Parate divisie kost per jaar 250 millioen ERIC DE NOORMAN: De Ifl&ek l*0/f het 'dtHUt Winfried behaalt eerste punten door zege op HBC Atlantische gemeenschap niet zonder Europese Een soldaat kost het Rijk per jaar gemiddeld f 12.000 KEMPEN CO. EFFECTEN Recht om Fries te spreken en plicht het te verstaan Rich tingaanwijzer voor (brom)fietsers Grieperig "AKKERTJES Taalstrijd tegen de Friese beweging Ook Smash en long Leven winnen, maar VIF stelt wat teleur Kamer behandelt Buitenlandse Zaken Successen R.K. clubs Jong Leven: met moeite Vooruitzichten Lemberechs speelt Zondag niet mee WEK DE GAL IN UW LEVER OP GELD ALLESBEHEERSENDE FACTOR BIJ LEGERVORMING VROUWEN! NIEUWE KANSEN VOOR R.K. CLUBS WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Staten der Antillen Waarom West- en niet Ned.-Nieuw-Guinea Veehouder sloeg paard met hooivork Beste middenstandsexamen afgelegd Vragen n.a.v. de zaak- Fedde Schurer Het optreden van de Leeuwarder politie Uitvinding van Apel- doornse tovenaar ll' v\\ FEDDE SCHURER BEPLEIT: Poppenexpositie van de Bond zonder Naam Bescherming waterstaats werken in oorlogstijd Katholieke Universiteit vreest kolengebrek Verrassingen bij de tafeltennissers Z.-Afrik a nodigt Slijkhuis dn Fanny Blankets uit Sterk Belgisch Elftal Jaap van der Leek: Oranjeteam kan winnen Laatste appèl van Nederl. Elftal-club Argentijnse walvisvangst voor bankroet Geld is de allesbeheersende factor bij de verwezenlijking van een plan tot legervorming. Dat deze oude wijsheid juist in deze dagen ten volle opgaat, bleek uit de cjjfers, welke de generaal» majoor van de Generale Staf, mr. J. D. Schepers, Dinsdagavond in een lezing voor het Genootschap voor Internatio nale Zaken te Den Haag vermeldde: Het op de been houden van een parate divisie kost tegenwoordig meer dan 250 millioen gulden per jaar. 500 mil lioen gulden kost het materieel voor de uitrusting van 20.000 man. Het opleggen en onderhoud van dit materieel vraagt gemiddeld tien pet. van de aanschaf- fingskosten. Aan voeding en kleding en huisvesting moet per soldaat per jaar 3.000 gulden worden uitgegeven. Oefe ningen eisen eenzelfde bedrag per jaar per man. Rekent men daarbij nog de onkosten, die het onderhoud en de re visie van oefenmaterieel met zich mede brengen, dan is de slotsom, dat een sol daat het rijk gemiddeld 12.000 gulden per jaar kost. Hierbij komen dan nog de kosten van het ministerie en van de staven e.d. Deze bedragen maken het op de been brengen en houden van grote legers van volledig uitgeruste en goed geoe fende soldaten heden ten dage practisch onmogelijk. Een dergelijke poging zou van een land een maximuminspanning eisen, die toch niet de garantie geeft van een overwinning in een eventueel conflict en die op de duur niet zou zijn vol te houden. Een legerplan moet daarom langs een andere weg verwezen lijkt worden, zo zei gen.-maj Schepers. De regering, die zich over een dergelijk plan moet beraden, zal na een compro mis gevonden te hebben tussen het be schikbare geld en de militaire eisen tot een vredespeil moeten komen dat van de ene kant niet te laag mag liggen, omdat men dan in eventuele oorlog niet spoedig genoeg op volle kracht zou kunnen draaien en dat van* de andere kant ook weer niet al te zware lasten mag eisen. Het vredespeil moet, omdat men het tijdstip van een oorlog niet in de hand heeft, voor een onbepaalde tijd zijn te handhaven. Wil men dit vredespeil zo spoedig mogelijk bereikt zien, dan moet men zich, indien men uit een va cuum opbouwt zoals dat in zekere zin met ons land het geval is, de eerste jaren zeer zware offers ge troosten (f 1500 millioen gulden per jaar). De uitgaven kunnen vermin derd worden als het gewenste vre despeil is bereikt (ruim 1000 mil lioen gulden per jaar. met inbegrip van de kosten voor de andere on derdelen der strijdkrachten). Advertentie Leden van de Ver. v. d. Effectenhandel Gevestigd 1903 Herengracht 357 Amsterdam Telefoon 37750 32782 Zenden op aanvraag: gratis Beurs- overzicht. alsmede