Tweede Kamer keurt begroting van Buitenlandse Zaken goed Gancia EHC DE NOQBMAN: De>loek van ket*g<J4td i i Geen atoombommen op Noord-Korea Ud/vaTt uTt b iiiMöta Uil Mr. Stikkw- gang naar San Francisco is zwaar geweest Vier ponten bij Velsen in 1952 Géén doelen aanwezigdie het gebruik zouden wettigen Zwendelaar in arrest Bewaking van het Kanaal Turnrubriek tot morgen uitgesteld Voor dreiging uit Oosten macht tegenover macht DREIGENDE REVOLUTIE IN GORTUPAL? Mr. Teulings benoemd Katholieke arbeiders- internationale Met IVOROL: elke tand een brillant! pU/V Virginia Turnwedstrijd tussen NCFen R.K. Frankrijk Amerikaanse fabriek in Vlaar dingen - DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 KIPLEKKER! tH Auis/ A" li' V\ GENERAAL HOYT VANDENBERG VERKLaTrT: Tot minister van Binnenl. Zaken ad int. Kon. Bond van Steen- en Offset-drukkerijen Alleenwonende landbouwers meest zijn slachtoffers Ook Nederland in Kanaalcommando Nederlander te Djakarta in hechtenis mm Bovendien-' Proef de goudgele ^aiiu.JThar' DOBBELMANN... lekker man! DOOR ALEXANDRA ORME VERTALING» FRaNS van OLDENBURG ERMKB Op 30 December te Maastricht HHIJC VERLIEST VAN DE IJSVOGELS: 3—2 Maar onder protest R.K. Sportcentrum in oprichting te Echt WEER AANBOD VOOR LENSTRA OLYMPISCHE DAG 22 MEI Huisvesting gerepatrieerden AlS V TO«lt dat 't sstr is Vw maag op OBtbrudoB staat - 11 Wijf 1 opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk verfrissende fAUlfNA Bij de Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraadsla ging over de begroting van Buitenlandse Zaken heeft minister Stikker de in eer ste termijn gemaakte opmerkingen beantwoord. Hij zei o.a. gaarne toe te geven, dat bij de volgende kabinetsfor matie grondig herzien zal moeten wor den, hoe de minister zijn taak moet ver vullen. Z.i. is het nodig, dat alle draden van het beleid in één hand samenkomen. Gezien de vele conferenties, welke bij moet bijwonen, dient er voor gewaakt te worden, dat de inspanning, welke bij gaarne opbrengt, geen overspanning wordt. Spr. zei het noodzakelijk te vinden, dat volgend jaar een oplossing wordt gevonden voor de financiële aanslag op de bewindsman. Z.i. is het uitgesloten de buitenlandse politiek te doen voeren door een vak minister, die niet op de hoogte is van de binnenlandse politiek. De ontstellende toespitsing der verhoudingen tussen Oost en West trekt thans het meest de aandacht. De reis van de minister-pre sident naar de Verenigde Staten betreft een onofficieel bezoek. Naar aanleiding van berichten in de „New York Times" over voor stellen van de Australische minister Casey zei spr., dat deze niet door hem met de minister zijn bespro ken. Wèl is er een bespreking ge weest over allerlei internationale vraagstukken, waarbij ook de ver schillende standpunten ten aanzien van Nieuw-Guinea zijn ter sprake gekomen. Iets nieuws is daarbij niet aan de orde geweest. Naar sprekers oordeel is er alle reden om mede te werken aan de uitvoering der in het manifest der O.E.E.