Kwestie afbakeningslijn thans opgelost Duits schip op een mijn gelopen 1° 'J NAUWERE BAND TUSSEN PERZIË EN EGYPTE Sociaal werk in onze tijd m lis Tussen neus en lippen 3x5 Beide partijen over resultaat tevreden Tito's houding onveranderd Lift schoot los Vermist vliegtuig in Roemenië? Oprichting Britse burgerwacht Bemanning van gezonken trawler door de „Bnmdaris" gered Si m. m 1 «Bk Tot hoofd en hart Nieuwe politieke ontwikkeling in het Midden-Oosten op komst? Eenheden voor Europese leger Met volkswagen in Zd.-Willcmsvaart Het weer Fseudo-vogelpest te Oostzaan Val gebroken door lasser ORR S (eLeucufiiwt VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25234 De onderhandelaars van de V N. en van de communisten zijn het vandaag te Pan Moen Jon na een half uur eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der afbakenings- 'ijn voor een staken van het vuren, aldus meldt Reuter. Vandaag werden in Pan Moen Jon twee besprekingen tegelijk gevoerd, in de ene tent besprak de subcommissie de laatste bijzonder heden van een overeenkomst voor de wapenstilstandslinie, in een andere tent bogen tien stafofficieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige frontlinie vast te leggen. Beide bijeenkomsten duurden ongeveer eer hal' uur. waarna zij wer den geschorst tot vanmiddag. Bemanning zou nog in leven zijn Onmiddellijke werving van 125.000 man W5m Churchill 29 December naar Washington 3 Januari besprekingen met Truman Yf lil* i Ik i Kerstpakketten voor de „Van Galen" Nederlandse autobussen voor Portugal Duits tankschip stuurloos Ten opzichte van Mgr. Stepinac Churchill accoord met levering Britse troepen? 40 mille verduisterd? In speelclubs 15.000 verloren ATOOMKRACHT YAN DE IDEE De „Karei Doorman" naar Portsmouth 'RISSTRAAT 20 —TEL. 13439 FALCON REGENKLEDING Tweeduizend jonge hanen vernietigd Balk op 10 m. hoogte brak Timmerman met gebro ken ribben in ziekenhuis BURRIE OP HOOFD GEKREGEN Arbeider aan verwon dingen overleden DRIftK LOUTER BUREAU SMEDESÏRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs H W M van Run. Wr»d hoofdredacteur: W Severm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Yorderingen in Korea In een pakhuis aan de Van Ostade- straat in Den Haag schoot Donderdag avond een lift los, tengevolge waarvan de 49-jarige pakhuisknecht A. van de V. met zijn hoofd op de stenen vloer viel. Hij is aan de gevolgen overleden. De bijeenkomst van de sub-commissie werd geschorst op verzoek van de com munisten. Zij vroegen gelegenheid om voor de hervatting de vertaling van het definitieve geallieerde voorstel, te be studeren. Na de eerste zitting reeds ver telden de communistische gedelegeerden aan de perg evenwel, dat zij het na eer ste lezing eens waren met het geallieer de voorstel. En brigadier-generaal Wil liam Nuckols, woordvoerder der gealli eerden zeide, dat de overeenkomst in principe dc geallieerden precies geeft wat zij, sedert in Juli de besprekingen begonnen, gewenst hebben. Beide par tijen zijn thans bereid onmiddellijk een demarcatielijn te tekenen en deze als definitief te accepteren indien binnen dertig dagen een volledige wapenstil stand tot stand komt. Een reiziger uit Boekarest heeft aan de Amerikaanse diplomatieke autoriteiten te Wenen medegedeeld, dat hij op 19 No vember gezien had, dat een Amerikaans toestel neergeschoten werd door het Roe meense leger aan de Joegoslavische grens. De reiziger, wiens naam niet be kend is gemaakt, wist tevens te melden, dat de gehele bemanning nog in leven was en nu vastgehouden wordt door de Roemeense autoriteiten. Een lid van de bemanning zou, volgens zijn zeggen, zwaar, en de overige drie leden licht gewond zijn. Vijftien Amerikaanse vliegtuigen zijn gisteren van het vliegveld Treviso in Italië opgestegen om met toestemming van de Joegoslavische regering de drie hoek tussen