regelmatige aan- en verkoopadviezen. De Staten van de Nederlandse An tillen, die enige adviezen hebben vast gesteld op de ontwerpen van wet tot wijziging van de Grondwet, hebben be zwaar tegen de benaming „West-Nieuw- Guinea." Waarom wordt niet „Neder- lands-Nieuw-Guinea" gebruikt, zo wordt gevraagd, in plaats van het neutrale niets zeggende „West-Nieuw-Guinea"? Zij zien in de benaming Nederlandse Antillen meer dan alleen een geografi sche aanduiding. Tegen de 47-jarige veehouder uit Wormer J. rl. K„ die zijn paard met een hooivork had geslagen, heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdams Ge rechtshof, mr. J. E. Hoeffelnian, Dinsdag twee maanden voorwaardelijk en een boete van 60 gld.. subsidiair 20 dagen geëist. De Haarlemse politierechter had' de man tot één maand veroordeeld. 19 Juni van dit jaar was de veehou der met zijn maaimachine op het land bezig. Het paard was onwillig en sloeg het met een hooivork op zjjn achterdeel. De slag werd met zodanige' kracht toegebracht, dat de stok brak Met het afgebroken stuk gaf de veehou der het dier toen nog een slag op net hoofd, die ongelukkig aankwam. Het linkeroog werd geraakt. K. vond het niet hodig met he dier naar een vee-arts te gaan. Zijn vee-arts, als getuige-deskun- aige gehoord, verklaarde, dat hij het pEard later, toen de wond reeds genezen was, had gecontroleerd. Het gezichts veld van het oog is als gevolg van de verwonding gedeeltelijk afgeschermd. President en procureur-generaal laak ten het optreden van de verdachte. De procureur-generaal hield er rekening mede, dat de veehouder nog nimmer is t eroordeeid en niet de opzet heeft ge had het dier aan zijn oog te verwonden. De verdediger voerde aan, dat de man in een geprikkelde stemming had ver keerd. De hooi-oogst moest worden binnen gehaald en het paard was voort- hurend onwillig geweest, zodat het werx biet vorderde. Hij verzocht het Hof een lagere straf op te leggen dan was geëist. Op 4 December zal het Hof uitspraak «oen. frP'nsdag is J. Hopster uit Balkbrug hov.j door de directeur-generaal van de middenstand, dr. "W. L. Groene veld ivieyer ontvangen, die hem namens de minister van Economische Zaken de ,,[Pnzfn legpenning van dit ministerie lr.n De heer Hopster ontving deze gpennmg omdat hij het middenstands- heeft'afgelegd het b8Ste resultaat r»,^an uhet mihdenstandsexamen alge mene handelskennis van dit jaar werd mon 1 Ulm candidaten deelgeno- behaalden. rUim 11000 hPt d*10" De generaal verklaarde voorts, dat de enorme kosten, verbonden aan de be wapening, Rusland voor dezelfde moei lijkheden stellen als de landen van het Westen. Rusland kan echter door de twee lichtingen van ieder één millioen man. die het steeds onder de wapenen heeft, beschikken over een zeer grote parate troepenmassa. Rusland is echter ook niet bij machte, aldus de generaal, volledige uitrustingen cp te slaan voor de afgezwaaide lichtingen. De heer J. Vellenga, voorzitter van de raadsfractie der PvdA te Leeuwarden heeft naar aanleiding van het politie optreden tegen een menigte, die zich Vrijdag bij de behandeling van de rechts zaken tegen de heren F. Schurer en T. de Jong bij het gerechtsgebouw te Leeuwarden verzamelde, een aantal vra gen gesteld aan de burgemeester van Leeuwarden. Is het, aldus vraagt het raadslid, de burgemeester bekend, dat in verschillen de gevallen onnodig bruut en hardhan dig werd opgetreden door enkele politie mannen, o.a. de dienstdoende hoofd-in- specteur. terwijl andere politiemannen rustig hun plicht deden en niet de min ste last van het publiek hadden? Kan de burgemeester mededeling doen omtrent de reden van het hardhandig optreden tegen het groepje, dat Fedde Schurer droeg, waarbij zowel o.a. enkele passerende journalisten van bekende dagbladen als geheel niet bij de zaak betrokken toeschouwers rake tikken op liepen? (Van onze correspondent) De „tovenaar" van Apeldoorn, over wie eertijds in ons blad is geschreven, kan het uitvinden niet laten. De cijfers over het aantal ongevallen met brom fietsen hebben hem op het idee ge bracht een richtingaanwijzer te ont werpen voor bromfietsers (en ook ge wone fietsers of motorrijders). Op twee korte aaneengekoppelde buisjes, waarin Batterijtjes zitten, heeft hij een lampje bevestigd en het geheel van een verende klem voorzien, dat als een armband om de mouw van een fietser past. 