffeur en een paar van zijn passagiers onophoude lijk en zonder veel variatie te vloeken, terwijl een paar anderen de toeschou wers en voorbijgangers aanspoorden om te gaan helpen. Het kwam bij niemand hunner op om zelf te gaan helpen. Het invallen van de brug en het mogelijke verlies van een niéuwe, Amerikaanse vrachtwagen scheen enkel de chauffeur en zijn passagiers aan te gaan. Nu en dan kwam er een van die andere Rus sen kijken uit pure nieuwsgierigheid, knikte eens medelijdend of maakte een welsprekend handgebaar als om te be duiden, dat de vrachtwagen als verlo ren mocht worden beschouwd. Ja, die was er geweest! En dan liep hij verder met die zware, zwaaiende, elastische gang. welke de Russen eigen is. Franzi en ik begonnen stenen aan te dragen van het erf van een dichtbij gelegen hoeve. Die stenen behoorden aan de gemeente en waren daar opgestapeld om voor het herstel van de weg te dienen. De Russen joe gen ons op, alsof we slaven waren, lie ten ons steeds meer stenen aanslepen stille lucht, vooraleer neer te dalen op de hoofden der Basjkieren. De soldaten begrepen nu natuurlijk wel, hoe je met mattenkloppers moest omgaan, maar deden, alsof het hun nog lang niet dui delijk was om mij voor hen hun werk te laten doen. „Neen, jongetjes," zei ik „als jullie het nu nog niet snappen, neem ik mijn mattenkloppers weer mee terug." Toen lachten ze, namen me de mat tenkloppers af, terwijl ik weer naar de keuken ging om daar te wachten, tot de wagen terug zou kómen. De wagen reed voor de laatste keer voor en we laadden er onze zakken met meel en aardappels op. Een jong officier kwam op ons toe, vroeg, of we al wis ten, waar ons voorlopig onderdak was en verzekerde ons, dat we over een paar dagen weer hier terug konden komen. Ik nam Jumbo bij de arm, floot Alf, en de kar zette zich met veel gekraak in beweging. Met even een laatste blik op het huis gingen Jumbo. Alf en ik door de velden naar.de Gekkenberg, het nieuwe leven tegemoet, dat ons daar wachtte. HOOFD'STUK XI 23—27 Januari. Bij de rivier ging Jumbo met Alf vooruit de heuvel op, terwijl ik door liep naar de brug, waar ik Franzi tegen kwam. „Waarom ga je de brug niet over?'1 wnrpn Va i„waarom ga je uc uiug met over.' ovcc»» aren. ze keken enkel vol verachting vroeg jk hem bang, want ik vreesde dat om het stroompje af te dammen. Ze wa- om, zagen met norse, sombere gezichten er iets niet in de haak was. Het stond er ren zeer opgewonden en hadden Waar naar de lachende Russen en gingen zwart van de mensen. blijkelijk veel haast, waaruit ik op- weer door met hun werk. Ik liep het „Omdat hij juist onder het gewicht maakte, dat er lelijke dingen stonden te van een Russische vrachtwagen in el- gebeuren. huis in en kwam met twee matten kloppers terug. kaar is gezakt," verklaarde Franzi en (Wordt vervolgd). De Zweedse Academie heeft de Nobel prijs voor letterkunde 1951 toegekend aan een van haar eigen leden, de zestig jarige Per Lagerkvist. schrijver van „De Dwerg" en „Barabbas". Met deze beslissing hebben de „acht tien onsterfelijken" van de Academie hulde gebracht aan een romanschrijver, toneelschrijver, dichter, essayist en schrijver van korte verhalen over het kwaad en de menselijke slechtheid, die geloofde in het steeds streven naar het goede van de menselijke geest. Als winnaar zal Lagerkvist een chèque van 167.612 kronen ontvangen van ko ning Gustaaf Adolf tijdens de plechtige uitreiking van de prijzen die op 10 De cember zal plaats vinden. Lagerkvist is de vierde Zweed die de prijs wint. De anderen waren Selma Lagerlöf, Verner von Heidenstam en Erik Axel Karfeldt. Hoewel Lagerkvist sedert zijn 21ste jaar meer dan 30 boeken heeft geschre ven was hij buiten Scandinavië weinig bekend totdat zijn roman „De Dwerg" in 1944 verscheen. In 1950 behaalde Lager kvist een nieuwe internationale overwin ning met „Barabbas". De Zweedse academie van weten- Aan de Memorie van Antwoord van minister van Verkeer en Waterstaat op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het Zui derzeefonds is het volgende ontleend: De opmerking, dat aan het Nederland se volk en aan de Slaten-Generaa! nog steeds geen voldoende voorlichting wordt verstrekt omtrent de plannen met betrekking tot de inpoldering en dat er geen enkele poging wordt gedaan om dit fantastische vredeswerk bij het eigen volk tot leven te brengen, kan door de minister niet worden onder schreven. Er moge worden herinnerd aan de nota met tekening, welke in 1950 ter kennis van beide Kamers werd ge bracht. De uitvoering geschiedt vrijwel geheel volgens het plan, zoals dat is omschreven in deze nota met bijbeho rende tekening. Nadere studies hebben het nodig gemaakt, dat in enkele onder delen daarvan werd afgeweken. Het ligt de minister verre om over deze plannen geheimzinnigheid te betrachten, maar het heeft weinig zin om, tenzij een bijzondere gelegenheid daarom vraagt, van een dergelijk groeiend com plex plannen te gaan publiceren, die slechts een momentopname kunnen be tekenen. schappen heeft voorlopig besloten de Nobelprijs voor scheikunde dit jaar toe te kennen aan prof. Glenn Theodore Seaborg van de universiteit van Berke ley (Californië) voor diens ontdekkin gen van nieuwe elementen, waar onder plutonium. Volgens een eveneens voorlopige be slissing van de academie zal de prijs voor natuurkunde worden gedeeld door de Britse geleerden sir John Cockcroft en dr. E. T. S. Walton, beiden leerlin gen van professor Rutherford. Hun wordt de prijs toegekend voor hun ont dekkingen betreffende kernreacties. Voorts werd voorlopig besloten Edwin Mcmilian van de universiteit van Berke ley te laten delen hetzij in de prijs voor scheikunde, hetzij in die voor natuur kunde. De academie zal een definitieve be slissing ten aanzien van genoemde prij zen nemen, wanner zij Donderdagavond bijeenkomt. Advertentie en dan die laaiende brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat. Dij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies. gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de he vigste aanval van brandend maagzuur binnen enkele minuten. Een wonder middel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! In totaal is voor woningbouw beschik baar rond f 320 millioen en voor andere doeleinden rond f 30 millioen, aldus deelt minister Van Maarseveen de Twee de Kamer mede. Van het bedrag van f 320 millioen zal in het tweede ha if jaar 1951 f 60 millioen. in 1952 f 180 millioen en in het eerste halfjaar 1953 f 80 mil lioen ter beschikking van de gemeenten worden gesteld. Hiervan is resp. f 20 millioep, f 100 millioen en f 40 millioen bestemd voor nieuwbouw en f 40 mil lioen, f 80 millioen en f 40 millioen be stemd voor consolidatie De voor de consolidatie bestemde gel den zullen elk halfjaar onder de ge meenten worden verdeeld in verhouding van de ongeconsolideerde schuld voor woningbouw en voor de daarmede in rechtstreeks verband staande voorzie ningen. Advertentie Flacon ca. 200 gr. f 1.95 Familiavarpakking ca. 500 gr. f 3.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3