Standpunt Australië inzake Nieuw-Guinea ongewijzigd Probleem tussen Nederland en Indonesië LEKASIN Nieuw leven in Italiaanse kunstnijverheid Rotterdam beleeft Woensdag défilé van 1200 Canadezen l KALODERMA inJWota to Verzinsels van de New York Times Achterstand op gebied van gerech telijk onderzoek wordt ingehaald Aristo en perszuivering Kwestie over geloofsbrieven van Nederlandse gezant te Caïro Belening van effecten F MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 MINISTER CASEY CONFEREERT TE DEN, HAAG benoemingen een van kiespijnneem Minister Mulderije opent Gerechtelijk Laboratorium Pro Ecclesia voor J. H. M. Derksen Voor zijn verdiensten voor het R.K. onderwijs Examens kt Hoge militaire autoriteiten sullen van hun belangstelling getuigen Raad van toezicht mr. J. F. van Royenstichting Ongeëvenaard in kwaliteit DOOR ALEXANDRA ORME (Wordt vervolgd). 00K UW INGEWANDEN MOETEN OP TIJD „GEWASSEN" WORDEN. Uitspraak Hoge Raad Honderd P.T.T.-ers naar Zuid-Afrika FOKKER KREEG BOETE Wegens te late levering van vliegtuigen 103-jarige overleden INITIATIEF VAN EEN NEDERL VROUW Nieuwe titulatuur van Koning Faroek eist andere adressering Feest op Soestdijk Poppenverloting voor het gebrekkige kind Ter inschrijving op nieuwe emissies Doodstraf voor S.S.-er Pieters Dc Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, die «n Den Haag met Nederlandse ministers besprekingen heeft gevoerd, heeft vanmorgen ons land Weer verlaten. Bij zijn vertrek op Schip hol deelde hij aan de verslaggever van het A.N.P. mede. dat de publicatie in een Amerikaanse krant (de New York Times) over zijn verklaringen over Westelijk-Nieuw Guinea absoluut on juist is. in zijn algemeenheid en als de tail. „Men heeft nog nooit een zo slechte uitleg aan mijn woorden gegeven." „Wat Nieuw Guinea betreft heb ik mij bij mijn aankomstt Zaterdag slechts be perkt tot de korte verklaring dat het Australisch standpunt niet is veranderd. Wat ik verder zou hebben gezegd is een puur verzinsel. Het feit, dat van de twintig a dertig verslaggevers, die aan wezig waren, slechts één deze misleiden de verklaring heeft gegeven is teke nend". Mr. Casey zei dat hij had be merkt dat zijn woorden waren opgeno men op een plaat en wanneer iemand twijfelt aan wat ik gezegd heb. dan kan hij daarvan via deze plaat kennis ne men", zo besloot hij zijn officiële ver klaring..' Mr. Casey vertelde verder de minis ters Drees, Stikker en Peters, de Staats secretaris van Buitenlandse Zaken mr. Blom en mej. Tellegen. directeur van het kabinet van H. M. de Koningin te Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Boskoop, de weleerw. heer J. J. Lauwrier; tot pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. Rozen krans), de weleerw. heer A. H. P. Cleo- phas; tot pastoor te Wateringen, de wel eerw. heer J. W. Schoots; tot pastoor te Haarlemmermeer-Vijfhuizen (H. Fran- ciscus van Sales), de weleerw. heer J. A. van Ettinger, die kapelaan was te Ber- kel. Z. H. Excellentie heeft voorts benoemd tot rector van het Joseph-Huis Buiten- veldert, de weleerw. heer G. B. N. Lu- ken, die kapelaan was te Wognum. hebben ontmoet. Hij noemdé dit per soonlijk contact voor hem van de groot ste waarde. Opnieuw gevraagd naar de besprekin gen, die hij in Den Haag heeft gevoerd, herhaalde mr. Casey, dat het standpunt van Australië ten opzichte van Weste lijk Nieuw Guinea ongewijzigd is ge bleven. Dc Nederlandse ministers heb ben, zo zeide hij, niet gevraagd naar een nadere uiteenzetting van het Austalische standpunt. „Het probleem is een pro bleem tussen Nederland en Indonesië, waarbij Australië zeer is geïnteresseerd, De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey (met regenjas) na zijn aankomst op Schiphol. Rechts de Australische ambassadeur in ons land, Alfred Stirling, die ter begroeting aanwezig was. maar waarin Australië zich niet wil mengen. En Australië zal daarover geen besprekingen voeren met een der par