Toestel sindsdien vermist; twee Russische vliegers onderscheiden Nationale premielening van honderd millioen Franse troepen bieden hulp in Noord-Italië BR AND AR WAAKZAAM OOG VANTO. OP DE BALKAN J Nieuw-Guinea op agenda? Mijnenarsenaal de lucht in Tussen neus en lippen I W RUSSISCHE NOTA AAN DE VERENIGDE STATEN r Om tekort aan gelden voor de woningbouw in te lopen Tweede Koreadient voorkomen Hulpactie in V.S. Beschuldigingen tegengesproken Tot hoofd en hart Vermist vliegtuig nog niet terecht Stormachtig weer met regen Bij de invoering der werkloosheidswet Potvis in IJmuiden aangevoerd NOORSE KERN REACTOR PRIJS VAN VOLKS BROOD rlUKKIü beforeyou buy! ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25235 Naar thans bekend geworden is, heeft Andrei Gromyko, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, op 7 November aan de Amerikaanse zaak gelastigde ie Moskou, Hugh Comming, een nota overhan digd, waarin Rusland bij de V.S. protesteert tegen schen ding van de Siberische grens door een Amerikaans vlieg tuig. In de nota wordt gezegd, dat Russische jagers op het vliegtuig hebben geschoten. Minister In 't Veld kondigt aan: RODE KRUIS GEEFT 100.000 DOLLAR Britse nota aan Egypte Optreden Britse troepen noodzakelijk geweest Schilders helpen slachtoffers Bij Unie-conferentie indom minister:Van, Ned. zijde geen bezwaar" F el Ie brand eist 18 doden en 70 gewonden N.-Koreaans vliegveld gebombardeerd Boekarest weet van niets Russische klacht tegen V.S. bij de V.N. Israëlisch vliegtuig neergestort bij Zürich Nog geen ministeriële beslissing PELSGEVOERDE JEKKERS Woensdag m gebruik Krantenhxl '~e h stn i BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 5998 Bijkant. IJmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlltfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal AMERIKAANS VLIEGTUIG schond Siberische grens De Amerikaanse marine heeft te Washington bekend gemaakt, dat een tweemotorige bommenwerper met een bemanning van tien leden, die vanuit Korea op patrouille voor de weerdienst der V. N. was, sedert 6 November wordt vermist en als verloren wordt be schouwd. Men acht het te Washington zeker, dat dit het toestel is, waarover in de Russische protestnota wordt gespro ken, aldus meldt Reuter. Volgens de Russische beschuldiging ■was het Amerikaanse vliegtuig na te zijn beschoten in de richting van de zee verdwenen. Het zou door Russische ja gers zijn aangevallen. De vermissing van dit vliegtuig valt samen met een aankondiging in de Moskouse pers over de decoratie van twee Russische vlie gers, die buitengewone diensten voor Rusland verricht hadden. In een be richt wordt medegedeeld dat de Russi sche regering twee vjiegers van de Russische vloot heeft gedecoreerd met de orde van de Rode banier voor de buitengewone vervulling van hun plich ten. Dit bericht werd op de front pagina's van alle kranten afgedrukt. De omstandigheden, waaronder de onderscheidingen verleend werden zijn identiek aan die, waarbij aan Russische vliegeniers decoraties verstrekt werden toen zij in het begin van dit jaar een toestel van de Amerikaanse vloot neerschoten. Het State Department heeft generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de troepen der V. N. op Korea, verzocht een onderzoek in te stellen. 8 De vernieuwing van de sluizen te Vlissingen is een zeer omvangrijk' werk, dat men in 1953 gereed hoopt te hebben. In de bouwput ziet men nog de resten van de oude sluis, die eerst opgeruimd moeten worden voor aan het bouwen van de nieuwe sluis 'begonnen kan worden. Hiervoor zal men nog 3000 ton puin moeten ruimen. De 22 opvarenden van het Duitse schip Steinbutteen z.g. IJslandse trawler, die bij Terschelling op een mijn gelopen en Vrijdagnacht om middernacht is gezon ken, zijn door de „Brandaris" gered en naar de haven van Terschelling gebracht. De „Steinbutt" had Vierduizend last haring aan boord en was op weg naar Hamburg. ?5 Dc politieke commissie van de Ver enigde Natie ad hoe besloot gisteren dat de commissie voor handhaving van de vrede, voorgesteld door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Acheson, een