Benedictijnen betrekken abdij „St. Benedictusberg" egic D€ nooquah: Be wbekhet üi/M&ta een frisma horloge is een geschenk voor nu... en voor jaren, jaren lang KIPPENCAFETARIA IN BEDRIJF Volk uit heuvelland van Vaals leeft in jubel om dit feit mee PAS OP UW KEEL 5» Experiment om in Limburg de radio-ontvangst te verbeteren is it®, fis, T,?chS%s-h«p°°»r e»1 Premie voor leden Nat. Reserve Krantenuitgevers doen beroep op VN ABDUSIROOP Verkeersregeling bij Holland—België /r v\\ Ook op andere plaatsen in ons land? Uitkering bij over lijden vervalt P. T. T.-tarieven worden verhoogd PRISMA Woonruimte voor 190.000 gezinnen Negen gezinnen nog in het klooster Amsterdamse verloor hele vermogen Opgelicht door Hagenaars Erepromotie Prins in televisieprogram P.T.T. bouwt frequentie-modulatiezender Verplicht verzekerden Wetsontwerp ingediend Po.st, telefoon en telegraaf RUST "EN RADIO VERHOGEN LEGCAPA CITEIT Sinds bevrijding 2 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Noordzeehaven',-expediteurs vergaderen DOOR ALEXANDRA ORME KIESPIJN 1 ZEEPOST - fltSHÏlli'lt? la Actie voor bevordering toetreding Emissie Walvischvaart heeft geringe belangstelling (Van onze speciale verslaggever) Voor het eerst sinds zeven jaren weerklonk gistermiddag weer Gregoriaans tn de kloostergangen van de majestueuze abdij St. Benedictusberg te Ma/melis bij Vaals. Dit kille en in al zijn vormen eigenlijk veel te grote gebouw, waar nog slechts enkele weken geleden tientallen kinderen van dakloze gezinnen schreeu wend in de gangen speelden en vrouwen op de trappen hun buurpraatjes hiel den, werd plotseling gevuld met de warmte en de harmonieuze eenvoud van het Benedictijnse koorgebed. Negen paters en vijf broeders uit de St. Paulusabdij to Oosterhout droegen dit wonderlijke gezang, het schoonste aller zangen, de massieve omheining van de kloostermuren binnen en namen daarmede hun intrek in dit klooster, dat thans precies zeven jaar geleden door do Duitse Bene dictijnen van Beuron verlaten werd. „In convertendo", „terugkerend". Zoals het Joodse volk zong bij zijn terugkeer in Jeruzalem uit de Babylonische gevan- gentschap en zoals in 1833 Dom Guéranger met zijn kloosterlingen kon zingen, toen zij na de Franse revolutie wederom in do abdij van Solesmes binnentrokken, zo konden ook deze dertien Benedictijner monniken de psalm „In convertendo" aanheffen. Benedictijnen keerden weer in de St. Benedictusberg en in de jubel om deze grootse gebeurtenis leefde het ganse volk uit het heuvelland van Vaals mee. Hij verontschuldigde zich dat de om standigheden in het klooster nog niet helemaal ideaal zijn voor het leiden van een zuiver contemplatief leven. De hiervoor zo nodige stilte zal vooralsnog in het klooster ontbreken, want helaas is het de gemeente Vaals niet gelukt om negen van de dertig dakloze ge zinnen, die in de St. Benedictusberg een onderdak hadden gevonden, onder te brengen. Deze zullen voorlopig nog, tezamen met de paters en broeders in het klooster blijven wonen. Burgemeester Maenen zegde even wel alle steun toe om dit probleem zo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Terwijl de klok van het klooster klep perde trokken de paters over de met de pauselijke kleuren versierde landweg de berg op, naar het klooster. Op ongeveer honderd meter afstand van de met guir landes omkranste kloosteringang hieven zij de psalm „In convertendo" aan. Hun zang dreef weg met de herfstwind over de heuvels en ging verloren in de wijd heid van het land. Maar plotseling werd het gevangen binnen de zware muren van het klooster. Het steeg op in de hoge kloostergang, die plotseling kleur Kinderen begroetten de paters in fraaie verzen, boden bloemen aan en enige honderden inwoners van de om liggende