INTERNATIONALE SITUATIE GEVAARLIJK, NIET HOPELOOS Brandende rijstvelden Aanleg weg Amsterdam-Utrecht een moeilijk karwei Buit van f 60.000- 'J Sociaal werk in onze tijd Tussen neus en lippen Volgens Anthony Eden in Engelse Lagerhuis: Spanning zou niet verminderen door spectaculaire stap Schakel van ketting brak MORRI D I Kol. C. F. Pahud de Mortanges afgetreden als voorzitter NO C. Wegens dieren mishandeling Dr. Rinchard voor zijn rechters Britten bezetten Ismailia «BiIMSm Mr. TEULINGS Twente in het donker Slappe grond moet tot op grote diepte worden verwijderd Inbraak in het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam Tot hoofd en hart Het Dakpannenfabriek en huis afgebrand Door vrachtauto gegrepen EGYPTE MOET EERST TERRORISTISCHE ACTIVITEIT STAKEN Minister Biiuienl. Zaken ad interim IN VOLLE LENGTE IN UITVOERING FAMILIE v. d. EERENBEEMT BESTOLEN VLUG, VEILIG EN GOEDKOOP DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25231 Medeplichtig aan enige moorden Nieuwe atoomproeven in Nevada Eén van de drieling te Delft overleden Churchill niet naar Rome Timmerman door ijzeren balk dodelijk getroffen Storing in schakélstation MILLIOENENWERK OVER TWEE JAREN GEREED >1 Beschuldigingen over Triest ongegrond (Jee S iefmycuimj! Mr. J. Linthorst Homan candidaat Eén maand voor bus-, chauffeur Jongen na aanrijding overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel 3998 Bijkant llmuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur; Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mMHmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, t 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis het eerste debat over de buitenlandse politiek sedert het aan de macht komen van de conservatieve regering geopend. Hü zeide, dat de per spectieven op internationaal gebied ernstig en zelfs gevaarlijk, maar geenszins hopeloos zijn. Hij geloofde niet, dat de internationale spanning door een of andere plotselinge en spectaculaire stap verminderd zou kunnen worden. Hij herhaalde zijn plan voor een vier of meer landen omvattende conferentie, welke bepaalde, maar beperkte problemen zou moeten bespreken. Hierna zou men de besprekingen misschien kunnen uitbreiden. Vervolgens sprak hij o.m. over Korea. Hij verklaarde, dat een onmiddellijk staken van het vuren zonder een overeenkomst over toezicht op de naleving daarvan en zonder een afspraak betreffende krijgsgevangenen onaanvaardbaar zou zijn voor de Verenigde Naties. Over Egypte zei hij, dat Engeland altijd bereid is besprekingen met dit land te voeren. Indien Egypte echter enige kans op succes wil hebben, moet de ter roristische activiteit in de Suez-kanaalzone worden gestaakt, aldus Eden. Het viermogendhedenvoorstel aan Egypte om deel te nemen aan een militaire allian tie in het Midden-Oosten is nog steeds van kracht, verklaarde de minister. Eden verklaarde, in antwoord op een betreffende vraag, dat Engeland bereid zou zijn „op het geschikte tijdstip te spreken over de terugtrekking van bui tenlandse troepen uit Korea. Er zullen bij wederzijds goedvinden geen besluiten over de terugtrekking van buitenlandse troepen worden genomen op de huidige wapenstilstandsconferentie", aldus Eden. Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, zag geen we zenlijk verschil tussen de politiek, die Eden uiteenzette, en die, welke Labour heeft gevolgd. Hij drong er op aan, dat de regering zou streven naar de toelating van een effectieve Chinese regering in de V.N. Het is fout om aan te nemen, dat Peking-China noodzakelijk een slaafse satelliet van Rusland moet zijn, aldus Morrison. De Westelijke mogend heden moesten zich onthouden van een politiek, die China nader tot de Sovjet- Unie zou brengen. Morrison sprak ver der over het gevaar van een bewape ningswedloop. ..Wij moeten paraat zijn om op het juiste ogenblik te stoppen". Hij verzocht Eden te trachten de betrek kingen tussen