Geheel Nederland wordt afgezocht naar aardolie Veld-Schoonebeek een voorbeeld voor de wereld Een „andere" Mossadeq op Schiphol Het tientje WINKELS IN NEDERLAND D In 6 jaar 37 millioen voor proefboringen Olie zoeken is een kansspel In opgeruimde stemming en breed zwaaiend met zijn hoed Reis naar Egypte beleefdheidsbezoek ED in/Hota Soldaat krijgt vier maanden Si Grondwetsherziening Wederom uitspraken in „millioenenzwendel" Uitvaart en begrafenis mr. Van Maarseveen DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Rangeerder gedood 'mMièm. Echte Eau de Cologne j Tos ca Eau de Cologne Tos caParfum t Geef ze gezonde" verrassin imm Elk uit Amsterdam vertrek kend schip krijgt weerkaart DOOR ALEXANDRA ORME Na de relletjes te Eindhoven Vaaroefeningen van de „Karei Doorman" Critiek van de heer Tïlanus Seder In hot (Van een speciale verslaggever), edert 1935 wordt de bodem van ons land afgetast, op zoek naar aardolie, totaal zijn hiertoe reeds 240 proefboringen verricht, waarvan ca. 140 in het winningsveld Schoonebeek, waar olie is gevonden en pompbokken zijn geplaatst. Afgescheiden van het veld Schoonebeek, is de laatste zes jaar 37 mil lioen gulden uitgetrokken voor het bodemonderzoek van Nederland en dit gaat nog steeds voort. Over geheel Nederland vinden de proefboringen plaats. In het Westen zijn reeds boortorens verschenen, o.a. bij Delft, Gouda, Rotterdam, Oost- zaan, in de Haarlemmermeer en in 't Gooi. Hier is op enkele plaatsen geboord tot een diepte van ongeveer 3000 meter. Er werd echter geen olie, noch aardgas gevonden. Naast het veld-Schoonebeek werd wel aardgas gevonden bij De Wijk, Coevorden, Gramsbergen, Wanneperveen en Tubbergen. Die proefboringen zijn voor de Ned. Aardolie Maatschij. altijd min of meer een gok. Men kan van te voren nooit met enige zekerheid vaststellen of op een bepaalde plaats olie gevonden zal worden. Vanzelfsprekend gaat men te werk volgens geologische gegevens, maar de boringen moeten uitwijzen of die juist zqn. anar e onmogelijk definitief te zeggen of er ooit in ons land naast het bestaande veld Schoonebeek een tweede winningsveld gevonden zal worden. Het onderzoek naar aardolie begon hier te lande na 1930 en tegen 1939 werd het duidelijk uit het geologisch onder zoek en proefboringen, dat in de omge ving van Coevorden de kans'i-op de aanwezigheid van aardolie groot was. Tijdens de bezetting werd natuurlijk weinig aan het onderzoek gedaan, hoe wel de Duitsers het boren van enkele putten wisten door te zetten en in 1943 gaf een put voor de eerste maal een geringe hoeveelheid olie. Het boorterrein Schoonebeek was geboren. Met de bevrijding in 1945 werd het werk energiek en voor het eerst goed aangepakt en de productie steeg daarna snel. In 1945 was de jaar-opbrengst van een vijftal putten in totaal 6.000 ton, m 1951, dus zes jaar later, geven 140 putten een jaarproductie van ruim 700.000 ton, dat betekent een dagelijkse afvoer van ruim 2.000.000 liter ruwe olie van Schoo nebeek naar de raffinaderij. Het was onvermijdelijk dat deze snelle ontwikkeling een merkbare invloed op de economische en maatschappelijke toe standen in dit gebied zou uitoefenen, maar om de omvang daarvan en de gunstige oplossing van het vraagstuk te begrijpen, is het dienstig zich een beeld van het verleden van dit gebied en zijn groei te vormen. Het deel van Drente, waarin Schoo nebeek is gelegen, bestaat uit een veen gebied, omringd door zandgronden. Zijn historische ontwikkeling werd voorna melijk bepaald door een lange, smalle zandrug, welke het veen in de