Kind gedood bij aanrijding op Amsterdamse vaart Belangrijk piano-recital oo^lm Wit Gele Kruis Student vloog met zijn auto uit een bocht van de Zeeweg mwmmm Een tochtje in de Meer en een geplunderd dak ruim 11.000 leden Te hoge porto's Stevan Bergmann naar Haarlem Roelf Gerbrands RADIO TTt ARCHITECT KOMTER OVER PLAN KOP-ZEEWEG St. Nicolaas-geschcnkcn pBrieven van lezers— ÜRRES UMMr VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Vcor de Haarlemse rechtbank t Op weg naar zilveren iuhileum Eén jaar voor verduistering Schilders-echtpaar Luttge exposeert Onderscheiding Burgerlijke Stand P.T.T.-ambtenaar van knevelarij beschuldigd DAME VAN TASJE BEROOFD op weekmarkt in F lores- straat BRIEF NAAR DJAKARTA Welke Heemsteedse moeder heeft hem geschreven? Gevonden en verloren exposeert in de Waag FFT *?t)tqjng vAN HET GEZAG Bevestiging van Haarlems vonnis VOGELENZANG M. G. van Lierop overleden Na gebruik van alcohol achter het stuur 6 weken en intrekking van rijbewijs voor de tijd van 5 jaar geëist WfMt HET DURE ZINK Gemeenteraad van Bloemendaal Wie schenkt te Aerdenhout sportvelden aan de gemeente Alweer de monumenten lijsten Een keur van practische vindt U bij Bloemendaal-Zee Overschrijving credieten Het onderwijs Concert Chr. Fanfarecorps ZANDVOORT Kind viel uit het raam De Bloemendaalse onder wijzer en zijn huis Hoofd der school PRODUCTEN C. C. KROIJWELS Voor de Winter uw „bed" in orde Wat KAN kan, kan KAN allee» ST. NICOLAAS-GESCHENKEN Horloges van f 6.30 tot f 630.- I. KAN De 48-jarige fabrikant W. B. uit Aer- denhout, die 29 Mei van dit jaar op de Amsterdamse vaart nabij de Phoenix- Kistenfabriek een 11-jarige jongen had doodgereden met zijn auto, was er ze ker van, dat de schuld van dit ongeval niet bij hem lag. Hij had vóór de aan rijding de jongen niet gezien en hem pas opgemerkt, toen deze tegen zijn wa gen op liep. Alles was in een flits ge beurd. Het kind werd door de voor bumper van de auto gegrepen en in de lucht geslingerd. Met een smak was het daarna op de lang de weg gelegen tram baan terecht gekomen. De dood trad on middellijk in. Aan de overkant van de weg stond een vriendje met de fiets in de hand klaar om naar Amsterdam te fietsen. Het ongeluk speelde zich voor zijn ogen af. Hij was samen met het slachtoffer naar Zandvoort geweest en op de terug weg naar Amsterdam waren ze even afgestapt om voor hun onderwijzer bloe metjes te plukken, die aan de overkant In het pand Kenaupark 15 werd gis teren de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de vereniging „Het Wit Gele Kruis" te Haarlem. De voorzitter, de heer R. Schlatmann. herdacht in zijn openingswoord de overleden voorzitter van de nationale federatie van het Wit Gele Kruis, dr. Veeger, die voor de or ganisatie buitensporig verdienstelijk werk heeft gedaan en een geziene fi guur was zowel in de kringen, die zich met de gezondheidszorg bezig houden als bij de regeringsinstanties. Voor zijn zielerust zal een H, Mis worden opge dragen. In het jaarverslag van de secretaris, de heer W. van Willige, wordt herin nerd aan de oprichting van de consul- tatie-bureaux voor zuigelingenzorg en de wijze, waarop het geld verkregen werd om deze bureaux in te richten. Het aantal leden bedroeg 1 Januari j.l. 11-320. Het aantal patiënten dat de wijk verpleegsters bezochten, bedroeg 1.264 met 36-945 bezoeken. Èr werden 4.418 verplegingsartikelen uitgeleend. Het aantal interne verzorgingen van de af deling kraamzorg bedroeg 1.208, waar van buiten Haarlem 336. Deze verzor ging geschiedde 822 maal door gediplo meerden. 