tijen". De „New York Times" van Zondag had geschreven, dat samenwerking tus sen Australisch- en Nederlands-Nieuw- Guinea. tot uiting komend in economi sche overeenkomsten, die het eiland te gen Indonesische agitatie en infiltratie van Japanse vissers veilig zouden stel len, het doel was van de conferentie in Den Haag De voorstellen van minister Casey zouden, volgens genoemd blad, het vol gende inhouden: gezamenlijke uitoefe ning van patrouille door Australië en Nederland in de lucht en ter zee rond Nieuw-Guinea als aanvulling van de patrouille, die Australië reeds voor nemens was uit te voeren ter hoogte van zijn Noord- West-kust; Austra lische bijstand in het herstel van de vliegvelden in Ne- derlands-Nieuw- Guinea, dip in de oorlog door de V. S. gebouwd werden; economische bij stand bij de ont wikkeling van het Nederlandse deel van het eiland ter versterking van de Nederlandse positie aldaar. Bij zijn aankomst op Schiphol heeft Casey Zaterdag nog met veel lof ge sproken over de emigratie van Ne derlanders naar Australië. „Uw men sen zijn eerste klas emigranten. En dit zeg ik u niet om iets plezierigs te zeg gen, maar omdat ik het meen. Wij verwachten 25.000 Nederlanders per jaar te kunnen ge bruiken, zowel ge schoolden als on geschoolden. De Nederlanders pas sen zich bijzonder goed aan en wor den gemakkelijk in de Australische bevolking opgeno men". Advertentie De minister van Justitie, mr. Mul- derije, heeft Zaterdagmorgen het be langrijk uitgebreide Gerechtelijk Labo ratorium en het nieuwe Gerechtelijk Geneeskundig Laboratorium, beide ge vestigd in het gebouw van de Rijks politie aan de Raamweg te Den Haag, op officiële wijze geopend. Hij sprak hierbij een korte rede uit, waarin hij allereerst vaststelde, dat in Nederland, in vergelijking met andere landen, een grote achterstand dreigde te ontstaan op het gebied van het scheikundig en medisch gerechtelijk onderzoek. Met het in gebruik nemen van deze twee laboratoria wordt deze achterstand ech ter opgevangen. Het werk, dat hier gedaan zal wor den, zo meende de minister verder, zal vertrouwen wekken zowel bij de justi tie als bij de wetenschappelijke wereld. Dr. W. Froentjes, directeur van het Gerechtelijk Laboratorium, gewaagde in zijn rede o.a. van de groeiende be hoefte aan onderzoeken, die volgens hem niet een gevolg was van een ge stegen criminaliteit, maar van de gro tere bekendheid, die het laboratorium gekregen heeft en de invoering van de bloedproef. Daarnaaast maken, behalve de Justitie, ook andere overheidsdien sten gebruik van het laboratorium, ter wijl ook de justitie en de politie van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea zich reeds enkele malen tot het laboratorium hebben gewend. Aan het Gerechtelijk Laboratorium zijn thans verbonden drie scheikundigen, twee apothekers en drie analysten. Zo als het laboratorium thans is ingericht kan het een vergelijking met vele bui tenlandse laboratoria op dit gebied ze ker doorstaan. Dr. J. Zeldenrust, gerechtelijk ge neeskundige van het ministerie va" Justitie, schetste vervolgens de taak van de geneeskundige bij een gerechte- Zaterdagavond heeft de geestelijke adviseur van de R.K. diocesane vereni ging voor onderwijzers ..St. Augustinus aan de oud-voorzitter van deze vereni ging. de heer J. H. M. Derksen uit Am sterdam, in restaurant Brïnkmann te Haarlem de versierselen overhandigd Van de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Derksen ontving deze onderscheiding voor zijn meer dan twintigjarige verdiensten als hoofdbestuurslid van St. Augustinus. De oud-voorzitter van deze vereniging is thans directeur van het Katholiek On derwijzers Bureau, voorzitter van hei Katholieke Onderwijzersverbond. de federatie van de vijf diocesane R.K. on derwijzersverenigingen. en voorzitter Van de A.N.O.Fde Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie. Deze federatie wordt gevormd door de Chris telijke onderwijzersvereniging, het