Beroepsvreugde Boven de Hongaars-Roemeense grens koers kwijtgeraakt? Wat wilt U weten van hout? Minister Van Maarseveen in beide Kamers herdacht Noord-Italië verdrinkt Ellende in Italië vergroot Tegenvoorstel te Panmoenjon Truman heeft vertrouwen Chefarine (f,4" doet wonderen Mr. Kortenhorst: Zijn krachten verteerd en zichzelf geofferd f3-bed is ook voor U ideaal! Ook watersnood in Frankrijk Hoofdkwartier Ridgway bevestigt berichten Voorlichtingsinstituut geopend Besprekingen van Persen in Rotterdam Lekker warm en volkomen geruisloze vering. 'PAGINA 3 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 kelling VICTORIA HOTEL In het voorkomen van een wereldoorlog door Amerika Krijgsgevangenen vermoord Rode Kruis-gift voor ramp in Italië Dr. K, W. Dammerman overleden Regering diep geschokt Herdenking in Eerste Kamer Over financiële medewer king aan de scheepvaart DOOR ALEXANDRA ORME Waarom Uw loven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatisehe Pfjnen net wortel en tak nit Uw ledematen. Vermist Amerikaans vliegtuig beschoten Nog steeds worstelt Noord-Italië met het steeds stijgende water. De straten van Adria (rechts) zijn geheel onderge lopen en barrevoets of op hoge laarzen gaat ieder zijns weegs; de kinderen gedragen op de schouders. Onder: Brandweermannen en vrijwilligers redden do bevolking van een boerderij nabij Adria. De bewoners waren ge vlucht naar de bovenste etage. Duizenden Italianen zijn op deze wijze naar de steden overgebracht. In de trein zat ik tegenover een jongedame, die ónze krant zat te lezen. Dat wond mij een beetje op. Niet al leen omdat het zo op het eerste ge zicht een bijzonder aardige jongedame leek, maar ook omdat het mij altijd intrigeert, wanneer ik zie, dat mij on bekende personen bezig zijn aandacht te wijden aan het dagblad, waaraan ik (geestelijke) steun mag verlenen. U heeft er geen idee van hoezeer een journalist soms leeft van de gedachte, dat hjj gelezen wordt door nog iemand anders dan door hemzelf. Ik heb een collega gekend, die hele avonden aan de leestafel van een gerenommeerd restaurant doorbracht om zijn even naasten er op te kunnen betrappen, dat zij zijn krant lazen Hij is reeds lang ter ziele. Maar ik ben er van overtuigd, dat hij nu nog bij tijd en wijle zijn hoofd door een wolk steekt om die leestafel in de gaten te houden. Wat mij betreft moet ik eerlijk be kennen, dat alléén de veronderstelling, dat ik via mijn geschrijf een glimlach zou hebben ontlokt aan, laat ik zeg gen. een ambtenaar wonende te Ben- nebroek, mij kan doen blozen van ge noegen. Nu, ik wil maar zeggen, dat ik op recht plezierig gestemd was, toen in die trein; om dat meiske met „mijn" krant. Bovendien had ik sterk de in druk, dat zij een stukje van mij, waar ik erg mijn best op had gedaan, zat te spellen. Ik leidde zulks af uit dt» omstandigheid, dat zij steeds naar een bepaalde hoek van een bepaalde pagi na, waar men mijn bedenksel had neergezet, tuurde. Vol blijmoedig ver trouwen zat ik te overwegen, dat ik eigenlijk tóch niet voor niets leefde en inmiddels bespiedde ik nauwgezet het gelaat van het meisje, teneinde iedere eventuele reactie onmiddellijk te kun nen registreren Maar zij reageerde in het geheel niet. Toen legde zij de krant neer, zucht te en vroeg of ik haar aan een beetje vuur kon helpen. Wel, ik had haar op dat ogenblik graag mijn aansteker ca deau gedaan, dat verzeker ik u; maar ik beperkte mij er toe haar lsehalve „een beetje vuur" een sigaret aan te bieden. Daarna nam het meisje die krant weer op en zei; „Wat een on mogelijk kruiswoordraadsel is dat. Nou zit ik mij al de hele reis mijn hoofd te breken over een zoogdier van drie letters." „Zou het niet „aap" kunnen wezen?" vroeg ik nijdig. En ik ging ergens an ders zitten Advertentie de bekende Radio-Zanger-Guitarist treedt op in de gezelligste I AMERICAN BAR van Amsterdam De leden van de subcommissie voor de wapenstilstandsbesprekingen zijn vandaag twee uur te Panmoenjon bijeen geweest. De besprekingen zullen Don derdag worden voortgezet. De commu nisten hebben nieuwe voorstellen inge diend die, aldus de V.N.