Vrouwe Justitia in conflict met de Friese taal wanhet^gmm DE WERELD VAN DEZE WEEK Mevrouw Roosevelt gast op „Het Oude Loo" Huwelijksbemiddeling voor katholieken Brandweer met brandspuiten koelt verhitte gemoederen Leerzame cijfers 117 millioen uit E.C.A.-gelden voor landbouwprojecten Onregelmatigheden te Maastricht Balletconcentratie op losse schroeven „Ik wil een lelijke jongen" „Ik wil een vrouw, of ze lelijk is geeft niet, als ze maar geld heeft" DEMONSTRATIES VOOR GERECHTSGEBOUW TE LEEUWARDEN Schrijver en journalist veroordeeld Philips dementeert publicatie Yogeler Bijdrctgeverhogirtg voorkomt huurverhoging Zorg voor Ned. graven in Indonesië ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Si M Woningwetwoningen Bij de bouw van nieuw ziekenhuis A" If vw BEZOEK AAN NEDERLAND SLECHTS VAN ZEER KORTE DUUR RAT noch MUIS roEIT ZE Uit 157.000 personenauto s in ons land I 85 1 Wat dat ,5e" KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN CA.O. voor visserij opgezegd Marie Thérèse Eourneau Liturgische weekkalender (Van onze correspondent) Ondanks haar spreekwoordelijke inte griteit is Vrouwe Justitia zij het zijdelings de afgelopen weken be trokken geweest in een conflict met de Friese taal, waarvan men gistermid dag voor de politierechter te Leeuwar den het laatste bedrijf mocht beleven. Hier diende namelijk de zaak tegen de heren Fedde Schurer, de bekende au teur en hoofdredacteur van de „Heeren- veense Koerier", en Tj. de Jong, mede werker van het „Bolswards Nieuws blad", die door de» kantonrechter van Heerenveen, mr J. Wolthers, wegens belediging waren aangeklaagd. Aanlei ding tot deze aanklacht vormden de artikelen, door de heren Schurer en De Jong geschreven als reactie op de hou ding van mr. Wolthers tijdens een zit ting van het kantongerecht te Heeren veen op een wijze, welke volgens de schrijvers voor de Friezen beledigend was, de Friese taal desavoueerde en al te demonstratief om een tolk verzocht, toen de terechtstaande persoon zich van het Fries wenste te blijven bedienen. Vormden derhalve in feite de even tuele beledigingen het object van deze rechtszitting, de meest fervente Friezen dachten hier anders over en beschouw den deze aangelegenheid van wezenlijk belang voor de rechten van de Friese taal. Vandaar dat honderden trachtten een plaats in de rechtszaal te veroveren, hetgeen overigens slechts aan enkelen gelukte, daar men waarschijnlijk be ducht voor demonstraties de kleine zaal voor deze zitting had bestemd, waardoor zowel het publiek als de talrijke journalisten werden geweerd. Meer uit teleurstelling dan uit heet gebakerdheid zochten de belangstel lenden toen hun heil in demonstraties rond het gerechtsgebouw, waarbij men Friese liederen zong en spreekkoren formeerde met leuzen als: „Wy wolle Frysk rjocht". Deze demonstraties be reikten zelfs zulk een omvang, dat de Leeuwarder politie zich genoodzaakt zag charges uit te voeren, hetgeen echter, zoals te doen gebruikelijk, een averechts resultaat had. Gedurende de hele zitting bleef het rumoerig, zodat tenslotte de brandweer het plein voor het gerechtsgebouw mocht komen schoonspuiten. Minder emotioneel verliep de rechts- (Vervolg van pag. 1) Toch was er aanvankelijk de door de overheid verkondigde mening, dat de particuliere bureaux uitgaande van maatschappelijke organisaties of Stich tingen hun tekort zouden kunnen dek ken, wanneer van staatswege een sub sidie van f 3 per onderzoek zou worden verstrekt. In vakkringen neemt men thans aan, dat bureaux, die werken zonder het oogmerk winst te behalen, als gemiddelde kosten per onderzoek f 30 moeten aannemen. Dit wordt door de Overheid bestreden. Ware het juist dan zou het immers betekenen dat de overheid voor ongeveer gelijke kosten zou staan, en dat dus de beroepskeuze voorlichting bij de R. A. B.'s over 1950 rond f 734.000 zou hebben gekost en bij de overige overheidsbureaux zou dan een bedrag van f 475.000 besteed zijn. We hebben zo nog wel eens de kans in de keuken van het beroepskeuzewerk te neuzen, en we weten, dat bij verschil lende overheidsbureaux inderdaad de kosten ook zo hoog liggen. Indien