§. opge nomen punten. Inbreuken op geloofs vrijheid, waar dan ook, zijn naar 's mi nisters mening verwerpelijk. Interventie zou echter niet tot enig practisch resul taat leiden, omdat dit inmenging in binnenlandse aangelegenheden zou be tekenen. Minister Stikker zegde toe te zullen onderzoeken, hoe collectief op treden mogelijk en verantwoord zou zijn. Zijn gang naar San Francisco in verband met het vredesverdrag met Japan is zéér zwaar geweest. Er moet steeds naar gestreefd wor den, dat de Europese eenheid waarlijk geheel Europa omvat, met inbegrip van Engeland. Engeland en Scandina vië moeten zoveel mogelijk In de integratie worden betrokken. Op den duur zal een supranationaal orgaan voor politieke gezagsvorming wel no dig zijn, doch op het ogenblik lijkt dit de minister praematuur. Voor spr. staat het vast, dat het Westen zich hechter zal aaneensluiten, afgezien van de vraag of Engeland meedoet en terwijl het nog geenszins zeker is, dat de plannen tot vorming van een Euro pees leger voortgang hebben. Wat op de conferentie voor de Euro pese defensiegemeenschap wordt nage streefd is méér dan een coalitieleger. In deze gemeenschap zal de nationale de fensie opgaan in een internationale verdediging. Er zal geleidelijk te werk moeten worden gegaan met de integra tie in Atlantisch verband. Na de tot standkoming van de Europese defensie gemeenschap hebben we geen eigen troepen meer, met een enkele uitzon dering. Wie heeft de beschikking over de troepen? Dit is een der meest fun damentele punten der Grondwet. Overdracht van de bevoegdheid is in strijd met de Grondwet en kan niet geschieden zonder Grondwetswijziging Gezien ook de positie in andere landen zouden er jaren verlopen voor er een oplossing is. Daarvoor ontbreekt de tijd Voorlopig moet het verdere ver loop der onderhandelingen worden af gewacht Over de besprekingen inzake de de fensiegemeenschap zei de minister geen mededelingen te mogen doen. Het vaste voornemen bestaat een werkzaam aan deel te nemen in de arbeid der commis- Advertentie Ondanks storm en regen, mits er steeds Aspirin bij de hand is om 'n gevatte kou bi| de- eerste symptomen ie onderdrukken. Lel •chter op het Bayer» kruis het symbool va» van vertrouwen. Advertentie Naar wij van de koning van Gortupal persoonlijk vernamen zou in de hoofd stad van het land een revolutie gaande zijn. He koning had dit vernomen uit een gesprek tussen de keukenmeid en een koksjongen dat hij ongemerkt kon afluisteren toen hij onder zijn troon postzegels in zijn album zat te plakken. De revolutie moet dit keer erger zijn dan de vorige keren. Reden waarom de koning maar vast op zijn paard is gaan zitten. Letterlijk zei de vorst: ,.Ik heb Wel begrepen dat revolutie iets is waar voor een verstandig vorst op de loop behoort te gaan. Als de revolutie naar het paleis komt, kan ik er meteen van door gaan". (Dit bericht werd opgesteld n.a.v. een passage voorkomend In „Knik kertje Uk" verhaal van Daan Zon derland; prijs gebonden f3.90; ver krijgbaar In de boekhandel en bij N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam) Advertentie sie inzake het Europese leger. Zolang de collectieve veiligheid niet is verzekerd, is de N.A.T.O. het regionale middel voor zelfverdediging om de intenties van San Francisco te dienen. Volgens het Atlan tisch Pact is uiteindelijk ieder land ver antwoordelijk voor zijn aandeel in de verdediging en de uitvoering er van. Er moet echter niet op worden aangedron gen verder te gaan dan ook financieel en economisch gezien verantwoord is. De begroting is hierna goedgekeurd z.h.s., met aantekening, dat de C.P.N geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. Vervolgens kwamen de begrotingen van Oorlog en van Marine aan de orde. De heer Fens (K.V.P.) betoogde, dat de dreiging uit het Oosten helaas slechts is af te wenden door macht tegenover macht te stellen. Hij vroeg welke maatregelen worden getroffen om de gebruikers van het materiaal te brengen tot een juist en zuinig gebruik van dat materiaal. Hü