KREMER's KOFFIE Woningbouwlening vijf millioen Haarlemmers kunnen hun ersin tonen van burgi KINDERACHTIG VERHAAL SCHRIKT KINDEREN AF Gillette n wenk voor Sint Jan van der Pigge KOFFIE Symphonie-orkest „Haerlem KEMPEN GO. EFFECTEN ERRES Haarlemse gemeenteraad Politie verlaat Nassauplein 1 Opluchting in Waarderpolder TEMPO is Véél betere kwaliteit GOLDEN BRAND Wilt U een goede kop drinkt dan Breng Uw bruid in extase F. J. Bouckaert Zonen Zware straf voor geknoei met deviezen Correcte uitvoering van belangrijk programma DE ROOIJ VULPENHOUDERS Dressuurwedstrijd in Duinmanege INCLUSIEF OF EXCLUSIEF DR Bruggetje der zuchten gaat verdwijnen „HET HOEDJE VAN MARIUS" Koop aiet lukraak een boek! J. Bresser sprak in Bisschoppelijk Museum c. C. KROUWELS PAGINA 2 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 Burgerlijke Stand Onteigening en recht Spaarnestad en politie Hamerstukken VULPENéTUIS VULPOTLODEN BALL-POINTS vanaf 75 ct. Herman Krebbers solist op H.O.V.-concert KIND SPEELDE MET LUCIFERS Uit het hotelbed-rijf Kamer van Koophandel Uitspraken rechtbank ZANDVOORT PRODUCTEN JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer* apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gilletta sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Een Mgoeie morgenbegint met Gillette Diefstal van een zeilboot ZWEMCOMPETITIE KASGELDLENINGEN HET VOORDELIGSTE ADRES VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN Rozenstraat 13 rel 20029—12325 Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk Hofleverancier Heden brengen wij een nieuwe sigaar in de handel onder het merk: Een kloeke, zachtgeurige sigaar voor 25 cent, met fijn Sumatra Zandblad dek. „inderdaad: „Een sigaar van formaat." Gr. Houtstraat Si Ao. 1S00 dat ge\ de Z pol mir bin toe! Oos aan side een d st C hi k. "W V] SC Vc ge 3c N om der norr vrij! nisti zou taat binr teke zulli tred zijn. verfc Japs de ge va vi< in1 du vo dif de sta he va ter de pe. W pese stree deze fens! verd moe tje j stan« gem« troe| derir de t dam» Ov, strije gesci Gezi zoudr oplos tijd loop gewii Ov fensi medes voor* deel Advertentie Advertentie De Haarlemse gemeenteraad kreeg gistermiddag een agenda van maar liefst 29 ponten te behandelen, en tegen de verwachting in kon de voorzitter verreweg het grootste deel van die punten er door hameren. Maar weer tegen de ver wachting in een enkele kwestie gaf aanleiding tot een uitvoerig juridisch betoog, zodat een vroegtijdig besluit van deze zitting toch een illusie bieeki te zijn. Overigens werd met het voornaamste besluit korte metten gemaakt, want zonder wjjdlopend commentaar stemde de raad in met het voorstel van B. en W. om ook in Haarlem een woningbouwlening van vijf millioen gulden onder de burgerij uit te schrijven, terwijl in een besloten zitting de woningbouw zelf duchtig onder de loupe werd genomen. Zij dan nog vermeld, dat de kwestie tussen gemeente en De Spaarnestad haar oplossing tegemoet gaat. pand Grote Houtstraat 75 voor de tijd van een jaar, deed de heer WENSING (C.H.) de vraag stellen, of er geen min der dure oplossing mogelijk was en zelfs of het pand dat als toonkamer voor G. EB. wordt gebruikt, nog wel nodig is. Naar zijn mening bestond er nu vrijwel geen aanleiding om de huurkoop van electrische apparaten te bevorderen. In dien opheffing niet noodzakelijk bleek, leek het spr. goedkoper de toonkamer naar het Proveniershuis over te brengen. De heer VAN BOCKHOVEN (Arb.) merkte op dat de toonkamer zich zelf bedruipt en voor de Haarlemse gemeen schap een bestaansrecht heeft waarbij ook een groot deel van de middenstand is gebaat. Wethouder HAPPé verklaarde dat de huur wel vrij hoog was maar hij be twijfelde of een andere oplossing wel goedkoper zou zijn. Met betrekking tot het Proveniershuis kon hij mededelen, dat het college binnenkort met definit'e- ve plannen voor de dag hoopte te ko men. Het voorstel werd goedgekeurd. Ten aanzien van de tekorten bij de ex ploitatie van verschillende badhuizen meende mevr. SCHELTEMA (V.V.D.). dat een gemideld tekort van f3000 wel wat aan de goedkope kant was. Het leek haar efficiënter wanneer er 'n „continu bedrijf" van werd gemaakt in die zin, dat b.v. vrouwen en kinderen overdag gebruik maken van de badgelegenheid en de anderen, die overdag geen kans krijgen. in de avonduren. Wethouder BAKKER gaf echter de verzekering, dat zulks vrijwel onmogelijk was. omdat de mensen nu eenmaal alleen in de laatste dagen van de week een bad wensen te nemen. De heer GOEDEE (Arb) sneed bij