Gestedie bij toverslag de vrees zou doen verdwijnen. helaas uitgebleven TOON VAN ZIJN REDE WAS IETS BESCHAAFDER Geallieerden stemmen toe in demarcatie-voorstel Minstens 100.000 daklozen in de Po-vallei Tussen neus en lippen zame cijfers Streven naar macht Duizenden wachten op dijken en daken van huizen op redding Volksstemming in Soedan Onbestendig weer In spanning luisterende Vergadering der V.N. teleurgesteld Mits binnen 30 dagen accoord bereikt wordt over andere punten Elfjarig meisje gedood Engeland bereid vast omlijnd voorstel in overweging te nemen Geheime Arabische missie naar Marokko? „Van Galenblijft in de Koreaanse wateren Vrachtauto te laat gezien en overreden 1500 VLIEGTUIGEN IN O.-DUITSLAND 75sfe JAARGANG No. 25229 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 H. Vader veroordeelt Mtictó Bij de onderhandelingen ovei een wapenstilstand in Korea hebben de geallieerden ermee ingestemd de demarcatielijn vast te stellen langs de huidige frontlijn onder voorwaarde, dat over de andere punten van de agenda binnen 30 dagen over eenstemming zou worden be reikt. Als binnen die periode geen overeenstemming zou zijn bereikt, zouden de verbonde nen zich het recht voorbehou den opnieuw de kwestie van de demarcatielijn op te wer. pen, zo meldt Reuter uit Pan Moen Jon. Gen.-maj. Henry Hodes dien de het voorstel vandaag te Pan Moen Jon in. De Noordelijken zullen er waarschijnlijk Zondag morgen op antwoorden. Aflossing geschiedt echter op normale wijze Van Russische luchtmacht VOCOMtf ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Sevenn. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Pluvius heeft zich deze week in ons land niet onbetuigd gelaten. Op de mees te dagen viel er regen. Vooral in het begin van de week werden grote hoeveelheden in het Oosten van ons land gemeten; in twee dagen 30 35 mm. Zowel vandaag als morgen zal het weer een regenachtig karakter hou den. Van Frankrijk bewegen zich n.l. kleine randstoringen met veel bewolking en af en toe enige lichte regen naar onze omgeving. Van de Oceaan nadert een nieuwe depressie in de richting van de Golf van Biscaye. Deze wordt door het K.N.M.I. in de loop van morgen over ons land verwacht, hetgeen opnieuw aan leiding tot onbestendig en regenachtig weer zal geven. (Van een bijzondere medewerker) De herdenking van het 25-jarig be staan van het Centraal Comité van Samenwerking inzake voor lichting bij Beroepskeuze heeft het vraagstuk van de beroepskeuzevoorlich ting weer eens heel duidelijk in de pu blieke belangstelling geplaatst. Niet al leen de samenstelling van het publiek op de avond van de herdenking, maar ook de beide inleidingen, resp. van Prof. Chorus en de heer v. d. Vlist hebben doen uitkomen, van welke grote maat schappelijke waarde de beroepskeuze voorlichting moet worden geacht. De in leiding van de heer v. d. Vlist was wel erg openhartig over de verhouding Overheid-particulier initiatief. Sommige deelnemers aan de herdenkingszitting vonden het zelfs meer openhartig dan tactisch, toen de heer v. d. Vlist in het bijzijn van een officieel vertegenwoordi ger van de Minister als zijn mening uit sprak dat de Overheid kennelijk het particulier initiatief geen goed hart toe draagt. Zonder twijfel was het interes sant, dit te vernemen uit de mond van een man, die in politicis behoort tot de politieke groepering, die in December van het vorig jaar in de Tweede Kamer tegen de motie-De Kort stemde. Maar we kunnen ons zijn enigszin? bittere opmer king goed indenken, wanneer we daar naast beluisterden, dat talrijke particu liere bureaux het werk zullen moeten staken. indien niet op korte termijn door de overheid financiële hulp wordt geboden. Welke gevolgen dit voor het werk van de beroepskeuzevoorlichting zal hebben, leert ons de dezer dagen ver schenen statistiek van de voorlichting bij beroepskeuze- en personeelselectie over 1950. Uit deze statistiek blijkt dat over 1950 door de 112 beroepskeuzevoorlich tingsbureau in Nederland 63172 adviezen werden uitgebracht Van deze 112 bu reaux zijn 24 afdelingen van de G.A.B.'s, 12 overige Overheidsinstellingen f meest al gemeentelijke commissies) en 