207 maal door leerlingen en 179 maal door de wijk-kraamverzorg- sters. Tussen 1 Mei 1950 en 31 Decem ber 1950 kwamen 829 moeders met hun zuigelingen naar de bureaux op vier punten in de stad- De medische leider, de kinderarts W. M. Naessens, boekte 4-138 consulten. Het bureau in het zie kenhuis St. Joannes de Deo wera he drukst bezocht, daarna dat in de Een straat. De penningmeester, de heer P. van Corstanje, gaf rekening en verantwoor ding over het afgelopen jaar en legde de balans voor en 't accountantsrapport waarna al deze financiële stukken, die getuigden van een gezond beheer, wer den goedgekeurd. In zijn dankwoord aan de bestuursleden betrok de voor zitter ook de administrateur, de heer J E. Bronstring, die met zijn staf voor een vlot verloop van alle administratie ve zaken zorgde. Vervolgens werden wijzigingen in de statuten goedgekeurd en een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld- In dit reglement is b.a. een artikel opge nomen, dat elk jaar op 14 April de feestdag van Sint Liduina een H. Mis voor de bloei der veren ging zal wor den opgedragen in de dekenale kerk De heer J A. van Beers, arts, werd als bestuurslid nerkozen. Eén jaar gevangenisstraf luidde de eis van de officier van justitie voor de Haarlemse rechtbank, mr G. van der Valk Bouman. tegen de 59-jarige koop man J. A. 't H. te Haarlem. Deze ver dachte. die overigens de hoofdbron van bestaan in verduistering en diefstal vindt en nu voor de vier en twintigste maal terecht stond, werd van verduis tering beschuldigd. Hij had deze zomer twee fietsen in huurkoop ontvangen. Vóórdat hij er evenwel een cent op be taald had. waren de fietsen verdwenen. De man verkocht ze en van het aldus gemakkelijk verdiende geld kon hij weer enige tijd zonder zorgen leven. Over veertien dagen zal hij horen met welke straf hij zijn vier en twintigste misdrijf moet beboeten. Het schilders-echtpaar J. M. Luttge en A. G. LuttgeDeetman exposeert tot 8 December te Haarlem in de Kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg en aan de Grote Markt. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van 10 tot 5 uur. Bij K.B. is C. Weenink. te Velsen. me dedirecteur van de Verenigde Scheeps agenturen Halverhout en Zwart en Zur- muhlen N.V benoemd tot ridder in de orde van Oranie-Nassau. Advertentie Delft's Kinderwagens OUDE GROENMARKT 16-14 iftMJ GEBOREN: L. M. van Wort—Tim - mers, z; T. M. H. BeumerKoek. z; N. HeuvingKluit, z; A. van der Capel- lende Rooij, z- E. C. M. SchijfBe nard, z; J. van Riezende Leeuw, z; M. Meijer—Brandsma, z- F. de Kön- nighvan Nieuwenhuizen. z- H. Post UiterweerDolfing, d; K. Meeuwsen Hart. d; M. G. H. Baanvan Iperen, d: H. KoningDees, d; P. VliekNelis- sen, d. ONDERTROUWD: 15 Nov.: A. P. L. M. Neelissen en A. C. M. Bos. GETROUWD: 15 Nov.: C. L. A. Pa ter en H. K. Kamperman. C. A. van der Waals en J. T. Dijkstra: W. Veenis en J. S. Vos; W. Renshoff en M. E. van Wijngaarden; C. Hogaarts en B. H. van Os- A. Somerwil en J. A. Slegt. OVERLEDEN: W. Ineke. 82 j., Ruijs- daelstraat: M. A. J. Paap. 50 j., Pijn boomstraat; A. van Zeeland, 71 j., St. Bavostraat. van de weg stonden. Ze hadden hun fietsen langs het fietspad gezet en wa ren de rijbaan overgestoken. „Zijn jullie samen weer teruggegaan?" vroeg de president van de Haarlemse rechtbank. „Neen meneer, ik was weer bij mijn fiets terug, toen hij nog aan de andere kant van de weg zat." Het volgend ogenblik zag hij wat er met zijn vriendje gebeurde. Een twintigtal meters achter de auto, die het kind aanreed, kwam uit de rich ting Amsterdam een andere wagen, waarvan de bestuurder wel het jongetje langs de weg had gezien. Deze automobi list had zich zoals hij gisteren in het getuigenbank je verklaarde afge vraagd, waarom de vóór hem rijdende chauffeur geen signaal had gegeven en niet naar links was uitgeweken teneinde meer ruimte te houden tussen het kind en de auto. In zijn requisitoir zei de Officier, dat kinderen herhaaldelijk onverwacht de weg oversteken, ofschoon zij steeds er op gewezen worden hoe gevaarlijk dat is. Hij meende echter, dat hier geen sprake was van onverwacht oversteken en dat een aanrijding voorkomen had kunnen worden als de autobestuurder oplettend geweest was. Wanneer verdachte het kind niet gezien heeft, is het wellicht wenselijk hem te laten testen op zijn gezichtsvermogen, zo besloot de Offi cier. Hij eiste 6 weken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één .jaar. De verdediger was van mening, dat de jongen tegen de auto gelopen was en dat de auto niet tegen het slachtoffer was gereden. Hij achtte de verdachte niet schuldig aan het hem ten laste ge legde, n.l., het veroorzaken van dood door schuld. Over 14 dagen zal de rechtbank in de ze zaak uitspraak doen. Tien maanden gevangenisstraf luidde de eis