.VAN B Permanente commissie stad en streek PENDULES voor HORLOGES VAN NIEL Huldiging in Sportfondsenbad TAXI? 18000 van dankbaarheid voor Katholiek Thuisfront Pastoor Schoots HERINGA WUTHRICH WASSERIJ DUYN PAGINA 2 MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 Toneelavond K.A.B. Kring West Na de natuiirbeschermingsweek Kalkzandsteenfabriek in bedrijf genomen Waterpoloprogramma 86 GROTE HOUTSTR. 86 OVERVEEN Onbekende dader IN LONDEN STAAT EEN HUIS Ruys-ensemble maakt grapje WIJ REPAREREN EN VERVEN LEDEREN KLEDINGSERVICE Vertrekt uit Lijnden Hel recept van „P-C. 2"..... 25-jarig jubileum H. Bergman Laat kleine pakjes niet thuis bezorgen Spaans danspaar naar Haarlem zandvoort Haarlemse boekverkopers vereniging bestaat 25 jaar heemstede Herdenkingssteen in kerkgebouw Burgerlijke Stand Advertentie De feestavond, als opening van het winterseizoen, werd ditmaal verzorgd door de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". welk gezelschap het toneelstuk „Vogel, vlieg de wereld in", vertolkte op een wijze welke de stampvolle Bavo- zaal in de Smedenstraat de gehele avond in haar ban hield. De inhoud van dit stuk werd reeds dezer dagen gepubliceerd bii de uit- voering van de St. Vincentiusvereniging. De vertolking door het gezelschap Alb. Thijm was het enthousiast applaus zeer zeker waard. Vooral het spel van de jongste dochter met haar verloofde viel sterk op, doordat de juiste toon het gehele stuk door werd behouden zonder in overdrijving te vervallen; 'n mooi staaltje van beheerst toneelspelen, waar van allen ten volle hebben genoten. Districtsbestuurder G. de Vos sprak tijdens de pauze over het komende cul turele winterprogramma en wekte allen op om in het belang van hemzelf en de arbeidersbeweging de komende ontwikke lingsavonden, welke door Kring West zeer attractief zijn samengesteld, bij te wonen. De enorme belangstelling voor deze avond moge er een voorteken van zijn, waarvan het resultaat het eerste zal kunnen blijken bij onze a.s. Kerstactie. met bim-bam en Westminster slagwerk Onlangs kwam het comité voor de Natuurbeschermingsweek 1951 in slot vergadering bijeen om de resultaten van zijn actie te bespreken. Reeds eer der vermeldden wij de cijfers van het tentoonsteliingsbezoek, het aantal deel nemers aan de excursies, lezingen e.d.. De penningmeester van het comité kon verklaren, dat zijn rekening nage noeg zal sluifen en dat van het door de Raad beschikbaar gestelde garantiebe drag geen of nagenoeg geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. De voorzitter van het comité, de heer D. J. A. Geluk, voegde aan de schrifte lijke dankbetuigingen, opgenomen in het uitgebrachte verslag mondeling dankwoorden toe, bestemd voor de ambitieuze medewerkers, die met zo weinig kosten zulk uitnemend werk hadden tot stand gebracht. Hij deed ver volgens een beroep op alle werkende leden om zich te blijven verenigen ter voortzetting van het werk, dat zij met zoveel succes zijn begonnen. De heer Geluk ontvouwde vervolgens zijn ge dachten over de op te richten nieuwe commissie welke z.i. tot werkgebied be hoorde te krijgen het Kennemerland ten zuiden van het Noordzeekanaal en om vattende de gemeente Velsen, Bloe- mendaal, Haarlem, Zandvoort, Heem stede en Bennebroek. Naast de werken de leden, die in het afgetreden comité zitting hebben gehad, zouden kunnen toetreden ambtenaren uit de onder scheidene gemeenten, belast met het toezicht op de plantsoenen, bossen, e.d. vertegenwoordigers van de politiecorp sen, vertegenwoordigers (van de pers, van verenigingen, stichtingen en orga nen, welke zich beijveren voor het be houd van de natuur e.d. Vertegenwoordigers van de gemeente besturen zouden b.v. kunnen toetreden als buitengewoon lid om zodoende con tact met de commissie te hebben op een terrein, dat zo onmiddellijk tot de be moeiingen van deze besturen behoort. Als taak van de commissie wordt ge acht het bevorderen van de bescher ming van het natuurschoon door het voeren van doeltreffende propaganda Origin. Zwitserse fabrieksmerken ook in billijke prijzen Het jaarfeest van de metaaluewerker= „Sint