vroeg o.a.,. waarom de samenwer king op militair gebied, zoals die be staat met de Benelux-Ianden, niet verder is uitgebreid tot de landen der Westerse Unie. Inschakeling van West- Duitsland in de Westerse defensie acht sprekers fractie noodzakelijk. Opmerkend, dat er een lacune dreigt tussen regering en industrie, zei spr., dat voorzieningen gewenst zijn opdat industrie en bouwnijverheid weten waar zij haar offertes moeten maken. Spr. be treurde het. dat nog geen bevredigend resultaat is bereikt met de werving voor de Nationale Reserve. In de avondvergadering heeft de heer Roosjen (A.R.) zijn instemming met 's ministers beleid betuigd. Inschakeling van West-Duitsland zou toe te juichen zijn, maar allereerst moet het prograih- ma worden afgewerkt. De heer Mol (K.V.P.besprak de mili taire geneeskundige dienst en vroeg zich af of er veel animo zal bestaan voor een verbintenis als men weet, dat op een verzoek om ontslag afwijzend beschikt zal worden. Hij bepleitte de belangen van buitengewoon dienstplichtige artsen. Voorts besprak hij de rechtspositie de- vrouwelijke militairen, aandringend od een zodanige regeling, dat men de be schikking kan hebben over een op be hoorlijk hoog peil staand korps. Ten aanzien van het hospitaalprobleem dient de minister z.i. voorzichtig en tegelijk toch voortvarend te zijn. Hij wilde twee nieuwe hospitalen, één beneden de rivieren en één in de vesting Ijolland. De heer Fokkema (A.R.) gaf te ken nen, dat de kwestie van het oefenen op Zondag hem hoog zit. Hij wilde een verlofregeling, die het reizen op Zondag voorkomt. Om half twaalf is de vergadering ver daagd tot heden, Donderdag-middag drie uur. De Rijkswaterstaat heeft deze zomer het wegverkeer een goede diénst bewe zen door bij Velsen een viertal ponten te doen varen. Van de Rijkswaterstaat zou het slechts mogelijk zijn met vier ponten te varen, door het revisie- en dokprogramma der ponten té onderbre ken en al het beschikbare materiaal te gebruiken. Momenteel varen dan ook slechts drie ponten. Reeds thans, zo verneemt de A.N.W.B., neemt Rijkswaterstaat maatregelen om ook in de zomeö van 1952 over een pont méér te besch kken, zodat daarna het ge hele jaar door met vier ponten kan worden gevaren. •Sr Ut, ut U\ i Generaal Hoyt Vanden berg, de stafchef van de Amerikaanse luchtstrijd krachten, heeft gisteren te Washington op een persconferentie gezegd, dat er in Noord-Korea géén doelen zijn, die het gebruik wettigen van de atoom bommen, waarover de Verenigde Staten op het ogenblik beschikken. Een dergelijke tactiek was naar zijn mening niet gerechtvaardigd, zolang men het in Korea met de „conventionele" wapens af kan. De generaal wees er op dat de „in Rusland vervaardigde" vliegtuigen van de Chinese luchtmacht de grote belem mering voor de Amerikanen vormen voor de beheersing van de lucht in Korea. Vandenberg verklaarde overigens dat elk besluit' omtrent het aanvallen van communistische bases in Mandsjoe- rije „een politieke beslissing is die ge nomen moet worden door de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de UNO". De Amerikaanse autoriteiten hebben tot nu toe afwijzend gestaan tegenover een dergelijke actie, omdat hierdoor het Koreaanse conflict tot een wereldoorlog zou kunnen uitgroeien. De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen op 21 November in totaal 100.176 man (15.152 gesneuvelden, 72.404 gewonden en 12.620 vermisten) aldus meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. 