Zes duizend manstraal- Sociaal werk in onze tijd jagersonderzeeërs en mijnenvegers In Korea geen gebruik van atoomwapens Kamer herdenkt mr, v. Maarseveen Wilde ganzen vergiftigd door muizentarwe Tussen neus en lippen De kwestie Nieuw-Guinea Défilé voor Eisenhower Huidige broodprijzen blijven gehandhaafd 1400 Canadezen in Rotterdam aangekomen Egvptische nota aan Engeland Nieuwe zender voor Wereldomroep Een week langer Kerstvacantie r Grote sterfte in N.-Oostpolder door samenloop van omstandigheden Dief bestal vader van zijn vriend Ook samenstelling ongewijzigd NED. PLANTER vermoord Stormachtig weer met neerslag Tot hoofd en hart Nederland-België niet per televisie Uitspraak in Yelser affaire 34 stuks vee bij brand omgekomen ZONDER OVERLEG MET ENGELAND DOE HET ZELF w '''Vftftio oejotetfcu imj! Het weer W&:: fL WOENSDAG 7\ NOVEMBER T951 75sfe JAARGANG No. 25232 Protest tegen Brits optreden in Suez-kanaalsone Orang Oetan geboren in .«Blij dorp" Vijf aanrandingen in twee dagen In verband met precaire brandstoffenpositie Fooien van £10 en f 25 Na woordenwisseling met ontslagen personeelsleden Gabardine Regenjassen Eis tot schadevergoeding afgewezen BUREAU SMEDESTRAAT S - MAARtEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 5998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na B30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Rwt Wnd, hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Er is de laatste tijd heel wat te doen over de kwestie, dié op de Ronde Tafel Conferentie in '49 een onverteerbare brok bleek te zijn: de kwestie van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Dit is voor een niet ge ring deel het gevolg van de kennelijke opzet der Indonesische regering om po litieke munt te slaan uit het koppelen van dezTe kwestie aan de voorgenomen besprekingen tussen Nederland en In donesië over een herziening der tussen beide landen gesloten betrekkingen, welker samenstel met een in de loop des tijds steeds kinderlijker gebleken optimisme „Unie" wordt geheten. In een Indonesisch memorandum van 10 No vember j.l. wordt letterlijk gezegd, dat de Indonesische regering er prijs op stelt, „dat de Irian-kwestie mede be trokken wordt, ja zelfs een even be langrijk punt uitmaakt als de Unie kwestie op de in deze maand te houden besprekingen tussen vertegenwoordi gers van de Indonesische en de Neder landse regering in Nederland". In dat zelfde memorandum staat te lezen, dat de voorgestelde Grondwetswijziging met betrekking tot Nieuw-Guinea (dat daar in overeenkomstig de juridische en fei. telijke toestand onder de Nederlandse souvereiniteit blijft begrepen) zeer on gunstige -politieke repercussies teweeg heeft gebracht, „aangezien naar Indo nesisch standpunt de souvereiniteit over geheel Indonesië derhalve met inbe grip van West-Irian (West-Nieuw-Gui- nea) reeds bij de R.I. berust en het geschil enkel loopt over uitoefening van de facto (feitelijk) gezag over laatst bedoeld gebied." Ziedaar dan tevens de kern der zaak: de Indonesische regering maakt er hardnekkig aanspraak op. dat sedert de R.T.C. de souvereiniteit over Nieuw-Guinea althans juridisch bij haar berust en niet bij de Nederlandse regering, welke slechts feitelijke souvereiniteitsrechten zou mogen uit- pefenen in afwachting van een nade>- accoord Zoals de Nederlandse regering in een prijzenswaardig kernachtig wederwoord op genoemd memorandum heeft uiteen gezet is ingevolge art. 2 van het hand vest der souvereiniteitsoverdracht ecii- ter de volledige souvereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea gehand haafd in afwachting yan de oplossing van het geschil over de status van dat gebied middels onderhandelingen tus sen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I. Het is meer een