Hoe redacteuren fikse oplichters werden Stevan Bergmann brengt Weense sfeer BLIKSEMAFLEIDERS Vijf koren zongen in Zomer lust TAXI? 18000 Haarlemse winkeliers geven veel te lichtvaardig goederen af Zestien chauffeurs van gemeente Haarlem deden examen Soiree de Vienne een groot succes Voor mannen die prijs stellen op een jeugdig uiterlijk! HOTELBOUW IN ZANDVOORT Heemstede hielp en helpt Putten De Visserijgolf Na een jaar opleiding DE ROOIJ Sportleidersinstituut te Overveen tijdelijk gesloten SLOT DEF1SCT? Klein duwtje voor inwilliging van belofte Reisje naar Canada van verduisterd geld JERINGA WUTHRICH WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 „Wilt U voor meneer X vijftig sigaren meegeven R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand K.A.B. Kring Oost De grote feestavond Waterstanden AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN Van zes meter hoogte gevallen BILJARTEN Hü ANEGANG 14 TEL. 11963 „DE SLEUTELSPECIALIST' DIERENWET GE VRAAGD Minister van Justitie in Haarlem VOOR BRILLEN Lamp en Copier WAAR ZIJ WONEN BASKETBALL Stille Armen Beurs van Amsterdam WASSERIJ DUYN SANTPOORT Het is de laatste tijd voor oplichters niet moeilijk om in Haarlem op een goedkope wijze aan de meest uiteen lopende artikelen te komen. Verleden week meldden wij, dat een wijnhande laar aan de Kleine Houtstraat voor 75 gulden werd opgelicht, omdat rijn loop jongen elf flessen drank, die telefonisch besteld waren, aan een onbevoegde afgaf zonder geld in ontvangst te nemen. De rekening moest maar gestuurd wor den aan de boekhouder van een fabriek aan het Spaarne, zo luidde de boodschap van de oplichter. Nu vermeldt het politierapport weer een oplichting door een 21-jang meisje, dat in een schoenenwinkel in de binnen stad een willekeurig briefje afgaf waar in stond, dat zij gemachtigd was voor 100 gulden schoenen en kousen te kopen. Ze kreeg deze goederen tegen afgifte van het briefje, zonder betaling. En nu zoekt de recherche naarstig naar dit meisje dat wel herkenbaar zal zijn aan fonke lende nieuwe been- en voetbedekking. In de St. Nicolaastijd hebben de win keliers het veelal zo druk, dat er wel eens afgifte van goederen geschiedt zonder dat daar een behoorlijke verant woording tegenover staat. Het ontslagen dienstmeisje, dat op rekening van me vrouw hier en daar nog inkopen doet. is klassiek. Men kan de winkelier niet geheel en al ongelijk geven wanneer hij meent met een bonafide klant te doen te hebben. Maar een stuntje van onze redactie bij verschillende winkeliers in de stad uitgehaald, moge toch het be wijs leveren, dat veel te lichtvaardig en ook niet verantwoord goederen worden afgegeven. Niet alleen dat de winkelier zichzelf benadeelt, maar hij brengt an deren al te gemakkelijk tot bedrog en misschien zou menige rechtszaak niet nodig geweest zijn als er wat minder vertrouwen gesteld was in de klant. Eén onzer ging naar een opticien en vertelde daar, dat St. Nicoiaas een vergrootglas aan een huisgenoot ca deau wilde geven. Er kwamen ver schillende soorten ter tafel en het was moeilijk een keuze te doen. Zonder naar het adres van onze man te vragen en zonder hem te kennen gaf de win kelier drie vergrootglazen op zicht mee. Een andere redacteur bestelde bij een kantoorboekhandel voor 25 gulden aan artikelen. Hij nam ze mee met de verklaring, dat de rekening naar de Nieuwe Haarlemse Courant gezonden moest worden. Zonder te weten met wie hij te doen had gaf de winkelier de goederen af. Wij gingen verder met onze stroop tocht. Een sigarenwinkelier was ons volgende doelwit. „Complimenten van mijnheer X en of u een kistje sigaren merk zus en zo van 15 gulden wilt mee geven". Onze man had een week tevoren in de winkel gezien, dat mijnheer X zo heette en altijd deze sigaren bestelde. Hij kreeg het kistje zonder betaling mee en Onderstaande romans werden deze week opgenomen in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Theodore Bonnet, Schooiertje en ko ningin; Grazia Deledda, Klimop; F. M. Dostojewsky. De zachtmoedige. Een fan tastisch verhaal; Graham Greene, Het einde van het spel; John Hersey, De muur; James Wesley Ingles, De Samari- taanse vrouw; Mary O'Hara, Flicka, het veulen; Daniel Pézeril, Rue Notre Dame; Pierre-Henri Simon. De wrange vruch ten; Franz Werfel. Hoort naar mijne •tem. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 20 November 1951 failliet ver klaard: G. H. Rothert, handelende onder de naam Handelsonderneming Steroline, Bosboom Toussaintlaan 66, Heemstede. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cu rator: mr. J. H. A. M. van Son, Haarlem. P. H. Colee. caféhouder. Oranjestraat 72, Zaandam. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Aten, Zaandam. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam d.d. 7 November 1951 is ver nietigd het vonnis der rechtbank te Haarlem d.d. 16 October 1951, waarbij Simon Hoogland, aannemer, Nieuwe Spaarnwouderstraat 3, Haarlem, in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mr. J. van Vliet, Heem stede, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d. 13 November 1951 werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van: Rudolf Voor hoeve. handelende onder de naam Uit geverij „Dubbelhoef", Donkerelaan 6, Bloemendaal. Rechter-commissaris: mr H. J. Ferwerda. Curator: mr. M. B. Cohen. Aerdenhout. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d. 17 November 1951 is aan: P. L. J. van Andel, Valkenburgerlaan 12, Heemstede, handelende te Vijfhuizen onder de naam Firma Van Wijk en Kort- leve, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. H. Ekering, Haarlem, tot bewindvoerder terwijl het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 7 Januari 1952 des namiddags 3 uur. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d 20 November 1951 is met ingang van 31 Juli 1951 voor de tijd van acht maanden, definitief surséance van betaling verleend aan: H. Meijer, zaak- drijvende te Santpoort, Hoofdstraat 194. onder de firma Manufacturen-Woning- inrichting H. Meijer „Nederland", met benoeming van mr. K. Hugenholtz, Haar lem tot bewindvoerder. Eveneens bij beschikking der recht bank van 20 November 1951, is met in gang van 18 Juli 1951 voor de tijd van anderhalf jaar, definitief surséance van betaling verleend aan: C. H. van Geest. Middenweg 12, Haarlem en H. J. van Geest. Lorentzkade 224. Haarlem, teza men handelende onder de vennootschap firma Gebroeders van Geest, Lorentz kade 224. Haarlem, met benoeming van mr. K. Hugenholtz. Haarlem, tót be windvoerder. ONDERTROUWD: B. Rijkee en M. E. Rijkee; L. Wagemaker en M. M. Egger- mont. GEHUWD: F. C. M. Moonen en H. M. Klaver. A. W. P. Arends en C. J Chris- toffels, J. Spykstra en N. Jonkhof. GEBOREN: P. A. Bax—Thêel, W. Schön—Visser, D. Geven—dé Vries, A. A. M. Zuurendonk—Stevenhagen, N. Mosemanvan de Pol, allen een zoön. V. H. Steenstra—Ruben, W. Clement— Hennink, beiden een dochter. OVERLEDEN: D. H. Besemer, 82 i, Kleine Houtstraat; C. G. Lanfermeyer Ebbink. 84 j, Zocherstraat; G. W. Krou- wels. 69 j. Karei v. Manderstraat; K. Kooijman, 73 j., M. v. Heemskerkstraat. als wij het niet geweest waren zou de sigarenwinkelier naar het geld kunnen fluiten. Het volgend tafereel speelde zich af bij een slager. Daar bestelden we een rollade van 2 pond voor mevrouw IJ Met een rollade gingen we de winkel uit zonder een cent vergoeding. Wij hebben slechts enkele grepen ge daan. maar het lijkt ons, zo de zaken nu staan, zeer gemakkelijk om op uit gebreide wijze Sinterklaas te spelen zonder één cent op zak. Opzettelijk voegden wij tussen deze zin „Zoals de zaken nu staan", want het komt ons voor, dat de Haarlemse middenstand dit alarm goed zal verstaan en ook het per soneel zal instrueren om alleen dan goe deren zonder betaling af te geven wan neer de zekerheid bestaat, dat de klant vertrouwd is. Er zyn al dubieuze debi teuren genoeg. De herhaalde oplichtin gen van de laatste tjjd zullen zeker ver minderen indien de winkeliers een lichtvaardig afgeven van artikelen sta ken. Bij het samenstellen van een winter- programma beoort nu eenmaal één grote feestavond. Deze zal plaats vin den Zondag 25 November a.s. in de gro te zaal van het gebouw St. Bavo. De R.K. toneelvereniging „Ludamus" zal deze avond verzorgen met het toneel stuk „Liefde per luchtpost". Schrijver van dit toneelwerk is Norman Kasna, vertaald door Jan Teulings, regie Jan Kraakman. Het kringbestuur is er zeker van de leden van Kring Oost een gezellige en prettige avond te bezorgen. Kaarten voor deze avond zijn te verkrijgen bij de bestuursleden van Kring Oost en in het gebouw St. Bavo. Morgen. Donder dagavond, begint de plaatsbespreking in het gebouw St. Bavo, van half acht tot negen uur en Zaterdagmiddag van vier tot vijf uur. Waarschijnlijk zijn op genoemde dagen nog kaarten bij het plaatsbespreken verkrijgbaar. IJMUIDEN. Woensdag 21 Nov. Hoog water: 8.27 uur en 20.54 uur; laag water: 3.44 uur en 16.09 uur. Maanstand: laatste kwartier 21.01 uur. Donderdag 22 Nov.: hoog water: 9.24 uur en 21.58 uur; laag water: 4.37 uur en 17.06 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costello op de universiteit, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwenkooi, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Tokio Joe, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Tarzan en de amazones. 