Acht Italiaanse plaatsen prijsgegeven U\Moto. Om Rovigo te redden van nieuwe vloedgolf KANAALDIJKEN OPGEBLAZEN „Sovjet-invloed in Midden- Oosten wint terrein Sprekers getuigen van grote waardering en medeleven Broodwinning Emigratie naar Amerika Chocoladeletters té fate/ VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Oordeel van Egyptische vertegenwoordiger bij de V.N. Bonn voor Verenigd Europa Tussentijdse hulp voor Frankrijk 115.000 personen boven normale aantal Wctteler-vredesprijs voor Jean Mo/met Geen audiëntie Nederlanders bouwen in Australië Woningen, scholen en ziekenhuizen Is 'n UNION"") DOOR ALEXANDRA ORME I 75 I Begrafenis van mr. Van Maarseveen Onrustig, gejaagd? Moderne wetenschap en Godsbewijzen Magistrale rede van Paus Pi us Xll Prijsindex gezinsverbruik onveranderd Nieuwe zeesleepboot inaakt proeftocht Indonesische order voor landbouwwagens? Geen „Hannie Schaft- herdenking" „Vermijdt politieke demonstratie" 39,3 millioen voor Artillerie inrichtingen Acht door de watersnood zwaar getroffen Noord-Italiaanse plaatsen werden gis teren geheel prijsgegeven teneinde te trachten Rovigo te redden van nieuwe watermassa's die uit Oostelijke richting op de plaats aanstormden. De „prijs gegeven" plaatsen Ponteccliio, Cavello. Crespion, Baricetta, Papozzo, Bottrighe, Guarria Veneta en Vittanova werden gistermorgen ontruimd, nadat le.gerpioniers de dijken van het Ceresolo-kanaal hadden laten springen om het water van de Po een uitweg te verschaffen. Verwacht werd dat een nieuwe vloedgolf het watersnoodgebicd. dat zich uit strekt van Rovigo tot de Adriatische Zee, vandaag" zou bereiken. De autoriteiten spraken gisteren de hoop uit dat het opblazen van de oevers van het Ceresolo- kanaal grotere spreiding van de wateroppervlakte tot go volg zou hebben. Rovigo zou dan gespaard worden voor een overstromingsramp. De gemeentelijke dienst van de pu blieke werken te Rovigo heeft gisteren bekend gemaakt, dat de stad Adria van avond geheel ontruimd zou zijn. De stad is sinds Zaterdag door het water van de buitenwereld afgesneden en de eva cuatie is reeds de gehele week met alle beschikbare boten en amphibievaartui- gen aan de gang. In Noord-Italië klaarde het weer in het gebied van de bovenloop van de Po weer op in de loop van de dag. Te Een schrijnend beeld van menselijk leed op het station te Milaan, waar vluchtelingen uit het geteistei de gebied van Adria en Rovigo door wat voedsel en slaap op verhaal komen. Rivolta, 40 km. ton Oosten van Mi laan, spoelde het water een brug over de Adda weg. Twee minuten tevoren had een volle autobus de' brug nog gepasseerd. In Nicorvo bij Pavia stortte een brug over de Ticino, een zijrivier van de Po, in. In Locarno bereikte gisteren het I.ago Maggiore een hoogte die 4 meter boven het gewone peil lag. Lugano, Locarno en andere steden aan de beide meren staan nu nog dieper onder water dan de vorige week. Het Zwitserse Ro de Kruis heeft be kend gemaakt, dat vandaag een Zwit serse delegatie en kele leidende figu ren van het Itali aanse Rode Kruis zou ontmoeten om te spreken over de tijdelijke evacuatie van Italiaanse kin deren uit de over stroomde Po-vlakte naar Zwitserland. Als resultaat van een hulpactie van de Duitse beweging voor de eenheid van Europa zullen Zondag uit alle de len van West-Duits- la.nd vrachtauto's met levensmiddelen cn kleding naar Italië vertrekken. Pietro Nenni. de leider van de Itali aanse socialisten, die nauw met de com munisten verbonden zijn, heeft om een plaats in de rege ring verzocht. Hij zeide, dat de „nieu we nationale solida riteit", veroorzaakt door de rampspoe dige overstromin gen, in de regering weerspiegeld diende te zijn. 55 (Telefonisch van onze Parijse correspondent). PARIJS, hedenmorgen. De debatten in de politieke commissie van de V.N. zijn gisteren door drie spre kers langzaam voortgesleept. Engeland, Nederland en Egypte namen het woord. Enige sensatie werd