SCHEVENINGEN-RADIO neemt vooraanstaande plaats in Abr. Meijer Speelgoed voor baby en kleuter Kathedraal van Reims is ziek Hoe steekt een ■M. We maken HET ZELF Een nachtelijk avontuur Belevenissen van de struisvogel Rasmus P r it. PENDULES HORLOGES LUXE WEKKERKLOKJES VAN NIEL Voor de Winter uw „bed" in orde St. Nicolaas-geschenken naar II. Catharina Contact met schepen ..waar ook ter wereld" Een keur van practische vindt U bij De sensatie Tweka Deux-pièces Nieuwe dokmeester benoemd PAEDAGOGIE BIJ HET SPEL J mmm Sim, Sam Rasmus Schouw- ISÜlx, VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 Gigantische groei OM VRIJHEIDSBOKAAL EN AFRIKABEKER SCHAKEN i PW*Wm. •tak. a- 86 GROTE HOUTSTR. 86 steekmorf beestje an xV - Da /y-xv 7 *3. Pakhuis T.piïëSi wmmt Gisteren hebben wij uitvoerig bericht omtrent de officiële ingebruikstelling van het nieuwe kuststation van Scheve- ningen-Radio op het Tweede Sluiseiland in IJmuiden. Vandaag willen wij nog enkele bijzonderheden gevfen over dit nieuwe gebouw en over de capaciteit van P.C.H., zoals het overal ter wereld bekend is. Het nieuwe station is voortdurend blootgesteld aan zilte lucht en als het stormt heeft het door zijn ligging vlak bij het water, ook nog last van zout stuifwater. Ter beveiliging van de radiotoestellen, die nu eenmaal niet tegen zout kunnen, moesten daarom speciale voorzieningen worden getroffen en de belangrijkste hiervan is de lucht behandelingsinstallatie, de air-conditio ning, die de binnenkomende lucht zui vert van zout en andere schadelijke bestanddelen, haar de gewenste vochtig heidsgraad geeft en bovendien op de gewenste temperatuur brengt. De buitenlucht mag dus niet direct het gebouw binnendringen en daarvoor zijn diverse beveiligingen getroffen, zo dat er b.v. geen beweegbare ramen zijn toegepast. De aard van het bedrijf vergt, dat overal stilte heerst. Het plafond is daar om van een speciale constructie om ge luidsresonanties te voorkomen en de wanden tussen de verschillende lokalen zijn geluidwerend. De meeste wanden zijn bovendien zo gemaakt, dat zij ge makkelijk verplaatst kunnen worden om een bepaalde ruimte naar behoeven te kunnen vergroten ten koste van het er naast gelegen lokaal. Er moest echter niet alleen rekening gehouden worden met de eisen van een radiobedrijf, ook de scheepvaart stelde zijn eisen. Om te voorkomen, dat het uitzicht te veel zou worden belemmerd, mocht het gebouw niet hoog boven het terrein uitsteken en dat is de reden, waarom het tot een diepte van onge veer 3 meter in de grond is ingegraven. Het bedrijf gaat dag en nacht door en om nu te voorkomen, dat de scheep vaart door uitstralend licht in de navi gatie belemmerd zou worden zijn alle ramen, welke rond het gehele gebouw als één glasstrook doorlopen, van licht- afsluitende gordijnen voorzien. Scheveningcn-Radio, dat vroeger Scheveningen-Haven heette, werd in December 1904 in dienst gesteld en is daardoor een der oudste kuststations ter wereld. Het ontleend zijn naam aan de plaats, waar het werd gevestigd, maar waar zich nu alleen nog de zenders en de zendantennes bevinden. De groei van het verkeer en de daarmee verband houdende noodzakelijkheid het zend- en ontvangstation van elkaar te scheiden, om zonder onderlinge storing met meer dere schepen tegelijk te kunnen werken, had tot gevolg, dat in 1926 het ontvang- gedeelte van het kuststation werd over gebracht naar IJmuiden, van waaruit de zenders „gesleuteld" en „besproken" worden. In de eerste jaren van zijn bestaan werkte Scheveningen-Radio alleen met op korte afstand passerende schepen in de Noordzee en het Engelse Kanaal. In 1925 breidde het