Te weinig belangstelling voor heren-turnen 4 N.-Guinea moet onder Nederlandse souvereiniteit blijven Zwitsatettenf Gancia Geen wonderen, maar verheugend kwartier Rechtsbuiten Van de Bogert verdient zijn keus een Techniek en propaganda zijn DE redmidd „Derde macht bestaat aliéén in de gedachten van mr. Oud" Schijvenaar in goede vorm Aantrekkelijk genoeg Voorlopig Nederlands Elftal-Brentford 1 Het zorgenkind Dr. Schouten in Tweede Kamer: DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 VAGINA 5 55 In dat kleine wereldje, gevormd door de turners van de N.K.S., zijn er al velen geweest, die met grootse plannen hebben rondgelopen. Plannen die, tot werkelijkheid geworden, eenvou dig niet meer zouden betekenen dan het bezetten van een plaats in de nationale keurploeg. Of nu de Finnen of de Zwitserse keurturners, die schijnbaar spotten met de wetten der zwaarte kracht, maar in werkelijkheid juist daaruit hun vaart voor hun fantasierijk bewegingsspel aan de toestellen ontwikkelen, met hun demonstraties de ideeën van vele jeugdige turners uit het hoofd gezet hebben, of andere sporten een grotere aan trekkingskracht uitoefenden, blijft een raadsel, maar onomstote lijk staat vast, dat er onder de gymnasten in het Diocees Haar lem een opmerkelijke stilte heerst. Dit steekt wel schril af tegen de grote activiteit, die het damesturnen kenmerkt en wij vragen ons af hoe dit zich zal ontwikkelen. Men kan toch moeilijk ver onderstellen dat het zo wel goed gaat: er is geen achteruitgang, maar ook geen vooruitgang, dus stilstand. Hoe zal het eruit zien over enkele jaren na dit ogenblik, waarin een handjevol heren, dat nog geen tiende deel uitmaakt van het totaal aantal inge schreven leden bij de N.G.F., de turnzaak staande houden? Wales verslaat Schotland pa II' - HOOTDPUN? Brentford richt slecht In- gemetseld - - NED. JEUGD speelt fraaie selectiewedstrijd Oostenrijkse voetballers niet naar Helsinki Verrassende zege van Ned. bondsteam ijshockey Arosa met 32 verslagen Engelands elftal wint, maar stelt teleur Ev. herbenoeming van Velsens burgemeester WIJZIGING VAN DE GRONDWET Tweede Kamer stelt commissie in Kerstpakketten voor Hr. Ms. „Van Galen" Het is niet eenvoudig een allesomvat tende uiteenzetting te geven van de oor zaken. die tot deze impasse geleid heb ben. In turnerskringen hoort men dik wijls aanmerkingen op de gebrekkige propaganda, een enkele maal een schuch ter woord over techniek en dan maar al te veel een klaagzang over de interesse, die andere sporten als voetbal, boksen en wielrennen wel genieten, doch aan de verenigingsgymnastiek stiefmoederlijk bedeeld is. Hier bestaan twee mogelijk heden voor interesse: die van een op-sen- satie-belust-publiek en die van de daad werkelijke sportbeoefenaar. Waar men echter ook gaat staan, nimmer zal men een gebrek aan belangstelling voor de turnsport kunnen wijten aan de sport zelf of aan de sensationele instelling van publiek. Het is geen nieuwtje onder de zon, wanneer wij vaststelllen, dat in Zwit serland, Scandinavië en de Balkan het voetbal evenzeer de gedachten bezig houdt als hier in Nederland, maar dat handbal en turnen daar niet minder be oefenaars en geïnteresseerden telt dan het spel der benen. En dat is in Holland nu juist wel het geval, behalve in de NKS ook in andere kringen. Zij die wel eens kennis gemaakt hebben met de wijze waarop de Zwitserse gymnasten niet alleen de keurturners. want om een kleine selecte groep van uitblinkers gaat het hier in het geheel niet de massa confronteren met de veelzijdige facetten van hun