kwestie van kunnen lezen dan van juridisch inzicht om de klaarblijkelijke juistheid dezer stelling aan de bepalingen der souve reiniteitsoverdracht te kunnen toetsen Men kan ook zeggen, dat het een kwes tie van politieke drijverij is om aan deze bepalingen een andere uitleg te geven, dan klaarblijkelijk daaraan mag worden gegeven. Daarom is het niet zo verwonderlijk, dat de ondei-handelingen van December 1950 een jaar na de souvereiniteitsoverdracht zoals was Be paald niet tot overeenstemming héb ben geleid en de status quo (de be staande toestand) derhalve moest wor den bestendigd. Om diezelfde reden ziet het er thans naar uit dat de kwestie Nieuw-Guinea, a) dan niet gekoppeld aan een herziening der Unie, voor lopig niet tot een oplossing zal worden gebracht. En de Nederlandse suggestie om de kwestie voor het Unie-hof te brengen, wijl het hier zou gaan om de (juridische) uitleg van een bepaling der souvereiniteitsoverdracht, dient in het licht van dit alles als vrij naïef te worden aangemerkt. Voor onze regering staat natuurlijk nog altijd de brede en in het ver leden zo gaarne begane weg dei- concessies open. In bepaalde kring, waar men zelfs tot reserveloze-overdracht der souvereiniteit bereid schijnt, zou dit zelfs zeer worden toegejuicht. Bij gebrek aan historisch besef en niet op progressivi teit berustend verantwoordelijkheidsge voel is men daar trouwens bereid alles toe te juichen, wanneer het maar een offer betekent aan de progressieve waan van de dag. Maar concessies zullen in dit geval evenzeer een averechtse uit werking hebben, als zij dat in het ver leden steeds hebben gehad: de samen werking in of buiten Unie-verband zou er geen zier beter om worden. Een hoofdstuk op zich is de houding van het buitenland tegenover deze hele kwestie. Amerika schijnt zijn rol te willen bepalen tot die van de belang stellende toeschouwer. In het uiterste geval zou het misschien bereid zijn tot een voorzichtig vermaan jegens de In donesische regering om in haar eigen belang geen breuk met Nederland te riskeren. Van Australië mag een dui delijker standpunt worden verwacht. En al bleek de New York Times onlangs wat al te voortvarend in haar veronder stellingen betreffende het bezoek, door de Australische minister van Buiten landse Zaken aan Den Haag gebracht, het is zelfs mede uit deze vergissing toch wel duidelijk geworden, dat Australië voldoende begrip heeft voor de strategische positie van Nieuw-Guinea om het liever onder een stabiel Neder lands bestuur te zien dan als deel van een in voortdurende gisting verkerende Indonesische Republiek. Het Engelse con servatieve blad de Daily Telegraph heeft er eergisteren nog op aangedrongen, dat er een NederlandsAustralische over eenstemming zou groeien ten aanzien van Nieuw-Guinea om de „wettelijke Nederlandse belangen" aldaar te conso lideren en de Noordelijke defensie van Australië te versterken. Wel laat begin nen deze Engelse ogen die overigens nog niet die der regering zijn open te gaan! Men heeft gisteren in ons blad kun nen lezen hoe de kwestie Nieuw-Guinea ook op een vergadering van een UNO- orgaan ter sprake is gekomen. Het is een getrouwe repetitie geworden van het reeds bekende standpunt aan weerszij den. De Nederlandse afgevaardigde, dr. Kernkamp, zou volgens dat bericht even wel hebben gezegd, dat de Nederlandse regering, welke zich haar standpunt voorbehoudt, altijd bereid geweest is tot besprekingen over alle hangende vraag stukken. Deze uitlating kan eenvoudig weg de constatering van een feit be helzen, maar het is ook mogelijk dat daarin, wellicht toevallig, reeds iets door klinkt van bereidheid tot concessies aan het tegen beter weten in door de Repu bliek ingenomen standpunt. De toekom stige ontwikkeling van zaken zal daar