's Avonds behoeft men bij het veranderen van richting maar een arm uit te steken en het lichtje op de mouw flitst aan. De bedoeling is. dat de richtingaan wijzer in plastic wordt uitgevoerd en bij gebruik een smal oranjekleurig streepje vertoont. UV CC IQOHOfc» WUOKT 31. Onbewust van de -plannendie de vreemdelingen tegen hem spieden, rijdt Eric langs het spoor van de Nomade terug, in de hoop op deze wijze Gnom te vinden. Het is niet denkbeeldig, dat ook de excentrieke knaap aan de moordlust van Gonor's afgezant ten offer is gevallen. Terwijl de jonge adelaar zijn meester hoog in de lucht volgt, zet de Noorman zijn eenzame tocht uur na uur voort. De sporen worden vager, maar blijven op de harde grond duidelijk te onderscheiden. Langzamerhand ivisselt het landschap en de dichte bebossing doet vermoeden, dat de droge rivierloop niet ver meer kan zijn. Als Eric het hoogste punt van een zwakglooiende helling heeft bereikt, houdt hij de koolzwarte met een ruk in. Recht voor hem uit, midden op het spoor ligt een man Een zwak gekerm dringt tot de koning door en de onbekende wentelt, zich als in onduldbare pijn. Verontrust leidt Eric zijn paard tot vlak bij de man en stijgt af. HoeioeL de schamel geklede vreemdeling er zeer slecht aan toe schijnt te zijn, is er toch iets in zijn krampachtige bewegingen, wat de Noorman een onaan gename gewaarwording geeft, iets wat hem niet bevalt en plotseling op zijn hoede aoet zijn. En het volgende ogenblik bewijst dat zijn gevoel hem ook deze keer niet bedrogen heeft. Achter hem. kraakt een tak en als Eric zich snel opricht, ziet hij zich aan alle zijden omring door gewapende kerels, die hun pijlen op hem gericht houden. Een valstrikschiet het door de Noorman heen en een blik op de zogenaamde gewonde bevestigt die gedachte. De man grijnst hem honend aan en komt snel overeind Doch nu begint Wolf vervaarlijk te grommen. „Houdt die hond bij u!" snauwt een van de kerels, tevergeefs trachtend zijn angst te verbergen, „of ik schiet, hem een pijl tussen zijn ribben Uiterlijk volkomen rustig neemt de koning de toestand op. Ongewapend als hij is kan hij niets doen en hij wil zijn hond niet laten vermoorden. „Liggen, Wolf!" beveelt hij en ironisch laat hij er op volgen: Goed volk!" De mandie de aanvoerder schijnt te zijn, komt naderbij. Wat verlangt gij?" zegt Eric langzaam, niet ongestraft kunt ge aldus de koning der Noormannen overvallen." Koning of niet. gij komt met ons mee!" antwoordt de kerel dreigend, „er wordt niet iedere dag een koning gevangen!" Met bulderend gelach stemmen de bandieten hiermede in. Ruw worden Ene s handen gekneveld en over een smal wildpaadje voeren de rovers hem door een duister woud tot aan een kleine open plek waar twee andere mannen hun komst afwachten. GouddiefVuige moordenaar! Rover!" gilt één van de twee. Hij springt op en schreeuwt: ..Maak mijn handen los, ik zal..." Eerst nu ziet Eric dat de schreeuwer zelf geboeid is en als hij naderbij treedt, staart hij in stomme verbazing in het van woede vertrokken gelaat van Gnom Advertentie Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J Fedde Schurer tijdens zijn i€Zing in Den Haag. Met zijn rechter pols hog in het verband van een opgelopen verwonding sprak gisteravond te Den Haag de heer Fedde Schurer over enige aspecten van de Friese beweging. De bijeenkomst, aan dit onderwerp gewijd door een afdeling van liet Algemeen Nederlands Verbond een vereniging, welke Nederlanders waar ook ter wereld, omvat, die „zichzelf willen zijn en blijvenkreeg bijzon der kleur, omdat hiermee slechts enkele dagen na de deiningen in Leeuwarden