van de Officier van Justitie voor de Haarlemse rechtbank, mr. G. van der Valk Bouman, gistermorgen tegen de 49-jarige ambtenaar J. R. te Haarlem. Deze verdachte zou zich schuldig hebben gemaakt aan knevelarij. Het was in Juli van dit jaar, dat R., die een postagentschap in Haarlem be heerde, zich verscheidene malen aan het volgende schuldig maakte. Wanneer er iemand bij hem aan het loket kwam om een pakje te verzenden, vroeg hij op welke manier men dit wilde doen. Het antwoord was dan meestal: per brief- pakket. R. nam hierop het voor deze wijze van verzenden verschuldigde porto in ontvangst, doch zond de goederen in werkelijkheid op een goedkopere manier weg. Het geld dat zo overbleef stak hij in zijn eigen 'zak. Het ging hier welis waar steeds om enkele dubbeltjes of centen, maar doordat verdachte deze practijken gedurende langere tijd bezig de kon hij toch een aardig duitje over houden. Natuurlijk waren er mensen, die op de duur zagen dat ze telkens te veel porto betaalden en er werden klachten ingediend. Langzamerhand werden deze klachten zo erg, dat de Rijksrecherche een onderzoek instelde. De officier noemde de gedragslijn van R. minder waardig. De raadsman van verdachte, mr. Beets, bracht naar voren dat het beheren van een postagentschap verantwoordelijk werk was. Hij wees er op dat R. voorts zeer weinig verdiende. De verdiensten bedroegen bijvoorbeeld één procent op de verkoop van postzegels en acht cent op een telegram. Hierdoor verkeerde verdachte in geldgebrek en daar het wèl verplicht is. cat de beheerder bij eventuele kastekorten het ontbrekende uit eigen portemomiaie aanzuivert, dacht, hij er niet venteer 1 aan te doen cm op deze manier iets over te houden. De verdediger bepleitte vrijspraak of in het uiterste geval een voorwaardelijke ver oordeling. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De pianist Stevan Bergmann is bij het Haarlemse concertminnend publiek reeds lang geen onbekende. In dit verband herinneren wij ons zijn optreden met de H.O.V., o.m. in één der prachtige ver tolkingen van een pianoconcert van Beethoven. Stevan Bergmann werd in 1903 te Vöslau bij Wenen geboren en studeerde piano bij Juliusz Wolfszohn en Ignaz Friedman, waarna hij het con servatorium te Warschau bezocht. In 1926 verliet hij Wenen en vestigde zich in Nederland, waar hij thans nog woont, met onderbrekingen te Londen en New York. Als solist trad Bergmann o.a. op met het Berlijns Philharmonisch Orkest, Concertgebouw- en Residentie-orkest terwijl hij talrijke recitals gaf te New York (Carnegie Hall), Londen, Parijs. Milaan, Wenen en andere steden. Het is voor zulk een recital, dat wij dit keer eens de bijzondere aandacht vestigen op deze pianist. Bergmann wil op Dinsdag 20 November in de voor dracht door hem te geven eens breken met de traditionele Chopin-uitvoeringen (waarbij het succes vooraf verzekerd isi Hij komt met de originele gedachte een Tijdens de weekmarkt in de Flores- straat werd gistermiddag om ongeveer twaalf uur een dame uit Haarlem van haar tasje beroofd, waarin zich een portemonnaie bevond met een inhoud van f 74. Op 14 November om half vier 's mid dags vond een 12-jarig meisje in de Waldeck Pyrmontstraat nabij de Rol landstraat een enveloppe, waarop het adres stond van een militair in Djakar ta. Zij maakte de enveloppe open en haalde er een brief uit die geschreven was door de moeder van de militair. Toen een passerende politie-agent merkte wat er aan de hand was, had het kind de enveloppe reeds in het wa ter gegooid. Uit de brief, die gedateerd is 13 NovembcTf '51, blijkt dat de mili tair Guus heet en zijn moeder in Heem stede woont. Verder is de politie niets bekend, dat de gelegenheid zou open stellen om het schrijven aan de afzend ster terug te geven. De brief is terug te halen in het politie-posthuis West aan het Leidseplein Aan het hoofbureau van politie te Haarlem. Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30—12.