Uitkering-ineens voor werknemers Zij rivieren voeren veel modderig water aan OVERSTROMING kan ons land niet overrompelen !H GEWEER" treed bii aIa™ Tussen neus en lippen Plechtige uitvaart te Utrecht van Minister van Maarseveen TOT MAXIMUM VAN f 8.50 Elf procent van weekloon of twee en half proc. van maandloon ZWARE MIST HANGT OVER DE OVERSTROOMDE VLAKTE Spoedig vrijlating :an mgr. Stepinac Opening van gerechtelijk vooronder zoek in Velser affaire Nieuwe koffie bonnen Meteor in botsing met jeep lal van ministers en otticiele QJee HUKKlo oelmycu my! weer 75sfe JAARGANG No. 25233 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 WATERSTAAT HEEFT DE ZAAK GOED IN DE HAND Speciale organisatie Ii in actie Verkeerde voorstelling van Zaken Soldaat gedood Generaal Juin uit ons land vertrokken BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkentoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 ijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 oor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. BLIJFT ken, volgens welke in de provincie Rovigo de staat van beleg zou zijn afgekondigd om de plundering van verlaten huizen te voorkomen. In de provincie Reggio Emilia is een lid van de reddingsploeg' doodgescho ten, toen hij probeerde dorpelingen over te halen hun huizen te verlaten. De premier van Italië heeft bespre kingen gevoerd, teneinde de hulpver lening te coördineren. Lester Pearson, voorzittel van de Noord-Atlantische Raad, heeft namens alle N.A.T.O.-lan- den zij- deelneming betuigd. De sociale commissie van de V. N, heeft gisteren op alle gespecialiseerde lichamen van de U.N.O een beroep gedaan, onver- wiild huln te bieden. De V. S. zullen acht millioen lire uit het tegenwaarde fonds van de Marshallgelden ter be- scHkkinp stellen. De emoloyé's en de arbeiders van Vaticaanstad hebben tezamen ruim twee millioen lire gegeven. Uit Rome. Milaan. Turijn. Genua en Ancona stromen goederen en levens middelen naar de door de watersnood getroffen gebieden. De vliegtuigen en helicopters, die gisteren niet konden opstijgen wegens het slechte weer, nemen weer aan het bevoorradings- en reddingswerk deel Uit Nice wordt vernomen, dat twintig schilders en schrijvers, onder wie So merset Mauerham en Pablo Picasso, al daar on 1 December een speciale ten toonstelling van oorspronkelijk werk zullen organiseren om gelden bijeen te brengen voor de slachoffers van de watersnood in Italië. De Aga Khan en de Prins van Monaco hebben hnn steun toegezegd. Ter toelichting op deze beschik king deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid nog het volgende mede: Voor zover het loon van de be trokkene een bedrag van f 4000 per jaar te boven gaat, komt het meer dere voor de berekening niet in aan merking. De uitkering bedraagt der halve ten hoogste 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden genomen (resp. het maandsalaris over November). De uitkering mag worden gegeven aan mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan ge huwden en kostwinners beneden de 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt in de beschikking genoemd: voor weekloners de week, waarin 3 Decem ber valt, voor maandloners de loonbe- taling over November of December.. Het bestuur van de K.A.B. betreurt in hoge mate, dat de regering met betrek king tot de in uitzicht gestelde compen satie het vergunningstelsel heeft geko zen. Het acht die beslissing inconsequent Het N.V.V. is teleurgesteld over het feit, dat de beschikking niet hetzelfde karakter heeft als die van de laatste loonsverhoging van vijf pet. Toen im mers werd de loonsverhoging verplich tend voorgeschreven. De uitkering-in eens is in feite een complement op deze laatste beschikking, en had naar de me ning van het N.V.V. eveneens een ver plichtend karakter moeten dragen. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond verstrekte het volgen de commentaar: De consumptie-beper king heeft inderdaad tot dusverre de v f procent niet belangrijk overschreden: zo lang echter het huidige systeem van loonvorming wordt gehandhaafd, is het redelijk, dat ook een betrekkelijk gerin ge overschrijding van de 5 pct.