desondanks bij de G. A. B.'s wordt ge steld, dat de gemiddelde kósten lager liggen (op welk bedrag de kosten daar moeten worden gesteld, schijnt zelfs voor Kamerleden niet te achterhalen te zijn, in ieder geval werden nog nooit in de Kamer juiste cijfers genoemd) dan me nen we, dat hier een andere oorzaak voor kan worden aangewezen n.l. het wetenschappelijk niveau van het werk. En hier is het meteen de plaats om een kritiek op de zojuist verschenèn statistiek neer te schrijven. Die statistiek vertelt ons n.l. niets over de wetenschappelijke personeels bezetting der onderscheiden bu reaux. Desondanks wordt op pag 8 zon der meer in grafiek 2 gezegd, hoeveel van de adviesvragenden psychotechnisch werden onderzocht. Deze grafiek sug gereert minstens, dat in 1950 85 pet. van degenen die bij een G.A.B. om advies kwamen psychotechnisch werden on derzocht. Onze vraag is onmiddellijk: door wie? De psychotechniek is een vak, hetwelk een zeer speciale wetenschap pelijke opleiding vereist. Dagelijks toe zicht van academisch geschoolde psycho logen is hierbij onmisbaar. Welnu, zijn we juist georiënteerd, dan beschikte over 3950 het R.A.B. over zegge en schrijve eén psycholoog. Het is eenvoudig be lachelijk te veronderstellen dat hij ook maar een fractie van het werk van 24 bureaux betrekking hebbende op meer dan 24.000 onderzoekingen zou kunnen controleren. Nu beweren we niet. dat bij alle particuliere bureaux de zaak m dit opzicht goed in orde is, maar het staat er in ieder geval veel en veel beter bij, dan bij deze overheidsbureaux. Interessant is het, te zien dat van de 76 part, bureaux er 32 aanspraak maken on het predicaat R- K. Van de 22819 adviezen door de particuliere bureaux uitgebracht komen er 9928 voor rekening van de katholieke bureaux. Al weten we dat ook bij deze katholieke bureaux nog niet alles beantwoordt aan redelijk te stellen wetenschappelijke eisen, van de grotere bureaux kan zonder enige twij fel worden gezegd, dat zij zich met de beste in den lande meten kunnen. Het betekent inmiddels, dat al deze bureaux zich geweldige offers moeten getroosten om het werk zo goed mogelijk te kun nen presenteren. Aan alle kanten moet gebedeld worden om het geld bijeen te brengen. Bij kerkelijke instanties, bij sociale organisaties, bij particulieren en daarenboven moeten ook van economisch minder draagkrachtigen vaak nog ver goedingen worden gevraagd, die het praktisch kunnen bij deze adviesvragen den werkelijk te boven gaat. Hierin liggen de redenen, dat het gemiddelde bezoek aan de particuliere bureaux zo veel lager is dan aan de Overheidsbu reaux, Moge het beroep, hetwelk de heer v. d. Vlist deed op de Overheid, verstaan worden. Moge Nederland be grijpen welk groot goed er zit in de vrijheid van keuze van een beroeps keuzebureau, waar zulke grote belangen voor individu en gemeenschap een rol spelen. zitting zelf. De beide beklaagden bedien den zich principieel van het Fries, wat door de Leeuwarder rechter blijkbaar als vanzelfsprekend werd beschouwd dit in tegenstelling met de houding van zijn Heerenveense confrater, die voor de Friese cultuur in het algemeen weinig begrip blijkt te hebben. Het enige inci dent deed zich voor bij de aflegging van de eed door de getuige-deskundige. Ook deze bediende zich van de Friese taal, hetgeen echter bij het uitspreken der eedsformule niet geoorloofd is. Het Fries won het ditmaal echter, daar de belofte wèl in deze taal mag worden afgelegd, hetgeen geschiedde. Zowel voor de heer Schurer als voor de heer De Jong werd het ten laste ge legde bewezen geacht; het vonnis luidde resp. veertien dagen en een week voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, waarmee Vrouwe Justitia haar ge schonden rechtsgevoel hersteld achtte. Jammer, dat sommige demonstreren- den meer van haar verlangden en eisten, dat zij de Friese nationaliteit zou aan vaarden. Daarvoor is zij te integer en kreten en pamfletten als ..Liever dood dan slaaf" en „Ieder woord van Hol landse rechters in Uw eigen land is een striemende zweepslag in Uw gelaat" zullen haar slechts kunnen doen glim lachen. In het Amerikaanse