waakzaam oog zal moeten houden op de controverse tussen Joegoslavië en de Cominform- landen en op andere wrijvingen die de Balkan tot een „tweede Korea" zouden kunnen maken. De uitslag van de stemming was: vijftig voor, vijf tegen (het Russische blok) en drie onthou dingen. De politieke commissie ad hoe ver wierp, daarna met overweldigende meerderheid een Russische resolutie waarin werd aangedrongen op: le. be ëindiging van de bemoeienis van Ame rika met Griekenlands binnenlandse aangelegenheden; 2e. afkondiging van de algemene amnestie in Griekenland; 3e. afschaffing van Griekse concentra tiekampen en annulering van over „Griekse patriotten" uitgesproken doodvonnissen; 4e. wederaanknoping van diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland, Albanië en Bulgarije. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft van de Russische delegatie een brief ontvangen, waarin gevraagd Wordt de candidatuur van Wit-Rusiand Voor de Veiligheidsraad te steunen. De andere delegaties schijnen een soort gelijk verzoek gekregen te hebben. Aangenomen wordt, dat Amerika de candidatuur van Griekenland zal steu- »en. Aziatische gedelegeerden lieten gis teren weten dat India waarschijnlijk de volgende week de V.N. zal voor ttellen de debatten over de ontwape- Het Internationale Rode Kruis heeft gisteravond bekend gemaakt dat Rode Kruis-vcrenigingen van 14 landen tezamen 100.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor de leniging van de nood in Noord-Italië. Zendingen van het Ame rikaanse, Canadese en Noorse Rode Kruis zijn reeds onder dc slachtoffers ver deeld. De Franse regering heeft bij monde van George Bidault; vice-prcmicr en minister van Defensie, Italië vier compagnieën en een bataljon genietroepen ter beschikking gesteld. De Italiaanse regering heeft het aanbod aanvaard. Dc man schappen zijn met motorboten uitgerust en zullen materiaal aanvoeren voor het herstel van de bruggen. De Belgische premier, Joseph Pho- lien, heeft in een telegram aan Alcidc de Gasperi, dc Italiaanse premier, medegedeeld, dat de Belgische regering een bedrag van 25 millioen lire voor Noord-Italië beschikbaar zal stellen. Voor de televisie en in de bioscopen in de V.S. zal een film over de overstro mingsramp worden vertoond om de hulpactie kracht bij te zetten. Ofschoon de Po gisteren nog steeds steeg, is de bevolking van het delta-gebied wat op adem kunnen komen, daar men er in slaagde de kracht van een nieuwe stortvloed te verminderen door het kunstmatig aanbrengen van acht uit wegen voor het water. Toch zullen de plaatsen Rovigo, Adria en Cavarzere nog geruime tijd onder water blijven staan. De evacuatie van Adria vindt voort gang. Het grootste gedeelte van dc be volking heeft de stad verlaten. De ver plichte evacuatie zai Zondagavond vol tooid zijn. Nabij Fagaglia, een dorpje in de buurt van Genua, is een 700 meter hoge heuvel langzaam aan het schuiven. Een dergelijke aardverschuiving vindt ook bij Voltri aan de Rivièra plaats. De Britse ambassadeur te Cairo heeft gisteren een nota aan de Egyptische re gering overhandigd, waarin de Egyp tische beschuldigingen betreffende hard handig optreden der Britten in de Suez- kanaalzóne worden tegengesproken en waarin wordt gezegd, dat de maatrege len van de Britse strijdkrachten nood zakelijk waren. Sommige functionarissen van de Egyptische regering hadden al het mogelijke gedaan om zich te mengen in de zaken van de Britse strijdkrach ten en om personen, die voor deze strijdkrachten werkten te intimideren en te bedreigen met geweld. De Britse troepen hadden voortdurend getracht de Egyptische functionarissen te hel pen bil het bestuur over de kanaal zone JDe Egyptische regering, aldus de nota. is in gebreke gebleven wat betreft de handhaving van de veilig heid in de zóne en het verzekeren van een ordelijk bestuur van haar land en zij heeft agitatie en v anorde toegelaten en zelfs aangemoedigd. De Britse nota is een antwoord op zes Egyptische nota's, die tussen 19 October en 9 November aan Engeland zijn aan geboden. De Britten hebben gisteren een dag vroeger dan volgens het schema de evacuatie