lengte van West naar Oost doorsnijdt, een na tuurlijke baan voor de weg Coevorden —Schoonebeek. Aan deze landstrook dankt het dorpje zijn lintachtige ont wikkeling, zo contrasterend met het algemene Drentse brink-type. Hierdoor werd dit gebied ook vrijwel geheel ge ïsoleerd van de naburige Eemsvallei, waardoor opvallende verschillen in gods dienst, historie en ontwikkeling der in woners van deze twee gebieden ontston den. Al evenmin is het bekend hoelang de maatschappij met deze proefboringen zai doorgaan. Het hangt van vele factoren af, o.m. wat de komende proefboringen I zullen uitwijzen. Het zoeken naar olie is altijd een kansspel geweest en zal dat blijven. De romantiek, zoals men die kent uit de vele verhalen die gaan over de olie-pioniers in Texas, uit zich niet meer met eenzelfde hevigheid als vroeger het geval was, maar bestaat niettemin nog steeds. Het zoeken .naar olie is een kansspel, een wachten op succes en de historie wijst uit, dat de succesrijken de wereld kunnen beheer sen. Wanneer elders in ons land olie ge vonden zou worden, kan men zich een beeld vormen van de ontwikkeling van een olieveld, door te zien naar Drente naar hetgeen in het veld-Schoonebeek in sociaal en economisch opzicht tot stand is gekomen, sedert daar in 1945 de ex ploitatie ter hand is genomen. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij heeft bij de ontwikkeling van het veld-Schoonebeek blijk gegeven zich ten volle bewust'te zijn van de moei lijkheden en verantwoordelijkheid die daaraan verbonden zijn. Zij heeft de verschillende waarden tegen elkaar afgewogen en het belangrijkste laten praevaleren. Daardoor zijn ingrijpende conflicten tussen de boeren enerzijds, die hun land als bouwland wen sen te handhaven, en de maat schappij anderzijds, die de pro ductie van aardolie als oelangrijk- ste object zag, uitgebleven Tevens heeft zij getracht haar verantwoording tegenover het bewaren van het na tuurschoon zo volledig mogelijk na te komen. Hierdoor is het veld-Schoone beek een markant voorbeeld geworden van de moderne ontwikkeling van een oliewinningsterrein. Daar is bewezen, dat de moderne aardolie-industrie naast haar duidelijke economische voordelen in staat is zich volkomen aan te passen aan de bestaande maat schappelijke en landelijke verhoudin gen. Twee redenen maken dit veld tot een foede Illustratie van het gestelde pro bleem. In de eerste plaats is het Schoo- hebeek-veld het belangrijkste nieuwe aardolieveld, dat sedert 1945 in West- Europa tot ontwikkeling is gekomen en in de tweede plaats ligt het in een land bouwgebied met een betrekkelijk ge ringe, maar aan eigen inzichten sterk gehechte bevolking. Dit zijn beide juist die omstandigheden, welke de veran deringen, door de aardolie-industrie te weeggebracht, moeilijk aanvaardbaar blaken. pompbok, welke door oordeelkundige beplanting geheel aan het gezicht ont trokken kan worden. Bij de moderne productiemethoden is slechts een op pervlakte van 1000 m2 per produce rende put nodig. Het komt in Schoo nebeek dan ook vaak voor, dat men de koeien rustig vlak bij de rustig op en neer gaande putpompen ziet gra zen, pompen die zoals bekend, door de plaatselijke bevolking heel typisch „Ja-knikkers" worden genoemd. Oud en nieuw hebben geleerd vredig naast elkaar te leven. De maatschappij en de plaatselijke, provinciale en lande lijke bestuursorganen werken ten nauw ste samen waar het betreft het behar tigen van de landbouwbelangen en de bescherming van het natuurschoon. De aanleg van wegen wordt uitgevoerd in aansluiting aan