Eloy' (zowel patroons als gezel len) is gisteren weer in de meest pret tige stemming gevierd. Kapelaan A. H. M. Ruhe droeg 's morgens in de paters kerk aan de Groenmarkt een plechtige H. Mis op. De predicatie van de geeste lijk adviseur handelde over het leven van de H. Eloy als leek en als bisschop. In het gebouw „St. Bavo" werd ver volgens feestelijk ontbeten, waarbij de hce-r Henk Boeree. op voortreffelijke wijze als trait d'union fungeerde. De heer L. van Kessel, voorzitter van de werknemende Metaalbewerkers, wees op de grote waarde, gelegen in de ge zamenlijke viering van patroons en ge zellen van het St. Eloy-feest. „Wij zaten vanmorgen naast elkaar aan de H. Tafel", aldus spreker, „en wij moeten ook naast elkaar staan om de moeilijk heden, die in deze tijd zo groot zijn, op te lossen". De heer Drost, voorzitter van de patroons-organisatie, richtte zich vooral tot de jongeren, die het niet ge makkelijk zullen krijgen, maar moeten blijven beantwoorden aan de principes, die de ouderen hebben samengebracht. De voorzitter van de K.A.B., de heer Angenent, stelde vast dat de volwaar dige mens de rechten en de plichten welke het beginsel van hem vraagt on der alle omstandigheden moet hand haven en de christelijke maatschappij met de goede daad moet doordesemen. De heer van Berkel, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging, besprak de moeilijkheden van de middenstand en vroeg de arbeidersorganisatie daar een open oog voor te hebben. De tweede voorzitter van de R.K, Middenstandsvereniging, de heer Al ders, tevens oud-voorzittsr van ae smedenpatroons, uitte zijn vreugde over het samentreffen maar zijn te leurstelling over 't verstek laten gaan Enorme sortering Kwaliteiten gegarandeerd De grijze kolos, die Hitler deed bou wen aan de IJmuidense haringhaven als een solide onderdak voor zijn on derzeeërs en die de grootste kazemat werd uit de atlantikwall, heeft een vreedzame bestemming gekregen. De zer dagen is zonder enig officieel ver toon een kalkzandsteenfabriek in de "bnorme ruimte van deze bunker gaan draaien en de aanloopproductie van vier dubbele steenpersen bedraagt al 10.000 kalkzandstenen per uur. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het zand, dat uit de IJmuidense havenmond wordt gebaggerd, als grondstof voor de steenfabricage te benutten, maar men is voorlopig met duinzand gaan werken, dat eveneens in ruime voor raad in de buurt aanwezig is. Niette min ligt het in de bedoeling op den duur het opgebaggerde zand te ge bruiken. De toekomstige capaciteit van de *a" briek, die gestadig wordt uitgebreid, wordt geschat op 100.000.000 stenen per jaar. Het programma van de te spelen wa- terpolowedstrijden luidt: Dinsdagavond in het Sportfondsenbad: Heren derde klasse: DWT 3DWR 3; HPC 5—HVGB 5. Voor Zaterdagavond 24 November zijn in het Sportfondsenbad vastgesteld: He ren derde klasse: DWT 2—HPC 4. Cen trale wintercompetitie heren: HVGB Neptunus. Heren eerste klasse: DWR 1 HPC 1 (opnieuw vastgesteld). Dames eerste klasse: HVGB 1VZV 1. Heren tweede klasse: HVGB 4Haarlem 4. In de tweede klasse dames heeft DWR 2 met 6—0 gewonnen van HVGB 4 en bleef DWT 2 met een 4—0-overwinning de meerdere van Haarlem 2. Speciaalzaak sinds 1883 De politie is op zoek naar een auto bestuurder die gisteravond om zes uur ongeveer tegen 'n voor een woning ge parkeerde auto op de Bloemendaalse- weg aanreed en zich zonder de gevol gen van zijn onvoorzichtigheid af te wachten verwijderde. De stilstaande wa gen werd beschadigd. Advertentie Uw lederen kleding onder garantie. Spaarnwouderstraat 2 - Haarlem Telefoon 20670 - 18266, na 18 uur 24189 Schoenen verven in alle modetinten vanaf 3. Advertentie Ons klimaat, dat wordt steeds maar guurder, Ons leven alsnog weer duurder. Maar de drinkers van Tip Herken je in een wip: Hun gezichten, die worden niet zuurder. Mgr. J. P. Huibers heeft pastoor J. W. Schoots van de St. Franciscus van Sa- les-parochie in Lijnden benoemd tot pastoor in Wateringen. Voor de paro chianen komt deze benoeming vrij on verwachts, omdat de pastoor pas vier jaar (sedert 1947) in de parochie