76 par ticuliere bureaux. Een van de eerste din gen die in deze cijfers opvallen is, dat de afdelingen van de G.A.B.'s totaal uit brachten 24489 adviezen, de overige over- heidsbureaux samen 15364. De G.A.B.'s werden dus gemiddeld door 1000 advies- vragenden bezocht, de overige overheids instellingen door ruim 1300 per bureau. De 76 particuliere instellingen brachten gezamenlijk 22819 adviezen uit en be reikten aizo een gemiddeld bezoek van iets meer dan 300. De oppervlakkige beschouwer zou hier uit kunnen aflei den dat ..dus" de belangstelling van het publiek op de eerste plaat? uitgaat naar Overheidsinstituten. Maar hier is ruim te voor twee kanttekeningen. De eerste en voornaamste is wel deze. dat bij de meeste overheidsinstituten dr adviezen gratis worden uitgebracht. De z.g. ta- rivering bij de G.A.B.'s die per 1 Maart 1950 werd ingevoerd was voor de mees te adviesvragenden geen belemmering om voor een uiterst geringe vergoeding een advies te ontvangen. In zeer veel geval len was van enige vergoeding helemaal geen sprake. Bij de particuliere bureaux variëren de tarieven van een geringe vergoeding van enkele guldens tot "be dragen van f 50.a f 60.per advies. En nu hebben we hier alleen nog maar op het oog de instituten, die werken zonder het oogmerk „winst" te behalen. De par ticuliere bureaux zijn desondanks alle. bijna zonder uitzondering financieel noodlijdend. (Vervolg op pap. 5) VISHINSKY DOET VIER OUDE VOORSTELLEN gegeven werden., onderstreepten de angst welke Rusland blijkbaar heeft voor de voorsprong van Amerika op het gebied der atoomwapenen. Bovendien schijnt het Kremlin ongerust te zijn over het psychologisch succes dat het vredesoffensief van de Grote Drie heeft geboekt. Het uitgangspunt van de Rus sen en als het ware de grondslag van hun voorstellen is dan ook het verbod van het atoomwapen. In het voorstel tot verhoudingsgewijze ontwapening ligt evenals in het voor gaande niets nieuws. Rusland, dat niet ontwapend heeft, zou daardoor zijn voorsprong op het gebied van land- en luchtmacht behouden. De rol die de Veiligheidsraad, welke de Russen met hun veto beheersen, in deze voorstellen speelt is opmerkelijk. Tenslotte spreekt het voorstel alleen over de vijf grote mogendheden, waardoor de kleinere staten, dus ook de satellietstaten, vrije lijk hun gang zouden kunnen gaan, het geen voor een gecentraliseerd blok als het oostelijke grote voordelen zou bie den. De Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Dean Acheson, ver klaarde aan de pers dat het enige be moedigende feit dat uit de tweede rede van Vishinsky kon worden afgeleid zijn besluit is om niet meer te lachen en toe te geven dat hij de voorstellen van de Westerse mogendheden nu gelezen had. Voor het overige mocht' men er geen aanmoediging in vinden tot ernstige sa menwerking om tot reële beperking van de bewapening te komen. De Ame rikaanse minster prees de wijsheid en de breedheid van visie van zijn Franse collega Schuman en was het met hem eens dat het de vraag thans is of er al of niet bereidheid bestaat om tot han delen over te gaan. Vishinsky heeft vol gens Dean Acheson nog altijd geen neen gezegd. De kapitein der mariniers J. Dourlein is benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. Deze onderschei ding is toegekend wegens zijn optreden In een toespraak tot de nieuwe Finse gezant bij de Heilige Stoel, de voorma lige minister van Buitenlandse Zaken Ake Henrik Gartz, die zijn geloofsbrie ven kwam aanbieden, heeft Z. H. cie Paus Vrijdag verklaard, dat de kleine naties met toenemende vrees de ge schillen gadeslaan tussen grote mo gendheden ^en groepen van staten bin nen haar respectieve invloedssferen. Het zijn juist de kleine naties, die, met zeer begrijpelijke angst, hopen het dagen te kunnen begroeten van een nieuwe geest, gericht op bevrijding van de samenwerking der volkeren en hun gemeenschapsleven van de akelige nachtmerrie van een ongebreidelde zucht naar macht, aldus de Paus. pers is verstrekt, terwijl de wapenstil standsbesprekingen in een critiek sta dium verkeren. Generaal Ridgway heeft zijn „uiterste spijt" betuigd over het feit. dat luite nant-kolonel Hanley een bericht over het vermoorden van krijgsgevangenen door de Noordelijken heeft gepubli ceerd, doch ontkende niet de juistheid van de in Hanley's verklaring gegeven bijzonderheden. 