het bestaande wegenplan en zodanig, dat de ontsluiting van het landbouwareaal er het beste door ge waarborgd wordt. Wel verre van nadelig in te grijpen in de bestaande agrarische maatschappij heeft de aardolie-industrie werk ver schaft aan naar nieuwe bestaansmoge lijkheden uitziende jonge arbeiders uit de vervening. Meer dan 300 werkers uit Z.O. Drente hebben bij de N.A.M. werk gevonden en dat er inderdaad een ge zonde belangstelling voor werk in de technische richting is, blijkt uit het per centage van de uit Schoonebeek afkom stige leerlingen op de Coevorder am bachtsschool Van 3 pet. in 1943 steeg dit tot 19 pet. in 1949. De werkzaamheden van de Nederlandse Aardolie Maatschappij brengen naast de positieve voordelen als grotere werkge legenheid en ook de bouw van huizen 'ongeveer 200 in de laatste jaren!) voor de werkers nog tal van indirecte. In 1946 werd een spoorlijn van 8 km van Nieuw-Amsterdam naar Schoonebeek gelegd om de afvoer van ruwe olie naar de raffinaderij van de B.P.M. (Konink lijke Shell) te Rotterdam-Pernis te ver gemakkelijken. De wegen in het boor- terréin worden ook gebruikt door de bevolking voor haar werk. Openbare transportdiensten worden uitgebreid door het grotere vertier. Vóór het ont staan der aardolie-industrie had Schoo nebeek geen waterleiding. Nu is een aansluiting van 18 km. van Emmen tot Schoonebeek tot stand gekomen en wor den dp huizen te Schoonebeek daarop aangesloten. Het huizentype is ontwor pen in harmonie met de bestaande en gebouwd op plaatsen, waar ze zich aan het dorpsbouwplan aanpassen. Vooruitgang brengt onafwendbaar ver anderingen met zich mede, ivaarin men zich moet schikken of welke men als verbeteringen aanvaardt. Soms zijn de veranderde omstandigheden pijnlijk en veroorzaken zij leed Zoals het voorbeeld van Schoonebeek evenwel aantoont, is de techniek bij de ontwikkeling van een boorterrein zover voortgeschreden, dat de velden in productie kunnen worden gebracht, met een minimum aan stoornis in de bestaande levensomstandigheden. Schoonebeek is er een voorbeeld van. Op het. stationsemplacement te Broek op Langendijk is de ongehuwde ran geerder J. Bruinenburg uit Alkmaar bij het rangeren tussen twee wagons be kneld geraakt. De man was bijna op slag dood. Advertent ie WASSER (Van een onzer speciale verslaggevers) van Now York'.^ode Per7"ische premier, heeft gisteravond op doorreis üaa,; 9 z<!ven en een half uur in ons land vertoefd. Om half hjj de K.L.M. D.C.-6 „Koningin Juliana". Het was een Mohammed vijf 's middags verliet Advertentie Advertentie keer gezicht Mn RED BAND - ROOSENDAAL TURNHOUT Eewenlang is de levensstandaard van deze bevolking bij die van de overige streken van ons land ten achter geble ven. Zonder intensieve bewerking en bemesting was de grond niet als bouw land te gebruiken en velen der bewoners moesten dus in het veen in hun onder houd voorzien. In het begin der negen tiende eeuw was dit bedrijf lucratief genoeg om zelfs immigranten uit Mün- ster en Hannover aan te lokken, maar de positie van de veenarbeiders werd ten opzichte van de boerenarbeiders steeds slechter. In de loop der jaren werden verscheidene pogingen onderno men soms met succes om door in dustrialisatie en verbeteringen in de landbouwmethoden de levensstandaard in dit gebied te doen stijgen. Over het algemeen was Zuid-Oost Drente daardoor in de jaren aan 1945 voorafgaande een landbouw- en ver- veningsgebied met weinig welvaart, tvaar de afgelegen ligging geleid had tot de ontwikkeling van een sterk saam horigheidsgevoel en zelfverzorging