Minister J. van Maarseveen plotseling overleden Belangrijke functies bekleed in na-oorlogse kabinetten Russische nota over Triest In Memoriam Mislukte overval op Haags postagentschap DRIE GEZINNEN DAKLOOS Tot hoofd en hart v. WATERSNOOD IN PO-VLAKTE NATIONALE RAMP VOOR ITALIË Grote rivier onvoldoende geobserveerd; hulpverlening volkomen geïmproviseerd Walglijk optreden van de Italiaanse communisten TWEE SCHEPEN PRIJSGEGEVEN Boekhouder beroofd safe geplunderd Twee geslaagde en twee mislukte inbraken en Episcopaat der V.S. waarschuwt Kerkdienst door brand verstoord Nederlandse bemanningen wijken voor de onstuimige en woelige zee Holland—België over de televisie? Het weer REGERING TE KORT GESCHOTEN? Door auto doodgereden MORR S iejrnipu imj! Korea-vrijwilligers op Cyprus Verdere huurverhoging gevraagd MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 JAARGANG No. 25230 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In zijn woning ie Uirechi is gisieravond om kwari voor iwaalf na een aanval van angina pectoris op 57-jarig 3 leefiijd overleden mr. J. H. van Maarseveen, minister van Binnenlandse Zaken. Ongeveer tien over half iwaalf heeft hij nog hei H. Oliesel ontvangen. De minister had zich de gehele dag physiek uitstekend gevoeld. Hij had nog een wandeling gemaakt en des och tends de Hoogmis bijgewoond. Zijn vrouw en kinderen waren bij hei overlijden aanwezig. Terugtrekking van buiten landse troepen geëist Tegen morele verwording FEDDE SCHURER IN HOGER BEROEP Vlassen halfstok in Den Haag DADERS, TWEE JONGEMANNEN, GEGREPEN Brand te Hartwerd bij Bolsward J Nalatigheid ONGEWENST BEZOEK IN APELDOORN Stichting richt verzoek aan K.N.V.B. OOK VLEESOORLOG IN VLISSINGEN HARRIS TWEEDJASSEN Heden verder naar Amsterdam BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui*. Wnd. hoofdredacteur: W, Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De minister-president, dr. W. Drees, heeft vanochtend namens de Neder landse regering; een bezoek van rouw- Het officiële Russische nieuwsbureau Tass bericht, dat de Sovjet-TJnie in een nota heeft geprotesteerd tegen „de poli tiek van verdeling van het vrije gebied van Triëst tussen Italië en Joegoslavië, die door de grote mogendheden met deelneming van de beide andere landen wordt gevolgd." De nota noemt deze politiek in strijd met het Italiaanse vre desverdrag. De Sovjet-Unie eist in deze nota „terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit het gebied van Triëst en de opheffing van de onwettige Engels- Amerikaanse basis aldaar". In de nota wordt voorgesteld, dat de Veiligheids raad zonder verwijl stappen neemt om een gouverneur voor het vrije gebied van Triëst aan te stellen, zoals in het vredesverdrag bepaald is Bijna ongelooflijk klonk het eerste nog onbevestigde bericht van morgen ter redactie. Minister Van Maarseveen plotseling aan een hartaanval overleden. De bevestiging volgde helaas kort daarop. Op onze schrijftafel ligt een Memorie van Antwoord, ingezonden 15 Nov. 1951: „Uitgaven voortvloeiende uit de bur gerlijke verdédiging", ondertekend: de Minister van Binnenlandse Zaken, J. H. van Maarseveen. Deze, naar wij altijd meenden, van constitutie zo krachtige figuur wordt in één slag, midden uit het volle leven, midden uit zijn overdrukke ministeriële werkzaamheden door de niets en nie mand ontziende dood weggemaaid. Het is even stil rondom ons. Want deze figuur stond jaren lang in het openbare politieke leven op de hoge treden van de maatschappelijke lad der. Als minister van Justitie, van Overzeese Gebiedsdelen, van Binnen landse Zaken. De zwaarste, moeilijk ste en in de na-oorlogse tijd précair- ste, vaak ondankbaarste, posten