950 man meer dan de vorige week. (De totale verliezen der Ame rikanen in het eerste jaar van hun deelname aan de Tweede Wereldoor log bedroegen 59.000 gesneuvelden, wonden en vermisten). De Nederlandse kruiser Van Galen heeft gisteren deelgenomen aan het bom bardement van de kust van de Noord- Koreaanse havenplaats Hungnam, aldus werd gisteren bekend gemaakt. Een woordvoerder van de Zuid-Ko- reaanse regering heeft gisteren in een verklaring niet slechts de Noord-Ko- reanen en Chinezen beschuldigd van het begaan van wreedheden jegens Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen en burgers doch ook de Sovjet-Unie. Hij verwees in dit verband naar de be zetting van Noord-Korea door Sovjet troepen. Radio Pyongyang heeft gisteravond de verklaring der Verbondenen over wreed heden, die de Noordelijken ten aanzien van krijgsgevangenen zouden hebben begaan, nadrukkelijk tegengesproken. 32. De aanblik van de Noorman brengt Gnom in een staat van grenzeloze woede. „Dief!" raast de jongen met een vergeefse ruk aan zijn boeien, „vier moorden hebt gc op uw geweten en mijn goud wilt ge ook nog stelen. Ge hebt mij bedrogen, gij zij t een De knaap struikelt over zijn woorden. Eric's scherpe grijze ogen laten hem. geen seconde los en op het verweerde gelaat van de koning valt geen enkele ontroering te ontdekken. Gij schijnt te vergeten, dat ge tot de koning spreekt!" zegt hij ten laatste, „Dat is waar!" teemt een van de schavuiten die zich verkneukelen van plezier. „Foei, jongetje, moogt ge dat allemaal tégen een koning zeggen Als de bandieten met joelende schimpscheuten Eric met Gnom alleen laten, valt er een zware stilte. Gnom staart broedend voor zich uit. Ineens draait hij het hoofd weer naar Eric toe en opent de mond om opnieuw lucht te geven aan zijn redeloze verontwaardiging, doch voor hij iets kan zeggen, klinkt de stem van de Noor man scherp: „Zwiig, domkop! De vier gezanten van Gonor werden door hun eigen makker vermoord, door die vriend van u!" Eric legt een snijdende verachting in deze woorden. Met zijn ogen dwingt hij de knaap hem aan te zien en gaat dan voort: „Moord, uit gouddorst, jongeman! Goud.' GIJ meent, dat ge er de wereld mee aan uw voeten kunt brengen, dat gij er eer en roem en aanzien en alles mee kunt kopen en wat is er nu gebeurd7" De knaap neemt de vorst zwijgend op. „Dat goud," gaat Eric verder, „is een vloek! Ge ziet het nu zelf: Moord, hebzucht, geweld, alles door de gouddorstals slaaf van het goud, zult ge het niet oer brengen, jongmens!" De komst van een der bandieten verhindert hem verder te spreken. De kerel komt recht op Gnom toe en wijst op zijn getrokken zwaard. „Daarmee zal ik uw tong wat los maken, vriend!" Hij maakt een dreigende beweging met het glinsterende wapen. „Wiir is dat goud van u?" Gnom kijkt de rover onnozel aan en zegt: „Dat gaat u toch niet aan, heerHet is toeh mijn goud?" „Onschuldig als een lam, nietwaar?" zegt de rover grijnzend; dan komt er een kwaadaardige flikkering in zijn ogen en met een plotselinge ruk van zijn zwaard sist hij; „Komaan! Spreek op!" En als Gnom in zijn onschuldig zwijgen blijft volharden, laat de bandtet er dreigend op volgen: „Niet? Dan zullen we u tot spreken dwingenl" Bij K.B. van gisteren is de vice-minis ter-president en minister zonder porte feuille mr. F. G. C. J. m. Teulings be noemd tot minister van Binnenlandse Zaken ad interim. De in 1933 ontbonden katholieke ar beiders-internationale zal, naar het West-Duitse parlementslid Johannes Even van de C.D.U., gisteravond mee