Triëst, Rijeka en de Oosten rijkse grens af te zoeken. Een der toestellen, dat -door de mist buiten het overeengekomen gebied ge raakte, is door een Joegoslavische jager gedwongen nabij Pula te landeh. De Joe goslavische regering heeft haar spijt be tuigd over het gebeurde. De Britse minister van Oorlog, An thony Head, heeft gisteren in het La gerhuis plannen bekend gemaakt voor de oprichting van een vrijwillige bur gerwacht. Deze burgerwacht zal het land in de eerste weken van een mogelijke oorlog moeten eschermen tegen saboteurs en vijandelijke luchtlandingstroepen. Men hoopt hiertoe onmiddellijk 100.000 man te kunnen werven voor het kwetsbare gebied van Oost- en Zuid-Oost Enge land en 25.000 man voor de rest van het land. In oorlogstijd zou dit aantal snel kunnen worden verhoogd tot 900.000 man. Voorlopig zal de burgerwacht slechts uit infanterie bestaan- De manschappen zullen worden uitgerust met stalen hel men en een geweer of een stengun. De diensttijd zal twee jaar zijn, welke pe riode met telkens één jaar zal kunnen worden verlengd. Er zal tenminste één uur per week worden geoefend. In vreaestijd zal de burgerwacht on geveer 25 miilioen gulden kosten. De mannen ontvangen geen soldij. Men verwacht, dat de werving in het begin van het volgende jaar zal beginnen. De geallieerden stemden vandaag In met de wens der communisten dat, in dien binnen de tijdslimiet geen over eenstemming bereikt werd, de demar catielijn niet eerder herzien zou wor den dan onmiddellijijk voor dat de ge delegeerden van de beide partijen een definitieve bestandsschikking onderte kenen. Tot duverre was het geallieerde commando er afkerig van geweest dat een lijn zou worden vastgesteld, die permanent de volkeren voor ogen zou staan, terwijl de onderhandelingen mis schien tot in het oneindige gerekt zou den worden. Gevreesd werd dat zulk een lijn militair optreden zou kunnen beletten en het geallieerde commando stelde zich op het standpunt dat alleen de dremfijg yan actie een ga rantie bood dat de roden de bestands besprekingen niet zouden laten vast lopen. Kennelijk zijn de geallieerden De ivapenstilstandsbesprekingen te Panmoenjon worden gehouden in deze Ko reaanse hutten. Een van de Amerikaanse deelnemers, admiraal Arleigh A. Burke, verlaat de'vergadertent na een van de besprekingen. thans bereid dit risico te nemen in de hoop dat een bestand spoedig ver wezenlijkt zal worden- Als de communisten na de overeen komst van vanmorgen vanmiddag de overeenkomst bekrachtigen, dan moet de subcommissie het nog eens worden over de ligging van de bestandslijn en daarna moet zij haar aanbevelingen aan de volledige bestands-commissie voor- 'cggen. Nadat de voorgestelde lijn door die commissie is goedgekeurd kan deze beginnen met overweging van de an dere punten om haar agenda zoals toe zicht op het bestand en de kwestie van uitwisseling van krijgsgevangenen, al dus meldt U.P. Te Washington heeft generaal Hoyt S. Vandenberg gisteren gezinspeeld op de mogelijkheid dat de TJ.N.O.-strijd krachten gedwongen kunnen zijn de Chinese bases in Mandsjoerjje te bom barderen ingeval de Koreaanse vredes onderhandelingen mochten mislukken. „Van het resultaat der huidige wapen stilstandsonderhandelingen hangt het af, of wij de oorlog-der-halve-maatregelen in Korea zullen voortzetten een oor log die oP het ogenblik onze luchtmacht .tegenhoudt bij de Yalyrivier en die dc vijand een wijkplaats verschaft in Mandsjoerije", aldus verklaarde de ge neraal. De Britse premier, Winston Churchill, zal op 29 December naar Washington vertrekken, aldus is te Londen officieel medegedeeld. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de besprekingen tussen Truman en Churchill op drie Januari zullen beginnen. Men verwacht dat zij minstens een week zullen duren. Het is waarschijnlijk, dat een van de eerste punten, welke behandeld zullen worden, de kwestie der controle over de Amerikaanse luchtbases in ingeland zal zijn. Autoriteiter. te Washington wijzen er op, dat volgens de huidige ongeschreven overeenkomst de V.S. alleen beslissen, of en wanneer bom men van Engeland uit tegen een derde mogendheid zullen worden gebruikt. Drie ministers, namelijk Eden (Bui tenlandse Zaken), Lord Ismay (betrek kingen met het Gemenebest) en Lord Cherwell zullen Churchill vergezellen. Het gezelschap zal ongeveer twee we ken in Amerika en Canada verblijven. Donderdagmiddag ruim vjjf uur is het 631 ton metende Duitse schip „Steinbutt", afkomstig uit Hamburg, een z.g. IJslandse trawler, die gevist had in het Kanaal on met vierduizend last haring op weg naar de thuishaven was, 25 mijl N. N. W- van Den Helder buiten de geveegde route op een mijn gelopen. Alle twee en twintig opvarenden zijn door de „Brandaris" aan boord geno men. Tegen twaalf uur hedennacht is het schip gezonken. Bij de ontploffing liep slechts een stoker een lichte knie- wond op. Door de ontploffing was 'de radio van de „Steinbutt'' onklaar geraakt. De mar conist wist echter een noodreparatie te verrichten, zodat contact kon worden verkregen met Norddeich-radio, met diverse schepen en met Terschelling. V. W <m r Het nieuw gebouwde ontvangstation van Scheveningen-Radio op het Tweede SliCiseiland te IJmuiden is Donderdag door de directeur-generaal van de P. T. T. L. Neher, officieel geopend. Het eerste radiotelefonisch contact vanuit het nieuwe ontvangstation met alle zeeschepen met radio aan boord. Minister Neher achter een zend- en ontvanginstalla-tie. Tot 23 November bestaat nog gelegen heid om met het oog op de Kerstdagen niet-aangetekende pakjes per luchtpost tegen speciale tarieven naar opvarenden van de torpedobootjager „Van Galen" in de Koreaanse wateren te zenden. Geduld is het geneesmiddel tegen slechte tijden. Verleden jaar heeft een Utrechtse in dustrie (J. Jongerius N.V.) een voor Europa geheel nieuw type autobus ge lanceerd. bestemd voor zeer lange af standen. De eerste twee van deze trans- continental-bussen zijn nu aan een Par- tugese autobusonderneming afgeleverd, die de Nederlandse wagens uitsluitend gaat gebruiken voor een lijn Lissabon— Parijs- De passagiers op deze lijn zullen vrijwel uitsluitend bestaan uit Ameri kaanse toeristen. van schepen die op de Noordzee hebben onmiddellijk nadat zij net bericht hadden opgevangen, koers- naar het schip. dat snel water maakte en waarvan de pompen hun dienst weigerden. Hun hulp was echter daar een Argentijn eerder bij het schip Was gekomen. Intussen voeren van Terschelling de Brandaris en de „Holland" van Doek- sen uit- De „Steinbutt" zelf zette lang zaam koers naar het lichtschip Ter- schellingerbank dat het om Pngevecr acht uur tot op achthonderd meter ge naderd was. Toen kwam de machine kamer vol water te staan, dat de ma chine gestopt moest worden De Bran daris" was toen in de buurt. Eerst heeft deze reddingboot elf leden tmn de be manning overgenomen, want aanvan. ke11 jk wilden de overigen op het schip blijven. Later zijn ook de andere op varenden aan boord van de Branda ris" gegaan. Men was eerst van plan de „Steinbutt" door de „Holland" naar Terschelling te laten slepen. Leden van de „Holland" gingen aan boord van het Duitse schip en trachtten de brand te blussen. Het schip is echter tegen mid dernacht gezonken. Een van dc matrozen is, toen hij op de „Brandaris" wilde overspringen, tc water geraakt en zou bijna tussen trawler en reddingboot verpletterd zün. Gelukkig wist men hem echter nog juist bijtijds aan boord van de „Bran daris" te krijgen. De Duitse zeelieden waren vol lof voor de prestatie van de „Brandaris". Er zal waarschijnlijk niet getracht worden het schip te bergen, daar het in veel te diep water (ten minste der tig meter) is