weekblad „The Saturday Evening Post" heeft de, on langs uit Hongaarse gevangenschap vrij gelaten, Amerikaan R. Vogeler een serie artikelen gepubliceerd over zijn beleve nissen in Europa. Deze Vogeler. inder tijd directeur van de „International Telegraph and Telephone Company" voor Oostenrijk en Hongarije, werd door een Hongaarse rechtbank schuldig be vonden aan spionnage ten behoeve van de Westerse mogendheden en tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Door toe doen van het „State Department" werd hij in het begin van dit jaar vrijgelaten. In deze artikelen insinueert de heer Vogeler o.m.. dat Philips voor de vrije wereld ongewenste inlichtingen aan Hongarije zou hebben aangeboden of gegeven. In een communiqué ver klaart Philips, dat deze insinuaties ge heel voor rekening van de fantasie van de schrijver zijn. De Raad van Bestuur van Philips verklaart, nimmer enige overeenkomst met de Hongaarse rege ring of enige Hongaarse onderneming of communistische instelling te hebben afgesloten, welke de communisten in staat zou hebben gesteld moderne bui zen en apparaten op het gebied der elec- tronica te fabriceren. Philips aldus het communiqué heeft daar ook nim mer het voornemen toe gehad In verband met de verhoging van de kapitaalrente bepaalde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting des tijds, dat de huren van nieuwe woning wetwoningen worden vastgesteld op 145 procent in plaats van op 130 procenr van het huurpeil van Mei 1940. Een moeilijkheid vormden toen de wonin gen, die reeds bewoond waren, maar waarvoor nog geen vaste geld-lening was afgesloten. Om te voorkomen, dat deze woningen alsnog aanzienlijk in huur moeten worden verhoogd, heeft de minister thans de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij bereid is de toe gekende bijdragen voor woningwetwo ningen, die gebouwd zijn met Rijks- steun, onder bepaalde voorwaarden te verhogen. Bij de moeilijkheden in de woning voorziening, die worden veroorzaakt door de kapitaalschaarste, kan de pre mieregeling woningsplitsing in sommi ge gevallen uitkomst brengen. Van belang is in verband hiermede, dat deze regeling op 13 November zodanig is ge wijzigd, dat thans kan worden goedge vonden, dat, indien nodig, ten hoogste twee vertrekken worden aangebouwd tegen voorheen slechts één. Op verzoek van de Officier van Justi tie te Maastricht werd door de Maas trichtse recherche een onderzoek inge steld naar ernstige onregelmatigheden, welke zich zouden hebben voorgedaan bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Verschillende installateurs ontvingen gedurende de jaren 1947, 1948 en 1949 materialen uit het magazijn van het ziekenhuis, toebe horende aan het Burgerlijk Armbestuur, zonder hiervoor ooit te betalen. Blijkens berekeningen en schattingen, voor zover die tot nu toe konden ge schieden, betreft het een waarde van meer dan f 15.000. Het waren hoofdza kelijk buizen, leidingen, fittings, draad, sanitair, enz. die door de magazijnmees ter ingevolge opdrachten werden ver strekt. Het begin der malversaties lag bij de opdrachtgevers, toen nog in dienst van het Burgerlijk Armbestuur, waardoor de betrokken installateurs op ongeoorloofde wijze de beschikking kregen over de schaarse materialen, die zij weer ge bruikten bij andere door hen uit te voe ren werkzaamheden. Tegen verschillen de personen, die bij de bouw van het ziekenhuis betrokken waren, werd proces-verbaal opgemaakt. Omtrent en kele details wordt het politie-onderzoek nog voortgezet. Naar wij vernemen is de subsidiever lening welke de basis zou moeten wor den voor een op te richten Nederlands ballet, afgevoerd van de agenda van de Haagse gemeenteraad. Het desbetreffen de voorstel was onlangs aangehouden op initiatief van de V.V.D.