het begin van de vergadering de woning nood weer eens aan, maar ditmaal wil de hij toch een positief geluid horen vanachter de college-tafel. Naar aanlei ding van het Septemberrapport van het huisvestingsbureau wees spreker er op„ hoe het aantal urgente gevallen nog steeds toeneemt. Aan het einde van het derde kwartaal waren er 486 woningen in aanbouw. Deze trage vordering moet haar oorzaak vinden in een schaarste aan kapitaal, maar spreker merkte op, dat Haarlem nu toch geld heeft. Daar om wil iedereen wel eens weten, hoe nu de gang van zaken is. De heer Goe- dee informeerde, of er op korte termijn wat te verwachten was van de plannen, die nog onder handen zijn. Hij noemde d« 83 woningen aan de Planetenlaan. de 41 aan de Prins Bernhardlaan, de 10 woningen voor ouden van dagen aan de Madioenstraat en de 15 duplexwoningen aan de Roemer Visscherstraat. Spreker wilde daarom weten, wan neer er een begin met de uitvoering dier plannen zou wortjen gemaakt. Hij ver wachtte een direct antwoord van B. er. W. Uit het betoog dat wethouder Aenge- nent daarop hield, bleek, dat verschillen de plannen reeds lang op goedkeuring wachten, maar dat men het college van B. en W. geen gebrek aan activiteit mag verwijten. De heer Goedee bleek zulks ook niet van zins te zijn. maar hij moest constateren, dat die activiteit magep af steekt bii het resultaat. Hij zou daarom een hartig woordje willen zeggen over de gemeentelijke adviseurs, waartoe hij het college verlof vroeg dit te doen in een besloten vergadering. Dit verlof werd hem gegeven. De raad kon zich eenstemmig vereni gen met het voorstel van B. en W. om een lening van vüf millioen uit tc schrij ven onder Haarlems burgerij ten behoe ve van de woningbouw. Wethouder HAPPé kca zich daarover slechts ver heugen. Deze kwestie heeft het college reeds geruime tijd bezig gehouden, en aan spreker was de propaganda voor deze lening in handen gegeven. Van verschillende zijden zijn reeds blijken van instemming gekomen. De vooruit zichten mogen dan misschien niet tot zeer groot optimisme stemmen, maar toch wel tot vertrouwen. Het zal echter noodzakelijk zijn, dat velen ook de leden van de raad zich ook de grootst mogelijke persoonlijke inspanning ge troosten. Door middel van de Haarlem- Se pers wordt daartoe een gunstig kli maat geschapen, maar het beroep op par ticulieren en bedrijven zal persoonlijk moeten worden gedaan. Dan pas zal de ware burgerzin zich kunnen ontplooien. DP heer VAN DER GIESSEN (Arb.) bracht het kleuteronderwijs ter sprake en betreurde het, dat bij het huidige gebrek aan ruimte voor het onderwijs, de kleuter het kind van de rekening werd. Hij deed nog de suggestie, of het gebouw van de Hogeberg niet voor het kleuteronderwijs benut kon worden, maar wethouder GELUK verklaarde, dat bedoeld pand geen gemeente-eigen dom is. terwijl het tevens in staat van verval verkeert. Eventuele huur zou dus aanzienlijke kosten voor herstel met zich medebrengen. Overigens wees hij er op. dat het lager onderwijs nu een maal verplicht is en daarom voorrang moet genieten. De voorgestelde huurverlaging van Advertentie Bestel Uw TROUW-AUTO's. geheel nieuw, model 1950, 6-persoons. vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9 - TELEFOON 19992 Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs. GEBOREN: W. JansenLezer, z; P. P. van RoodeReinerie, z; J. C. Oos terhofWijers, z- E. van 't Hoender- daalGeeven, z; C. M. van der Velde Kuchler, d; M. M. SchaafsmaSinne- ma, d; D. van NoröenBoots, d: M. J. van RossumKoomen. d. ONDERTROUWD: 21 Nov.: H. G. Haanraadts en T. H. Buys; T. Apel doorn en H. de Vos; P. D. Sas en C. J. Kroon van Diest; J. S. Korfage en M. J. van den Raadt- G. M. Adams en P. A. van Vliet: A. van Velzen en H. Ve- nings; S. B. Konijnenburg en P. J. Flip- sen; A. M. Franssen en M. J. H. Ipen- burg: C. van Stenus en W. Spijkerman; M. A. Flipphi en J. Janssens: L. C. A. van Kuijk en M. J. Meester; G. Coops en W. A. van Veen; B. M. Nederpelt en C. T. Anpers- H. W. Duijff en J. Meijer: A. M. Hoes en A. C. S. Hendriks; J. de Vogel en G. C. van der Weijden; J. J. Wijdenes en C. J. Bleeker; C. J. Vonk en A. E. Stolwijk- L. Hensen en M. Glazemaker. GETROUWD: 21 Nov.: G. J. Zwetsloot en M. Sijm; B. Neuvel en M. C. A. Heemskerk: T. Wijker en A. M. C. Veldman- F Bijl en L. Glasz; H. Ger- rits en E. Rinkel; G. Zuiderveld en C. Prent; C. van der Stelt en E. M. van Putten; T. M. P. Hooij en A. C. M. Po- ve]; N. Laan en G. M. M. Vader; J. J. J. Bonarius en E. M. J. Wolff; A. P. Baljet