Israël en de Arabische staten te verbeteren. Voorts stelde Morrison voor, dat Eden de weg zou volgen die hij (Mor- Gistermorgen is te Brussel een aan vang gemaakt met de behandeling van het lang verwachte proces tegen de Bel gische chirurg Dr. Rinchard en acht me de-beklaagden. Dr. Rinchard staat te recht wegens medeplichtigheid aan moord op de liberale wethouder De- berghe, die begin 1940, na de Duitse overrompeling, burgemeester van La Louvière was. Verder zal Dr. Rinchard zich moeten verantwoorden voor poging tot moord op de verpleegster Alice Le brun, die na de bevrijding door de Bel gische krijgsraad ter dood werd veroor deeld wegens verraad, doch die kortge leden in afwachting van de resultaten van het proces-Rinchard voorlopig op vrije voeten werd gesteld. Tenslotte worden dr. Rinchard nog een moordaan slag op zijn collega dr. Parte en een aan tal kleinere misdrijven ten laste gelegd. Maurice Wauthier en Emile Balli- gand staan eveneens terecht wegens moord op genoemde Deberghe en op Van den Borre en Tavernier, die in de streek van Eigenbrakel bekend ston den als collaborateurs. De andere be klaagden staan ook terecht wegens medeplichtigheid aan deze feiten. De zitting van gisteren werd geheel in beslag genomen door het benoemen van de plaatsvervangende leden van de jury en de voorlezing van de acte van be schuldiging. Het proces, waarvoor veel publieke belangstelling bestaat, zal waarschijnlijk een zestal weken duren. Verwacht werd dat de verdediging van Rinchard vandaag verzet zou aanteke nen tegen het feit, dat de president van het hof dezelfde is als die welke het proces leidde tegen Alice Lebrun. De Britse troepen in Egypte zullen Ismailia gedurende zeven dagen bezet houden, aldus is gisteren medegedeeld door een officiële zegsman te Ismailia. De bezetting is gitseren ingegaan. De bezetting dient om de evacuatie van de gzinnen van het Britse militaire per soneel en de Britse burgers uit Ismailia te kunnen voltooien. De waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Ihrahim Farag el Din Pasja heeft gisteren meegedeeld, dat Egypte formeel zai protesteren te gen de Britse „bezetting van Ismailia". Op de Yucca-vlakte bjj Las Vegas in Nevada is gisteren wederom een proef genomen met een atoom-ontploffing, die de eerste is van een nieuwe reeks Marius, één van de kinderen van de drieling, welke 29 October j.l. werd ge boren in het gezin van ds. H. van Leeu- te Delft, is dezer dagen overleden. rison) had ingeslagen door de [moge lijkheid te overwegen van een collec tief plan voor de oliewinning in het Midden-Oosten, waaraan zowel de Westelijke mogendheden als de rege ringen in het Midden-Oosten zouden moeten deelnemen. Hij achtte de ver wezenlijking van een dergelijk plan van grote betekenis voor het betrok ken gebied, zowel in economisch als in sociaal opzicht, en voor de wereld vrede in het algemeen. Michael Foot, een aanhanger van de linkse groepering in de Labourpartij onder Bevan, was van mening, dat men niet alle moeilijkheden bij de wapen stilstandsbesprekingen in Korea aan de Noordelijken moest wijten. Het was be grijpelijk, dat men in het Verre Oosten argwanend was, wanneer men zag, dat de Verenigde Staten hulp gaven aan „het corrupte politieregiem op Formosa", aldus Foot. Philip Noel-Baker (Labour) drong aan op een internationale actie „teneinde voor het Midden-Oosten te doen, wat het Marshall-plan voor Europa heeft gedaan". Slechts op deze wijze zou men het grootste gevaar voor deze landen, de armoede, kunnen bestrijden, zo bceide Noel-Baker. Het debat werd vervolgens tot heden verdaagd. Naar officieel te Londen is bekend gemaakt, zal Winston Churchill, dc Britse premier en minister van Defensie, de bijeenkomst van de Nato (Noord- Atlantische verdragsorganisatie), die op 24 November in Rome gehouden zal worden, niet bijwonen. De Britse dele gatie zal geleid worden door de minister van Buitenlandse