gewekt door de rede van Adly Bey. Deze Egyptische verte genwoordiger maakte in zijn rede dui delijk, dat de Russische invloed in het Midden-Oosten bezig is terrein te win nen. Egypte wil echter neutraal blij ven in de spanning tussen Oost en West. Bovendien neemt Egypte een afwijzende houding aan tegenover het pact van het Midden-Oosten. Wij zijn alleen maar pro-Egyptisch en niet voor welke andere mogendheid ook, zo verklaarde Adly Bey. Weliswaar had hij enig respect voor het plan van de Drie, maar het onver wijlde en onvoorwaardelijke verbod van de atoombom, zoals de Russen dit voor stellen, viel hij warm bij. Hij stelde voor het Westerse en het Russische voorstel samen te smelten en gelijk te behande len. Men verbaast zich hier niet gering over deze stoutmoedige bemiddelingspo ging van Egypte. Men vraagt zich af, en niet zonder reden, of Egypte daartoe wel aangewezen is en voldoende politiek prestige bezit om zich niet enigszins be lachelijk te maken met een dergelijk voorstel. Vóór de Egyptenaar had de heer Von Balluseck gesproken, die verklaarde, dat Nederland het over het algemeen wel eens was met het ontwapenings- Het West-Duitse parlement heeft gis teren de Duitse afgevaardigden bij de Europese vergadering gemachtigd mede te werken aan het opstellen van een grondwet voor een federaal Europa. Tegen stemden de communisten en de socialisten. De Beierse partij en de Centrumpartij onthielden zich van stemming. De socialisten stemden tegen omdat een Verenigd Europa op dit ogenblik Oost-Duitsland zou uitsluiten en „on mogelijk zou zijn zonder Duitse souve- remiteit en absolute gelijkheid van rechten". De E.C.A. te Washington heeft van baar missie te Parijs het verzoek ont vangen aan Frankrijk bij wijze van Voorschot op de economische hulp een boodtoe wij zing van 44 millioen dollars te verstrekken Frankrijk heeft te ken den gegeven dat het dit bedrag nodig heeft ter financier-in? van bepaalde aan kopen. die dringend noodzakelijk zijn. Te Washington wordt verklaard, dat Waarschijnlijk reeds binnen enkele da- §ed aan dit verzoek gevolg zal worden Segeven. voorstel van de Grote Drie, maar toch nog enig voorbehoud moest maken om later na bestudering hec standpunt te bepalen. De heer Von Balluseck wees op het bijzonder gecompliceerde ka rakter van het vraagstuk en prees in de voorgestelde oplossing het traps gewijze voortschrijden. De tegenwer pingen door de Tsjechische afgevaar digde eergisteren gedaan werden door de Nederlandse afgevaardigde ontze nuwd. Morgen zal Vishinsky eindelijk spre ken. Geruchten zeggen, dat als hij niet inschikkelijk zal zjjn, de Amerikanen van plan zijn een voorstel in te dienen de bespreking van de ontwapenings voorstellen uit te stellen tot volgend voorjaar in de hoop, dat Rusland intus sen zijn houding zal herzien. Het Amerikaanse emigratie-plan, dat op de 26 November te Brusrel te hou den emigratie-conferentie zal worden behandeld, heeft, betrekking op het op voeren van de normale emigratie uit overbevolkte Europese landen als West- Duitsland. Nederland, Oostenrijk en Griekenland. Het aantal van 115.000 personen, dat door het ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.S. werd genoemd, zou dan in 1952 komen boven het aantal, dat onder de huidige omstandigheden in dat jaar door deze landen zal wor den geëmigreerd. Het betreft dus die personen die zonder de in het plan ge noemde hulpverlening in 1952 niet zou den kunnen vertrekken. In het plan wordt geen onderscheid gemaakt tussen de gewone emigranten en de ontheemden. Zoals bekend lopen de werkzaamheden van de internatio nale vluchtelingen-organisatie dit jaar ten einde. Nu de verplaatsing van de ontheem den aan het afnemen is. zullen de ontheemden in de genoemde Europese landen, samen met de inwoners uit. die landen emigreren. Het vluchtelingen probleem maakt dus in feite slechts een onderdeel uit van het Amerikaanse emigratieplan. Naar schatting zal