'Generaal Matthew Ridgway. de op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Korea, liet vandaag in een speciaal communiqué over de ge ruchtmakende onthullingen over mas sale moord op geallieerde krijgsgevan genen in Korea uitdrukkelijk weten dat zij „hoegenaamd geen verband" hielden niet de wapenstilstandsonderhandelin gen. Hij maakte bekend dat langer dan een jaar bewijsmateriaal was verzameld en dat indertijd was besloten die gege vens te gelegener tijd en in overleg met de Amerikaanse regering te publiceren. Er werden bijzonderheden verzameld voor een rapport aan Washington. Voor dit gepubliceerd zou worden zouden de verwanten op de hoogte worden ge steld. Radio Peking wees vandaag de geal lieerde beschuldigingen, dat duizenden geallieerde krijgsgevangenen in Korea door de Noordelijken waren omge bracht, als „een schaamteloos verzinsel" van de hand en beschuldigde op zijn beurt de geallieerden er van duizenden Noordelijke krijgsgevangenen „op on menselijke wijze te hebben afgeslacht", aldus meldt U.P. De andere agendapunten waarover nog geen overeenstemming Is bereikt zijn: Samenstelling, gezag en functies van het orgaan dat moet toezien op nale ving van de bestandsvoorwaarden- Regeling voor hetgeen moet geschie den met de krijgsgevangenen. Aanbevelingen voor alle betrokken re geringen met betrekking tot andere vraagstukken die tijdens de bestands bespreking zijn gerezen. Vrijdagavond zijn in Washington op het ministerie van buitenlandse zaken vertegenwoordigers van de geallieerden in Korea bijeengekomen om de berich ten te bespreken, volgens welke dui zenden geallieerde krijgsgevangenen in Korea door de communisten zijn ge dood. De besprekingen zijn achter ge sloten deuren gevoerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft Vrijdag verklaard, dat de Amerikaanse stafchefs generaal Ridgway telegrafisch om een volledig verslag hebben ge vraagd. Onder andere willen zij weten op grond waarvan de cijfers zijn op gesteld en waarom het bericht aan de Het Egyptische blad „Al Ahram" pu bliceerde Vrijdag een bericht uit Parijs, dat de secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Azam Pasja, een geheime missie naar Marokko zou hebben gezon den, die tot opdracht zou hebben met de sultan van Marokko te beraadslagen en een tot in bijzonderheden uitgewerkt rapport over de toestand in Marokko op te stellen. In de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Marine is medegedeeld, dat de regering niet voornemens is, de Nederlandse torpedobootjager uit de Koreaanse wateren terug te roepen. Hier door blijkt ongerustheid te zijn ontstaan bij familieleden van opvarenden van de „Van Galen". Naar aanleiding hiervan wijst men ons van de zijde van het ministerie van Marine er op, dat de af lossing van de „Van Galen" op normale wijze zal geschieden. (Van onze correspondent) In de Steenhouwersstraat te Harlingen is Vrijdag tegen de middag de U-jarige Welly van der Schaar, dochtertje van een landbouwer, onder Wijnaldum door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. Het kind kwam uit school en was op de fiets op weg naar haar kosthuis. Bij het nemen van een bocht heeft zij de vrachtauto te laat opgemerkt en werd door de achterwielen van de beladen vrachtwagen over het hoofd gereden Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets minder zacht. Zondag: Zon 8.03—16.46 Maan 20.08—12.50. Maandag: Zon 8.05—16.45 Maan 21.20—13.14. Zij, die in de toekomst nog de behoefte zouden voelen aan een bedevaart naar Berchtesgaden, zullen er wein'ig bezienswaardigs meer aantreffen. De resten van Hitler's luxueuze residentie (links op de achtergrond) en van Goering's villa worden volledig opgeruimd en op het kale terrein zal bos geplant worden. se soldaten en brandweerlieden by te staan bij het werk aan de dijken in het bedreigde gebied. Het Canadese Rode Kruis heeft uit zijn voorraden in Zwitserland voor 10.000 dollar aan kleding en gummilaar zen aangeboden aan