het Vwoord "ieicam beweging, die middelpunt was van het rumoer, aan In een langdurig doch op vele punten scherp geformuleerd betoog zette de Friese- auteur uiteen, dat de vraag thans is of de wereld gevuld zal worden door een massa of door volken, die een eigen gelaat tonen. De kleine volken drewen hun gezicht te verliezen en daarbij riant het oiot voircen areigen verkondigen, dat men zich ov het nmto Noria n VOOT Friesland te Nederland is zelf ook maar klein. Nederland moet richten, want dit Voorheen heeft de Friese beweging zich veelal op het verleden gericht; thans echter gaat het niet om een „spelletje Friesland te spelen" en zich wat bezig te houden met folklore. Ook de literatuur is slechts een ballon aan een dun touw, wanneer zij niet wortelt in een nationale Friese cultuur. Voor de toekomst is niet van belang of Friesland als museumstuk bewaard blijft, maar als een levend geheel en daar behoort bij het recht van de Friezen om op elk terrein van het leven hun eigen taal te spreken. De taal is het symptoom van de volkseenheid; wanneer die er niet meer is verwordt het volk tot massa. Men heeft deze vrijheid om zich van het Fries te bedienen theoretisch, maar stoot zijn neus in kerk. school, rechtszaal enz. Een fundamenteel paedagogisch be ginscl wordt genegeerd, aldus Fedde Schurer door in een tweetalig gebied eentalige scholen voor te schrijven. Het facultatief stellen van het Fries betekent in de practijk het uitschakelen van dit leervak. Testen bij recruten wijzen uit. dat de intelligentiecijfers van de Frie zen laag liggen, maar dit komt. omdat zij geremd worden in hun taal. Spreker wees op Wales, waar men twee soorten scholen heeft: de ene categorie met En gels als hoofdtaal en Welsh als leervak en de andere categorie met net de om gekeerde situatie. De ervaring leert daar. dat in de scholen, waar primo Welsh, de eigen volkstaal, wordt onderwezen, het met de kennis van het Engels daarnaast juist erg goed gesteld is. Men zou in de eerste twee of drie leerjaren van de iagere school het Fries, dat de kinderen ook thuis horen, tot voertaal moeten maken en later tot leer vak. Het Nederlands worde langzamer hand daarnaast ingevoerd en later tot voertaal. Uiteindelijk zal de kennis van de eigen, Friese taal ook aan de Neder landers ten goede komen. De hoofdredacteur van de „Heeren- veense Koerier" schetste voorts de ontrouw van de Friese intellectuelen aan hun taal en daartegenover de trouw van de analphabeten. De taal strijd heeft een sociale achtergrond. Het zijn nog niet eens zozeer de Hol landers als wel de „vermuilezelde' Friezen, die zich van de taai distan- ciëren. Thans wordt de strijd niet gevoerd door de Friese oeweging, maar tegen de Friese beweging. Men Probeert het intellect de mond te snoeren en de onontwikkelde man te intimideren. Het komt voor, dat op middelbare scholen aan leerlingen verboden wordt ln ™e vrije tijd Fries te spreken en hoe- »i ht heer Schurer zelf voor de poli tierechter Fries kon praten, kreeg een man, die vlak voor hem terecht stond, te horen, dat hij zich in behoorlijk Neder lands diende uit te drukken. De tele foonjuffrouw in de centrale te Leeu warden kan wel in het Engels antwoor den, maar zegt bij Fries, dat zij het niet kan verstaan enz. Spreker beschouwde dit alles als een aantasting van de waardigheid en de vrijheid van het Friese volk. welke geen erkenning vinden. Laat men tot een vergelijk komen: het recht om Fries te spreken en de plicht om deze taal te verstaan. Is het volk er voor de ambte naren of zijn de ambtenaren er voor het volk? Als er voortdurend gediscrimi neerd en geterroriseerd wordt, ontstaan spanningen, die niet in de hand te hou den zijn. Men stuit thans op de ver blinde tactiek van magistraten die nog in de negentiende eeuw leven en mag niet verlangen van een heel volk, dat het zich voegt naar een kaste, die zich bewust van het Fries wenst te distan- ciëren. Dezer dagen mocht „Dolly-Town" de poppenstad van de „Bond zonder