-eon- sumptie-beperking wordt gecompen seerd; het is daarom inconsequent van de regering, dat zij voor deze compen satie-uitkering de vorm van een „ver gunning" en niet die van een „ver plichting" heeft gekozen. In Rotterdam is gistermiddaghet commando over de Canadese troepen, die op doorre'is naar Duitsland zijn, overgedragen aan generaal Eisenhower. Op de Coolsingel voor het stadhuis vonden de inspectie en het défilé plaats. Een over zicht tijdens de inspectie van generaal Eisenhower. (Van onze speciale verslaggever) Wij zaten in Den Haag in het gebouw van de Rijkswaterstaat en terwijl de regen op nogal irritante wijze tegen de ruit roffelde, vroegen wij: Zou het mo gelijk zijn, dat Nederland te eniger tijd op een even noodlottige wijze door een overstroming sou worden overrompeld als op dit ogenblik Italië?" Onze gespreks partner hoofdingenieur H. de Graaf f schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat geloof ik niet", zei hij. En na nog een ogenblik nadenkend achterover t'e hebben geleund, voegde hij er aan toe: „Eerlijk gezegd, wij verbeelden ons zelfs, dat wij de zaak hier aardig in de hand hebben". Deze uitspraak, zo bleek aldra, werd beslist niet ingegeven door ij delheid, die is onze Waterstaat nu eenmaal niet éigen. Zij heeft een heel andere basis. Nederland, waterland bij uitstek, weet wat overstromingen betekenen. Het kent haar desastreuze gevolgen en het heeft er zich reeds lang geleden tegen gewapend. Het heeft de loop van zijn belang rijkste rivieren jaren achtereen nauwkeurig geobserveerd en waar men tot de ontdekking kwam dat verbeteringen noodzakelijk waren, daar heeft men zc aangebracht. Het is dus niet te verwachten, dat bij hoge waterstanden moeilijk heden zullen optreden, omdat het water een andere koers zou willen nemen dan de bedding toestaat. dijk en waterschap en die periode wordt er dag en nacht lapgs de rivier patrouil le gelopen. Dan worden er talloze pei lingen verricht, dan functionneert er een ingenieus telefonisch berichtenstel- sel en dan zijn de contacten met soort gelijke instanties in België en Duits land zo frequent, dat verrassingen prac- tisch zijn uitgesloten. Desniettemin, het water blijft grillig en alle voorzorgs maatregelen ten spijt, kan er toch iets gebeuren. Geen nood, langs al onze dij ken staan zogenaamde dijksmagazijnen. In ieder van die magazijnen bevinden zich nauwkeurig voorgeschreven zoveel bossen rijshout, zoveel schoppen, zoveel van dit en zoveel van dat. Ge beurt er dus iets dan gaan de mannen met de lieslaarzen te water, dan wordt in stromende regen of gierende winil met vereende krachten het gat gestopt. En mocht het materiaal van een dijk- magazijn niet voldoende zijn, dan komt er hulp van een tweede en zo nodig van een derde of een vierde, want als het water tegen de dijken slaat is Nederland eensgezind en weet het aan te pakken, snel en doeltreffend. Deze regeling is aan de practijk ge toetst en ze wordt regelmatig gerepe teerd en elk jaar verschijnt er een mi nisteriële beschikking, die nauwkeurig regelt welke ingenieur in geval van nood op welke plaats zal worden inge zet. Men kan dus gerust zijn. In Nederland is de Waterstaat op iedere noodtoestand waar overigens op dit ogenblik, en dat om misverstanden te voorkomen, ab soluut geen sprake van is voorbereid. Hoe kan het ook anders. Deus mare, Batavus littora fecit. Het is een verkeerde voorstelling van zaken, hedenmorgen in de Volkskrant gegeven, dat mr. Rambonnet speciaal in deze affaire tot rechter-commissaris zou zijn aangewezen, omdat hij nog niet lang in de Haarlemse rechtbank zitting heeft (overigens niet sedert een half doch reeds sedert meer dan een heel jaar) en derhalve vrijer zou staan tegenover de hele geschiedenis- Mr- Rambonnet is volgens de gebrui kelijke gang van zaken destijds door het Hof voor de tijd van twee jaar tot vaste rechter-commissaris, belast met alle straf-instructies bij de rechtbank, benoemd. Deze benoeming heeft plaats gevonden nog voor het Openbaar Mi nisterie een gerechtelijk vooronderzoek in de Velser-affaire had gevorderd, zo dat tussen de benoeming en de onder havige instructie niet het minste ver band mag worden gelegd. "SéhüdigïiSnp"] Naar wij vernemen zal de rechter commissaris bU de Haarlemse rechtbank, mr. Rambonnet, op last van het Open baar Ministerie het gerechtelijk vooron derzoek openen in de z.g. Velser-affaire. De