-fractie. Talloze verwikkelingen hebben deze gehele affaire nadien in de knoop ge bracht; men kan er in het kort dit van zeggen, dat de concentratie van de di verse balletkrachten, welke op een be paald moment aanwezig kon worden ge acht, thans weer ver te zoeken is. 28. Snel als de weerlicht laat Eric zich van zijn paard vallen. „Zoek Wolf!" roept hij de hond toedie onmiddellijk gehoorzaamt en met een onheilspellend gegrom vooruitschiet de neus bijna op de grond. Eric's eerste zorgt geldt de koolzwartedie van de aanval niet minder geschrokken schijnt dan zijn meester. De Noorman brengt de hengst met rustige woorden weer tot bedaren en leidt hem behoedzaam in de beschutting van enkele zeer oude bomen om hem te kluisteren. Een ogenblik blijft de Noorman scherp luisteren, doch alles blijft stil en met ae zekerheid van de ervaren jager werkt hij zich bijna geruisloos door het struikgewas heen in de richting waar Wolf verdwenen is. Plotseling blijft hij op een kleine open plek onbeweeglijk staan Zijn scherp gehoor heeft een nau welijks hoorbaar geritsel waargenomen en even meent hij links van hemeen schaduw te zien wegglijden Doch klaarblijkelijk heeft de Noorman zich vergist. Recht voor hem uit scheurt een woedend gegrom door de stilte, geen seconde later gevolgd door de toornige kreet van een man. Met grote passen werkt de koning zich door het struikgewas heen en ziet van verre, hoe Wolf met rechtopstaande haren op de onbekende toe- springtdie vertwijfeld met zijn boog zwaait om de wolfshond met zijn scherpt tanden van zich af te houden. Doch blijkbaar ziet hij het nutteloze van zijn poging in. want bijna op hetzelfde ogenblik keert de sluipschutter zich om, om zijn heil in de vlucht te zoeken. Wolf laat zich echter zijn prooi niet ontgaan. Hoog opschietend in een machtigs sprong belandt hij op 's mans rug en door de schok en de zwaarte van de hord, valt de boogschutter voorover. Grommend zet Wolf de beide voorpoten op de rug van de vluchteling en wacht met opgetrokken lippen de komst van zijn meester af. Als Eric langzaam nader komt heft de man op de grond het hoofd op en de koning staart in de van woede flikkerende ogén van... TamarH! Advertentie Beschermt "erl"""lheii/ griep Meton^eW«l Uit de tegenwaarde-rekening van de Marshall-hulp zai voor de komende ja ren een bedrag van 117.000.000 worden beschikbaar gesteld voor de financiering van een aantal landbouwkundige pro jecten. De bedragen zijn als volgt verdeeld; landbouwhogeschool en landbouwkundig onderzoek 6.500.000, moderne voeder- b°U m -00*000 intensivel"ing kleinbedrijf i 1-nnonon groen voederdrogerijen -id™' rundvee-t.b.c.-bestrijding dO.000.000, winning agrarische meststof- n i 19000.000, borgstellingsfonds voor de landbouw 25.000.000. Voor wat dit jaar betreft zal van dit fiedrag 47.500.000 beschikbaar worden gesteld. Grote aandacht zal moeten worden besteed aan de opleiding van landbouw- Vrijdagavond om half zes is mevr. Roosevelt met een K.L.M.-vliegtnig uit Parijs op Schiphol aangekomen voor een bijeenkomst op kasteel „Het Oude Loo". waar afgevaardigden van verschillende nationaliteiten op uitnodiging van H. M. de Koningin zich zullen uitspreken over de idee, dat God als grondlegger van de wereld onoverwinnelijk is en dat op deze aanvaarding de vrede moet worden gebouwd. Mevr. Roosevelt, die lid is van de Amerikaanse delegatie bij de U.N.O., werd verwelkomd door W. J. baron Van Heeckeren van Molecaten. namens H. M. ne Koningin, door mevr. Selden Chapin, de echtgenote van de Amerikaanse Am bassadeur, door kolonel Bruce W. Bid- weil, de Amerikaanse militaire attaché, en door een hofdame van de Koningin, mevr. L. Verbruggen van 's-Gravendeel. (Jok mevr. Den Ouden was ter verwel kom mg op het vliegveld aanwezig. Omtrent haar reis deelde mevrouw Roosevelt mede, dat zij in Juli een in vitatie had ontvangen voor een bijeen komst op „Het Oude Loo", maar dat zij toen was verhinderd te komen. Aan de tweede uitnodiging had zij graag gevolg gegeven. Haar indrukken over de U.N.O.