station zijn werkings sfeer uit tot de Oostzee, Middellandse Zee en een groot gedeelte van de Atlan tische Oceaan. De grootste uitbreiding evenwel had plaats in 1927, toen door het gebruik maken van kortegolfzenders Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis 1 Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Advertentie Ik kon met schoenen-kopen haast nooit goed slagen, 't was om wan hopig te worden Maar nü heb ik 't toch gevondenBervoets- Vrieselaar. ze zien me nérgens anders meer t Grote Houtstraat 46, Haarlem. het station in verbinding kon treden met schepen, waar ter wereld zij zich ook bevinden, natuurlijk mits deze schepen zijn uitgerust met een kortegolfzend- en ontvanginrichting, weljce echter steeds meer tot de normale- uitrusting aan boord van een schip gaat behoren. Een verdere uitbreiding kwam in 1932, toen het station zich ook open stelde voor radio-telefonieverkeer met daarvoor ingerichte schepen. Daarbij had Scheveningen-Radio nog een pri meur, want het was het eerste kust station, dat met vrouwelijke radio telefonisten begon te werken. Het radio-telegrafisch en -telefonisch verkeer heeft zich in stijgende lijn ont wikkeld en nog is geen stilstand bereikt. In 1939 werden 61.424 telegrammen ver zonden en ontvangen en 4.706 gesprek ken gevoerd. In 1946 was dit resp. 16.145 en 3.484 en in 1950 bedroeg het aantal telegrammen 280.917 en het aantal ge sprekken 44.969. Wat het aantal behan delde telegrammen betreft, is Scheve ningen-Radio het tweede kuststation ter wereld. Voor de verwerking van dit verkeer heeft het station de beschikking over een groot aantal zenders en ontvangers, n.l. 3 voor 600800 metèr verkeer, 10 voor het kortegolfverkeer en 4' voor het radio-telefonieverkeer, zodat maximaal met 17 schepen tegelijk kan worden ge werkt. In totaal werken op het station 90 mensen. Ter verzekering van een snelle service is Scheveningen-Radio telegrafisch of telefonisch verbonden met het telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam, de vier peilstations Terschelling. Willems oord, IJmuiden en Hoek van Holland, de Hydrografische Dienst en verschillende andere instanties, terwijl het recht streekse telexverbindingen heeft met het Meteorologisch Instituut in De Bilt en Dirkzwager's Scheepsagenturen te Maas sluis. Advertentie A COMPLCTt WONING INRICHT! NO Burteljftrtistr lJ-i7-H»*i1«a>T«L 11919 Advertentie van het seizoen: zuiver wol 38-46 fl. 55.- Tricotspecialist Grote Houtstraat 16 Op 30 April 1952 verlaat de huidige dokmeester van het Staatsvissershaven- bedrijf, de heer P. F. Neve, de dienst met pensioen. Hoewel deze datum nog vrij ver in het verschiet ligt, is tóch reeds een opvolger door hem aangesteld in de persoon van de heer A. J. M. v. d. Maarel. Dat deze aanstelling zo vroeg komt, houdt mede verband met het feit, dat begin volgend jaar de scheepshellin gen in de Staatsvissershaven in de Ha ringhaven klgar komen, waardoor de dokmeester tevens de functie van hel- lingmeester krijgt. De aannemer van de hellingbanen heeft zijn werk op 1 No vember opgeleverd en het wachten is nu alleen nog op de voltooiing van de electrische installatie, welke door ma teriaalgebrek aanzienlijk is vertraugd. Wanneer de scheepshellingen in ge bruik genomen worden, zal de heer P. F. Neve de functie van hellingmeester er bij krijgen. Vooral in de eerste tijd, als deze nieuwe tak van dienst door de kinderziekten geholpen moet worden, zal zijn aandacht in hoofdzaak door het hellingwêrk getrokken worden en dan is het goed, dat naast hem iemand staat, die de zorg voor het drijvende droog dok op zich neemt. Het is de bedoeling in de