Staatssecretariaat voor de luchtmacht is niet nodig i>hek van het Q Sportgemeenschap zonder problemen rivaliteit of theorieën Bemanning van de „Pinguin vermoeid teruggekeerd SNEL BUITEN ADEM ABDIJSIROOP Betekenis van het simpele spel kleuter-gymnasten der In de toekomst militaire doktoren langer in dienst Kijk-bijdrage f2.50 Hersteld hoofdgebouw der broeders te Maastricht ingezegend Fries bruidje Overlevenden wilden liever zwijgen over het dramatisch gebeuren J VAN NIEUW FABRIEKSSCHIP dubbele productie verwacht Vloot is voor haar taak °pJ,l£i,e35S™ voldoende Geestelijke vorming Met zorg gekozen VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 PAGm*k 5 MINISTER STAF IN DE TWEEDE KAMER Nota over televisiebeleid A" ir Moederhuis broeders O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen Brussels elftal gewijzigd SCHEEPVAARTBERICHTEN Commissie U.C.I. tevreden over match-a-trois Ned. Politie-elftal tegen Utrecht TWEE WERELDEN Aandeelhoudersvergadering Walvischvaart „Willent Barendsz" ving eerste potvissen Kampioenschap hoofd klasse libre begonnen N.IJ.B. weer in contact met K.N.S.B. Nederl. ijshockeyteam sparring-partner voor deelnemers aan Ol. Sp. t volgende jaren zal nog een beroep moe- Donderdagmiddag heeft de heer Ver meer (Arb.) in de vergadering der Tweede Kamer enige vragen over de incidenten te Leeuwarden gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken a.r. Minister Teulings deelde mede. dat de commissaris der Koningin in Friesland zo spoedig mogelijk een rapport over het gebeurde zal indienen. Hij meende, dat deze kwestie nader aan de orde kan komen bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken. Bij de vervolgens voortgezette alge mene beraadslaging over de begrotingen van Oorlog en Marine sprak de heer Van Vliet (KVP) als zijn mening uit. dat de overheid nu en dan verzuimt tegen over de Korea-strijders de dank en de waardering te tonen, die hun toekomt. De heer Korthals (VVD) vroeg of de omwerking van marineplannen van an dere landen consequenties heeft voor onze marine. Herinnerend aan zijn vroe ger pleidooi voor een krachtig thuisfront zeide hij, dat de verdediging hier zó moet zijn georganiseerd dat sabotage wordt voorkomen en men niet voor calamiteiten kan komen te staan. De heer Weiter (KNP) meende, dat het zeer wel mogelijk zal zijn, dat het bedrag van 1500 millioen, dat voor de defensie is geraamd, lager zal komen. De dofcnsie mag onze economie niet ver zwakken en het door de regering aan gegeven plafond kan te hoog blijken, oordeelde hij. Voorts meende hij, dat het marinematerieel voor de bewaking der kust van Nieuw-Guinea te gering is. De heer Vorrink (Arb.) prees de krachtige, doelbewuste en bezielende leiding van de bewindsman, die het vertrouwen heeft doen wederkeren. Ook de medewerkers van de minis ter, in de eerste plaats de staats secretarissen, betrok hij in zijn waar dering. Hij vroeg zich af of het niet nuttig zou zijn zakenmensen in te schakelen in de organisatie van en de controle op het militaire bedrijf. Hij wilde een deskundig onderzoek naar de bezetting van het bureau van de chef van de verenigde chefs van staven. Naar zijn oordeel is een af zonderlijke staatssecretaris voor de luchtmacht vereist. Z.i. is er nog ongerustheid over de totstandkoming van een sluitende ver dediging binnen het kader van het Noord-Atlantisch Pact. Met de plannen tot opbouw der defensie, zoals die uit de begroting blijken, kon spr. zich ver enigen. Inschakeling van West-Duitsland kan alleen geschieden op basis van ge lijkberechtigdheid. Minister Staf In de avondvergadering aan het woord komend dankte minister Staf allereerst voor de woorden van waardering. De minister zei het er mee eens te zijn. dat een zuinig en juist gebruik moet worden gemaakt van het materiaal. De beste dende instantie houdt rekening met de eisen van zuinigheid. Wat de chef van de verenigde chefs van staven aangaat zeide hij. dat rekening gehouden moet worden met diens coördinerende functie Een efficiency-onderzoek leek hem niet nodig. In de plannen moet z.i. zo weinig mogelijk worden gewijzigd: de parate divisie is in opbouw en de gehele orga nisatie is gereed. Over wat na 1"54 ge daan moet worden zullen we de gedach ten moeten laten gaan, meende hij. maar eerst moet worden gedacht aan 1952. De plannen moeten niet worden overtrok ken Het opnemen van Duitsland