als dominerende karaktertrekken der lan delijke bevolking. Men zou kunnen vermoeden dat tegen een dergelijke achtergrond de komst van een aardoliewinningsbedrijf met zijn moderne productietechniek moeilijk heden in de plaatselijke economische en sociale toestanden zou kunnen meebren gen Men zou zich kunnen indenken dat de bewoners met wrevel het gebruik van hun grond voor boorwerkzaamheden en wat daaraan inhaerent is, zouden aanzien en afwijzend zouden staan tegen over deze inbreuk op de normale gang van zaken in hun leven. Maar welke veranderingen bemerkt een bezoeker, die na een afwezigheid van zes jaar weer in Schoonebeek te rugkeert! Als hij per auto wat opper vlakkig rond zou rijden, zou hij wel licht nauwelijks de aanwezigheid van een aardolie-industrie opmerken. Een boortoren is voorzeker opvallend ge noeg, maar zodra tegenwoordig een put in productie is gebracht, wordt de slanke stalen constructie direct weggehaald en vervangen door een arriveerdeSr «L t,,d ^leden °P weg naar Amerika op Schiphol kele ogenblikken bduen'h®!* i- f®! V® leden Van zijn deleRatie, slechts en- een glimp van hem te i vllegtuig trad om journalisten en persfotografen het vliegtuig nam met 1 °Pvan*en-. Distermiddag kwam hij opgeruimd uit het restaurant vdnde Ir"a halt Vto? h°ed a' ?n be-af zich daar"a "aar stok. I.C.A.-hall, zich slechts ondersteunend met zijn wandel- air" "vertrok ken3 w aar n - .T®®® met d® sPeciaal gecharterde D.C.-6 naar Faroek en de J?!?®,..* A?a?daa*,een. ontmoeting zou hebber, met koning Faroek en de premier van^g'ypte Nahasj Pa^a De Perzische vice-premier, Hoessein Fatemi, die gisteravond namens Mossa deq de pers op Schiphol te woord stond, heeft alle berichten uit Perzië en Egyp te, volgens welke er tijdens de bespre kingen tussen de Perzische en Egyp tische premiers in Cairo plannen be sproken zouden worden om het verzet in de Arabische landen tegen Britse en Westerse invloeden te versterken, na drukkelijk tegengesproken. Hij noemde de reis van Mossadeq naar Egypte slechts een beleefdheidsbezoek, waaraan men geen bijzondere politieke waarde diende te hechten. Het is evenwel een opmerkelijk feit, dat naast een groot aantal leden van de Perzische legatie in ons land en een vertegenwoordiging van de Nederlandse regering, ook enke le leden van de Egyptische legatie gis teren ter begroeting op Schiphol aanwe zig waren. En voorts is het opmerkelijk, dat de Egyptische consul in Nederland zich gisteravond aan boord van het vliegtuig van Mossadeq naar Cairo heeft bejjeven. Fatemi verklaarde tegenover de pers nogmaals, dat de missie van pre mier Mossadeq naar de V.S. volledig geslaagd was; daar hü immers met succes de zaak van Perzië in de Vei ligheidsraad verdedigd had. Hq zeide voorts stellig te verwachten, dat de Amerikaanse regering de lening, waar om Mossadeq verzocht heeft, aan Per zië zal verlenen. Deze lening be draagt honderdtwintig millioen dol lar, te betalen in maandelijkse bedra gen van tien millioen. Perzië is er van overtuigd deze lening uit de opbreng sten van de olieverkoop terug te kun nen betalen, zo verklaarde Fatemi. In het gezelschap van Mossadeq, dat gisteravond in ons land arriveerde] be vonden zich ook de Perzische ambassa deur in Washington, Entezam, die te vens voorzitter van de Perzische dele gatie bij de UNO is. Hij zal zich niet naar Cairo maar naar Parijs begeven, om daar zijn functie bij de V.N. weer te gaan vervullen. Ook hij verklaarde, dat het bezoek van Mossadeq aan Egyp te niet de vorming van een Arabisch blok beoogde. De