gezonken. De „Brandaris". onder commando van schipper Klaas Tot, heeft alle opvaren den van de „Steinbutt" vannacht om streeks half twee op Terschelling bin nengebracht, onder zeer grote belang stelling van de bevolking. Zij zijn on dergebracht in hotel Nap. De sleepboot „Seefalke" is van Bor- kum vertrokken om het Duitse motor tankschip „Krautsand", dat op de Noordzee stuurloos ronddrijft, tengevol ge van een gebroken roer, te hulp te komeii en naar Rotterdam te brengen. Er heeft Donderdagavond enige onge rustheid bestaan over een Britse coaster van 746 ton, de „Streamfisher". die op 17 mijl van Hoek van Holland te kam pen had met motorstoornis. Zowel de reddingboot „Arthur" als de sleepboot ..Ebro" van Smit voeren uit; de „Ar thur" behoefde geen dienst te doen en de „Ebro" evenmin. Wel is de sleep boot, toen de „Streamfisher" op eigen kracht naar Hoek van Holland voer, in de nabijheid gebleven. De Egyptische en Perzische premiers hebben gisteravond te Caïro een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat spoedig on derhandelingen zullen beginnen over het verstevigen van de betrekkingen tussen beide landen. Er bestaat sinds 1928 een vriendschaps- en handelsverdrag tussen Perzië en Egypte. Daaraan zal een wijdere strekking worden gegeven. In de verklaring wordt verder gezegd dat het Egyptisch-Perzischc verdrag dè basis zal vormen voor „het sluiten van veelzijdige overeenkomsten met de Arabische staten en de andere landen van het Nabijë- en Midden-Oosten, die reeds vriendschappelijke betrekkingen met Egypte en Perzië onderhouden". Hot bestaande Egyptisch-I'erzische vriendschaps- en handelsverdrag zal worden uit gebreid met bepalingen op economisch, cultureel, handels- en scheepvaartge bied. In Egyptische politieke kringen is van mening dat de Egyptisch-Per- zische verklaring de eerste be langrijke politieke ontwikkeling in het Midden-Oosten is sinds in 1945 de Ara bische Liga werd gesticht. Men wijst er verder op, dat de draagwijdte van de verklaring van Mahas Pasja en dr Mossadeq- ver uitga-t boven de beteke nis van het handvest der Arabische Liga. In dezelfde kringen wijst men er verder op dat in de verklaring niet wordt gerept over de verdediging van het Midden-Oosten, het punt waarvoor de Westerse mogendhederi zich vooral interesseren. De Internationale Arbeiders Organi satie (I.L.O.) heeft gisteren te Genève met algemene stemmen besloten ter olaatse een onderzoek in te stellen naar de Egyptische beschuldiging dat Groot- Brittannië Egyptische arbeiders ge dwongen heeft tot slavenarbeid in de Kanaalzone. Het onderzoek moet echter wachten op een officiële uitnodiging van de Egyptische regering. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke aartsbisschop Stepinac binnenkort vrijgelaten zou worden, heeft een woordvoerder te Belgrado gis teren verklaard, dat de houding van de regering van maarschalk Tito welbe kend was en onveranderd bleef. Waar nemers zijn van mening, dat hiermede verwezen wordt naar het vroegere aan bod van Tito, volgens hetwelk de aarts bisschop vrijgelaten zou worden op voorwaarde dat hij het land zou verla ten. Naar A.P. te Rome verneemt heeft minister-president Winston Churchill zich gisteravond bereid verklaard Brit se troepen te leveren voor het Europese leger, mits zij teruggenomen kunnen worden indien het Ver. Koninkrijk ze zelf nodig heeft. Er zijn nog slechts weinig bijzonder heden over het voorgenomen Britse aanbod bekend, maar welingelichte Westerse functionarissen hebben, aldus A.P., de volgende uiteenzetting gegeven van de opvatting van de nieuwe Con servatieve regering: Eenheden van het Britse leger en zo mogelijk van de luchtmacht zullen ter beschikking van het Europese leger gesteld worden. De' eenheden zullen waarschijnlijk onttrok ken worden aan de vier tot vijf Britse divisies, die c'ians