in de Europese defensiegemeenschap is van grote betekenis. In de conferentie ter zake doen we nu mee, maar alles is nog onbepaald. Men moet z.i. niet gaan theoretiseren maar eerst vooral tot een organisatie komen. Naar 's ministers mening zullen uun sers ook in de bevelvoering worden be trokken als Duitsland gelijkberechtigd mee doet in de defensiegemeenschap. Men moet zich er voor hoeden, meende de minister, te menen, dat ons land zo'n buitengewone last op zich neemt voor de defensie, als men nagaat wat andere landen doen Er is nog niet uitgemaakt wat ieder land zal betalen, maar wel wat ieder op zich zal nemen. Voor ons land is de grens 1500 millioen. Indien het materiaal niet tijdig aanwezig is zal men de mensen niet vasthouden, maar liever voorlopig naar huis zenden. Met de belangen van artsen zal zoveel mo gelijk rekening worden gehouden. In de langer in dienst te houden. Met minister Joekes zal spr. nagaan wat er ten aan zien van de vaccinatie moet gebeuren. Met de Nationale Reserve is een begin gemaakt. De driehonderd oefenuren zijn een minimum. Z.i. is ook nodig gewa pende bedrijfsbescherming, waarover be sprekingen worden gevoerd. Spr. zei te hopen, dat nog dit zittingsjaar een wets ontwerp inzake rechtsherstel voor onder officieren kan worden ingediend. De kwestie der mobilisatieslachtoffers zal nog eens worden bezien, maar men moet z.i. binnen de wet blijven. Men is er mede bezig de luchtmacht zelfstandig te maken, maar een staats secretaris voor de luchtmacht acht spr. niet nodig. Aan het vertrek en de aan komst van Korea-vrijwilligers wordt z.i. wel de nodige aandacht besteed. Staatssecretaris Moorman zei te willen vasthouden aan de thans geldende eisen voor toelating tot de KMA. Tegen be vordering van reserve-officieren tot be roepsofficieren heeft hij bezwaar. Vrou wencorpsen zijn naar zijn oordeel nodig in de krijgsmacht. Het contingent man nen is eigenlijk al te klein en dan zijn er taken die de vrouw beter liggen, b.v. de verpleging. Met de op de begroting gebrachte bedragen wordt gewoekerd. Er be staat geen enkel voornemen tot ver mindering der plannen. De vloot is voor haar taak voldoende. Er zullen z.i. nadere voorzieningen moeten worden getroffen voor de basis der marine in Nieuw-Guinea. Plannen zijn in overweging. Naar aanleiding van de bij de replie ken nog gemaakte opmerkingen zei mi nister Staf o.a.. dat het niet in de bedoe ling ligt de diensttijd op twee jaar te brengen. De dienstplichtigen krijgen Kerstverlof, daaraan kan met een Kerst gratificatie worden toegevoegd. Vanmiddag is de eindstemming over de begrotingen. Houders van een televisieontvangei stillen in de nabije toekomst vermoe delijk een bedrag van 2.50 per maand aan kijkgeld dienen te betalen. Het ontwerp van wet. die deze aangelegen heid regelt, is in vergevorderd sta dium van voorbereiding en zal bin nenkort aan de Staten-Generaal wor den aangeboden. Aldus deelt de Staatssecretaris van O., K. en W„ mr. J. Th. Cals, mede in zijn in dertijd toegezegde uiteenzetting over 't Televisiebeleid. die hij thans in de vorm van een nota aan de Tweede Ka mer heeft aangeboden. Daarin wordt o.m. ook medegedeeld, dat het vraagstuk der commerciële uit zendingen (handelsreclame is in de machtiging aan de Ned. Televisiestich- ting nadrukkelijk verboden) reeds enige tijd een voorwerp van speciale studie uitmaakt in een speciaal daartoe in het leven geroepen interdepartemen tale commissie. Ook de pas opgerichte Televisieraad zal op dit punt advies uit brengen. Ar/i (Van onze Limburgse redacteur) Op 17 September 1944 werd door een Duitse bomaanval. het hoofdgebouw van het Moederhuis der Congregatie van de Broeders van O. L. Vr. Onbe vlekt Ontvangen, te Maastricht, ver nield.. We verhaalden onlangs nog deze oorlogs-episode en behoeven daarop niet terug te komen. Na zeven jaar kon deze vernielde voorvleugel van de welbekende Beyaert hernieuwd worden en met enige plech tigheid in gebruik genomen, 's Morgens werd in de kapel van het klooster door mgr. Ingendael, deken d«r stad, een Het eerste bruidjedat getrouwd ts in een nieuw ontworpen Fries costuum is mej. Li. van der Groot uit Franeker. Vele Friese vrouwen hebben zich een nieuw Fries costuum aangeschaft om te trach ten de typische klederdrachten weer ie doen herleven. Als trouwjapon was het echter nog niet gebruikt en het voor beeld van mejuffrouw