Ka tholiek onderwijzersverbond en de Ne derlandse onderwijzersvereniging. lijk onderzoek. Hij stelde hierbij vast, dat in Nederland, in vergelijking' met het buitenland, van een organisatorische achterstand moet worden gesproken bij het gerechtelijk geneeskundig onder zoek. In het buitenland bestaan reeds tien tallen jaren afzonderlijke universitaire laboratoria voor gerechtelijke genees kunde. In Nederland bestaan geen uni versitaire instituten en gerechtelijke geneeskunde is hier ook geen examen vak. Slechts indien ook deze universi taire functie bloeit, zo meende dr. Zel denrust. zal de achterstand ten aanzien vah de gerechtelijke geneeskunde in Nederland kunnen worden opgeheven. AMSTERDAM, doctoraal rechten: G. Nomes, Naarden: J. Brinkert, Amster dam. Cand. economie: G. v. Arragon, Zuidwolde: J. Kuiper, Amersfoort: J. Wernand, Heelsum: R. Zijlstra. Ooster- bierum; W. v. Anken, Oostwold old; H. Meijer, Amsterdam. AMSTERDAM. Bevorderd met lof tot doctor in de econ. wetensch. op proef schrift: „De invloed van de voorraden op het consumentengedrag". H. Theil, geb. te Amsterdam. Cand. econ. The Bian Kie (Amsterdam) cand. pol. en soc. wetensch. K. With, (Amsterdam). LEIDEN, cand. Ned. recht de dames D. Cammel Rotterdam, N. de Ruig Heemstede, idem de heren A v. Rech- teren Limpurg, Leiden, A. v. d. Steur Rotterdam. UTRECHT, cand. rechten: mej. H. Carel, Oosterbeek; jhr. C. Flugi v. As- permont, Den Haag; J. Bulthuis. Arn hem; H. v. Rosmalen, Bilthoven. Cand. geneesk.: H. Witzand, Zeist. Vee-arts ex: H. Meens, Tilburg. De Egyptische feministische vereniging Bent El-Kil (Dochter van de Nijl) heeft besloten Egyptische meisjes een militaire opleidng te geven ,.om de Egyptische regering te helpen de Britten uit de Kanaalzone te verdrijven". Een aantal meisjes geeft zich op 'in het kantoor van Bent El-Nil. Generaal Dwight D. Eisenhower, op perbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, zal Woensdag de eerste Canadese strijdkrachten, bestemd voor de verdediging van West-Europa, onder zijn commando nemen tijdens een te Rotterdam te houden défilé. De troepen zullen aan generaal Eisen hower worden overgedragen door de Canadase minister van defensie, Brooke Claxton, die daarbij vergezeld zal zijn van de Canadese ambassadeur in Ne derland, de heer P, Dupuy, en van bri gadier-generaal Geoffrey Walsh, com mandant van het 27ste Canadese infante- rie-bataljon en het 58ste onafhankelijke veldeskadron van de Koninklijke Ca nadese genie. Ongeveer twaalfhonderd man zullen aan het défilé deelnemen. De eenheden zullen Dinsdagavond met de Fairsea in de haven van Rotterdam aankomen. Generaal Eisenhower, de heer Claxton en een groot gezelschap hoge militaire en burgerlijke autoriteiten en leden van het diplomatieke corps, zullen om 12 uur hun plaatsen innemen op het bordes van het stadhuis. Na een presentatie van de troep, verricht de opperbevel hebber de inspectie. Hierna zal de Ca nadese minister van defensie de troep formeel aan generaal Eisenhower over dragen. Generaal Eisenhower zal dan de troepen onder zijn bevel welkom heten.. Tenslotte volgt het défilé. Het défilé zal o.a. worden bijgewoond door: generaal sir John Harding, com mandant van het Britse Rijnleger, luit. gen. B. R P. F. Hasselman, chef van de Ned. generale staf, it. gen. S. C. Buur man van Vreeden, Ned. territoriaal be velhebber, generaal M. Noiret, comman dant van de Franse bezettingstroepen in Duitsland, en generaal Thomas T. Han dy, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Te Amsterdam is geïnstalleerd de raad van toezicht der mr. J. F. van Royenstichting herstellingsoord voor kunstenaars. Reeds zijn de middelen aanwezig om op zeer bescheiden schaal in bepaalde gevallen met de uitzending vai} her- stelbehoevende kunstenaars in bestaande herstellingsoorden te beginnen. Advertentie Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en Scheercrème: grote tube pot 3.50 1.95 DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Dit was de eerste keer, dat ik Russi sche soldaten respect zag hebben en klaarblijkelijk zag verkeren in een toe stand van slaafse dienstbaarheid. Hoe wel de enige personen, toen in die ka mer aanwezig, een luitenant en een vrouw die met het leger niets te maken had, waren, zou dit vertrek zeer bin nenkort vereerd worden door de aanwe zigheid van de een of andere grote held, generaal of maarschalk, en was derhalve reeds nu een geheiligde plaats. Er was iets oosters in de onderdanigheid van die mannen, in hun stille en dwaze ma nier van lopen, in hun gefluister. Waar is nu jullie fameuze democratie,' dacht ik, als jullie zo gemakkelijk en vlug van houding kunnen veranderen? Jullie hebben de onderdanigheid van de Mon gool voor zijn hetman in het bloed. Dit was niet de opgewekte, bijna kinderlij ke verrukking van de Anglosaksische soldaat, wanneer hij een hoge officier ontmoet, maar de slaafsheid van de oosterling tegenover de Padisjah. De luitenant was klaar met schrijven. Ik nam het bewijsje in ontvangst, dank te hem en ging terug naar mijn Gekken- berg, waar de Hongaren doodgelukkig waren met mijn nutteloos stukje pa pier. Het was een drukke, rommelige mor gen. Een stel vreemde soldaten kwam zich in de keuken warmen, zodat je je in het huisje nagenoeg niet verroeren kon. We konden hen niet kwijt raken en toen we hun ons bewijs onder de neus hielden, barstten ze in hoongelach uit. Ze namen al het hout mee, dat wij met zoveel zorg bij elkaar gebracht hadden. Ik vroeg hun dringend om ons in ruil wat ander hout te brengen; en een kwartier later kwam een hunner te rug en wierp me met een ridderlijk ge baar een groot, zwaar hek voor de voe ten. De hengsels zaten er nog aan. Hij had het maar eventjes uit de omheining rond een van de naburige boerenhuis jes gerukt. „Alsjeblieft! Zie je, we zijn mannen van ons woord. Daar heb je je hout. En het is beter, omdat het droog is. Hak het en je zult het zien." Ik bedankte hem zo beleefd mogelijk, omdat hij zijn belofte zo vlug en zo eer lijk was nagekomen, en ging aan het werk. Zoals gistermorgen ging er eentje een rode band om de arm samen met een Russische soldaat rond om de boe ren op te halen, die aan de weg moes ten werken. Het vroor en opnieuw woei er een bijtend scherpe wind. Arme kerels! De deur was nauwelijks dicht achter de bende soldaten, die ons zo onverhoeds op het dak waren gevallen, of er ver scheen een nieuw stel. De ene helft nam de kamer in beslag, de andere nestelde zich in de keuken. Van die ene groep herinner ik me een lange, blonde Oekrainer, Alosha; van de tweede groep kan ik me iederéén nog goed herinne ren. want zij zouden ons nog geruime tijd lastig komen vallen. Ze hadden een luitenant bij zich, Kalmuk, wiens ge liefkoosd voedsel, zoals we later ontdek ten, uit beenderen bestond, maar de man die werkelijk de leiding had, was Misha, de chauffeur. Dan was ®r nog een chauffeur, Alexy; en de sergeant, een arrogante, maar overigens rustige, weinig snuggere kerel met blond haar, wiens naam ik vergeten ben. Dit was ook de dag, waarop Kuzma, de Tartaar, ons voor het eerst bezocht, en later, jammer genoeg, nog heel vaak. Misha wierp een eend op de keukentafel. „Plukken en braden!" commandeerde hij. „Dat is voor ons avondeten. En hier is een zak meel. We eten poffertjes na". En met die woorden verdween hij weer. Het huis was weer een ogenblik rus tig. En ik ging naar buiten om wat sprokkelhout te halen. Toen droeg ik de ijzeren kachel en een teil naar bui ten, daarbij geholpen door de vluchte- lirrgen. die bij Teresa woonden, die, op haar beurt uit haar huisje gezet, weer onze buurvrouw geworden was. Er wa ren zeven van die vluchtelingen, alle maal kinderen, zwart als zigeuners en zo schilderachtig in lompen uitgedost, dat het bijna toneelmatig aandeed. Een hunner, een kleine jongen, droeg hen paar damesschoenen, een korte broek en een