en H. M. van Zoest; J. W. J. van den Broek en M. Kuindersma- J. Ver hoef en G. Sluijter; G. Biere eri H. Bar- wegen; J. C. van der Aar en J. W. Lan sen; F. Bonte en A. Weseldijk- W. W. van Brederode en H. Beenders; P. de Vries en H. O. Fleschenberg: J. Wenning en W. Klijn. OVERLEDEN: J. M. Kaufman, 8 u., Muiderslotweg; H. Oxsener, 52 j., Amp- xingstraat; C. J. Hofkes, 82 j., IJsel- straab H. Fonkert, 18 m.. Bomeostraat De heer SCHREURS (K.V.P.) maakte bezwaar tegen de toelichting van B. en W. op het voorstel tot onteigening van percelen grond in de omgeving van de Rollandslaan. In een bezwaarschrift werd namelijk stelling genomen tegen de financiële regeling van deze onteige ning. B. en W. meenden dat bezwaar schrift te mogen verwerpen, omdat de rechter t.z.t. bii het vaststellen van de geldelijke vergoeding toch rekening zal houden met de omstandigheden van de reclamant De heer Schreurs merkte echter op, dat sedert 1 Januari 1951 de minister van Wederopbouw de bevoegdheid heeft in te grijpen in de periode tus sen het overleg van partijen en de slotprocedure. Hij mag dan de prijs vastleggen en daar heeft de rechter zich maar aan te houden. Spreker achtte dit in strijd met de normen van een rechtsstaat en zou niet gaar ne zien, dat de raad medewerking verleende aan een maatregel, die een aanfluiting moet heten van de heilig ste traditie van het recht Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) ging een andere kant uit en maakte meer bezwaren tegen het project, dat op die grond moest verrijzen. Een vroeger plan zou. naar haar mening, woon ruimte bieden aan meer personen, ter wijl er niet zoveel cultuurgrond verloren zou gaan. De heer MENSING (Arb.) nutte uit zijn juridisch arsenaal om te bewijzen, dat de heer Schreurs zijn mening op verkeerde grond baseerde en dat de laatste maatregel volkomen juist was. Wethouder' ANGENENT woog beide meningen voorzichtig tegen elkaar af en moest tenslotte tot de conclusie komen, dat er aan de toelichting van B. en W niet getornd hoefde te worden. Ten aanzien van de opmerking van mevr. Scheltema toonde hij aan de hand der cijfers aan. dat het nieuwe plan aan 80 mensen meer woonruimte bood dan het oude. Over de juridische kant van deze kwestie werd nog gedebatteerd en de heer Schreurs kwam met het voorstel om dit punt aan te houden, waardoor opnieuw overleg met de betrokkene zou worden gevoerd. Het college wilde daar niet aan en zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel tenslotte goedgekeurd met dien verstande, dat de heer Schreurs geacht werd tegengestemd te hebben. Het perceel Tulpenstraat 6a veroor zaakte een levendige discussie, omdat de eigenaar in beroep was gekomen tegen het bevel om voorzieningen te treffen in bedoeld huis. De heef FIBBE (V.V.D.) verklaarde, dat de eigenaar het slachtoffer was geworden van de bewoners. Dat het plafond in orde ge bracht werd en oe lekkages werden hersteld, vond hii echter billijk De heer OTTOLINI (K.V.P.) noemde het huis het beste van de Tuloenstraat en de heer VAN VELSEN (K.V.P.) wees er op. dat men de eigenaar op zijn plicht had moeten wijzen in 1946, toen er ook voor deze gevallen nog een oor logsschaderegeling bestond. Nu is ech ter de huidige toestand door de over heid min of meer gesanctionneerd. Naar zijn mening moesten B. en W er buiten blijven Verschillende andere raadsle den bleken het daarmede weer niet eens te zijn en een stemming wees uit, dat de raad met 28 tegen 8 stemmen accoord ging met het voorstel van B. en W. Vervolgens behandelde de raad het voorstel om een crediet van f 38.615. (en niet zoals eerst werd opgegeven f 32.000.te verlenen voor het geschikt maken van perceel Smedestraat lib. ten behoeve van de politie, waarvoor per ceel Nassauplein 1 ontruimd kon worden en voldaan kan worden aan de verlan gens van de eigenaresse, de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad". Het perceel zal uiterlijk 1 Maart 1952 ontruimd zijn. „De Spaarnestad" draagt 15000.in de kosten bij en zal de verwarming op het Nassauplein hervatten, waardoor een crediet van f4500.