Van der Groot, die hier met haar echtgenoot op het bordes van het gemeentehuis van F ra neker staatzal waarschijnlijk ook in andere plaatsen in Friesland navolging vinden. (Van onze correspondent) De bemanning van de Groninger coaster „Pinguin" is gisteravond, ont daan en vermoeid, met de bus uit Bremen in Groningen teruggekeerd van een dramatische tocht, waaraan de man nen hun leven lang met angst zullen terugdenken. De statige coaster, die in 1934 gebouwd werd tc Hoogezand, ligt thans vijftig meter diep op de bodem van de Noordzee, nabij Doggersbank. Tweemaal eerder is het schip reeds ge zonken, eemnaal in 1935, toen de Pin guin een aanvaring kreeg op de Theems, eenmaal in 1949 in de Kieler Bocht. Maar beide keren wist men de coaster te bergen en het schip opnieuw in de vaart te brengen. Thans echter is het schip definitief vergaan. De bemanning was vermoeid, uitgeput van de doorgestane emoties, de strijd tegen de storm en het onstuimige Noordzeewater en de lange reis. Was het dan te verwonderen, dat de overleven den, toen zij in Groningen arriveerden, liever niets meer over dit tragische ge beuren wilden verhalen? Ja, ze waren er goed afgekomen en dat was het voor naamste, maar de schrik zat de mees ten nog in de benen. De Pinguin was begin van deze maand met een lading suiker naar Hamburg vertrokken. Daai werd oud ijzer geladen voor Leeth en daarna ging de Pinguin in ballast naar Boness. waar stofkolen geladen werden voor Hamburg. Tot de Doggersbank ging »Ues nog goed, doch toen werd het weer slecht en door tot nu toe onbekende oorzaak ging het schip slagzij maken. De kapitein zette onmiddellijk de be manning aan het kolentremmen, doch de strijd was hopeloos en de toestand werd steeds kritieker. Toen werden S.O.S.-seinen uitgezonden. Het Zweedse schip „Stellar" ving ze op en gaf ze door, waardoor de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen op Terschelling gewaar schuwd werd. Inderdaad is de Holland uitgevaren. Het schip trachtte verbin ding te krijgen met de in nood verke rende coaster, maar de sleepboot is er niet in geslaagd het schip te vinden. Daardoor is het dan ook te verklaren, dat de beloofde assistentie acht uur uit bleef. Naar de kapitein vertelde, heeft de bemanning zolang mogelijk getracht aan boord te blijven, doch toen het wa ter reeds over de luiken stroomde, gaf hij het bevel het schip te verlaten. Niets kon worden meegenomen. In allerijl moest de bemanning het schip verlaten, enkelen in nachtgewaad, in de ook al lek geslagen reddingsboot, om daarna op gepikt te worden door het Zweedse schip „Stellar", dat in de buurt bleef tot Dinsdagochtend tien uur. toen het schip in de golven verdween. De geredde be manning werd toen naar Brunsbuttei gebracht, waar ze van droge kleren werd voorzien en te eten kreeg. Vandaar zijn de leden per trein naar Bremen ge reisd en per bus van Bremen naar Gro ningen. 33. Niet wetend dat Eric door een laaghartige valstrik in de handen van de rovers is gevallen, blijft Tamar het spoor van de Nomade volgen. De moordenaar heeft zich door zijn snelle vlucht aan de blikken van zijn belagers weten te onttrekken, doch zijn voetafdrukken vertellen de scherpe, door de jacht geoefende ogen van de natuurmens, dat de gezant van Gonor naar het Zuiden is getrokken, om daarna weer Westwaarts te gaan. Tamar's vermoeden, dat de man uit de steppen een grote boog maakt, wordt be vestigd, als het spoor hem weer in de droge rivierbedding brengt, die in Noordelijke richting loopt. Voorbij een bocht in de vallei krijgt de natuurmens plotseling zijn prooi in het oog, doch slechts voor enkele ogenblikken. De Nomade wijkt onver wachts van de oude rivierloop af en verdwijnt in het dichte teoud. Snel, maar om zichtig cm zijn aanwezigheid niet te verraden, nadert Tamar de plek, waar hij de man het laatst gezien heeft. Scherp luisterend blijft hij staan, doch het gekrijs van een roofvogel doet hem opzien ev tot zijn verrassing ziet. de natuurmens, dat de adelaar van de Noorman in wijde kringen boven de rivierbedding cirkelt. Hij besluit de Nomade in het woud te volgen, doch op hetzelfde ogenblik ziet hij tussen de stammen een lichtschijnsel. Een kampvuur! Dat ie dus blijkbaar het doet van de steppenman! Snelbesloten wijkt Tamar van het spoor af en sluipt behoedzaam langs een ander wildpaadje naar het vuur toe. Als hij naderbij gekomen is