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de navot- gende gevonden voorwerpen: bankbiljet, gevonden op 20 October, autopeds, arm banden. R.K. kerkboekje, beenbescher- rcers, militaire baret, muziekboekje leesboek, brillen, broche, zadeldek, kin derpantoffels, Vuilnisemmers, brilétui étui met naaigarnituur, foto in lijst, fotostandaard, blokfluit, bank- en munt biljetten. hoofddoeken, hanger, halsket tinkje. handschoenen, dames- en heren hoeden. honden, horloges, nylonkousen kano. regenkapje, halsketting, zaklamp, laarsje, mutsjes, nummerplaat, rijwiel- pompje, pullover, parapluie, portemon- naies met inhoud, rammelaar, padvin- dersriem, gouden- en zilveren ringen, rozenkrans, sjaals, haarstrik. schoenen sleutels, tassen met inhoud, vulpotlood, vulpennen, wagenwiel, autowiel, wan ten, zak met inhoud. Soirée de Vienne te geven, een avond in Weense sfeer. Dat Bergmann deze sfeer zal weten op te roepen, valt van hem als rechtgeaard Wener niet te betwijfelen. De subtitel van het eerste programma- deel noemde hij „Heimwee", dat in zekere zin ook aan de muziek van Beet hoven, Mozart en Scnubert vooral eigen is. Het typische Weense Melos van de tweede afdeling is „Sursum Corda" ge titeld en bedoeld om de luisteraars door lichte, maar goede muziek wat troost te bieden en voor een ogenblik hen de zware tijd van heden te doen vergeten. U zult er vooral de ontwikkeling van de wals sedert Chopin in kunnen volgen. Het behoort sedert enige tijd in muzi kale kringen tot de „bon ton" min of meer geringschattend neer te zien op de walsen van Joh. Strauss, Suppé, Lan- ner e.a. Uitspraken van grote dirigenten en componisten (Mengelberg, Mahler, Brahms etc.) geven ons hierop een andere kijk. Deze muziek is evenzeer geschikt voor „ernstige" concerten als welke andere muziek ook. U in dit verband verder nog te wijzen op andere onderdelen van het program ma als walsen en andere werken van Schubert, heerlijke muziek, die helaas nog veel te onbekend is, moge dus na dit korte betoog overbodig zijn. Muziek liefhebbers, die eens grote vreugde aan goede en aansprekende muziek willen beleven, kunnen wij aanbevelen Dins dagavond naar het Concertgebouw te gaan om daar de oorspronkelijke oude Weense muziek met haar aparte beko ring en weemoed door Stevan Bergmann te horen oproepen in klanken. U zult er geen spijt van hebben. Op de jongste tentoonstelling van K. Z. O. D. noteerden we een schil derij over tulpen als behorend tot het beste van die expositie en het leek ons toen tevens eert van de beste stukken van de inzender. We hebben het doek teruggevonden in de Waag, waar Roelf Gerbrands tot 25 Novern ber een eigen expositie houdt. Hier is het inderdaad een van de beste werken, en nader geformuleerd: een van de weinige dingen, die daar het zien waard zijn. De werkzaamheid van Gerbrands is, zoals uit de getoonde collectie blijkt, drieledig. Er is vrij en decoratief werk. en grafiek. In dit alles komt in de eerste plaats de tekenaar zelfs in de glas-in-lood-ramen en in de tweede plaats de decorateur naar vo ren. Er zijn wel knappe dingen te zien, in de geest van de ets; „Aan de sloot kant" en zeer kunstige zoals de batik achtige vlakversieringen. Maar het ge bied waarin deze werkzaamheid wordt bedreven is dat van de kunstnijver heid, de aesthetica der vormen, en de atmosfeer er van is verstikkend geble ken voor de eventueel aanwezige kiem van het geestelijke. Bovendien is de ac tualiteit er van slechts van zeer tijde lijke aard geweest en om al deze rede nen ontgaat het ons welk belang het heeft dit alles nu (nog) in het open baar te laten zien. Dit vragen wij ons ernstiger af, staande voor een hoeveel heid flauwe schilderijtjes, waar nie mand. behalve blijkbaar de maker, iets aan kan beleven. Bij het opbouwen van deze expositie heeft een nuchter-critische zin ontbro ken met als gevolg, dat de bezoeker nu zelf maar moet gaan selecteren, niet op smaak, maar op minimum-waarde, en bij de confrontatie met zulk een overmaat van bloedloosheid kan dit voor de algemene indruk omtrent de exposant nooit gunstig zijn. Gedeelte lijk respect en ontroering ziin andere normen, alleen de laatste heeft met kunst van doen. Ons bepalend tot datgene waarin de ziel met de techniek samengaat, hoe- men we de bloemschilderingen aan het begin van de catalogus, de serie aan- gekleurde etsen van ,.De Pijp" (in portefeuille!) en de etsen „Kerstnacht" en ..Vieilate", een stevige compositie met een bezonken, niet-theatrale ge dachte als verdienste. L. T. Het Gerechtshof te Amsterdam deed vanmorgen uitspraak in het beroep, dat de 49-iarige voormalige kapitein A. J. G. P. M. J- uit Haarlem aangetekend had tegen een vonnis van de Haarlemse Rechtbank Terzake belediging van het gezag en de overheid werd hij in Haar lem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden en 'n voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van vier jaar. De pro cureur-generaal had veertien dagen ge leden bevestiging van het vonnis ge vraagd en het Hof veroordeelde heden morgen de kapitein conform deze eis. Advertentie In de leeftijd van 64 jaar overleed gisteren na een langdurig ziekbed de heer M. G- van Lierop. De overledene was reeds vele jaren lid van het kerk bestuur van de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart in Vogelenzang- Zijn verdiensten op verschillend terrein vonden erkenning toen hij onderschei den werd met net erekruis Pro Eccle sia et Pontifice. De begrafenis vindt plaats op Maanoag 19 November. Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk Philips - Erres - Fridor - Columbia Betaling in overleg BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra, 13 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Ccstello op de universiteit, a.1. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrouvvenkooi, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tokio Joe. 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Tarzan en de amazones, 14 j 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: .Cap tain Demonis" en ,,Pas op je zenuwen", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 16 November Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon verhey. Solist: Willem Noske, viool, 8 uur. Zaterdag 17 November Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met ,.In Londen staat- een huis", 8 uur. „Als je zo doorgaat, wat moet er dan van je als student terecht komen", merk te de president van de Haarlemse recht bank op, tegen een 2I-jarige student te Delft, die verleden jaar October door de Amsterdamse Kantonrechter veroor deeld was wegens het „ffi kennelijke staat" besturen van een auto en gisteren terecht stond, omdat hij na gebruik van alcohol achter het stuur van zijn auto was gaan zitten en 27 Mei van dit jaar op de Zeeweg te Bloemendaal uit de bocht gevlogen was. Bij de Haarlemse rechtbank is het geen gebruik zo zei de Officier in zijn requisitoir om voorwaardelijke straf fen te geven voor zulke overtredingen. De Kantonrechter in Amsterdam heeft het toen nog met verdachte willen pro- Heren, maar deze schijnt er niet veel lering uit getrokken te hebben. Hjj eiste een gevangenisstraf van 6 weken en in trekking van het rijbewijs voor de tijd van 5 jaar. Advertentie WW.. lUli c Sa i .ai ai Zink is tegenwoordig erg duur. Op kopers betalen er hoge prijzen voor en dat was de reden waarom de 47-jarige stratenmaker A. M. uit Haarlem in Juli het dak van een botenhuisje in Heemste de beklom. Met een nijptang kneep hij de zinken dakbedekking los en deze buit verkocht hij voor een zacht prijs je. De man had echter een tegenvaller: de politie kwam achter deze diefstal en zo stond de stratenmaker gistermorgen in het verdachtenbankje voor de Haar lemse rechtbank. Acht maanden gevan genisstraf ho0rde hij tegen zich eisen. Er was echter nog iets. Op de vijf en twintigste Juli was de stratenmaker met ;ijn vriend, de 49-,iarige loswerkman V. v. d. S, uit Haarlem, de Haalemmermeer in gegaan. Beiden hadden een fiets bij zich en ze zouden huis aan huis vodden op gaan kopen. Des avonds werden bei- Advertentie De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Voorgesteld werd ir. A. M. de Rouville de Meux opdracht te geven tot het maken van een schets ontwerp "oor de raadhuisbouw. De heer Thirion (V-V.D.) wenste B. en W- geluk me. deze voordracht, maar zou iets meer willen weten over de op dracht, die de architect zal ontvangen. Zo snel mogelijk moet het plan in uit voering komen. De heer De Vassy (P.v.d.A.) was van mening, dat de architect een uitgewerk te opgave moet hebben van wat in ku bieke meters voor de verschillende af delingen nodig is. De bouwkosten kun nen dan ook beter berekend worden. De voorzitter antwoordde, dat aan de architect reeds alle inlichtingen zijn verstrekt, met dien verstande, dat hij vrij blijft in het ontwerpen. Het voor stel werd z.itst. aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel om de reeds in de vergadering van April 1951 oehandelde bezwaar schriften wegens plaatsing van eigen dommen op de monumentenlijst onge grond te verklaren. Het gaat hier om de buitens „Oud Zomerzorg". Wildhoef, De Rijp en De Beek. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) bleef zich verzetten tegen het gemeen telijk ingrijpen. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) wees er op, dat de eigendom men der ingezetenen door de overheid Advertentie COMPLETE WONINGINRICHTING Owufcriuto li-»7t»«1 geëerbiedigd moeten worden en dat dus een niet-noodzakelijk ingrijpen on aanvaardbaar is. Wanneer men echter ziet hoeveel aan nieuwe buitens in Bloemendaal verloren is gegaan, moet men de monumentenlijst van harte toe juichen. De voorzitter deelde mede, dat de vier genoemde buitens door vele ande re gevolgd zullen worden. B. en W. hadden de bedoeling eerst te weten hoe de raad over de kwestie denkt. Hét voorstel werd aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Bij de behandeling van het uitbrei dingsplan „Bloemendaal aan Zee" heet te de -voorzitter architect A. Komter welkom. Het plan zal niet letterlijk worden uitgevoerd zoals de tekening aangeeft, veel details zullen bij de ver werkelijking pas aan de orde komen. De heer De Vassy (P.v.d.A.) was van mening, dat een tweede rijwielberg plaats noodzakelijk zal zijn en dat het politiebureau hoog gebouwd moet vor- den. Architect Komter lichtte zijn plan uitvoerig toe. In feite wordt de tegen woordige toestand niet veel veranderd. Waar nu gebouwen staan, zullen er straks ook komen. Er zijn hoofdzakelijk verbeteringen aangebracht ten aanzien van pleinvorming, wegkruisingen, ver keersregeling, parkeerterrein en rijwiel stalling. De wielrijders zullen, komende van Haarlem, de stalling rechts van de weg vinden en daardoor ook gemakke lijker uitgenodigd worden om het Bloe- mendaalse strand te kiezen. De archi tect meende verder, dat ter plaatse niet te veel kosten gemaakt moeten worden, omdat de kust-recreatie-ontwikkeling pas aan het begin is en de „kop-Zee- weg" over enige tijd het publiek niet meer zal kunnen verwerken. Daarom is meer naar het Noorden in het plan in hoofdzaak een tweede centrum in prin cipe ontworpen. De voorzitter stelde onder applaus van de raad vast, dat een zeer creatieve geest na uitvoerig bedenken een uitste kend plan heeft ingediend- Het plan werd dan ook met algemene stemmen aanvaard. Het verhoogde crediet voor de reor ganisatie van de vuilnisophaaldienst werd goedgekeurd. De centrale verwar ming van het complex „Zonnehof" voor ouden van dagen is veel duurder dan geraamd was, niet alleen door het op lopen van de kolenprijzen. De betrok ken woningbouwvereniging verzocht nu een extra crediet- Verschillende raadsleden, o.a. de heer Pinxter (K.V. P.) meenaen, dat geen precedent ge schapen moet worden en dat de dienst van Sociale Zaken ingeschakeld moet worden. De heer Schulz (P.v.d.A.) deel de mede, dat de bewoners nu reeds meer betalen, maar dat alle hogere kos ten niet door de vereniging kunnen worden gedragen. Het extra crediet werd verleend. De raad besloot onthef fing te vragen van de verplichting tot oprichting van een openbaar gymna sium. Afgewezen werd een verzoek van de heer Speel om een aantal volières te mogen bouwen bij zijn volières achter het woonhuis Saxenburgerweg 9. De raad meende, dat een complex van der gelijke bouwsels niet in een villapark past- Aangehouden werd het beroepsschrift inzake brandveiligheidseisen in hotel „Vannouds het Raadhuis". Naar aanleiding van de verslagen over de toestand van het onderwijs in de gemeente in 1950 pleitte mej. Nolte (K.V.P) o.a. voor sportvelden in Aer denhout en Vogelenzang. Het gemeen tebestuur dient verder alles te doen om de belangstelling van Thijsse's Hof te vergroten- Dat Bloemendaal als een 