wa ren voor Van Maarseveen Hij, de be kwame ervaren rechtsgeleerde, wist, hoe triest de situatie was, waarvoor hij, gedwongen vaak, 'n pleidooi moest houden. Vooral tijdens de moeilijke jaren voor en onmiddellijk na de souvereiniteitsoverdracht. Een groot deel van het Nederlandse volk kon het dikwijls niet eens zijn met zijn naar het oordeel van de buitenstaan der al te soepele en meegaande poli tiek, doch niemand zal kunnen ont kennen, dat hij, de scherpe jurist, in de Kamers de gelegenheid niet ver meed om met zijn tegenstanders de degens te kruisen. En meestal niet zonder succes. Maar waarom zouden wij in dit plotseling afgebroken leven slechts aan de zwaarst^ en misschien ondankbaarste periode 'denken, waar in hij immers toch ook de na-oorlogse internationale omstandigheden niet in de door ons allen gewenste richting kon ombuigen? Waarom denken wij óók niet aan wat hij jarenlang heeft betekend voor de katholieke arbei dersbeweging te Utrecht, welker ju ridisch adviseur hij was? Of aan de jaren van zijn bekwaam wethouder schap te Utrecht? Deze geboren en getoghn Utrechte naar was zijn leven lang een harde, onvermoeibare werker In Utrecht en later in zijn vele ministeriële functies in de residentie. Vooral de laatste jaren moeten veel van deze toch zo gezonde en krachtige figuur gevergd hebben. Hij is gegrepen door de dood. die komt als een dief in de nacht, nog in de kracht van zijn jaren. God riep hem onverwachts voor Zijn Rechterstoel. Daar, waar alle menselijke oordeel verstomt, moge hem na zulk een arbeidzaam leven als loon gegeven worden de eeuwige rust in de blijde aanschouwing Gods. En zijn gezin moge gesterkt worden in het dragen van dit grote verlies. De Amerikaanse bisschoppen heb ben Zaterdag eer rondschrijven uitgegeven, waarin zij verklaren dat „de morele verwording" in "et openbaar leven de V.S. bedreigt met hetzelfde verval, waaraan ook het Ro meinse keizerrijk te gronde is gegaan De bisschoppen voegen er aan toe dat de V.S. thans voor dezelfde vraagstuk ken zijn geplaatst als die, waarvoor het Romeinse rijk zich gesteld zag: „bar barendom buiten en verfijnd materia lisme en moreel verval binnen hun grenzen". De katholieke hoogwaardigheidsbekle ders veroordelen het beginsel, dat in de politiek „alles geoorloofd is". „Een functionaris, die op oneervolle wijze van zijn functie profiteert, is niet beter dan een gewone dief", aldus het rond schrijven, dat werd uitgegeven na de jaarlijkse vergadering van de Ameri kaanse bisschoppen. Fedde Schurer, hoofdredacteur van de Heerenveense Koerier te Heerenveen, zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Leeuwarder politierech ter, die hem wegens belediging van mr. S. R. Wolthers te Heerenveen (die als kantonrechter geen Fries in de zittings zaal wenste) heeft veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. beklag gebracht aan de weduwe van mr. Van Maarseveen. Johannes Hendrikus van Maarseveen werd 3 Augustus 1894 in Utrecht gebo ren. Na in zijn geboortestad het gymna sium te hebben doorlopen, ging hij aan de Rijksuniversiteit aldaar rechten stu deren. Na afloop van deze studie ves tigde hij zich in 1920 els advocaat en procureur te Utrecht na zijn promotie tot doctor in de rechtswetenschappen. Mr. Van Maarseveen, die juridisch adviseur van de Nederlandse Katholie ke Arbeidersbeweging werd, aanvaard de het lidmaatschap van de gemeente raad van Utrecht, waarin hij deel uit maakte van de R.K. fractie. Van Sep tember 1935 tot Maart 1937 was hij wet houder van Financiën te Utrecht. In laatstgenoemd jaar vaardigde de R.K. Staatspartij hem af naar de Tweede Ka mer, waarin hij zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuwgevormde ka- binet-Beel ais minister van Justitie werd opgenomen. Bij het optreden van het ministerie- Dreesvan Schaik op 7 Augustus 1948 nam mr. Van Maarseveen hierin zitting voor Binnenlandse Zaken en werd hem tevens op 14 Februari 1949, na het af treden van mr. E. M. J. A. Sassen, de portefeuille van Overzeese Gebiedsde len a i. overgedragen. Op 15 Juni van dat jaar verwisselde hij de portefeuille van Binnenlandse Zaken met die van Overzeese Gebiedsdelen. Bij de souve reiniteitsoverdracht op 27 December 1949 werd de naam van het ministerie gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Als hoofd van dit departement heeft minister Van Maarseveen zowel hier te lande als in Indonesië tal van besprekingen ge voerd met de Indonesische autoritei ten. Minister Van Maarseveen heeft ook nog ad interim de portefeuille van Jus titie beheerd van Mei tot Juli 1950. Toen het huidige ministerie-Drees in Maart 1951 tot stand kwam. werd hij weder belast met het beheer van het departe ment van Binnenlandse Zaken. De heer Van Maarseveen stond bekend als een jurist van grote hoedanigheden. Vermeld kan nog worden dat hii voor zitter was van de Nederlandse delegatie ter Ronde-Tafelconferentie met Indone sische afgevaardigden en plaatsvervan gend voorzitter dezer conferentie, voorts voorzitter der laatst ingestelde commis sie voor Grondwetsherziening. De thans ontslapene was Grootkruis in de Kroonorde van België. Kort na het bekend worden van het overlijden van minister Van Maarse veen werden hedenmorgen op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken 00 het Binnenhof en op verschillende an dere gebouwen te Den Haag de vlaggen halfstok gehesen. In New York hebben 200.000 manschappen van de Burgerlijke Verdediging een grootscheepse oefening gehouden, die ten doel had, de paraatheid bij een atoom-aanval te testen. Zaterdag omstreeks het middaguur hebben twee jongemannen van ongeveer 25 jaar een overval gepleegd op een postagentschap aan de Zuiderparklaan te Den Haag. De overval is mislukt. Beiden zijn gegrepen. De twee jongemannen kochten eerst postzegels in net agentschap, dat door een moeder en dochter in een sigaren winkel gedreven wordt. Vervolgens vroeg een hunner om sigaretten. De dochter begaf zich naar de andere toonbank. Een der jongemannen gaf b fen karde klap met een voorwerp ln. rU gezicht, waardoor haar bril ver meld werd en een wonde aan haar neus ontstond. *-*e moeder vluchtte gillend uit het afgeschermde hokje van het postagent schap De tweede dader deed daarop een greep in de geldkist van het zeer drukke kantoor, waar dagelijks voor duizenden guldens omgaat. In de verwarring van het publiek in de winkel, ontsnapten de mannen. Zij vluchtten de straat op. Eén sprong in een taxi. De chauffeur weigerde te tijden. De man sprong uit de wagen en werd door het pu- Zondagavond ongeveer zeven uur brak brand uit in een brok van drie woningen te Hartwerd bij Bolsward, bewoond door de families G. Kooi, S. Jansma en J. Bulthuis, waarvan de fa milie Kooi afwezig was. Spoedig stond het blok huizen in lichter laaie. De brandweren van Bolsward en van Wit- marsum waren spoedig ter plaatse, maar konden niet verhinderen, dat de huizen toatal uitbrandden. Ook een fou- ragepakhuis van de heer G. Dijkstra brandde uit, maar de inhoud, bestaande uit kunstmest en veevoeder, kon voor een groot deel worden gered. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is aanzienlijk. Tijdens de dienst is Zondagmorgen brand uitgebroken in de Gereformeerde kerk te Zijldijk, twaalf kilometer ten oorden van Appingedam. De gemeente verIiet ordelijk het kerkgebouw Velen snelden met brandblusapparaten toe. Men slaagde er in de brand in het on geveer tachtig jaar oude kerkje met schuim te bedwingen. Vermoedelijk is de brand het gevolg van het te hard stoken van een kachel. In Apeldoorn is Zaterdagnacht de N.V. Verfstoffenfabriek Holland nagenoeg uitgebrand. De schade, die op ongeveer twee ton wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Zaterdagnacht brak brand uit in een opslagplaats aan de Coenenparkstraat te Zutphen, waarin opgeslagen waren achthonderd ton gerst, melkpoeder, lijn koeken, grasmeel en lijnschroot. Hoewel de oorzaak niet kon worden vastgesteld is het waarschijnlijk, dat de brand is Goede manieren bestaan uit kleine opofferingen. ontstaan tengevolge van broei. De brandweer wist na enkele uren hard werken de brand te beperken tot de eigenlijke vuurhaard. Zoveel mogelijk grasmeel en melkpoeder kon Zondag nog naar buiten worden gebracht. De gehele opslag vertegenwoordigt een waarde van ongeveer een half millioen. De schade kon nog niet precies worden vastgesteld. bliek gegrepen. De ander liep in de armen van een telegrambesteller, die hem vasthield, tot de politie hem kon overnemen. Beide mannen zijn in het hoofdbureau van politie op gesloten Het is mogelijk, dat zij een handlanger hadden die op de uitkijk stond. Deze schijnt in een taxi te zijn weggevlucht. Hoeveel geld uit het agentschap werd gestolen staat nog niet vast. De recher che vond 00 de vloer van het agent schap een met lappen omwikkelde ba jonet, waarvan de punt blank was ge laten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond De vloedgolf, die de Po-vlakte overstroomd heeft, is een nationale ramp voor Italië, dat enige weken geleden in Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië geteisterd werd door de weergaloze kracht der stortregens. De stad Rovigo is geheel ontruimd en meer dan twintigduizend personen vluchten voor een deel te voet voor het aanstormende water. Pas over enkele dagen zullen de watermassa's in zee komen en pas dan zal het water gaan vallen. In geheel Italië zijn inschrijvingen geopend: het leger, de marine en de luchtmacht hebben reeds 50 millioen Lire bijeengebracht, de confederatie van industriëlen 500 millioen. Zaterdag werden alleen in Milaan al 70 millioen Lire gecollecteerd, terwijl het Militair Gezag van Triëst 5 millioen Lire heeft gezonden en technische troepen ter beschikking heeft gesteld. Geheel Italië houdt zich met niets anders meer bezig dan met de ongekend zware overstroming in de Po-vlakte. Al vier dagen lang zijn de voorpagina's van alle kranten uitsluitend daaraan gewijd, zonder 'n enkel ander politiek bericht. Helaas is Italië ook op dit ogenblik nog niet één. De communisten vallen de regering aan, omdat zij de overstroming niet heeft weten te voorkomen en omdat zij niets zou doen om hulp te bieden. voor hun groep na. „II Quotidiano", het blad van de Katholieke Actie, gaat uit voerig in op de hulp. die de comitati civici en de verschillende afdelingen der K.A. bieden, een onderwerp waar de andere bladen weer «over zwijgen. De communisten debatteren zelfs over de bijdragen van de verschillen de industrieën, zoals de Fiat, slepen er de balans van het desbetreffende bedrijf bij en berekenen dan dat de bijdrage niet meer is dan een hon derdste percent. Voorts ontbreekt het niet aan tele grammen van communistische afge vaardigden, waarin geëist wordt dat de vergadering van de Atlantische Raad. die a.s. Zaterdag in Rome bijeen zal komen, zal worden afgelast: „De At lantische bijeenkomst in Rome is een feit dat de 'eenheid van het land ver breekt en dat ieders aandacht afleidt van de tragische noodzakelijkheid van dit ogenblik. Ik hoop, dat de regering