Medezeggenschap in Duitsland Belevenissen van de struisvogel Rasmus "V1 m T De Paus pleit voor mede-eigendom Vader Chrysostomus gehuldigd in Vlaanderen üit *6, u. ?evn GUITAAR LEVIN ESTRUCH SILVESTRI W. ALPHENAAR Schepper van een geestelijke Benelux" President „Federale wereldregering in Nederland Mossadeq naar Caïro Ter verrijking van geest en hart e$fe en "'eest h'eine ffWf auto f MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 fAGTNA 6 Avonturen met een schip Chaos in de wereld moet een einde nemen Churchill saboteert Tweede Kamer over onderwijsvernieuwing Stelsel voor technisch onderwijs bepleit Russische ballerina overleden „St. Catharina" van Rubens terug naar Düsseldorf Zorgvuldig afgestemde vering 2-deurs OPEL OLYMPIA COACH 6250.- 15" Super-Ballon-banden Buitengewone wegvastheid 2-deurs OPEL OLYMPIA CABRIO-COACH ƒ6550.— Gemakkelijk te bedienen kap Vaste stijlen en kaplangsliggers verhogen de stijfte van de carrosserie GEBR. II. F. KIMMAN N.V: Hei Zweedse merk HOUTWOL A. ZONDERLAND Uiterste zuinigheid tjjdens de piek-uren Maak Utr stofzuiger niet medeplichtig l 's morgens van 7.30-9 's avonds van 4.30-6 economische medezeggenschap onaan vaardbaar. P. Gundlach is verbaasd, dat deze stellingen die geheel met de kerkelijke sociale leer overeenstemmen tot zulke uitroepen in de christelijke bladen geleid hebben als: „De Pauselijke toespraak verwekt onrust onder de ar beiders". De arbeider is ook volgens het oordeel van de Paus subject in het economische leven, hij heeft recht op mede-eigendom, „waarop alleen mede zeggenschap in de onderneming zich mag baseren". Maar socialisatie als prin cipiële vorm van economische vernieu wing wordt verworpen, evenzeer als een zuiver formalistische full-employment politiek. Daarentegen zou het waardevol zijn, de kleine en middelgrote bedrijven te steunen, want juist de middenstand ver hindert een absolute planning en daar door de algehele socialisatie. Volgens P. Gundlach houdt daarom de Kerk aan de „berufsstandische Ordnung" vast, ondanks de vele misvattingen t.a.v. deze theorie. In deze boven de onderneming uitgaande ordening van de economie kunnen werkgevers en werknemers op (Van onze correspondent in Duitsland Zoals misschien weinigen buiten Duitsland en niet velen binnen Duitsland zullen weten, is de West-Duitse Bondsrepubliek het enige land in het vrije Westen, waar de veelomstreden medezeggenschap van de arbeider voor sommige bedrijven wettelijk is vastgelegd. Het is intussen niet onbekend, dat de Duitse eenheidsvakorganisatie in haar eisen nog verder gaat en daarom ge durende de laatste maanden voortdurend onderhandelingen met Bonn voert om de medezeggenschap ook in andere bedrijfstakken in te voeren. Deze kwestie speelt als uitermate delicaat theoretisch onderwerp bij de Duitse katholieken sinds jaren een grote rol, maar is op het ogenblik opnieuw hoogst actueel geworden. Zoals men zich nog zl l herinneren, werd in Septem ber 1949 in een slotresolutie van de Duitse Katholiekendag te Bochum uitge- rptoken, dat het recht van de arbeider op medezeggenschap uit het natuur- rech't voortkomt en in een wet behoort te worden vastgelegd. Er ontstond hier over nogal wat deining in en buiten Duitsland, tot op 3 Juni 1950 de Paus in zijn bekende toespraak de kwestie in algemeen verband behandelde en de economische medezeggenschap van de arbeider in de onderneming verwierp als niet te verenigen met de fundamentele functie van de privé-eigendom in de economie. Daarmee was natuurlijk de discussie onder de katholieken in Duitsland en vooral bij de Duitse KAB, die op de resolutie van Bochum een grote invloed had uitgeoefend, begrijpelijkerwijs niet tot rust gekomen. Terwijl aan de ene kant de katholieke ondernemers zich op de genoemde toespraak van de Paus beriepen en de medezeggenschap onaan vaardbaar achtten, gaan de Duitse vak organisaties, waar ook de katholieke arbeiders lid van zijn, in hun eisen ver der en vragen medezeggenschap en na tionalisatie van de basis-industrieën. De Duitse katholieke