om de gestalten in het kamp te onderscheiden, blijft Tamar met een ruk stilstaan, want wat hij daar ziet, doet zijn ogen groot worden van ontzetting Door zijn boeien tot machteloosheid gedoemd, slaat Eric de bandieten gade die met ruwe grollen Gnom tot vlaJc bi? het vuur duwen. ..Waar is nu dat goud? Spreek op!", vraagt een der kerels hem. De jongeling kijkt hem aan zonder met de ogen te knipperen en de rover voegt er dreigend aan toe: Voor de laatste keer Waar is het?" „Laat af!" klinkt op hetzelfde ogenblik een dreunende stem uit het woud. „Spoor de jongen! Ik zelf zal u de goudplaats wijzen!" En als Eric verrast in de richting kijkt, vanwaar de stem is gekomen, ziet Hij een kleine, gespierde gestalte uit het woud te voorschijn tredenTamar! plechtige Hoogmis opgedragen. Het koor der Broeders voerde op voortref felijke wijze, onder leiding van Br. Diego en met Br. Wolfgang aan het orgel de Mis Papae Marcelli van Pa- lestrina uit. Deze M. Mis werd bijge woond door de burgemeester van Maas tricht. Baron Michiels van Kessenich en door tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Hierna geschiedde, even eens door-mgr. Ingendael, de inzege ning van de hal van het gebouw. Dan kwamen de genodigden bijeen in de feestzaal van het huis. De alge mene overste Br. 3onaventura open de de vergadering met het geven van een overzicht van wat er sedert de verwoesting in September 1944 was geschied tot het gereed komen van de herbouwing. Hij memoreerde de gro te verdiensten van al degenen die hiertoe bijgedragen hadden, met waardering herdenkend wijlen Alph Boosten de architect, opgevolgd door ir. Witteveen. Mgr. Ingendael, als hoofd van de kerkelijke overheid ter plaatse, belichtte daarna de verdien sten van de in ons Zuiden zo geliefde Broeders, aan wie ons katholieke le ven zoveel heeft te danken. Allen zijn wij hier trots op, ook al omdat een Maastrichtse seculier mede oprichter der congregatie was. Mgr. nam dankbaar de gelegenheid te baat om misvattingen buiten Limburg om trent godsdienstig leven te Maastricht te corrigeren. Niet 10%, zoals men soms hoort, doch 80% van de bevolking gaat hier nog geregeld ter kerke. Dat de op voeding der jeugd goed katholiek bleef danken we mede aan de Broeders. Na de uitvoering van Handel's „Hal lelujah" in het latijn uit de Messias, werd nog het woord gevoerd door de heer Bovy, loco-burgemeester van Maastricht en door Dr. Kats. inspecteur van het onderwijs. Met een drukbezoch te gelegenheid tot gelukwensen werd dit heuglijke feest besloten. Door verschillende omstandigheden heeft het Brussels Elftal, dat Zaterdag 24 November a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de vertegen woordigende ploeg van de hoofdstad uit komt. enige veranderingen ondergaan. Het Brussels team zal nü in de volgen de opstelling uitkomen: Doel: Struelens (Ukkel Sport); ach ter: Oversteyns (Stade Leuven) en Schuermans (Daring CB); midden: Soe- tewey (Anderlecht), Costrop (Stade Leuven) en Testaert (Ukkel Sport); voor: Rochus (Ukkel Sport), Lambert, Van den Plas (beiden RC Tirlemont), Mombaerts (Daring Leuven) en Van den Bosch (Anderlecht). Reserves: Speeck- aert (Daring CB), De Rast (Ukkel Sport), Janssens (Daring Leuven) en Ceuleers (Daring Leuven). BANTAM p. 23 Bermudas n. Calcutta BRITSUM p. 23 Bermudas n. Hamptnr, BONAIRE 23 te Trinidad. CERONIA p. 22 Simeuloe n. R'dam. DRENTE p. 23 Kp. Guardafui n. R'dam. DUIVENDR. p. 22 Kp. Frio n. Dakar. EENDRACHT p. 23 Gibr. n. Bremen. GROOTEKERK p. 23 Perim n. A dam. HERMES 22 te La Guinillas. HEEMSKERK 23 v. Alexandrië n. R'dam. HOOGKERK p. 22 Kreta n. R'dam. HERA 23 te La Guaira. HELENA 22 te B Vtura. JAPARA KPM 23 te Amban. JUPITER 23 te Oran. KATWIJK verm. 26 v. Ferrol n. Rott KIELDR. 