18 j. 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Domonis" en „Pas op je zenuwen", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 21 November Concertgebouw: Symphonie-orkest „Haar lem" o.l.v. Piet Halsema. Solist George v. Renesse, 8 uur. Frans Halsmuseum: Comité van Jonge Toonkunstenaars, Lize Schov (mezzo-so praan), Anneke Wijsman (piano), en Jean- nette Brandenburg (piano), 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Concert Haarlemse Politiekapel. 8 uur. Stadsschouwburg: Rederijkerskamer Alb. Thijm met „Het hoedje van Marius", 8 uur. BTinkmann, Grote iMarkt: Modeshow van handgebreide modellen, 2.30 en 8 uur. Donderdag 22 November Concertgebouw: Koor Kath. Haarlem m. m.v. H.O.V. en o.l.v. Albert de Klerk, 8 u. Stadsschouwburg: Rederijkerskamer Alb. Thijm met „Het hoedje van Marius", 8 uur. De Amsterdammer J. de Vries, die Maandagavond het ongeluk had bij werkzaamheden aan de Breedbandbouw van een hoogte van 16 meter te vallen en ernstig gewond in het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk werd opgeno men, is daar gistermiddag kort na drie uur aan de gevolgen van zijn verwon dingen bezweken. De hulpmonteur P. Herour uit Amster dam, in dienst van de firma De Vries en Robbé, kreeg tijdens werkzaamheden aan de bouw van de Breedbandfabrieken een duwtje van een losschietende pijp. Hij verloor hierdoor zijn evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer 6 meter naar beneden. Hij is met een gebroken rechterbeen in het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk opgenomen. Suisse wist tegen Hof van Holland gisterenavond alle partijen te winnen. De uitslagen zijn: Bovenstaande foto laat zien hoezeer de mensen van Scheveningen-radio tc IJmuiden zich hebben moeten behelpen, zolang zij ztich tevreden moesten stellen met. de veel te kleine ruimte in een schoolgebouw. Aan deze toestand, welke duurt sedert cte oorlog, is nu een einde gekomen: morgen zal minister Wemmers het niéuwe ontvangstation van Scheveningen-radio op het tweede slu'iseilamd te IJmuiden officieel openen. v. Koersel 155 102 29 22 3.51 Copini 160 160 29 20 5.51 Loerakker 110 88 41 17 2.14 Goorberg 100 100 41 12 2.43 Rozenhart 80 57 44 11 1.29 Labots 80 80 44 9 1.81 Toepoel 40 27 24 i 1.12 Akkerman 40 40 24 12 1.66 Verbeek 90 54 45 12 1.20 Heinsbergen 90 90 45 11 2.— Velleman 60 25 36 3 0.69 Poppe 60 60 36 5 1.66 Stand 012. Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet. Onder het critisch oog van de examinator doen twee chauffeurs van de gemeente Haarlem het practisch gedeelte van hun examen. Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheercrême die de hold verzacht en veerkracht geeft. Thans kunt U werkelijk tijdens het scheren Uw huid in goede conditie brengen. U kunt U prettiger en scho ner scheren - en tegelijk Uw gelaat de weldaad laten' ondervinden van een wonderbaarlijke, nieuwe substan tie, die helpt de huid jong en gezond te houden Dit alles is te bereiken met de nieuwe Williams Shaving Cream, dielanoline- extract bevat - een onlangs door medici gedane ontdekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone la- noline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het sche ren. Het helpt de huid jong en ge zond te houden. Uitsluitend In Williams Zodra U de nieuwe Williams Shaving Cream geprobeerd hebt, zult U nooit meer genoegen nemen met gewone scheercrêmes. Alleen Williams bevat lanoline-extract. Mei Zo heeft dan de pianist Stevan Berg mann gisteravond in de Gemeentelijke Concertzaal zijn „Soiree de Vienne" ge geven. Laten wij er aan toevoegen: het was een groot succes. En om aan te sluiten bij de laatste regel van onze voorbeschouwing in ons blad van Vrij dag j.l.: Men