het aantal ontheemden slechts vijf a tien pet. uitmaken van het extra aantal ie emigreren personen van 115.000. Het extra-aantal var. 10.000 tot 15.000 Nederlandse emigranten, dat volgens het plan in 1952 mogelijk zou zijn, is waarschijnlijk ontleend aan informele besprekingen, welke met de Nederlandse emigratie-autoriteiten zijn gehouden. Daarbij zal rekening zijn gehouden met de stijging van de Nederlandse emigratie in de laatste jaren en met de vervoersbehoeften. Bij een totale inzet (lucht- en zeever voer) en bij een redelijke spreiding over de te ontvangen landen, zou men de maximale vervoerscapaciteit op 35.000 kunnen stellen. Of het aantal van 10.000 tot 15.000 extra in 1952 zal wor den bereikt, zal van tal van omstandig heden afhangen. Het Amerikaanse plan behelst dn in stelling van een interim-organisatie, welke een technisch emigratie-karakter heeft. Deze zal zich in hoofdzaak rich ten op het transport en de financiering van emigranten uit Europa, die zonder- die hulpverlening' in 1952 niet zouden kunnen vertrekken. Het fonds, waaraan de V.S. tien millioen dollars bijdragen, is er voor het bevorderen van de emi gratie uit Europa. De voorlopige organisatie zal ook kun nen beschikken over de twaalf schepen die tot nu toe door de IRO werden ge bruikt voor het vervoer van vluchtelin gen. De Carnegie-stichting te 's-Gravenhage heeft dit jaar de Wateler-vredesprijs ten bedrage van 2 millioen Franse franken toegekend aan de heer Jcan Monnet te Parijs, ter erkenning van de diensten door hem aan de zaak van de vrede en de internationale samenwer king bewezen als de geestelijke vader van het plan tot instelling van een ge meenschap voor kolen en staal (het Plan-Sehuman) en ter waardering van zÜn onvermoeide werkzaamheden voor de verwezenlijking van dit plan. Op verzoek der Carnegie-stichting is de prijs aan de heer Monnet uitgereikt door Hr. Ms. ambassadeur te Parijs op een jPsteren in de ambassade gegeven lunch. waar een aantal medewerkers van de heer Monnet tegenwoordig was. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypo theekbank te 's-Gravenhage. De Aartsbisschop-Coadjutor zal in de komende week geen audiëntie verlenen. Bijzonder groot was gisteren de belangstelling van officiële zijde, zowel als van de Utrechtse bevolking, bij de begra fenis van het stoffelijk overschot van mr. J. H. van Maarseveen. de Zondagnacht overleden minister van Binnenlandse Zaken. Aan de groeve op de R.K. Begraafplaats te Utrecht. Rechts naast minister-president Drees (midden) de verte genwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart. Daarnaast de vicaris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht, mgr. D. Huurdeman. Na een verblijf van ruim zes weken in Australië zijn in ons land terugge keerd de heer J. Smulders, directeur van de N.V. Grondexploitatie- en be leggingsmaatschappij „Arnhem-Zuid" te Arnhem cn de economisch adviseur van de vennootschap, jhr. W. van Bose. Beide heren waren naar het vijfd< werelddeel gereisd om te onderzoeken in hoeverre daar belangstelling bestaat voor in Nederland „prefabricated" wo ningen, scholen en ziekenhuizen. De heer Smulders toonde zich bij zijn aankomst zeer tevreden over de be reikte resultaten. In Melbourne zal de vennootschap 15 scholen bouwen, zo deelde hij mede, in Canberra 200 wonin gen. terwijl voorts de bouw van een tweetal ziekenhuizen in een vergevor derde staat van voorbereiding is. De tot nu toe geplaatste orders belopen in to taal een bedrag van ruim 5'j millioen gulden. Voor het in Australië constru eren van de verschillende bouwwerken zal een ploeg Hollandse arbeiders van 60 a 70 man nodig zijn. Advertentie CACAO CHOCOLADE DE RUSSEN VERTAUNGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE KOMEN Met wie zouden we hebben kunnen en klaar maakte. Overigens hebben we taar, maar ik geloof in God...." vroeg Fifi. „Met de Duitsers nauwelijks nog vlees gezic-n". „Weet