omtrent nader leren. In de boerderij van de heer A. Titu lair, te Heierhoeve, aan de weg Venlo Horst, is Dinsdag een grote brand Uit gebroken. Niet minder dan vierendertig •taks vee kwamen in de vlammen om. Canada werkt wezenlijk mee aan Europese defensie Ter gelegenheid van de aankomt van ongeveer 1400 man Canadese troepen, die hedenmorgen in alle vroegte in Rotterdam debarkeerden, heeft de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, tegenover een groot aantal journalisten verklaard, dat behalve de uit 6000 man bestaande Canadese brigade, die in Duitsland gelegerd zal worden. Donderdag j.l. het eerste squadron Canadese straaljagers van het type Sabre F 86 E in Engeland arriveerde. Dit is de eerste groep straaljagers van de Canadese luchtdivisie die in Europa gestationneerd zal worden. Ook onderzeeërs, mijnenvegers en andere oorlogsvaartuigen zullen naar Europa komen en o.a. het volgend jaar deelnemen aan de manoeuvres. Vier a vijf vliegvelden zullen aangelegd worden. Verder herinnerde de Canadese minis ter eraan, dat Canada reeds aan Neder land een volledige uitrusting voor één divisie gezonden heeft. Daarnaast gaf Canada ook aan België en Italië uitrus tingen voor een complete divisie. Luxem burg werd voorzien van een uitrusting voor een regiment In de toekomst zal Canada doorgaan met het zenden van uitrustingen voor de opbouw van het Europese leger. Aan manschappen ont breekt het in Europa niet, wel aan mate rieel. aldus de minister. Verder leidt de Canadese luchtmacht per jaar 1400 vlie gers op voor België, Frankrijk, Italië, Nederland. Noorwegen en Engeland. Het vlootprogramma van Canada is zeer uit gebreid Het totale Canadese verdedi- Egypte protesteerde gisteravond in een nieuwe nota aan Groot-Brittannië tegen het optreden van Britse militairen in de zone van het Suezkanaal. De nota werd gisteravond te Cairo door het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken ter hand gesteld aan een vertegenwoordiger van de Britse ambassade. De nota had be trekking op incidenten, die Zaterdag en Zondag te Ismailia waren voorge vallen en bevatte de beschuldiging, dat Britse militairen daar Egyptische burgers en politieagenten hadden aan gevallen. De volledige evacuatie van alle Britse families uit Ismailia, waar gedurende het weekeinde vijf Engelsen en elf Egyptenaren werden gedood, is inmid dels begonnen. De evacuatie zal vier dagen in beslag nemen. Er zijn 1200 families, bestaande uit 7000 vrouwen en kinderen, bU be naar Engeland gaan. Een Egyptische woordvoerder heeft gisteren te Parijs medegedeeld, dat zijn land verscheidene weken geleden wa pens van Zwitserland gekocht had, om de strijdkrachten uit te rusten, die rond het Suezkanaal de Britse troepen be lagen. De woordvoerder, dr. Azmi, vertelde op een persconferentie, dat Egypte zich tot Zwitserland gewend had, nadat Groot-Brittannië, de V.S., Frankrijk en Zweden geweigerd hadden wapens te leveren. gingsprogramma beloopt een bedrag van vijf milliard dollar. Op een vraag hoe hij dacht over de Europese bewapeningsinspanning, zei minister Claxton, dat hij er perplex van stond, dat het revolutionnair snel gaat. De Canadezen waren de eerste troepen, die in de bevrijdingsdagen in Rotterdam kwamen. Nu zijn ze er terug en velen onder de man schappen, ongeveer 25 procent, heb ben destijds deelgenomen aan de bevrijding van Nederland. Deze bri gade, zo deelde de minister nog mede, is van hetzelfde type als die in Korea strijdt. Nog vijf schepen met Canadese soldaten zullen in Rotterdam aankomen. In midden- December zal de brigade dan com pleet zijn. Vanmiddag werden de troepen aan generaal Eisenhower overgedragen door de Canadese minister van Defensie, die daarbij vergezeld was van de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Dupuis, en