heeft geen spijt gehad dit recital bijgewoond te hebben. Stevan Bergmann is een fabelachtig pianist die zo goed piano speelt, dat het wel eens gevaar zou kunnen lopen op den duur wat tè gemakkelijk te gaan klinken. Een zeldzaam verfijnd toucher, een on gelooflijk technisch kunnen, en voor veel muziek een dispositie die hem blijkbaar aangeboren is. Vooralsnog is er echter geen gevaar van vervlakking, indien Bergmann zijn recitals in de sfeer van het programma als nu gegeven, blijft behouden. Over het deel voor de pauze lag de gedachte der nostalgie, beginnend met Beethoven en Mozart. Het was ech ter vooral in de twee Sonaten van Schubert, respectievelijk die in A-moll en A-dur, dat mén buiten geraffineerd pianospel kon genieten van ettelijke ver fijnde analytische finesses. Speciaal de A-dur Sonate verkreeg een open, glan zende vertolking, die de ware zangers- aard van de Schubertmelodieën op zijn voortreffelijkst deed uitkomen. Het is muziek met een stille glimlach, tevens echter vermengd met een traan. Wij zijn Bergmann dankbaar, dat we een ogen blik stil konden staan bij de werkelijk wondere klankenwereld van deze, door velen nog steeds niet begrepen, prach tige pianomuziek der Schubert Sonaten. Na de pauze dan meer het lichtere gedeelte, hoewel men dit niet in een Verkeerde zin moet verstaan. In Wenen kent men geen onderscheid tussen ern stige en lichte muziek, met dien verstan de, dat alleen het goede in de eerste rangs concertzalen gespeeld mag worden. De Johann Strauss-concerten der Weense Philharmonie zijn wereldberoemd. In de Wals-caprice naar Schubert-melodieèn. de Valses Nobles van Schubert In de meer virtuoze bewerking van Dohnamgi, de Wiener Tënze van de eertijds be- Advert entte In twee afdelingen van het gebouwen complex aan de Oude Weg, waar de technische dienst van de gemeentereini ging en het centraal vervoer gevestigd is, heerste gisteren de gehele dag een ge spannen sfeer. Zestien chauffeurs van alle takken in de gemeentedienst onder gingen een examen, waarvoor zij een jaar lang waren opgeleid. In de garage werd het practisch gedeelte afgenomen, terwjjl daarnaast in een apart lokaal de examinatoren de chauffeurs theoretisch aan de tand voelden. Elk jaar wordt zulk een examen ge houden. De opleiding was deze keer in handen van de heer A. Dekker, chef van de technische dienst van de gemeente reiniging en centraal vervoer. Het theo retisch examen omvatte een motoriscn, electrisch en verkeerstechnisch gedeelte. Voor dit laatste werden de chauffeurs opgeleid door de technische hoofdambte naar de heer F. Versterren. Bovendien werd het chassis nog apart behandeld. Terwijl hun collega's in de garage bezig waren hun kennis in praktijk te brengen of met een dienstauto onder het Aakend oog van de examinator in de siad proef- reaen, beantwoordden vier man aan tafeltjes gezeten, de vcagen, die op hen afgevuurd werden. Naast hen lagen diverse modeden en onderdelen die bij dit theoretisch exa men te pas kwamen. In de garage lagen de problemen voor het opscheppen. Een model van een vooras gaf al voldoend? gelegenheid om hetgeen men geleerd had in toepassing te brengen: wielen op zetten en remmen controleren. Daarnaast was een chauffeur bezig de opdrachten van zijn examinator uit te voeren aan een studieschakelbord, waarop ae elec- trische leiding van een auto van het kleinste lampje tot de spanningsregelaar was bevestigd. Er werd intensief gewerkt. Het exa men is vry zwaar, zo vertelde ons de heer Dekker, die er niettemin een gun- Advertentte PASSERDOZEN. REKENLINIALEN en alles op tekengebied. BRIEFWEGERS POTLOODSLI.JPMACH1NES ONDERLEGGERS HECHTMACHINES stig resultaat van verwachtte, toen wjj hem gisteren op dit punt een vraag stelden. Hij was begonnen met 32 cur sisten van wie nog de helft is over gebleven en aan het examen deelnam. 's Avonds was de uitslag bekend. Elf chauffeurs waren geslaagd, hetgeen zeer zeker een mooi resultaat genoemd mocht worden. Daar een twintigtal cursisten van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.O.S.) te Overveen lijdende is aan griep, is dit instituut gisteren op advies van de internaats arts tijdelijk gesloten. De circa 90 cur sisten zullen eerst op Donderdag 29 November a.s. naar Overveen terug keren Advertentie LANGi VEERSTRAAl 10 FEL 1149: In hotel „De Leeuwerik" was gister avond een bijeenkomst belegd door de Ned. Vereniging tegen mishandeling van dieren. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van Justitie, mr. H. Mulderije en zijn echtgenote. De hoge gast werd ontvangen door de algemeen voorzitter van de vereniging, mr van Poelgeest en door mr. dr. W. Huge- noltz. Verder waren nog aanwezig wet houder D. Geluk en inspecteur van po litie J. v. Daelen, die in zijn functie van voorzitter van de politievereniging dierenbescherming allen welkom heette. Op deze avond wilde men aantonen, dat in Nederland een dlereiiwet niet lan ger meer mag uitblijven. De directeur van de vereniging, de heer G. Nieuwen- huijzen, hield over dit onderwerp een inleiding, waarin hij zich afvroeg, hoe het mogelijk was, dat in deze tijd nog zulke gruwelen tegen dieren begaan konden worden. Men zegt, aldus spre ker, dat psychopathen zich hieraan schuldig maken, maar dan moeten er toch wel heel wat psychopathen in Ne derland zijn. Het is moeilijk met ae te genwoordige strafwetgeving tegen die renmishandeling op te treden, omdat de wetgeving zich alleen richt tegen het kwellend vervoer van dieren. Spreker stelde de Scandinavische lan den als voorbeeld en vroeg met nadruk aan de regering om de dierenwet in te stellen in het belang van de dieren en de mensen. Na deze inleiding werden nog enige films vertoond. Zoals bekend heeft de heer N. W. Bouwes het plan om aan de Strandweg een hotel met entourage en een theater te bouwen. B. er. W. delen mede, dat zij met de gegadigde voor de gemeente grond overeenstemming hebben verkre gen omtrent de grondprijs, welke als basis zal dienen voor de berekening van de erfpacht-canon voor de grond ter op pervlakte van 4893 vierkante meter. De grondprijs is voor het hotel bepaald op f 20 per vierkante meter en vooi het terrein, waarop t.z.t. het theater zal verrijzen op f 10 per m2. In de over eenkomst is een bepaling opgenomen, die verband houdt met de onzekerheid in het rentepeil. De termijn van uitgifte wordt gesteld op vijftig jaren, terwijl de heer Bouwes het recht van koop wordt verleend tegen de hiervoor genoemde prijs per vierkante meter binnen een nog nader door B en W. te bepalen termijn. Wanneer de bouw van het theater doorgaat, zullen aan de Seinpostweg de kabels en leidingen gelegd moeten wor den, en het hotel zal enige openbare werken aan de boulevard Paulus Loot tengevolge hebben. De kosten van een en ander komen op rekening van de ex ploitant De exploitant van „Riche" heeft het voornemen om met steun van „Mar shall" zijn bedrijf aanzienlijk uit te breiden. Op de begane grond wil hij 54 kleedcabines maken, garderobes, toilet ten, een nieuwe grote restaurantzaal, een veckoopgelegenheid enz. Op de ver dieping heeft hij geprojecteerd dertig hotelkamers elk voor twee bedden, speelhal voor kinderen, een terras enz. De heer Pomper. de exploitant, heeft B. en W. nu verzocht de benodigde ge meentegrond te verkopen of in erfpacht te geven. Dé supervisor, ii. Friedhoff, rieeft noch architectonische noch stede- louwkundige bezwaren Daarom stellen B. en W. de raad voor aan hét verzoek van de heer Pomper te voldoen. roemde Chopin-vertolker Friedman, speelde Stevan Bergmann zijn meest brillante troeven van pianospel uit. Ook Liebesleid van Kreislér (bewerking Rachmaninow). Bergmann's Valse capri ce en speciaal een wals caprice naar J. Strauss, van Tausig bracht die onge dwongen, maar toch muzikale sfeer, die men zich van een Soirée de Vienne voorstelt. En als dit dan nog op de manier gebracht wordt, zoals dit thans door Bergmann geschjedde, moet men wel mee, al zet men zich met een zekere Hollandse nuchterheid eerst even schrap. De behoorlijk bezette zaal met toe hoorders bracht de pianist een ware ovatie en wist hem nog enkele toegiften af te dwingen. JAN LAARVELD Advertentie •>oex oervice-k Gr. Houtstr Jl Haarlem De firma Lamp in de Barteljorisstraat heeft in samenwerking met de bekende glaskunstenaar en binnenhuisarchitect A. D. Copier een min of meer revolu- tionnaire vernieuwing van de afdeling serviezen, kristal en glaswerk verkre gen. De tussenverdieping achter in de zaak is daardoor niet alleen om de ge- exposeerde artikelen het bezichtigen waard. Copier heeft voor deze flinke ruimte speelse oplossingen gevonden en als materiaal voornamelijk glas met een achtergrond van pastelkleurige bekle ding gebruikt. Kijkt men op