van Ismailia voltooid. Een of ficiële woordvoerder zei, dat 1250 ge zinnen geëvacueerd zijn. Verscheidene prominente Franse schilders hebben besloten doeken van hen te laten veilen met het doel de opbrengst ter be schikking te stellen van de tlachtoffers van de Italiaanse overstromingsramp. Aan deze hulpactie zal worden deelgenomen door Pablo Picasso, Matisse, Chagall, Braque, Kisling en Fernand Leger. rung buiten UNO-verband te plaatsen en die kwestie te laten behandelen door de Grote Vier en dat India ver der zal aandringen op spoedige beëin diging van de strijd in Korea en op toelating van Rood-China tot de V.N. De zegslieden deelden voorts mede dat India bemiddeling zal aanbieden Wellicht zou India spoedig voorstellen een neutrale „vredescommissie" in het leven te roepen. Het Westduitse parlement heeft be sloten de Verenigde Naties te verzoeken een commissie naar Roemenië te zenden om een onderzoek in te stellen naar de gemelde overbrenging van 200.000 leden van de Duitse minderheid naar arbeidskampen in het gebied van de Zwarte Zee. HELPT DE BISSCHOP KBKKEN BOUW5H/ Onder plicht verstaan velen ge- ivoonlijk wat anderen moeten doen. Aneta heeft aan de Indonesische mi nister van Voorlichting, Mononutu, de vraag gesteld, of er van Nederlandse zijde bezwaren bestaan om de kwestie over Nieuw-Guinea tezamen te bespre ken met de onderhandelingen over op heffing van dc Nederlands-Indonesische Unie. Het antwoord van minister Mo nonutu luidde, dat daartegen bij dc Nederlandse regering geen bezwaar be staat. Naar Aneta vernam, is deze vraag ter sprake gekomen tijdens de ontmoeting tussen de Indonesische en Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken op Donderdag j.l. in Den Haag. In Den Haag is dit bericht nog niet bevestigd. In een te 's-Hertogenbosch gehouden bijeenkomst heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ntr. dr. J. in 't Veld, als een der middelen om het tekort aan gelden voor de woning bouw in te lopen een nationale premie lening van honderd millioen gulden aangekondigd met als kleinste coupures van f 25.—. Daarnaast zal de mogelijk heid worden opengesteld in te schrijven op een obligatie-woningbouwlerring op een rentevoet van vier procent. De over- werkactie, die de vakbeweging wenst te beginnen en de spaaractie van de werknemer van een kwartje per week met daarbij een kwartje van de werk gever, achtte de minister goede midde len om liet tekort mede te helpen inlo pen. Alleen laatstgenoemde actie iccds zou een bedrag van vijftig millioen per jaar betekenen. Minister In t Veld was naar 's-Her togenbosch gekomen om het woning- bouw-beleid uiteen te zetten en zo no dig te verdedigen, naar hij in de aan vang van betoog mededeelde. Van de cijfers, die minister In 't Veld noemde, achtte hij die van het aantal woningen, die in dit jaar gereed zijn of nog zullen komen, n.l. 54.000 tot 55.000 het meest vermeldenswaard. Dit jaar heeft de bouwwereld het record van 1934 gesla gen. In dat jaar werden n.l. 52.600 wo ningen gebouwd, hoewel toen de om standigheden lang niet zó moeilijk wa ren. Minister In 't Veld uitte zijn grief tegen de Nederlandse bouwwereld, die naar hij zei, zijn waarschuwingen in de wind had geslagen en, toen de moeilijk heden op de kapitaalmarkt kwamen hem met critiek had bestookt. Na gesproken te hebben over de eco nomische toestand, waarin het land ver keert en daarop de moeilijkheden ten aanzien van woningbouw te hebben la ten volgen, heeft de minister voor de provincie Noord-Brabant een groter aantal toewijzingen toegezegd, daar hem gebleken was. dat aan dit gewest wat de woningbouw betreft, tekort was ge daan. Het mijnenarsenaal van de Deense marine in Kopenhagen is gisteravond in brand gevlogen en daarna met don derend geweid ontploft. Volgens de van ochtend vroeg beschikbare gegevens had deze grootste explosieramp uit de ge schiedenis van Denemarken de dood van achttien personen geëist. Het aan tal gewonden werd op dat ogenblik ge schat op zeventig, onder w-ie vele brand weerlieden. De ontploffing deed zich om zeven minuten voor elf voor in het marine station „Quintus", gelegen