deelde, binnenkort opnieuw worden opgericht. Op een bijeenkomst van ka tholieke arbeiders in de buurt van Arnsberg zeide Even, dat afgevaardig den uit Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Zwitserland en West- Duitsland het op een onlangs te Bazel gehouden bijeenkomst over deze her oprichting eens zijn geworden, Naar wij vernemen heeft het H. M. de Koningin behaagd de Nederlandse Bond van Steen- en Offsetdrukkerijen en Foto-lithografische Inrichtingen het praedicaat Koninklijke te verlenen. Advertentie f (Van onze correspondent) De Rijkspolitie in Drente hééft de „huwelijksmakelaar" H. O. uit Grolloo gearresteerd wegens zwendel. Naar déze ontslagen opzichter van de Nederl. Hei de Maatschappij werd reeds lang gezocht, gezien zijn.practijken in vele plaatsen in Drente. De man maakte er zijn werk van om verschillende mensen aan een huishoud ster te helpen, waarvoor hij zich ruim liet betalen. De beloofde huishoudster kwam even wel in de meeste gevallen nimmer op dagen. Onder het mom van opzichter bij de Nederlandse Heide Mij huurde hij auto's, die hij betaalde met geld dat hij bij vooruitbetaling van de boeren ont ving. Speciaal wendde hij zich tot al leenwonende landbouwers, waarbij hij verwachtte dat zij zich bij een teleur stellende gang van zaken toch niet di rect tot de politie zouden wenden. Naar van welingelichte autoriteiten door A.P. te Rome wordt vernomen, zullen Frankrijk, België, Nederland en Denemarken tezamen met Engeland een z.g. Kanaal-commando gaan vor men om gemeenschappelijk het Engelse Kanaal en de Noordzee te bewaken. Dit nieuwe plan maakt deel uit van het Noord-Atlantisch Pact. Het Kanaal commando zal een onderdeel vormen van generaal Eisenhower's strijdkrach ten. Het commando zal geen grote oor logsschepen, zoals kruisers, tot zijn beschikking hebben. Zijn strijdmach ten zullen hoofdzakelijk bestaan uit mijnem egers, kustpatrouillevaartui- gen, motor-torpedoboten en wat vliegtuigen van de kustcommando's der vijf landen. Het Engelse Kanaal moet het commando te allen tijde vrij en bevaarbaar houden, zodat de geallieerde vrachtschepen en oorlogs vaartuigen gemakkelijk de grote ha vens aan beide zijden van het Kanaal kunnen bereiken en verlaten. De vijf landen zullen slechts kleine stukken van hun grondgebied bij het commando behoeven onder te brengen. Engeland b.v. alleen zijn meest Zuide lijke en ^uid-Oostelijke gebieden. Hier in bevinden zich vliegvelden. Frankrijk zijn Noordelijke provincies, en België, Nederland en Denemarken hun Weste lijke kusten. Woensdagavond is de Nederlander mr. H. D. Buurman in hechtenis genomen. Hij was werkzaam op het ministerie van verbindingen als adviseur bij de af deling luchtvaart. Advertentie wÉiÉiSM oeniet van vGtroufifhm DE RUSSEN KOMEN „Misschien wel," gal ik toe. terwijl ik De ordinaire dorpshonden zochten éen hem nog eens bekeek. „Maar ik heb goed plaatsje, hurkten neer in de hem niet om. O, ik heb bij tijden zo'n srfeeuw en begonnen geduldig aan de verdriet, wanneer ik aan mijn volk warme, pezige stukken vlees te kna- denk. En, Lida, weet je, ik heb een hele gen, welke uit de gehavende kop hingen, kilo suiker; als je soms een vrouw voor De koe, zoals gebruikelijk in die om- me. weet, diestandigheden, staarde enkel maar uit Ieder ogenblik kwam er een boer aan de beeneewjaew^ k ™et eG" de deur om een mes, een bijl of weer u'" Uilk„mg ,!an ujJ'erbazinS in wat anders te lenen, want de Russen no® onbenevelde ogen. waren vlak naast ons huisje een koe aan De deur