Naam" haar honderdduizendste bezoeker binnen haar poorten ontvangen. De reis per salonboot is 9 December ten einde. Dan zullen inwoners van dertig gemeenten in Friesland de expositie gezien heb ben. In de komende maanden zullen de volgende plaatsen worden bezocht: Delft, Den Haag, Rotterdam, Breda. Til burg en Eindhoven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd. Aan de memorie van toelichting van de mi nisters van Verkeer en Waterstaat, van Oorlog, van Justitie, van Binnenlandse Zaken en van Financiën is het volgende ontleend: Het kan noodzakelijk zijn reeds in vredestijd bepaalde maatregelen te ne men, teneinde er van verzekerd te zijn, dat de beschermende voorzieningen bij het uitbreken van een conflict geheel gereed zijn. Aangezien niet de zeker heid bestaat dat deze maatregelen tij dig worden genomen, komt het de mi nisters nodig voor, dat bij de wet voorschriften worden vastgesteld, op grond waarvan aan de lagere publiek rechtelijke organen de nodige opdrach ten kunnen worden gegeven. Volgens artikel 1 van het ontwerp be rust het initiatief tot het nemen van de nodige maatregelen bij de provin ciale besturen. De minister van Ver keer en Waterstaat zal richtlijnen ge ven. Aan de hand van deze richtlijnen kunnen de provinciale besturen de door hen gewenste maatregelen nemen. Al vorens tot uitvoering over te gaan, zal daaromtrent overeenstemming moeten zijn bereikt met de minister of diens vertegenwoordiger. Het college van curatoren van de Nij meegse universiteit heeft besloten ver scheidene gebouwen te sluiten in ver band met de moeilijke kolenpositie. Om een gedwongen algehele sluiting van de universiteitsgebouwen tijdens een eventuele vorstperiode te vermijden zul len gedurende de komende maanden het aulagebouw, het prae-klinisch insti tuut en de instituten aan de Muchter- straat te Nijmegen des Zaterdags geslo ten zijn In de hoofdklasse-competitie leverden de wedstrijden van Zaterdag j.i. verschil lende verrassingen op. Zo wist Quick van de moeilijke reis naar het Maastrichtse MTTC met volle buit naar Hilversum terug te keren, terwijl Ned Lloyd en Rapin niet verder kwamen dan een gelijk spel tegen resp. Well Shot en e Treffers ontkwamen echter niet aan de verwachte nederlaag tegen Witra, ua zich hiermede aan de kop gehandhaafd heeft. Bronè (Quick) heeft in de we strijd tegen MTTC weer eens succes gehad met zijn effectvolle service en lastig spel, want geen der Maastrichtenaren kon het tegen hem bolwerken, ook Klin kenberg niet. De laatste revancheerde zich echter door Van Ham te verslaan. Den Hertog, de derde man van Quick, droeg zijn steentje tot de Gooise zege bij door een overwinning op Ackermans. Tenslotte brachten de Hilversummers he dubbelspel op hun naam en daarmede de eindstand op 7-3. zorgde tegen J Wolters eindelijk voor het verlossende zesde punt. Door het dubbelspel te winnen werd het voor Heemstede een eervolle nederlaag De overige uitslagen luiden: TOG 2Dis- Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerke.ijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijn verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. t 0.33 In de Tweede Kamer zijn Dins dagmiddag de algemene beschouwingen over de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet. De heer Burget (Arb.) de verhouding parlement-minis- terie besprekend, meende, dat het van belang zou zijn als de minister zich ver emgde met de opvatting van het rap port-Van Eysinga dat de Kamer net recht van controle heeft ook op hei buitenlandse beleid en dat de invloed van de Kamer-meerderheid op dit be leid erkend moet worden. De heer Welter (K.N.P.) is van oor deel, dat Engeland als het enigszins kan moet meedoen aan de eenmaking van Europa. De toetreding van Turkije en Griekenland tot de Nato juicht hij toe. doch het weren van Spanje is hem onbegrijpelijk. Voorts uitte hij zijn be zorgdheid er over, dat Noord-Amerika een leidende rol speelt in de internatio nale samenwerking. Tegen deze over