-verga deringen in Parijs waren optimistisch. Ze zeide, dat er bij de Assemblée een hardnekkige wil aanwezig is iets te doen voor de vrede en dat men daar ook inderdaad mee is begonnen. Alleen Vishinsky had elke keer gelachen, als er over de vrede werd gesproken, ver- Advertentie ontsnapt aan het onweerstaanbare klaarde mevr. Roosevelt met enige ver ontwaardiging. Het bezoek van mevr. Roosevelt aan Nederland zal van korte duur zijn. Van daag en Zondag zal zij els gast van H. M. de Koningin op 't Loo verblijven en Zondagavond vertrekt zij dan weer naar Parijs. Mevr. Roosevelt werd bij aankomst op Schiphol o.a. verwelkomd door mevr. Selden Chapin, echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in ons land, door mevr. Den Ouden en ko lonel Bruce W. Bidwell. technici, waarvan een aanzienlijk aantal in staat gesteld moet worden weten schappelijk onderzoek te verrichten aan goed geoutilleerde proefstations en insti tuten Een weloverwogen coördinatie tussen de landbouwhogeschool, het mi nisterie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening en TNO zal daarbij bij voortduring worden bevorderd. Het is noodzakelijk op korte termijn de Nederlandse veestapel geheel tbc-vrij te maken. Een nationaal bestrijdingsplan wordt daartoe opgesteld, waarbij van de opgedane ervaringen op Walcheren het eerste grote gebied in Nederland, dat reeds tbc-vrij werd gemaakt en Voor- ne-Putten en 'n deel van Drente gebruix gemaakt wordt. Er wordt gestreefd naar een uitvoe ringsplan van vijf jaar. Daarbij zullen over het hele land een groot aantal reactie-dieren moeten worden geslacht, terwijl daarnaast isolatie-maatregelen zullen moeten worden genomen. Dit zal financiële offers vragen van de veehou ders, die tuberculeus vee bezitten. De totale kosten, waarvan door de veehou ders een gelijk^bedrag zal worden opge bracht als door de overheid, worden ge raamd op 100,000.000. Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg het aantal personenauto's in ons land 1 Augustus j.l. 157.002 (1 Augustus van het vorige jaar 138.625). Van het hui dige personenautopark werd 72 pet. gefabriceerd in een na-oorlogsjaar. Ten opzichte van 1939 is het aantal perso nenauto's in ons land gestegen met 57 pet. Per duizend inwoners bedraagt het aantal personenauto's thans 15.3 tegen 11.4 in 1939. Het aantal personenauto's in Am sterdam bedraagt 18.476, in Rotterdam 11.740 en in 's-Gravenhage 12.244. In Italië, in Hongarjie, Karinthië en nog enkele andere Europese landen hebben zware regens over stromingen ver oorzaakt. De overstroming van de Po in Italië schijnt tot een ware ramp uit te groeien. Vele mensenlevens zijn te betreuren. Maar sinds de wereld gewend raakte aan oorlogsrampen schil - nen de natuurrampen ons weinig meer te schokken. De besprekingen in Pa rijs hebben een teleur stelling opgeleverd. De rede van de Russische woordvoerder Wysjinski. in antwoord op die van de Amerikaanse minister Acheson, was ongeveer gelijkwaardig in felheid. Men kan zeggen, dat de woordvoerders van Ame rika en van Rusland elkaar weinig toegaven in grofheid en in zware be schuldigingen. Afgaande op deze redevoeringen zou men nauwelijks enige hoop overhouden op een overeenstemming en kan men bijna niet anders concluderen, dan dat de tegenstanders verder dan ooit van elkaar staan. Een verademing bracht echter het woord van de Britse staatsman Anthony Eden. die zijn kracht uiteraard niet zocht in beschuldi gingen en scheldwoorden, maar die de gedelegeer den herinnerde aan hun eigenlijke taak: te zoeken naar een compromis, op dat een derde wereldoor log vermeden zal kunnen worden De invloed van Groot-Brittannië kan in het huidige tijdsgewricht van enorme betekenis zijn voor de vrede en hoewel velen in Churchill te recht „een oude houw degen" zien, verwacht men niettemin van zijn komende bezoek aan Tru man veel nut. Al was het alleen maar om bij de Amerikanen op matiginp aan te drinsen In de heie wereld maakte het bericht, dat Stel:n ernstig ziek Is, grote indruk Een bulletin, te Moskou bekend gemaakt, spreekt van verkalking v v van de hartsoier: naar het schijnt maakt men zich in Rus land reeds vertrouwd met de gedachte, dat de dagen van de dictator geteld zijn. Reeds worden namen genoemd van mo gelijke opvolgers: Molo- tow. Beria of Malenkow De laatstgenoemde heeft waarschijnlijk de meeste kansen. Maar niemand kan nog bevroeden wat de gevolgen zullen zijn als Stalin komt te overlij den. Het Russische rege ringsapparaat wordt ge heel beheerst door de Communistische Partij. die een staat in de staat kan worden genoemd