ging open en wie kwam daar 't slachten. Hoewel het Russische leger binnen? Nicholas, onze vriendelijke, het enige is, dat ik van dichtbij ken, Jonge bandietenvriend, die eerst eens stel ik me toch voor, dat, als iemand terrein kwam verkennen en later vrijwilligers vroeg om een koe te slach- Fifi's armband redde Uit de handen van ten, er van de honderd Engelse of Ame- een paar andere bandieten. Achter hem rikaanse soldaten er maar twee of hoog- aan kwam een andere soldaat, een klein stens vijf zich voor dat karwei zouden kereltje met een vossengezicht, slim en melden. Maar vraag hetzelfde aan een lacherig, die heel nieuwsgierig om zich honderd Russen, en negentig, zo niet heen keek. negen-en-negentig, zullen spontaan hun „Kom binnen, vrienden! Kom binnen diensten aanbieden. En zo is het, wat er en ga zitten!" ook gevraagd wordt: als er een loods Hun komst veroorzaakte een hele op moet gebouwd worden, een wagen gere- winding. „Nicholas is op bezoek met een pareerd, een gewonde verbonden, een vriend. Samen van het Ensemble. Jullie ziek paard behandeld, altijd zijn er weten nog wel: vrienden van Victór- vrijwilligers te over. Geen Rus wil toe- Chaliopin en Alosha, die hun pistolen geven, dat er iets is, wat hij niet kan. afschoten in de kamer van de generaal." Of zij de onder militairen gebruikelij- We waren echt blij hen te zien, maar ke weg volgden om een koe te slachten. t°en Hongaren ontdekten, dat noch weet ik niet, maar verschillende Russen Nicholas noch zijn vriend Fedia het vielen het ongelukkige dier tegelijk aan. flauwste idee hadden van wat er aan Toen riepen ze de boeren om te helpen, bet front gebeurde, verloren ze alle be en in een oogwenk was het verschrikte langstelling in hen en trokken zich in dier omringd door een menigte hakken- bun hol terug. Wij anderen maakten het de en snijdende mannen. Toen dit sla- ons gemakkelijk op onze strozakken en gerscongres was afgelopen, lag het bloe- begonnen te praten, dende kadaver van de koe in de sneeuw. Fedia was de eerste Europeaan, die De kop was er af gesneden en toen ik onder de soldaten van het Rode Le- werd het karkas bliksemsnel gevild. En gér ontmoette. Hij had in Moskou tot dit alles geschiedde met instrumenten, een jazzband behoort, welke in 1940 door uit de dichtstbijzijnde huisjes geleend. Duitsland op tournee ging. Hij vertelde Toen werd het vlees verdeeld; de dar- ons ook, dat hij in Frankrijk geweest men en verdere ingewanden bleven ach ter in de sneeuw. En dat was dat. De Russen wandelden weg en nu na men de honden hun plaats in Natuur en kunst, en eindelijk het Rode Leger, dé Er waren slechts twee dingen, welke hij zich wel verwaardigde om goed te vinden: de Amerikaanse Jazz en de En gelse taal, én hij droomde er van op de een of andere manier naar New York te komen en daar te spelen, zelfs al was het maar als trompettist of drummer, zelfs al was het in de slechtste band, die er was, zelfs al werd hij er slecht voor betaald dat kon hem allemaal niet schelen, als hij maar niets meer met Rus land te maken had. Een dergelijke houding zou men ver wacht kunnen hebben van een Wester ling, die enige tijd in de U.S.S.R. had doorgebracht, maar Fedia was als kind altijd in Moskou geweest en dus kwam ons zijn scheldtirade eig vreemd voor. Hij sprak met zoveel afschuw over Rusland, dat we ons verbaasden en een blik met Nicholas trachtten te wisse len; maar Nicholas zweeg alleen maar en hield zijn ogen strak gericht op de kachelpijp, waaruit een mengsel van water en roest