sport, weten dat de turnsport in Holland nooit op dat vlak zal komen te liggen, tenzij men van een nieuw soort hout planken zaagt. Als men dan ook nog weet. dat men daar in de bergen het keurturne» aan jeugdige gymnasten even- makkelijk en doeltref fend bijbrengt als lezen en schrijven op school dan hebben wij hierin twee fac toren bij de kop, die voor onze beschou wing het criterium vormen: de wijze waarop de techniek „gepresenteerd" wordt en de techniek zelf. Alle andere bijkomstigheden hangen hiermee onver brekelijk samen. Zou men bijvoorbeeld een bondsafdeling of verenigingsbestuur willen verwijten, dat er voor een turn- evenement te weinig propaganda ge maakt wordt (als we heel eerlijk moeten zijn: zulk een verwijt is terdege op zijn plaats) dan zou een verbetering hierin alléén niet veel tot stand brengen. Goed, dat langs de weg timmeren kan veel nut. hebben, men kan een grotere schare toe schouwers trekken naar de plaats van een gymnastisch gebeuren, maar wan neer het publiek ter plaatse moet vast stellen. dat veel geschreeuw weinig wol betekent, dan zou men wel een sterk ne gatief resultaat bereiken. Neen. als de voor-propaganda geslaagd is, dan be gint met de demonstratie van de turn sport eerst de ware propaganda. En dit (aat hand in hand met de techniek. Techniek, het belangrijke chapiter zorgenkind speciaal van het Westelijke deel van katholiek turnend Nederland. Heeft men in het diocees Haarlem geen materiaal, geen deskun dige oefenmeesters, hoe zit dat? Wel, wij herhalen nog eens, het is niet terug te brengen tot één factor, maar hangt van vele «"«standigheden af. Een te geringe bekendheid, een uitvloeisel van een niet krachtig gevoerde propa ganda. houdt ook het turnerspotentiaal Klem. Dan "^'aantal deskundige trainers onvoldoende, waardoor ver schillende uitstekende krachten het katholieke sportpark verlaten en neu rale verenigingen opzoeken, waarin z'j hun idealen beter denken te berei ken. Dat er geen toekomst is voor de heren- Verenigingen, omdat men niet zou kun- hen putten uit een bron met aanleg is Zonder meer een uitvlucht. Wij noemen slechts twee voorbeelden: St. Raphaël Uit Den Haag en St. Mauritius in Volen- ham en laten andere, zeker niet min dere, maar wel geringer op de voorgrond tredenae verenigingen buiten beschou wing. Genoemde verenigingen zijn in de Rationale turnwereld lang geen onbe kenden, zelfs gevreesde tegenstanders, hok voor de clubs uit Limburg en Bra bant, in welker provincies het heren- ■hrnen èn een grote bekendheid ge mot èn op een hoog niveau staat, ver gelijkbaar met dat van neutrale kringen. **ad niet de nationale kampioen Peels J^t zijn mannen uit Terwinselen een vele kluif aan Mauritius, toen zij elkaar kortgeleden voor een sportieve kamp in he hoofdstad ontmoetten? Duidelijk is j°ch aan het licht gekomen, dat de Vo- ,e.hdammers niets onderdeden voor hun varnburgse collegae. Men hoeft dus geen Senbliiï tc beweren, dat men in Noord- y°or het eerst sedert vier jaar is deritS 6r <ln §eslaagd Schotland een ne- n,a fag toe te brengen. De Schotten strnrf11 m de eerste helft van de wed- 'r'ja overwegen Het en Zuid-Holland het werk van de Zui delijke gymnasten niet zou kunnen be naderen, omdat deze zo dicht bij het vuur zitten. Dat vuur brandde voor ae oorlog in Duitsland, waar het keurturnen op een ongekend plan stond, (zeer be grijpelijk als men weet, dat de toestel- gymnastiek bij onze Oostelijke buren zijn geboortegrond vond) en de uitwisseling van grensverenigingen een regelmatig gebeuren was en zelfs vele technici hun opleiding