heersende invloed moet z.i. een tegen wicht worden gevormd. Hij vroeg inlichtingen over het be zoek van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, die Nederland steun zou zijn komen aanbieden voor Nieuw-Guinea. Dit is wel tegengespro ken, doch zo onhandig, dat spr. meende, dat een nadere verklaring nuttig zou zijn. De heer Gerbrandy (A.R.) vroeg de aandacht voor de betekenis der oorlogsverklaring aan Japan. Nu staat een vredesverdrag gesloten te worden met dat rijk. Als er een land is, dat recht op compensatie heeft, dan is dal Nederland, dat z.i. geen genoegen kan nemen met een verdrag, dat door ande ren wordt gedicteerd. Sprekers grote bezwaar is, dat er geen echte nationale Nederlandse politiek meer wordt ge voerd. Mejuffrouw Klompé (K.V.P.) be toogde, dat de taak van ons land ts door constructieve gedachten de scherpte der tegenstellingen tussen de V.S en Rusland te verminderen. De v.N kunnen naar haar oordeel niet worden gemist. Zij bepleitte Europese eenwording om te kunnen geraken tot opvoering der productie en van het welvaartspeil der Euro pese volkeren. Er moet naar haai mening op korte termijn een boven nationaal gezag komen. De Euro pese eenwording moet doorgaan, ook als Engeland niet meedoet. De heer Korthals (V.V.D.) acht in schakeling van Duitsland in de Westerse defensie op voet van gelijkheid nood zakelijk. Voorlopig zal men z.i. we: tevreden moeten zijn met de een hein van Europa voor er sprake kan zijn van een Atlantische federatie. Naar zijn me ning moet getracht worden banden te leggen met Engeland. Op het continent moet in ieder geval worden voortge gaan met de eenmaking van Europa Spr. bepleitte de wenselijkheid er van dat de regering zich met sympathy achter de gedachte van een Europees leger stelt. De heer Bruins Slot (A.R.) meent, dat de minister geen enthousiasme weet te wekken voor zijn politiek, welke berust op het samengaan van Amerika en de Europese landen. Z.i. kan dit samen gaan alleen slagen als de Europese lan den van hun gebieden een sterk geneej maken. In 's ministers politiek staat ae Atlantische samenwerking voorop, maai spr. meent, dat de Europese samenwer king allereerst moet worden nagestreefd Minister Stikker heeft nog een begin gemaakt met zijn antwoordrede, die hij vandaag om één uur heeft voortgezet. Toen wij twee weken geleden spra ken over een herboren Kreuger, waren we wel wat voorbarig. In de wedstrijd tegen het Nijmeegse Well Shot was weer een machteloze Kreuger aan het werk, die alleen over Louis, en dan nog op het nippertje met 2220 in de derde game, zegevierde. Pelser bleef zijn tegenstanders zonder moeite de baas. maar Boon leed opnieuw drie nederlagen. Voor de zoveelste maai zetten de Amsterdammers het dubbel spel in winst om en sleepten daarmede een gelijk spel uit het vuur. Holswilder heeft het er in de wedstrijd tegen Barna lelijk bij laten liggen en hoewel Lorsheyd en Verdiesen samen vijf partijen wisten te winnen,was dat net niet voldoende om Barna zijn eerster punt in deze competitie te onthouden. De Treffers staan daardoor moederziel alleen op de onderste plaats, want zij leden tegen Wifra een fikse nederlaag met 82. Alléén Wout Heemskerk bracht het tot winst in zijn partijen tegen Mostert en /oormolen. De stand in de hoofdklasse is nu' Wifra Sparta NedLloyd Quick Well Shot In afdeling C van de Overgangsklasse- leed VIF een rntwat teleurstellende ne derlaag tegen AMVJ. De gebroeders Oosteriaag zorgden ieder voor één over winning in het enkelspel en samen ver beterden zij in het dubbelspel de eina- score tot 3—7. De overige uitslagen m deze afdeling luiden: TuindorpUTTC 73; HilversumQuick 2 7—3; Barna 2 Rapid 3 6—4. De stand is: 5 9 MTTC 3 3 3 6 Rapid 4, 2 5 6 Barna 4 1 3 5 Treffers 4 0 5 4 Tuindorp A VGA 2 Hilversum AMVJ UTTC Barna 2 VIF Quick 2 Rapid 3 In afd. D heeft Winfried eindelijk de eerste punten binnengebracht door een krappe zege met 6—4 op het Heem- steedse HBC, dat met een invaller voor Smit op het appèl