colbertjasje; verder niets. Een an der droeg overschoenen, dicht gebonden met een stuk zak, een flanellen broek, die hij met een touwtje ophield en een hemd, dat in flarden om zijn lichaam hing. Het derde jochie liep barrevoets rond en zijn kleine achterste was heie van de plaatselijke burgerwacht met maal bloot, want hij had niets aan dan een zakdoek, die hem op de borst was gebonden. Ik haalde wat water en maakte een vuurtje onder de teil aan met het oog op het plukken van de eend. Terwijl ik op mijn hurken bij de kachel zat, die ik voor de deur had gezet, en de vlam metjes aanblies, die ik voedde met bla ren en maïsstengels. smolt de sneeuw rondom me weg. Naast me lag de witte eend. gedood door een schot in de borst. De wolken werden als grijze flarden door de wind langs de loodgrauwe he mel gejaagd. Ik plukte de eend. Isa en Alf kwamen het bloed van de sneeuw oplikken en knaagden aan de vochtige veren. We aten die middag in de kamer, dit keer eens zonder Russen. Toen ruimden we de rommel op, welke gemaakt was door de bende die hier de vorige nacht doorbracht. We hadden nauwelijks tijd om adem te halen, toen er een nieuw stel kwam opdagen. En ondanks onze verzekeringen, dat het kwartier al be zet was, nestelden ze zich met hun uit rusting in onze eigen kamer. Een hun ner had een gezicht, dat door littekens vreselijk misvormd was. Zijn lippen waren verwrongen en een hoek van zijn mond, die slecht gehecht was. hing slap neer. Er was een ander, die Victor heette. Hij was blond, brutaal, ver waand en glad van tong. Dan was er nog een derde soldaat en een jong, ver legen luitenantje. De ware leider van de bende echter was de kerel met de littekens, die we Scheefsmoel noemden. Ze hadden juist hun plaatsje in het stro te midden van de Hongaren gevonden, toen Misha voor zijn eend kwam. Ma- thilde overhandigde hem het dier door het keukenraam. Misha trok er een poot van af, at die op en schoof de rest opzij. „Alsjeblieft, Lida, eet jij dat. Da's voor jou." Ik wierp me pp het vlees als een uitgehongerde tijgerin, ging er mee naar het verste hoekje van de hall en daar. me er over heen buigend als een gier over zijn prooi, trok ik met mijn tanden het zachte vlees van de botten en at het met mondenvol. Zij die werke lijk gek op vlees zijn, zullen begrijpen, wat het betekent om dit, zoals wij, lan ge tijd te hebben moeten missen. Advertentie Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang verontreinigen en ver stoppen Uw ingewanden en maken U moe, mat en lusteloos. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes waardoor een werkelijke zuivering van de inge wanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen krampen en geen ont steking der darm-slijmvliezen. Maak één» per week schoon-schip met Laxeer- Akkertjes en Ge voelt U een ander mens. De Hoge Raad heeft een vonnis van de rechtbank te 's Hertogenbosch van 2 November 1950 vernietigd, waarbij Wou ter Lutkie, verantwoordelijk hoofdre dacteur van het maandblad „Aristo" werd ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van een hem ten laste gelegde overtreding van de wet noodvoorziening perswezen. Wouter Lutkie had in Augustus 1949 van de hand van de voormalige journa list J. J. A. van Groenendael, die door de commissie voor de perszuivering in Mei 1947 voor 10 jaar was ontzet van het recht om werkzaam te zijn in een journalistieke of een leidende niet-jour- nalistieke functie, twee bijdragen in „Aristo" opgenomen. De rechtbank te 's Hertogenbosch achtte geen strafbaar feit aanwezig, omdat zij van mening was, dat Wouter Lutkie, daardoor Van Groenendael geen journalistieke functie had laten vervul len. De Hoge Raad verwerpt in zijn arrest echter de redenering van de rechtbank, omdat: uit het tijdelijke persbesluit niet mag worden geconcludeerd, dat er een tegenstelling bestaat tussen het opnemen van een bijdrage en het laten vervullen van een journalistieke of leidende niet- journalistieke