van de brigade-generaal Geoffry Walsh, commandant van de brigade. Ongeveer 1200 man namen daarna deel aan het défilé, dat voor de autoriteiten, die zich hadden opgesteld op het bordes van het Rotterdamse raadhuis, plaats vond. Gisteren heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, aan het eind van een tweedaags debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, zijn overtuiging te kennen gegeven dat niet het „geringste gevaar" bestaat, dat de Verenigde Staten tot gebruik van atoomwapens in Korea zullen overgaan zonder daarover met Engeland in overleg te treden. Eden legde deze verklaring af naar aanleiding van door oppositie-leden uit gesproken bezorgdheid, of Churchill van president Truman de verzekering kon krijgen, dat zonder overleg met Groot-Brittannië geen beslissing zou worden genomen over het gebruik van atoomwapens in Korea. Vandaag zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken naar Parijs terug keren voor een onderhoud met de West- Duitse bondskanselier Adenauer. Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat hij niet zou aandringen op het houden van een geheime bijeenkomst van het Huis over defensie-vraagstukken, indien er aan zienlijke oppositie tegen het voorstel is. Een bijzondere gebeurtenis heeft zich Dinsdag in diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam voorgedaan Daar is n.l. een jonge orang oetan geboren, iets 'dat in gevangenschap zeer zelden gebeurt. De Vlissingse politie heeft een negen- entwintig-jarige Middelburgse schip persknecht aangehouden, die er van wordt verdacht zich in twee dagen iTSi-i-aan V aanrandingen te hebben schuldig gemaakt. De regering heeft besloten aan de N.V. Ned. Omroep Zender Maatschappij (NOZEMA) opdracht te geven tot het doen bouwen van een 100 kw-kortegolf- zender ten behoeve van de Wereldom roep. De zender zal in Lopik worden geplaatst. De precaire toestand van de brand- stoffenvoorziening heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen doen besluiten de a.s Kerstvacantie van alle rijksscholen voor gewoon lager on derwijs, nijverheids-, middelbaar en hoger onderwijs met een week te ver lengen. De minister heeft de besturen der bijzondere scholen met klem ver zocht voor de onder hun bestuur staan de scholen een gelijke maatregel te nemen De diverse standen in onze samen leving hebben elk voor zich ver schillende belangen te verdedigen. Maar zij hebben ook gemeenschappe lijke belangen, zelfs op sociaal gebied. Wij zouden een lans willen breken voor het inter-stands sociale werk. Daarmee bedoelen wij dus, dat de standen ge zamenlijk een bepaald sociaal werk ter hand nemen, ofwel elk op hun eigen wiize bevorderen. Een voorbeeld van inter-stands sociaal werk in onze tijd is het sociale werk bmnen de onderneming. Dit is erop ge richt om een volledig menselijke ge stalte te geven aan het moderne pro ductie-proces. Als het sociale werk der onderneming zich gaat uitstrekken bui ten de werktijd, is dit een misgroei. Het behoort zich te beperken tot de werk tijd. Het dient gericht te zijn op de ver menselijking van ons modern productie systeem. Het komt dan ten goede aan alle standen van hen die in de onder- reming werken, van de hoogste tot de laagste. Dit sociale werk binnen de on derneming neemt aan belangrijkheid steeds toe. Wij willen ook deze gelegen heid niet verzuimen om aandacht en be langstelling te vragen voor dit werk aan alle katholieken, die zich sociaal dienst baar willen maken aan de mensheid. Er ligt hier een geweldig werkterrein, dat de moeite waard is om ontgonnen te worden. Toen minister Van den Brink onlangs de overleden dr. Philips huldigde, heeft hij gezegd dat deze pionier vóór alles de sociale functie van zijn ondernemer