in Aken en Keulen genoten. Wel zeer merkwaardig is het feit. dat het keurcorps van. het bisdom Haarlem in de laatste jaren voorna melijk is samengesteld uit leden van de twee genoemde verenigingen en dat deze ook regelmatig van zich la ten horen door (minstens) jaarlijkse uitvoeringen, waarmee een gezonde propaganda gevoerd wordt en. het be wijs geleverd is, dat een herenvereni ging geen kwijnend bestaan hoeft te leiden. Daarbij valt het steeds op, dat eigen kracHlen het leven in de brou werij houden zonder de veelal nood zakelijk geachte invloed van een „echte" verenigingsleider! In grote lijnen komt ons betoog hier op neer, dat er wel degelijk mogelijkheden zijn het herenturnen op een gelijkwaar dig plan te brengen als bij de dames: een ruimere bekendheid geven door middel van gemotiveerde propaganda en de be oefenaren de gelegenheid bieden hun vaardigheid te verhogen. Hiervoor komt dan allereerst in aanmerking een uit breiding van het kader en ten behoeve hiervan zou het toe te juichen zijn. in dien de katholieke, rasechte keurturners, die in neutrale kringen een leidingge vende plaats innemen, hun krachten zou den laten inwerken op de herenvereni gingen in de NKS. Daarnaast moet een grotere uitwisseling tussen Zuidelijke en Noordelijke clubs ongetwijfeld een goe de stimulering betekenen. CHRIS VAN DER VELDE. in r£,„i in hun meerderheid Het «Su uit te drukken. kwam Te d°elpunt van de wedstrijd linksbuiten m de laatste minuten. De kopte toen ecTl Wales' Allchurch, Ccchtervleugelman ("]6 ,voo?;zet van de houdbaar langs doehnan'V d 611 °n" 70 Onn +«„,.„7. weiman Gowan. vcria -ende r„Te,r s waren van deze Eetufge 6 Ederlaag van Schotland ERIC DE NOORMAK: Êe Iïfoek W€M hêt^mêd li' uv 8«ar« 26. Na een korte, maar verkwikkende slaap, zet Eric de eentonige tocht door het lichtgolvende landschap voort. Ook zijn trouwe dieren hebben in deze weinige uren van weldadige rust nieuwe krachten opgedaan en reeds vroeg in de morgen bereikt de Noorman de eerste uitlopers van het gebergte. Vit het waas van de ochtendnevels oiFtplooit zich het majestueuze schouwspel van groenbegroeide heuvels, die elkaar opvolgen als de treden van een hoog-opklimmende trap naar de naakte bergkamwaarover de eeuwige sneeuw als een blinkende mantel ligt uitgespreid. Geboeid door de overweldigende schoonheid van de ongerepte natuur houdt Eric zijn ros een ogenblik in. Ook het goud wordt door de natuur geschonken, denkt hij met een gevoel van weemoed, doch hoezeer wordt het de mensen tot een vloek De koning neemt de omgeving nauwkeurig op. Om de goudmijn te vinden moet hij allereerst de plaats zoeken, waar de rivierbedding uit de bergen te voorschijn komt. Doch door buiten het woud te blijven is hij te ver naar het Oosten afgedwaald en vastberaden wendt Eric nu de teugels in Westelijke richting. De Noorman laat de koolzivarte rustig voortstappen om hem in het heuvelachtige terrein niet te zeer te vermoeien. Zijn weg leidt door een maagdelijk gebied, waar de bomen in kleine groepen bijeen staan en de vogels nauwelijks hun gezang onder breken, wanneer de gedempte hoefslagvan de eenzame ruiter door de ijle lucht klinkt Nauwlettend geeft de Noorman acht op de plantengroei en'het verloop i:av de hellingen om de ligging van de rivierloop terug te vinden. Uur na uur verstrijkt en nog altijd heeft hij geen aanwijzingen kunnen vinden, dat hij zijn doel genaderd is. Doch dan, wanneer de zon haar hoogtepunt reeds lang heeft overschreden, houdt de koning eensklaps zijn paard in. - Op de bosrand hebben zijn scherpe ogen