industrie: half jaar Omzet stedelijke f 91 millioen in Mooi bewijs van burgerzin £33 Twee jubilerende zusters in St. Joseph-internaat Groei-percentage der bevolking 0.15 tegenover 0.33 in gehele land Metaalindustrie ook voor de export kampioen Nieuwe serie kunstavonden in Haarlem Hartelijk meeleven uit de parochie Opnieuw Amerik. vliegtuig vermist Mossadeq te Cairo De Visserijgolf Voor de Winter uw „bed" in orde 9 DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Nieuwe koers in Haarlems statistieken R.K. HARMONIE EUPHONIA Kind stak plotseling rijweg over „Vader thuis" voor G. en W. Tussen perron en trein Burgerlijke Stand De industrie Verbetering turnzaal Concertgebouw - Heemstedenaren schreven voor f 555.000 in Daar zat muziek in Diefstal van gramofoon- platen Jaarvergadering Wijkcomité Haarlem-N. 400 KG. ZINK UIT DRUKKERIJ GESTOLEN Vervoer naar pontveer Spaarndamseweg Waarom er stagnatie ontstond SANTPOORT Doortastende conducteur Na de brand bij Rids Vragen van een raadslid Filmavond „Oost en West" Zilveren professiefeest Kapelaan Kamerbeek 12Vil jaar priester ZANDVOORT Beheer N.V. „Corodex" opgeheven Eerste lustrum V.V.N.F. ZEER ERNSTIG ONGEVAL DAMMEN Grote spanning in district Kennemerland Biljartcompetitie F.B.H.O. „Het Narrenschip" LAATSTE NIEUWS Met vier man op weg naar Joegoslavië verdwenen Lang leve de vijand der Engelsen" DE OVERSTROMINGEN IN ITALIë Koningin Juliana betuigt haar deelneming Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. f 15. HAARLEMS MATR ASSENHUIS Waterstanden Jarenlang heeft het gemeentebestuur statistische gegevens over de toestand der gemeente verstrekt met medewer king van de hoofden der verschillende afdelingen en diensten. Na ieder kwar taal wist de burger hoe het er voor stond als hü de kunst verstond om cij fers te lezen, te groeperen en te herlei den. De conclusie moest hy dan maar zelf trekken of aanvaarden van de jour nalist, die in zijn krant beschouwingen over het verkregen materiaal publiceer de. Sedert 1 September is daarin veran dering gekomen. Op die datum zijn de sociograpische werkzaamheden in Haar lem begonnen en het Nederlandsch Eco- misch Instituut detacheerde drs. P. Mourik ten stadhuize, waar hem het werk zeer verlicht werd door de cito- graf. Zaterdag ontvingen wij de eerste kwartaal-statistiek, die wat de bevol king en de woningvoorraad betreft wei nig afwijkt van die van voorheen, maar anderzijds interessante aspecten geeft over zaken, die vroeger niet zozeer de aandacht hadden: de omzetten der in dustrie, de werkgelegenheid, de lonen, het sparen. Wij missen daarentegen de cijfers der bevolking gesplitst naar de kerkelijke gezindten, de bezetting der ziekenhuizen, de cijfers van het ener giebedrijf, het scheepvaartverkeer. De samenstellers van de statistiek me nen dat de uit verschillende rubrieken blijkende ontwikkeling niet sprekend genoeg was om er in wijde kring be langstelling voor te verwachten. De niet- genoemde rubrieken zullen, met vele andere, worden opgenomen in de Jaar statistiek. Dat wil echter niet zeggen, dat zij niet voortdurend ter beschikking staan. Bovendien ligt het in de bedoe ling van het Instituut het aantal in de kwartaalindices opgenomen rubrieken in de loop van de tijd uit te breiden met de cijfers, die wegens tijdsgebrek nog niet verzameld konden worden. Het ziet er dan naar uit, dat binnen af zienbare tijd een vrij volmaakt tijdig overzicht beschikbaar zal zijn. In ons blad van Zaterdag berichtten wij reeds, dat de groei van Haarlem aanzienlijk bij die van het gehele land ten achter blijft. Het groei-percentage voor Nederland bedroeg in de drie ver streken kwartalen van 1951 resp. 0.32, 0.31, 0.33; dat in Haarlem resp. 0.26, 0.10, 0.15. Het aantal geboorten schommelt rondom de 800, het aantal sterfgevallen Op 21 November zal het 30 jaar ge leden zijn dat de ft. K. Harmonie „Euphonia" opgericht werd uit de leden van de R. K. Volksbond van Overveen. De initiatiefnemers waren de heren Jac. P. Koelemeij als voorzitter en de heer J. W. Lefeber als dirigent en de heren H. Eickhoorn, J. van Woensel en F. J. van Woensel als leden. Deze heren zijn nu nog allen actief werkzaam voor de Harmonie. De viering zal plaats vinden op 25 November met een H. Mis en een gezamenlijk ontbijt in Domi en 's avonds met een feestconcert in de grote zaal van Domi, waaraan mevr. J. BosVin cent, sopraan, haar medewerking