dit voorstel zal aanvaarden, de bijeen komst op dit ogenblik niet in Rome te houden, omdat zij ervan overtuigd kan zijn. zo te beantwoorden aan de ge voelens, die thans alle Italianen moe ten bezielen." Tegen deze propaganda, die over het algemeen duidelijk van kwade trouw getuigt, ageert natuurlijk met grote kracht de regeringspers, die in haar hoofdartikelen de walglijkheid van de communistische speculatie aantoont. Al leen de liberale „II Tempo" opent vandaag met de vetgedrukte mede deling dat zij het haar plicht acht, zich te onthouden van elke mededeling, die sommige Italianen zou kunnen afhou den van de noodzakelijke solidariteit ten opzichte hunner landgenoten. Maar verder is de edelmoedigheid van alle groepen en lagen der Italiaanse maat schappij er een, die duidelijk in vakken en hokken verdeeld is. Zo hebben bijv. de yerschillende vakorganisaties afzon derlijke niet elkaar concurrerende in schrijvingen geopend. De communisti sche pers vermeldt in den brede, wat de communistische partij allemaal wel doet; de socialisten volgen dit voorbeeld En zelfs bij de Kamerleden is het tot een incident gekomen, toen er werd voorgesteld dat alle afgevaardigden 60.000 Lire zouden storten voor hulp aan de getroffenen. De fractieleiders van alle partijen betuigden hun bijval (het bedrag in quaestie is meer dan een derde van het maandelijks honorarium) behalve de communistische fractielei der, die verklaarde dat hij geen aan bod kon doen zonder zijn confraters te hebben geraadpleegd. Vier en twintig uur later kon hij mededelen dat ook alle communisti sche afgevaardigden hun aandeel zou den bijdragen, maar intussen had de christen-democratische fractieleider al verklaard, dat de christen-democraten elk nog 60.000 Lire extra zouden stor ten voor alle afgevaardigden, die niet mee zouden doen. Deze geste had een te sterk polemisch karakter, aangezien de reserve van de communistische fractie leider ongetwijfeld niet misplaatst was. Een fractieleider kan namelijk zijn af gevaardigden niet voor een verplichting stellen als deze, zonder de edelmoedig heid van een geste te veranderen in partij-discipline. Een andere vraag is het, of de rege ring zich werkelijk niets te verwijten heeft; of deze ramp werkelijk niet t« voorkomen zou zijn geweest. Men kan wel opmerken dat de grootste rivier van Italië onvoldoende werd geobser veerd, zodat rampzalige verrassingen als die van dit ogenblik, konden voor komen, met het gevolg dat ook de hulp verlening, om nog niet te spreken van afweer, noodzakelijkerwijze achter de feiten aan moest hollen. Men heeft een week geleden niet be seft, welke gevolgen de onophoudelijke slagregens in Lombardije en Piemonte zouden hebben voor de Po-vlakte. On gelukkigerwijze was en is er bovendien een hoge zee. waardoor het water uit de Po-delta niet weg kan vloeien. De hulpverlening is bovendien welis waar heldhaftig maar volkomen ge ïmproviseerd. Er zijn geen rubber-bo ten, geen grote vlotten en weinig mo torboten. Slechts platte vissersroeiboten zijn er in overvloed. Er zijn geen teeh- nisch-geschoolde hulptroepen en er is geen materiaal voor amphibie-operaties. De djjken zijn absoluut onvoldoende, zowel in hoogte als in stevigheid. En zo is er weer een nieuw probleem acuut geworden. Een nieuwe „bonifica" is nodig. En weer zullen er vele milliar- den gevraagd worden van de berooide Italiaanse schatkist. Milliarden, die er niet zijn. Hel voornaamste verbindingscentrum van Vieth Minh tussen Chinai en Annam, Hoa-Binh, heeft dezer dagen een hevige aanval te verduren gehad van de Franse troepen. De aanval werd met volledig succes bekroond. Franse troepen passeren een noodbrug te Tonkin. De