menselijke voetsporen ontdekt. De A oor man stijgt af eri onderzoekt de nog verse indrukken met grote nauwkeurigheid. Een man op sandalen in dit verlaten Noordelijke gebied! En alleen ^averten tie Op deze foto ziet men. hoe een Finse keurtumer zijn rekoefening met een perfect uitgevoerde salto besluit. De Tweede Kamer heeft Woens dag een nominatie opgemaakt voor de vacature van een Raadsheerplaats in de Hoge Raad der Nederlanden, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk is ver leend aan de Raadsheer mr. J. H. R. Sinninghe Damsté. Deze nominatie luidt als volgt: 1 mr. H. Haga, Raadsheer :n het Gerechtshof te 's-Gravenhage; 2 prof. mr. M. H. Brengstein, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam; 3 prof. mr. Ph. A. N. Houwing, hoogleraar aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam. Hierna zijn de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1952 voortgezet met een rede van de heer Schouten (AR), die betoogde, dat er naar gestreefd moet worden dat het houden van manoeuvres op Zondag wordt voor komen. Naar aanleiding van de wensen van Indonesië tot wijziging van de overeen komst der R.T.C. sprak hij als zijn oor deel uit, dat door de regering aan Indo nesië dient te worden gezegd, zeer con creet mede te delen: welke wijzigingen worden gewenst, om welke reden de wijzigingen wortfim gewenst en welke waarborgen Indonesië kan geven, dat, als de overeenkomst eventueel wordt ge wijzigd. men die gewijzigde overeen komst zal nakomen. Eerst wanneer voor zieningen getroffen zijn ten aanzien van de Ambonezen kan de vraag aan de orde komen, wat ten aanzien van de Neder lands—Indonesische Unie kan worden gedaan. Nieuw-Guinea kan noch voor werp, noch onderwerp van overleg zijn in die zin, dat dit zou uitlopen op wijzi ging der souvereiniteit, aldus de heer Schouten. Het regeringsbeleid ten aanzien van Tndonesië is ingegeven door verkeerde beginselen en dit heeft geleid tot een uitkomst, welke grote schade aan Neder land en nog groter schade aan het volk van Indonesië heeft gebracht, vooral in morele zin. -Hij zei van oordeel te zijn, dat de KVP niet de gevangene is van de PvdA, doch omgekeerd en dat van compromissen, waarbij men komt tot vermenging- van essentiële verschillen, geen sprake is. Naar het oordeel van de heer Schouten moet zéér hoge prioriteit worden verleend aan de woning bouw. Voor 1952 moeten zeker 50.000 woningen worden gebouwd en voor volgende jaren zal dit getal nóg gro ter moeten zijn. De derde macht bestaat alléén in de gedachten van de heer Oud,- in werke lijkheid bestaat ze niet, zo constateerde s'pr., die nog te kennen gaf met de CH Advertentie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 14 Nov. Een tikje verbaasd heeft een voor driekwart gevuld Olympisch stadion de eerste periode van de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Engelse tweede divisie-club Brentford aanschouwd. Wat de Nederlanders namelyk in het begin van de ontmoeting presteerden was alleszins verheugend. De feiten spreken voor zichzelf. Binnen tien minuten heeft de Engelse doelman vier keer moeten ingrijpen om schoten van Van de Bogert, Klaassens er. Van Ovcrbeek (2 x) tc keren, terwijl Kraak slechts met het aandachtig volgen van de strjjd kon volstaan. Wat er na die eerste minuten gebeurde is echter van veel mindere kwaliteit geweest, zo zelfs dat men in het midden van de tweede helft, weer volkomen met de beide benen op de grond, staande, moest vaststellen, dat er nog altyd eenzelfde aantal vrome wensen ten aanzien van ons nationale