de slachtoffers van de overstromingsramp. Het Zwitserse Rode Kruis heeft 10.000 francs ter be schikking gesteld. Het gehele Rode-Kruispersoneel in Stiermarken (Oostenrijk) heeft toezeg ging gekregen zich gereed te houden voor hulpverlening in Noord-Italië. Het water van de Po, dat nu het Ooste lijke gedeelte van de Povallei en de l ó- delta teistert, heeft Vrijdag de. buitenwij ken van Rovigo bereikt. In Rovigo zijn duizenden vluchtelingen uit de 80.000 ha. overstroomd landbouwgebied onderge bracht. Volgens een bericht heeft een militair vliegtuig op het laatste ogenblik de dqken van het „witte-kanaal" ten Zuiden van de stad met bommen be stookt, in de hoop, dat het overstro mingswater kan worden afgeleid en de stad kan worden gespaard. Hoewel nog geen officiële cijfers be kend zijn, vreest men, dat tenminste 50 personen om het leven zyn gekomen. Het aantal daklozen wordt geraamd op minstens 100.000. Vrijdag werden een Oneeriyke concurrentie Een hotelhouder uit Hanau, Duitsland, is door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, omdat hij in een hotel van een concur rent wandluizen had laten binnensmokkelen. De on eerlijke hotelhouder had dit karweitje door een familielid laten opknap pen. Deze bekende in de rechtszaal, dat hij op bevel van zijn oom twee dozijn wandluizen in de „Hanau- er Hof" had gebracht, een hotel dat tegenover dat van zijn oom was gelegen. Hij liet de rekening zien, die hij van een biologisch instituut in Hannover had gekregen. waarvan hij ..twee dozijn van het hard nekkigste soort wandlui zen" had betrokken. De importeur kreeg 340 mark boete. De hotelier van de „Hanauer Hof" had de zaak voor de rechtbank gebracht. Hij vertelde, dat hij kort na de opening van zijn hotel een aantal ka niers moest reserveren voor raadselachtige ge vallen" Toen de gasten korte tijd later begonnen te klagen over wandluizen in de kamers wist hij, dat dit sabotage wasAls be wijsmateriaal bracht hij 23 dode wandluizen mee in de rechtszaal, die door de dader onmiddellijk her kend werden als de soort, ■die hij geïmporteerd had. Buitenkansje voor philatelisten Enige tijd geleden werd een oud huis in Jonköping Zwedenafgebroken. Op het ogenblik zijn een aan tal postzegelverzamelaars druk bezig de vuilnishoop van de stad ondersteboven te keren in de hoop enkele zeldzame postzegels te vinden. Er bestaat ver band tussen deze twee fei ten. Het is namelijk geble ken, dat tussen de zolde ring van het afgebroken huis een aantal brieven uit de 18de en 19de eeuw moet hebben gezeten. Ver schillende zegels, die een waarde hebben van vier dollar zijn al gevonden. Er moeten echter zegels bij zijn, die 300 dollar per stuk waard zijn. Televisie in dienst der luchtvaart De televisie is haar tri omftocht begonnen. Op het Londense vliegveld worden thans televisie- proeven genomen teneinde het luchtverkeer te vereen voudigen. Men is name lijk van plan radar met televisie te verbinden. Speciaal daarin opgeleid personeel zal het op het radarscherm opgenomen beeld per televisie door zenden naar de verschil lende posten op het vlieg veld. Tot nu toe werd tele fonisch doorgegeven, wat op het radarscherm te zien was. Het nieuwe systeem zou veel veiliger en sneller werken. koning van Egypte" zijn gericht. Stamhoofden en Zuid-Soedanese leden der wetgevende vergadei-ing van de Soe dan hebben Vrijdag gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waarin zij zeg; ~n zo spoedig mogelijk zelfbestuur voor de Soedan te wensen. De opstellers der ver klaring, die zeggen zeventig procent van de Soedanese bevolking te vertegen woordigen, verklaren verder: „Zolang het zelfbestuur nog geen feit is zijn wij er voor dat Engeland het beheerschap over de Soedan behoudt. Wij zijn vol strekt tegen het drijven van Egypte ge kant. dat de Soedan onder de Egypti sche kroon wil brengen. Ook zijn wij te gen 't voorstel om een commissie der V.N. in te stellen, die belast zou zijn met het toezicht op de ontwikkeling van het zelfbeschikkingsrecht in de Soedan", HELPT D£ BISSCHOP KSTtKBN BOUWSH/ TP ic te veel voor z uitkomt uiekt 'ju overtuiging argwaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1