gehuchten en dorpen trokken in processie met de kloosterlingen mee en verdrongen elkaar om de eerste te zijn, die achter de paters de kloosterpoort binnenging. Het was een ontroerend feest van ongedwongen eenvoud, op recht gemeende blijdschap en eerlijke devotie. Het was gistermiddag tegen drie uur, toen de nieuwe communauteit, die de St. Benedictusberg zal gaan bewonen, in ge zelschap van de Abt van Oosterhout Dom Maximilianus Mahler, aan de Rijks weg, vijfhonderd meter gaans van de abdij, uit Oosterhout in Mamelis arri veerde. Een half uur lang hadden kleine bruidjes in de herfstkoude hun zenuwen kunnen bekoelen en hadden enige hon derden parochianen van het gehucht Vij len deze komst afgewacht. Het was bur gemeester Maenen van Vaals, die hier Vader abt en de nieuwe prior, Dom Vin cent Truyen, kleinzoon van Limburgs boeren-apostel Jan Truyen, in zijn ge meente welkom heette. Hij noemde de terugkeer van Benedictijnen in de St. Benedictusberg een feit van uitzonder lijke betekenis, niet alleen voor Vaals, maar voor het gehele gewest. Kinderen met bloemenkransen verwelkomen Dom Mahler en de nieuwe communauteit bij hun in tocht in de St. Benedictusberg. Een vijftal personen, verdacht van op lichting op grote schaal, moesten Don derdag voor de Haagse rechtbank ver schijnen om zich te verantwoorden voor de wijze waarop zij een Amster damse zakenvrouw, die in textielgoede- ren handelde en een Voorburgse zaken man om de tuin hadden geleid. F. R., een 28-jarige handelsagent uit 's-Gravenhage hoorde anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Hij erkende dat hij in 1950 te Voorburg de zakenman D. in samenwer king met J. B. en R. van N., beiden uit Den Haag, voor enkele duizenden gul dens had opgelicht. Mej. van B. Uit Amsterdam leveide voor 25.000 gulden textielgoederen aan net drietal. Dit kostte haar haar hele vermogen, en, ZU verklaarde hedenmor- fed als getuige gehoord, dat zij haar handel in textielgoederen er aan had "meten geven, en nu nog met een schuld Van 25.000 gulden zit. De erepromotie van Prins Bernhard aan de Technische Hogeschool te Delft, zal Vrij dagavond in het televisieprogramma van de AVro worden uitgezonden. Een speciale film zal voor dit doel worden opgenomen, die binnen enkele uren zal hioeten worden ontwikkeld en gemonteerd, *odat zij zes uur na het begin der plechtig heid. op het televisiescherm kan worden Vertoond. De Europese uitgevers van kranten "ebben vandaag een beroep gedaan op Jje V. N. om zich bezüg te houden met "et tekort aan krantenpapier. Het dagelijks bestuur van de Intern. Federatie van Uitgevers van Kranten HTEJ) heeft in de slotzitting van het Jaarlijks congres te Oslo een resolutie "angenomen, waarin aangedrongen Wordt op: een gelijike verdeling van "et krantenpapier; een intensief zoeken "aar nieuwe grondstoiïfen voor papier- Productie en tenslotte een verlaging van he bestaande prijzen van krantenpapier. De resolutie is gezonden aan de Al gemene Vergadering van de V.N. te ■Parijs. Maandag a.s. wordt e>en internationale conferentie gehouden vtan Noordzeeha- ^en-expediteurs in het gebouw van de garner van Koophandel. In totaal nemen personen aan de bes prekingen deel, an wie een tiental Nederlanders, de "yerigen Duitsers en Beïgen. v, ,oe! van de besprekin gen is de be- 'higing van de belangen, van de Noord- w ehaven-expediteurs en 'nun cliënten in -est-Europa. Advertentie In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de jf slijmoplossende, snelwerkende M AKKER S 'kreeg en luister. De kinderen, die deze gangen als speelterrein hadden veroverd werden er stil van en dromden samen in een hoekje van de refter, die als ka pel is ingericht. Hier werd een kort Lof opgedragen. Vervolgens heeft mr. R. Höppener