zin van dit vooronderzoek is, dat daarbij met de middelen welke een rechter-commissaris ter beschikking staan, wordt onderzocht of de feiten, waarover het gaat, inderdaad voor een openbare strafbehandeling in aanmer king komen. In casu betreft het een vrij groot aantal al dan niet met elkaar samenhangende feiten, welker duister heid tijdens de instructie moet worden opgehelderd en welker bewijs dient te worden nagegaan en eventueel aange vuld. Het is evenwel het Openbaar Ministerie dat uiteindelijk 'aan de hand van het resultaat der instructie eventueel tot definitieve vervolging en openbare behandeling voor de strafrechter zal besluiten. De Westerse militaire autoriteiten hebben gisteren te Rome, naar door U.P. uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, besloten het Amerikaanse M-l garant geweer als standaard-ge weer voor de troepen van het Noord- Atlantisch pact te aanvaarden. Gezegd werd dat een bevredigende beslissing Dinsdag tijdens een besloten vergade ring van de twaalf stafchefs van de, Natoianden werd genomen. Het kaliber van het Amerikaanse standaard-geweer Is .30. Het is half automatisch. Een week geleden heeft de Britse premier Winston Churchill in het La gerhuis er op gezinspeeld dat hij de Britse plannen voor het Engelse stan daardgeweer kaliber .28 zou aanhouden Hij beloofde over deze plannen, waar hij naar zijn zeggen zeer positief tegen over stond, een nadere verklaring af te Op de vliegbasis Leeuwarden is een Meteor na de landing in botsing geko men met een jeep. Een van de inzitten den van de jeep, de dpi. soldaat J- Nieu- werjhuizen uit Utrecht, werd hierbij zo danig gewond, dat hij aan de gevolgen Is overleden. De jeep en het vliegtuig werden licht beschadigd. De Koning kwam op bezoek Woensdagmiddag kreeg het Instituut van het Heilig Hart" te Beverlee in België een telefoontje van het „kabinet des ko- nings" te Brussel, waarbij werd medegedeeld, dat het Zijne Koninklijke Hoog heid behaagde op doorreis een bezoek te brengen aan deze onderwijsinstelling. Onmiddellijk nam de di rectie van het instituut de nodige voorzorgen. Klok slag half drie reden vier prachtige limousines tot voor de grote poort. De met spanningverbeide gast. gekleed in burger, stapte uit. Hij bleek ver gezeld door een gevolg van achttien leden. Hij werd eerbiedig verwel komd door de Moeder- Overste en begroette op minzame wijze de leden van het onderwijzend per soneel. Hierna werd hij door het gebouw rondge leid. Hij verwijlde ook een ogenblik in de kapel, waar hij in biddende houding door de fotogra fen op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Na enke le klaslokalen te hebben bezichtigd en zijn tevre denheid te hebben betuigd over de staat, waarin deze verkeerden, werd de be zoeker de aula binnenge leid. waar de ruim 1500 leerlingen hem luide toe juichten en het volkslied werd gezongen. Intussen had echter een van de zusters argwaan gekregen. Zij had koning Botidewijn kortgeleden nog van nabij gezien en vond dat deze bezoeker toch maar weinig van hem weg had. Vooral het ver schil in gelaatskleur deze was erg blozend wekte haar achterdocht. Eén door pater mag. dr. Stokman O.F.M. rrt 1 ff als lid van de Tweede-Kamerfractie en J met de formatie van de lange stoet, wel- T~l£>TQf\Yl fiYl /~1 ft IT 1D/7CICt ke de overledene op weg naar zijn laatste IE!' CIClfl iTC/Slcg rustplaats vergezeld heeft. 1 O De organisatie van het voorrijden Advertentie Generaal Juin, de bevelhebber van de Nationale strijdkrachten in Centraal- Europa is gisteravond per trein uit Den Haag naar Parijs vertrokken. Hij deelde mede, dat hij tijdens ziin tweedaags be zoek aan ons land had ervaren, dat Nederland bij zijn defensie-opbouw voor dezelfde moeilijkheden staat als Frank rijk. „Fransen en Nederlanders begrij pen elkaar dan ook volkomen." Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele buien. Langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens overwegend matige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewolking met regen; overwegend matige wind krimpend naar Zuid of Zuid-Oost Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.12—16.40 Maan: 1.02—14.08 Sen- rijke gierigaard is armer dan j een gulle arme. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1