arbeiders hebben het dus niet gemakkelijk, in deze situatie hun positie te bepalen. Het veroorzaakte daarom een zekere sensatie toen eind September j.l. op de Katholieke Sociale Conferentie te Essen prof. P. Gundlach S.J. van de Gregori- ana te Rome een lezing hield over het onderwerp „Het sociale vraagstuk van heden volgens de leer van de Kerk", want het is bekend, dat P. Gundlach de aangewezen man is, om de toespraken van de Paus over deze kwestie te inter preteren. P. Gundlach heeft ook niet geaarzeld, dit te doen, zich telkens met nadruk op de ware bedoeling van de Paus en de strekking van de kerkelijke leer beroepend. Het betoog was in zijn scherpe en rake formulering en door het feit, dat het telkens de meest actuele punten behandelde, inderdaad voor velen een verrassing geworden, en hoewel er in de bladen slechts langzaam een dis cussie op gang kwam, kan men nu nog in kringen van katholieke economici, arbeiders of werkgevers merken, hoe diep de uitwerking van de rede van P. Gundlach is. Dit wil geenszins zeg gen, dat zij het allen met alle aspecten van zijn betoog en zijn opvattingen eens zijn, maar het dwingt in ieder geval allen tot een zeer verantwoorde be zinning en tot het erkennen van de gevaren die heden zowel in een indi vidualistisch liberalisme als in de nei ging tot staatssocialisme schuilen. Om nu tot de inhoud van de redevoe ring zelf te komen, viel het meteen op, dat P. Gundlach zich niet kon ver enigen met zekere Franse katholieke kringen, die de massa van de arbeiders als verloren beschouwen en de Kerk als het ware willen uitnodigen het proleta riaat eindelijk eens te ontdekken. De encyclieken bewijzen volgens P. Gund lach evenzeer als de gehele katholieke activiteit op het sociale terrein sinds tientallen jaren dat de Kerk begrip toonde voor de situatie van de arbeider. Maai" heden gaat het om het geheel van de maatschappij, niet alleen om de arbeider, en deze omvattende maatschap pelijke, d.w.z. sociale politiek moet ge baseerd zijn op een geestelijke leer. Niet de arbeider is uitsluitend het object van deze sociale politiek, maar een allen omvattende maatschappelijke orde moet verwezenlijkt worden. De drie zuilen van deze orde zijn het gezin, waarvoor de te individualistisch georiënteerde de mocratie te weinig oog heeft, de privé- eigendom en de staat. Ten aanzien van de privé-eigendom heeft de Paus in zjjn toespraken van 7 Mei 1949 tot de internationale werk gevers en van 3 Juni 1950 tot het inter nationale sociaal-politiek instituut de vormen van anonieme collectiviteit voor de eigendom verworpen. Daarom is de voet van gelijkheid samenwerken en daarmee komt de arbeider tot zijn recht. Het is diep te betreuren, zegt P. Gund lach, dat de Duitse eenheidsvakbeweging juist nu de economische medezeggen schap in de bedrijven wil invoeren. Op deze uitermate interessante redevoe ring volgde een discussie, die zoals gezegd nog niet is afgesloten. Met span ning verwachte men de reactie van de Duitse KAB, die in het algemeen het recht op medezeggenschap verdedigde Johannes Even, een vooraanstaande figuur uit de KAB, wees vooral op de passage bij P. Gundlach, waarin deze eerst de verwezenlijking van het mede eigendom van de arbeider eiste, pas daarna medezeggenschap mogelijk acht te. Maar zullen de werkgevers, zo zegt Even, deze nieuwe ordening van de eigendom aanvaarden, of op grond van de rede van P. Gundlach iedere mede zeggenschap verwerpen. Minister-presi dent Karl Arnold sprak eind October op de partijdag van de CDU te Karls rube over de medezeggenschap en for muleerde daarbij het begrip „sociaal partnerschap", dat wederzijdse aanvul ling en niet gelijkschakeling betekent. In tegenstelling tot P. Gundlach pleit te hij voor de beperking van de eigendom in de basis-industrieën. Ook in het katholieke weekblad „Michel' meende een theoloog dat de woorden van de Paus de invoering van de eco nomische medezeggenschap in het be drijf, waar het sociaal verantwoord is, niet uitgesloten heeft. Andere bladen als ..Rheinische Merkur" en „Katholische Beobachter" plaatsten zich geheel achter de meningen van P. Gundlach. Uit dit alles blijkt, dat men ondanks de redevoering van P. Gundlach, die op zeer grondige kennnis van de Pauselijke gedachten en de sociale leer van de Kerk steunde, het nog niet over alle punten eens geworden is. L-CopyriqM P I B Bo» 6 Copenkogeog^N 27. De smokkelaars brachten de ene kist na de andere helemaal achter in de onderaardse gang. Sim en Sam waren daar intussen ook verzeild gera/akt en ze stommelden met een paar kisten om de aan dacht te trekken. Dat lawaai galmde door de gan gen. Natuurlijk hoorden de smokkelaars dat en net hoofd van de bende indringers te zoeken. direct bevel om naar (Telefonisch van onze Belgische correspondent) De huldiging van Vader Chrysosto mus, Generaal van de Broeders van Dongen, naar aanleiding van z(jn be noeming tot Officier In de Belgische Kroonorde, is Zondag te Oostakker tot een intiem feest voor deze Congregatie geworden, waarvan de nu 61-jarige feesteling het ontroerde middelpunt vormde. Vele oversten van de 43 huizen der broeders waren hierbij aanwezig en allen waren zij vol lof voor wat hun Vader Generaal heeft tot stand gebracht in de twaalf jaren van zijn beleid. Van hem kan niet gezegd worden, aldus de belangrijkste feestredenaar, wat wel eens van de ambtenaren wordt beweerd, dat zij namelijk zijn als boeken, die, hoe hoger ze staan, des te minder gebruikt worden. Ontzaglijk blijkt inderdaad de werkkracht van deze man, die zijn op leiding ontving in de kweekschool te Dongen, als onderwijzer werkzaam was te Rotterdam, als wiskundeleraar naar Dongen terugkeerde, waar hij tevens overste werd, om vervolgens, nog maar 36 jaar oud, als Provinciaal naar Leiden te gaan. Vijf jaar later wordt hij Algemeen Vicaris-Generaal in het hoofdbestuur, maar hoewel daartoe te Oostakker gevestigd, schrikt hij er niet voor terug nog wekelijks naar het moeilijk bereikbare Dongen te reizen om er zijn leraarstaak voort te zetten, totdat hij in 1939 tot de functie van Generaal Overste wordt geroepen. De huidige Vicaris-Generaal, de wel bekende paedagoog broeder dr. Denijs, heeft de menselijke kwaliteiten van de gehuldigde in zijn feestrede pogen te schetsen, de harmonische totaliteit van zijn hoedanigheden en prestaties, zijn voorzichtige evenwichtigheid, zijn scherp en helder verstand, zijn snel en accuraat reagerende intelligentie, zijn fijne bespraaktheid, en ook zijn warm voelend hart, zijn intuïtie en tact, zijn vermogen zich in andermans gemoeds toestand te plaatsen, zijn sterke wil, die echter anderen weet te ontzien, zijn op rechtheid, gepaard aan goedheid, zijn discretie, zijn eruditie. Een Nederlander, die in België gehul digd werd en die als een van zijn tref fendste prestaties op zijn actief heeft, dat hij in het kader van zijn orde een geestelijke Benelux wist te bewerken, een onderling waarderen en aanvoelen, waartoe men pas komt, wanneer een *>erg van vooringenomenheid uit de weg is geruimd. Zaterdagmiddag arriveerde op Schip hol generaal Hjalmar Riiser-Larsen. president van The World Movement for World Federal Government, wat wij zouden willen vertalen met de Inter nationale beweging tot federale we reldregering. Dit is een federale organi satie tot coördinatie van alle organisa ties en verenigingen ter wereld, die wereldregering nastreven. Generaal Larsen is een breedgeschou derde Noor met het uiterlijk van een zeeman, hetgeen niet zo vreemd is als het lijkt. want oorspronkelijk is hij Noors zee-officier. Hij nam deel aan tal van Pool-expedities, o.m met Amund sen, en hij leidde de hulpexpeditie, die het verloren geraakte Italiaanse lucht schip Italia van generaal Nobile op spoorde. In 1933 werd hij directeur van de Noorse Luchtvaartmaatschappij, vluchtte in 1940 naar de Ver. Staten en werd Noors marine-attaché in Washing ton. In die tijd bouwde hij een eigen Noorse luchtmacht op, waarvan hij in 1944 de eerste commandant werd met de rang van generaal-majoor. Thans is hij directeur van de Noorse afdeling van Scandinavian