de Benedictijnen namens het gehele Lim burgse volk welkom geheten. Hij gaf uiting aan de grote vreugde van velen nu de Benedictusberg weer bewoond is door hen, voor wie deze abdij werd ge bouwd. Dom Vincent Truyen dankte allen die gekomen waren om deze plechtige terug keer bij te wonen. Hij bracht dank aan Z. H. de Paus, die zich persoonlijk beijverd heeft om de St. Benedictusberg voor de Benedictijnen te behouden. Hij dankte ook de Pauselijke Internuntius Mgr. Giobbe en Mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond. Hij hoopte in de St. Be nedictusberg een „geestelijke kracht centrale voor het Limburgse land" te kunnen vestigen. Hierna bezichtigde het volk het kloos ter. De gangen waren plotseling vol ge roezemoes en spelende kinderen, die met potlood paters met kappen tekenden op de muur. De verkeersregeling te Rotterdam bij de voetbalwedstrijd Nederland België op Zondag 25 November a.s. zal gelijk zijn aan die, welke werd toegepast bij de 27 October j.l. gespeelde wedstrijd NederlandFinland. Gezien echter het feit, dat het aantal auto's met stadionbezoekers bij de wed strijd NederlandBelgië aanzienlijk gro ter zal zijn, wordt men met klem, aan geraden zo vroeg mogelijk te komen. Een vlotte regeling van het verkeer zal slechts mogelijk zijn als het autover keer naar het stadion tenminste reeds twee uur voor de aanvang van de wed strijd begonnen is. Ook thans zullen zij, die per motorrij tuig uit de provincies Utrecht, Friesland, Groningen, Drente, Gelderland en Over ijssel naar het stadion komen, op het verkeersplein ten Zuid-Westen van Utrecht via de grote weg naar 's-Herto- genbosch langs Vianen, Waardenburg en Gorinchem naor Rotterdam worden geleid. Hieronder volgen enige wenken: 1. Alle motorrijtuigen, komende uit de richting Kralingen en bestemd voor het stadion en Rotterdam-Zuid, worden over de iViaasDruggen geleid. 2. Overigens worden alle motorrijtui gen, komende van de rechter Maasoever en bestemd voor het stadion en Rotter dam-Zuid door de Maastunnel geleid. 3. De te volgen routes zijn in Rotter dam met rooü-gele pijlen aangegeven. 4. Voor de aanvang van de wedstrijd (van 12.0014,30 uur) wordt de Abr. van Stolkweg afgesloten voor alle ver keer in de richting Den Haag, be halve voor wielrijders. 5. Het verkeer uit de richting Dor drecht, dat niet naar het stadion gaat, kan voor de aanvang vaii de wedstrijd (vanaf 12 uur) het centrum alleen be reiken via de Maasbruggen. 6. Na afloop van de wedstrijd (16.15 uur) wordt alle verkeer uit ae Maas tunnel, dat bestemd is voor Dordrecht en verder via de Dordtsestraatweg ge leid. 7. Na afloop van de wedstrijd (van 16.15 tot afloop) wordt de Kanaalweg afgesloten voor alle verkeer, komende uit de richting Den Haag. 8. Wielrijders kunnen zowel via de Maastunnel als via de Maasbruggen tot vlak bij het stadion komen. Ook met taxi's is dit mogelijk. 9. Er zullen extra-treinen uit verschil lende richtingen rijden. Reizigers, die hiermede komen, kunnen vlak voor net stadion (halte Stadion Feijenoora) uit en instappen. Zij, die op het Maasstati on aankomen, zullen daar extra trams of bussen vinden, die een directe ver binding met het stadion onderhouden. Tenslotte wordt nog opgemerkt, aat het nog steeds voorkomt, dat motorrij tuigen, hetzij door technische gebreken, hetzij door benzinegebrek of anderszins in de Maastunnel of op de Maasbruggen blijven steken. Tegen hen, die hierdoor verkeersstagnaties in of op de toch al zo kwetsbare oeververbindingen veroorza ken, zullen thans zeer strenge maatre gelen worden getroffen. tut Iti 27. Na een korte aarzeling besluit Eric de sporendie in Noordelijke richting dus naar het gebergte leiden, te volgen. Wolf loopt snuffelend, de neus dicht bij de grond, voor