onder het Europese commando van generaal Dwight D. Eisenhower "essorteren. Zij zullen op dezelfde wijze georganiseerd worden als de andere nationale legergroepen. De Haagse Rechtbank heeft Donder dag de zaak behandeld contra de 28- jarige beekhouder VV- Z. uit Noordwijk, wie verduistering van f 40.000 ten na dele van zijn werkgevers, de gebr. R., ten laste was gelegd. De Officier eiste één jaar en zes maanden. Verdachte zou in 1947 begonnen zijn met iedere week 50 tot 75 gulden ach ter te houden en ten eigen bate aan te wenden. Deze verduisteringen belie pen een totaal bedrag van 7.000 gulden. Door middel van een volmacht bij een bankinstelling zou hij vervolgens zo wees later een accountantsrapport uit een bedrag van ruim 30 000 gulden hebben opgenomen. Van- dit geld zou hij, zo verklaarde verdachte na zijn aanhouding. 15 000 gulden in speelclubs in Den Haag hebben verloren- Z. had bij een eerdere behandeling de beschuldiging geuit, dat de gebroe ders R. zelf grote bedragen hadden uit gegeven aan privé genoegens, zoals dure cigaretten en drank. Als getuigen gehoord verklaarden de gebroeders inderdaad dat zij vele ciga retten hadden gerookt, dure en minder dure, maar exorbitant hoge privé-uit- gaven werden ontkend. De verdediger, mr. Eriks, zei. dat de gebroeders R- hoge privé-uitgaven deden. Deze uitgaven konden de gehele boekhouding in de war hebben ge stuurd. Uitspraak 6 December. Engeland De Britse minister van Koloniën. Lyttelton, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat zijn regering voorstander is van een federatie tussen de drie Centraal-Afrikaanse gebieden Zuid- en Noord-Rhodesia en Nyasaland. ui Op alle grote mannen en vrouwen in de geschiedenis der mensheid is het woord van Lacordaire van toepassing, dat zij de noden van hun tijd weten te ontdekken en zich daar voor opofferen. Alle eeuwen door wer den edele geesten getroffen door het overgrote leed, waaronder zovelen hun ner medemensen gebukt gingen. Zij pijnigden hun hersens met de vraag: „Vanwaar al dat leed. Hoe is het te ver helpen?" Twee voorbeelden: Karl Marx werd overweldigd door het naamloos leed van het proletariaat dat de fabrie ken van zijn eeuw bevolkte. Hij zocht de oorzaak van het leed in de uitbuiting van de ene klasse door de andere. Als oplossing zag hij de systematisch ge voerde klassenstrijd. Hierdoor zouden de uitwendige omstandigheden veranderd worden en de omstandigheden zouden dan de mens wel veranderen. De Indi sche prins Boeddha pakte de zaak van een heel andere kant aan in zijn tijd. Ook hij werd gefolterd door diezelfde vraag om de oorzaak te vinden van het leed der mensheid en rusteloos werd hij voortgejaagd door de drift om een op lossing te vinden. Jaren lang trok hij steden en dorpen af om te speuren naar de diepere gronden van dit probleem. Hij meende deze ontdekking te doen: De mensen lijden omdat zij begeren! Als enig mogelijke oplossing zag hij: Leer de mensen hun begeerten te do den. Ook wij. Zo.u de probleemstelling van Marx en Boeddha ook nog voor onze tijd gelden? Wij leven in een maatschap pij die zo talloze en zo mooie sociale voor zieningen kent. Niemand behoeft meer van honger te sterven in onze maat schappij. Voor elke nood is een bureau opgericht. Elke hulpeloze kan terecht bij een bond. een vereniging of een ambtelijke instantie. Is alles dan niet koek en ei bij ons? De sociale werker weet wel beter. Hij staat dagelijks voor een berg mensen leed. Zijn spreekuur werkt als een bag germolen die emm^ aan emmer mensen leed kreunend en knarsend bij hem neersmijt. Wat is dit dan voor leed? Het is een psychisch leed. Het is een over vloed van spanningen waaronder de moderne mens bezwijkt. Over de gehele Westerse wereld neemt het aantal ziels ziekten onrustbarend toe. Een gevoel van onzekerheid en neerslachtigheid verbreidt zich steeds