ik! Weet ik!" viel ik de hui- vluchten' misschien? Beter kunnen we hier van honger sterven op een hoop vuil stro „Daarvóór hadden jullie moeten vluchtem alles verkopen en naar Ame rika gaan. En nergens meer naar om kijken". „Jullie hebben ook geen aardappelen, chelaar in de rede. „Maar ik weet geen vf hr wel'" ging Fedia verder. „Jullie vrouwen voor je." hebben met andere woorden heel weinig „Maar kijk. Lida. het hoeft nu niet te ®ten, ts het niet zo? Ik weet hoe het bepaald een vrouw te zijn. Een horloge is. nou, tot ziens dan." is even goed. Probeer nu een horloge Heiden stonden-we op. We bleven ge- voor me te krijgen en ik geef er twee „Het is niet zo gemakkelijk om naar ruime tijd eikaars handen schudden, pond suiker voor." Amerika te komen", zei Jack. „Je hebt staande m de open deur, terwijl de kou- „Niemand heeft hier een horloge", een massa geld nodig om daar te ko- de lucht als n Poolwind over Jumbo heen „O, Lida, je wilt het me alleen maar men". blies. Toen vertaalden we hem het hele niet geven; dat is alles. En ik zou je al „We hadden hoogstens tot in Parijs gesprek. Jumbo stond er van te kijken, die suiker gegeven hebben. Denk je eens kunnen komen" voegde ik er aan toe. De deur. zoals onvermijdelijk was, ging in. al die suiker voor een horloge." „O, dat is veel te dichtbij", zei Fedia opnieuw open, en weer kwamen er Rus- En Kuzma strekte zich behaaglijk uit ontzet. „Hoe verder Westelijk des te sen binnen. Dit keer was het een oude over de benen van de geduldige Jumbo, beter. Wie weet, wat er nog met Parijs soldaat, een opgewekte jonge boer en de streek met zijn hand over zijn ogen en gaat gebeuren?" Toen, na een ogenblik slome Kuzma. Kuzma, als geregelde be- viel plotseling in slaap met zijn hoofd nagedacht te hebben, zei hij beslist: zoeker en vriend des huizes stak overal op Jumbo's buik. „Neen, neen. veel te dichtbij" als wa- zijn neus in en viel toen languit over We praatten met onze andere gasten ren we inderdaad van plan om daar Jumbo's benen en deed zijn honderdste, over het bourgeois-leven in Europa en heen te gaan. „Het moet nog iets ver- vergeefse poging om een gesprek met «ot ieven in Rusland. We trachtten ook der zijn. Londen was beter. Én, ja, mis- hem te beginnen. De twee vreemden ble- onze nieuwsgierigheid ten aanzien van schien zou Parijs ook wel gaan, maar ven, toen ze uit de kamer vari de Honga- et exotische te bevredigen en iets over in i TT- u- uA. r*»nRussische stemmenhoorden komen, Midden-Azie te horen, maar dat was Üuersfo rnhiirnnm" 31 18 he' n deTestibule De oudste kwam van .onmogelijk. Er school niets interessants ,Wie weet Tedia" zei ik Misschien Midden l" we gaven hem de bij- ^idden-Azië als je op de Nachtegaal weer. reaia zei ik. „Misscmen Kacbtegaal wegens het al- kon afgaan: het was het verre, ver- York tsBBn Haar n<^f w eens m Y le"bekoorlijk$te sprookje, dat hij ons ver- waarloosde binnenland, en dat was alles. York tegen. Dan zullen we samen met jerbeKoornjKSie spi J Dug kwamen h t thema der de Amerikanen het er eens flink van telde. De ongc soldaat y as een J kolchozen en van privaat-eigendom en neZe5 IPJP als trachtten te weten te komen wat een „Weet je. Lida", zei Fedia. „we heb- Y d e' Ru~skc e rnpi' 7nYrirr ook kolonist uit Midden-Azië dacht over de door een wonder opgroeien zonder ook vi,.je boercn Europa. Maar de Nach. maar een nafcrtje k\\aad .i e ac gtegaal leefde niet in een kolchoz duldig altijd gltn^ach-'d. "Jtii'l \om de Ik;. 