toekomst, wanneer dit mógelijk blijkt, de functies van dokmeester en hellingmeester te combineren en om daarop voorbereid te zijn krijgt de nieuwbenoemde heer A. J. M. v. d. Maarel de gelegenheid zich op beider terrein in te werken. De heer A. J. M. v. d. Maarel is afkomstig uit Vlaardin- gen, waar hij reeds vele jaren in de scheepvaart werkzaam was. Zo heeft hij er gewerkt in de reparatie alsook in de nieuwbouw, laatstelijk op een scheeps werf. Hij is dus in het vak geen onbe kende en daarvan zal IJmuiden in de toekomst ongetwijfeld de vruchten kun nen plukken. Wanneer Sint Nicolaas zijn jaarlijkse inkopen gaat doen zal hij ditmaal iets voor de baby's en kleuters vinden, waarmee ze niet alleen zonder gevaar van beschadiging van gezicht, mondje of handen kunnen spelen, maar waar mee ze ook nog iets kunnen leren. Wij doelen hier op hel zoogenaamde Kid dy eraf t-speelgoed, wat in de fabriek van Hilary Page in Engeland gemaakt wordt. En -wat nu in menige etalage te pronk staat. Het Kiddycraft-speelgoed is van plas tic gemaakt. Dit betekent dat het vrij wel onbreekbaar is en gemakkelijk schoongehouden kan worden. Dit laat ste is zeer belangrijk, want een kind speelt gedurende de eerste vijf jaren van zijn leven op de vloer en het speelgoed komt hierdoor met allerlei in aanraking. Voor de allerkleinsten heeft Page een ideale rammelaar annex bijtring be dacht, gevormd door een aantal drie hoekjes aan een zilveren kettinkje. Het voordeel is dat baby zijn mondje niet kan bezeren door het voorwerp te ver naar binnen te steken. Voor de kleuters zijn er diverse ton netjes, ringen en bekers, die ze in py- ramidevorm op elkaar kunnen schroe ven. Hierdoor leren ze hun ogen ge bruiken en onderscheid maken tussen de verscheidene afmetingen. Iets derge lijks is ook de „brievenbus": een bus met deksel waarin een aantal gaten. In deze gaten passen de bij dit voorwerp behorende blokjes. De kleintjes leren zo de vorm van het gaatje met die van het blokje combineren. Het „kindertandwiel" ontwikkelt het denkvermogen van het kleine mensje. Dit- speelgoed bestaat uit een aantal tandwielen, bevestigd op een plastic ondergrond. Doordat het kind er één laat draaien bewegen ze allemaal en hij gaat zich nu afvragen hoe dit komt. De letters en cijfers leren de kinde ren ook al spelend. Deze staan name lijk op blokjes geschreven en. deze passen precies in een plankje. Daar alle schijfjes verschillend van grootte zijn, moeten de kleintjes weer de vorm van gaatje en blokje combineren en boven dien de letters of cijfers, die op het blokje en in het gaatje staan. Om klok te leren kijken zijn er ook aardige blokkendozen. Bovendien is er de natuurgetrouwe wekker, die door moeder opgewonden kan worden en precies als een echte klok loopt. Met de zogenaamde weegschaal leert de kleuter rekenen. De balans kan name lijk alleen dan in evenwicht gebracht ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zendersl., 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 gram.. 9.40 Mis van Requiem, 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, cause rie, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amuse- mentsork., 14.00 Theo Casion, hoorspel jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 omroep orkest, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten, 15.49 Promenade-orkest en so liste, 16.20 Wij maken een kerstgroep, 16.30 De schoonheid van het Grego riaans, 17.00 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 gram., 18.45 buitenl. comm., 19.00 fiJmprogr.. 