Perzische premier zou DE RUSSEN KOMEN hoogstens vier dagen in de Egyptische hoofdstad blijven. Enige tijd na zijn aankomst op Schip hol begaf Mossadeq zich met zijn gezel schap per auto, naar de Perzische lega tie in Den Haag, waar hij de rest van de avond doorbracht. Tevoren had hq afscheid genomen van zijn dochter, me vrouw Zia Achraf BayatMossadeq, die haar vader op zijn reis naar de V.S. voortdurend heeft vergezeld, maar die zich nu van Amsterdam naar Genève zal begeven. Voortaan krijgt de loods bij het aan boord gaan van elk uit Amsterdam vertrekkend schip een weerkaart met alle gegevens en verwachtingen, in de Engelse taal, geldende tot middernacht. Deze weerkaarten worden vervaar digd en verstrekt door het K.N.M.l.-fi- liaal in de Amsterdamse haven. Amsterdam is voor zover bekend de eerste haven ter wereld waar navigatie- hulp in deze vorm wordt verleend- De scheef gezakte man, die naast mij aan de tapkast zat, heette Ome Nico. Iedereen sprak hem althans met die naam aan. Ome Nico dronk een .,klaartje-mét". Maar daar liet hij het niet bij. Tussen de bedrij ven tussen de slokken door zette hij luidkeels voor iedereen die het horen wilde, en ook voor iedereen die het niet horen wilde het wereldgebeu ren uiteen. Hij zei, dat er te veel ge praat werd op deze aarde en te weinig gedaan. Hij constateerde vastberaden dat de atoombom een gevaarlijk wa pen was als hij ontplofte en dat wij in dat geval allemaal het héle café in cluis er aan zouden gaan. Nu die sombere taal werd algemeen met grote instemming bagroet en iedereen gaf een stevig nummertje mopperen weg over de U.N.O., die nog steeds in ge breke was gebleven en nog immer niet de atoombommen van de desbetref fende landen had afgepakt. Toen gaf Ome Nico een rondje. Voor iederéén. Zijn populariteit steeg na dit indrukwekkend bewijs van naas tenliefde enorm. En de waard, die met haastig gebaar de glaasjes nog eens vulde, vroeg belangstellend wat Ome Nico nou wel van Egypte dacht. „Tja." zei Ome Nico. „Egypte; het Suezkanaal zie je." Iedereen zag het; iedereen knikte gewichtig en iedereen dronk plechtig. En u zult begrijpen dat het héél gezellig werd, alhoewel wij nog niet eens aan Korea toe waren. ineens echter siste Ome Nico mij van zijn jenever- en rookwolk uit in de oren: „Kan je me effe 'n tientje lenen; je ken het morgen terug krijgen." Nu móet ik zeggen, tientjes lenen aan wildvreemde mannen is mijn fort niet, en ik trok dus een sceptisch ge zicht dat hem, naar ik hoopte, zou af schrikken. „Je krijgt er twintig terug", zei Oom Nico hartelijk. ..Nou, dat hoeft nou ook weer niet," zei ik. Toen kwam de waard, die ken nelijk zijn verdienste in gevaar zag, na derbij. leunde vertrouwelijk met zijn armen op de tapkast voorover en vroeg: „Zijn er moeilijkheden, jongens?" „Ach nee." zei ik, beducht voor inci denten. „Ik vraag hem effe 'n tientje; ik heb m'n portefulje vergete," a»i Ome Nico achteloos en meteen vatte hij het eenzijdige gesprek met dc rest van het gezelschap weer op. „In Korea," zei hij overluid. ..In Korea...." Inmiddels was het vollemaansgezicht van de waard gaan glanzen van grote vreugde. „Dat kan je gerust doen. meneer," zei hij. „Dat is altijd goed. Die knaap heb poen zat. Ik sta d'r borg voor. dat je 't geld terug krijgt." En hij keek met iets liefkozends in zijn blik neer op Ome Nico, die juist bezig was vol vuur uit de doeken te doen dat wij op de wereld waren om elkander te helpen. Nu. na deze geruststellende woorden van officiële zijde moest Ik het wel doen, en ook voelde ik mij, na deelge nomen