functie. De rechtbank had moeten uitgaan van artikel 1 van de wet Noodvoorziening Perswezen, die immers de gehele zuivering opnieuw regelde Het opnemen van een bijdrage valt, al dus de Hoge Raad, onder de omschrijving van artikel 1, zodat degene die een bij drage van een ontzette journalist op neemt, strafbaar is. Slechts een ingezonden stuk is geen „bijdrage". Het arrest van de Hoge Raad brengt, daar het is gewezen op een vordering tot cassatie „in het be lang der wet", geen nadeel toe aan de door partijen verkregen rechten. Vanmiddag is de „Zuiderkruis" geheel volgeboekt met emigranten naar Kaap stad vex'trokken. Onder de opvarenden bevinden zich een nonderdtal PTT-men- sen, die door de Zuid-Afrikaanse rege ring zijn aangenomen. Hun papieren zijn met spoed in orde gebracht, omdat zij dringend nodig zijn voor de Zuid-Afri kaanse telefoondienst. Hun vrouwen en kinderen vergezellen hen. Naar aanleiding van vragen welke bij de behandeling van de begroting van Marine in de Tweede Kamer zijn ge steld, deelt de minister van Oorlog en Marine thans in een Memorie van Ant woord mede, dat op 10 Juli 1948 bij voorlopig contract bij de N.V. Fokker 25 Seafury-vliegtuigen werden besteld. In Maart 1949 zouden voor het eerst twee vliegtuigen worden opgeleverd en ver volgens iedere maand twee of drie toe stellen. Ten gevolge van diverse tegen slagen kon pas op 26 April 1951 het de finitieve contract tot stand worden ge bracht met een nieuw leveringsschema. Krachtens de bepalingen van dit con tract is de inmiddels door Fokker ver beurde boete van vier procent van de totale contractsom in mindering ge bracht op de eerste betalingstermijn. Fokker is in de gelegenheid gesteld de andere helft van de boete te verdie nen als premie, indien op de levering drie maanden wordt ingelopen. Wordt echter het leveringsschema weer over schreden dan kan opnieuw een boete van vier procent van de contractsom worden opgelegd. Tot nu toe zijn acht vliegtuigen afge leverd, n.l. in Juli j.l. drie, in Septem ber drie en in November twee. Op dit ogenblik kan niet worden gesproken van een nieuwe achterstand in de afle vering. In de ouderdom van 103 jaar is over leden de oudste inwoonster van Drente en waarschijnlijk van geheel Nederland, de weduwe Martha Jansen-Steen te Ide. gemeente Vries. 12 Augustus vierde zij haar 103-de verjaardag. De'Piazza San Marco in Florence is wereldberoemd, maar wie niet weet, dat achter de grauwe muren van het klooster San Marco de hemelse fresco's zijn van Fra Angelico, dat hier Savonarola zijn hervorming voorbereid de en dat er een andere monnik, Fra Bartolomeo, de laatste jaren van zijn leven aan de kunst wijdde, vindt de Piazza San Marccf een onooglijk plein. In de als plantsoen bedoelde rechthoek groeit geen sprietje gras en er geurt geen heester. Er is geen groen en er zijn geen bloemener zijn alleen haastige mensen, die op autobussen wachten. Op no. 7 van dit plein is het atelier van Elisabeth Bueno de Mesquita. Als wij in1 de afgelopen jaren werk zagen van deze begaafde Nederlandse kunstenares, kwam onafscheidelijk in onze herinnering: een heel jong en elegant vrouwtje met twee kleine kin dertjes in een grote lichte kamer, die met veel ramen uitzag op een tuin vol citroen- en mimosabomen en dje een vergezicht bood over de koepel van de Santa Maria del Fiore, de toren van Giotto, over de Arno en over de met olijven begroeide heuvels van Florence. Met dit beeld van poëtische volmaakt heid voor ogen gaan wij vijfentwintig jaar later door een nauw gangetje, waar een bloemverkoper een paar magere geraniumstengels en anjelieren heeft staan, en komen door een laag groen deurtje in het atelier van mevrouw Bueno de Mesquita. Het ruikt er naar verf en zeep. er ratelen naaimachines, er tikt een schrijfmachine en er spreekt een stem door de radio over het debat in de senaat. Uit een lage keuken, waar geheimzinnige vloeistoffen in pannen staan te koken, waar