22 v. Hongkong n. Manilla. LUNA 22 v. Algiers n. Volos. LARENBERG 23 v. Piombino n. Huelva. LINDEKERK 23 v. Port Said n. Rott LOOSDR. p. 23 Kp. Gata n. Calc. LUTTERKERK 23 v. Suez n. Perzië. LEMSTERKERK p. 23 Algiers n. Perzië. LINGE 22 v. Toppila n. Yxpilla. MAAS 23 te Mersin. MAASHAVEN p. 23 Rio Grande n. Cuba. MACOMA p. 22 Natuna eil. n. Yokohama. MUIDERKERK p 23 Malta n. Rott MAHPESSA p. 23 Burlings n. Curacao. MIRZA p. 23 Runsaljebel n. Lor. Marq. NIGERSTROOM 22 te Lagos. ONDINA 23 te Tandjong Priok. OVULA 23 te Saltend. ORANJESTAD 23 te Pto. Limon. ORANJEFONT. p. 23 Kp. St. Vine. n. A'dam. PAPENDRECHT p. 23 Fayal n. Curacao. ROTULA 22 te Helsinki. RAKI p. 23 Kp. Gata n. Amst. ROSSUM p. 23 Dungen. n. Casabl. SCHERPENDR. p. 23 Kp. Bon n. Sidon. SLOTERDIJK p. 23 Keywest n. Galveston. SLAMAT 22 v. Vizagapatam n. Calc. SAROENA 22 te Muntok. THEMISTO p. 23 Wight n. Hamptonr. PR. FR. HENDR. p. 23 Scillys n. R'dam. TALISSE p. 23 Kp. Vine. n. Djak TERNATE 23 r. Hamburg te R'dam. WINTERSW. p. 22 Malta n. Venetië. WINSUM 34 te Amet. verw. De commissie voor de statuten en de reglementen van de internationale wie- ler federatie (U.C.I.) heeft in haar ver gadering te Zurich voorgesteld de finale wereldkampioenschap sprint a trois te laten verrijden, hetgeen voor een jaar ongeval, indien dit althans is geschied als proef (Milaan) reeds was geschied. Een zeer belangrijke wijziging heeft betrekking op de .voorritten bij de achtervolging. Tot nu toe gingen de win naars over naar de volgende ronde, maar de ervaring heeft geleerd, dat men te weinig weet over de kracht van ver scheidene deelnemers, zodat menigmaal sterke achtervolgers ontijdig werden uitgeschakeld. Men stelt thans voor de voorritten tegen het uurwerk tc laten verrijden. Een verrassing is het voorstel om in het reglement vast te leggen, dat het we reldkampioenschap achter grote moto ren niet meer over IOC- km. wordt ge reden maar over een uur, waardoor dus minder kilometers doar de deelnemers zullen worden afgelegd. Verder wil de commissie in de wed strijd om het wereldkampioenschap op de weg acht renners per land bij de professionals laten starten en zes ren ners per land bij de amateurs. Tot nu toe werden voor elke categorie zes ren ners toegelaten, enkele jaren geleden bedroegen deze cijfers 4. De commissie stelt vervolgens voor om ploegwerk toe te staan in de wegwedstrijd, althans volgens een speciaal daarvoor te ont werpen reglement. Zaterdagavond 24 November a.s. zal om 8 uur in het stadion te Utrecht een lichtwedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands Politie Voetbalelftal en het Utrechts provinciaal K.N.V.B.-elftal. Het politie-elftal is als volgt opgesteld: doel: Kok (ADO), achter: Van Dam ('t Gooi) en Mol (Unitas); midden: Rem mers (BW). Gilüsse (RBCï en Huy- brechts <BVV); voor: Koole (VDL), v. d. Eist (Theole), Van Onselen (Stormvo gels), v. d. Meulen (Helder) en Bacx iWillem II). De Noorse ijshockey bond heeft een uitnodiging gezonden aan de Nederland se IJshockeybond voor het spelen van twee wedstrijden tussen Noorwegen en Nederland in de periode, vallende tus sen 25 December en 1 Januari a.s. De Nederlandse IJshockeybond heeft de uitnodiging in beginsel aanvaard. Advertentie Maak Uzelf niet wij», dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel werkende, verzachten de middel, dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost: w AKKERS (Van onze turnmedewerker) Er valt nog heel wat te doen in de N. K. S., zullen de lezers, die van de inlei ding dezer rubriek kennis genomen hebben, opmerken. Hier botert het nog niet best, elders gaat het te crescendo, maar overal groeit er wel een probleempje- Toch is er een kleine in letterlijke en figuurlijke zin gemeenschap onder de gymnasten, die geen problemen kent, die zich niet druk maakt om een betere stijl of een feilloze techniek. Daar heerst geen rivaliteit onder kampioenen, daar stoort zich geen enkeling aan theorieën over de wel of niet gunstige in vloed van gymnastiek en turner... Die gemeenschap wordt gevormd door de kleu ters en jongste adspiranten van de gymnastiekverenigingen. Klein in aanzien, klein in getal, maar in hun onbewustheid toch groot bij de verwerkelijking van het zuiverste idealisme. Wat doen die peuters in de vereniging? Maken zij sal to's in het klein, worden zij gedrild tot onderdelen van een gelid, dat stram in de maat marcheert? Och het is een schijnbaar doelloos spelletje, dat ze binnen de vier muren van de sportzalen bedrijven; dat zien we immers op uitvoerin gen. Met een verhaaltje worden de kinderen zoet gehouden, maar toch.... Zonder twijfel begrijpt eenieder, dat het scheef zitten in de schoolbank en de schrijfhouding een abnormale vor ming van het skelet tengevolge zouden hebben, wanneer hier niet werd inge grepen. Lichaamsbewegingen kunnen, doelbewust toegepast, de „zaak recht zetten". Maar zij kunnen nog meer. Bij té intensieve lichaamsbewegingen kun nen de spieren een negatieve invloed uitoefenen, d.w.z. te veel van