en waarin de leiders een zeer bijzondere oligar chie vormen. Men moet weten, dat het bestuur van diealleenheersende partij twaalf jaar geleden on oen partijcongres werd aangewezen. Sindsdien heeft er geen parti.ieon- gres meer plaats gehad en vele bestuurders wer den in de loop der jaren opgevolgd en vervangen door anderen, zonder dat ze door de partijleden waren gekozen. De rege rende kliek vulde zich zelf dus aan: een vorm. die eeuwen geleden in sommige Europese landen ook werd toegepast. Tn ons land bijv. in het zo genaamde regententiid- perk. een eeuw of wat geleden, toen het volk nog geen enkele medezeg- gensehan had. Ook het Russische volk heeft geen directe invloed op de re gering. wier handelingen door een kleine groep van machthebbers worden be paald De wereld kent de innerlijke tegenstellingen fn Rusland niet en de verwachtingen op een re volutie na Stalin's dood. steun en slechts op ver moedens. Ook ais we de satelliet-staten niet ais tot het eigenlijke Soviet-riik behorend beschreven. kan men zeggen, dar de Sov- iet-Unie ten koste van Finland. Duitsland. Polen. Tsjeehoslowakiie en Roe menië haar eigen grond gebied in Europa met 314 nofl km.2 uitbreidde en 24 millioen mensen aan haar bevolking toevoeg de. De uitbreiding in Azië is nog veel groter, al wer den hierbij minder mil- lioenen mensen geannex eerd Stalin laat dus als hij binnenkort mocht ster ven wel een enorm ver groot riïk achter' De Perzische oliekwes tie blijkt intussen geen stan tot haar oplossing te naderen De pro- duetie van olie K ligt nagenoeg gféüll tekent wordt pas duideliik als men HHHH bedenkt, dat Tran het vorig iaar nog 31 millioen ton petro leum voortbracht, d.w.z. 6 pet. van de wereldpro ductie Iran voorzag voor 20 pet. in de Euronese behopfte aan olie en voor 50 net. in de behoeften van Azië. Het wekt geen verbazing, dat de gemoe deren in Tran op het ogenblik zeer bewogen ziin: de oppositie in het Perzische parlement be schuldigt de nremier Mos- sadeo er van. dat zijn tactiek de communisten m de hand werkt. Sinds de Rritse oliemaatschappij uit bet land werd gezet, zou de invloed der com munisten enorm zijn toe genomen. terwijl Russi sche troepen In Azer- beidsjan. aan de Noord grens van Iran klaar zou den staan om het land binnen te vallen. Ooit voorspelt de oppositie een naderend staatsbankroet; de regering ontving he4 vorig jaar nog 300 mil lioen gulden als produc tie-premie voor de olie, maar dit jaar kreeg men geen cent uit de olie, ter wijl er 200 millioen aan salarissen moest betaald worden aan de werkloze arbeiders uit de petro leumindustrieInder daad schiint de economi sche en de politieke situ atie in Iran zeer critiek. Dc Sjah heeft premier Mossadeq dan ook ver zocht zo gauw mogelijk uit de Verenigde Staten terug te keren. Hij zal zijn handen vol hebben om de toestand meester te worden. De verhoudingen in Egypte zijn ook niet bij zonder opwekkend. De Egyptische regering heeft de leiding in handen ge- nomen van de anti-Britse beweging in Egypte. Dit betekent, dat de inder haast gevormde gewa pende vrijscharen tot een geregeld leger worden omgevormd. En dit leger heeft tot directe taak de Engelsen te bestrijden. Nahas Pasja, de minister president. verklaarde de zer dagen nog tijdens een volksdemonstratie in Cai ro. dat ..de Westerse poli tiek in dc Arabische wereld ongetwijfeld tot een catastrophe moest leiden". Mogelijk, dat hij deze woorden meer pas send vond voor zijn ge hoor. dan dat zij de eigen overtuiging van de Egv-p- tische premier vertolkten. Maar de felle uitval te gen de Verenigde Naties, die door de premier in dezelfde toespraak wer den gekwalificeerd ais „een gevaar voor de vre de. omdat ze zich niet aan haar eigen handvest houden", moet toch wel als een ernstig symptoom worden beschouwd. De woordvoerders van Egvp- te in de Ver. Naties gaven namelijk in Parijs ook al in scherpe bewoordingen uiting_ aan hun ontevre denheid: ze besehu'dig- den Frankrijk er van in Marokko niet alleen de beginselen van de Vere nigde Naties te schenden, maar ook. dat de Fran sen déar de rechten van de mens verkrachtten! Het zal veel