de begane grond naar boven dan herkent men de stijl van Copier door een spel van cir kels in ruimte-omgrenzender schotten en een gewaagd gebruik van uit witte spijltjes geconstrueerde hekken. Het plafond is in tegenstelling met het thans gebruikelijke, donker geschilderd, met buisverlichting die tevens als versiering dient. Een gewaagd, maar geslaagd experi ment van deze aloude Haarlemse firma. De onderafdeling pociale Statistiek van Hoogovens heeft naar „Samen" be richt in haar laatste overzicht de vol gende cijfers gegeven over het aantal personeelsleden van Hoogovens en Aan gesloten Bedrijven, dat in de verschil lende gemeenten woonachtig is. Het vol gende blijkt: 39.4% woont in de gemeen te Velsen; 28.7% in de gemeente Bever wijk; 17.2% in Haarlem en omstreken. In het jaar 1946 gingen de bewoners van de Jan van Goyenstraat naar Put ten op de Veluwe om te zien, hoé het geld te besteden dat overgehouden was van een straatfeest ten bate van Putten. Zij maakten kennis met de Stichting Puttens Opbouw". Deze Stichting beijverde zich de op bouw mogelijk te maken van de door de Duitsers verwoeste huizen. Op de door hen samengestelde lijst van getroffen personen kwam als no. 1 voor de heer J. Aarsen (huis verbrand en 2 zonen in Duitsland gebleven). Hem werd een huis beloofd. Zij sloten een lening van f 3700.welk bedrag na 2 jaar werd afgelost uit opbrengst van verschillende feesten in de straat, ter wijl een orgelconcert met medewerking van Annie Woud en Jo Vincent en als organist George Robert een batig saldo bezorgde. Nadat bleek, dat herbouw van Aarse's woning niet mogelijk was aangezien zijn grond in het uitbreidingsplan Put ten lag en het nog wel een jaar zou du ren. voordat dit klaar zou zijn besloten zij te bouwen voor no. 2 van de lijst der getroffenen de heer L. v. d. Top, Gar- denscheweg. Voor zijn huis werd de eerste steen gelegd in April 1947. Van de beschikbaar gestelde gelden konden achtereenvolgens nog 2 huizen worden gebouwd en wel van Wed. van Koerte, Voorthuizerstraat en Wed. Kraa- ne, Beukenlaan. Natuurlijk werd °°h door het Rijk hieraan steun verleend. No. 1 van de lijst werd niet vergeten. Er werd een bedrag voor hem gereser veerd. Ruim 5 jaar na de eerste tocht aaar Putten zal dan nu eindelijk het nuis Aarsen worden herbouwd. Alles is met vele m oei lij kh eden ge paard gegaan en dat blijkt wel hieruit Wedstrijden voor Donderdag en Vrij dag 22 en 23 November a.s. in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart vanaf 19 uur. Dames: HGA II—Schoten I. Rapiditas ISportbond I. HHC IISC Haarlem II, SC Haarlem III—Rapiditas III, OK I— HOC I. Sportbond II—HGA I, Rapiditas II—HOC II. Heren: HOC IIIRAO II. OK ISC Haarlem I, Res. Politie IHHC IV OK II-PSVH II, PSVH IRAO I, OK 'ill— HGA IV, IHJ I—HHC II. Nu de competitie bijna twee maanden draait, begint er enige tekening te ko men en de iedere week vastgestelde wedstrijden kunnen ook steeds weer verrassingen brengen. Het programma voor de eerste klasse heren is ook deze week weer belangrijk want wij zien hier in de eerste plaats de wedstrijd van OK tegen SC Haarlem, waarin de heren van OK alles zullen doen om uit de benauw de onderste groep te geraken en wij geloven wel dat dit zal kunnen lukken. In de andere wedstrijd komt het team van de politie tegen de militairen en wij zien hierin een spannende strijd met voor RAO de meeste winstkansen. In de damesafdeling zal het voor de HOC-dames niet moeilijk vallen onge- slagen te blijven tegen het team van OK. In de tweede klasse heren speelt het team van HHC II tegen de IHJ en wij zijn benieuwd of Gronert en zijn mannen ook na deze wedstrijd nog onge slagen zullen zijn. Voor de stedenontmoeting Haarlem Rotterdam op Vrijdag 30 November a.s. des avonds acht uur in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem is tot uitbreiding der teams besloten, waardoor deze als volgt zijn samengesteld: Dames: G. Snel, C. Kors, J. Koblens, J. Huigen (HOC): R. de Haas (HHC); T. Bok (SC Haarlem); T. Joré (OK); R. Winter (Sportbond); F. v. Veen (Schoten). Heren: B. Hopman. M. Jole, P. Koens (HHC); A. v. Huisteden (SC Haarlem); P. Molenkamp (HOC); G. Jonker, C. Rip J. Swart (Sportbond); H. Oversteegen, O. Olsen (HGA); S. Feenstra (PSVH); F. Hooijveld (OK). dat de vergunning tot herbouw eerst werd verleend nadat de heer Aarsen een Verzoekschrift gericht had aan H.M. de Koningin, waarna prompt de vergunning werd verleend. Door dit lange uitstel zou de bouw nog uitgesteld moeten worden aange zien de bouwkosten belangrijk zijn ge stegen en het gereserveerde bedrag niet voldoende bleek. Om hieran tegemoet te komen besloot de Feestvereniging een loterij te organi seren (beh. goedkeuring B. en W.) om zodoende het ontbrekende bedrag alsnog te verkrijgen. De loten zullen verkrijg baar zijn bij alle winkels in de Jan van Goyenstraat. Ook kunnen gelden worden gestort op giro Nutsspaarbank te Haarlem, giro nummer 5180 ten gunste van Putten. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoording van 13 November, de bijara- gen ontvangen: C. A. v. M. f 10. Ir. C B f 30.Mej. W. C. M. v. d. B. f '2.50; Mej'. G. D. f 2.50; J. P. d. J. f 25.J. R- J- 1®'J- K. f 5. s M. f 10.—; j- F. R. f 5.—; Mej. H. J. S. f 2.50; J. M. S. f 10.-; J. C. D. f 10.—; P. H. K. S. f 50.—; Poppenkastvoorstel ling Wibo en Rob f 3.25; Mr. M R. f 10.—; F. W. S. f 10.—; W C W. f 100.—; N.N. f 5.—; Mevr. E. B. K. f 1-F. C. f 10.J. D. f 2.50; Mevr. G. E. T. f 5.—; Mevr. H. H. J. v. V. f 5.—; A. C. v. N. f 10.—; B O f 2.50: K. W v. d. T. f 20.—; Mevr. E. R. W. f 5.—; C. P. f 25.—; N.N. f 15.—: Mevr. W. d. V. f 2.—; S. L. B. f 10.— en A. d. f 2.Totaal f 415.75, zodat thans is ontvangen f 520.75. Het Comité is zeer erkentelijk voor deze bijdragen. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ont vangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raad- huize. Zijn gironummer is 153308. Burgemeester A. J. A. Ridder van Rappatd houdt i.pv. Vrijdag. Zaterdag a.s. spreekuur en wel van 10 tot 12 uui Dinsdag was van de trawlers alleen de Tzonne IJM 1 aan de afslag met een vangst van 1.850 kisten vis. afkomstig uit de Barendszee. De ontvangst van zijn partij kabeljauw, schelvis en roodbaars was buitengewoon gunstig en de handel was willig. De b raatschelvis deed in niets onder voor die van de Noordzee en noteerde f 35.tot f 24.per kist, ter wijl de middel- en grote schelvis gemid- dels f 45.per kist opbracht. De kabel jauw liep uiteen van f 65.— tot f 55.— per kist van 50 kg. De verse haring, welke ioor enkele loggers werd aangevoerd, was niet royaal voorhanden en noteerde daardoor f 18en f 17.per kist. En kele kisten schol II gingen van de hand voor f 27.per kist. In totaal werden er Dinsdag in de af slag te IJmuiden ruim 2100 kisten vis gebracht. Hieronder bevonden zich 8 kis ten finvis, 6 kisten schol. 167 kisten ver se haring, 253 kisten schelvis, 84 kisten wijting en. 1.450 kisten kabeljauw en gul. Ook de Woensdagmarkt. die toch als de gunstigste van de week bekend staat zou geen overlopende drukte leveren. Behalve geen enkele kotters kwamen de overweekse loggers Wiron III IJM 221, Drie Gebroeders HD 79 en Pietertje HD 87 binnen, terwijl van de trawlers reeds vanaf Maandag binnen lag de Schoorl IJM 39. die de Tzonne IJM 1 zijn voordeel aan de Dinsdagmarkt gun de in de hoop eenzelfde succes te kun nen boeken aan de stille Woensdag- markt. Zijn vangst bestond uit 500 kis ten makreel. 160 kisten schelvis en pie pers. 160 kisten koolvis, 50 kisten verse haring. 40 kisten platvis en 60 kisten diversen. Er worden tegen het einde der week nog enkele trawlers aan de afslag ver wacht, maar Dinsdagmiddag 5 uur stond nog een enkele trawler genoteerd voor de Donderdagmarkt. Voor de laatste marktdagen in deze week kunnen ver wacht worden de trawlers Limburgia IJM 54, Medan IJM 57. Eveline IJM 116 en Viking Bank IJM 183. die alle op 13 November naar zee zijn vertrokken. Van de trawlervloot gingen Dinsdag weer naar. de visserij de Batavia IJM 99 er. de Zeelandia IJM 38. De motorlogger Voorwaarts KW 140, die Dinsdagmorgen naar zee was ver trokken, kwam enige uren later weer in IJmuiden terug om water bij te laden. Ook de motortrawler Batavia IJM 99. die was uitgevaren, moe^t terugkeren, maar dat was wegens schade aan de motor. Woensdagmorgen 5 uur kwam in IJ muiden binnen de nieuwste trawler van de rederij VEM, de Post Boy IJM 35, die de vorige week Donderdag naar de ha ringvisserij in Het Kanaal was vertrok ken. Zijn vangst was Dinsdag bijzonder gunstig geweest, waardoor het totaal op 1.500 kisten verse haring werd ge bracht. Deze zouden nog Woensdagmor gen verkocht worden. Ook de Thorina IJM 33 van dezelfde rederij vertrok de vorige week