19.20 binnenlands overz., 19.30 lichte muziek, 19.52 actualiteiten, 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man, 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op. heren!, 21.00 gevar. progr., 21.53 populair concert, 22.30 yi.i luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.25 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 m. VARA: nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 zendersl., nieuws, 912 gram., 9.50 huisvrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10 20 herh., 11.35 viool en piano, 12.00 Pro menade-orkest. 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Kleine zonden. hoorspel. 13.30 accordeonorkest en solist. 14.10 filmpro gramma, 15.00 amateuruitzending, 15 30 Van de wieg tot het graf, causerie, 15 45 gram., 16.15 sport, 16.30 omroeporkest, 17.15 jeugd. 18.00 nieuws, 18.20 Instr. trio, 18.40 Zoeklicht op de Westerse De fensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 7.00 9.00 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 prot. pr., 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20 15 gevar. progr., 21.15 Weense muziek. 21,45 social, comm., '22.00 Metropole-orkest. 22.25 Onder de pannen, hoorspel, 22.45 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek, 23.45 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra, 12 45 dansmuziek, 13.25 gevar. muziek, 15.10 orkestconcert, 19.30 populair concert. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 orkestconcert, 13.15 amusem.orkest en solisten, 14.45 orkestconcert, 17.15 dans muziek, 19.00 jazzmuziek, 20.30 militair orkest, 21.15 amusem.muziek, 23.15 amu sementsmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 or kestconcert, 14.00 dansmuziek, 16.00 vro lijke muziek, 17.30 volksliederen, 20.00 gevar. progr., 22.10 orkestconcert, 22.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest, 12.34 omroeporkest, 13.15 Vlaamse lie deren, 20.00 operettemuziek, 21.15 ver- zoekprogr., 22.15 verzoekprogr. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 15.00 ope ramuziek, 16.30 amusem.orkest, 17.10 amusem.orkest, 20.00 omroepork., 21.00 lichte muz., 21.30 jazzmuz., 22.10 jazz muziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestcónc., 14.12 Sympho- nie-ork., 16.50 kamermuz., 20.00 orkest concert. worden, wanneer aan beide zyden een evengrote waarde hangt, bijvoorbeeld rechts 4 en links 3 en 1 of 2 en 2! Deze cijfers staan weer op schijfjes, die ver schillend van gewicht en afmeting ziju. Tenslotte levert de fabriek nog de mooie plastiic blokken, die aan de boven- en onderkant een klein uit- steekseltje hebben, waardoor ze in el kaar passen en er hechte en stevige bouwwerken kunnen ontstaan. Om al deze paedagogische eigen schappen wordt het Kiddycraftmateriaal veel op kleuterscholen gebruikt. We geloven wel dat Josje, kleine Bobby en Ireentje veel plezier zullen hebben wanneer de Sint hen met een dergelijk cadeau bedenkt. Zondagavond 25 November organi seert de zwemvereniging HVGB haar jaarlijkse nationale zwem- en water- polowedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem. In afwijking met voorgaan de jaren zal nu echter niet het water polo en snelzwemmen de hoofdschotel van het programma vormen doen het kunstzwemmen Hiervoor is uitgeno digd de bekende balletgroep van de Meeuwen, „Bathing Beauties" uit Am sterdam. De kampioene van Nederland, mevr. Leni LantingKeiler, zal een demon stratie schoonspringen geven, waarbij zij onder andere de zeer moeilijke an derhalve salto met gelijktijdige hele schroef laat zien. Voor het hoofdklasse waterpolotour- nooi met als inzet ,De Vrijheidsbokaal" zullen HZPC. Den Haag, kampioen van Nederland, Meeuwen, Amsterdam en Haarlem en HVGB tegen elkaar