werk zaam is. Intussen heeft de pastoor zijn activiteit op verschillend terrein kun nen ontplooien en daarvan moet zeker genoemd worden de verfraaiing van de Tot opvolger van pastoor Schoots is benoemd kapelaan J. A. v. Ettinger uit Berkel. Deze werd op 29 Augustus 1905 geboren en op 2 Juni 1928 tot priester gewijd. Na eerst als assistent gefun geerd te hebben in Bleiswiik werd hij benoemd tot kapelaan van de Martinus- parochie in Voorburg. In verschillende andere parochies was hij daarna nog werkzaam, tot hij op 14 September 1946 benoemd werd in Berkel. Advertentie Dit is het recept, dat ons familie-hotel reeds twee generaties lang toedient aan zijn gasten. Het is de formule van de tevredenheid, samengesteld uit gelijke delen degelijkheid, verzorging en gezelligheid. Het is het geheim van een aangenaam ver blijf in Amsterdam. Alleen of met Uw gezin; voor lang of v0Q kort, altijd bent U thuis in „P.C. 2". Familie-Hotel Museum Pension. P.C. Hooftstraat 2, bij het Rijksmuseum, telef. 21402, AMSTERDAM. Zaterdag werd op feestelijke wijze herdacht het 25-jarig jubileum van de heer H. Bergman, werkzaam op de afd. zetterij van de drukkerij De Spaarne- stad. Des morgens werd in zijn parochie kerk een H. Mis uit dankbaarheid op gedragen, daarna werd de jubilaris met zijn echtgenote per auto van huis ge haald. om de huldiging van zijn collega's in ontvangst te nemen. Na eerst door de directie te zijn gecomplimenteerd, waar bij de overhandiging plaats vond van de gebruikelijke enveloppe met inhoud, vond in de versierde cantine de huldi ging plaats. Met een spontaan welkomst lied werd de jubilaris verwelkomd. Uit de grote belangstelling van de diverse afdelingen van de Spaarnestad bleek wel dat de heer Bergman geen onbekende is. Door verschillende sprekers werd hij danig in het „zonnetje" gezet. De be drijfsleider, de heer C. Huijzer, prees hem als iemand die veel voor z'n even mens over heeft; dit getuigde wel de geslaagde actie in het grafisch bedrijf van de „Haak-in" voor de kankerbestrij ding, waarvan de jubilaris de initiatief nemer was geweest. De chef van de zet terij, de heer Lefeber, ondersteepte dit met enige kernachtige woorden. Ook na mens de Kerncommissie werd hii bij monde van de heer Bertram hartelijk toegesproken. De klaverjasclub liet zich ook niet onbetuigd, en overhandigde hem een fruitschaal. Het bestuur van de Grafische Bond bleef eveneens niet achter. Namens het jubileumfonds over handigde de heer J. Haver een prachtige lichtkroon en een tafelkleed. De echt genote ontving een bloemstuk. De heer Stokman zorgde voor de muzikale om lijsting. in een gezellig samenzijn. De jubilaris sprak een hartelijk dankwoord voor deze spontane huldiging. De „Middenstandscentrale voor Haar lem en Omliggende Gemeenten" doet een ernstig beroep op de good-will van het publiek om, inzonderheid voor of tijdens de December-feestdagen. doch ook wel daarna, in winkels gekochte kleine, niet zware, pakjes, eigenhandig mede te nemen en niet te verlangen dat deze worden thuisbezorgd. Thuis bezorgen kost loon voor bezor gers en extra materiaal, welke bedragen vooralsnog niet in de prijzen zijn gecal culeerd. T- Gaarne verleent de middenstand alle mogelijke service. Maar noch de detail list, noch de klant zijn gebaat met een toeslag voor bezorgloon. Advertentie vele jaren zouden kunnen blijven vol houden. Door de leerlingen van de Bui- tenrustschool werd hierna deelgenomen aan onderlinge zwemwedstrijden om aardige prijsjes. Kees Vrugt gaf een de monstratie behendigheidszwemmen, waarbij hij blijk gaf, wel zeer tegen de keer in te zijn. Markus de Graaf was wederom de komiek op de hoge spring plank en wist met zijn sprongen aardig op de lachlust van de aanwezigen te werken. Met een pantomime, opge voerd door leden van de Haarlemse Reddingsbrigade, waarbij alle medewer kenden in het water vielen en gered moesten worden, werd het programma geëindigd. Het bekende Spaanse danspaar Su- sana AndeonJosé Udaeta, dat momen teel in het buitenland triomfen viert, komt 26 November in de Stadsschouw burg te Haarlem. In het begin van het volgend jaar