voetbal-elfta! bestaat als enkele weken geleden. bespelen terrein stand te kunnen hou den tegen de Engelse rechtsachter Hor- ne een athleet twee hoofden groter dan de' Bossenaar. Ongelukkigerwijs was ook linkshalf Klaassens na de pauze aan merkelijk minder dan daarvoor. Had hij in het begin enkele malen voortreffelijk stuwend gewerkt en zelfs een paar goed gerichte schoten op doelverdediger Gas ket afgevuurd, later sprak ook bij hem de vermoeidheid te veel woorden mee. Evenals Van Schijndel lang van postuur en nog zwaarder gebouwd dan de Schie dammer moest hij meer en meer, mede door de gladheid van het veld, tegen het steeds vlugger wordende spel van de Brentford-voorhoede zijn toevlucht tot paniek-voetbal nemen. Schijvenaar en Terlouw, die het in hen gestelde ver trouwen meer dan bevestigden, moes ten hem meer dan goed was te hulp snellen en waren de Engelsen wat vlot ter in het schieten geweest, de Venlo- speler had zich verschillende malen rouwmoedig op de borst kunnen klop pen over een door zijn optreden ont staan doelpunt. Wiertz en Odenthal heb ben het examen naar onze smaak met de hakken over de sloot gehaald. De rechtsachter mogelijk iets beter dan de DWS-er. Kraak had deze keer een groot ongerief. Zijn uitschieten was hoogst gevaarlijk. Het ene doelpunt, dat hem door de neus is geboord, was van een dusdanige kwaliteit, dat men er hem niet te hard om mag vallen. Van de drie invallers heeft de jonge Bennaers ons het meeste gedaan. Zijn spel was fris maar uiteraard nog iets te simplistisch Van der Weerd als middenvoor bracht weinig nieuws en ook van Van der Tuyn kon niet gezegd worden dat hij hart verwarmende momenten had. Al met al maar weinig perspectieven uit een wed strijd, die zo hoopvol begon. Nu moet direct gezegd worden, dat wen wat de voorhoede van dit voorlo pig elftal betrof niets te wensen had. Er stonden n.l. drie plaatsvervangers opge- steld, te weten Van der Weerd voor Van Melis, Bennaers voor Biesbrouck en na dat de wedstrijd een half uur oud was van der Tuyn voor Lenstra, die het veld verliet omdat hij last van een gebles seerde enkel kreeg. Zulks in acht ne mend kan men moeilijk, althans wat de aanvalslinie aangaat, een idee krijgen noe het straks tegen de Belgen zal gaan u ,,men uiteraard weer de voorkeur zal hebben gegeven aan de nu vervangen spelers. in diezelfde voorhoede heeft meh ..echter wel kunnen vaststellen, dat ïechtsbuiten v. d. Bogert een serieuze kans waard is gebleken. Hij heeft uitste kende dingen gedaan en toonde zich in t muieu van het nationale team goed te kunnen bewegen. Zijn passes van de vleugel af, waren doorgaans zeer spec taculair en uit het verloop van de eer ste dertig minuten te oordelen verstaat hij zich goed met Lenstra. De andere vluegelman, Van Overbeek, trad aan vankelijk even succesvol op als zijn col lega aan de andere zijde van de gras mat, doch in de tweede speelheift was het afsof hij tot niets deugdelijks meer in staat was. Als in de wedstrijd tegen Frankrijk destijds moest hij vele van de hem toegespeelde ballen over de zijlijn laten rollen; hij kwam kennelijk energie tekort om op het glibberige, moeilijk te Hoopvol waren immers de goed ge richte schoten van de twee vleugelspe lers en van Klaassens! Nog meer ver trouwen kreeg men in een bevredigend verloop, toen Lenstra in de elfde minuut na de aftrap handig met het leer naar het Engelse doel dribbelde, een juweel van een schijnbeweging uitvoerde, om linksachter Munro heen kwam en een kogel afvuurde, die de paal schampte, doch die niettemin een klaterend applaus