Zaken Eden. Churchill heeft nog niet besloten welke minister het ministerie van Defensie zal vertegen woordigen. De Franse en Vietnamese troepen zijn eerc offensief begonnen tegen rode stel lingen in het gebied van de Day-rivier. Parachutisten hebben het gehele gebied rond de stad Cho-Ben van Vietminh-troepen gezuiverd. Vietminh-troepen, die moeten wijken voor do felle aanvallen, steken achter zich de rijstvelden in brand. Bij de nieuwbouw van het Blinden instituut aan het Groenendaal te Rot terdam heeft zich een ongeluk voorge daan, waarvan de 55-jarige timmerman J. C. Bijl uit de Willem Buytenwegstraat het slachtoffer is geworden. Een dei- schakels van een ketting, waaraan een ijzeren balk hing, brak. De man kreeg de balk op zijn hoofd en borst en moest, ernstig gewond, naar het zieken huis Coolsingel worden vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, is in de gisteren gehouden vergadering van de ministerraad beslopen, dat de vice-premier mr. F. Teulings voorlopig de portefeuille van Binnenlandse Zaken zal gaan beheren. Tengevolge van een storing in het schakelstation te Hengelo is gisteravond om tien uur een deel van Twente in het donker komen zitten. Via het honderd tienduizend volts-schakelstation konden Almelo en Enschede om half twaalf weer van stroom worden voorzien uit Zwolle, Groningen en Friesland. Henge lo bleef in het donker tot ongeveer half twee vannacht. Toen was de storing in het tienduizend volts station opgeheven. (Van onze speciale verslaggever) Binnen korte tijd zal de verharding van de Rijksweg nummer 2, van Amster dam naar Utrecht, worden aanbesteed. Dan zal de laatste fase zjjn ingetreden van de langdurige historie, waarin het ontstaan van deze weg staat opgetekend. Een dozijn jaren geleden werd met de aanleg van deze, toen reeds zo broodno dige nieuwe verbinding tussen Amsterdam en Utrecht een aanvang gemaakt De voorbereidende werkzaamheden hadden toen reeds vele jaren gevergd.. Ge durende de tweede wereldoorlog kwam het werk nagenoeg tot stilstand en na herstel van de vrede is niet direct de gewenste spoed betracht om de werkzaam heden te hervatten. Er zullen thans nog, wind en weder dienende, twee volle jaren nodig zijn voordat deze Rijksweg door het steeds intensiever wordende snelverkeer in gebruik kan worden genomen. Tegen het einde van het volgend jaar hoopt de Rijkswaterstaat de Noordelijke helft van deze weg, van de Ouder kerkerlaan tot aan de Geuzensloot, voor het verkeer te kunnen openstellen. Onlangs is een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwe brug over do Amstel bij Amsterdam ter hoogte van de Rijnstraat en bij de Geuzensloot wordt een viaduct gebouwd, dat anderhalf millioen gulden gaat kosten. x ...sny-r-- _j - -- Begin van de weg UtrechtAmsterdam bij het grote verkeersplein voor Utrecht, aansluitend op de weg naar Den Bosch. Zondagavond tussen zeven en negen uur zjjn naar eerst thans bekend wordt inbrekers doorgedrongen in het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam, met name in de bovenruimten, bewoclid door de weduwe van wijlen Herman van den Eerenbeemt. Mevr. Van den Eerenbeemt en haar zoon waren niet thuis, zodat de inbrekers vrij spel had den. Zij zjjn verdwenen met een buit van f 60.000 aan platina en gouden sie raden, tafelzilver, edelstenen enz. O.m. zijn gestolen de zes cm. grote geheel gouden gedenkpenning, die Herman van den Eerenbeemt kreeg toen hij benoemd werd tot ereburger van 's Hertogenbosch en een vijftiende eeuws handschrift met vier miniaturen in geëmailleerde band met gouden voor- en achterplaat, bezet met edelstenen en waarop aange bracht tekeningen van Bellini. Zelfgenoegzaamheid is een vorm van hoogmoed. De inbrekers zijn via een regenpijp over het dak aan de achterzijde de wo ning binnengedrongen en wel door een raampje van de keuken. Zij hebben het huis op dezelfde wijze weer verlaten, maar niet dan nadat zij alle kasten en Iaden aan een grondig onderzoek hadden onderworpen. Omtrent de identiteit van de daders tast de politie nog in het duister. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-nota over Triëst, die 17 Novem ber aan de V.S.. Engeland en Frankrijk werd toegezonden, als „ongegrond" van de hand gewezen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaard. De Amerikaanse regering acht de in deze nota geuite beschuldigingen „even ongegrond als toen zjj in April 1950 voor het eerst werden geuit", zo voegde hjj er aan toe. De Amerikaanse minister voor het Leger Frank C. Pace heeft gisteren per vliegtuig Wenen verlaten en zich op weg begeven naar Triëst. Thans is deze weg over de volle leng te in uitvoering. Er wordt alles op gezet om deze verbinding, die van de grootste urgentie is, zo snel mogelijk klaar te krijgen. Voorlopig wordt slechts één rijbaan gereed gemaakt. Waterstaat hoopt echter in staat te zijn binnen korte tijd met de aanleg van de tweede rijbaan te kunnen beginnen. De oude verbinding tussen de hoofd stad des lands en het centrum, dat Utrecht op velerlei gebied is, mag met haar honderdtal haakse bochten rond uit een miserabele genoemd worden. De klaagzangen, die hierover sedert jaar en dag zijn gezongen, verlossen ons van de taak op deze plaats daar nog veel aan toe te voegen- Verwacht wordt dan ook dat het snelverkeer tussen Amsterdam en Utrecht over de nieuwe Rijksweg veel intensiever zal worden dan het thans over de oude is- Zeer veel automobilis ten kiezen- de veel betere verbinding over Hilversum naar Utrecht en riske ren een omweg om een dreigend onge luk op de weg via Loenen en Breuke- len te ontkomen- De moeilijkheden die bjj de aanleg van Rijksweg 2 worden ondervonden zjjn legio. Deze weg moest worden ge bouwd op zeer slappe grondlagen Hiervoor was het noodzakelijk dat deze slappe lagen tot op grote diepte werden verwijderd, zodat een kanaal ontstond van 56 meter breedte. In dit kanaal konden baggermolens en sleepboten met bakken varen. Deze slappe grond lagen werden afgevoerd naar de nabij gelegen Vinkeveense Plassen, waaruit ook weer zand werd opgezogen om het zandlichaam van de nieuwe weg mee op te spuiten. In de Vinkeveense Plassen heeft men een nieuwe hulpsluis bouwkosten 3—4 ton moeten bou wen om een snel transport mogelijk te maken. Voorts is zand gewonnen in de Rijn bjj Utrecht en daar, waar het Am sterdam-Rijnkanaal moest worden ver breed Het is begrijpelijk dat deze werk zaamheden enorme bedragen vergen. Er zijn in de Rijksweg 2 bepaalde delen, waarvan alleen 't grondwerk een mil lioen gulden per kilometer heeft ge kost. Deze weg is wegens de noodzake lijke bezuiniging niet helemaal krui- singsvrij geworden, maa toch wel op de belangrijkste punten. Alle belang rijke wegen kruisen de Rijksweg 2 on gelijkvloers. Er zijn drie grote viaduc ten gebouwd en een aantal kleinere. Met de bouw van een nieuwe brug over de Amstel bij Amsterdam voor de Amsterdammers het beginpunt en voor de Utrechtenaren het eindpunt van Rijksweg 2 is sedert enige weken eveneens een begin gemaakt- Dit wordt een brug van gespannen beton en zij krijgt een lengte van 260 meter en een breedte van 26 meter. Kort voor het grote verkeersplein bij Utrecht is voor de oorlog reeds een klein gedeelte, de eerste tientallen me ters, van de Rijksweg 2 gebetonneerd Er groeit gras tussen de betonplaten en het is duidelijk te zien dat hier nog nooit een auto heeft gereden. Plotse ling houdt deze betonweg op en ziet men verder een jaren geleden aange legd thans dicht begroeid zandlichaam. De viaducten zijn hier reeds gebouwd en er staat een groot bord, waarop in duidelijke taal aan woonwagenbewoners wordt kenbaar gemaakt dat het voor hen verboden is hun woonwagens daar neer te zetten. Overigens een prachtige plaats voor dit doel, die veilig ligt be- schud tussen de taluds van de wegen die naar de viaducten opklimmen. En verder ziet