zal ver lenen. Een 6-jarig meisje stak gistermiddag plotseling hardlopend de Rijksstraatweg over ter hoogte van de Overtonstraat en werd gegrepen door een auto met aan hangwagen. De bestuurder trachtte nog naar links uit te wijken. Het ongeluk ge beurde om ongeveer half vijf. Het kind kreeg een bloedende wonde boven het linkeroog en werd naar St. Joannes de Deo vervoerd. In het jaarprogramma van Geloof en Wetenschap staat aangekondigd, dat de toneelgroep „Comedia" op 28 December zal opvoeren het blijspel „Cocktail party". Reeds nu is echter te voorzien, dat het gezelschap niet tijdig gereed zal zijn met de repetities, zodat het bestuur van G. en W. naar een ander stuk heeft moeten uitzien. Comedia zal nu op de zelfde datum opvoeren het blijspel „Vader thuis", dat op 24 Maart j.l. zijn première in Haarlem beleefde en* en thousiast in onze courant beoordeeld werd. In verband met de omstandigheid, dat de uitvoering van Othello", Vrijdag a.s„ vier volle uren in beslag neemt, is de aanvang van deze voorstelling be paald op half acht. Op het station in Haarlem kwam gis teravond om ongeveer kwartvoor elf een 43-jarige Amsterdammer te vallen tussen het perron en een trein. Hij pro beerde op een rijdende trein te sprin gen. De man kreeg geen letsel. Advertentie Haardkachels - Kachels OUDF GROENMARKT 16^14 HAARLEM TELEFOON 11266 ONDERTROUWD: P. J. Hussaarts en Th. M. Smits; Th. Stoeken en J. M. Kroese. GEBOREN: N. M. E. van Hardeveld Filippo z; J. A. de GraafStrijk z; A. HoekstraAarts z; C. M. BrinkCop- pens z; E. H. Pen—Van den Nouwland z; S. G. Adolfs—Rödel z; C. J. Coenen Speijers z; H. A. WesiyVan Nikkelen Kuijper z; J. J. M. LasschuitRotteveel z; C. KruijerVan der Schoot d; J. R. VeluDe Boer d; A. V. PaapPrahl d; M. J. KapteinVan der Zijden d; M. BouhuisMeijer d; H van der Let Andrea d; C. Kauffman -Speelman d; N. StaphorstPieters d; W. Korremans Van Merkesteijn d. OVERLEDEN: K. Koster—Van Lin- schoten, 76 j„ Fuhropstr.; C. Engel, 20 j„ Hertzogstr.; F. Brummer, 23 j„ Kamper laan. heeft in het 3e kwartaal van dit jaar- een laagterecord bereikt n.l. 266. Het laagste cijfer in 1950 was 295. De langzame vooruitgang van het aan tal inwoners is dan ook, zoals geschre ven, te wijten aan de ongunstige ver houding tussen komende en vertrek kende burgers. Bijzonder interessant is de statistiek over de omzetten der Haarlemse indu strieën, werkende met meer dan 10 man personeel. De totale omzet bedroeg van 1 Januari 1950 tot 1 October 1951 resp. per kwartaal. (in guldens) 36.272.000,—. 36.934.000,— 37.599.000,—. 45.249.000,—. 47.759.000,—. 43.857.000,—. Behoudens een kleine teruggang in het 3e kwartaal van dit jaar die nu weer wordt ingehaald is een gesta dige stijging in guldens te constateren, die echter grotendeels verband houdt met de kostprijs. De verdeling van de omzetten in het eerste halfjaar van 1951 was als volgt: grafische industrie f 13.937.000,-p chemische industrie f 8.988.000, kleding en reiniging f 12.161.000, metaalindustrie f 21.481:000, voedings. etc. middel, f 17.453.000, In dit half jaar werd totaal geëxpor teerd door de genoemde bedrijven voor f 17.972.000,—. Hiervan nam de chemi sche industrie voor haar rekening f 4.314.000,de metaalindustrie f 5.444.000,—,' de industrie der voedings- en genotmiddelen f 5.463.000. In Haarlem en randgemeenten vin den regelmatig meer dan 11.500 perso nen in de industrie werk. Zy verdienden (geschoolde arbeiders van 25 jaar en ouder, exclusief kinderbijslag) op 1 Oc tober van dit jaar gemiddeld f 1.31 per uur, tegenover f 1,24 in 1950. BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra. 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costello op de universiteit, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwenkooi, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tokio Joe, 18 j. 2.30 en 8 uur. City: Tarzan en de amazones, 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Domonis" en „Pas op je zenuwen", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 20 November Concertgebouw: Piano-avond door Stevan Bergmann, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Kinderen zijn kinderen", 8 uur. Woensdag 21 November Concertgebouw: Symphonie-orkest „Haar lem" o.l.v. Piet Halsema. Solist George v. Renesse, 8 uur. Frans Halsmuseum: Comité van Jonge Toonkunstenaars, Lize Schov (mezzo-so praan), Anneke Wijsman (piano), en