het goede geven: Hierin lag, zoals wij reeds op 8 November deden uitkomen, een reden om normen voor het damesturnen in te stellen, omdat het bestuur van de N-G.F. maar moest afwachten, of alle docenten in gymnastiek en damestur nen, zich van deze consequenties be wust waren. Graag willen wij, nu er nog geen commentaar op de komende turneve- nementen te leveren is, van de gele genheid profiteren eens nadrukkelijk te beweren dat die spelletjes niet doelloos zijn. Voor het kind niet en evenmin voor de leidster of leider. Er zal getracht worden iets over de waarde van kleutergymnastiek duide lijk te maken, de invloed op de licha melijke en geestelijke vorming te verklaren en hiermee tevens ant woord te geven op de vraag of het nu niet wat overdreven is, benauwd te zijn voor een schadelijke inwer king van enkele lichaams-oefeningen. De bewegingsdrang die de kinderpe- node kenmerkt is onuitputtelijk en verschaft het kind de prikkels, met een voor ouderen onbegrijpelijke energie de ganse dag in het geweer te blijven. De hoeveelheid werk die daarbij verzet wordt is in verhouding tot die van de volwassene enorm, maar waarborgt juist daardoor een constante functionne- ring van de organen. Ais gevolg van dit feit is echter niet de gedachte aan ..kleuter-gymnastiek" ontstaan, want de groei van het lichaam wordt door de natuurlijke bewegingsdrang voldoende bevorderd- Anders wordt het wanneer het kind de „grote" school gaat bezoe ken en daar circa vijf uur per dag in de bank zit of hangt. Dit betekent een onderdrukking van de natuurlijke be wegingsdrang. Gymnastiek komt hierin nu tegemoet en elimineert gelijktijdig de gebreken die het schoolgaan met zich brengt. Het ontstaan van die gebreken is op uitgebreide schaal on derzocht en verklaard- De groei van een lichaampje van en kele tientallen centimeters tot ander halve meter wordt mogelijk door een bepaalde constitutie van de beenderen. Uit de practijk weet iedereen dat kin deren lang zo vlug niet benen breken als volwassenen. Tijdens de groei van het skelet wordt namelijk het „elasti sche" kraakbeen langzamerhand ver vangen door „echt" been dat brosser is. In de algemene aandeelhoudersverga dering van de Ned. Mij. voor de Walvis vaart werd op een vraag van een der aandeelhouders het dividend (gezien de reservering voor div. belangen ad f2.276.538) te verhogen tot 9 pet. geant woord, dat een hoger dividend dan 8 pet. volgens de dividendstop niet geheel mogelijk zou zijn geweest. Een verho ging van dit percentage is dan ook niet verder overwogen, aldus de directie. Omtrent het vernieuwingsplan werd nog medegedeeld, dat men met het nieu we fabrieksschip 780 ton traan per dag hoopt te produceren tegen 360 ton met de Willem Barendsz De totale produc tie wordt dan op 25.000 a 30.000 ton geraamd. Voorts wordt de vervaardiging van bijproducten mogelijk. Als alles normaal verloopt zal de minimum- regeringsgarantie dan ook helemaal niet in werking behoeven te treden. Een der aandeelhouders vreesde voor een steeds groteg wordende concurrentie Het antwoord van de directie hierop was, dat men juist daarom niet kon achterblijven met het vernieuwen van de outillage. Het contract met de rege ring is er, om tegen de risico's als prijs en vangst, zo groot mogelijke voorzie ningen te treffen. Loopt de gehele we reldwalvisvangst ten einde, dan zal het fabrieksschip nog voor andere doelein den kunnen worden gebruikt, terwijl het in de bedoeling ligt tegen die tijd hoewel nog in genen dele kan worden voorspeld wanneer dat zal zijn geen nieuwe jagers, die n.l. minder aanwen dingsmogelijkheden bezitten, meer te bouwen. Volgens het contract met de regering zal per jaar minstens één nieuwe jager mogen worden bijgebouwd en bij boven de garantie liggende resultaten zelfs meerdere. Voor deze jagers zullen de zelfde gunstige afschrijvingsfaciliteiter., als in 't contract zijn opgenomen, gelden. De nieuwe jagers hebben een productie capaciteit, die ongeveer het dubbele is van de oude. In 1955/'56 zullen 9 nieuwe en 7 oude jagers in bedrijf zijn. De nieuwe jagers zullen vermoedelijk ook worden verkregen door ombouw van oude korvetten. Een andere aandeelhouder bracht dank en hulde aan de directie én aan de regering voor het „aan een ideale oplos sing grenzende contract", dat naar zijn mening voor het gehele Nederlandse volk gunstige resultaten kan afwerpen. Een