moest verschijnen Aanvankelijk leek dat voor HBC geen bezwaar te zijn, want het nam met 20 een voorsprong, kwam met 31 voor, doch na 13 was het woord geheel aan Winfried dat daarmede de rode lan taarn aan TOG 2 overdroeg. Van HBC bleef v. d. Dries ongeslagen en was Leuven de meerdere van Duineveld. Smash, de R.K. vereniging uit Am sterdam. heeft een verdienstelijke zege geboekt op Heemstede. Kenter opende de score voor Smash tegen D. Wolters, die niet door de solide verdediging van Kenter heen kon komen. Kramer ver volgde uitstekend door Brandse hard aanvallend geen kans te geven. Neep wilde niet achterblijven en hield J. Wolters, zij het op het nippertje, er onder Deze achterstand inspireerde de Heemstedenaren tot groter verzet en het kostte Kenter dan ook veel moeite om 40 op het scoringbord te laten noteren. In de vijfde partij eindelijk een tegenpunt van Heemstede. D. Wolters was er de maker van. Zijn broer J. Wolters wftt dit goede voorbeeld niet na te volgeVt. hoewel hij door een in zinking van Kramer het nog wel tot een derde game wist te brengen. Toch gaf Heemstede niet op en het waren Brandsen en D. Wolters die Neep resp Kramer aan hun zegekar bonden. Brandse besliste zijn partij door een vaste verdediging, waarna Kramer net hoge tempo van D Wolters in de derde game niet meer kon bijbenen. Kenter De stand in deze afde- 5 10 HBC 5 4 5 10 AVGA 5 2 5 10 KKK 5 2 5 6 W infried 5 2 5 4 TOG 2 5 0 ling is nu: Rapid 2 Disnie TOG 1 Smash Heemstede Jong Leven heeft in afd. F voor het eerst moeite gehad om beide punten binnen te halen. DOS 2 bleek een en thousiast spelende tegenpartij te zijn. die zich van de overwinningenreeks van deze R.K. vereniging niets aantrok en zelfs een voorsprong van 43 wist te nemen. Daarna was het woord echter aan Jong Leven, dat geen game meer liet glippen. Van Duin was opnieuw in prima vorm en liet zich niet verrassen. Ook Putman weerde zich verdienstelijk ofschoon hij de zege tegen Turenhout. na een voorsprong van 1913 in de derde game, op jammerlijke wijze mis liep Van Gaaien kon het ditmaal niet tot een overwinning brengen. In het beslissende dubbelspel hadden de Am sterdammers een walk over (21—7, 21—14). De overige uitslagen luiden: NedLloyd 2—Wifra 3 10—0, Povac— Batswingers 2 46, RonoEendracht 3—7. AMVJ 2—Sparta 2 1—9. De stand is: Jong Leven Eendracht Sparta 2 NedLloyd 2 DOS 2 D 10 5 8 4 7 5 7 5 5 Wifra 3 Batswing. Rono AMVJ 2 Povac De overige uitslagen van de Over gangsklasse-competitie luiden: Afd. A: PSVLimburgia 64, VaalsMTTC o 7—3 Afd B: PMS—Cor du Buy 8—2, Weli Shot 2—Tios 3—7, Vice Versa— Never Down 64, PTTBlue Star 82 Afd F: Wifra 2Detas 64, de Jagers USV 3—7. BTTC—Steeds Hooger 64 District Haarlem le klasse: TOG 3— Winfried 2 37, TogidoGTTC 5—a HotacProwano 55, RapidityOranje Zwart 2—8, GTTC—Oranje Zwart 6a RapidityHotac 37, Vogiüo Heemstede 2 46 District Amsterdam le klasse: Afd. A NedLloyd 3—Rapid .4 4—6, GSM—Jong Leven 2 46, APGSVolewijckers 73, Rapiditas—KKK 2 5—5. Afd. B: PSZ— Ass. Cass. 10—0, NedLloyd 4—Smash z 28, VGZS. en V. 64. NchainyKk 9—1. Afd. C: Rapid 5AVGA 3 3—7 V DOATTC 55, MaccabiVVGA 5—5, AMVJ 3—Shell 3—7. Naar wij vernemen zijn Fanny Bian- kersKoen en Slijkhuis uitgenodigd om deel te nemen aan wedstrijden in Z. Afrika ter gelegenheid van de Van Rie- beeck herdenking in April 1952. Zij zijn in beginsel bereid hieraan gevolg te ge ven. Wifra gaai m de hoofdklassecompet, tie het hoofd onder Spartas guillotine leggen, maar blijft desondanks de eerste plaats bezetten, omdat Sparta twee wed strijden achter is op de Rotterdammers Het Maastrichtse MTTC komt het ko mend weekend naar Amsterdam om zo wel NedLloyd als Rapid te ontmoeten. Op de halve buit geven we de mannen uit het Zuiden een goede kans. Quick kan Barna wel aan en Well Shot achten we iets sterker dan de Treffers, die nog steeds zonder punten zitten. In afd. C. moet VIF bü de lijstaan voerder Tuindorp op bezoek, maar vee plezier zullen de Hilversummers daai wel niet van beleven. Zowel Winfnea als HBC kunnen uit hun wedstrijden tegen AVGA resp. KKK punten verza melen in aid. D. Smash moet een nieu we vuurdoop ondergaan bij TOG l, maar de overwinning op Heemstede zal ongetwijfeld moed geschonken hebben Voor Jong Leven in afd. E. wordt hei 24 November a.s. een belangrijke dag Het gaat dan op bezoek bij het Rotter damse Eendracht, één der sterkste teams uit deze afdeling. Over de uitslag vali weinig te voorspellen, maar ver van een gelijk spel zal het beslist niet af zijn. Dinsdagavond was de stand in de zes daagse van Munster: 1. MirkePreis- keit (Did.)