van de tribunes deed dalen. Weinige ogenblikken later voerden de Engelsen hun eerste gevaarlijke charge uit. Kraak kon nauwelijks, ten koste van een hoek schop, redden. Vlak daarop dreigde er weer gevaar voor Nederland. Linksbui ten Paton zond een hoge, wispelturige bal op ons doel af, die Kraak slechts hoog opspringend kon grijpen. Dan mis te Terlouw een keer en weer kreeg Brentford een open kans. De bal ver dween echter in het zijnet. In fraai, drie- hoekspel kwamen de gasten vlak daarop opnieuw in ons strafschopgebied cn het was wederom het gemis aan richtings- gevoel, dat de Engelsen een doelpunt in hun voordeel kostte. Niettemin bleef Ne derland het beste deel van het spel be houden, want het mocht dan al zo zijn, dat de profs vier keer achtereen dicht bij Kraak kwamen, de Oranje-voorhoede slaagde er meer keren in doelman Gaskel aan het werk te zetten. Van een uitge sproken overwicht was wel geen sprake, doch anderzijds zaten de gastheren toch ook allerminst in de knel, zoals dat later in de tweede helft zou gebeuren. Zeer onbevredigend was het doelpunt, dat na 32 minuten spelen gescoord werd. Bennaers had het leer knap voor de En gelse doelmond gebracht. In een voor de Brentford-achterhoede moeilijke situatie constateerde de scheidsrechter plotse ling, dat een van de gasten handsbal ge maakt had en hij kende een strafschop toe. Bü afwezigheid van Lenstra kwam Schyvenaar aangewandeld en en passant legde hü de bal onbereikbaar voor Gas kel in de rechterhoek van diens doel 1-0. In de tweede helft is aanmerkelijk minder goed spel van Nederlandse zijde geleverd. Brentford metselde zijn tegen standers als het ware in. Vooral Terlouw en'Schijvenaar hebben zich knap ge weerd, maar ook zij konden niet voor komen. dat de Engelsen in de 35e mi nuut hun volledig arsenaal van voetbal capaciteiten openden. Dqt had prompt een schitterend doelpunt tot gevolg. Rechtsbuiten Dare liep langs Klaassens heen alsof hij er niet stond. Vóór Schij venaar hem kon aanvallen had hij het leer reeds naar de meegelopen midvoor Monk gespeeld en meesterlijk liet de laatste de -bal van zijn rechtervoet voor bij Kraak springen 1-1. Van de Nederlandse voorhoede-spelers nam stopperspil Greenwood er alleen al in de laatste tien minuten drie voor zijn rekening! Doelman Kraak in actie tijdens eert aanval van de gasten. V. I. n. r.: Klaassens. Schijvenaarde Engelse linksbinnen Spirren, Terlouw, Kraak, de Engelse midvoor Monk en Bennaers. in zo groot mogelijke vrede te willen leven. Naar aanleiding van het pleidooi van prof. Romme voor eensgezindheid zei spr. het eens te zijn met eensgezind heid daar waar het mogelijk is, doen met het in waarde laten van ieders be ginsel en overtuiging. De heer Hofstra (Arb.) verklaarde o.a. suppletoire begrotingen uit den boze te achten. Gezocht moet worden naar een synthese tussen de noden van het heden en de wenselijkheid van schuldaflossing Aflossing van Staatsschuld is belangrijk, maar belangrijker is behoud van de levensvoorwaarden De balans van het financiële beleid van na de oorlog opmakend, stelde de heer Van den Heuvel (AR) vast, dat de Staatsschuld is opgelopen tot 7.8 mil liard, daarbij betogend, dat enorme tekorten zijn gekweekt o.a.. doordat alle Nederlanders via levensmiddelensubsi dies zijn bedeeld. Naar zijn oordeel heeft de minister van Financiën niet voldoen de aandrang op zijn ambtgenoten uitge oefend om tot bezuiniging te komen. Alle ministers en alle ambtenaren en dit geldt ook voor de gemeenten moeten er van doordrongen worden, dat we een doodarm volk