— niet meer nodig is. Wij gaven de inhoud van de transactie onlangs uitvoerig weer. De heer WENSINK (C.H.) verheugde zich over de oplossing waardoor het drukkersbedrijf ruimte krijgt maar be treurde het dat daardoor woonruimte vervalt omdat de bewoners van Smede straat 11b. de huur opgezegd krijgen P« 1 December. Hij wees op een achtèr het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht gelegen tuin en vroeg of daar geen ba rakken geplaatst kunnen worden. De heer ALBRECHT (PvdA) vond de oplossing niet prettig voor de gemeen te. Er moet f33.000 uitgegeven worden voor een slechtere behuizing van de po litie. Het was hem opgevallen dat nu in eens centrale verwarming op het Nas sauplein geleverd kan worden, zodat de technische bezwaren blijkbaar niet zwaar golden. Hier is dus volgens spr. sprake van een gedwongen oplossing. De Jteer SCHIPPERS (KVP) stak zijn volledige instemming met het voorstel niet onder stoelen of banken. Inderdaad is de oplossing lang niet ideaal maar dat is in de huidige omstandigheden ook niet mogelijk. Een nieuw hoofdbureau kan deze pas geven. De opmerking van de heer Albrecht over de verwarming vindt haar oorzaak ih een niet volledige redi- gering van het raadsstuk. Er had bijge voegd moeten worden „nadat technische voorzieningen zijn aangebracht die De Spaarnestad eveneens betaalt. De VOORZITTER erkende, dat de op lossing duur is, maar noemde haar toch de beste in de gegeven omstandigheden. Er staan echter ook winstposten tegen over Aan telefoonkosten kan f2500 per jaar bespaard worden en tegenover een niet uit te geven huur van f2200.— per jaar staat een zeer kleine te derven huur van Smedestraat 11b. De gemeente gaat er op achteruit, maar Haarlem moest dit doen. niet uit dwang door een geweigerde verwarming maar uit oen oogpunt van rechtsgevoel. De Spaarne stad kan het pand inderdaad niet langer missen. Ik ben met deze kwestie nu al bezig van midden 1948 af, verzuchtte de voor zitter. Er is In onze stad zowel een te kort aan woningen als aan bedrijfsruim te. ging spr. voort en in dit geval woog het belang van een zeer belangrijke in dustrie het zwaarst. De bewoners Tan Smedestraat 11b. zullen een ander huis moeten krijgen. De mogelijkheden met liet gebouw van Bouw. en Woningtoe zicht hebben de aandacht van het c0'" lege. Men moet niet vergeten, dat He Spaarnestad z,ich ten aanzien van per ceel Nassauplein 3 alle rechten heeft voorbehouden, zodat ook dit eerlang ontruimd zal moeten worden. De raad zal dan echter veel meer geld moeten voteren. Het voorstel werd aangenomen met dc stemmen van de communisten tegen. De vragen van de heer Proper betref fende de bedrijfszekerheid bij de Che mische Industrie Rids zullen in de vol gende vergadering beantwoorden, daar het onderzoek nog niet beëindigd is. De raad verenigde zich met het voor stel om een onderhandse lening aan te gaan van f 150.000, het crediet van f 24.850 voor de bouw van een pompen- kamer bij de watertoren werd toege staan en ook de verhoging van de bij zondere toeslag en van de kindertoelage aan gepensionneerden kreeg haar be slag. Het op de begroting beschikbaar- gestelde bedrag van f 9600 voor de aan schaffing van verkeersborden enz. werd verhoogd met!'f7600, voor het leggen van een hoogspanningskabel van de Parklaan naar de Noorderschoolsteeg werd f31.600 uitgetrokken, het crediet van f 15.300 voor het bouwen van een garage voor de politie werd met f 1.376 verhoogd en in de restauratie van het hofje „De Bakenesserkamer" werd met 20% van de kosten tot een maximum van f5.100 bijgedragen. De raad ging tenslotte in besloten zitting. BIOSCOPEN Rembrandt: Aan de Rivièra, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costello op de universiteit, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwenkooi, 18 j. 2, 4,15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Tokio Joe, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Tarzan en de amazones. 18 j. 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Domonis" en „Pas op Je zenuwen", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 22 November Concertgebouw: Koor Kath. Haarlem m. m.v. H.O.V. èn o.l.v. Albert de Klerk, 8 u. Stadsschouwburg: Rederijkerskamer Alb. Thijm met „Het hoedje van Marius". 8 uur. Voor de Haarlemse economische poli tierechter stond gisteren de negen en veertigjarige Pool J. J. terecht, procu ratiehouder van een exportbedrijf. De man had exportvergunningen aange vraagd voor bepaalde landen, maar de goederen kwamen meer dan eens in een ander land terecht. Zo wilde hii vol gens de aanvrage 60.000 kilo kaas, 21.000 kilo boter en 98.000 kilo gecon denseerde melk uitvoeren naar Egypte en Israël, maar de producten kwamen terecht in België. Duizenden kilo's kaas en bloembollen moesten zgn, naar Bar bados, maar Venezuela mocht ze ont vangen. Een geschenken-zending naar Israël verdween eveneens in België. Al deze manipulaties brachten J. het nodige voordeel, maar berokkende