meer en breekt de psychi sche weerbaarheid van ons volk. Het leed der mensheid is van gedaante ver anderd sinds Boeddha en Marx. maar het is even groot gebleven. Wat te doen? De moderne sociale wer ker staat dagelijks perplex van dit raadsel. Hij denkt aan de oplossing van Karl Marx. maar deze kan hem niet bevredigen. De oorzaak van het leed ligt niet bij één stand of klasse, want de ene stand is niets beter dan de andere en daar waar één stand de dictatuur gaat voeren wordt het mensenleed nog groter. Elke lotsverbetering en elke sociale maatregel die méér welstand brengt onder ons volk is ons welkom, maar men kan hiermee niet volstaan en men kan er niet eindeloos mee doorgaan, want uiteindelijk bepalen niet de om standigheden de mens, maar in laatste instantie bepaalt de mens de omstandig heden! De oplossing van Boeddha heeft ook haar eenzijdigheid, want wie elke be geerte in de mens wil doden, doodt alle leven. De Pausen gaven 'n synthese in hun sociale encyclieken, waarin zij zei den: Verbeter de instellingen maar geef de mensen vóór alles meer gees telijk leven. Inderdaad: dat is de con clusie die de moderne sociale werker na veel zwoegen uit eigen ervaring trekt. Wat de moderne mens vóór alles nodig heeft is geestelijk leven. Hij moet ideeën in zijn kop ronddragen die hem een ver klaring geven over het doel van het leven en het nut van het lijden. Hij moet geestelijke rust vinden in gebed en meditatie om zijn spanningen af te rea geren. De oer-ziekte van de mens is het niet kennen van God. Wie de mensheid wil genezen moet haar terugbrengen tot God. Hier ligt 'n interesse van alle standen in onze samenleving. De mensen van alle standen worden bedreigd door gees telijke afmatting en overspanning van hun zenuwen. Alle standen apart en ge zamenlijk kunnen het geestelijk leven bevorderen en hun mensen terugwijzen naar de grootste energie-bron aller tij den: de geest! De pas ontdekte atoom energie is nog maar kinderspel verge leken bij de kracht welke kan uitgaan van een levend idee, dat de mensen be zielt. Het kan zelfs onze lichamelijke krachten opvoeren en onze ziekten gene zen. Hierop wees reeds bijna drieduizend jaren geleden een Joods sociaal werker en profeet, toen hij onder ingeving van de H. Geest zong: Zij die op de Heer vertrouwen ver dubbelen hun krachten. Zij' slaan hun vleugels als adelaars uit. Zij lopen maar worden niet moe. Zij rennen maar matten zich niet af. (Isaias 40.31) Als wij in onze eeuw niet opnieuw de atoomkracht der idee ontdekken en toe passen op onszelf, dan loopt ons sociale werk vast in krampachtige menselijke berekeningen. Dat zou jammer zijn. Het kan anders en het zal gebeuren! E. VAN IERSEL Aalmoezenier van de arbeid Donderdagmiddag is een auto tussen Den Dungen en 's-Hertogenbosch in de Zuid-Willemsvaart gereden. Aanvanke lijk bleef het wagentje (een volksauto) drijven en kon de bestuurder zich naar buiten werken tot op de kap. Reddings- pogingen, welke eerst schenen te sla gen (omstanders hebben de man nog iets toegeworpen) faalden evenwel. Bij een poging, een toegeworpen voorwerp te grijpen, gleed de bestuurder van de kap en verdween in het water. Men heeft het slachtoffer, de heer J. B. uit 's-Gravenmoer, nog niet kunnen opdreg- gen. De ..Karei Doorman" zal binnenkort een bezoek brengen aan Portsmouth. Eventuele voor de bemanning bestemde St. Nicolaaspakketten kunnen daar op 4 December nog in ontvangst worden ge nomen. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig w ind. later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zachter. Zon: 8.13—16.39 Maan: 2 18—14.19 Nieuwe beschildering .vliegtuigen De Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen Leb ben besloten al hun vlieg tuigen opnieuw te beschil deren en wel zodanig dat zij op grote afstand on middellijk herkenbaar zijn. In de Ver. Stltten moeten alle verkeers vliegtuigen, die diensten onderhouden tussen vlieg velden of steden, die van strategisch belang zijn, zich houden dan bepaal de routes of „corridors." Elke keer, dat een ma chine van deze route af wijkt, stijgen jagers van het „intercept command" op, om teconstateren, wie de vreemdeling is. Het snelle identificeren wordt door de nieuwe beschil dering zeer vergemakke- lij/cl» Op de staart van de siratoclippers van de Pan American World Airways, de Amerikaanse, maatschappij, die ons land aandoet, komen de letters P.A.A. te staan, die een hoogte hebben van ruim anderhalve meter. Over de hele lengte van de romp komt de naam van de maatschappij in het blauw, eveneens in forsere uitvoering. Ongeveer hon derd machines van de P.A.A.die diensten on derhouden in Europa, Noord- en Zuid-Amer.ika. zullen te Miami worden overgeschilderd. De be schildering van alle toe stellen zal neg/en maanden in beslag nemen Het bier is best in Korea Het Britse pond sterling is in Korea aan de bier standaard gekoppeld. Of ficieel doet het pond 2.80 dollar, maar in Korea is er vier dollar voor te maken, grotendeels onder invloed van het bier. Dat zit zo- De meeste Amerikaanse soldaten houden vam bier, maar de Amerikaanse ge heelonthoudersverenigin gen niet. Daarom wordt er aan het Amerikaanse le ger geen of weinig bur verstrekt. Er komt wel wat door in postpakket ten, maar dit is als regel een waterachtige substan. tie, waarvan minstens een liter of tien plus een grote verbeeldingskracht nodig is om enigszins in een prettige stemming te ko men. Ook de Britse sol daten houden van bier en ook de Britse geheelont houdersverenigingen zien dat niet graag. Maar het Britse leger is hiervoor blijkbaar minder gevoe lig. Dus krijgt de Britse soldaat elke week tien grote flessen uitstekend brouwsel. De Amen- kanen mogen dan slechts betaald worden in bier, zij w-orden goed betaald in dollars. Met de Brit ten is het omgekeerd. Gevolg: handel tussen de aan bier rijke Britten en aan dollars rijke Ameri kanen. Deze handel is door de legerleiding ech ter niet toegestaan, net nekt te veel naar zwarte handel. Maar niettemin bloeit hij, al moet de Britse soldaat langs al lerlei sluikwegen probe ren de dollars om te wis selen. Dit vereist hersen en ander werk. Voor deze moeite dient hij beloond te worden en zo gebeuit het, dat het pond sterling in. Korea vier dollar doet. Op het bedrijf van de pluimveehou der J. V. te Oostzaan een bedrijf met circa vier duizend kippen en hanen is pseudo-vogelpest uitgebroken. Twee duizend jonge hanen zijn o.a. naar de destructor vervoerd om te worden afgemaakt. Van de dieren, die nog niet door de ziekte zijn aangetast, zijn de jongere onder scherpe controle van de Vee-artsenijkundige Dienst ge steld. Op de Strocartonfabriek „De Een dracht" te Appingedam is de timmerman B. uit Siddeburen, die op een hoogte van tien meter werkzaamheden ver richtte, naar beneden gevallen toen een balk brak. Gelukkig voor hem was be neden de werkman E. aan het lassen. De timmerman viel boven op de lasser, waardoor de val gebroken werd. De timmerman werd met enkele gebroken ribben naar het ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De werkman E. werd licht gewond. De 25-jarige ongehuwde Fr. Wijers uit Well kreeg een zware burrie op zijn hoofd, toen een kabelrol uit een wagen tje, dat men achter een motor wilde hangen, plotseling kantelde en twee as sisterende arbeiders hun macht over de burrie verloren. Na korte tijd overleed hij aan een schedelbasisfractuur. Advertentie Op een tentoonstelling te Versailles zijn do expo santen op het idee gekomen een visvijvertje aan te leggen. Voor een paar francs hun ieder zijn geluk beproeven. Zoals u ziet proberen hierboven drie dames de vissen te verschalken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1