te hebben aan enige van Ome Nico's rondjes-over-de-hele, wel enigs zins verplicht. Ik gaf hem zijn tientje. Het adres, dat ik had opgekregen, bleek de volgende dag vals. Maar een paar dagen later kwam ik Ome Nico op straat tegen. „Ha, die Ome Nico", zei ik joviaal, want ik houd niet van manen. Maar Ome Nico keek mij aan met een vertrokken gezicht, alsof ik hem had gestompt. „Ga weg, vlegel." schreeuwde hij. „Ken je niet eens een ouwe man met rust laten!" „Maar Ome Nico", zei ik sussend. „Ga weg. zeg ik je. ga weg, of ik haal de pelisie." riep hij wild. Omdat sommige voorbijgangers al dreigend bleven staan kijken, ben ik toen maar gauw doorgelopen. En het mooiste is, in dat café durf ik nou ook niet meer te komen. ;c ■- mmËMm TEXTIEL 9R000 S ANKCr MELK - v. - BOTER rAC TABiKS PARFUM n&IRAD UI5H LECCR._|fJ.« LCOHOL VERTALING' FRANS Van OLDENBURG ERMKB Toen Misha weg was, gebeurde het dat Kuzma voor het eerst opdook. Hij was een Tartaar van Siberië en hoorde bij een kleine legergroep onder commando van een luitenant met een bril, welke afdeling de opdracht had om de wegen begaanbaar te houden. Zijn manschap pen waren allemaal al op leeftijd en vormden een allerzonderlingst samen raapsel van nationaliteiten. Tot hen be hoorde ook Mahomed, de Georgische chauffeur, waar we het later over zullen hebben, en een Rutheense chauffeur. Kuzma was in de vijftig. Hij had scheef staande, blauwe ogen, die altijd bloed doorlopen en waterig waren, 'een rode neus, half recht en half Mongools, een vreemde combinatie, en zijn lippen waren dik, vochtig en hangerig. Nauwelijks was Kuzma binnen, of hij viel languit naast Jumbo op het bed neer, reikte iedereen de hand en stelde zich voor, dat wil zeggen: hij stamelde verschillende malen „Kuzma! Kuzma!" met een dronkenmansstem en viel toen in een diepe slaap. We maakten hem wakker en probeerden hein weg te krij gen, maar het lukte niet. Daar hij wist, dat de keuken en de kamer vol soldaten zaten, was Kuzma niet van plan om zich daar te laten zien, maar hij besloot, dat, waar wq waren, ook hij zou zijn en dat we met hem opgescheept zouden zitten. „Kom hier bij me", stotterde hij. „Ik heb je iets belangrijks te vertellen. Een geheim. Kom dichterbij. Ik moet het je in het oor fluisteren". „Je kunt het gerust hardop zeggen", antwoordde ik. „Er is toch niemand, die je verstaat". „Luister" begon Kuzma, die me bij de arm dicht naar zich toe trok en een zure wijnlucht in mijn gezicht blies. „Ik heb een verzoek. Je moet me helpen. Ik .moet een vrouw hebben. Ik heb een mooi cadeautje voor haar. Een pracht cadeau: een hele kilo suiker. Er zijn er zoveel van jouw soort in huis. Zou niemand willen, denk je? Met jou is het anders. Je hebt een man. Maar er zijn verschil lende anderen hier. Vraag het hun eens". Sindsdien zou Kuzma ons verschillen de keren per dag bezoeken, en iedere keer met een ander verzoek, waarvoor hij in ruil zijn ongelukkige kilo suiker wilde geven: de ene dag was het een vrouw, de volgende een horloge, dan weer een vrouw, dan een horloge of wat anders, en zo ging het door, drie weken achtereen, i ivosue hem zoveel tija om het met zichzelf eens te worden, wat hij nu eigenlijk wenste, dat hij eindelijk nog steeds met zijn suiker zat opge scheept en noch een vrouw, noch een horloge, noch wat ook had. Toen Misha, de sergeant en de Kalmuk die hun officier was, terugkwamen, brachten ze wijn in benzine blikken mee. Toen ze de dunne, nieuwe wijn inschon ken, dreven er veelkleurige vetvlekken op. Zij installeerden zich op hun ge mak in de keuken