uitko men. Onder leiding van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, de heer Jan de Vries, vond Za terdag j.l. de loting plaats en werd be slist, dat in de eerste wedstrijd Haar lem tegen HVGB speelt. Meeuwen zal daarna de strijd moeten aanbinden te gen HZPC. Het gedeelte zwemwedstrijden bevat een zeer beperkt aantal nummers. Voor de 10 x 66 2/3 meter vrije slag estafette dames zal zwemclub „Haarlem" de „Afrika'*-wisselbeker trachten te ver dedigen. Reeds staat vast, dat bij de dames Hannie Termeulen, Willie Wil- lemse, Annie de Groot en Margot Marsman en bij de heren Joris Tjebbes en Gerrit Bijlsrna aan de start verschij nen. De wedstrijden beginnen om 19.45 uur. Een zeer verzwakt HWP 2 bond de strijd aan tegen het sterke Kijk Uit. Na arbitrage werd de uitslag als volgt: Kijk Uit 1 HWP 2 't Hart—Th. Happel LanserSpoor Gordijn—Klein De Haas—J. Happel Jr. Hendrikse—Heymans Visser—v. Deyzen Kistemaker—Banken Stalsv. d. Stoop De BoerLunenburg Spuls Sr.—v. d. Valk Totaal 82 mmm In Frankrijk zijn vele prach tige én grootse kathedralen. Als je die niet gezien hebt kun je je daar geen voorstelling van maken, want het bouw werk niet alleen is bewonde renswaardig, maar ook het beeldhouwwerk dat aan porta len en op andere plaatsen is aangebracht. De prachtige, ge kleurde glas-in-loodramen zijn wellicht nog het mooiste van de kathedralen. Ongelooflijk mooie kleuren hebben die vensters, vooral als de zon er op staat. Een van de vele Franse ka thedralen. die in de oorlog zwaar geteisterd zijn, is de ka- the'draal van Reims. Geduren de de laatste oorlog is de be schadiging nogal meegevallen, maar tijdens de eerste wereld oorlog 1914'18 heeft de ka thedraal van Reims ontzaglijk te lijden gehad. De prachtige glas-in-loodramen werden alle vernield, het schip was nauwe lijks te herkennen. De lengte van het schip der kathedraal is 150 meter, de breedte 30 en de hoogte 38 meter. Het ge zicht dat de kerk opleverde, vóór haar vernieling door de Duitse bommen, was overrijk en prachtig. Reeds in de jaren Voor de eerste wereldoorlog werden herstelwerkan uitge voerd en er stond een groot steigerwerk rond een van de torens, maar tijdens de oorlog vloog dit grote steigerwerk in brand. Bij het neerstorten hier van vlogen vlammende von ken onder de gewelven. Ter wijl de redding der gewonden uitgevoerd werd, brak een tweede brand uit, die geheel naar boven oversloeg, langs de beroemde klokketoren klom, het loden dak deed smelten dien avond zag men de wa- terspuiers gloeiend lood spu wen benevens het klokken spel. Zwaar hadden ook de gewelven het te verantwoor den van het vuur, dat eveneens de grote galerij, welke de mu ren bekroonde, en de omgang beneden de grote vensters ver koolde. Ernstige verwoesting richtte het vuur aan aan het drievou dige voorportaal, ongeëvenaard in zijn soort en dat „een der fraaiste in steen uitgehouwen pagina's der middeleeuwen" mocht heten. Een j^root deel van het beeldhouwwerk werd verkoold, o.a. 23 beelden van de koningsgalerij. Dit alles was echter nog niet genoeg. Meerdere malen werd de kathedraal door ka nonvuur getroffen. Na de oor log begon een tijd van moei zaam opbouwen. Giften en ga ven vloeiden rijkelijk binnen. Twintig jaren zijn echter no dig geweest om de kathedraal in haar volle glorie te herstel len. Het gebouw moest ten dele opnieuw worden opgetrokken het glasschilderwerk moest worden vervangen en nieuwe beelden moesten worden aan gebracht. De tweede wereld oorlog doorstond de kathediaal ook niet zonder schade, maar thans lijdt de kathedraal aan steenziekte. De steen verliest namelijk zijn vastheid en ste vigheid en