kleine Nederlandse kustvaarder „Pinguin", die 199 ton meet en met een lading steenkool over de Noordzee voer kreeg Zondagmorgen op een afstand van ongeveer honderdtwintig mijl van het Engelse kuststation Whitby mei pech te kampen. Er werd om sleepboot hulp verzocht. De uit zes koppen be staande bemanning heeft evenwel niet op de komst van de Nederlandse sleep boot „Holland" van de firma Doeksen op Terschelling en Duitse sleepboten uit Cuxhaven kunnen wachten. Zondag avond was door een lek in de scheeps wand een grote hoeveelheid water in de ruimen gelopen. De bemanning achtte het toen niet langer verantwoord aan boord te blijven. Het weer was onstui mig en de golven sloegen over het dek van het schip, dat toen reeds veertig graden slagzij maakte. Omstreeks half tien verlieten de zes leden van de be manning het zinkende schip en zetten zich in een reddingsboot. Het Zweedse schip „Staella", dat zich in de buurt van de „Pinguin" bevond, pikte de man nen even later op. Het schip moet als verloren worden beschouwd. Dé „Pinguin" was met een lading steenkool op weg naar Nederland. Hoe het lek in het schip is ontstaan is nog niet bekend. Het vermoeden bestaat, dat de lading (grote brokken steenkool) tengevolge van het onstuimige weer in beweging is geraakt, waardoor een lek in de scheepswand is gestoten. De be manning, die herhaaldelijk om sleep boothulp heeft verzocht, seinde zelf, dat de „Pinguin" „zware schade" had op gelopen. Volgens nog onbevestigde be richten is de „Pinguin" reeds gezonken. Zes Nederlandse zeelieden zijn in het Kanaal opgepikt door een reddingsboot uit Selsbey (Sussex), toen zij Zondag ochtend het vrachtschip „Swift" (164 ton), dat onder Costaricaanse vlag voer, moesten prijsgeven. Sedert Zaterdag avond verkeerde de „Swift" in moeilijk heden ingevolge motordefect, moeilijk heden, die nog verzwaard werden door een zeer woelige zee. Het schip werd op sleeptouw geno men door het Zweedse vrachtschip „Aspen", maar de kabel brak en de „Swift" sloeg op drift. Twee Britse schepen, de „Alligator" en de mijnen vege: „Marvel" hadden Portsmouth verlaten om de „Swift" assistentie te bieden, maar zij slaagden er niet in het in nood verkerende schip op sleeptouw te nemen. Na de „Swift" gedurende de gehele nacht te hebben gevolgd, heeft de reddingsboot Zondagochtend de Ne derlandse bemanning aan boord geno men. De namen van de Nederlandse zeelui geeft A.P. als volgt door: H. B. Twisk, F. Doorne, Forstenberg, Schet) en Houtzager. De „Swift" was op weg van Frankrijk naar Engeland met een lading uien. De sleepboot „Roode Zee" van L. Smit en Co's intern, sleepdienst heeft Zondag avond om zeven uur het s.s. „Katwijk" bereikt, dat in de Golf van Biscaje ronddreef met een gebroken stuurinrich ting. De „Roode Zee heeft het stuurloze schip op sleeptouw genomen, waarna de reis naar een Spaanse haven is onder nomen. Zaterdag is de ongehuwde wegwerker J B. uit Eemdijk door een tot op de berm uitwijkende vrachtauto aangere den en op slag gedood. De bestuurder van de wagen, C. de J. uit Rotterdam, bleek niet in het bezjt van een rijbewijs. Hij bestuurde de wagen onder toezicht. (Van onze correspondent) In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het in Apeldoorn lang niet pluis ge weest. De boekhouder van de brandstoffen- handel van de firma Van Achterbergh aar de Van Galenstraat, die laat met zijn werk ophield, werd bij het verlaten van zijn zaak door drie onverlaten neer- geknuppeld. die hem een portefeuille met f 2.000 uit zijn binnenzak ontfut selden, hem in een klein vertrek opsloten en hiernc nog f 700 uit de safe op het kantoor ontvreemdden. De boekhouder G. J. H.. wiens verzet tegen