in afwachting van hun poffertjes. De deur, welke van de keuken toegang tot de kamer gaf, stond op een kier, en men kon de stemmen van de andere Russen horen. We wreven ons vol leedvermaakt in de handen: misschien zou er wel ruzie van komen. Probeerde de ene groep maar de andeie uit het huis te zetten, dan raakten we hen misschien allemaal kwijt. Misha, als leider van zijn groep, ging de kamer binnen om het met Scheef- smoel uit te vechten. Hij verklaarde, dat zij het kwartier hier vanmorgen vroeg hadden gerequireerd, maar noch Scheefsmoel noch Victor waren van plan om het veld te ruimen, doch ook waren de offieieren volstrekt niet op een ruzie gesteld, welke in het Russische leger er licht toe leiden kan, dat een van de vechtersbazen ais 'n lijk of een invaliue op het privé-slagveld achterblijft. Niet, dat de meeste ruzies zo eindigen. In- tegendtei, bijna altijd komt 't niet verder dan vloeken en een ontstellende lawine van nog ontstellender scheldwoorden, maar er bestaat altijd de mogelijkheid, dat er geschoten wordt en dat is, waar om de Russen veeleer geneigd zijn om ruzies te voorkomen; en wanneer er twee elkaar te lijf willen gaan, komen anderen in troepen aanrennen om te bemiddelen, hen te sussen of van elkaar te trekken. Bij deze gelegenheid kwam het zelfs niet tot scheldwoorden, want Misha vond geen steun bij zijn officier. Hij ging naar de keuken terug, waar zij begonnen te drinken. Alexy, de tweede chauffeur, zette zijn officier, de Kalmuk, een stapel beenderen voor, als een soort van hors d' oeuvre. Mathilde bakte de poffertjes volgens een recept, dat Misha haar gegeven had, en produceerde die in een bijna eindeloze stroom. Het werd donker buiten en de boeren kwamen, koud tot op het merg, van hun werk aan de weg terug. Nu zullen we eindelijk kunnen slapen, dachten we, maar het duurde met lang. of de deur ging open en gaf het uitzicht vrij op een stuk van de met sterren en wolkjes bedekte hemel. De wind floot naar binnen met zijn doordringende koude adem. En met de wind kwamen de donkere gestalten van vijf of zes soldaten mee. „Goed zo", zei ik spottend van waar ik lag onder mijn als deken gebruikte scha penpels, „kom er maar in en overtuig je. Alles ligt hier vol van alle kanten." „Doe die deur dicht!" bulderde Jack We waren vermoeid en hadden slaap en alles liet ons nu volkomen onverschil lig. De Russen stommelden nu in het huisje rond en, toen ze er zich van over tuigd hadden, dat beide kamers inder daad bezet waren, nestelden zij zich doodkalm in de overvolle vestibule. Alt slaakte een grommende kreet an trok zich terug in een hoek, van waar hij zich een weg baande naar Jack's strozak. De kleine hall was zo vol, dat er voor de Russen nog geen plaats was om op de grond te zitten. Dus zetten ze hun auto matische wapens in een hoek en gingen rustig boven op ons liggen. Hoewel ik die hele nacht geen oog dicht deed, kon ik toch met geen moge lijkheid te weten komen, hoeveel het er nu precies waren. Jumbo wilde de lamp niet aansteken, zodat de Russen niet zouden kunnen zien, dat er ook vrouwen waren. Ze moesten doodmoe geweest zijn, want zonder een woord te zeggen rolden ze zich op als honden en een tijdje dachten we, dat ze sliepen. Wordt vervolgd). De winkel neemt in ons dagelijks le ven een belangrijke plaats in. Er is nie mand die niet regelmatig deze grote of kleine bedrijven bezoekt. Hiervan uit gaande is het interessant, eens na te gaan hoe de winkels in Nederland ver deeld zijn. Textielwinkels zijn er onge veer 30.000. wat het grootste aantal is