bedrijfsverzekering voor langer dan een jaar achtte de directie niet wel mo gelijk. Bij een eventueel vergaan van het moederschip zou hierdoor ofschoon de financiële bedrijfsvoering zou kunnen doorgaan de mogelijkheid tot winst vorming inderdaad tot 0 dalen, doch de directie zeide niet ieder denkbeeldig risico te kunnen assureren. Niettemin zegde zij toe, dit onderwerp, dat eigen lijk neerkomt op een verzekering van het dividend, in studie te nemen. Tenslotte werd medegedeeld, dat de markt voor traan momenteel niet slecht is en men verwacht dan ook een posi tief hogere opbrengst dan de f 1.223.50 per ton van verleden jaar. De „Willem Barendsz" heeft thans zijn eerste pot vissen gevangen. De opening van het walvisjachtseizoen is op 2 Jan. a.s. Als nieuwe commissarissen werden gekozen drs. J. F. Posthuma en onder voorbehoud van goedkeuring van de statutenwijziging, waarvoor thans het vereiste quorum niet aanwezig was de heer H. A. Fniin. Er is echter nog meer en dat is zeker niet minder belangrijk: de inwerking van de lichaamsoefeningen. van de turnsport (en vooral de sfeer waarin deze bedreven worden) op de geeste lijke vorming. Daarvoor moet men we ten dat het kind geestelijk in één eng wereldje .aeft, dat pas later uitgebreid wordt met een tweede wereld, de be- wustzijnde wereld. Deze wereld kent de volwassene, de eerste de belevenis wereld. om het populair uit te drukken, kent hij niet en het verschil daartussen is niet zo moeilijk te begrijpen. Op dit ogenblik dat de lezer met zijn krant in de huiskamer bij de warme kachel zit, weet hij dat het leven buiten de muren van zijn huis gewoon doorgaat. Dit we ten van, het verplaatsen naar andere delen, komt voort uit de bewustzijns- wereld- De beleveniswereld kan men zich niet bewust maken, dat is het meest intieme, vertrouwde van elk individu en word pas kenbaar als daarin een schokkende gebeurtenis voorvalt. In die belevings wereld zijn namelijk alle. voor ons van zelfsprekende. zaken opgenomen en geordend. Daarin weten wij blindelings de weg zoals men in donker de lich knop van zijn kamer in een keer op zoekt. Hierin hebben al onze gevoelens een plaats gekregen, beschikken wij over onze vrienden, over piettige h e r- inneringenj dct&rssn msg niGinsnci tornen Dat voelt men als men een vriend verliest, een voorwerp kwijt raakt, waaraan men gehecht was, omdat het nu eenmaal bij ons hoorde; je stond er niet bij stil, totdat het weg was. Wij voelen verdriet of ergernis om een verloren vulpen, ook al kunnen wij onmiddellijk een nieuwe kopen. Met dit nieuwe voor werp moeten wij echter eerst weer ver trouwd raken, vóórdat het de plaats van het oude heeft verdiend. In die beleveniswereld nu leeft het kind. Het kan nog niet buiten zijn waarnemingen en ervaringen om den ken zoals de volwassene. De „zijns- vorm" van het kind is volkomen be paald door de waarnemingen en gewaarwordingen van het moment. Als het verdriet heeft, ziet men één plas tranen, als het blij is dan is het één brok uitstralende vreugde. Be trekkelijkheid kent het kind niet. Dit verklaart het vreemde gebeuren, dat een peuter zo plotseling van stemming kan veranderen. Ouderen kunnen zich dat dikwijls niet goed voorstellen, omdat hun denken en handelen door meerdere psychische grootheden, anders gezegd: geestelijke factoren, bepaald worden. Hun verdriet uit zich anders, omdat de bewustzijns- wereld de relatie tussen de omvang van kleine en grotere gebeurtenissen vast stelt er. de gewichtigheid daarvan onder ling afweegt. Het kind heeft nog niet geleerd zich aan een critische zelfwaar neming te onderwerpen, zich te beheer sen; dat alles moet nog geleerd worden. Als het iemand aardig vindt, dan is dat, omdat die iemand aardig voor het kind geweest is. Is het kind eenmaal volwas sen, dan worden ook anderen als leuk en goed gekwalificeerd, zonder dat er sprake is van een rechtstreeks „belang Het is nu onder meer de taak van het onderwijs, dus ook van de lichamelijke opvoeding, de beleveniswereld die in drukken te geven waardoor de ontwik kelende kunst zijn wereld daartegen over een juiste plaats gaat innemen. De wijze, waarop de bewustzijnswereld op gebouwd wordt, vindt een basis in de belevingswereld. Milieu, opvoeding, om standigheden hebben een onschatbare invloed op de gedachtengang van het kind, op de vorming van de per soonlijkheid. De wijze waarop elk kind zijn