-afgevaardigde generaal-majoor Hodes, niet zo dicht bij die der V.N. schijnen te liggen als ge hoopt werd. De woordvoerder van de V.N. brigade generaal Nuckols, verklaarde, dat er onmiskenbare sporen van fundamentele verschillen zijn. De geallieerde delegatie heeft opheldering van het nieuwe voor stel gevraagd. Dit nieuwe voorstel bestaat uit drie punten: 1). Het principe dient aanvaard, dat de huidige frontlijn wordt aanvaard als bestandslijn en dat beide partijen haar troepen twee km terugtrekken. 2). In overeenstemming met dit prin cipe dienen de afgevaardigden van de sub-commissie onmiddellijk tot een be standslijn te komen. 3). De bestandslijn zal niet worden veranderd, indien binnen 30 dagen een bestandsovereenkomst wordt bereikt; als die overeenkomst niet binnen 30 dagen zal zijn bereikt, zal de lijn worden ver anderd. Stortregens, die soms geleken np wolkbreuken, veroorzaakten gisteren in de Po-vlakte nieuwe overstromingen en aardverschuivingen en vergrootten de ellende in het watersnoodgebied, waar reeds ongeveer 150.000 mensen dakloos waren. Er waren gisteravond nog geen aanwijzingen, dat het weer zou opklaren. Het aantal personen, dat tengevolge van het noodweer is omgekomen, kon niet met juistheid worden vastgesteld, maar wel was bekend, dat het hoger dan honderd was. De evacuatie van burgers uit Rovigo, Adria en Cavarzege, de drie zwaarst getroffen steden in het Ooste lijk deel van de Po-vlakte, duurde ook gisteren voort. In het Westelijk deel van de Po-vlakte begon het gisteren weer hevig te regenen. Premier De Gasperi heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld, dat er van een schade van 200 a 300 milliard lire gesproken wordt. Alleen al de schade aan boer derijen, gebouwen enz. wordt geschat op '50 milliard lire. Voorts zou voor een waarde van 22.5 milliard aan dij ken, bruggen enz. zijn vernield. In Zuid-Oost-Frankrijk is gisteren veel schade aangericht door overstro mingen, die het gevolg waren van een onafgebroken regenval van 24 uur. De Rhóne, die de watermassa van de snel- stromende Saöne en een menigte zij rivieren te verwerken kreeg, trad op vele punten buiten haar oevers. In de Zuidelijke buitenwijken van Avignon moesten vele huizen ontruimd worden. President Truman heeft gisteren te Washington aan een feestmaaltijd van de „National Woman's Democratie Club" verklaard er van overtuigd te zijn, dat Amerika er in zou slagen een wereldoorlog te voorkomen. Hij waar schuwde tegen „kleinzieligheid ten aan zien van de buitenlandse politiek" bij de verkiezingscampagne voor het presi dentschap. Omtrent de kwestie of hij zich her kiesbaar zou stellen zeide hij slechts; „Ik heb bepaalde denkbeelden over deze zaak". Hij zou hieromtrent een verklaring afleggen, nadat hij drie be langrijke boodschappen in Januari aan het Congress voorgelegd zou heb ben. Advertentie Het hoofdkwartier van generaal Ridg- way, de opperbevelhebber van de strijd krachten der V.N., heeft verklaard, dat er ruimschoots bewijzen zijn om „de veronderstelling van een gewelddadige dood" van mogelijk 6000 Amerikaanse krijgsgevangenen in Korea te rechtvaar digen. Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft een gave doen toekomen aan de Liga van Rode Kruis verenigingen te Genève als bijdrage in de Rode-Kruishulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Noord-Italië. hebben Het Houtvoorlichtings-instituut in Amsterdam, dat Maandagmiddag om half vier zijn deuren opende voor fa brieken vertegenwoordigers, grossiers en detaillisten uit de houthandel, is van middag om 5 uur officieel opengesteld voor iedereen, die zijn kennis wil ver rijken op het gebied van de duizenden soorten hout, die overal op de wereld voorkomen. In 1949 werd in Amsterdam een hout voorlichtingsbureau geopend, dat, voor zover het in zijn macht lag. alle moge lijke inlichtingen over de samenstelling, kwaliteit, bewerkingsmogelijkheden en het voorkomen van hout verstrekte. Van deze „service" werd zo veelvuldig ge bruik gemaakt, dat de bedrijfsgroep Houtindustrie en de Nederlandse Hout bond er een stichting van hebben ge maakt en het bureau de naam gaven Houtvoorlichtings-instituut Dit instituut heeft met ingang van vandaag zijn deuren opengezet voor houthandelaren, ingenieurs, architecten, kortom voor allen, die er belang bij hun licht over een bepaald soort hout of over een bepaalde hoeda nigheid er van op te steken. Deze mogelijkheid wordt nog ver groot doordat het instituut op 1 Octo ber van dit jaar een houtacademie in het leven riep, waarop thans 475 „leer lingen", zoals houthandelaren, inge nieurs, boomplanters, mensen, die werk zaam zijn in de bosbouw en enkele louter belangstellenden, onder de des kundige leiding van de heer Boerhave Beekman een studie maken van het hout. De heer Boerhave Beekman is tevens verbonden aan het Houtvoorlichtings- instituut, waar hij adviezen geeft en de vragen van belanghebbenden beant woord. Tevens beschikt het instituut over een uitgebreide documentatie, waarin talloze gegevens over de dui zenden houtsoorten zijn te vinden. In samenwerking met het houtinstituut „TENO" voor Technisch Natuurweten schappelijk Onderzoek, en met het Ko ninklijk instituut voor de Tropen, waar in het bijzonder tropisch hout wordt on derzocht, kan het Houtvoorlichtings- instituut de meest uiteenlopende inlich tingen geven omtrent het hout en al zijn aspecten, voor zover deze niet op het terrein liggen van de handel of de economische situatie er van. Te Voorburg is op zes en zestig-jarige leeftijd overleden dr. K. W Dammer man, oud-directeur van 's Lands Plan tentuin in Buitenzorg. Van 1910 tot 1927 was hij djerkundige bij het instituut voor plantenziekte te Buitenzorg; van 1919 tot 1939 directeur van het zoölo gisch museum en laboratorium en sinds 1932 tevens van 's Lands Plantentuin aldaar. hard bestaan". De heer Kortenhorst be tuigde tenslotte zijn medeleven met de vrouw en het grote gezin van de over ledene. Minister-president Drees verklaarde, dat de regering diep geschokt was door het plotselinge overlijden van minister Van Maarseveen. „Wij hebben een ambt genoot verloren," zo zei hij, „die de pu blieke zaak vele jaren mét volle toe wijding en de inzet van zijn gehele per soon gediend heeft." De heer Drees her innerde aan de moeilijke taken, waar mee minister Van Maarseveen belast is geweest. Wij, die met hem in de minis terraad hebben gezeten, weten hoe hij hing aan de gedachte, dat alles be proefd moest worden om de band tus sen een zelfstandig Indonesië en het Koninkrijk te bewaren. Hij wist, dat hij door de portefeuil le van Overzeese Gebiedsdelen te aanvaarden grote offers zou moeten brengen en dat hepj teleurstellingen zouden wachten. Hij is echter de weg gegaan, die zijn plichtsbetrach ting hem wees. De minister-presi dent besloot zijn toespraak, die even als de rede van mr. Kortenhorst staande door de Kamer en de minis ters werd aangehoord, met een woord 'van medeleven aan de na bestaanden. De voorzitter schorste daarop de vergadering voor enkele minuten. In de Eerste Kamer heeft gistermid dag de voorzitter, mr. Jonkman, enige gevoelvolle woorden gesproken naar aanleiding van het zo plotseling over lijden van de minister van Binnenland se Zaken, mr- Van Maarseveen. „U zult", aldus mr- Jonkman, „met mij behoefte hebben, bij het plotseling heengaan van mr. Van Maarseveen, een wijle stil te staan en ook in deze zaal zijner