aan de haven van Kopenhagen. In het licht van de vlammen en schijnwerpers vocht de brandweer bijna twee uur lang tegen de vuurzee waarbij het er in het bij zonder om ging te voorkomen, dat an dere munitiedepots door de vlammen zouden worden aangetast. Om half twaalf was men dc vlammen meester. Vier gebouwen van de fortificatie „Quintus" bleken te zijn verwoest. De school voor marine-pf fieieren had ern stige schade opgelopen. In de omtrek van het marinestation braken duizenden ruiten. Het geluid van de explosie werd zelfs in de 30 kilometer verwijderde Zweedse stad Malmoe gehoord. Amerikaanse superforten hebben gis teren de communistische straaljagers en het hevige luchtafweergeschut getrot seerd om de communistische basis van straalvliegtuigen bij Oiji, drie km van dc grens van Mandsjoerije verwijderd, te bombarderen. Alle superforten keerden op hun bases terug. Het is gezellig in een raket. U zult in de raketten van de toekomst dikke kleren moeten dragen om het niet al te warm te krijgen U zult ook een beetje wind nodig hebben om Uw sigaret te kunnen aansteken. Dit zijn de merkwaardige gevolgen van het vliegen op hoog ten. waar door de enorme snelheid geen zwaarte kracht meer optreedt. Deze bijzonderheden zijn af komstig van dr. Büttner van de Aviation School of Medicine te San Anto nio (Texas). De Ameri kaanse raketvliegtuigen stijgen reeds tot zulk een hoogte, dat tie piloten soms geen gewicht meer hebben. In de toekomst zullen de luchtreuzen ge durende lange perioden onder zulke omstandig heden vliegen. Niet alleen de piloot, maar ook de lucht, die kunstmatig in de cabine wordt geperst, zal haar gewicht verliezen. Volgens dr. Büttner zal deze lucht niet langer cir culeren, tenzij zij door een ventilator in beweging wordt gebracht. Als de ventilatoren stilstaan zal er geen luchtcirculatie meer optreden om Uw huid koel te houden. Daarbij komt nog. dat de zon zo fel op het vlieg tuig schijnt dat de tem peratuur, wanneer de luchtcirculatie in het toe stel defect raakt, gevaar lijk hoog kan oplopen. Onder die omstandigheden vormen, volgens dr. Bütt ner, dikke kleren de bes te bescherming. Op zijn laboratorium heeft hij proeven genomen bij tem peraturen, die een mens ■nog juist kan verdragen. De resultaten hebben uil gewezen dat iemand met dikke kleren aan er het langst tegen kan. Een an der gevaar is dat van de verstikkingsdood. Gezien het feit. dat de lucht, die men inademt, geen gewicht heeft, kan men haar niet ver genoeg van het ge zicht wegblazen, zodat men haar steeds opnieuw naar binnen krijgt. Vindt U ook niet, dat de mensen zich het leven nodeloos moeilijk maken? Rem- en gaspedaal Een Zwitserse verkeers agent heeft een gecombi neerde rem- en gaspedaal moet remmen en het uitgevonden, die, naar zijn werking 'treden van zeggen, 80 procent van de verkeersongelukken kan voorkomen. De uitvinder is Jacob Grossiveiler, die als technisch deskundige verbonden is aan het ver keersbureau van de Zü- richse politie. Bij de uit vinding van Grossweiler bevindt de voet van de automobilist zich steeds op deze gecombineerde pedaal. Om meer gas te geven drukt de bestuurder van de auto de pedaal met zijn hiel naar beneden, terwijl de rem gaat wer ken als hij met de bal van de voet op de pedaal trapt. Remt de automobilist dan wordt de gastoevoer auto matisch afgesloten. Bij deze uitvinding kan het dus niet voorkomen, dat de automobilist de ver keerde pedaal intrapt. Vol gens Grossweiler wordt nu het tijdsverloop tussen het moment, dat de chauf feur gewaar wordt dat hij in de rem aanzienlijk bekort, zodat de wagen over een veel kleinere afstand tot stilstand kan worden ge bracht. De automobilist, die de hele dag rijdt, beweegt volgens Grossweiler zijn voet 5000 maal van gas pedaal naar rem en om gekeerd. Deze beweging komt met zijn uitvinding te vervallen, Grossweiler heeft reeds patent op de nieuwe vin ding gekregen in de Ver. Staten, Zweden, Zwitser land. Italië. België en Frankrijk In Engeland en Duitsland is het patent aangevraagd. Deze aap, Bingo geheten, zal binnenkort met de film komieken Abbott en Costello voor de