men vanaf verschil lende plaatsen op de oude weg de nieuwe reeds liggen en elke automo bilist, die achter zware vrachtwagens voortsukkelt langs Loenen en Abcou de, hoopt op een spoedige voltooiing van dit nieuwe eldorado voor het snelverkeer. Advertentie K# V BaRTE! L30RISSTR) \AT 20 TEL. 13439 Lamshuid handschoenen Verwachting tot Woensdagavond: Matige tot krachtige, in de kust provincies tijdelijk harde wind, aan vankelijk tussen Zuid en Zuid-West, later tussen Zuid-West en West Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.08—16.42 Maan: 23.48—13.46 verse at er spanningen bestaan tussen de verschillende standen in onze samenleving, kunnen wij bij di- gelegenheden constateren. Kort geleden maakte ik een bijeenkomst mee, waarop vertegenwoordigers van diverse standsorganisaties verzameld waren. In zo'n gezelschap hoeft er maar één onvoorzichtig woord gespro ken te worden om een debat los te ma ken, waarin de gevoelens luider spre ken dan de verstandelijke overwegin gen. Is net erg, dat °r spanningen bestaan tussen de standen? Weineen. Het ge hele leven is een evenwicht van span ningen. Zonder spanningen is alles dood. Het mooiste leven komt daar waar de spanningen het beste even wicht vormen. De boeren, de arbeiders, de midden standers en de werkgevers (om er en kele te noemen) vormen een eigen stand. Het zou niet wenselijk zijn voor een gezonde samenleving, dat één van deze standen de alleenheerschappij kr-eg, ofwel de andere overvleugelde. Het is veel beter, dat zij elkaar in even wicht houden. Elke stand vecht voor zi.iij eigen bestaan en ontwikkeling. Prachtig is dat, indien de manier waar op dit gebeurt eerlijk is en sDortief ten onzichte' van de andere standen. Dat is niet altijd het geval. Dus komen er botsingen voor en daarom zijn er buf fers nodig tussen de standen. Het is nooit prettig voor iemand om zo'n buffer-positie te moeten bekleden, maar sommige mensen worden er toe gedwongen door de harde noodzaak, omdat het hun beroep is. Zulke perso nen zijn bijvoorbeeld de sociale wer kers, de kranten-mensen en ook de pries.erg in zekere zin. Zij horen de „standpunten" aan van verschillende standen en zij pogen deze te combineren in hun brein, maar dat is vaak moeilijk. Als zij eerlijk hun werk willen doen, dan mogen zij geen dubbele tong hebben. Zii moeten aan de arbeider hetzelfde vertellen als aan de p: Iroon, ook al mag de woordkeus misschien eens verschillend zijn. Ook i at is niét gemakkelijk. Een Amster damse bouwvakarbeider vertelde mij dezer dagen: „Onze geestelijke advi seur is tegelijk adviseur van de bouw- patroons en soms vallen onze verga deringen samen. Dan komt de adviseur eerst bij ons en dan bij de patroons of omgekeerd. Maar onze bazen zitten te vergaderen in het Park-Hotel achter een borrel en wij in het Patronaats zaaltje achter ""een zelf-gerold „shaggie"! Dat is moeilijk voor zo'n adviseur -m het evenwicht te bewaren." Inderdaad, dat is niet gemakkelijk, maar wel noodzakelijk. Er moeten veel mensen bereid gevonden worden om de buffer-posities in te nemen. Zij, die deze taak beroepshalve opknappen, vra gen assistentie van breed-voelende mensen uit de standen zelf, die iets gelijken op Salomon, van wie geschre ven staat: „God gaf hem een hart, dat zo n was als het zandige strand aan de zee". i een gezonde samenleving zijn be halve veerkrachtige buffers tussen de wagons der standen, ook stevige koppelingen nodig- Bij het spoorweg ongeluk te Sloterdijk, dat kortgeleden geschiedde, vloog één wagon van de lange personentrein, die over de hon derd kilometer reed. uit de rails- Oog getuigen hebben verteld dat het een wonderlijk schouwspel was hoe die lange trein zich kronkelde als een rups om zichzelf in evenwicht te houden, ondanks het déraillement van één harer onderdelen. Geen enkele wagon veron gelukte en niemand stierf, omdat de koppelingen tussen de wagens zo stevig waren, dat het geheel van