beleid eisen van de Westerse staatslieden om bloedige ontknopingen ook in het Nabiie Oosten en in Afri ka te vermijden Mochten hun pogingen hierin niet sla wen. dan hoeft men geen ongeluksprofeet te zijn om de ernstigste ge volgen te verwachten. sprake is, wordt door een speciaal aan het bureau verbonden heer samenge steld aan de hand van een door de aspirantleden ingevulde vragenlijst. En het is ons na lezing van enkele circu- (Van onze speciale verslaggever) TTT" ort geleden publiceerden wij, daartoe geïnspireerd door onthullingen van de Amsterdamse politiecommissaris Dijkstra, enkele gegevens omtrent de opzet en de werkwijze van de velezogenaamde huwelijksbureaux. Gege vens waaruit duidelijk te concluderen viel, dat het streven van de meeste van deze instanties meer gericht is op winstbejag dan op het inderdaad bewerkstelli- Qen van het geluk van twee eenzame mensenkinderen. Wij hebben er destijds zij het terloops, de aandacht op gevestigd, dat er tvel degelijk ook bonafide huwe- hjksbureaux te vinden zijn in ons land. Een daarvan is zonder enige twijfel hel .Contactbureau, sectie huwelijksbemiddeling voor katholieken", dat in Rotter- dom is gevestigd en onder auspiciën waarvan menig trouwlustige, maar „niet w de gelegenheid zijnde" Heden tot elkaar werden gebracht. Hc werkwijze van dit Contactbureau verschilt ingrijpend van die van alle andere huwelijksbureaux. Het laat zijn leden geheel vrij in de keuze van een partner, in zoverre zijn ganse bemidde ling hierin bestaat, dat het hen slechts tot een onderlinge correspondentie-met- eventuele-consequentie animeert. Het ganse streven van het bureau is uiter aard op een uiterste discretie gericht en men heeft er inderdaad in dit verband een elegante oplossing voor gevonden. Alle leden, die bij het bureau zijn inge schreven en dat zijn er op het ogen blik ongeveer achthonderd ontvan gen maandelijks een circulaire, waarin zij beknopte gegevens vinden over een eventuele partner. Deze gegevens, in de vorm van meer uitgebreide huwelijks advertenties, zijn alle voorzien van een correspondentienummer. De briefwisse ling tussen twee gegadigden gaat in het begin uitsluitend tussen twee „num mers"; en het is uitsluitend aan hen om deze geheimhouding te zijner tijd op te heffen. De De vragenlijst informeert vanzelf sprekend naar zulke, in dit verband voor de hand liggende zaken als be roep, salaris, vermogen, opleiding enz., maar zij vergt ook „een omschrijving van uw karakter". Welnu, dat biedt voor deze en gene niet zelden geen geringe moeilijkheden. Niet ieder is zo ongecompliceerd eerlijk als het meisje dat schreef; „Ik ben kattig", of als de verpleegster, die invulde: „Ik ben bazig, maar intussen zit ik ermee". Maar de jongeling, die mededeelde; „Ik geloof, dat ze me thuis nogal aar dig vinden", omzeilde de kwestie in ieder geval behendig. Ook de vraag: „Hoe denkt u zich uw laires opgevallen, dat hij zulks m zeer bloemrijke en suggestieve bewoordin gen doet, die echter voor zij gepubli ceerd worden eerst ter goedkeuring aan de desbetreffenden worden voorgelegd. De door de aspirant-echtgenoten ver strekte inlichtingen worden vooraf door een geestelijke revisor op hun betrouw baarheid onderzocht en al of niet voor zien van een „placet". toekomstige levensgezel (lin)?" ontlokte menigeen een openhartige ontboezeming Een meisje wilde per se om niet met name genoemde redenen „een lelijke jongen", maar zij vormt beslist een uit zondering te midden van de velen, die stonden (en staan) op een „behoorlijk voorkomen". Zien wij een ogenblik het oude manneke voorbij, dat verkondigde: „Ik wil een wouw; of ze lelijk is geeft niet, als ze maar geld heeft. Dan kun nen we best veel plezier hebben." Het heeft zijn plezier overigens anders dan via het Contactbureau moeten zoeken. Maar via Rotterdam werd veel op recht huwelijksgeluk bewerkstelligd. De weduwnaar met zestien kinderen kreeg zijn echtgenote, die met hem trouwde, ofschoon zij wist „dat het een groot offer was". En de jongeman-met- een-beetje-hoge-rug verwierf al corres ponderend een allerliefst meisje. Overi gens hoeft niemand te denken, dat