verpulvert. Dat is weer een tegenslag na alle herstelwerkzaamheden! En op nieuw zal het jaren en jaren duren eer dit alles is hersteld. De kathedraal van Reims VflVjl Advertentie met bim-bam en Westminster slagwerk Origin. Zwitserse fabrieksmerken ook in billijke prijzen Enorme sortering Kwaliteiten gegarandeerd Speciaalzaak sinds 1883 - ueve»v- Wears Wat zijn nu eigenlijk precies insecten? Insecten zijn dieren met zes poten, twee sprieten en sa mengestelde ogen. De insectenklasse is de meest omvangrijke der dierenwereld. Er zijn meer dan een millioen soorten insecten. De fauna (dierenwereld) van Nederland bezit alleen al ongeveer 3600 verschillende kevers. Bij de vlinders onderscheidt men dui zenden soorten. Als we de insecten eens van dichtbij bekijken, kunnen we duidelijk drie delen aan het lichaam onderscheiden, n.l. de kop, de borst en het achterlijf. Aan' de kop zitten de sprieten, de ogen en de mond. De sprie ten dienen om te tasten, maar ook als reukorgaan. Aan de borst bevinden zich de poten (zes) en de vleugels (soms één, soms twee paar). Doch er zijn ook insecten, die het zonder vleugels moeten doen, b.v. de „Wandelende tak", het zilverbeestje, de vlo, de dierenluis, de bladluis en de mier. De bladluizen en de mie ren komen ook voor met vleu gels. Je hebt allemaal wel eens het gezoem gehoord van een bij, vlieg, mug of wesp. Dat gezoem wordt voortgebracht door middel van de vleugels. Een bij doet 1Ö0 vleugelslagen per seconde: een vlieg doet er zelfs 330 per seconde. Hoe komt het nu. dat je de ene dag meer insecten ziet dan de andere? Wel, dit komt door de weers gesteldheid. Wanneer het warm is, zal je meer insecten zien dan wanneer het koud is. Zo, nu weten we allemaal iets van in secten af. Nu gaan we de insecten on derscheiden. Er bestaan nut tige en schadelijke insecten. Tot de schadelijke insecten be horen de insecten die mens, dier of plant schade berokke nen, b.v. door te steken, bloed af te tappen of, erger nog, door het overbrengen van ziek tekiemen. Een insect, waar we waarschijnlijk 's zomers altijd mee te doen hebben, is de ge wone steekmug. (Culex pi- plens). Deze kan het ons op een warme zomernacht lastig ge noeg maken. Het zijn typische nachtdieren. Zij komen in ac tie tegen de schemering. De steeksnuit zou men kunnen vergelijken met een injectier spuitje. Als de mug steekt brengt hij een beetje mug- genspeeksel in de wond. In dit speeksel zit een stof, die de stolling van het bloed tegen gaat. Deze stof veroorzaakt ook het sterke jeuken. Nu we het toch over de mug hebben, kunnen we de mala riamug er ook wel bij nemen. Deze mug brengt door haar steek de malaria over op de mens. De ziekte uit zich o.m. in hoge koortsen, die de dood tengevolge kunnen hebben. Het geneesmiddel is kinine. Deze ziekte komt het meest voor in Indonesië, maar in ons land komen ook wel gevallen van malariakoortsen voor. De malariamug is hoofdzakelijk zwart met een geel randje. Je kunt hem gemakkelijk herken nen, want hij zit niet plat, maar staat rechtop tegen de muur. Hij leeft in de nabijheid van stilstaande wateren en opge spoten landen. Een andere veroorzaker van een besmettellijke ziekte is de Tsetse-vlieg. Deze brengt de slaapziekte over op de mens. Dit is een zeer besmettelijke ziekte, die zich openbaart in lusteloosheid en slaap. De ziekte duurt erg lang en heeft heel dikwijls de dood tengevolge. Zij komt voor in tropisch Afrika. Hele stre ken zijn onbewoonbaar. Jaar lijks sterven duizenden negers aan deze zozeer gevreesde ziekte. Gelukkig komt deze vlieg niet in ons land voor. Over een paar weken vertel len wij nog iets over andere insecten. Ingezonden