te gedenken. °ns past het naast de erkenning van zijn opmerkelijke juridische be kwaamheden vooral zijn parlemen taire gaven te gedenken- Van hem mag men getuigen, dat hij ook in het grote ernstige spel van onze parlementaire democratie dat zo moeilijk en veel eisend kan zijn een meesterschap ontplooide. Zijn heldere uiteenzettingen en boeiende betogen, zijn vlugheid van be grip en ingaan op de hoofdzaken, zijn vindingrijkheid en slagvaardigheid al deze kostbare eigenschappen steu nend op zijn uitzonderlijke verstande lijke capaciteiten trokken telkens de aandacht. Die eigenschappen verhin derden echter niet, dat hy waar hem zulks nodig voorkwam ook bereid was een aanvankelijk ingenomen stand punt te herzien. Hoe groot de leemte ook moge zyn, die minister Van Maarseveen in ons politieke leven achterlaat, onmetelijk moet het verlies zijn, dat zijn echtge note en kinderen getroffen heeft. Hun willen wü ook van hier uit onze innige deelneming betuigen- Hun moge God troost en sterkte schenken- Zyn ziel moge rusten in God". Bij het begin van de Dinsdagverga dering van de Tweede Kamer heb ben de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. Kortenhorst, en de minister president, dr. W. Drees, mr. Van Maar seveen herdacht. Alle ministers met uitzondering van de heren Manshoit en Van den Brink en de staatssecreta rissen Blom, Götzen en Cals waren daartoe naar de Kamer gekomen. De publieke tribune was geheel be zet. „Geen minister van de Kroon", zo zei nr. Kortenhorst, „heeft zoveel vergui sing, zoveel kwaad gerucht, zoveel haat jp zich geladen als hij. die in zijn open- oare leven nimmer gezocht heeft naar goedkope populariteit, die geen staats ambt nodig had om een man van bete kenis zijn. ?n wie de rust zo lief was. De moeilijkste taken heeft hij zich laten welgevallen uit verantwoordelijk heidsbesef, plichtsbetrachting, vader landsliefde en uit zijn zucht om God, Koningin, land en volk te dienen. Ik zie geen andere verklaring van zijn optreden m de Nederlandse staatkunde bij de keerpunten der historie, dan die van het volbren gen van een hardvochtige, veeleisen de, zelfverloochenende roeping om een nederig en toegewijd dienaar en medewerker te zijn van de Goddelij ke Voorzienigheid, die de bron en de oorzaak was van zijn diepste reli gieuze overtuiging. In dienst van dat ideaal heeft hij zijn krachten verteerd en zichzelf geofferd. De heer Kortenhorst herinnerde voorts lan het optreden van de overledene ils Kamerlid, wethouder van Financiën te Utrecht, advocaat, minister van justi tie en van Overzeese Gebiedsdelen en van Binnenlahdse Zaken. „De zonde die zelfs engelen heeft doen vallen, de eer zucht, schitterende zwakheid voor edele geesten, was hem vreemd."' Het is zijn lotsbeschikking geweest, dat hij plichten op zich nam, die als hoogst ondankbaar moesten worden ondervonden: de liqui datie van 't bijzondere strafrecht en de problemen rond Indonesië Teleurstel ling, zorg en zwarigheden zijn de onaf scheidelijke metgezellen geweest van zijn Advertentie Naar ons ter ore komt, zou met het VERTALING) FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E de vestibule. Ik was zo uitgeput, alsof ik de hele nacht op de fiets gezeten had. Het derde stel Russen begon zich klaar te maken om te gaan. Ik kon duidelijk tegen het raam een Mongools profiel zien, zuiver getekend, hoge jukbeende ren, platte neus en dikke lippen, ronde, geschoren kop en platte uniformpet. Toen draaide de Mongool zich om ten einde de deur te openen, en het gezicht verdween. Ze waren verdwenen en we slaakten een zucht van verlichting, maar het was al morgen en tijd om op te staan. Ik zei tegen Misha, met wie ik nu dikke vrienden was, dat we voor hem zouden koken, als hij ons het hout be zorgen kon. Ik had nauwelijks mijn wens geuit, of de houten deur van het achter hun huisje gelegen W.C.