Jean- nette Brandenburg (piano), 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Concert Haarlemse Politiekapel, 8 uur. Stadsschouwburg: Rederijkerskamer Alb. Thijm met „Het hoedje van Marius", 8 uur. Brinkmann, Grote Markt: Modeshow van bandgebreide modellen, 2.30 en 8 uur. De Nederlandse kunstorganisatie „Stichting DuinreU'' organiseert in Haarlem zes uitvoeringen, verdeeld over twee series. Te beginnen Woensdag avond a.s. treedt de bariton Laurens Bogtman op met de beroemde liederen cyclus „Die Winterreise" van Schubert. Hij wordt daarbij begeleid door Felix de Nobel aan de vleugel. Maandag 21 Januari brengt Steffa Wyne Spaanse en Mexicaanse dansen en liederen, bege leid aan de vleugel door Paul Niessingh. Nel Oosthout brengt 18 Februari „De Krijtkring" van Klabund. De tweede serie begint Dinsdag 18 De cember, wanneer Jo Juda (viool) en Ge orge van Renesse (piano) zullen op treden. Het Röntgen-kwartet volgt Maandag 14 Januari en het Amsterdams vs,y ï&Èa&g v' V - V Y-vST Op 24 October zijn gemeentewerklieden begonnen om de plannen te verwezen lijken voor de wijziging van het ijsclubterrein aan de Kleverlaan. Thans worden de scheiding s&ijkeri aangelegd voor de diverse banen. Op het middenterrein komt een gedeelte voor de ijshockeyliefhebbers vrij benevens een grote baan voor de kunstrijders. Helemaal aan de buitenkant komt een grote baan voor üe schoonrijders en tussen deze en het middenterrein een hardrijdersbaan. D'it alles wordt door dijken gescheiden. In de toekomst wordt tevens een apart gedeelte aangelegd voor ijshockeywedstrijden. Men hoopt de direct noodzakelijke banen voor het a.s. winterseizoen gereed te hebben. Niet minder dan 555.000 gulden is door de burgerzin van de Heemsteedse bevol king bijeengebracht om te trachten de allerergste woningnood te lenigen. De bereidwilligheid van de burgerü had dan ook de stoutste verwachtingen over troffen! Dit wordt wel zeer duidelijk als men weet, dat per hoofd een gemiddeld bedrag van twintig gulden is belegd. De termijn van inschrijving op de wo ningbouwlening tegen vier procent slooi Maandagmiddag om twaalf uur. Des mor gens was er nog slechts voor 450.000 gul den ingetekend. De raad was des mid dags om vier uur in een speciale verga dering bijeengeroepen om een besluit over deze lening te nemen. We vermoe den niet, dat er ooit zó veel woorden van dankbaarheid en lof in de Heem- steedse raadzaftl zijn gesproken als deze keer. Burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard opende de rij van sprekers. Hij gevoelde de grootste bewondering voor de burgerzin van de Heemsteedse ingeze tenen. Aanvankelijk had hij zich niet optimistisch gestemd gevoeld over het welslagen van de lening.. De gemeente immers wordt in hoofdzaak door foren sen bewoond en dezen hebben vrijwel allen hun belangen elders en wellicht ook hebben zij reeds elders hun geld belegd voor een dergelijk doel. Daarom was de burgervader des te meer tevre den over dit mooie resultaat. De heer Van Bruggen (CH) bracht spe ciale hulde aan het gemeentebestuur voor de wijze waarop propaganda werd gevoerd. De heer Pliester sloot zich hier bij aan. Tevens sprak hij de hoop uit, dat men het geid voor de bouw van nieuwe woningen zou gebruiken en niet voor verbouwingen en reparaties aan oude. Niets anders dan goede woorden kon ook de heer Verhoeven (KVP) vinden. In zijn lofrede bedacht hij tevens de ambtenaren van de gemeentesecretarie, die voor de technische uitvoering van Vier maanden gevangenisstraf kreeg de gramofoonplatenperser M. H. con form de eis van de officier van Justitie omdat hij van zijn werkgever honderd gramofoonplaten gestolen had. H„ die gisteren terecht stond voor de Haarlem se politierechter, was in dienst van de gramofoonplatenfabriek Oord. Daar hij een hartstochtelijk verzamelaar was nam hij zo nu en dan de niet voor de handel geschikte afvalplaten mee naar huis. Nu waren deze platen echter nog van zeer grote waarde. Ze moesten name lijk gebroken worden en konden na smelting dan weer gebruikt worden voor de fabricage van nieuwe platen. De op brengst van een afvalplaat bedroeg zo nog een gulden tachtig, hetgeen H. niet wist. De officier wees op de grote waarde van het gestolene en op de omstandig heid dat de naam van de fabriek in het geding zou komen, wanneer deze afval platen eventueel bij derden terecht zou den komen, daar deze platen natuurlijk de nodige fouten hebben. In het nadeei van H. was overigens, dat hij in 1949 reeds een ernstige waarschuwing voor hetzelfde vergrijp had ontvangen. We gens het over hem ingewonnen gunstige rapport werd er toen geen rechtszaak van gemaakt. Tevens stond gistermorgen terecht de monteur A. L„ die eveneens bij Oord werkzaam was en de afvalplaten om ruilde voor oude gramofoonplaten van hem zelf. Ook hij was al eens gewaar schuwd. L. was als H. de mening toege daan dat hetgeen hij deed. niet zo erg was. De officier van Justitie eiste zes weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden, waarvan een voorwaardelijk, met aftrek. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Donderdag 22 November om acht uur de eerste jaarvergadering in de kleuter school aan de Tesselschadestraat. Op de agenda staat o.a. de verkiezing van het dagelijks bestuur. het plan hadden gezorgd. De heer Reyn- ders (Arb.) betrok in zijn toespraak al len, die aan het tot stand komen van de lening hadden medegewerkt. Wethouder Bakhuyzen van den Brink sloot de rij van sprekers. Hij dankte allen voor de waarderende woorden en deed enige belangrijke mededelingen. Drie en een halve ton van het geld zal aangewend worden voor de bouw van zeventien duplex- woningen in de provincie-buurt en acht eengezinswoningen aan de Gel- derlandlaan. De overige twee ton zul len gebruikt worden voor de bouw van nieuwe huizen. De plannen hiervoor zullen spoedig ter tafel gebracht wor den. In het tijdsbestek van een jaar is ruim 400 kg. zink ter waarde van. 500 gesto len uit een drukkerij in de binnenstad. Gisteren heeft de Haarlemse recherche drie Haarlemmers als verdacht van dief stal en heling van deze hoeveelheid zink aangehouden. Het zijn de 46-jarige hulp vakarbeider H. L. S., de 44-jarige druk ker H. J. R. en de 31-jarige drukker M. V. W„ die allen op de drukkerij werkten. Advertentie NUTTIGE ST. NICOLAAS GESCHENKEN Op 2 November diende het raadslid Goedee bij B. en W. enkele vragen in betreffende stagnering van een pont- veer tussen de Spaarndamseweg en Veerpolderstraat. De herhaalde motor storingen veroorzaken ernstig ongerief voor een grote groep werknemers uit een aantal der ten Oosten van het Spaarne gevestigde bedrijven- Het raadslid vraagt of het mogelijk is de dienst op dit pontveer met het huidige materiaal regelmatig intact te houden tot het tijdstip van gereedkoming van de Prinsenbrug (onvoorziene vertraging van de bouw buiten beschouwing gela ten). B. en W. antwoorden op deze vragen dat de dienst slechts heeft gestagneerd op 13 en 14 September toen de grote pont in reparatie was en van de ver vangende kleine pont een drijfriem de fect raakte. P stremming was niet het gevolg van ver gaande slijtage van MP- toronderdeten, doch van een niet te voorziene samenloop van omstandighe den- De reservepont ligt steeds be drijfsklaar, maar moet enigszins gere pareerd worden, waartoe een voorstel in voorbereiding is. Wanneer het ge reedkomen van de Prinsenbrug niet be langrijk vvordt vertraagd, zal het mo gelijk zijn de veerdienst met het be staande materiaal te onderhouden. Een op de .Rijksweg te Santpoort in de richting liaarlem rijdende autobus werd door 'n achteropkomende vracht wagen ingehaald en „gesneden". Deze manoeuvre kostte de bus naast enkele schrammen de spiegel en de richting aanwijzer. De conducteur van de bus charterde een voorbijkomende perso nenauto en wist de vrachtwagen in Haarlem te achterhalen. De chauffeur verklaarde van de aanrijding niets ge merkt te hebben, maar moest zich toch een proces-verbaal laten welgevallen. trio besluit de reeks op Dinsdag 26 Fe bruari. Zoals gezegd, is de organisatie in han den van de „Stichting Duinrell". Dat betekent niet, dat er weer een impre sariaat bij is, maar de stichting is een door de kunstenaars zelf in het leven geroepen organisatie om de eigen belan gen te behartigen. Zij meent namelijk, dat het niet langer mag gebeuren dat bekende Nederlandse kunstenaars hun optreden zelf moeten bekostigen. De Nederlandse kunstenaar wil niet langer aanzien, dat talrijke middelmatige bui' tenlandse kunstenaars de toch al be perkte podiumruimte in ons land inne men. Natuurlijk moeten de waarlijk grote buitenlandse kunstenaars ook in ont land optreden, want het contact met hen is een artistieke noodzaak. Maar naast deze buitenlanders wil de Neder landse kunstenaar de mogelijkheid heb' ben