door: BAVO BEIJK, Haarlem. Op de 25e November viert de H. Kerk het feest van een heel geleerd en dapper meisje, dat in het begin van de vierde eeuw om het geloof ook moe dig de marteldood wist te onder gaan. Dat meisje was de H. Ca tharina. Zij leefde op de Noordkust van Afrika in de stad Alexan- drië. Op achttienjarige leeftijd was zij reeds zo geleerd, dat zij alle meesters der wetenschap in bekwaamheid overtrof. Zij leefde ook in de tijd, dat keizer Maximinus in één van de vele Christenvervolgingen talrijke christenen folteren liet en tot martelaar maakte. Ook in Alexandrië woedde die ver volging. Catharina was ook Christen. dagen in de gevangenis op. met het bevel haar geen spijs of drank te geven. Maar ook dat hielp niet. Wel gebeurde er iets anders. De vrouw van de keizer en een voorname officier kwamen Ca tharina bezoeken, in de hoop, haar tot andere gedachten te brengen. Maar inpiaats van Ca-, tharina, kwamen de bezoekers tot andere gedachten. Keizerin en officier werden zo getroffen door de woorden van Catharina. dat zij ook christen werden en later zelfs voor deze nieuwe godsdienst hun leven gaven. De woede van Maximinus was geweldig. Dan moest die vrouw maar sterven besloot hij. Zij zou gefolterd worden op een wiel met scherpe messen, maar op haar gebed braken de mes sen en kon deze marteling niet doorgaan. Vele toeschouwers werden door dit bijzondere voorval zo getroffen, dat zij zich eveneens tot de nieuwe gods dienst bekeerden. Ten einde raad liet de keizer naar op de 25e November ont- hoofden. Een eenvoudig pakhuis is vrij gemakkelijk te maken. Wil je een tamelijk groot huis ma ken, dan moet je een strook karton van 60 cm. gebruiken. Dan wordt ons pakhuis nog maar 10x20 cm. groot. Vind je dat te groot, dan neem je alle maten op de helft van de aangegeven grootte. Je krijgt dan een huis van 5x10 cm. en hei karton moet dan -30 cm. H. Catharina lang zijn. Hierop teken je, dus groot of klein, de gehele „uit- ivw j u j slag" van het pakhuis (zie bo- Met droefheid aanschouwde ze ve*ste tekenjng). De stippel- 11rilen 7Wu f nifnlijnen zijn de vouwlijnen (denk „en. Ze besloot zelf naar de aan plakstroken). Aan de Neen, het ging niet best met Petertje. Daar was dat briefje van school: „Meneer, uw zoontje is deze week viermaal te laat gekomen!" „Hoe komt dat?" had vader gevraagd. „Weet ik niet." probeerde Petertje eerst. Maar toen va der kwaad begon te worden, bekende de jongen dat ie ge speeld had. Dan was daar het geval met die autoped. Die had Petertje zo maar van een buurjongen geleend. de hele middag er mee rond gereden en het ding tenslotte zonder er verder bij na te denken, er gens in een portiek gezet. Ge- lukig maar, dat de vader van dat buurjongetje de autoped na lang zoeken nog terugvond. Vaders straf was niet mis geweest. Maarje kon met Peter wel aan de gang blijven. Die prakkizeerde tel kens weer iets anders en nooit veel goeds. Het ergste was pas geleden nog gebeurd. Pe ter had ruzie gehad met kleine Bartje uit de zijstraat. Och, och. wat had hij dat ventje toegetakeld. Het jasje van Bartje zat van onder tot bo ven vol modder. Nou. daar was vader helemaal niet over te spreken geweest. „Je hebt die hele jas bedor ven!" bromde vader. „Die mensen zijn toch al zo arm. Je komt voorlopig na school niet meer de straat op. En wat er verder gebeurt, nou, dat zul je nog wel merken." „Ja", zei moeder nu ook, „Petertje schijnt er niet aan te denken, dat het gauw St. Ni colaas is." „Poe," deed Peter onver schillig. „Sinterklaas bestaat niet eens." ..O, denk je er zo over," had vader gezegd. „Nou, dan hoef jij je schoen ook niet te zet ten. En