het Contactbureau er slechts is voor „bijna hopeloze gevallen". Een jonge fabrikan tenzoon (met auto nog wel) achtte de weg via de sectie huwelijksbemiddeling, en zeker niet ten onrechte, alle garantie te bieden voor de degelijkheid van zijn toekomstige echtgenote. Het ligt in. de aard der dingen, dat het Contactbureau geen „controle" uitoefent op de door zijn bemiddeling tot stand gekomen huwelijken. Maar vele zijn de enthou siaste brieven, die getuigen van een grote blijdschap om het bereiken van een dikwijls lang gekoesterd en even lang onvervuld gebleven ideaal. Bijna even talrijk zijn de geboortekaartjes, die geregeld, als evenzovele bevestigingen van een oprecht beleefde huwelijks trouw, op het Contactbureau binnen dwarrelen. Waarmee wij tenslotte maar willen zeggen, dat het geluk ook heel goed bereikbaar blijkt te zijn langs een weg, die zo kennelijk afwijkt van de op het gebied der liefde zo veelvuldig betreden paden....» In opdracht van de Nederlandse rege ring vertoeven op het ogenblik in Indo nesië admiraal J. W. G. van Hengel, en generaal P. Alons, wier taak is, na te gaan wat nodig is om de zorg van de graven en erevelden in Indonesië in goede staat te houden, als binnen afzien bare tijd de Nederlandse gravendienst in Indonesië zal verdwijnen. In totaal zijn er in Indonesië tweeën twintig erevelden, waarop in totaal on geveer dertigduizend doden rusten. Gelijk het vorige jaar, kunnen ook dit jaar gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling kosteloos radio-groeten aan militairen over zee worden gezon den. Het betreft hier. militairen van zee-, land- en luchtmacht, die zich be vinden in Indonesië (Nederlandse mis sie), op Nieuw-Guinea, in de Antillen en in Suriname, met dien verstande, dat deze groeten door de betreffende ver wanten alleen persoonlijk kunnen wor den uitgesproken. Verwanten, vrienden en kennissen, die een dergelijke groet wensen uit te spre ken, dienen zich zo spoedig mogelijk uiterlijk voor 20 November a.s. schrif telijk te wenden tot de Marine Voor lichtingsdienst (afdeling radio), Konin ginnegracht 12 in Den Haag. De centrale bond van werknemers in het transportbedrijf, vakgroep visserij, heeft de collectieve arbeidsovereen komst met de vereniging van reders van visserijvaartuigen te IJmuiden per 1 December opgezegd. Onderhandelingen over een nieuwe C. A. O. zijn nog niet begonnen. Woensdag 21 November a.s. zal in Concordia het tweede concert plaats vinden van de Meesterpianisten-serie. Het wordt gegeven door de Franse pia niste Marie Thérèse Fourneau. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Mozart en Brahms. Fauré, Ravel en Debussy. In het bijzonder willen we de aandacht vestigen op de 4 Intermezzi van Brahms uit op. 118 en 119 en op het vrij wel onbekende Thema met variaties „Lison dormait" van Mozart. Ook het verdere programma met de Sonatine van Ravel en 6 Etudes van Debussy belooft uiterst interessant te worden. ZONDAG 18 November: Kerkwijding v. d. Basilieken v. Petrus en Paulus te Rome; Mis Terribilis; 2 gebed v. d. 27ste Zondag na Pinksteren; Credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. 27ste Zondag na Pinksteren wit. MAANDAG: H. Elisabeth, weduwe; Mis Cognovi; 2 H. Pontianus; prefatie v. d. Apostelen wit. DINSDAG: Felix van Valois, belijder; Mis Justus; gewone prefatie wit. WOENSDAG: O. L. Vrouw Presentatie; Mis Salve; eigen gebeden; Credo; prefatie v O. L. Vrouw wit. DONDERDAG: H. Cae- cilia, maagd, martelares; eigen Mis; ge wone prefatie; rood. VRIJDAG: H. Clemens I, Paus, martelaar; Mis Si diligis; behalve eigen Introitus, Epistel; 2 H. Felicitas; prefatie v. d. Apostelen rood. ZATERDAG: H. Joannes v. h. Kruis, belijder, kerkleraar: Mis In Medio; 2 H. Chrysogonus: Credo; ge wone prefatie wit. ZONDAG 25 No vember: 28ste en laatste Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Catha- rina; Credo; prefatie v. d. H. Drievul digheid groen. Utrecht: H. Catharina, maagd, marte lares; Mis Loquebar; 2 gebed v. d. Zon dag; Credo; prefatie v. d. H. Drievul digheid; laatste evangelie d. Zonda* rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5