zijn meester uit. Het glooiende landschap en de verspreide bos- partijen maken het moeilijk om over grotere afstand de richting te bepalen, die de onbekende gekozen heeft. Eensklaps wordt de Noorman er zich van bewust, dat de zon, die hij eerst in de rug had, hem nu van rechts in het gelaat schijnt. Opmerkzaam geworden houdt hij de stand van de zon voortdurend in het oog en stelt vast, dat het spoor in een grote, wijde kring loopt, om eindelijk naar het Zuiden af te buigen. Bevreemd gaat de koning verder. De voetafdrukken leiden hem naar een gebied, waar de bosjes geleidelijk dichter worden en weldra bevindt Eric zich weer in het woud, waar de koolzwarte over een smal wildpaadje slechts langzaam vooruit kan komen. Plotseling begint de adelaar onrustig te worden. Met een sprongetje komt hij op Eric's arm terecht en scherp krijsend fladdert de roofvogel op De dicht opeen - staande bomen dwingen de arend om dicht boven de grond te blijven, maar met enkele slagen van zijn machtige vleugels verwijdert hij zich snel van zijn meester. Verbaasd volgt de Noorman de volkomen onverwachte bewegingen van de jonge adelaar, zo fel heeft hij de vogel nog nimmer horen krijsen en ook nog nooit heeft het arendsjong hem zonder aansporing verlaten. Met de eigenaardige waarnemingszin, die hem aangeboren is, ruikt Eri-c als het ware het gevaar. Hij draait zich met een ruk in het zadel om En slechts een onderdeel van een seconde later snort een welgerichte pijl rakelings langs het hoofd van de Noorman Naar wij vernemen hoopt de P.T.T. over enkele maanden in Zuid-Limburg een experimentele frequentie-modula tiezender in gebruik te nemen, waar mee men beoogt de ontvangst vooral van Hilversum in dit heuvelachtige gebied te verbeteren. Het betreft hier een eerste onderzoek van de mogelijkheden om van het am plitude-modulatiesysteem één zen der, welke het gehele land bestrijkt over te schakelen op het frequentie- modulatiesysteem, waarbij een groter aantal kleine zenders een beperkt ge bied bestrijkt. Bij de laatste methode heeft men minder last van het „ge drang om de golflengten" en kan de Bij' de Tweede Kamer is thans inge diend een ontwerp van wet tot het doen vervallen van de uitkering bij overlij den van de verplicht verzekerden bij de algemene ziekenfondsen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: De uitkering bij overlijden van de verplicht verzekerden bij de algemene ziekenfondsen is in 1941 op aandrang van de bezettende mogendheid inge voerd. Zij behoorde voordien niet tot dg traditionele verstrekkingen der zieken fondsen. In ons land was nooit de behoefte gevoeld aan een zodanige uitkering, om dat de begrafenisverzekering hier te lande in zeer brede kring is ingebur gerd. Een belangrijk nadeel van het be staande recht op een uitkering bij over lijden is, dat de verzekerden bij het entrée van hun werkzaamheden in loondienst het recht op bedoelde uitke ring verliezen. Het gevolg hiervan is, dat de verzekerden veelal gedurende lange jaren mede voor deze uitkering premie betalen, doch dat deze uitke ring alleen ten goede komt aan hen, die vóór het einde van hun dienstbetrek king komen te overlijden. Voorts is het gevaar niet denkbeeldig, dat ten gevolge van het tijdelijk recht op een uitkering het tijdig sluiten van een be grafenisverzekering ten onrechte wordt nagelaten. De Ziekenfondsraad heeft zich met het wetsontwerp kunnen verenigen. DE RUSSEN KOMEN VERTALINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Toen bevalen ze ons om hout te halen. Waar vandaan?" vroegen we argeloos. „Waar vandaan?" bulderde de sol daat. „Daar!" en hij wees naar het viak- Oom Jozef beroofd van zijn brandhout, Mathilde en Lina hadden hun tenten zijn schutting, zijn oven en het deksel