zal de Hindoe-danseres Hima Kesarcodi in Haarlem optreden. De Haarlemse boekverkopersvereni ging bestaat deze maand 25 jaar en ter gelegenheid hiervan is er een genoeg lijke middag georganiseerd in de Stads schouwburg op Zaterdag 24 November om kwart over twee. De hoofdredacteur van de „Winkler Prins", mr. G. B. J. Hilterman, vertelt het een én ander over de geschiedenis van déze encyclopedie. Dc voordrachts kunstenaar Jan Lemaire Sr. treedt op met fragmenten uit zijn boek „Ai- schminken, dames en heren". Piet Bakker houdt een causerie „Het kind in de literatuur". Na de pauze voert de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" de comedie op: „De terugkeer van Helen Gardner". In de tuinzaal van Kunsthandel Lef- felaar aan de Wagenweg 102 houdt Wim Povel Donderdag 22 November des avonds om kwart over acht een cause rie. Hij zal dan een aantal verhalen vertellen uit zijn zojuist verschenen bundel „Sprookjesfiguren die onze aan dacht ontgingen". Advertentie Advertentie HAARLEM TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak De als altijd actieve afdeling van Katholiek Thuisfront in de parochie van de H. Bavo heeft de behouden lerukeer van de 74 jongens op waarlijk indruk wekkende wijze gevierd. Zaterdagmor gen werd in de kerk een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door pastoor C. v, Mierlo welke plechtigheid met militaire eer geschiedde. Het zang koor voerde de Requiemmis van Perosi uit en na de dienst gaf pastoor v. Mierlo de absoute. De oud-militairen kwamen daarna in het R. K. Verenigingsgebouw bijeen voor het gezamenlijk ontbijt, waarbij natuur lijk oude herinneringen werden opge haald. De Zondag stond geheel in het teken van de dankbaarheid. Des morgens te 10 uur werd in de kerk een Hoogmis op gedragen en hield de luitenant-kolonel aalmoezenier J. B. Croonenburg een treffende predikatie over het grote voor recht dat aan deze parochie was be schoren, n.l. dat alle militairen ondanks de vele en grote gevaren die hen in Indonesië hadden bedreigd, behpuden naar ziel en lichaam thuis waren geko men. Hij prees vooral het werk van de parochiële afdeling van Katholiek Thuis front dat met deze behouden terugkomst zeker de grootste beloning mocht ont vangen voor het vele werk dat deze afdeling heeft verricht. De aalmoezenier vestigde er verder de aandacht op, dat de werkzaamheden daarmede niet zijn afgelopen, integendeel, ruim 100.000 Ne derlandse jongens zijn momenteel in militaire dienst, verspreid over de ge hele wereld en zij zijn een voortdurende bron van zorg. Hij riep allen op, weer de grootst mogelijke activiteit te ont plooien opdat ook straks van deze jon gens gezegd kan worden wat een Ame rikaans generaal van de Nederlandse jongens in Indonesië getuigde, nl. dat zij ondanks alle moeilijkheden en gevaren innerlijk gaaf waren gebleven. Des avonds te half acht werd in de Advertentie een utopie in deze tijd, maar vrije keuze van stadhuisfotograaf is voor de Haarlemse Bruidsparen weer mogelijk, mits zij dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar bekend maken. Nadien is een ongedwongen keuze niet meer mogelijk. Laat U, VOOR U IN ONDERTROUW GAAT, inlichten door een van onder staande, erkende reportagefotografen Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894. Barth. v. Donselaar, Rijksstr.w. 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277. Overveen. tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, St. Bolwerk 6, Tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantplein, tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161. tel. 25637 Gehuwd: S. H. Siebenga en G. van Meurs; M. C. J. Wanrooij en F. G. Tollenaar. Geboren: D. E. Stroo Cloeck—Evers z.: J. C. Portegijs—de Krijger z.; L. Top— Boerrigter d.; K. Jongerling—Kunst d. Overleden: C. d, Bruin 77 j„ Herensingel; L. Braak 73 Glasblazerstraat; M. G. van Lierop 64 j., Kamperlaan: J. H. Beenders 73 Oranjeboomstraat: J. H. Stolp Knoop 89 j., Westerhoutpark; J. A. A. Dreljer 75 j.; Schutterstraat: W. van Schie 61 j„ Balistraat. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2