gekleurde lappen hangen te drogen en bussen en flessen door elkaar staan, komt de eigenares van de firma Bueno de Mesquita. Zij heeft nog dezelfde jonge blauwe ogen onder het nu grijzende ponyhaar op haar voorhoofd. Zij heeft in de jaren veel van wat haar lief was verloren, maar één ding is haar gebleven: het enthousiasme voor haar werk. Als jong meisje haalde zij haar acte middelbaar tekenen, zij studeerde verder in Rotter dam onder leiding van Huib Luns en later aan de academie van Amsterdam. Zij heeft altijd een grote voorliefde ge had voor decoratief werk en bezit de flair om van alle gebruiksvoorwerpen iets moois te maken. Het is onze mening, dat Italië tot nu toe zo weinig meegedaan heeft aan de vernieuwing van het interieur. Wij zien Enige voortbrengselen uit het atelier Bueno de Mesquita. nog steeds die vreselijke eetkamermeu bels in imitatie zeventiend'eeuws; wij zien de ovalen spiegels op de tafel en protserige vaasjes en beeldjes overal in het rond. „Ja, tot nu toe", zegt mevrouw Bueno de Mesquita, „maar er komt gaandeweg verandering in. De E.N.A.P.I. (nationale maatschappij voor handwerk en klem- industrie) is hard aan 't werk om het Italiaanse handwerk nieuw leven in te blazen, om eens iets anders te brengen dan altijd weer het leerwerk met de Florentijnse lelie en het wapen van de Medici; om niet altijd hetzelfde vrou wenprofiel op de camées en dezelfde steek in het borduurwerk te maken. De pogingen van de E.N.A.P.I. zijn met \eel succes bekroond. Wij hebben daar op de Triënnale van Milaan piachtige voorbeelden van gezien. Werkelijk, op modern artistiek gebied staat Italië bovenaan. Het heeft de beste binnen huisarchitecten; alleen de smaak van het publiek moet nog even mee, maar de Italiaan is uiterst gevoelig voor kunst. Ik zie dit dagelijks op mijn ate lier. Ik behoef heus niet te zoeken naar een bepaald slag meisjes. Ieder meisje kan dit werk leren. Zij ziet dadelijk welke kleuren bij elkaar passen, zij weet direct zo'n strengetje raffia te vlechten. De meisjes doen dit werk met liefde, al zingende, want zij zijn heel muzikaal." Elisabeth Bueno de Mesquita benut het Florentijnse stro ende vrouwen uit de omgeving, die de handigheid heb ben, om dit stro te vlechten. Er staan tassen en theemutsen, eierwarmers, schrijfmappen en sandaaltjes van dit .materiaal klaar om verzonden te wor den naar Amerika, naar Engeland, naar Amsterdam, naar Rome Er staat in een der lage kamers aarde werk en zilveren theegerei naar ontwerp van de kunstenares: er staan papier mandjes en theebladen van beschilderd perkament; er wordt gewerkt aan tassen van geknoopt touw en varkensleer. Tussen de zwartlokkige Florentijnsen zijn ook een paar blonde Nederlanders bezig. Zij hebben een nieuwe manier om stof te bedrukken'. In onze ogen lijkt het zoiets als batik, want er komt ook was bij, doch bij al de grote verschillen met deze techniek is er ook nog dit, dat de was niet op de stof. maar op een raam wordt gelegd en de verf (eigen lijk mogen wij dit chemische preparaat geen verf noemen) de stof bereikt door middel van net ongewaste gaas. Het eindresultaat van deze vrij gecompli ceerde bewerking zijn tafelleggers en servetten, versierd met zeer moderne vormen en kleuren, die bestand zijn te gen kokend water, zeep, chloor etc. „Ja", zegt mevr. Bueno de Mesquita, terwijl zij een lam pekapje van pitriet modelleert, „ik vind voortdurend nieu we dingen; hoe meer ik werk, hoe meer de ideeën mij toestromen, hoe meer ook mijn wem gezocht wordt. De Engelsen en Ameri kanen, die hier de Botticelli's en de Putti's van Andrea della Robbia ko men zien, lopen ook even bij mij bin nen." „Reclame?" „Neen, ik heb nog nooit iets voor re clame uitgegeven, maar als men vijf entwintig jaar lang dingen verkoopt, die niet aan de lopende band gemaakt wor den, heeft men zijn klanten zo hier en daarover de hele wereld." E. P.