op onze hoofden neer- droop. „Kijk alleen maar eens, hoe jullie hier leven!" riep Fedia uit. „Als hon den! Erger dan honden! Ik begrijp al les. Jullie hebben nog niet eens een behoorlijke kachel: jullie liggen op de stenen vloer. En waarom moeten on schuldige mensen zo slecht behandeld worden? Ze hebben jullie het huis uit gezet. Ik weet er alles van. Eerst uit dat grote huis, toen uit het kleine; en nu moeten jullie in dat hol hier wo nen. Onschuldige, behoorlijke mensen! Waarom liepen jullie niet weg, voor dat wij kwamen? Waarom? Ik kan zien, dat jullie vroeger geld gehad hebben, hoewel jullie nu arm genoeg zijn. Jul lie hadden weg moeten zijn JR voordat Was, maar ik ben er zo goed als zeker wij kwamen, en zéker niet op ons moe van, dat er geen woord waar was van wat hij zei. Fedia koesterde een diepe ten wachten. Wat hebben jullie er aan gehad? Hè?" En Fedia greep zijn hoofd en oprechte verachting voor alles wat met beide handen vast en zwaaide heen lijk gingen ook Alf en Isa er op af, maar Rus en Russisch was. Voor hem waren en weer in wanhoop over de aanblik daar ze burgerlijke honden waren, wis- er in dit opzicht geen uitzonderingen, van onze ellende, ten ze niet, hoe het aan te pakken. Het Zijn verachting gold vooreerst de Rus- rook hemels, maar als je ter plaatse sische lucht, welke hij verplicht was in (Wordt vervolgd). kwam, viel er werkelijk niets te eten. te ademen; verder alle Russische muziek Wegens een overvloed van copie, moet onze wekelijkse turnrubriek tot morgen worden uitgesteld. Zondag 30 December wordt te Maas tricht de eerste internationale turnwed strijd tussen de N.G.F. en de Katholieke Belgische Turnorganisatie gehouden. Een uitnodiging uit Frankrijk, om op 23 December een returnwedstrijd te hou den tegen de Franse R K. Turnorgani satie, moest worden afgewezen. Deze wedstrijd zal nu in het najaar van 1952 worden gehouden. In het kader van de competitie om de West Europa Cup, werd op de Hoky te Den Haag een wedstrijd gespeeld tus sen HHYC (Den Haag) en Ijsvogels uit Amsterdam. De Ijsvogels wonnen met 3—2. Dat reeds in het begin de wed strijd ontsierd werd door tal van vecht partijen vond zijn oorzaak voor een belangrijk deel in het feit, dat deze wedstrijd onder protest van HHYC doorging. De Amsterdammers telden n.l. in hun gelederen niet twee bui tenlandse spelers, zoals dat in de in ternationale reglementen aangegeven staat, doch drie, namelijk hun trainer Dinardo, verder de Schot Smith en de Fin Sundstrom. Enige uren voor de wedstrijd had het bestuur van HHYC het bestuur van de Ijsvogels reeds ver zocht de Fin Sundstrom niet op te stel len, hetgeen geweigerd werd. Het Limburgse diocees van de N.K.S. is bezig met de stichting van een groots sportproject te Echt. Het zal een sport centrum worden, waar niet alleen voet ballers, maar ook alle andere sportbe oefenaars in N.K.S.-verband, hun be- zinnings- en vormingsweekeinden kun nen houden en bovendien hun tenten kunnen opslaan voor een zomerkamp. Er is voor dit project een bedrag van f 200.000 nodig, maar rector Boymans de geestdriftige propagandist van dit plan, ondervindt overal grote steun en vooral de voetbalclubs leveren hem door een toeslag op de entreekaartjes, wekelijks een welkome bijdrage. In de „Heerenveense Koerier'» wordt medegedeeld, dat Abe Lenstra weer een aanbod gekregen heeft om prof te wor den in Frankrijk. Nice, een van de lei dende ploegen in de Franse hoofdklasse, heeft Abe Lenstra verzocht voor deze club te komen spelen en laat