2ei hij ben van Turkestan. Het gek gehouden en geexploiteerd onder waar. waj. dje jonge dwazen zeg- ieder regiem. gen, dat in Rusland niemand iets heeft. Dit was er echt zo een. Hij straalde ;k bijvoorbeeld," en hij dempte zijn tegenslagen, maar daar" wilde"1 Fedia 8oedheid uit. als een kachel warmte. stem beb in Turkestan een eigen huis. „ift van horem Het "was bemaal de ft^ds" °e°r- Misschien zijn daar waar die anderen schuld van de Russen. Daar viel geen nan e.n oT ovev vfcl en zei vandaan komen enkel maan kolchozen, goed woord van te zeggen Neem nu ategen aan, ot "Y®1 maar bij ons in Turkestan hebben de e v. ,1 e ze8ëen- „iNeem nu nood: een WOord. Maar hu luisterde naar mp__pn bl,n piapn huizen Niet ere mij bijvoorbeeld eens. Een gewone, allp- wat pr PP7P„rl werd Terwiil lack mensen, "un elgen nulz.en- N'et eig Moskouse ionoen van de vlakte" maar „Yi gezegd werct. ieiuiji JacK gr00t Hat is waar, maar er is een veran- MosKouse „jongen tan de vlakte maai en Flfj met de Nachtegaal praatten h Het is warm bij ons en de ik weet, wat ik weet. Ik ken de ver- (hoewel hii toen nog niet zo heette' u u .7, halen die illllip me willen „orfellon Tlr lnnpWJ>1 "U tOPP nOg mei ZO HPEUt be|f). Vgn bet jgg,. kun jg buiten Zitten; halen die jullie me willen vertellen. Ik g]ng lk naar Kuzma, die me geheimzin- daarom heb ik ook Eeen groot buis no. ken onze mensen er, ik weet. hoe ze nige tekens aan het geven was. rifz En dan Lb ik miin veranda En zijn Je hoeft mij dus niets te vertellen. ..Luister." fluisterde hij, terwijl hij j h t nd->. hy sprak nu heei Ik heb ogen in mijn hoofd Jullie heb- mij zijn adem, die- stonk naar knoflook vluS-(al was hij bang inJ de rede te wor. ben ook honger, is het met? vroeg hij en zure wijn. recht m het gezicht blies. d.„ gevallen overal in 't rond groeien met geveinsde terloopsheid- „luister, Lida, ik heb een kilo suikeff jasmynstruiken. Weet je, wat een jas- „Een van de chauffeurs gaf me met zo maar vertel het tegen niemand. Ik 'mj;n jsz Misschien groeien die hier ook? lang geleden een halve eend", zei ik, weet. dat je het voor je zult houden. Je „alleen omdat ik hem voor hem plukte bent een goede meid. Ik ben een Tar- (Wordt vervolgd). zei Fedia. „we heb ben eèn spreekwoord; het is goed te zijn, waar je niet bent. Een oud, heel oud spreekwoord". We namen het toen op voor de Rus sen en trachtten uiteen te zetten, dat de Duitsers de oorzaak waren van al onze Zeer vele prominenten in den lande hebben, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities konden berichten, minister mr. J. H. van Maarseveen Donderdag de eer bewezen hem naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Er reed Van de kerk van St. Aloysius aan de Adr. van Ostadelaan te Utrecht een zo lange stoet auto's naar het kerkhof aan de Biltstraat, dat dc politie zich voor het voorrijden van de auto's had moeten voorzien van een walkie talkie- instaliatie. Vóór de Requiemmis had de vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin, Jhr. Smits van Oyen van Eckart. zich naar het sterfhuis begeven, waar hij mevr. Van Maarseveen namens H.M. de Koningin een krans witte chrysanten aanbood, versierd met de Nederlandse driekleur. In de kerk werd namens de familie een bouquet rose orchideeën op de com muniebank gelegd. Toen de met een zwart kleed omhangen kist met het stoffelijk overschot van minister Van Maarseveen de kerk werd binnengedra gen was zij bedekt door de grote krans van de Koningin en een roodfluwelen kussen met de eretekens van de over ledene. Tegelijk met de plechtige Requiemmis werden aan de beide zij-altaren nog twee stille H. H. Missen gelezen, een door pater mag, dr. Stokman O.F.M. als lid van de Tweede Kamer-fractie en een door pater Bogaerts S.J., oud-pastoor van de parochie. Aan de geopende groeve op het St. Barbara-kerkhof aan de Biltstraat te Utrecht heeft minister-president dr. W. Drees, sprekende namens de Neder landse regering, de gevoelens vertolkt die haar op dit ogenblik bezielen. Hij herinnerde daarbij aan zijn redevoering in de Tweede Kamer. Hij zei dat hij uiting moest geven aan de gevoelens van grote verslagenheid, van diepe weemoed maar tegelijk ook van grote dankbaarheid voor hetgeen minister Van Maarseveen voor land en volk heeft verricht. Na gezegd te hebben dat het hem nog zoveel moeilijker was om hier aan het open graf te spreken te genover de zwaar beproefde