schap voor ogen had. Dat is één var cèe grootste verdiensten geweest van dr. Philips. Maar ook de ingenieur, de be ambte en de arbeider in de moderne on derneming zullen zich de sociale functie van hun werkzaamheid bewust moeten worden, wil het sociale werk der onder neming uitgroeien tot de gestalte die hi ervoor nodig is. Er is nog een ander inter-stands so ciaal werk in onze tijd dat onze volle aandacht verdient. Dat is de bestrijding van het massa-verschijnsel of van de massaficering. Het gevaar om een massa-mens te worden bedreigt niet alleen de arbeiders-stand. Wij allen lo pen gevaar om kritiekloze krantenlezers te worden, juichende supporters, pas sieve radioluisteraars en stoelenzitters voor onze televisie-toestellen. Ons aller voeding, kleding, reizen, ontspanning en ontwikkeling vertoont tekenen van massa-wording. De afschilfering en het pellen der persoonlijkheid is voor ieder een een proces, dat zich aan hem vol trekt zonder dat hij het bemerkt. Daarom is het voor ons allen van be lang om een tegenwicht te vinden tegen deze moderne kwaal. Zo vaak verwijten wij aan anderen dat zij hun persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel laten ver zwakken onder het gewicht van onze vele sociale voorzieningen. Men hoort deze klacht zo vaak: de mensen ver trouwen maar op de overheid en op instanties, welke in hun plaats de zaak maar moeten opknappen. Die klacht is gerechtvaardigd. De moderne mens zegt zo gemakkelijk: „Daar moet de Staat maar voor zorgen, of de gemeente of de fabriek of de kerk Ik zelf kan er toch niets aan doen". Zulk een houding wordt fataal voor ons volk. want zij on dergraaft het zelfbewustzijn. Het geloof in eigen kracht wordt erdoor onder mijnd en op de duur blijft er niets over van het eigen initiatief en het persoon lijk verantwoordelijkheidsgevoel. Alle standen samen moeten hier in positieve zin iets tegen doen. Kankeren hiertegen helpt niets. Wat is er dan te gen te doen? Een massaverschijnsel kan men niet met massa-beïnvloeding be strijden, zomin als mën een geestes zieke met een drankje genezen kan. Het persoonlijk gesprek is hét middel om opnieuw de individuele mens tot ac tiviteit te brengen en hem het geloof te geven, dat hij zelf zijn problemen kan oplossen. De Amerikanen zijn ons hierin ver vooruit. Zij hebben een geheel nieuw systeem van sociaal werk opgebouwd, dat zij social-case-work" noemen. Vrij vertaald wil dat zeggen: psychologisch maatschappelijk werk. Het is een nieuw beroep geworden in Amerika. Zo goed als men daar dokters heeft en advoca ten. zo heeft men er ook beroeps-ge sprekvoerders. Bestudering van het So- cial-case-work is voor alle standen van onze samenleving dringend gewenst! E. v. IERSEL. Aalm. v. d. arbeid. Wilde ganzen uit wellicht geheel Noord-Europa hebben in de N.O.-polder door vergiftiging de dood gevonden. Door een ongelukkige samenloop van omstan digheden z|jn n.l. in groten getale ganzen, die de laatste jaren gewend waren, het rietland bij de N.O.-polder als pleisterplaats te gebruiken om de winter maanden in ons land door te brengen, vergiftigd door muizentarwe, dat op naburig graanland was uitgestrooid. De ganzen hebben de tarwe of zelf uit de gaatjes gehaald, of vergiftigde korrels opgepikt, die buiten de gaatjes waren gestrooid. De uitwerking is in met geringe mate vermeerderd door de weinige regenval der laatste weken, waardoor het gif langer zijn kracht bewaarde, terwijl de korrels ditmaal ook een zwaardere dosis gif schenen te hebben bevat dan gewoonlijk. Deze plaats bij de N.O.P. is het mooi ste reservaat van wilde ganzen, dat in ons land bekend is. Vele honderden ganzen, misschien wel enkele duizenden zijn door het pikken van vergiftigde korrels gestorven. Ook hazen, eenden, bonte kraaien en