ie de keuken opgeslagen. Ofschoon ze van zijn put, maar de vrachtwagen was sinds vanmorgen ijverig aan de slag wa- U,R ,zl-'n hachelijke positie verlost en ren geweest om alles op zijn plaats te bygelegen boerenhuisje, dat aan een stond goed en wel aan de andere kant kriig|n heerste er nog een onhe^hriife oude boer met viif dochters en een kne van de rivier, zodat er toch nos hoon £12?? F, cL °nbeschrijfe oude boer met vijf dochters en een koe van de rivier, zodat er toch nog hoop toebehoorde, die „Oom Jozef" genoemd bestond, dat de oorlog gewonnen werd werd. Dus begonnen wij en een paar van de boeren al het hout weg te halen dat naast Oom Jozefs huisje stond opge stapeld, terwijl zijn dochters boos en bang uit het raam toekeken. We raap ten alle houtblokken en planken, die daar waren, bij elkaar. En toen begon nen ze met zoveel geschreeuw en gebul der, als ook het bouwen der pyramiden begeleid moet hebben, de vrachtwagen in positie te brengen. Na een paar ver geefse pogingen viel het een van de De Russen reden weg zonder een poging te doen om de brug voor de anderen weer in orde te maken. Het duurde zelfs ver schillende dagen, voordat iemand zich de moeite nam oift een mededeling aan lijke rommel. Maar het is dan ook een heel probleem om plaats te maken in zo'n klein huisje voor vijftien mensen en een kanarie. En Mathilde hielp niet mee. Onderweg hierheen was Mathilde beroofd van haar handtas met al haar te brengen, dat de brug stuk was, zodat spaarcentjes en papieren, en ze was nu er de hele dag karren, auto's, vrachtwa gens en andere voertuigen de gevaarlij ke weg naar de rivier afreden om dan in de diepste wanhoop gedompeld. Lina had al sinds lang al haar bezittingen ver loren, welke haar op het Herenhuis Russen in, dat het beter was om inplaats bromden en gromden in de eerste ver weer terug te moeten keren. De paar- ontstolen waren, en ze was even vrij den gleden uit en viëlen op de steile, van wereldse goederen als Boeddha Gau- bevroren helling, en de vrachtwagens tama zelf. Dit was al dadelijk in het be- van te proberen de glibberige stenen uit het rivierbed op te stapelen, het beton nen deksel van Oom Jozef's put te ge bruiken ais steun voor de geïmproviseer de hefbomen. De boeren weigerden, zo- snelling, terwijl hun wielen hulpeloos ronddraaien zonder geruime tijd ook maar een meter vooruit te komen tegen die gladde steilte. Hoewel tientallen, zelfs honderden mensen daar onverrich- gin gebeurd. Toen de Russen haar uit de kamer zetten, hadden ze haar verze kerd, dat het niet nodig was om iets mee te nemen. ,,We laten arme mensen met rust. Je zult niets kwijt raken. Je zult het zien, als je morgen terug komt. riat iJJ 1r iuu net zien, ais je ""«sen lerug Komi. haln z rw" I f deksel gingen terzake moesten omkeren dacht toch En de volgende dag kon ze inderdaad naien. Ze tilden het op, zetten het op z n niemand er aan om een mededeling aan 1 *~v-" "ft xx Ïiivniaiiu v-1 vcu "iCUCUCtlllg ami Kant en begonnen met veel geestdrift te slaan, dat de weg daar versperd was. en energie de zware cementen schijf naar de rivier te rollen. Natuurlijk wa ren ze niet in staat om het deksel te gen te houden toen het de rivieroever bereikt had, en onder algemeen gelach verdween het met een geweldige plons in het water. Er kon van niemand ver- Ik klom de Gekkenberg op, nieuws gierig om te zien, hoe ons nieuwe huis er zou uitzien. De weg er heen leidde door een dicht op elkaar gebouwde groep boerenhuisjes. Dat de boeren hier zeggen, tot de arme mensen te behoren, want ze hadden haar letterlijk alles ontstolen. Mathilde echter bezat nog de houten kist van reusachtige afmetingen, welke haar schatten bevatte, en waar op ze nu om beurten zat te snikken, te snuiven, te