Donderdag naar de visserij, maar hij was minder fortuinlijk dan zijn collega, zo dat het nog niet bekend is. wanneer hij aan de afslag zal komen. Of de Post Boy opnieuw naar Het Kanaal zal vertrekken zal afhangen van de prijs, die hij voor zijn haring maakt. maar vooral ook van de schade, die het vis tuig heeft opgelopen. Er liggen daar na melijk zeer veel wrakken en bovendien is de zeebodem er zeer ongelijk De Officier van Justitie Dij de Haag se rechtbank heeft negen maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist tegen de 26-jarige W. J. T. uit 's-Gravenhage, die ervan beschuldigd werd als ambte naar van de P.T.T. f 2343 te hebben verduisterd ten nadele van de Rijks- automobielcentrale. In Juni van dit jaar, toen T.'s chef op vacantie was wist T. een aantal verlopen motorrijtuigbe- lastingkaarten te vervalsen, zodanig dat zij als nieuwe weer uitgegeven kon den worden. Van de 2343 gulden maakte hij een reis naar Canada. Uitspraak 7 December. (Niet-officiële Koersen! Vorig Opening 3(4 Neden 194t pet Ned. 1956 i-3V, Neaertano 1941 Ned. 62-64 oel.fac mschf- GrtbK 48 3 pCt ea Handel Mt1 eert VK.U van Berkels Patent aive-Delfi eert. van Gelder Kon Hoogovens eert mlever eert veo Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum Amsterdam Kunne Holl Amerika Ljjn Kon N. Stoom b Mil 4ed. Seheepv Unie H V.A I tell Mil cert Claims Aku Claims Unilever slot 85 85 85"i 87'> 87'4 136 15514 95 U 110 159» a 145',~ 170*. 202 ti 162'* 158". 2861 a 94 44 176 127 Va 136a 10214 821', 21/11 86 ti 158', 2 159'a 287 83j 12714 136 101' 2 80 - f 54. Advertentie A si s TE KÏi A M SÈ Va AtÉT 20 TI 1.1105e' Advertentie H A A REE M Ook m de wintermaanden kan het een lust zijn in „Zomerlust" te Santpoort te vertoeven, zeker, wanneer daar achtereenvolgens vijf verschillende ko ren uit dit deel der gemeente Velsen aantreden om. elk naar de mate van zijn kunnen, te laten genieten van koorzang. Dat gebeurde Dinsdagavondtoen de 5 Santpoortse koren optraden, eensdeel als een geste van dankbaarheid ten op zichte van het gemeentebestuur, dat de koren subsidieert en dat nu in de per sonen van de wethouders H. de Boer (cult zaken) en J. C. Aschoff (finan ciën). alsmede door de aanwezigheid van de gemeente-secretaris, de heer J. Veenstra, en de ambtenaar voor cultu rele zaken, de heer G. W. F. de Man eens kwam beluisteren, wat Santpoort op het gebied van de koorzang presteert. Daarnaast was deze avond bedoeld om door samenwerking een volle zaal te trekken, iets wat volkomen gelukt is want eigenlijk was de zaal te klein. Wij willen hier niet in details treden wat de uitvoeringen van de verschillen de koren betreft, ook en vooral niet, om daardoor te voorkomen, dat be paalde koren een volgende keer niet meer mee zouden willen doen, omdat zij minder zouden zijn. Het komt er juist op aan deze samenwerking te be stendigen, want hiermee is het cultu rele leven van Santpoort gebaat. Wat in het bijzonder opviel, was de ijver, waarmee zowel het Geref. Evangelisa tiekoor als De Stem des Volks, het Ken- nemer Vrouwenkoor, Da Pacem en Vox Humana, zich op dit concert hadden geprepareerd. Elk van de koren be steedde de grootste zorg aan zijn num mers, al kan men dit ook overdrijven, zoals b.v. Herman Aaftink, die zijn Stem des Volks zo vaak piano liet zingen en dat in de verre van eenvoudige mu ziek van A. Lotti, Michael Haydn en Ant. Bruckner, dat het practisch onmo gelijk was op toon te blijven. Wat op dit concert ook opviel, wa? het geringe aantal werken van zuiver Nederlandse oorsprong. Annie Schoen verraste met haar Kennemer Vrouwen koor met een pittige Rondedans van Jul. Röntgen en een tweetal melodie tjes van Cath. van Rennes, maar in hoofdzaak was het Da Pacem, dat on der leiding van J. Beider terecht de grootste successen boekte met De Win ter van Ph\ Loots en de speelse Vasten avond van Albert de Klerk. Behalve de vijf koren, die deze avond optraden, had het overkoepelend comité zich ook nog de medewerking weten te verzekeren van de sopraan Annie Schoen, die op voortreffelijke wijze de aria „Jerusalem" uit het oratorium Pau lus van F. Mendelssohn-Bartholdy en 2 delen uit Exultate Jubilate van W A Mozart zong. Zij oogstte daarmee zeer veel bijval, waarin Bob van Marken, die haar aan de piano uitstekend bege leidde, mocht delen. v. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2