zijn. De regering ziet de toestand minder precair in dan hij is, meende de heer Van den Heuvel, die de situatie zeer ernstig noemde. Met alle waardering voor onderdelen van 's ministers beleid zei spr. groot bezwaar te hebben tegen één element van dat beleid, namelijk tegen de willekeur in zijn handelingen. De heer Zandt (SG). opmerkend, dat de regering haar tijd heeft laten voorbij gaan ten aanzien van Indonesië, betoog de, dat de wijze, waarop de Ambonezen in de steek zijn gelaten scherpe afkeu ring verdient. Spr. zei zijn stem er niet aan te kunnen geven, dat met Nieuw- Guinea een soort koehandel wordt ge dreven. De heer Hoogearspel (CPN) meende, dat de minister van Financiën zijn goed- koop-geld-politiek door andere maatre gelen had moeten laten volgen, 's Minis ters politiek noemde hij onverantwoor delijk. De minister-president, dr. Drees, maakte hierna een begin met zijn ant- woord-rede, welke hij heden zal voort zetten. Met het oog op de jeugdwedstrijd NederlandBelgië op 24 November te Breda, is op het knusse A F.C.-terrein een wedstrijd gespeeld tussen twee jeugdelftallen. Voor enkele honderden toeschouwers, onder wie de voltallige technische commissie voor jeugdvoet bal, gaven de 22 knapen een spelletje voetbal weg, zo vlot en technisch gaaf, dat menig eerste klasseploeg de handen vol zou hebben gehad aan een der beide elftallen. Slechts één ding mankeerde er aan die wedstrijd, en dat waren de doelpunten, want hoe goed de aanval len ook vanuit de achterhoede en via de middenlinie werden opgezet, hoe pittig de aanvallen ook over de snelle vleugels werden geleid, tot een doel treffend schot is geen der partijen ge komen. In zekere zin pleit dit voor het spel der verdedigingen en niet in het minst ook voor de keepers-talenten van de beide doelbewakers Tap en Feyt. Het rood-witte elftal met het uitste kende öackstel Van der Hurk—Bos kamp, de hardwerkende Van Woerden op de rechtshalf-plaats en daarvoor de beweeglijke vleugel Van der Kuil—De Wit had ongetwijfeld het beste van het spel, maar de lange Feijenoord-back Van der Hoek en doelman Feyt van de vierde klasser Woerden hadden er goed het oog in en slaagden er steeds op nieuw in de bal naar voren te werken, waarna dan de voorhoede van groen wit met o.a. Bartels (Ajax), Brom (V.V.A.) en Snoeks (Stormvogels) ver geefs stormliepen op Taps veste. Zo golfde het spel in hoog tempo heen en weer. Geconcentreerd, wetende dat het meespelen in een jeugd-interland er van afhing, werd door Nederlands voetbaltoekomst op het gladde terrein gezwoegd- Het was voor de heren Mommers, Van der Meulen en Verlegh zeker geen eenvoudige taak om hier te beslissen wie niet goed genoeg was voor een plaatsje in het jeugdteam. Naar verluidt heeft de Oostenrijkse voetbalbond besloten geen ploeg af ie vaardigen naar het Olympisch Voetbal- tournooi, dit teneinde niet in strijd te komen met de amateur-bepalingen. Tal van Oostenrijkse spelers, die ama teurs genoemd worden, krijgen in de een of andere vorm een vergoeding voor hun wedstrijden, zodat ze in wer kelijkheid geen amateurs zijn. Donderdagmorgen was de stand in de Zesdaagse te Hannover: 1. RothIntra; 2. KüblerSaager (Zwits.