grienen en te schelden, al- X 1 1 Oil LI X V V11, v L^ fz, X - OXlv** *- x OvXXL>XVi\ op die stelle, ongure plek hun huisjes jeen maar omdat ze haar handtas wacht woitién, dat hU zich 3e mheité i»T m« hi» W,,,f 14 - «6 had". mest en stro, want aan strozakken was gaf om het weer uit de rivier op te vis sen, zodat zij naar andere middelen uit keken om zich een vast punt te ver schaffen voor Archimedes' alvermogen sinds lang geen behoefte meer geweest. In hun kleine stallen stonden nu nog van dezelfde groep, die ons uit het huis gezet had, kwamen om een ijzeren kachel op te zetten, welke zij, zoals ons bpfhrtnm xi,,Vi.Mr~ m nun Kieme stanen stonden nu nog de netboom Hun blik viel op Oom Jo- sjcchts kiejne gewonde Donevs welke later bleek, doodkalm van onze buren zef's openlucht-oven, waarin hij zijn s, Kleine, gewonm poneys,_ wente rte himnzroc w brood placht te bakken. En opgehitst varnensstauen wonaer —ns —s l°nruite anSerf PPC,ÏL™s*£,n Si boven wonder, echte varkens 'knorden, de Zwijger en Marietta, stak nu en dan Helemaal op de top van de heuvel ff" stond het huisje dat ons toegewezen ten uit andere compagnieën, begonnen zij die oven met verdubbelde energie te demonteren. De sergeant, die de leiding had en verveeld bij de vrachtwagen stond te wachten, gaf uit louter verveling een trap tegen de cementen ring, welke in ondiep water lag, en het deksel rolde langzaam verder om kalm en voorgoed g in de diepte te verdwijnen. Toen keek Jumbo, die prijs stelde hij triomfantelijk rond naar de omstan pivuiiic ixiviiit;, ^cwuuuc puucya, weme - - de Russen hun gegeven hadden, hoewel gestolen hadden. De eigenares van het er nog in twee varkensstallen, wonder huisje, Julie, de oude keukenmeid van - - de Zwijger en Marietta, stak nu en dan haar neus om de deur en keek vol af- grijzen naar wat er met haar huis ge was, doch het was niet geel geverfd, beurde. Maar wat kon ze er aan doen? maar rose. Het bevatte een keuken, een Vanmorgen was ieder huis in het dorp poppenhuisachtige vestibule met glazen geteld en van een groen geschilderd deuren en een kamer zonder kachel. In nummer voorzien. Op die manier was die ene kamer hadden de Hongaren zien ieder huis, zonder dat de eigenaars er iets van wisten, in handen van het Rode Leger overgegaan. kwaliteit van de ontvangst zeer goed zijn, als aan zekere voorwaarden vol daan wordt. De kleine zenders kunnen ontvangen worden binnen een straal van om de gedachten te bepalen 30 km. Voorwaarde is evenwel, dat de ontvangtoestellen voor de frequentie modulatie geschikt worden gemaakt, wellicht door middel van een voorzet- apparaat. Reeds geruime tijd is men deze za ken aan het onderzoeken; wanneer be gin volgend jaar in Limburg het expe riment begint, zal de P.T.T. van speciale medewerkers rapport uitgebracht krij gen over hun bevindingen inzake de ontvangst. Zuid-Limburg is gekozen als eerste werkterrein, omdat daar Duitse zenders het goed ontvangen van Hil versum bemoeilijken. Als de resultaten bevredigend uitval len, kan overwogen worden ook op an dere plaatsen frequentie-modulatiezen ders te bouwen. Vermoedelijk zou met een dozijn van deze zenders het gehele land bestreken kunnen worden. Over de kosten van een en ander kon men ons, zolang de zaak nog in het experimen tele stadium verkeert, geen exacte ge gevens verstrekken. Advertentie Mijnhardt's K.iespijnpoeders.Doos 47ct De minister van Verkeer en Water staat merkte in zijn Memorie van Ant woord over de PTT-begroting op, dat aan een verhoging van enige PTT-ta- rieven tot waarborging van een betere economische basis niet zal kunnen wor den ontkomen. Een verhoging van telefoontarieven heeft bovendien tot gevolg, dat de on gezonde stimulans, welke gelegen kan zijn in te lage en