de deviezenpot een schadepost. Uitvoerig werd daar gisteren ter zitting over ge discussieerd en de Officier verklaarde in zijn requisitoir, dat hij in ieder geval bewezen achtte, dat J. goederen uitge voerd had naar landen, waarvoor hij geen vergunning bezat. Hij eiste een gevangenisstraf van vijf maanden en 5.000.boete en de politierechter sloot zich daarbij in zoverre aan. dat hij de geldboete verlaagde tot 1000. Dirigent Piet Halsema bracht met zijn amateur-orkest „Haerlem" wederom een belangrijk programma. Als orkestwer ken speelde ..Haerlem" ditmaal niet min der dan Beethoven's Tweede Sympho- nie en ook de alhier reeds békende „Kuh- nau-variaties" van Hendrik Andriessen. Bovendien vervulde het orkest de bege leiding van Grieg's piano-concert, voor gedragen door een onzer beste Neder landse solo-pianisten Georg van Re- nesse. Andriessen's „Variaties" zijn uitslui tend voor strijkinstrumenten geschreven en daar de strijkersgroep in Haerlem" niet alleen goed en evenredig bezet, maar tevens technisch en muzikaal het meest ontwikkeld is, kon men er een voor een amateur-orkest behoorlijke uitvoering van verwachten. De vertolking was vanzelfsprekend in de Variaties beter dan in de moeilijke fuga. Niet alles sloot in dit contrapunti- sche slotdeel even correct. Het klankvo lume had hierin tevens transparanter kunnen zijn. Ook voor de minder be werkte variaties had een dergelijk vo- Advertentie ANEGANG 14 - TELEF. 11963 onze specialiteit. De jeugd-rijvereniging „Fit" heeft Woensdagmiddag haar eerste dressuur wedstrijd van dit seizoen in de Duin manege gehouden. In verband met het grote aantal deelnemers werd er in drie klassen gereden. In klasse A rijden voor Juniores zegevierde Irene Wune- berg op Petit Gris. In klasse B reed Greetje Baay zeer netjes de grote Jebal- da voor in een lichte dresseur proef. In klasse C was de proef wat moeilijker en hier werd Bob Streefkerk no. 1 met Petit Gris, met een half punt verschil gevolgd door Marijke van Tetering met Bellacose. Naina Iburg reed hors con cours haar nieuwe volbloed Missive net jes voor. Dat er keurig werd gereden bewijst wel het geringe puntenverschil bij de uitslag, die luidt als volgt: Klasse A: 1. Irene Wuneberg op Petit Gris, 28 punten, 2. Ankie Schönthaler op Bellacose, 27 pnt.; 3. Peter Vermeulen op Don Pedro, 26)4 pnt.; E. V. Klaartje van Tienhoven op Rusty, 26 pnt. Klasse B: 1. Greetje Baay op Jebalda. 97 pnt.; 2. Rudi Wuneberg op Petit Gris 96 pnt.; 3. Ineke Baay op Kiddy. 86 pnt.; E.V. Ineke Piller op Carmelita 84 pnt. en Tony Duiker op Bellacose 84 pnt. Klasse C: 1. Bob Streefkerk met Petit Gris 91 pnt.; 2. Marijke van Tetering op Bellacose 90K pnt.; 3. Carli Heyn op N.N. 87 pnt lume beter geweest, want de klank wordt in het forte-spel spoedig te donker. De „Tweede" stelt, al is ze ondanks emge vernieuwingen (meer afwisseling in klankcombinaties, de vervanging van het Menuet door een Scherzo e.a.) nog in de Haydn-Mozart-stijl geschreven, hogere eisen, niet alleen aan de strij kers, doch ook aan de bespelers van houten en koperen blaasinstrumenten. Dit niet het minst in de hoekdelen. De middendelen: Larghetto en Scherzo (iets te behoedzaam van tempo) voldeden het meest, al waren de klankverhoudingen niet altijd precies afgewogen. De enke le lichte onzuiverheden moeten we wel licht aan de grote stijging van de zaal- temperatuur toeschrijven. Wanneer de Allegri niet geheel aan de verwachtingen beantwoordden, lag dit aan het soms nogal vlakke spel. Niet altijd sprak het spel sterk innerlijk aan. Grieg's concert „ligt" een pianist als Van Renesse bijzonder goed. Hij schiep dan ook in het Adagio een echt roman tische sfeer en het Noorse karakter van de thema's werd duidelijke geaccen tueerd. Wij hadden echter gaarne gezien, dat Van Renesse het „marcato binnen engere grenzen gehouden en de tempi, daar waar het is voorgeschreven, iets minder opgedreven had. Het orkest kwam door Van Renesse's opvatting in de ver leiding het klankvolume in ruime mate te vergroten, met het gevolg een minder nobele toonvorming en de vluggere tempi werden wel direct overgenomen, doch alles bleef niet zo uiterst correct slui tend. Op zichzelf genomen was het spel van de solist natuurlijk volkomen verant woord, maar „Haerlem" is nu eenmaal een amateurs -orkest, waarvan men ten enenmale geen vak werk mag ver wachten. Grote belangstelling en voldoening van de zijde der kunstminners. OL. KOOP Onder leiding van Marinus Adam geeft de H.O.V. op Dinsdag 27 November het 4e concert serie