zich in het eigen land te handha' ven. Bij de „Stichting Duinrell" bestaat niet de mogelijkheid een openbaar optreden te „kopen". Na een gunstige beoorde ling door 'n jaarlijks in haar geheel af tredende beoordelingscommissie kan men onder auspiciën van de stichting in het openbaar optreden tegen een tevoren vastgesteld honorarium, dat onafhanke lijk is van het aantal bezoekers. De avonden in deze series in Haar lem zullen gegeven worden in de turn zaal van het Concertgebouw en ze be ginnen alle om kwart over acht. Daar algehele verbouwing van de tuinzaal nog niet mogelijk bleek, zal men het dit' maal laten 'bij een kleine verbetering, die overigens van grote betekening is. Men wil een klein podium bouwen rechts tegenover het huidige, waardoor het grote podium dan ook voor plaatsen benut kan worden Dat wil dan zeg gen, dat het aantal plaatsen in de tuin zaal met honderd vermeerderd wordt. Naar aanleiding van de brand in de fabriek van de chemische industrie Rids aan de Waarderweg op 5 Novem ber j.l. heeft het raadslid mr. Proper de raad verzocht aan het college van B. en W. enkele vragen te mogen stel len. Hij vraagt of het bedrijf op de dag van de brand beschikte over een krach tens de politieverordening noodzake lijke vergunning voor het opslaan van licht brandbare goederen en tot het stoken van vuur of het hebben van een verwarmingsinrichting in een lokaliteit waarin licht brandbare goederen wor den opgeslagen of verwerkt. Zijn reeds nadere voorschriften gegeven betref fende de opslag, het vervoer, het laden en lossen van brandbare vloeistoffen en beschikt het bedrijf over een deug delijke automatische sluitinrichting die is goedgekeurd door de brandweer? Tenslotte vraagt dit raadslid of Rids een vergunning heeft krachtens de Hin derwet. Door de goede zorgen van de Kon. Rott. Lloyd werden in de grote zaal van de Leeuwerik twee nieuwe films ver toond van de bekende cineast J. C. Mol van Multifilm, getiteld-: „Loten van één stam" en „Gouden Rijstland". De eerste film geeft een beeld van het bevolkings leven, zoals zich dit afspeelt in de Batak- landen en de Minangkabau. Vermeden werd al datgene, wat aan het Westen zou kunnen herinneren, waardoor mei} een zuiver beeld kreeg van het bevol- kingsieven van beide groepen. Prachtige panorama's ontrolden zich voor de ogen van het zeer talrijke publiek. Men kreeg! o.a. een voortreffelijke indruk van het majestueuze Tobameer. Bijzonder waren ook de vele ethnologische gegevens, die in de reeksen beelden waren verwerkt. De passende muziek en de inhoud van de gesproken tekst verhoogden in sterke mate. de waarde van deze rolprent. De Javaan noemt zijn land „Het Gouden Rijstland" en de rijst is dan ook het middelpunt van het volksleven op dit eiland, dat men op de film aanschouwt in zijn paradijsachtige pracht. Daar ver heffen zich de vulkanen, soms schrik en ongeluk verspreidend, soms heilbren gend door de grote vruchtbaarheid die zij Java's bodem brengen. De kleurige taferelen van de rijst, het planten en het oogsten volgen elkaar op. Wij zien het verbouwen en het bewerken van andere producten als tabak en vezel. Wij zien ook hoe allerlei nijverheidsproducten ontstaan; voorts het leven in de dorpen en op de markt. De adat is het plecht anker van het volksleven. Deze adat wortelt in het diepste verleden en als 'n kleurige keten zien wij tempels, dansen en de wajang, prinsen en bedelaars priesters en krijgers naast wonderlijke mythische dieren. Het goede overwint steeds het kwade, dat is de moraal van al deze verhalen uit het verleden, waar- tert V0 nud en jong, gretig luis- Als toegift werd vertoond een film, in houdende een reis van het m.s. Sibajak Van^ j ?am naar Australië, weerge- v,en<4 "e reis en het leven aan boord, zo als de emigranten dit meemaken. Deze rolprent, welke vóór het vertrek aan de emigranten wordt vertoond, geeft een zeer goed beeld van het eerste deel van hun nieuwe leven. Toen gistermiddag de moeders van de leerlingen van de katholieke meisjes school in Bloemendaal te gast waren by de zusters van het St. Joseph-internaat aan de Dennenweg, werd daarmede een trits van feestelijkheden afgesloten rond de viering van twee zilveren jubilea. Het waren ditmaal de moeder-overste, zuster Prudentla, en de directrice van het observatiehuis, zuster Ingnatia, die bei den haar zilveren professiefeest- vierden. De officiële dag van het