Airline System. Generaal Larsen gelooft in de orga nisatie der Verenigde Naties, maar hij gelooft ook, dat het charter, in 1945 be vestigd. een fout bevat Het is fout zo zegt hij dat thans nog de moge lijkheid bestaat, dat in het ene deel van de wereld mensen sterven van de honger, terwijl in een ander deel voed sel wordt vernietigd. De landen, die tezamen de wereld vormen, .zijn er vrijwel alle in geslaagd binnen hun grenzen orde. recht en vei ligheid te vestigen. Buiten deze grenzen is er evenwel een chaos, die erger is dan ooit te voren. De internationale beweging tot federale wereldregering wil aan de chaos buiten de nationale grenzen een einde maken. Laat ons vooral zo vervolgde gene raal Larsen een einde maken aan het sprookje dat wereldregering de nationale souvereiniteit zou aantasten. Een recent voorbeeld is Pearl Harbour. Officieel beslist het Amerikaanse Con gress over oorlog en vrede. Maar in 1942 besliste Japan vóór het Congress. Indien er een democratische wereldre gering is. gepaard aan een algemene ontwapening, dan is er geen sprake van dat „het buitenland" beslist voor de binnenlandse volksvertegenwoordiging, want dan kan deze volksvertegenwoor diging door middel van haar vertegen woordigers in het wereldparlement de algemene vergadering van de Ver enigde Naties voor er een beslissing is genomen, invloed uitoefenen Wij trachten, aldus generaal Larsen, ons doel te bereiken door onze ideeen te doen doordringen en zegevieren m de nationale parlementen. Waar wij mee te kampen hebben is de apathie der mensen Wij wete"' Jrfl „the man in the street sympathie heeft voor ons idee. maar hem on- breekt helaas de energie van zijn vertegenwoordiger in zijn parlement ie eisen dat hij medewerkt aan het tol stand komen van een wereldregering Perzië's premier Mohammed Mossadeq zal morgen een officieel bezoek aan Cairo brengen dat ten doel heeft de solidariteit van de Arabische landen in het verzet tegen de Britse en Westerse invloed te versterken. Mossadeq zal wor den ontvangen door koning Farock en eregast zijn aan twee banketten, aan te richten door premier Nahasj Pasja en fungerend minister van Buitenlandse Zaken Ibrahim Farag Pasja. De Perzische plaatsvervangende pre mier Hussein Fatemi sprak Zaterdag op een persconferentie te Washington de beschuldiging uit dat premier Churchill opzettelijk een schikking van het Angio- Iraanse oliegeschil belet. Volgens Fatemi zou de kans op schikking van die kwes tie veel beter hebben gestaan als de Labour-partij vorige maand de macht had behouden, omdat het beleid van die partij „toegevender" was. De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de begroting van O., K. en W. o.m. een aantal opmerkin gen gemaakt over het beleid van de minister. Sommige leden vonden, dat zijn ambtsperiode in hoofdzaak geken merkt werd door experimenten, op zich zelf te waarderen, maar problematisch. De mededeling, dat de minister de in diening van wetsontwerpen zal bevor deren. als de daarin vervatte denk beelden niet op te grote tegenstand van de Staten-Generaal zouden stuiten, achten deze leden een omkering van de normale gang van zaken. Vele leden stelden daar met nadruk tegenover, dat zij het juist zo in de minister waardeerden, dat hij bij de onderwijsvernieuwingen naar een vast plan te werk wilde gaan om aldus tot een logisch opgebouwd systeem van onderwijs te komen. De pacificatiegedachte wilden vele leden niet beperkt zien tot het Gewoon Lager Onderwijs: tegen financiële ge lijkstelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs op ander terrein hebben zij principieel geen bezwaar. Al wilden zij automatisme vermeden zien. Als men bijv. zeiden zij ergens met moeite een nijverheidsschool gesticht heeft, dan moet niet zonder meer de Plicht ontstaan in die gemeente ook een R.K. en Prot. Chr. Nijverheidsschool te stichten. Deze leden bepleitten een planmatige opbouw, waarbij enerzijds aan gerechtvaardigde eisen voor confessioneel onderwijs kan worden voldaan, anderzijds ir, een verantwoorde spreiding over het hele land wordt voorzien. Bij het opstellen van zulk een plan zouden niet alleen de neutrale en confessionele onderwijsorganisaties maar ook de organen van provincies en ge meenten ingeschakeld moeten worden. V. S. De Amerikaanse auto- en vrachtwagenfabrieken zullen in het eerste kwartaal van het volgende jaar voldoende staal toegewezen krijgen om 60 pet. van de .oorspronkelijk voor genomen productie te kunnen produ ceren. De resterende 40 pet. staal moe ten de fabrieken betrekken bij de ver der verwerkende industrie. Paulus en de antieke cultuur, door dr. G. J. D. Aaiders. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. In dit boek is een classi cus aan het woord. Naar 's schrijvers eigen getuigenis heeft de stof van dit boek zich moeten beperken tot vier on derwerpen, n.l. de diaspora, de gods dienst, de wijsbegeerte en de literatuur. Binnen deze opzet is de auteur er in geslaagd een zeer lezenswaardige studie samen te stellen over Pauius' leven en werken in de antieke cultuurwereld, die er zeker toe bijdraagt een beter begrip te ontwikkelen over de activiteit van de apostel der heidenen, in zover door dit boek de omstandigheden, waaronder Paulus heeft geleefd, nader worden ver. klaard. Hoewel het boek van dr. Aai ders het lezen zeer zeker overwaard is, vrezen wij toch, dat het geen essentiële bijdrage levert voor een dieper begrip van Paulus, zijn persoon en zijn werk. Het blijft naar onze smaak daarvoor te veel aan de oppervlakte en is te weinig gebaseerd op Paulus' theologie Dr. Aai ders schrijft vanuit gelovig Protestants standpunt- L. Geïllustreerde Katechismus Met korte verklaringen en toepassingen door dr. W. Bless. S.J., illustraties naar ge gevens van dr. Bless door P. Randag er. J v. Offeren. Uitgave L. C. G. Malmberg, Den Bosch. „Wanneer de ouders aldus het inleidend woord van de samenstel ler volgens de wens van de Bisschop pen, hun taak, die zij Dij het godsdienst onderwijs van hun kinderen hebben ernstig nemen, zullen zij het verschijnen van een geïllustreerde katechismus toe juichen." Na deze keurige uitgave aan dachtig te hebben doorgezien, kunnen wij niet anders dan ten volle instemmen met dr. Bless' mening. Deze katechismus bevat alle vragen en antwoorden van de Nederlandse katechismus. Kleine cijfers van 37 achter het cijfer van elke vraae duiden aan in welk leerjaar van de lage re school de vraag in kwestie tot de leer stof behoort. Iedere les begint met een samenvattend overzicht van de materie, die in de betrokken les behandeld wordt Vaak worden Schriftuurteksten geciteerd om aan te tonen waarop het antwoord op de gestelde vragen steunt. De prak tische toepassingen, aangevuld met een liturgisch gebed, zijn eenvoudig en be grijpelijk geformuleerd. Bizonder sug gestief en leerzaam lijken ons de vele tekeningen, die bovendien hoog uitstaan boven wat wij op dit gebied gewend zijn, al hebben zij geen opvallend ar tistieke waarde. Het visuele element zal de leerstof zonder twijfel vruchtbaar der en aanmerkelijk aantrekkelijker ma ken. Het boek is ir, twee verschillende uitgaven verkrijgbaar; tekst en illustra ties zijn echter in beide dezelfde. Deze mooie katechismus is niet alleen voor schoolgebruik bedoeld. Hij behoort in elk gezin thuis Godsdienst en crematie. De vereni ging voor facultatieve lijkverbranding heeft een brochure yitgegeven onder bovenstaande titel m verband met de te verwachten aanbieding aan de Twee de Kamer van een wetsontwerp tot wijziging van de begrafeniswet van 1896. Twee maal is tot nu toe een poging tot wettelijke regeling van de crematie mislukt, n.l. in 1919: wetsontwerp Ruys de Beerenbrouck en in 1940: ontwerp Boeyen-Gerbrandy. In 1949 heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken een commissie ingesteld met de taak een ontwerp van wet met memorie van toe lichting samen te stellen. In 1948 hebben op het congres van de internationale Crematie Federatie de noogieraren prof. dr. G. v. d. Leeuw en prof. dr. H. de Vos resp. een aantal stellingen geponeerd en een referaat gehouden over de crematie in verband met hun godsdienstige os^r- "uigingen, welke oordelen nu in bro chure worden gepubliceerd. Veel van het nier geschrevene is ook door Ka tholieken zonder meer te accepteren. De eigenlijke gronden, waarop de R.K. kerk crematie beslist verbiedt, komen echter niet ter sprake. Voor Katholie ken blijven onder alle omstandigheden de voorschriften van het kerkelijk wet boek over dit onderwerp absoluut bin dend. Exodus. Korte verklaring der H. Schrift met nieuwe vertaling, door dr W. H. Gispen. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Onder redactie van enige bekende ge reformeerde theologen, geeft de uit geverij Kok te Kampen in handige boekjes een nieuwe vertaling met ver klaring uit van de H. Schrift, geheel nieuw uit de grondtekst. Er is overal rekening gehouden met de nieuwste De beroemde Russische ballerina en choreografe Agrippina Yakovlevna Vaganova, die tientallen danseressen en dansers heeft opgeleid, is overleden, aldus bericht U.P. uit Moskou. Vaganova begon haar carrière in het Tsjaristische Arinsky-theater in Sint Petersburg en zette haar loopbaan na de revolutie voort in het theater Kiroff. Een beroemd schilderij van Rubens dat in 1945 als souvenir gekocht werd door een Amerikaans soldaat voor 150 dollar, zal binnenkort weer in het ge meentemuseum van Düsseldorf prijken Het schilderij, een voorstelling van St. Catharina, hangt momenteel in het County Museum te Los Angeles, maar de directeur van dit museum heeft het gemeentebestuur van Düsseldorf ge schreven, dat het weldra overgestuurd zal worden. Het is niet bekend hoe de verkoper in het bezit van het schilderij is gekomen. ontdekkingen op exegetisch, historisch, theologisch etc. terrein Vanzelfspre kend is het leerstellige standpunt zui" ver gereformeerd, wat de lectuur va" deze werken voor katholieken beperkt tot deskundigen L. De Tenhemelopneming van Maria, door prof. Mag. dr. G Kreling O P. Uitgave no 657 van het Geert Groote Genoot schap. Mariënburg Den Bosch. Zelden zagen wij in zo'n kort bestek zo helder en duidelijk de essentiële punten betref fende de laatste dogmaverklaring en haar inhoud uiteengezet als in dit sa menvattend overzicht van prof. Kreling. Enkele algemene beschouwingen, waar door de dogmaverklaring in een heider- der licht komt te staan, noemt de schrij ver zelf zijn geschrift. Wij zouden net iedere Katholiek, maar niet minder elke Protestant met aandrang ter lezing en overweging willen aanbevelen. Het Geert Groote Genootschap heeft met deze uitgave zijn brochurenreeks hoogst waardevol verrijkt. L. OPEL mm GENERAL MOTORS PRODUCT (Ondernemersprijzen af Rotterdam) Automobielbedrijf KANTOOR FABRIEK SHOWROOM: WACENWEC 8-10 - TEL. 13850 - GARAGE: PLEIN 23-25 - TEL. 11578 - Dag- en nacht-service Official Dealer voor Haarlem Overveen Bloemendaal Santpoort Driehuis Houtrakpolder Haarlemmerliede Romolenpolder. Wij vertegen woordigen voor ieder Muziek instrument het beste merk rlei Spaanse merk Barcelona Hei Italiaanse merk GUITAREN vanaf j 29.50 KRUISWEG 49 vooi verpakking HOOI STRO - rUKFMOLM Thuisbezorgen zonder orris- verhogmg SPAARNWOUDERSIR *1 Telefoon 129Ï5 - Haarlem Engeland Na een reis van zes we ken door Canada en de V.S. keerden Zaterdag Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh in Londen terug. Saoedie-Arabië Het Foreign Office heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de Britse vice-consul in Jedda (Saoedie- Arabië), Cyril Ousman, Vrijdag in zijn huis vermoord werd. 4$) U zoudt Uw stofzuiger niet willen missen, maar de electrictteit die hij verbruikt kan niemand missen. Daarom wacht U liever even met Uw werkzaamheden tot de piek-uren voorbij zijn. Dus ook géén kacheltjes, géén strijkijzers en andere toestellen gebrui ken. Angstvallig zuinig óók met licht I Worden de centrales over belast, dan kunt U in het donker komen te zitten. Kijk dus eerst op de klok, voor U stroom gaat gebruiken, 's Zaterdagmiddags en 's Zondags zijn er geen piek-uren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 6