—Dld.); Op 2 ronden: VoorenZiege (Ned.Did.). DEN HAAG, 14 November. Voor een uitverkochte Hokij werd de ope ningswedstrijd van het Nederlandse ijshockeyseizoen gespeeld tussen het Nederlands Bondsteam, versterkt met de Canadezen Dinardo, Carrey, Heben- ton en de Schot Smith, en de Zwitserse kampioensploeg Arosa. Hoewel de Zwit sers met vier internationals, t.w. Trepp, Riesen en de gebroeders Poltera op de baan verschenen, voldeden zijn niet aan de verwachtingen en de Nederlanders konden dan ook met 32 winnen. Dank zij de Canadezen, van wie Hebenton het meest van zich deed spreken, zat er veel vaar» in de Nederlandse ploeg. Met een elftal, dat ondanks een over winning met 2-0 op Noord-Ierland sterk teleurstelde, is het befaamde record van het Engelse elftal van nooit op eigen bodem te hebben verloren van een con tinentale ploeg met de wedstrijd tegen Oostenrijk voor de boeg in ernstig ge vaar gekomen. Het eerste doelpunt werd even voor de rust gescoord. Lofthouse, de midvoor van Engeland en zijn rechtsbuiten Finney speelden met een fraaie combinatie de Ierse verdediging uit positie. Toen Fin ney de bal tenslotte hoog voorzette had Lofthouse slechts zijn hoofd onder het leder te plaatsen om de Ierse doelman te verslaan. Ook het tweede Engelse doelpunt kwam van Lofthouse. De Ierse keeper Uprichard. die overigens goed speelde, liet een hoge bal glippen juist voor de voeten van de aanstormende midvoor, die ineens en hard onder de lat schoot. Minister Van Maarseveen deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat wanneer een burge meester opnieuw moet worden benoemd, hij zich nauwkeurig rekenschap geeft van de vraag, of, gelet op de wijze, waarop de betrokkene in de afgelopen periode z;ijn ambt heeft uitgeoefend, herbenoeming verantwoord is. Hij laat zich daarbij voorlichten door de com missaris der Koningin. Deze gedragslijn zal mede worden gevolgd, wanneer de zesjarige periode van de huidige burge meester van Velsen te zijner tijd zal zijn verstreken. Naar aanleiding van de door sommige Kamerleden gestelde vraag, of de hou ding van de burgemeester van Velsen ten aanzien van een tweetal politieman nen is beïnvloed door ministerieel bevel, wordt er aan herinnerd, dat een minis terieel bevel aan een burgemeester een figuur -is, welke ons constitutioneel oe- stel in normale tijden niet kent en waarvan derhalve in het onderhavige geval ook geen sprake is geweest De burgemeester heeft ten aanzien van enige politie-ambtenaren maatregelen getroffen overeenkomstig de bevoegd heden, welke het Politieambtenarenre- glement hem toekent. Aan het nemen van deze maatregelen is overleg tussen de minister en de burgemeester vooraf gegaan. NU de burgemeester van Zandvoort in de raadsvergadering van 6 November j.l. heeft verzocht zijn woorden over het niet behartigen van de gemeentebelan gen, op 2 October geuit in zijn critiek op het verwerpen van het voorstel tot aankoop van een huis als ambtswoning, als niet gesproken te beschouwen, en de raad dit heeft aanvaard, beschouwt de minister deze aangelegenheid als afge daan. De Tweede Kamer heeft besloten de wetsontwerpen tot het brengen van ver anderingen in de Grondwet te verzen den naar een commissie van voorberei ding. Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heren Donker (Arb.), Zandt (SG), Krol (CH), Andriessen (KVP), Burger (Arb.), Korthals (VVD), Stok vis (CPN), Bruins Slot (AR), Weiter (KNP) en De Graaf (KVP). Met het oog op de a.s. Kerstdagen be staat van 15-28 November de mogelijk heid niet aangetekende pakjes, per luchtpost tegen speciale tarieven te zen den naar opvarenden van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Van Galen" in de Ko reaanse wateren. De pakjes mogen niet zwaarder zijn dan 500 gram en dienen als volgt te worden geadresseerd: rang/ kwaliteit-naam-marinenummer a/b Hr. Ms. „Van Galen", Amsterdam-CS-Ma- rine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5