jubileum viel reeds op Vrijdag j.l. en op die dag werd de viering feestelijk ingezet met een plechtige H. Mis in het internaat, opge-. dragen door 'n broer van de moeder-over ste, pater Adrianus Cap., die geassisteerd werd door een andere broer, pater Fre- degand Cap. en rector L. J. H. Wolf Onder de H. Mis sprak pater Fredegand de beide jubilerende zusters met een kort woord toe. De meisjesschool deelde natuurlijk ge heel mede in de feestvreugde en gedu rende enkele uren werd een gevarieerd 'rogramma afgewerkt ter ere van de zusters. De meisjes van het internaat zelf bleven evenmin achterwege en mei muziek en dans bezorgden zij de zusters en zichzelf een kostelijk feest. In het bij zonder moet hier genoemd worden de geslaagde operette „Kinderen van mod- derstad". Vele parochianen van Bloemendaal lieten Zich ook niet onbetuigd en kwa men persoonlijk moeder-overste en zus ter Ignatia feliciteren. De parochianen van de Triniteitskerk te Bloemendaal maken zich op cm het koperen priesterfeest te vieren xian hun kapelaan Kamerbeek. Een speciaal hul digingscomité heeft zich gevormd, dat zich niet alleen bepaalde tot het inza melen van gelden voor een geschenk. Op Zondag 2 December om half negen zal de jubilaris in de parochiekerk een plechtige Hoogmis opdragen en van half één tot half twee recipiëren aan de pas torie. Om half acht celebreert kapelaan Kamerbeek een plechtig danklof en daarna zal in hotel Vreeburg een paro chiële feestavond plaatj- vinden, die Maandag daarop herhaald zal worden De artistieke leiding van deze avonden is in handen van de heer Anton Sweers die met .de medewerkers uit de parochie een zeer diepzinnige, hoogstaande voor stelling, waaraan ook de komische noot niet ontbreken zal, hoopt te bereiken. Op Woensdag 5 December zal in de hulpkerk tot intentie van de feestvieren de kapelaan een H. Mis worden opge dragen in het bijzijn van de leden van de :Cdelwacht en de overige schoolgaande "Ugd. De burgemeester van Bloemendaal zal in plaats van Vrijdag 23 November zijn spreekuur houden Donderdag 22 Novem ber van 10 tot 12 uur. Het beheer van de N.V. „Corodex" te Zandvoort is opgeheven en de directie wordt nu gevoerd door de heren E. Colin en H. J. Philippi te Amsterdam, onderdirecteur is de heer R. H. K. Loch- ner. Tot procuratiehouder zijn benoemd de heren T. G. Riensema, Th. J. J. Slij- kerman en J. van de Ven. Deze vennootschap exploiteert een fabriek van kunstharsproducten aan de Noorderduinweg te Zandvoort. De vereniging tot viering van. natio nale feestdagen te Zandvoort vier haar eerste lustrum met een feestavond in „Zomerlust" te Zandvoort op Zaterdag 24 November a.s. De vereniging heeft een grote activiteit ontwikkeld. Toen na de bevrijding de oude Oranje-viering niet werd hersteld omdat het bestuur deze taak liever aan jongere krachten wilde overlaten, werd de V.V.N.F. opgericht en zij pakte de zaken met kracht en fanta sie aan. Bloemencorso's, lunaparken en vuurwerken werden georganiseerd, zo dat zij niet alleen de liefde voor ons Oranjehuis, maar ook de bedrijvigheid in de badplaats heeft bevorderd In een der laatste raadsvergaderingen heeft de heer Slsgcrs (K.V.P.) er op aangedron gen dat deze vereniging meer daadwer kelijke steun van de gemeente zou ont vangen. De burgemeester was het daar mede eens en opperde het denkbeeld, dta de gemeente de V.V.N.F. zou subsidi ëren. Naar wij vernemen pleegt de bur gemeester thans met het bestuur van de vereniging overleg aangaande de vorm waarin zii haar arbeid op de meest doel treffende wijze kan voortzetten. De burgemeester van de gemeente Zandvoort zal Woensdag 21 November geen spreekuur houden. Maandagmiddag is de voorman van de Enkhuizer betonmdustrie, J. de Vries uit Amsterdam, tijdens werkzaamheden op het dak van de Breedband-waiserij van Hoogovens naar beneden gevalien. Hij kreeg hierdoor zware inwendige kneuzingen en is in zeer ernstige toe stand in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. In de reserve Hoofdklasse heeft Dam club Haarlem zich laten verdringen door Beverwijk! Dit is wel de sensatie van de week. Stond enige weken gele den Haarlem nog bijna ongenaakbaar aan de kop, thans bezet Beverwijk deze plaats en het ziet er naar uit dat zij zich daarvan niet gemakkelijk meer zal laten afbrengen. De uitslagen van de afgelopen week luiden: HaarlemBeverwijk 1 8-12; Oosterkwartier 2BDC 2 11-9. Hierdoor is de stand in deze afdeling nu geworden: BDC 1 Haarlem Ooster kw. Stabiel VKD Hillegom HDC 2 Halfweg Kijk Uit 10 71-49 10 90-50 7 62-58 7 56-64 6 54-46 6 63-57 4 48-52 4 44-56 0 39-79 Voor deze week staan er diverse zeer belangrijke ontmoetingen op het pro gram, t.w.: HillegomHaarlem: VKD BDC 1; Halfweg—Stabiel; HDC 2— BDc 2 en Kijk UitOosterkw. 