2e klas gemeente beschouwd wordt wat de salariëring van de onderwijzers be treft. werd ten zeerste betreurd en on billijk geacht. Wethouder Rohling (K.V-P.) was ge neigd om het subsidie aan de middel bare scholen, dat Bloemendaal per leer ling geeft, nader te bezien bij de samen stelling van de begroting 1952. Verleden jaar werd de bijdrage verlaagd va-1 f 65 tot f 20 per leerling. Deze bezuiniging was toen noodzakelijk en het is de vraag of de finantiële toestand der ge meente straks een verbetering zal toe laten. Spr. zal óverwegen wat voor het be zoek aan Thijsse's Hof gedaan kan wor den. De afstand is voor sommige scho len wat 'er, maar voor schoolzwemmen getroost men zich meer ^kilometers. Er wordt uitgezien naar een sportveld in het Zuidelijk deel der gemeente. De voorzitter wenrte nog vast te stellen, da* een ingezetene van Bloemendaal, de heer Stoop, het mooiste complex sportvelden, dat te Overveen gelegen is, schonk. Zou er zo iemand niet in Aerdenhout te vinden zijn? Teneinde elk onnodig uitstel te voor komen ging de raad na deze vraag on middellijk uiteen. den op de Cruquiusweg door een politie agent aangehouden. Alle twee waren ze in het bezit van een grote zak met zink en het eigenaardige was nu. dat geen vr.n tweeën wist te zeggen waar het zink nu eigenlijk precies vandaan kwam. Men vertrouwde het zaakje niet helemaal en daarom steTdede politie een oMéfrtoek in. Tot nu toe echter is niet gebleken waar het zink vermist werd. Toch moesten de stratenmaker en zijn vriend zich wegens diefstal van zink verant woorden. De stratenmaker vertelde aan de pre sident van de rechtbank dat hij zelf geen geld bij zich had gehad op die be wuste dag. Zijn vriend zou alles betalen en later zouden ze samen de winst de len. Hij wist niet waar en bij wie de loswerkman het zink had gekocht en wat hij er voor had betaald. Ze hadden eigenlijk helemaal niet over het zink gesproken, maar des morgens voor ze van huis gingen de vage afspraak ge maakt dat ze „samen uit, samen delen" als devies zouden nastreven. Het verwonderlijke was nu dat de los werkman. die even later als verdacht van deze diefstal terecht stond, precies het tegenovergestelde vertelde van wat de stratenmaker even te voren had be weerd. Het strafblad van de stratenmaker vermeldde vijf veroordelingen, dat van de loswerkman niet minder dan twaalf. De officier van justitie, mr. G. van der Valk Bouman, requireerde tegen de laatste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Hij achtte niet be wezen dat de stratenmaker zich even eens aan diefstal had schuldig gemaakt en daarom vroeg hij voor deze vrij spraak. De raadsman van de werkman, mr. Jansonius, achtte de diefstal van zijn cliënt evenmin bewezen en bepleitte vrijspraak. Tevens verzocht hij onmid dellijke invrijheidstelling. Het verzoek werd door de rechtbank ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen. Het Chr. fanfarecorps „Arti et Reli- gioni" gaf Donderdag een concert in nei Tehuis van Ouden van dagen aan <je Schotersingel o:l:v: haar dirigent de heer N. H. v. Ossenbruggen. Medewer king verleend de declamator J. P Boelsma. de pianist-accordeonist J. Bank en het trio mond-accordeonisten „The Rhythm Boys". Het was een zeer geslaagde avond. De heer M. Klerk, oud-dirigent, inwo nende van het Tehuis, liet bij het ein de van de avond zijn musicaal talent nog eens zien door een mars te dirige- Vanmorgen om elf uur is het bijna tweejarig zoontje van de heer Paap in een onbewaakt ogenblik uit de eerste verdieping van de ouderlijke woning aan de Oosterparkstraat gevallen. Het kind was op een stoel geklommen en had de spanjoletsluiting van het raam weten los te maken. Met een ernstige hoofdwonde is het kind op advies van dr. Robbers naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht en daar opge nomen r' Voor de Kantonrechter had verdachte een geldboete van f 500.