Amerikaanse televisie optreden. Het Roemeense ministerie van Buiten landse Zaken heeft aan de Amerikaan se legatie te Boekarest medegedeeld, dat het geen inlichtingen ontvangen heeft, dat een vermist Amerikaans C47 transportvliegtuig zich op Roemeense bodem zou bevinden. Het ministerie weet niet waarop de berichten gebaseerd zijn, volgens welke het sedert Maandag vermiste Amerikaanse transportvlieg tuig boven Roemenië zou zijn neerge stort. Inmiddels hebben de Amerikanen via Zwitserland aan de Bulgaarse autoriteiten verzocht naar de vermis te C47 te blijven uitzien, omdat er een kans is. dat het toestel naar Bul gaars gebied afgedwaald is. De Ver enigde Staten hebben deze medewer king van Zwitserland ingeroepen, om dat zich in Bulgarije geen Ameri kaanse missie bevindt. Amerikaanse vliegtuigen zochten ook gisteren boven de besneeuwde Al pen, de Adriatische Zee en Noord- Westelijk Joegoslavië naar het ver miste vliegtuig. Rusland heeft gisteren bij de V.N. een formele klacht ingediend, waarin beoogd wordt, dat de V.S. gewapende groepen op Russisch grondgebied finan cieren, welke het bewind van Stalin willen omver werpen. De Amerikaanse delegatie wilde niet onmiddellijk commentaar geven. De Russische klacht zal eerst voor gelegd worden aan de agenda-com missie en daarna aan de Algemene Vergadering. Deze instanties moeten bepalen of de klacht op de agenda van de Assemblee gezet zal worden. Een Israëlisch vrachtvliegtuig: is van morgen ongeveer 5 km. ten Noorden van het vliegveld van Zürich op weg naar Amsterdam bij Rütti-Winkel neer gestort. Volgens de laatste berichten is de bemanning van zes koppen om het leven gekomen. Er is één overlevende Het Tweede Kamerlid V'an de Wete ring (C.H.U.) heeft bij het ministerie van Landbouw geprotesteerd tegen een uitlating van ambtelijke zijde, dat de prijs van bet volksbrood niet gewijzigd zou worden. Volgens de heer Van de Wetering maakt deze kwestie nog steeds onderwerp van overleg uit tussen Kamer en regering. Naar het A.N.P. uit welingelichte bron verneemt, is in deze kwestie nog steeds geen ministeriele beslissing gevallen. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie-activiteit boven de Oce aan, die de laatste dagen weer sterk is toegenomen, breidt zich nu ook tot over West-Europa uit. Een actieve stormde pressie beweegt zich n.l. van Schotland naar de Noordzee en zal het weer in ons land gedurende het weekeinde een guur en stormachtig karakter geven. Na een brede regenzone met regen en mot regen zal tegen de avond de wind sterk toenemen en vooral in de kuststreek de stormgrens naderen. Na de passage zal koudere lucht met buien ons land over stromen. (Van een bijzondere medewerker) n de afbouw van ons Nederlandse stelsel van sociale verzekeringswet ten, is door de regering op 22 October 1951 een zeer belangrijke beslissing ge nomen. De wet op de verplichte wacht geld- en werkloosheidsverzekering, reeds afgekondigd op 9 September 1949, zal, aldus het nieuwe regeringsbesluit, op 1 Juli 1952 volledig in werking treden. De geschiedenis van deze wet is eigen lijk één van die sukkelverhalen. waar van wij er meer uit het boek onzer sociale historie van deze eeuw kennen. Reeds in 1914 immers begon het Rijk zich met deze tak van sociale verzeke ring te bemoeien (noodregeling Treub), doordat in dat jaar begonnen werd met het subsidiëren van de werkloosheids- kassen der vakverenigingen. In 1917 kwam het bekende ..werkloosheidsbe sluit 1917" tot stand, bij welke regeling de gemeenten zich al of niet konden aansluiten. Wat is er vooral bij kleinere gemeenten gevochten moeten worden om aansluiting bij dit besluit bewerk stelligd te krijgen. Welk een gebrek aan sociaal inzicht moest worden wegge- praat, of, met een beroep dikwijls op het publiek geweten, weggedwongen. Ja. men vergeve het ons, maar telkens als we het woord „werkloosheid" maar horen, komen al de verschrikkingen uit de periode '30—40 met haar honderddui zenden slachtoffers ons weer zo levendig voor de geest. Vooral de houding van talrijke besturen van kleine gemeenten, die liever „baas in eigen huis" bleven, en zelf bepaalden