2. Nu Haarlem uit vorm schijnt te zijn is er voor Hillegom wel een kansje op winst doch dan is de kampioenskans voor Haarlem geheel verkeken. Wat zal Haarlem doen? Beverwijk krijgt het tegen VDK stellig niet gemakkelijk want ook deze ploeg kan beter dan de plaats op de ranglijst doet vermoeden, ook hier dus volop Spanning. In de an dere wedstrijden hebben Stabiel, HDC 2 en Oosterkw. 2 de beste papieren. In de 2de klas wist Cruquius de eerste winstpunten te behalen en dat nog wel tegen de plaatsgenoten Hoofddorp, 7-13; St. Thomas liet zich thuis verrassen door HDC 3 en verloor met 9-11; DOS haalde de punten weg in Beverwijk met een voorlopige uitslag 3-15; Half weg 2 deelde eerlijk met 't Noorden; VKD 2 tegen DCY 2 werd voorlopig 10-8 en tenslotte konden Sportief—St. Bavo 2 het niet verder brengen dan voorlopig 8-8. In de stand is niet veel verandering gekomen. Het programma voor deze week luidt: Hoofddorp—VKD 2: DCY 2—St. Tho mas; St. Bavo 2—HDC 3: Halfweg 2— DOS; BDC 3—Cruquius en Sportief—'t Noorden. Het is te verwachten dat de koplopers geen fouten zullen maken en beide punten wel aan zich zullen hou den. Voor de 3de klas gingen Diagonaal BDC 4 17-3; Kijk Uit 2—Sportief 2 11-9. In deze klas is de stand nu: St. Thomas 2 Diagonaal Kijk Uit 2 Hillegom 2 BDC 4 VKD 3 Sportief 2 3 3 0 0 6 44-16 3 3 0 0 6 42-18 4 1 1 2 x3 34-46 110 0 2 13-5 4 0 13 1 24-54 10 0 10 8-12 2 0 0 2 0 13-27 Er gaat deze week slechts één wed strijd nl. VKD 3 tegen BDC 4 welke voor de bezetting van de bovenste plaats niet 'belangrijk is. Jammer dat in deze afdeling enkele clubs wat ach terblijven. A-klas: ADO ICentrum 44, KR II ADO II 26, Telescoop—KR I 53, Oosten SEG 8—0. B-klasDWO ICentrum 26, Zandvoort DWO II 80, KRTelescoop 62, Kam pervestSEG 44. C-klas: ADO ICentrum 44. H. West I —ADO II 4—4. Oosten—BW 6—2, SEG— H. West II 4—4. D-kl.: ADO—DWO I 6—2, DWO II—BW I 2—6, BW II—SEG 6—2. Telescoop—Oosten 5—1, SEG—DWO II 4—4. E-klas: Centrum—ADO I 6—2, ADO II— Zandvoort 6—2, BW—KR 6—2, H. West- Kampervest 80 In de recensie van Zaterdag j.l. over de tentoonstelling in „Het Huis Van Looy" staat: „ze (de vorm) wordt lege verpakking". In het verband van het betoog is het duidelijk dat het woordje „geen" hieruit is weggevallen. Het zins gedeelte moet luiden: ze wordt geen lege verpakking". Het hoofdkwartier van de Amerikaan se Luchtmacht te Wiesbaden heeft be kendgemaakt, dat een Amerikaans vrachtvliegtuig van het type C-47, gisteren uit Miinchen naar Belgrado is vertrokken, wordt vermist. Het vlieg tuig had een bemanning van viel* *°P- pen aan boord en vervoerde goederen, die bestemd waren voor de Amerikaan se autoriteiten in Belgrado. Gistermid dag om kwart over vier is het laatste bericht van het vliegtuig ontvangen. Het luidde: „Ilc heb benzinegebrek, weet niet zeker of wij Venetië zullen halen of een noodlanding kunnen maken". Uit West-Duitsland zÜnu Ameri kaanse vliegtuigen naar het vliegveld Champiano bii Rome gezonden, van waaruit de route van het vliegtuig zal worden afgezocht. Het na te zoeken ge bied omvat de Adriatische Zee en de route Erding (München)-Venetië-Zag- reb-Belgrado. Een grote menigte studenten en arbei ders riep in spreekkoor „lang leve de vijand der Engelsen" en „God zegene het Perzische volk", toen premier Mossadeq van Perzlë hedenmorgen uit Amsterdam op het vliegveld „Faroek" nabij Cairo arriveerde. Ook Egyptische „bevrijdings bataljons waren ter begroeting aanwe zig. Koningin Juliana heeft in een tele gram aan de president van Italië haar deelneming betuigd met de overstro mingsrampen Advertentie H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ- muiden heeft Maandag weer een van ziin topdagen geboekt. Er waren in to taal 48 schepen aan de afslag, waaron der 4 trawlers, die, tengevolge van de hoge pri,jzen, met elkaar een omzet van 287.000.verwezenlijkten. Het waren alleen de fijnvissoorten, die iets van hun hoge noteringen prijs moesten geven. Het aanbod van tong was ongeveer 5000 kg. groter dan de vorige week Maandag, waardoor de prijs voor de grote tong terugliep van ƒ4.naar 3.75 per kilo, terwijl tong II niet hoger wist te komen dan tot 0.75 per kilo. Grote schol werd voor het merendeel weer voor export afge nomen en kon daardoor noteringen ma ken tot 85.per kist. Schol II profi teerde van de gunstige markt en be dong ƒ35.tot ƒ40.per kist. Schelvis blijft gevraagd, zodat, grote soorten weggingen voor 75.