kinderen van de overleden minister, gaf dr. Drees een beknopt overzicht van de vele arbeid die minister Van Maarse veen in dienst van het land verricht heeft. Vijf jaar lang, aldus de minister president, heeft hij de kroon gediend. In die tijd heeft de overledene de regering gediend met zijn scherpzinnige, wei- overwogen adviezen die altijd weer van bijzonder grote waarde waren. Hij heeft zelf belangrijke taken op zich genomen en ze met grote toewijding verricht. Met bewogen stem vervolgde dr. Drees; Hij heeft veel geleden van de wijze waarop in Nederland over hem geoordeeld is. Ons heeft hij er nooit iets van laten blijken en hij heeft zijn grote verstand en zijn gevoelig hart steeds weten te verbergen achter een groot optimisme. Wij zijn hem dank baar voor hetgeen hij voor volk en kroon gedaan heeft en wij verliezen in hem een man wiens plaats nauwelijks te vervullen zal zijn. En zich rechtstreeks tot de kin deren van minister van Maarseveen wendend besloot dc minister-presir dent; Gij zult uw troost vinden op de eerste plaats in het geloof dat ook het zijne was, maar laat het daarenboven toch ook nog een kleine troost voor u zijn te weten dat er velen in den lande zijn die dankbaar zullen gedenken wat hij voor het vaderland gedaan heeft. Na dr. Drees sprak een vertegenwoor diger van het ministerie van Binnen landse Zaken, die namens de ambte naren van het ministerie een laatste groet aan de overledene bracht en die de betekenis van zijn werk en zijn per soonlijk voorbeeld schetste voor allen die onder hem hebben mogen arbeiden. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. dr. L. Kortenhorst. was de derde spreker die aan de geopende groeve het woord nam. Hij sprak mede namens zijn ambtgenoot van de Eerste Kamer en hij vertolkte zijn gevoelens met aanhaling van enkele dichtregelen. Deze regelen verklarend in het verder verloop van r.ijn rede zei hij; In het leven van Van Maarseveen schijnt het we! dat soms de rozen het fcruis ge heel bedekten. Het is echter niet meer aan de schijn. Want wij die hem van nabij kenden, wisten dat de uitstra lingen van het geluk zeer vaak en zeer vee! door schaduwen van zorg werden bedekt. Dat geldt niet alleen voor zijn par ticuliere maar ook voor zijn openbare leven. Hij besloot aldus: Minister Van Maarseveen was een goed, braaf en godsdienstig mens en bij alle roem die een mens zich in dit leven kan ver zamelen, zijn deze eigenschappen op uit ogenblik toch de enige die waardevol genoemd moeten worden voor de her innering. Hij wekte de kinderen van Van Maarseveen op het voorbeeld van hun vader te volgen in plichtsbetrach ting. Ik geloof, zo besloot hij, dat ik mag zeggen dat gij niet verweesd en bedroefd moet achterblijven, maar dat gij gehoor moet geven aan de stem van Er kwam op straat een jongetje, bestaande uit een alpino-pet en een vies neusje, naar mij toe, legde gemeen zaam zijn hand, in de mijne, alsof wij elkaar al jaren kende, en zei; „Even overzetten." Getroffen door zulk een blijk van blindelings ver trouwen antwoordde ik het knaapje: „Welzeker, m'n jongen, ga maar met mij mee." En met de gretigheid van een pad vinder. die zijn dagelijkse goede daad gaat waar maken, verdween ik met het ventje in het verkeersgewoel. ..Wees maar niet bang. hoor!" zei ik onderweg, „er gebeurt niks". Maar het jongetje was helemaal niet bang. ..Je moet recht oversteken", zei het technisch, „daar komt een bromfiets an." Nu. het leek er even op of het knaapje m ij bij de hand had, instede van ik hèm Maar toen wij aan de overkant arriveerden, zei ik nochtans opvoedend; „En nou maar ferm doorstappen naar huis. hoor. Dag." Het kereltje bleef echter talmen, alsof hem nog iets gewichtigs op het hart lag. „Is er nog iets?" vroeg ik. „Ik wil een dubbeltje", zei het knaapje. „En wat ga je daar dan mee doen?" informeerde ik. „Voor m'n zusje", zei het jochie braaf. Ik voelde dat het niet paedagogisch verantwoord zou