D, dat zal worden ge opend met de Ouverture „Elzenkoning" van de Belgische componist Peter Benoit. Hierna zal de solist van deze avond, de violist Herman Krebbers, met orkest het Vioolconcert van Mendelssohn vertolken. Het programma na de pauze vermeldt tenslotte de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. In een huis aan de Herensingel brak gistéravond om ongeveer half negen brand uit, die ontdekt werd door een passerende politieman. Een 6-jarig meis je bleek tijdens afwezigheid van de ouders met lucifers in bed gespeeld te hebben, waardoor een deken en een kussen vlam hadden gevat. Het smeu lende beddegoed werd op de binnen plaats geworpen en met emmers water geblust. Het kind kwam er zonder brandwonden af. Advertentie Na perse stad rijn. een een 5; af lui? postz. De r dan 4 konii Zitter Wel b Voor bohoo: het p door B- en W. hebben het bedrijf van Openbare Werken machtiging gegeven om de plannen, die destijds reeds voor de Waarderpolder waren ontworpen, tot uitvoering te brengen. Zo zullen dus binnen afzienbare tijd het beruchte bruggetje en het eerste deel van de Waarderweg verdwijnen, terwijl de Nij- verheidsweg zal worden doorgetrokken tot op de Oude Weg. Met een bocht geeft de Nijverheidsweg in het Noor den dan weer aansluiting op de Waar derweg. De rederijkers van „Alberdingk Thijm" hebben het befaamde „hoedje van Marius" eens een goede beurt ge geven en het als fonkelnieuw hun do nateurs gepresenteerd. Dat hebben zij gisteravond in de Stadsschouwburg met veel enthousiasme gedaan en de toe schouwers hebben het hoedje gewo gen enniet te licht bevonden. Het verhaal van een op en top zaken man en voorbeeldig huisvader, die van zijn vrouw en dochters alleen medewer king heeft in het uitgeven van geld, is niet nieuw, evenmin als de verwikke lingen, die daaruit plegen voort te ko men. Maar hier maakt men dan toch kennis met een levenswijze en sympa thieke schoonmoeder, die onbewust door haar optreden op de achtergrond de ve le moeilijkheden naar een happy end voert. Dat de vader zelf. omringd door zijn twee zoons en een schoonzoon, goe dé humor blijkt te verstaan, draagt er toe bij, dat „Het hoedje van Marius" als een comedie begint en eindigt. Joop Kruyver ontpopte zich als een voortreffelijk zakenman, toonde zich een ware pater familias en liet zich niet van zijn stuk brengen wanneer zijn vrouw (i.e. Mies NielenVlekke) in het begin wel eens een steek liet vallen. Jeanne KruyverRubeling sloeg zieh als Doortje er pittig doorheen, Johan van Zwieten gaf de luchtigheid het volle pond en Miep Duitsv. d. Haak maakte van Rickey gelukkig geen al te senti menteel geval. Willy KreeftMassink was in haar grootmoederlijke rol min der excentriek dan in haar kleding en Henk Boeree maakte het zich niet al te lastig als Ferdinant. Tiny Hensen bracht een bescheiden dienstmeisje op de plan ken en Henk van Impelen had aan en kele minuten voldoende om zijn stu dentikoze kolder te spuien. Cleem Steg- gink tenslotte had uiteraard een dank bare rol, maar zijn creatie van de pud dingachtige, later manhaftige, Marius was toch wel zo voortreffelijk, dat het open doekje ruimschoots verdiend was. De vrienden van Thijm hebben zien kostelijk vermaakt en regisseur Ton van Otterloo mocht na afloop terecht delen in een langdurige ovatie. H De Haarlemse Kamer van Koophandel komt Magndag' 26 November 's avonds om acht uur in vergadering bijeen in het gebouw der Kamer op het Nassau plein. In een der zalen van het café-restau rant Brinkmann vond een vergadering plaats van de Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Resturantgeëmployeer- den „St. Antonius" afd. Haarlem. De bondsvoorzitter Van Bijsterveld gaf een beschouwing over de huidige regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden waarbij hij constateerde, dat deze rege ling voor het personeel werkzaam op vaste lonen vrij goed was terwijl er anderzijds van het personeel werkzaam op bedieningsgeld nogal wat moeilijk heden naar voren kwamen, het gehele land door. Voorzitter gaf een uiteenzet ting hoe de regeling tot stand kwam. waarbij hij stilstond bij het vraagteken „inclusief of exclusief". Dit, omdat de garantiebedragen veel lager gesteld werden als naar verhouding de vaste lonen. En dit is geschied omdat de ondernemer van mening was en is, dat er altijd nog overtip betaald wordt. Daarom is het in feite ook niet juist dat sommige ondernemers nu inclusief be rekenen. Er waren een aantal punten in de regeling waarover de voorzitter zou willen spreken. Een