*; op een ronde 5. Lakeman— Bakker; 8. BergerSmits op vier ron den. In de intern, weltercompetitie boksen heeft de Fransman Jean Julien op pun ten gewonnen van de Nederlander Kraus. Ussin (Fr.) versloeg de Rotter dammer Brommer door opgeven. Het Belgische Elftal voor de iandei. wedstrijd tegen Nederland, Zondag 25 November a.s. in het Feyenoord Stadion te Rotterdam, is als volgt samengesteld: Doel: Boogaerts (Standard CL). Achter: Matthys (Anderlecht) en Vail- lant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera (Racing (Mechelen), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC). Voor: Van Steen (Anderlecht), Ver- bruggen (Antwerp FC), Mermans (An derlecht) Anoul (FC Luik) en Moes (FC Luik). Reserves: Meert (Anderlecht), Dirickx (Union St. Gilloise), Van Kerkhoven (Daring Brussel) en A. de Hert (Berchem Sport). De spelers van de Nederlandse Elftal club zijn gisteravond in het Olympisch Stadion wederom bü elkaar gekomen als laatste voorbereiding voor de belangrijke wedstrijd, ivelke Zondag te Rotterdam tegen België wordt gespeeld. Alle spelers en reserves waren present en namen aan de veldtraining deel met uitzondering van Bennaers en Van der Weerd, die beiden met lichte keelpijn zich niet op het winderige veld waagden, maar wei de tactische bespreking bij woonden. Van de technische en keuze commissie waren B. W. Verlegh. H. Mommers en C. van der Meulen aan wezig en vanzelfsprekend behoorde ook de medische adviseur dr. Jan Thomee tot het gezelschap. De samenstelling van het Belgische Elftal was juist bekend geworden en dit feit greep de coach Jaap van der Leek aan om met de spelers de tactiek te bespreken, welke Zondag tegen Mer mans. Anoul en de andere Belgen zou moeten worden toegepast om kans op succes te hebben. „Want de mogelijk heid", zo zeide Van der Leek het, „op een goed resultaat zit er in, als het elftal maar tweemaal drie kwartier met dave rende geestdrift en ijver speelt. Er be staat niet de minste aanleiding om na de ontmoeting tegen Finland teleurge steld te zijn. Het vorig jaar zijn wij", zo deelde Van der Leek mede, „veertien keer bij elkaar gekomen, dit seizoen twaalf maal. In een jaar tijd betekent dit. dat er 26 maal een centrale training is geweest. We weten, dat we tijd, ge duld en werkelijkheidszin moeten heb ben om het doel te bereiken, hetwelk wij ons met deze traming hebben ge steld: een bewuste poging om de kwa liteit van de topspelers nog te verbeteren en een homogeen team te vormen". „Voor pessimisme is geen reden, we moeten echter ook nuchter blijven cn iet Nederlands Elftal is zeker in staat ,en minste hetzelfde resultaat van de laatste wedstrjjd tegen de Belgen te be halen. toen wij met 54 wonnen". Advertentie u aalt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILi- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverpiiletjes. Volgens Reuter ziet de nationale Ar gentijnse Maatschappij voor de Walvis vaart. die in het bezit is van de groot ste drijvende traanfabriek ter wereld, de Juan Peron (22.000 ton) zich vooreen bankroet gesteid. Ryan, president van de Mij., verklaarde dat de maatschappij zal moeten liquideren, tenzij de Argen tijnse autoriteiten meer liberale wissel koersen toestaan voor de verkoop van traan aan buitenlandse, o.a. Nederlandse afnemers. De Juan Peron zal dit seizoen niet aan de vangst deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5