roeken vielen ten of fer. De vogels sterven eerst na langdurig lijden, want het gif was niet voldoende voor een vlugge dood. Doordat verlam ming optreedt van poten en vleugels kunnen de vogels geen voedsel meer zoeken. Als ze niet door natuurlijke vijanden worden gegrepen, duurt het dagen eer de dood intreedt. Te Westerbork (Dr) is de zeventien jarige bankwerker Th. A uit Gennep gearresteerd nadat hij de aandacht had getrokken door de royale verteringen, die hij maakte. Bij onderzoek bleek, dat de jongeman in October kans heeft ge zien een bedrag van f 1200 te ontvreem den uit de afgesloten brandkast in het hotel J. te Gennep. A. was bevriend met de zoon van de hotelhouder en was dus goed met de stand van zaken in het ho tel op de hoogte. Hij verstopte het geld op verschillende plaatsen en ondernam met taxi's reisjes naar o.a. Zwolle en Nijmegen, waar hij goede sier. maakte en royale fooien van f 10 en f 25 gaf. Bij zijn aanhouding bleek de jongeman, die naar het huis van bewaring te Roer mond is overgebracht, nog f 800 in zijn bezit te hebben. Bijna het voltallige kabinet was giste ren in de Tweede Kamer aanwezig bij de rede, welke de minister-president uitsprak oni minister J. H. van Maar seveen te herdenken. V. I. n. r. om de regeringstafel: Ir. A. H. M. Peters, mr. dr. J. in 't Veld, H. H. Wemmers, prof. dr. F. JTh. Rutten; daarachter de staatssecretarissen Cals en Blom; mr. !A. M. Joekes, mr. F. G. Teulings. dr. XV. Drees, mr. D. U. Stikker; daarach ter L. Götzen, mr. P. Lieftinck, mr. H. Mulderije, ir. C. Staf, dr. A. H. M. Albregts. Een zegsman van het ministerie van Landbouw heeft verklaard, dat de brood prijzen èn de samenstelling van het brood ongewijzigd zullen blijven. Er komt in dit opzicht geen enkele veran dering. Volgens geruchten zou de regering het voornemen hebben gehad een nieu we samenstelling aan het brood te ge ven en de subsidiepolitiek los te laten. Het blijkt dat deze geruchten ontstaan zijn omdat uit kringen van de Neder landse bakkerspatroons aandrang is ge oefend om verandering in de brood prijzen te brengen De laatste tijd na melijk is er een sterke verschuiving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde volks- De zevenenvijftigjarige planter, A J. de Wit, van de suikeronderneming „Ke bon Agung" bij Malang, is door twee mannen gedood na een woordenwisse ling over het geld, dat beide, mannen, die ontslagen personeelsleden van de on derneming waren, zeiden te willen in casseren. De heer de Wit werd door sla gen met de klewang gedood. Hij was ge huwd en had geen kinderen. brood, waaraan door de bakkers vrij weinig wordt verdiend. Verzocht werd toen een kwaliteit brood te mogen bak ken waaraan, naar oordeel van de bak kers, een behoorlijke winstmarge zit In het overleg zijn ook enkele andere organisaties, te weten huisvrouwen - organisaties, betrokken geweest. Men heeft deze bezwaren en mogelijkheden ook voorgelegd aan minister Mansholt. Na onderzoek van ambtelijke zijde is echter gebleken, dat geen verandering kan worden gebracht in de tot heden gevolgde politiek op het gebied van het dagelijks brood. Alles blijft dus bij het oude. De ver zoeken van de bakkersorganisaties wor den niet ingewilligd en het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 8.1016.41 Maan: onder 13.58 de H(j verkoos gevangenis De Oostenrijkse politie heeft een oude bedelende Obrecht en heeft reeds bij naam bekend te maken en is een neef van de be uore de onlangs benoemde roemde Henri Deibier, die beul. Hij heet André in 1939 is gestorven na 300 (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht veroorzaakte een actieve depressie, die met de kern van Engeland naar de Noordzee be weegt, een flinke storm over ons land, Ook vandaag en in de komende dagen