-tje van de buren lag aan mijn voeten. „Is dat genoeg?" vroeg hij beleefd. Voor ons was dat stuk hout, de laatste niet in vlammen ver dwenen W.C.-deur van de Gekkenberg, haar gewicht in goud waard. Wat moes ten we doen? De deur was toch al een beetje versplinterd, en ander hout had den we niet. We stookten die deur op. Die dag bleef onze voordeur geen ogenblik dicht. De Hongaren hadden Scheefsmoel en gezellen in hun kamer zitten; de chauffeurs zaten in de keu ken. en een eindeloze processie van kwartierzoekers stak het hoofd om de deur om naar binnen te kijken en ver gat die dan weer dicht te doen Er was in de vestibule nog niet eens een plaats om te gaan zitten. De arme Jumbo lag op zijn bed en probeerde in „Het Leven van Richelieu" te lezen Naast hem. op Fifi's kuise sponde, lag Kuzma en probeerde een gesprek met hem aan te knopen. Ook de Hongaren hadden niet veel ruimte om zich te bewegen. Scheefsmoel en zijn stel zaten op de enige stoelen, die we hadden en namen alle ruimte, waar geen strozak ken lagen, in beslag In de neerdruk kende bedomptheid, welke daar heerste, zong Muki's kanarie zachtjes voor zich heen in zijn kooitje dat dicht tegen de zoldering hing in de rook van de kachel en van de sigaretten. Maar slechts een tydje. Minstens drie hunner werden zeer actief in hun po gingen om te weten te komen, waarop ze sliepen. De een, die boven op Jumbo lag, liet al gauw alle twijfels varen, zo hij die gehad mocht hebben. De reus achtige maat van Jumbo's laarzen was hem bewijs genoeg. Maar Fifi's Rus kneep haar zo behendig, dat hij onmid dellijk ontdekte, dat ze een vrouw was. En Fifi moest zich terugtrekken op haar hoofdkussen, dat op haar koffer lag, en bracht daar de hele nacht gehurkt door, als een muis in de val. Dit ontnam de Rus alle kans op nachtelijke hartelijk heid. maar hij had de strozak voor zich alleen, wat op zichzelf een verovering was, waar hij misschien nog het meest op uit was geweest. Ik was echter niet van pian om mijn bed af te staan en bood weerstand, met het gevolg, dat ik de hele nacht geaaid, geknepen en ge krabd werd. Ik geloof, dat ze om beur ten probeerden uit te maken, of ik een man of een vrouw was, doch maar niet tot een resultaat konden komen, want ik was zo mager als brandhout, doch het feit, dat ik geen vlooien had. moet hun aan het twijfelen gebracht hebben. Eerst dacht ik, dat ik misschien aan die „mas sage" wel wennen zou en inslapen, maar het lukte niet. Met tameiyk regelmatige tussenpozen begon ik zo hard te trappen, als ik maar kon, en iedere keer anders, zoda mijn tegenstanders mijn tactiek niet konden doorzien. Soms gaf ik een stevige trap en dan weer een snelle reeks kleinere, soms met één dan weer met twee voeten en steeds van richting veranderend. Eindelijk begon het licht te worden. Ik had misschien alles bij elkaar een uur geslapen, myn kwelgees ten hoogstens twee. Wat een gezonde ondieren die Russen toch geweest moe ten zijn, dat ze er een hele nacht aan konden besteden, mij in mijn ellendig magere kuiten te knijpen! Een zwak zilveren licht begon door het kleine raampje in de deur te sijpelen. De vier nevelige ruitjes schemerden op in de zwarte omtrek van de sponningen. Het was nog steeds volkomen duister in Veewna, haalde de historie op in een herdenkingsrede. Hij maakte van de gele eenheid hem daarin geboden ge bruik om vooral de noodzaak te beplei- Advertentie Met Kruschen Salts de wereldbe roemde wetenschappelijke samenstel ling van zeg minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig ge bruik van Kruschen, nooit opeenhoping Üan pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en schar nieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kru schen zo'n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieu we aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3