één jaar in trekking van het rijbewijs en twee we ken voorwaardelijk tegen zich horen uitspreken. Nu hij weer in het verdachtenbankje stond, ontkende hij echter dat hij met zijn auto van de weg geraakt was, om dat hij te veel alcohol op had. Het on geluk was volgens hem te wijten aan de donkerte en het slechte zicht. Hij had meegedaan aan een rallye. die was uitgeschreven door de Savoyette- club te Amsterdam. In Noordwijk had de prijsuitreiking plaats gevonden en daarbij waren enige borreltjes gedron ken. Via Zandvoort ging het per auto naar de Zeeweg. Onderweg werd even gestopt om nog wat te drinken. Alles bij elkaar was hetgeen men aan sterke drank tot zich nam niet veel, maar dat nam niet weg, dat de autobestuurder tn de berm van de weg reed en met zijn wagen een hele slag omdraaide. Eén van de inzittenden bleek bij onderzoek van de politie geheel beneveld te zijn door hetgeen hij gedronken had. De bestuur der zelf was echter nog zeer vast ter been, hoewel in zekere mate een alco holreuk bij hem te bespeuren viel. Hij weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen. Nadat een zestal getuigen gehoord waren, kwam de Officier aan het woord, die meende dat verdachte onbekwaam was geweest een auto te besturen en de hierboven genoemde eis stelde. De verdediger achtte het primair ten laste gelegde niet bewezen en vroeg als de rechtbank oordeelde dat verdachte schuldig was door het in gevaar bren gen van het verkeer, uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Met belangstelling en volledige in stemming las ik uw artikeltje onder de kop „De Bloemendaalse onderwijzer" met de tendenz. dat hij slechter betaald wordt dan zijn Haarlemse collega. Ik zou er aan willen toevoegenhij kan ook geen woning krijgen. Deze handicap is wel de grootste voor de scholen in de gemeente Bloemendaal. De Overheid schijnt niet veel prijs te stellen op goede en ervaren leerkrach ten. Van zeer recente datum is de ont slagname van een van mijn beste on derwijzers. Twee jaar lang probeerde hij een geschikte woning te krijgen, maar de belofte van de overheids instanties bleven ijdel. Toen werkelijk een zeer geschikt huis in het vooruit zicht kwam wegens emigratie van een gezin, waarvan de kinderen bij ons op school gingen wij wisten dus het eerst, dat deze woning leeg kwam verzocht de belanghebbende onderwij zer het huisvestingsbureau om mede werking voor een toewijzing. Ondanks nieuwe beloften werd de woning toe gewezen aan een banketbakkr, 4Iie nota bene m TTSarlèrh rterttSmm is. Het gevolg van een en ander was, dat de onderwijzer ging solliciteren naar een standplaats met woning en dat hij daar prompt benoemd werd. Ik vraag mij af, of hier niet een gemeentebelang geschaad is. Beide factoren: de twtede salarisklasse en het woningprobleem zullen op de duur funeste gevolgen he"bben voor het Bloemendaalse onder wijs, dat jaren achtereen zo goed be kend heeft gestaan. Wij hebben over deze kwestie infor maties ingewonnen bij het Bloemen daalse Huisvestingsbureau, waar men het volgende mededeelde. De betrokken onderwijzer ging in Juli 1948 trouwen en kreeg inwoning in een perceel aan de Zandvoorterweg. De eerste verdie ping werd hem toegewezen. Door ge zinsuitbreiding en andere factoren bleek deze huisvesting later niet meer te voldoen, zodat de onderwijzer zich in Maart 1951 als woningzoekende liet in schrijven. Kort daarop kwam de woning van het gezin, dat emigreerde, aan de Bentveltseweg vrij. De woningbouwver eniging „Bloemendaal" eigenaresse van het betrokken huis had echter onder haar leden een candidaat, die op de urgentielijst stond en het verzocht het gemeentebestuur het eigen lid een vergunning te geven voor bedoelde wo ning. Dat verzoek was billijk, aldus onze zegsman. Speciaal de wethouder van Onderwijs gaan kwesties als de onderhavige zeer ter harte, maar ook hij moet zich neerleggen bij het feit. dat in Bloemendaal vierhonderd vijftig woningzoekenden staan ingeschreven, van wie zeer vele urgente gevallen ge noemd mogen worden. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TEL. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting: Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. f 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS MATR ASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel 11485 Advertentie JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraai 2 - Tel. 13004 - Haarle

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2