— tot 65.— per kist en de braatschelvis ook aan de maat was met 35.— per kist. Ondanks een aanvoer van 4500 kisten wist de verse haring willige kopers te vinden. Dank zij wat export liep de prijs eerst op tot 16.per kist. maar de latere afslagen gaven een prijsdaling te Zien. Makreel varieerde voor de grote soorten van 30.tot 20.per kist. terwiil de kleinere soorten 18.tot 14. per kist opbrachten. Grote kabeljauw was iets goedkoper met 180.per 125 kg., evenals de grote koolvis. die des ondanks goed betaald bleef met 65.— per 125 kg. Ondanks deze hoge prijzen waren de besommingen niet exhorbitant hoog te noemen, wat vooral het gevolg is van de betrekkelijk geringe vangsten. Zo boekte de Zeelandia IJM. 38 een eind resultaat van 18.700.-L voor een- van dertien dagen, de Batavia Um. 99 kreeg voor een twaalfdaagse reis 14.500.- en de Dirkje RO 53 óésomde voor een veertiendaagse reis 14.UUU. De Catharlna Duvvis IJni. 60 was bij hen vergeleken met 21.900.— voor een reis van twaalf dagen een uitschieter De besommingen der weekloggers lie pen uiteen van ƒ2000.— tot ƒ3500.—, waarop de De Vrouwe Dirkje KW 104 met 5.300.een uitzondering maakte. Van de haringloggers gingen de Gorre- dijk IJm. 75 en Orion KW 22 met resp. ƒ9.200.— en ƒ8.400.— aan de kop. Voor de Dinsdagmarkt waren van Maandag enige loggers blijven liggen, terwijl van de trawlers alleen de Tzon- ne IJm. 1 present was. Deze kwam Zon dagmiddag van een reis naar de Ba- rendszee binnen met een vangst van 1450 kisten kabeljauw. 250 kisten schel- vis en 150 kisten roodbaars en diversen. Behalve enkele Noordloggers. die hef weekend op zee bleven, wordt aan de Woensdagmarkt van de trawlers alleen de Schoorl IJm. 39 verwacht. Zijn vangst bestaat uit 500 kisten grote makreel. 160 kisten schelvis en piepers, 50 kisten wijting, 50 kisten verse haring. 40 kisten plat- en fijnvis, 160 kisten koolvis en 60 kisten diversen. De drijfnetvisserij onder de Engelse wal loopt op zijn einde. De vangsten worden er minder en verschillende log gers hebben hun positie a] meer Zuide lijk gemeld, omdat onder de Engelse wa! niets meer te vangen viel. Binnen kort wordt dus overgeschakeld op de Kanaalvisserij, wat mede blijkt uit het feit dat het hospitaal-kerkschip De Hoop over enkele dagen naar DiepPe zai vertrekken om vandaar onder de bemanningen zijn werk van naasten liefde te verrichten. Tegen het einde var. het jaar loopt ook dit deel van de haringvisserij af, waarmee dan een e*n~ de komt aan het seizoen, zodat de win termaanden beschikbaar blijven voor herstelwerkzaamheden of de visseru met de trawl, totdat in Mei het nieuwe seizoen aanbreekt. Intussen zijn twee trawlers van de IJmuider vloot, de Thorina IJm. 33 en de Post Boy IJm- 35 een experiment begonnen dooi* evenals cte loggers m het Kanaal op haring te vissen, maar dan met de trawl. Hoewel zij in het midden der vorige week vertrokken, zijn nog geen meldingen omtrent de vangst doorgegeven, doch het is 'l'e„ uitgesloten dat dit als een verrassing wordt gehouden. IJMUIDEN Dinsdag 20 November. Hoog water: 7.36 u. en 19.56 u. Laag water: 3.04 u. en 15.24 u. Woensdag 21 November. Hoog water: 6-27 u. en 20.54 u. Laag water: 3.44 u. en 16.09 u Maanstand: laatste kwartier 21.01 u. Advertentie RAPiO-eH GftAMOFOOmP.BC/ALIST SR00TE HOUTSTRAAT 108 TELUMA HtARLEM Voor Uw ST. NICOLAAS inkopen slaagt U het prettigst in een SPECIAALZAAK. U vindt daar op elk gebied HEr BESTE en de GKOOTSTE KEU2& Alle bekende merken: RADIO RADIO-GRAMOFOONS PORTABLE-RADIO TELEVISIE-APPARATEN EL. GRAMOFOONS PICK-UP COMBINATIES KOFFERGR AMOFOON 5 „MUZIEK DIE U MINT WANNEER IIET U ZINT Onze GRAMOFOONPLATEN-AFD. biedt „ELCK WAT WILS". Klassiek - Opera - Amusement Jazz en Kinderliedjes. Voorts een grote collectie PLATENKOFFERS - PLATEN; ALBUMS - PLATENREKKEN PLATENBORSTELS in diverse kleuren, modellen en prijzen- PHILIPS droogscheerapp. f -Jj* BRAUN i0. PHILI-SHAVE tasjes - l°" H.M.V. strijkijzers in een ,g prachtige uitvoering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2