in een branche. Radiowinkels zijn het minst in aantal, n.l. ruim 3000. Een be langrijke groep vormen de levensmidde- lenbedrijven, waarin de kruideniers het best vertegenwoordigd zijn. De sigaren winkeliers zijn talrijk en uit de grafiek blijkt dat zij in aantal nog juist de meerdere zijn van drogisten, rijwielhan delaren en slagers. Tot de „weinig voor komende winkels" horen naast de reeds genoemde radio- en electrlciteitswinkels ook de schoenwinkels en drankwinkels. In totaal telt Nederland op dit mo ment ruim 200.000 winkelzaken, die over de verschillende provincies evenredig verdeeld zijn volgens het aantal inwo ners. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de dpi. soldaat eerste klasse G. van D. uit Kampen, wegens diens baldadig op treden bq de relletjes in Eindhoven in Mei j.l., veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek en verlaging tot soldaat laagste klasse. Dit is een belangrijk zwaardere straf dan de voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken, die de krijgsraad te velde Zuid aan Van D. had opgelegd. Dit milde vonnis was de krijgsraad blijkens zijn overwegingen ingegeven door het gevoelen, dat de marechaussee bij de bewuste relletjes minder tactisch zou zijn opgetreden. De advocaat fiscaal, die twee maanden heeft geëist, deelde dit gevoelen niet; het Hof blij kens zijn uitspraak ook niet. Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" zal 22 November naar zee ver trekken voor invaren, hetwelk zal ge schieden nabij de Zuidkust van Enge land. Vervolgens zullen vaaroefeningen worden gehouden op de Noordzee en in het Kanaal. Het schip wordt 17 De cember in Rotterdam terugverwacht. In zijn redevoering Maandagavond gehouden voor de Christelijk Historische Kiesvereniging te Kapelle, heeft de voor zitter van de CHU-fractie der Tweede Kamer, de heer Tilanus, critiek geleverd op de wijze van de totstandkoming van de voorgestelde Grondwetsherziening. In de eerste plaats, merkte spreker op, wordt afgeweken van de procedure, die voorheen werd gevolgd. De eerste be handeling geschiedt in de Tweede Ka mer en de tweede behandeling in een aparte Kamer, die met een zekere meer derheid over het ontwerp kan beslissen, waarbij geen twee/derde meerderheid vereist is. Ten aanzien van de inhoud van de voorgestelde Grondwetsherziening maak te de heer Tilanus bezwaar tegen de uitbreiding van het aantal zetels in de Tweede Kamer tot 150 en in de Eerste tot 75. De fracties worden te groot en dan moeilijk hanteerbaar. De kosten van deze uitbreiding, die de heer Tilanus op 500.000 schatte, achtte hij bezwaarlijk. Verder ging z.i. het argument niet op, dat de Kamerleden tè veel werk te ver zetten zouden krijgen. De Haagse rechtbank heeft de 47-jarige autohandelaar M. G. de V. uit 's Graven- hage veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek en de 32- jarige boekhouder H. H. L. M. eveneens uit Den Haag tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek. De V. en M zijn beiden betrokken geweest bij de z.g. „millioenenzwendel" Met een gefingeerde handel in vliegtuig bouwplaten, reclameboekjes en schenk- kurken zouden zij een Rotterdamse zakenman en een Haagse freule enkele duizenden guldens uit de zak geklopt hebben. De gezongen Requiemmis voor minis ter Van Maarseveen zal Donderdagmor gen om half elf worden opgedragen in de parochiekerk van St. Aloysius aan de Adriaan van Ostadelaan te Utrecht. Hierna geschiedt de teraardebestelling op het R.K. kerkhof aan de Biltstraat. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3