bedrijfs-economiscn niet verantwoorde tarieven, wordt op geheven. Dit heeft een ongunstig ef fect op bepaalde investeringsbehoeften, welke bij het PTT-bedrijf grotendeels op het gebied van de telefonie liggen- De winst op de telefoonexploitatie is als boekwinst te beschouwen, zodat er zeker aanleiding is tot verhoging van de telefoontarieven. Ten overvloede zij vermeld, dat de telefoontarieven sinds 1930 met slechts pl.m. veertig procent zijn verhoogd, zulks- in tegenstelling met de belangrijk grotere verhoging, die op tal van andere Vergoedingen en diensten zijn gelegd. Verhoging van de posttarieven zal niet kunnen worden vermeden, aange zien op het onderdeel van de poste rijen mede als gevolg van de stijgende loonlasten verlies wordt geleden. De telegramtarieven zullen een betrekke lijk bescheiden verhoging ondergaan. Een verlaging van de tarieven voor telefoongesprekken in verkeer met de Benelux-partners is niet te verwachten, daar de administraties van België en Luxemburg te kennen hebben gegeven een verlaging van haar aandelen in het verkeer met Nederland, welke reeds aan de lage kant zijn, niet in overwe ging te kunnen nemen- Advertentie Het horloge dat precies met de tijd meegaat! Verkrijgbaar bij elke goede horloger op wat rust, had de vestibule gekozen voor een toe- ders. In minder dan een half uur was vlucht voor zichzelf en de drie Polen. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) Aan de Zutphenseweg te Lochem is sedert enkele dagen Neerlands modern ste pluimveebedrijf in exploitatie: een volautomatische legbatterijencafetaria voor ruim duizend kippen. Dit legbatte rijensysteem, dat in Engeland jaren ge leden grote omwenteling in de nuts- pluimveehouderij teweeg heeft gebracht, is gebaseerd op de ervaring dat vast zittende kippen beter in conditie zijn, veel werk besparen en een grotere pro ductie hebben. De hennen zitten hier in draadkooien (batterijen), die nooit schoongemaakt behoeven te worden om dat de mest door de draadbodem op een glazen plaat valt, die weer automatisch wordt gereinigd door een rubber schra per. Deze schraper is bevestigd aan de cafetaria, d.i. een automatisch langs de kooien lopende combinatie van voeder bak, gritbak en waterbak. In anderhalf uur tijds komen vier van deze cafetaria's langs elke kooi: de hen krijgt dan telkens acht minuten voor het nuttigen van voer, vier minuten voor water. (Ook de water bakken worden natuurlijk automatisch gevuld!). De kippen op deze batterijen zijn ge zonder en rustiger dan hun loslopende zusters! Zij leggen daardoor meer eie ren: een gemiddelde van 240 per kip per jaar tegen 175 van een loslopende kip. Productiecijfers van 300 stuks eieren per kip per jaar zijn bij dit systeem geen uit zondering. (De kampioenleghen 1950 in Engeland een zwarte leghorn pro duceerde 420 eieren in 360 dagen!!) De grote voordelen van dit systeem, dat ongetwijfeld in Nederland ingang zal vinden, zijn 80 pet. arbeidsbespa ring, 40 pet. voederbesparing en een winst van minstens 25 pet. op de leg- capaciteit. Bovendien zijn veel kippen te houden op een klein stukje grond (duizend op 180 vierkante meter), is de controle op alle dieren zeer een voudig, kunnen de eieren, die schoon en zonder breuk uit het hok rollen, gemakkelijk verzameld worden, ko men er omdat geen hout aan de hokken is verwerkt bijna geen ziek ten onder de hennen voor en zijn de aanschafkosten van een dergelijke in stallatie betrekkelijk gering. Buiten- hokken met toebehoren voor duizend kippen kosten n.L ongeveer tweemaal zo veel als een complete legbatterij- installatie voor hetzelfde aantal hoeii- ders. Tenslotte: in het nieuwe Lochemse bedrijf speelt de hele dag de radio. Mu ziek en gesproken woord, vertelde de heer Ten Hoopen (de eigenaar van dit bedrijf), maken de kippen rustig. Deze rust komt weer ten goede aan de leg- capaciteit van de hen. En daar gaat het om! Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s, Willem Ruys (20 No vember), Nieuw-Guinea s.s. Raki (20 De cember), Antillen m.s. Bennekom (20 No vember), Suriname m.s. Stentor (20 No vember), Canada s.s. Algonquin Victory (19 November), m.s. Westerdam (22 No vember), Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland (17 November). V-W W >~*vW WTOVidW.- De kippen in hun draadkociien. Teneinde de beschikking over de voor de Nationale Reserve omschreven taken nodige vrijwilligers te verkrijgen ligt het in de bedoeling van de regering enkele financiële voorzieningen te tref fen, die de aanmelding bij de Nationale Reserve kunnen bevorderen, aldus deelt minister Staf in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer mede. Deze financiële voorzieningen zullen naar het oordeel van de regering dienen te bestaan in een premie, waarop de vrijwilliger recht heeft, indien hij zijn dienst gedurende een bepaalde periode tot tevredenheid heeft verricht en in een verhoging van de vergoeding, waarop de vrijwilliger recht heeft, indien hij voor oefening in werkelijke dienst komt en niet in het genot is van bezoldiging als militair. Voorts wordt een stimulerende invloed op de aanmelding verwacht van de gro tere differentiatie in militaire werk zaamheden (infanterie, luchtdoelartille rie en luchtwachtdienst), welke binnen het raam van de Nationale Reserve zal worden geschapen. De regering is voornemens na het tot stand komen van een wijziging van het De belangstelling voor de emissie van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisch vaart was niet groot, zo deelt men ons van de zijde der emittenten mede. Er werd voor een gering bedrag ingeschreven. De geringe belangstelling voor de in schrijving wordt een gevolg geacht van de moeilijke technische positie van de kapitaalmarkt, waarop door vele in stellingen een beroep wordt gedaan. besluit Nationale Reserve in samenwer king met het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag een krachtige actie te voeren om toetreding tot de Nationale Reserve te bevorderen. Het is niet mogelijk, ten aanzien van studenten aan universiteiten en hoge scholen een soepeler gedragslijn bij het verlenen van uitstel van eerste oefening te, volgen. Met een rationele en effici ënte opbouw van de strijdmacht is het niet in overeenstemming te brengen om grote groepen te vergunnen op betrek kelijk oude leeftijd (b.v. 26 of 27 Jas1") de eerste oefening aan te vangen. Het is niet uitgesloten, dat in de komende jaren noodgedwongen tot vervroegde in lijving moet worden overgegaan in ver band met de grotere contingenten, die geoefend zullen moeten worden. Aan uitbreiding van de bestaande faciliteiten valt voorshands niet te den ken, ook niet ten aanzien van degenen, die door de oorlogsomstandigheden in Nederland of in Indonesië vertraging in Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Sep tember 5707 woningen voltooid. Voor 6141 gezinnen werd nieuwe huisvesting geschapen. In de eerste drie kwartalen van 1951 werden in totaal 42031 nieuwe woningen opgeleverd, waaronder 3097 duplexwoningen. zodat in de eerste ne gen maanden van dit jaar 45128 gezin nen onderdak zijn gebracht. Sedert de bevrijding zijn thans opge leverd 179.738 nieuwe woningen, waar in begrepen zijn 9980 duplexwoningen, In totaal is dus thans voor 189.718 ge zinnen nieuwe woonruimte na de bevrij ding beschikbaar gekomen. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen eind September bedroeg 41.261. Het vorig jaar om deze tijd waren 51.872 woningen in aanbouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3