dan behoef jij ook geen verlanglijstje te maken." „Ik weet nog iets beters!" bedacht moeder nu. „We zullen St. Nicolaas schrijven, dat Pe tertje van dit jaar niets be hoeft te hebben en dan moet St. Nicolaas maar wat meer aan die kleine Bart sturen „Ja. dat is een goed idee. dat doen we!" besloot vader. Het zal zo'n vaart niet lopen, dacht Peter stilletjes bij zich zelf. Maar hoe meer de dag van St. Nicolaas naderde, hoe minder hij zich op zijn gemak begon te gevoelen. Vreemd.... er werd nergens meer over gesproken. De avond vóór Sinterklaas moest Peter gelijk met zijn jongere zusjes en broertje» naar bed. Bij de schoorsteét* stond een heel rijtje schoen tjes. met hooi. water en een paar wortels. En natuurlijk de nodige brieven en verlang lijstjes. Peter had zijn schoen er ook maar stilletjes bijgezet. Je kon nooit weten, nietwaar. En va der en moeder schenen het niet eens gemerkt te hebben. Natuurlijk had Peter maar dapper meegezongen van „Zie de maan schijnt door de bo men." Maar toen Peter even later zijn bed instapte, was hij toch niet zo heel erg op zijn gemak. Zouden vader en moeder echt die brief geschreven heb ben? (Wordt vervolgd) keizer te gaan en hem het wrede en verkeerde van zijn hande lingen onder de ogen te bren gen. Catharina deed dat. En zo dak laat je aan weerszijden iets uitsteken. Hoe breed je dat dak dan moet maken, blijkt zijkanten. Teken pannen op het dak en stenen in de muren. - -fd. - Foto van een malariamug voorkant is een opening of deur. Het gemakkelijkst is een opening zonder meer.' Wil je er dïïideUik "en "overtuiaend'ver" beuren in maken, dan knip je vanzelf wel uit het bouwsel dedigde en verklaarde het meis- twee stukjef, kart°n en P!ak dat ie hebt verkregen. Maak je de christelijke leer, dat de dle, J °°k een P-aar raampjes in de keizer het antwoord moest plakstrookje vast' zc?da' d® schuldig blijven Maar hij wist deuren kunnen draaien. Het raad. Hij ontbood de geleerdste mannen van zijn rijk en gaf die de opdracht de woorden van de maagd te weerleggen. Maar ondanks de hoge beloningen, die de keizer beloofde, was er niemand, die het van Catharina winnen kon. Ja. tot grote er gernis van de keizer, moesten verschillende van die geleerde mannen erkennen, dat Cathari na gelijk had. Dat haar verde diging van het Christendom juist was en dat de Christelijke godsdienst wel de ware gods dienst moest zijn. Er waren zelfs onder die geleerden, die ook de christelijke godsdienst aannamen en zich zelfs bereid verklaarden er voor te willen sterven. Groot was de teleui- stelling van keizer Maximinus. Hij besloot het zelf nog eens te proberen. Niet door redene ring maar door alleilei vleie rijen en schone beloften. En toen dit niet hielp, begon hij te dreigen. Hij liet Catharina met roeden slaan en met loden ko gels geselen. Hij sloot haar elf lo eM Scliu il Ic H. in imin iii„mi„, lim.,l„lillllllilliV CCOT tiSSssg O 'i(7f „:m .Copyright P. I. B. Box 6 Copanhogcn 1. Het avontuur met de smokkelaars was dus prach- brachten de boot naar een werf toe, waar ze veilig tig afgelopen. Intussen was het al herfst geworden.kon liggen tot het moon weer werd en toen namen dat wil zeggen, dat het op het water tamelijk koud ze afscheid van de haven en van het water. Onder was. Toen Sim, Sam en Rasmus dat merkten, dach- weg naar de stad bleef Sam bij een paar aanplak ten zij: Jh'u moeten we uitscheiden met varen". Ze biljetten van schouwburgen staan. „Ik zou best eens naar een schouwburg willen", dacht hij. Maar geen van drieën zagen ze de twee mannen, die aan de overkant nog op een caféterrasje zaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7