fantasie verschillend uitleeft is daar een uiting van; maar ook aan de andere richting, het leiden van de fantasie-uit- leving, gaat de individuele ontwikkeling niet zonder meer voorbij. Daarom zijn de spelen, de verhaaltjes voor een kleuterles met zorg gekozen. De bewegingen leiden tot een reeds genoemd doel wat het lichamelijke be treft en geestelijk is de beleveniswereld zodanig uit te breiden dat daaruit hope lijk een gezond levende bewustzijnswe reld ontstaat. Men ziet dus wel, dat het spelen van de meisjes en jongens in de gymnas tiekzaal niet doelloos behoeft te zijn. En juist omdat de kleuters nu nog uurtjes van onverholen pret kunnen beleven, zonder enige vorm van problematiek waarmee zij later in hun sportwereld en in het maatschappelijk leven meer dan vaak prettig is worden bezocht, kan men niet anders dan warme waardering voe len voor die verenigingen, waarin de aandacht het meest geconcentreerd wordt op de jeugdafdelingen. Dat vele ouders dit begrijpen en vaak een stimu lerende medewerking verlenen is niet alleen een verheugend, maar ook aan moedigend verschijnsel. CHRIS VAN DE VELDE Gisteravond hebben de Waalwjjkse loco-burgemeester F. Smolders «n bondsbestuurder A. Uytendaa) het na tionaal kampioenschap hoofdklasse libre geopend. De eerste partij ging tussen Metz en Kruythof. Het is geen dende rende match geworden en Metz heeft deze wedstrijd met een matig moyenne veruit gewonnen. Een enkele "maal kwam de serie americain op de tafel. Anders was het in de laatste partij die avond. Na een slechte start kreeg de Waalwijker De Ruyter in de achtste beurt de ballen langs de band in positie. Op 42 miste hij echter. In de vijftiende beurt kwam hij evenwel terug. Met een meesterlijke serie americain scoorde de Waalwijker ondanks tweemaal vastzit ten een serie van 283. Met nog twee caramboles voor de eindstreep miste De Ruyter de acquitstoot nadat de arbiter in deze serie voor de derde maal vast geannonceerd had. In de zestiende beurt kwam het einde. Eichelsheim had slechts 45 caramboles gescoord. De uitslag van de avondpartij luidt: Metz Kruythof De Ruyter Eichelsheim De N.IJ.B. (Nederlandse IJsverenigin gen Bond) heeft een brief geschreven aan de K.N.S.B., waarin wordt medege deeld, dat de N.IJ.B. in het belang van de Nederlandse schaatssport bereid blijft met de K.N.S.B. in overleg te tre den over de mogelijkheid om de orga nisatie van de langebaansport in betere banen te leiden. De N.IJ.B. heeft voor gesteld om hierover besprekingen te voeren in een commissie, bestaande uit drie afgevaardigden van de K.N.S.B., drie afgevaardigden van de N.IJ B., on der voorzitterschap van een door het Nederlandseh Olympisch Comité aan te wijzen persoon. Het bestuur van de K.N.S.B. is, zo deelt men van de zijae van de N.IJ.B. mede. niet ingegaan op het voorstel een commissie in te stellen onder leiding van het N.O.C. De K.N.S.B. staat op het standpunt, dat wijziging in de structuur van de K.N.S.B. uitsluitend zaak van beschouwing en overweging kan uit maken voor en met hen. die er deel van uitmaken, waarbij de beslissing over eenkomstig de desbetreffende regle mentaire bepalingen aan de algemene vergadering is. Uit Berlijn is het verzoek ontvangen voor het spelen van een ijshockey- wedstrijd tussen Berlijn en Amsterdam op 15 en 16 December a.s. Tevens wordt van Duitse zijde gevraagd om ook een wedstrijd tussen Den Haag en Berlijn te organiseren, waarvoor als datum 9 Januari op de Hokij wordt voorgesteld. Over beide wedstrijden zijn nog be sprekingen gaande De mogelijkheid is voorts groot, dat het Amerikaanse ijshockeyteam, dat deelneemt aan het Olympisch toumooi te Oslo. ook een wedstrijd te Den Haag zal spelen Verder heeft Canada ver zocht vóór het Olympisch tournooi een oefenwedstrijd in Den Haag te mogen spelen tegen een sterke Nederlandse ploeg, welke ontmoeting dan in de eer ste week van Februari zou moeten plaats vinden. Van Duitse ziide is de aanbieding ge daan om voor een dergelijke wedstrijd de Canadezen en buitenlanders, die in Duitse ploegen spelen, ter versterking van de Nederlandse ploeg naar Den Haag te zenden. De data van de Europese kampioen schappen kunstrijden voor dames, heren en paren, zijn gewijzigd en thans vast gesteld op 4, 5 en 6 Eebroari. 500 22 79 22.79 218 22 44 9.90 500 16 283 31.25 45 16 9 2.81

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5