de overvallers weinig baatte, werd bij de worsteling o.a. aan hoofd en handen ernstig gewond en deswege ■in het Juliana-ziekenhuis opgenomen De centrale recherche te Amsterdam heeft reeds vandaag de dader gearres teerd. Dezelfde nacht werd in twee naast elkaar gelegen woningen aan de Arn- hemseweg ingebroken en samen onge- Naar wij vernemen heeft de Neder landse Televisie-Stichting tot het bestuur van de KNVB het verzoek gericht toe stemming te verlenen om op Zondag middag 25 November de iandenontmoe- ting tussen Nederland en België in het Feycnoord-stadion te Rotterdam „live" uit te zenden, dus terwijl de wedstrijd aan de gang is. De televisie heeft onlangs, zoals be kend, de beschikking gekregen over een televisie-reportagewagen, die niet alleen over een volledige technische installatie, maar ook over drie camera's beschikt, elk voorzien van een kabel van honderd meter. Hierdoor is het mogelijk gewor den, dat een belangrijke landenontmoe- ting als deze wordt uitgezonden en op het televisiescherm door vele kijklusti- gen kan worden gevolgd. Is het dus technisch mogelijk, de Nederlandse Tele visie-Stichting heeft daarvoor de toe stemming van het bestuur van de KNVB nodig en er moet aan worden getwijfeld of deze bond die toestemming zal willen verlenen. Een hoge bondsbestuurder zei ons als zijn persoonlijke overtuiging, dat hij niet veronderstelde, dat de KNVB toestemming tot zo'n uitzending zou geven. Wel was men tot overeenstem ming gekomen omtrent het eventueel uitzenden van korte filmreportages van gespeelde wedstrijden. Morgenavond zal het bestuur van de KNVB in een verga dering over het verzoek van de Televisie stichting beslissen. Ook in Vlissingen woedt momentee1 een vleesoorlog. Een der slagers verlaas- de zijn prijzen met zestig cent per kg Zijn collega's namen dit niet en besloten twintig cent lager te gaan. De Vlissinge- bevolking profiteert intussen van de koopjes. veer veertig gulden ontvreemd. Van de daders geen spoor. De politie ontmoette die nacht op de Daendelsweg bij de Loolaan de 47-jarige S. uit Amsterdam, die beweerde op zijn meisje te wachten. Een onderzoek wees uit, dat hij juist twee vergeefse pogin gen had gedaan in villa's aan de Daen delsweg m te breken. S. is een bekende van de politie met een lang strafregister. Bovendien kwam de politie die nacht op de Arnhemseweg twee Mokumers tegen, die de herkomst van de fietsen die zij bij zich hadden, niet bevredigend konden verklaren en daarom zeker heidshalve in het politiebureau zijn in gesloten. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien en ook flin ke opklaringen. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen, vooral 's nachts. Zon: 8.07—16.44. Maan: 22.34—13.32. Achttien Nederlandse Korea-vrijwilli- gers, die tijdens de gevechtshandelingen in Korea werden gewond, arriveerden Zondag per vliegtuig in Nicosia op Cy prus. aldus A.F.P.. Zij zouden vandaag verder vliegen naar Amsterdam. De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren constateert in een tele gram aan de ministerraad, dat, in plaats van een vermindering van de exploita tielasten van gebouwd onroerend goed een grote stijging heeft plaats gevonden tengevolge waarvan de reeds toegestane „krappe" huurverhoging van vijftien pet., ten enenmale onvoldoende is om in een redelijk onderhoud van het ge bouwd onroerend goed te voorzien. De bond dringt er op aan „deze cata- strophaie ontwikkeling, zowel met be trekking tot de particuliere huiseige naren als in het belang van de Neder landse bevolking, een halt toe te roepen door de onverwijlde invoering ener ver dere huurverhoging".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1