de trein in tact bleef. Zo zullen wij de koppelingen tussen de standen oer-sterk moeten maken. Hoe kan dat geschieden? Bijvoorbeeld doordat wij méér begrip en waardering voor elkander gaan opbrengen, door uitbreiding van de contact- en gespreks- mogelijkheden tussen de standen en door het voeren van gezamenlijke acti viteiten. Kort na de oorlog was ik parochieel zielzorger in West-Brabant, waar de tegenstellingen tussen boeren en land arbeiders toen zeer scherp waren. Op zekere dag nodigde ik beide partijen uit om in een café samen te komen en daar eens een gesprek te voeren met elkaar. De arbeiders zeiden: „Moeten we de knuppel meebrengen?" en de boeren zeiden: „Dat loopt uit op smij ten met bier-flesjes!" Maar er kwamen geen knuppels en geen bier-flesjes aan te pas en het gesprek dat gevoerd werd legde een eerste koppeling. Daarom tot slot: Laten de standen zichzelf blijven, maar zorgen wij voor stevige koppelin gen. Dan reist men vlug, veilig en goed koop! E. VAN IERSEL, Aalmoezenier van de arbeid. Naar wij vernemen heeft de heer C. F Pahua de Mortanges in verband met zijn steeds toenemende werkzaamheden voor de militaire dienst moeten beslui ten het voorzitterschap van het Neder- landseh Olympisch Comité neer te leg gen. Het bestuur van het N.O.C. heeft mr. J. Linthorst Homan bereid gevonden een eventuele benoeming tot voorzitter van het Olympisch Comité te aanvaar den. In verband hiermede en mede met het oog op de wenselijkheid het college van het N.O.C. uit te breiden met een tweetal bestuursleden, is een buitenge wone algemene ledenvergadering uitge schreven. welke Woensdag 19 December in de dierentuin te Den Haag zal wor den gehouden. De steeds toenemende werkzaamheden van het N.O.C. maken het gewenst, dat het bestuur van vijf tot zeven leden wordt uitgebreid. Onlangs heeft naar be kend is de heer K. J. J. Lotsy zich in verband met zijn bijzonder drukke werkzaamheden genoodzaakt gezien zijn functie als bestuurslid van het N O.C neer te leggen. De heer Pahud de Mor tanges heeft zich bereid verklaard in het bestuur zitting te blijven nemen; ook verenigt hij zich met het bestuursvoor stel om naast jhr. L. J. Quarles van Uf- ford als vice-voorzitter op te treden. Al dus zal moeten worden voorzien in de vacature-Lotsy en zal bovendien als aanvulling van het bestuur tot zeven leden nog een nieuw lid moeten worden Een rare schoor steenveger De gewezen eerste schoorsteenveger van het Zweedse plaatsje Hallstataurmereen zeke re Wennerdahl, is van het dak van een school gesprongen, omdat de ge meenteraad geweigerd had hem zijn baan terug te geven. Wennerdahl beklom de hoogste schoor steen van de school en begon de aandacht van de voorbijgangers te trekken door een grote speech af te steken. De politie pro beerde de man met traan gas naar beneden te krij gen, maar dat lukte niet. Ook de brandweer deed vergeefse pogingen de schoorsteenveger van zijn hoge post te verwijde ren. Toen zij trachtte hem met. ladders te be reiken, liet hij onzacht zijn schoenen op de hoof den der bevrijders neer komen, zodat zij genood zaakt waren zich terug te trekken. Toen hij zijn heftige redevoering be ëindigd had bond Wen nerdahl een touw om zijn nek, maakte dit aan het andere einde van de schoorsteen vast en sprong met de woorden: „dit is nu de dank voor 28 jaren trouwe dienst", naar be neden. De man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. De schoorsteenveger zal nu ook geen diens* kunnen doen als zwarte Piet, wanneer Sinterklaas over de daken rijdt. Intermezzo Na een vergadering van de politieke commis sie van de Assemblée te Parijs kwamen de Ame rikaanse senator Mc- Mahon en de Sovjet-on derminister van. Buiten landse Zaken, Jacob Ma- lik, elkaar in de wandel gangen tegen. Nadat Mc- Mahon door een functio naris der Ver. Naties aav Malik was voorgesteld, verliep de conversatie, naar McMahon later aan een verslaggever vertel de, aldus: Malik: Zo, dan bent u dus een van de senatoren, die atoombommen willen gooien op de Sovjet-Unie. McMahon: Dat is niet waar. Zeg, Mijnheer Ma- lik, waarom laat u niet rechtstreeks uit deze zaal een volledig verslag naar de gehele Sovjet-Unie uitzenden? Malik: Wij geven reeds uitzendingen over de ge beurtenissen bij de V.N. McMahon vroeg daarop om bijzonderheden. Malik antwoordde met een glimlach, maar goj geen rechtstreeks ant woord. Eden als Salomon De Britse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, heeft inge grepen in de enigszins ge prikkelde verhoudingen tussen de Amerikaanse Staten Louisiana en Te- a-as. Na aankomst'te Lon den per vliegtuig van een viertal pelikanen als een geschenk uit Texas, deed Eden een vlugge diploma tieke stap. Hij stuurde een telegram aan de Britse consul-generaal te New- Orleans, om een aanbod van Louisiana, eveneens voor pelikanen, óók maar aan te riemen De vogels uit Texas en Louisiana zullen nu het St. James- park van het Bucking ham Palace bevolken, waar zij de laatste van de traditionele pelikanen, die onlangs zijn gestorven, zullen vervangen. Na vernomen te hebben, dat St. James pelikaanloos was boden Texas en Louisiana beide aan er enige te le veren. Texas stuurde ze per vliegtuig. Louisiana vond, dat Texas hierdoor onder zijn pelikanen heeft geschoten, omdat het de pelikanenstaat bij uitne mendheid is. Eden heeft, als een moderne Salomon nu aan de rivaliteit tussen de twee Amerikaanse Sta ten een einde gemaakt en St. James heeft weer zijn pelikanen. gekozen. Als candidaat in de vacature- Lotsy wordt de heer H. J. Slingenberg, die een zeer goede bekende is in de voetbalwereld, gesteld. Voorts wordt als candidaat voorgedragen ir. A. Paulen, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Athletiek Unie. Het bestuur zou na goedkeuring door de algemene ver gadering, in zijn nieuwe samenstelling er als volgt uitzien: mr. J. Linthorst Homan voorzitter; jhr. L. J. Quarles van Ufford vice-voorzitter, C. F. Pahud de Mortanges vice-voorzitter, dr. J. N. van den Houten secretaris-penningmeester, A W. Sabel Tz„ ir. A. Paulen en H J. Slingenberg, leden. De politierechter te 's-Gravenhage heeft W. J c. V., buschauffeur bij de HTM te 's-Gravenhage, veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens ver gaande wrede dierenmishandeling. V. zou n.l. 14 September j.l. aan een kennis hebben aangeboden een konijn te slach ten, dat deze aanvankelijk naar het slachthuis had willen brengen. In de HTM-garage aan de Viaductweg zou V. het konijn in een wasbak hebben gede poneerd, het dier twee klappen op de kop hebben gegeven, en de ogen hebben uitgestoken, terwijl het nog in leven en bij bewustzijn was. De dakpannenfabriek „Achtum N.V." te Franekeradeel is in de afgelopen nacht nagenoeg geheel afgebrand. Ook het woonhuis van de bedrijfsleider ging verloren. Vier andere woningen, die bjj het fabriekscomplex staan, konden worden behouden. Een raming van de schade, die zeer groot »s. kan nog niet worden gemaakt. Om ongeveer elf uur werd de brand gisteravond ontdekt. Een stoker, die op dat moment alleen in de fabriek was, ontdekte een toen reeds hoog oplaaien de vlammenzee achter in de fabriek. Het vuur vond gretig voedsel in de houten loodsen, stellages en andere brandbare loodsen, die het fabriekscomplex vor men. De stoker slaagde erin de bedrijfs leider van de fabriek, de heer Van der Gaag. te waarschuwen. Enkele ogenblik ken nadat deze met zijn gezin het huis had verlaten, had het vuur ook de wo ning aangetast. Verzekering dekt het grootste deel van de schade. In de Haverlandstraat te Rotterdam i« de elfjarige C. Peters uit de Jonker Fransstraat aldaar door de aanhangwa gen van een vrachtauto voor vleesver- voer gegrepen. De jongen werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, maar bleek bij aankomst reeds overleden te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1