-D. Florence, 2 Nov. '51 van Elisabeth Naar Renter uit Cairo meldt heeft de Egyptische onder-minister van Buiten landse Zaken, de heer Cnoop Koopmans, die 24 Augustus tot Nederlands gezant in Cairo is benoemd, medegedeeld, dat zijn geloofsbrieven geadresseerd dienen te zijn aan „de koning van Egypte en Soedan". 24 Augustus was de kwestie van Fa- roeks koningschap over de Soedan nog niet gerezen. Daarom waren de geloofs brieven voorzien van de oorspronkelijke titulatuur, namelijk „koning van Egyp te, souverein van Nubië, Soedan, Kor- dofan en Darfoer". De heer Cnoop' Koopmans is 14 dagen geleden op zijn nieuwe stand plaats aangekomen. Het is gebruikelijk bij de. audiëntie-aanvrage een copie van de geloofsbrieven bij de autoriteiten achter te laten. Zondagavond, zo verneemt het ANP van bevoegde zijde, had het ministerie van Buitenlandse Zaken nog geen telegrafisch verzoek om instructies van de gezant ontvan gen. Enige dagen geleden werd uit Cairo gemeld, dat alle diplomatieke missies te Cairo een schrijven hadden ontvangen, waarin gezegd wordt, dat bij het aan bieden der geloofsbrieven de nieuwe ti tulatuur gebruikt dient te worden. Tot nu toe hebben pas drie landen. Jemen, Jordanië en Libanon, de nieuwe titel van de koning erkend. De heer Cnoop Koopmans heeft op- De voetbalvereniging K.P.S. van het koninklijk paleis Soestdijk hield Zater dag in hotel Eemland te Soestdijk een feestavond, waarvan de opbrengst ter beschikking gesteld zal worden van het comité voor de poppenverloting voor het gebrekkige kind van alle gezindten. Dat is de verloting van de tweehonderd poppen, die de Koningin uit Canada heeft ontvangen en beschikbaar gesteld voor dit doel. Prins Bernhard en de oud ste drie Prinsesjes waren bij de feest avond aanwezig. De voorzitter van de feestcommissie heeft medegedeeld, dat de laatste vijftigduizend loten door Sint Nicolaas persoonlijk zullen worden ver kocht. De Sint heeft daartoe een hoofd kwartier ingericht in Dordrecht, Hof 13 zwart, waar nog loten kunnen worden besteld. Verder zal hij op verscheidene plaatsen met zwarte knechten deze loten verkopen. dracht ontvangen zijn geloofsbrieven 00k in Libanon en Syrië aan te bieden. Hij is ook hier als gezant geaccrediteerd. Griekenland heeft zijn nieuw benoem de, doch nog niet in functie zijnde am bassadeur in Egypte teruggeroepen, om dat de Egyptische regering er op staat, dat zijn geloofsbrieven worden geadres seerd aan „koning Faroek van Egypte en Soedan". Van gezaghebbende Griekse zijde is in Athene verklaard, dat Griekenland niet „eenzijdig" koning Faroek als ko ning van Soedan zal erkennen. Teneinde een meer geleidelijke opne ming door de kapitaalmarkt van nieuw geëmitteerde aandelen in de hand te werken, zal de Ned. Bank daartoe ge machtigd door de Min. van Financiën, een algemene vergunning verlenen om stortingen op emissies van aandelen ge durende een overgangsperiode te finan cieren door belening) van effecten. Hieraan zal deze vorm worden gege ven, dat ten behoeve van de inschrijf ving op zodanige emissies dispensatie wordt verleend van het verbod om ef fecten aan te kopen anders dan met eigen geld, zulks met dien verstande, dat de opgenomen bedragen binnen zes maanden na de stortingsdatum van de desbetreffende emissie moeten zijn af gelost. Publicatie der vergunning is de zer dagen tegemoet te zien, zo deelt de Ned. Bank mede. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de doodstraf uitgesproken over de voor malige SS-er Pieters, uit Groningen, die zicji enige tijd geleden door de recht bank te Haarlem tot levenslange ge vangenisstraf hoorde veroordelen. Als commandant van een SS „Jagd- Kommando" had P. gedurende de laat ste periode van de bezetting een aantal arrestanten gruwelijk mishandeld of door zijn minderen laten mishandelen. Daar deze gruwelen „in hun afgrijse lijkheid door bijna geen andere geëve naard worden", aldus het vonnis, werd de doodstraf als de juiste straf be schouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3