het aan hem over de transfersom te bepalen. Als ik een bedrag vraag aldus uitte de Heèrenveen-crack zich tegenover een redacteur van de „Heerenveense Koe rier'» dan zal het f 250.000 zijn en langer dan een jaar wil ik in geen geval weg. Daar zal men wel niet op ingaan, meende Abe. In overleg met de betrokken bonden heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité besloten de Olym pische Dag 1952 te houden op Donderdag 22 Mei (Hemelvaartsdag). De te Istanbul gespeelde interland voetbalwedstrijd tussen Turkije en Duitsland is met 2-0 door Duitsland ge wonnen. De op de Hoky te Den Haag gespeel de ijshockey wedstrijd tussen HHYC en Ijsvogels is in een overwinning (3—2) voor de Amsterdammers geëindigd. Naar „Het Vrije Volk" meldt, zal een grote Amerikaanse maatschappij binnen kort een nieuw bedrijf te Vlaardingen vestigen, n.l. een fabriek voor de ver vaardiging van werktuigen en machines, die in hét eerste jaar voor de export zijn bestemd. Het ligt in de bedoeling het bedrijf met 500 man personeel te be ginnen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat woonruimte welke in gebruik is bij gerepatrieerden op wie art. 1 onder a. van de wét Huisvesting gerepatrieerden 1950 van toepassing is. niet mag worden gevorderd dan met zijn voorafgaande machtiging. Ze hebben plotseling een uil in mijn rubriek inge bouwd, zogls u ziet. Gisteren heb ik kennis gemaakt met het beestje. Ik moest toch weten wat ik voor (uilen) vlees in de kuip had, nietwaar? Nu. het is beslist een pienter dier, dat kan ik u nu wel verzekeren. „Dag uil", zei ik, toen hij gisteren op mijn bureau neerfladderde. Maar hij antwoordde niet. zette zijn uilebril op en begon in de krant te lezen. „Bent u nou een rubrieksuil of bent u toevallig die uil, die in de pere boom zat?", vroeg ik na een tijdje om de conversatie in te leiden. „Nee", antwoordde het beest. ..Geen van beide. Ik ben kerkuil. En ik heb beste referenties van H.H. Geestelijken en H.H. Kosters. Ik ben een uil van onbesproken gedrag". „Dat mag dan ook wel", zei ik. „want u komt in een Rooms blad te staan". „Zo", zei hij kort, „op welke pagina als ik vragen mag?" „Op pagina drie", antwoordde ik. „Ik ben typisch een uil voor pagina één", zei de uil niet zonder vertoon van waardigheid. „Er zijn technische omstandighe den...." begon ik. Maar de uil viel mij ongeduldig in de rede en zei: „Met technische omstandigheden komen ze altijd aandragen als er iets in het honderd loopt". „Het ging werkelijk niet anders", zei ik aarzelend. „En per slot van re kening is de drie altijd een heei mooie pagina". „U bent een uil", zei de uiL „Pardon?" vroeg ik ten hoogste ver* - baasd. „Zeker, u bent een uil", zei het dier vastberaden. Toen werd ik een beetje boos en zei: „Ik zeg tegen u toch zeker ook niet dat u een méns bent". „Stel je voor", zei de uil gechoaueerd. „Bovendien", voegde ik er aan toe „u hóeft niet. Als u niet wilt, dan zegt u het maar". „Dan zou ik wel een uil fvezen", zei de uil, „Tja", antwoordde ik „als u hele maal geen uil wilt zijn". „Kom", zei de uil, terwijl hij het raam uitvloog. ,Ik ga eens een uil knappen. Tot morgen". Enfin, lezers, hij staat er nu eenmaal. Advertentie fete* kent de perzen alt geen ander AmstordUm, Rok»»» 116 Don Hoog, Arnhom, UtroeWt, HiIwmim Advertentie daaelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoon te, hun Rennies dadelijk na tafel, t Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygië nisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3