ongetwijfeld zeer belangrijk feit is de verkregen zekerheid bij de garantie van het inkomen, maar hij wilde gaarne de mening van de ver gadering vernemen. De vergadering rierop dus het woord verkrijgend, had velerlei klachten. Al lereerst ten aanzien van de werktijden waarvoor men om een scherper toezicht vroeg. Er waren hier en daar overtre dingen. Verder vroeg men. hoe het ge steld was met de vacantietoelagen en de uitbetaling, dit liet wel te wensen over. Er zijn werkgevers die zich van de loongarantie niet veel aantrekken; is het mogelijk om ook hier eens een scherper toezicht te doen plaatsvinden, zo werd gevraagd. Lang werd stilge staan bij het geval „inclusief of exclu sief". Onderstrepend de dubbelslachtig heid kon men voor dat in- of exclusief niet veel bewondering opbrengen. Ge constateerd werd dat het garantiebedrag te laag gesteld was en aan het slot der bespreking verenigde de vergadering zich met een voorstel Akersloot om te trachten een vast loon te verkrijgen met provisie van de omzet. De voorzitter beantwoordde de ver schillende vragenstellers waarbij hij zich gaarne bereid verklaarde de verschillen de gemaakte opmerkingen en voorstellen ter bespreking in het hoofdbestuur mede te willen nemen. Voordat gisteravond in het Bisschop pelijk Museum de heer J. Bresser, lid van de Lectuur, en Redactiecommissie van de Katholieke jeugdraad, een cau serie hield over jeugdlectuur, werd het feit gememoreerd, dat 30 jaar geleden in Haarlem de R.K. Leeszaal geopend werd. Het aantal leden van deze Katho lieke instelling is groot, maar de finan ciële toestand is zeer slecht. Dikwijls is bet niet mogelijk uitgaven te doen, die noodzakelijk zijn. Met nadruk werd nog eens gewezen op de circulaire, die de leden thuis gestuurd hebben gekre gen en waarin gevraagd wordt om extra-steun. De spreker van deze avond vertelde het een en ander over de geschiedenis van het jeugdboek en greep daarbij terug naar de 18e en de 19e eeuw, toen de inhoud van jeugdboeken een melan cholieke sfeer ademde. Gelukkig is daarvan op )§et ogenblik geen sprake meer. Het probleem van de jeugdlectuur staat in ons land in het middelpunt der belangstelling. Het lezen van een boek is voor het kind belangrijk. Men moet van de kinderen lezers maken.' Van groot belang is daarom ook een goede lectuurvoorziening. De jeugdlectuur verkeert thans echter in een misère. Enerzijds is er een gebrek aan goede jeugdboeken en anderzijds moedigen de ouders de kinderen niet voldoende aan Advertentie Leden van de Ver. v. d. Effectenhandel Gevestigd 1903 Herengracht 357 Amsterdam Telefoon 37750 32782 Zemlèn op aanvraag gratis Beurs- overzicht, alsmede regelmatige aan- en verkoopadviezen. om te lezen. Er worden in ons land 600 a 700 jeugdboeken per jaar afgeleverd, maar het was beter, dat het aantal wat minder was en beter van inhoud. Er is n.l. maar weinig jeugdlectuur, dat de toets der critiek kan doorstaan. Bedroe vend is het feit, dat de Katholieke jeugdboeken zeer ten achter zijn ge bleven. De eisen, waaraan een boek moet vol doen, zodanig dat het de jeugd trekt, zijn velerlei. Het moet niet strijdig zijn met zeden en godsdienst. De inhoud moet boeien en de humor mag zeker niet ontbreken. De lectuur moet op psychologisch verantwoorde wijze ont wikkelend werken en een opvoedende waarde hebben. Verder is de typografi sche en illustratieve verzorging een punt. dat zeer veel aandacht verdient. Het boek moet voor het kind een andere wereld openen. Een kinderachtig ver haal schrikt het kind af. Alle femelarij zij aan het boek voor de jeugd vreemd! Het onderwijs kan een belangrijke rol spelen hij de lectuurvoorziening, maar men moet de vorming en de smaak van het kind in acht nemen bi) dc keuze van een boek. Het gaat niet aan zo maar lukraak een boek te kopen. Van Katho lieke zijde wordt een behoorlijke voor lichting gegeven over wat er op de markt is. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TEL. 14924 Verkoop en reparatie-inrichting Andere praetiscbe geschenken: Gillette apparaten in prijzen van f 1.- tot f 20.-. Dispensers met 20 Blauwe Gillette mesjes ook ioa verkrijgbaar 4 f S.*. De zaak tegen de 49-jarige schoon maker C. S. werd vanmorgen door de Haarlemse rechtbank voor nader on derzoek verwezen naar de rechter-com- missaris. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden drie maanden. S. werd beschuldigd van diefstal van een bankbiljet van honderd gulden uit het gebouw van de Zandvoortse Golf club. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen een Amsterdammer wegens diefstal van oud koper conform de eis. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie een jaar jeugdgevangenis. Eén jaar met aftrek en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering luidde de eis van de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank, mr. Van den Burg, vanmorger. tegen de 23-jarige mode-ontwerper W. v. d. W, uit Amsterdam. W. was op de vijfde Juni van dit jaar naar een jachthaven te Aalsmeer ge gaan. Aan een der steigers lag een B.M.- zeilboot. W. tuigde het zeilschip op en voer er mee de haven uit. Zijn einddoel was een scheepswerf waar hij de BM. voor vijfhonderd gulden verkocht. Uit een over deze verdachte ingewon nen rapport bleek dat W. als verminderd toerekeningsvatbaar beschouwd moet worden en dat er in de toekomst te vre zen is, dat hij zich meer aan strafbare feiten zal schuldig maken. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. In Stoop's bad werd gisteravond de tweede ontmoeting van de ^winter zwemcompetitie kring Haarlem Konink lijke Nederlandse Zwembofld verzwom- men. De uitslagen zijn: 50 meter rugslag jongens J. Besijn, HPC, 39.1 sec.; R. Prins, HPC, 40,4 sec.; E. de Wit, Haarlem, 40,8 sec. 50 meter vrije slag dames; Margot Marsman HVGB, 32 sec.; fllly Holsken, Haarlem, 32 6 sec»; Jenny van Waard, DWR, 33 sec. 100 meter schoolslag heron nieuwelin gen: W. Vosman, HVGB, i min. 26 sec.; F. Dijkstra. HPC, 1 min. 30,8 sec.; R- Andriesse, HVGB, 1 min. 32 sec. 100 m. schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR, 1 min. 28,6 sec.; Paula van Brug gen, DWT, 1 min. 37,8 sec.; Otto Proper, Haarlem, 1 min. 38 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette heren nieuwelingen: Haarlem 1 2 min. 36,4 sec.; HVGB 1 2 min. 37,2 sec Haarlem II 2 min. 42,6 sec.; HPC 1 2 min. 43,9 sec. De competitiestand is: Dames: De Watertrappers 765,3 pt.; Haarlem 773.9 punten; HVGB 784.5 pun ten; DWR 798,7 punten; HPc 820,2 pun ten. Meisjes: HVGB 132,2 punten; De Wa tertrappers 133.3 punten; Haarlem 136,9 punten; DWR 133,3 puntfl; HPC 150 punten. Heren, nieuwelingen: HVGB 757,2 punten; Haarlem 734 punten; HPC 804.6 punten; De Watertrappers 806,8 punten; DWR 843 punten, Jongens: HPC 245,4 punten; HVGB 253.3 punten; Haarlem 245,4 punten; De Watertrappers 266,8 punten; DWR 297,6 punten. In verband met de voorziening in de behoefte aan kasmiddelen hebben B. en W. van Zandvoort aan de raad enkele inlichtingen gegeven omtrent de kas- positie der gemeente. Doordat in 1951 nog f 1.000.000 aan vaste geldleningen a 3'A kon worden opgenomen, is de vlottende schuld der gemeente. voor zover die was aangegaan 1er dekking van kapitaalsuitgaven, vrijwel gecon solideerd Voor de wederopbouw deed de ge meente belangrijke uitgaven, waarvan nog niet vaststaat in welke mate deze door het rijk worden vergoed; de voor schotregeling is terzake onbevredigend, doch een verzoek om uitkering van ho gere voorschotten had nog geen resul taat. De wederopbouwuitgaven (voor openbare werken e.d.) beliepen rond f 1.600.000, waarvoor rond f 500.000 aan voorschot werd ontvangen. De gemeen te financiert dus voorlopig rond f 1.100.000 aan wederopbouwkosten De gronden, 'gelégën in het wederopbouw- gebied zijn ten name der gemeente ont eigend. De gemeente wordt belast met de rente, verschuldigd voor de onteige ningsvergoedingen, alsmede voor de hoofdsom daarvan, als toewijzing van grond plaatsvindt, of ontheffing van de bestedingsplicht wordt verleend (tot dusver in totaal rond f 1.200.000). Hier tegenover ontvangt de gemeente de op brengst van de aan herbouwers overge dragen gronden (tot dusver ontvangen rond f 140.000). Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Gillette 53 Advertentie In verband met deze cijfers en de uit andere hoofde voor te schieten bedra gen is het wenselijk, dat voor 1952 wordt gerekend op een maximaal op te nemen bedrag aan vlottende middelen van drie millioen gulden. Omdat het niet zeker is of en in welke mate dit bedrag als kasgeldlening kan worden opgenomen, moet tegelijkertijd de mogelijkheid openstaan tot een ge lijk bedrag gelden op te nemen in re kening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Hoewel B. en W. voorstellen om zo wel voor kasgeldleningen als voor het opnemen van gelden in rekening-courant een maximum bedrag van f 3.000.000 te stellen, zal in de practijk door beide financieringsmogelijkheden tezamen niet meer dan f 3.000.000 worden opge nomen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2