met welke fooi. met welke aalmoes zij wekelijks de werkloze huisvader terug naar zijn gezin durfden te laten gaan. En nu spreken we nog maar niet over de verschrikkingen van de, door de arbeiders bijna overal te recht, gehate werkverschaffing. Neen, hoewel we voorstander zijn van zo sterk 'mogelijke decentralisatie, en bijna verwoede aanhangers van het subsidiariteitsbeginsel, zijn we blij dat deze wet nu eindelijk van kracht gaat worden. Zo ooit. dan geldt toch hier, dat de lagere organen (gemeenten) niet in staat zijn gebleken, deze tak van sociale zorg afdoende waar tè nemen. Trouwens, met deze voorziening wordt nu volledig omgeschakeld van de sociale zorg naar de sociale verzekering. Dat is de belangrijkste verandering, die zich gaat voltrekken en die zo geheel en al onze instemming heeft. Zeker, on waardeerbaar blijven de verdiensten, die de vakverenigingen zich in dit opzicht hebben verworven. Zij toch waren het die bij de arbeiders aanvankelijk de mentaliteit hebben gekweekt, dat in nor male tijd de mens zich door besparing, door vóór-zorg, zekerheid voor moeilij ker dagen moet verschaffen. Het Rijk erkende deze verdienste door de werk- loosheidskassen te subsidiëren, maar ieder weet. dat deze subsidies tenslotte zover uitgingen boven de door de be trokkene zelf betaalde bedragen, dat de contributie voor de werklozenkassen tenslotte nog maar een fractie was van de werkelijk benodigde uitkeringsbedra gen. Toch blijft het te betreuren dat deze vrije maatschappelijke organen niet meer zo intensief bij deze wet zijn inge schakeld en derhalve bij de direct ma teriële zorg voor de werkloze zijn ge ïnteresseerd als voorheen. Doordat de uitvoering van de wet is of zal zijn toevertrouwd aan bedrijfsverenigingen, waarin vertegenwoordigers van het be drijfsleven het voor het zeggen hebben, blijft weliswaar de invloed van de vak verenigingen, zowel van werkgevers als van werknemers behouden, maar b.v. de zo belangrijke inschakeling van plaatse lijke functionarissen, belangrijk vooral voor het geestelijk en cultureel contact met de werkloze, zal toch maar zijn afgedaan. (Vervolg op pag. 5) Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan re gen, maar in de Noord-Westelijke helft van het land later ook enkele opklaringen. Aanvankelijk krachtige en nu en dan harde Zuid-Westelijke wind en zacht voor de tijd van het jaar. Later tot matig afnemende wind tussen Zuid en West en minder zacht. Zondag: Zon: 8.15—16.38; Maan: 3.36—14.30. Maandag: Zon: 8.1716.37; Maan: 4.59—14.44. Vanmorgen kwam in IJmuiden bin nen de motorlogger KW 176 met aan boord een grote potvis van ongeveer 4y,5 meter. Het dier was vannacht gevangen bij het inhalen van de netten. Het zat verward in de laatste twee netten, waarin het zich geheel had vastgewenteld. De vangt vond plaats ongeveer 30 mijl uit de kust van IJ muiden, Woensdag 28 November zal te Kjeller in Noorwegen officieel in gebruik wor den gesteld de reactor voor kernonder zoek, welke bestuurd wordt door een ge zamenlijke commissie, di» evenveel Noorse als Nederlandse leden telt. Deze kernreactor werd eigenlijk al eerder in gebruik genomen, maar Woensdag is die ingebruikstelling officieel in bijzijn van de Noorse koning Haakon, de kroon prins, verschillende Noorse ministers, de Nederlandse minister van O. K. en W. prof. dr. .F. J. Th. Rutten en afge vaardigden uit vele landen onder wie natuurlijk ook Nederland. De plechtigheid zal geschieden in de reactorhal te Kjeller. De gasten zullen daar welkom worden geheten door prof. rector Bjoern Trumpy uit Bergen na mens de gemengde Noors-Nederlandse bestuurscommissie. Vervolgens zal ko ning Haakon het woord voeren, welke rede gevolgd zal worden door een de monstratie met de reactor. Daarna spreekt director mr. Gunnar Randers waarop een slotwoord volgt van dr. H. A. Kramers uit Leiden. De plechtigheid wordt besloten met een cocktail party in het administratiegebouw. Des avonds biedt de gemeenschappelijke bestuurs commissie in de Noorse academie van Wetenschappen de buitenlandse gasten een maaltijd aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1