is guur en onstuimig weer te verwach ten. Eerst komt ons land in een buien zone. waarin buien vergezeld van hagel en onweer voorkomen Tijdens deze buien kunnen sterke windstoten optre den. Verder op de Oceaan beweegt zich een nieuwe depressie naar het Oosten. De temperatuur zal lager worden, daar met de harde Noord-Westen winden lucht van Noordelijker breedten wordt aangevoerd. November heeft hiermede zijn masker laten vallen en toont zich nu als een gure en stormachtige herfst maand. De neerslag, die deze storm- depressie met zich meebrengt, varieert van vier m m, in het Noorden tot dertien m.m. in het Zuiden er_ Lachen zonder reden verraadt ijn j gebrek aan beschaving. muzikant gearresteerd, omdat hij op het drukke station van Salzburg op een mondharmonica het Horst Wessellied stond te spelen. Toen men de man vroeg of hij een nazi was zei hij: „Nee, maar nu het winter wordt zit ik liever in een warme dan in de kou buiten' Zij verkozen de vrijheid De machinist en de con ducteur van de Tsjechische trein, die onlangs illegaal West-Duitsland binnen reed. zijn in de Ver. Sta ten aangekomen, waar zij zich met hun gezinnen zullen vestigen. Zij heb ben werk gekregen bij een firma, die speelgoedtrein tjes maakt Nieuw soort invasie Ongeveer achtduizend Amerikaanse soldaten heb ben aan de autoriteiten medegedeeld, dat zij van plan zijn met Japanse meis jes te trouwen en deze naar de Ver. Staten mee te ne men. Onder de trouw lustigen bevinden zich 772 vliegers en 108 leden van de Marine. Beulenfamilie De executie van de Fran se „lachende bandiet" in Marseille heeft de autori teiten in staat gesteld de 362 executies zijn assisten tie verleend. Volgens tra ditie wordt de naam van „Monsieur de Paris" niet bekend gemaakt, voordat het eerste hoofd onder zijn hand gerold heeft. ,ii Vorige week werd de 26- gevangenis lan9e Marcel Ythier ge- guillotineerd wegens het neerschieten van drie agenten bij een ontvluch tingspoging. Obrecht is 52 jaar oud executies te hebben vol trokken. Eveneens is hij familie van Jules Desjouv- naux, de vroegere beul, die op 2 Oct. j.l. is gestor ven. André had zijn oom vele jaren geassisteerd. Zijn werk bij de guillo tine bestond hierin, dat hij het hoofd van het slacht offer netjes op het blok legde. André is getrouwd, maar heeft geen kinderen. Hij krijgt 7500 francs voor elke keer, dat hij op de fatale knop drukt. Het valt niet mee aan een zeehond een Sinterklaas liedje te leren. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de KNVB besloten geen toestem ming te verlenen voor televisie-uitzen ding van de landenwedstrijd Nederland België, welke Zondag 25 November in het Feyenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld. In het KRO televisie-programma van Dinsdag a.s. zal óók geen filmpje van de wedstrijd vertoond worden. Technici van de televisie deelden ons mede dat er technisch aan de uitzendingen geen moeilijkheden meer verbonden zijn. Een zgn. linkverbinding ligt gereed en de cameralieöen hebben reeds te Eindhoven met uitzendingen van sportwedstrijden geëxperimenteerd De Amsterdamse Rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de civiele procedure tegen „De Volks krant", die in een artikel over de Velser-affaire scherpe beschuldigingen tegen de heer Serphos had geuit. De heer Serphos vroeg daarom bjj de rechtbank een schadevergoeding van f 25.000 aan „De Volkskrant". De rechtband heeft gistermorgen ech ter deze eis afgewezen, overwegende dat het artikel was gebaseerd op het algemeen belang. De rechtbank erken de dat de heer Serphos schade had ge leden door dit artikel, maar zij zette in haar vonnis uiteen dat hier het par ticulier belang ondergeschikt moet zijn aan het algemeen belang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1