zijn hem het geld stuk te geven. Maar ik wilde ook niet de mede-verantwoordelijkheid voor de eventuele verkommering van zijn zus je op mij laden. En ik gaf hem het dubbeltje. Een half uur later kwam ik wéér door die straat. Een spichtig meisje met vlechten vroeg mij of ik haar even wilde overbrengen. Toen wij te bestemder plaatse waren vroeg het schuchter om een dubbeltje. „Een dubbeltje?vroeg ik ver baasd. „Ja", zei het meiske, „voor m'n broertje Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten •terken en kalmeren Uw zenuwen. Uw vader die opklinkt uit de groeve: Blijft getrouw aan mijn idealen. De goede God zij zijn ziel genadig. Als laatste spreker trad de heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. naar voren. Hij memoreerde in een kort betoog de verdiensten die minister Van Maarseveen gehad heeft voor het katholieke partijleven in Nederland. Van Maarseveen, zo zei hij, was zich al- lijd terdege bewust van de grote waarde voor ons vaderland van de katholieke staatkundige principes. De partij zal hem als een var. haar groot ste leden blijven gedenken. Hierbij herinnerde de heer Andriessen eraan dat de K.V.P. de laatste jaren uitzon derlijk zwaar is getroffen door het overlijden van een groot aantal voor mannen. Hij noemde de ministers Goseling, Verschuur, Fiévez en Huysmans Nu is Van Maarseveen, aldus de heer An driessen, ook als een van de groten hen gevolgd. ts Na deze sprekers heeft een zoon van. de overledene, in enkele sobere be woordingen bedankt voor de betoonde belangstelling. Namens mij zelf en na mens mijn moeder, die zich in de een zaamheid heeft teruggetrokken, moet ik U bedanken voor alle woorden, die gij zo even aan de nagedachtenis van mijn vader hebt willen wijden. Ik kan mij, zo besloot hij, geen beter besteed leven voorstellen dan dat van mijn vader, aan wiens groeve zovele woor den van oprechte deelneming zijn ge sproken. Vervolgens richtte hij zich in het Frans tot de leden van het corps diplomatique en bedankte ook hen voor de betoonde belangstelling. Tenslotte zegde hij in enkele Latijnse zinnen dank aan de ceremoniarii van het Col legium Studiosorum Veritas (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 November, Hedenmorgen heeft Z. H. Paus Pius XII in een magistrale rede in de Pause lijke Academie van Wetenschappen uit voerig geschetst, wat de grote ontwikke ling van de wetenschap betekent voor de filosofische godsbewijzen. Hij zette uiteen, hoe de godsbewijzen door die ont wikkeling sterker gefundeerd worden. De wetenschappelijke ontwikkeling doet God steeds stralender uit de schepping blijken. De Paus onderzocht in zijn zeer lange dedc, of de thomistische godsbewijzen stand houden bij de nieuwe ontdekkin gen, die de wetenschap vooral gedaan heeft op het gebied van de veranderlijk heid der stof, waar een zeer grote voor uitgang is geboekt. De Heilige Vader besloot zijn over zicht van de vijf Godsbewijzen met te zegen, dat het naspeuren van de mikro- kosmos en de makrokosmos het empiri sche element in de Godsbewijzen heeft verdiept. De wetenschap heeft de loop en de richting van de kosmische ontwik keling gevolgd en plaatst het begin er van vijf milliard jaren geleden, dat is dus het tijdstip van de Schepping. Hier evenwel bereikt de wetenschap de uiter ste grens van de natuurlijke rede: hier moeten filosofie en openbaring in sa menwerking met de wetenschap en be kroond door het Geloof ons meer lerer. over God. Door het C.B.S. zijn thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 - 100 samengesteld per 15 October 1951. Het totaal-indexcijfer bleef weder om gehandhaafd op 121. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen onderging van 15 September op 15 October een stjjging van 1 punt, die voornamelijk is toe te schrijven aan een sterke prijsstijging van eieren. De prijsdalingen bij de groepen kle ding, schoeisel en woninginrichting en huisraad zetten zich tussen 15 September en 15 October voort. De indexcijfers voor de overige groepen ondergingen geen wijziging. De tweede van een serie van drie 2000 i. P- k. motorzeesleepboten van 45 m. lengte, welke na de oorlog bij J. en K. Smit s scheepswerven te Kin derdijk werd besteld, is na een ge slaagde proeftocht aan de rederij L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst overgedragen. De „Rode Zee" word reeds in Mei 1949 in bedrijf ge steld, de „Oostzee" zal in Januari 1953 gereed zijn en thans is de nieuwe boot, „Oceaan" geheten, afgeleverd. Boven dien heeft L. Smit en Co. bij de N.V. Werf ..Gusto" te Schiedam de „Loire" van 1350 i. h. p. besteld. Het overgenomen schip heeft een 6-cylinder enkel werkende 4-tact- motor. De bunkercapaciteit is zo ruim, dat het schip met een sleep ongeveer 6000 mijl en zonder een sleep 17.000 mijl kan afleggen, zonder een tussen haven aan te lopen. Naast de vaste drysdale-pomp van 200 ton per uur voor bergingsdoelein den wordt voor de acht brandslangen en het waterkanon steeds een zware transportabele motorpomp meegevoerd. Behalve de ..World Span"-telefoniezen- der is aan de reeds uitgebreide radio installatie nog een extra sterke telegra- fiezender toegevoegd, om in het nood- verkeer te allen tijde boven alle soor ten storingen uit ie kunnen komen. De firma Van Pelt's Landbouwwagen- fabriek te Abbenbroek is met de Indone sische regering in onderhandeling over o'e levering van 10.000 (tienduizend) landbouwwagens. te vervaardigen vol gens een speciaal door de opdracht gever beschikbaar gesteld model. In Maart 1952 zal met de uitvoering van de opdracht kunnen worden begonnen en in datzelfde jaar zullen de eerste duizend wagens eventueel moeten wor den afgeleverd. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft aan net her denkingscomité Hannie Schaft te Am sterdam een brief gezonden, waarin er ctan herinnerd wordt dat het bestuur van het eregraf te Bloemendaal op prin cipiële gronden geweigerd heeft aan het comité toestemming te verlenen tot het houden van een z.g. „Hannie Schaft her denking" aldaar, op 25 November. Bo vendien hebben de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal geweigerd toe stemming te verlenen tot het houden van een optocht van Haarlem naar het eregraf. Het comité is echter voortgegaan met het oproepen tot deelname aan deze herdenking. Daarmede heeft deze, aldus de commissaris, echter het karak ter aangenomen van een demonstratie tegen het wettig gezag en zal tot on vermijdelijk gevolg hebben, dat er ordeverstoring en verdere onverkwik kelijke toestanden op en om het ere graf zullen ontstaan. Ik heb, aldus de commissaris ver der, daarom aan het bestuur van het eregraf verzocht de hekken op Zondag 25 November gesloten te houden. Aan dit verzoek heeft het bestuur besloten gevolg te zullen geven. Ik verzoek uw comité daarom met aandrang deze herdenking af te gelasten en 'met mij alles in het werk te stellen om te voorkomendat het eregraf te Bloemendaal, dat voor alle vaderlands lievende Nederlanders een symbool is van het nationale verzet tegen de be zetter, het toneel wordt van een politieke demonstratie", aldus besluit de commis saris zijn brief. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetontwerp tot bekrachtiging van de oprichting van een naamloze ven nootschap „N.V. Nederlandse Machine fabriek „Artillerie-inrichtingen" tot voorziening in de controle en de kapi taalbehoefte van deze vennootschap. De deelneming van het Rijk zal wor den verhoogd met 28 millioen gulden, waardoor de totale deelneming mil lioen zal omvatten. Na de toekenning van de bijdrage in de oorlogsschade ad f2.982.646. zal nog beschikbaar moeten worden gesteld: a fonds perdu f2.642.354, als aandelen kapitaal f28.000.000, als rentedragende geldlening maximaal f 5.300.000, als ren teloze lening met faciliteit f 400 000. totaal f39.325.000.—. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3