Holland-Nautic: brood voor honderden vaklieden DE WEEK IN STAD EN STREEK FIAT Rondgang door scheepsbouw- en machinehallen TAXI? 18000 Expositie interieurkunst bij Ba ja 1400 m GeenHannieSchaft- herdenking Yelsen leent 5M mill, voor woning bouw X Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Ongeschoolde krachten kunnen zich bekwamen H.H MISSEN OP ZONDAG Burgerlijke Stand Personeel HollandNautic gaat uit Jubileum-tournooi H.S.G. heeft voor U BANKETLE l i ERS gevuld met spijs en BANKETLETTERS gevuld met gehakt Politie vond aanhang wagen Langebrug een maand afgesloten voor verkeer MODERNE GEBRUIKSARTIKELEN MUZEN-FORUM Marie Th. Fourneau, piano K.A.B. St. Nicolaas speelgoedactie Liefde per luchtpost J, J. Swens 70 jaar SANTPOORT Zondagsdienst KERSTGAVE IN DRIE NOORDEL. PAROCHIES In 500 gevallen zal hulp noodzakelijk zijn rende tinten van, hetzelfde type freklpüingsstóf. Op last van minister van Binnenlandse Zaken BILJARTEN HEEMSTEDE Beeldengroep op het V alkenburgerplein Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw zandvoort Bureau T.Z. nu gereed Overzicht in één van de hallen van de Holland-Nautic. Het was een moeilijke keus, waarvoor de directie van de Holland-Nautic aan de Spaarndamseweg ons stelde, toen wij haar vroegen om in het kader van onze artikelen reeks „Haarlemse industrieën" een rondgang door het bedrijf te mogen maken. De keuze lag tussen zien en horen of horen en zien. In het eerste geval zouden de zeer rumoerige machines zwijgen, waardoor wij de arbeiders niet aan het werk konden zien, maar de uitleg goed zouden kunnen verstaan. In het an dere geval zou horen en zien ons vergaan, want 700 arbeiders, die zware metaal machines bedienen kunnen angstig veel lawaai ontketenen, waardoor de expli catie geen betekenis kon hebben. We verdeelden daarom de tijd vóór en na de fabriekssirene. In de naam ..Holland-Nautic" schuilt een resonans, die doet herinneren aan de oorlogstijd en een enkele jaren ge leden opzienbarend millioenen-faillisse- ment, aan de fabricage van ijskasten, die de import van dit artikel onnodig zou maken, aan rechtszaken en onzeker heden voor de arbeiders. Enige tijd geleden werd echter opgericht de N.V Maatschappij tot Exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek Holland Nautic. waaruit blijkt, dat een geheel nieuwe N.V.. waarvan de statuten thans door de minister zijn goedgekeurd, de zaken voortzet, waardoor zowel de in dienst zijnde arbeiders als vele nieuwe werkkrachten in een goed gefundeerd bedriif hun bfbod kunnen verdienen. Een order van vijf millioen gulden, die de Braziliaanse regering gaf voor de bouw van zes sleepboten, is nog maar een onderdeel van de tofale or- devnorterfeuille. In het water langs de fabrieks hallen Iig»on thans drie sleepboten van de N.V. ..Holland", die het jaarlijkse on derhoud bii de Nautic onderaan straks weer door andere zullen wor den vervangen. Daar tegenover staan reeds de rompen van twee motorsleep boten. die in opdracht van de Unilever worden gebouwd en binnenkort zal een raotorcoaster van 900 ton op stapel worden gezet In de afdeling scheepsbouwmachines zagen wij o.a. de spantoven. die de ijze ren platen zodanig verhit, dat ze in de gewenste vorm gebogen kunnen wor den. Arbeiders waren bezig aan de ach terstevens van twee boten: wat vroeger gietwerk was. wordt nu aan de lasser overgelaten. Ook de Holland-Nautic heeft cur sussen voor lassers. Er zijn in de me taalindustrie te weinig geschoolde krachten en daarom wordt aan jon gelui gelegenheid gegeven een goed vakman te worden, terwijl ook her scholing mogelijk is. Op onze vraag Advertentie (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. .Bavo (Leidsevaart) 6 30 7 30 9 Hoogmis i en 11 uur H. Jozef (Jansstraat): 645. 8 9.15 (Hoogmis) en 11 uur H. Antor'us van Padua (Nwe Groen markt): 6 30 7 30 8 30 'Hoogmis) 10. 11 en 12 uur H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30 8 45 9 30 (Hoogmis) 11 en 12 uur Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg'- 6.30 7 45 9 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara (PaulK.ru- gerstraat): 6 30 7 45 9 (Hoogmis) en 11 uur O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarnei: 6.15. 7.30 900 1030 (Hoogmis) en 12 uur H. Liduina (Rijksstraatweg): 6 30.7.30 8.30 9 45 (Hoogmis) en 11.30 uur O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30. 7.30 8.45 (Hoogmis) 10 15 en 1130 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaal): 7, 8.30 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 m 10-. 15 uur (Hoogmis) O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen O verveer, 7 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 uur en 11.30 uur. H. Antonius van Padua Aerdennout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7. 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam): 7-30 en 10.u. (Hoogmis). GEBOREN: G. A. ToorenentSabel z; J. TimmersMeijer z; B. A. van der List Luijkx z; G. T. RoelandMaarsen z; N. J. RoldanusVan Kesteren z; A. W M. FranssenVan As z; A. P. van Es Loogman z; M. H. HappéVan der Horst z; A. M. Visser—De Vos d; A. C van NordeBroekhof d; C. M. van dei HorstVan den Nouwland d; H. J. de NieuweGeldrop, d; J. C. KintVan Zonneveld d. OVERLEDEN: C. Gregory—De Sau- vage Nolting, 62 j„ Wagenweg; G. Been hakker, 71 j., Joh. de Breukstraat; S KrijndersDe Vaal. 76 j.. Kastanjestraat. of de jeugdige leerlingen inzien, dat ze alleen als volslagen vakman een goede boterham kunnen verdienen, antwoordde onze rondleider dat „een verbetering in de wil van de jongens" zeker te bespeuren is. Toen we nog even bekeken hadden hoe de snijmachines het dikste metaal als koek in allerlei vormen deelt lie pen we ongemerkt naar. de constructie afdeling. Kort geleden is een stalen transportband geleverd aan de suiker fabriek te Zevenbergen, een serie grote betonmolens staat gereed om aan de Nederlandse opdrachtgevers te worden verzonden. Holland-Nautic is een zui ver productie-bedrijf: er worden onder delen vervaardigd voor stalen steigers die de houten steigers bijna geheel vervangen hebben assen voor aller lei doeleinden, etc. In de stamperij gebeuren voor de outsider ware wonderen. Uit metalen platen van een bepaalde afmeting wor den met één klap metalen hoeden geto verd en dat met een snelheid, die maar gewenst is. In een rij lascabines worden de producten dan door vaardige handen aan elkaar gelast. In een andere enorme hall is de me chanische afdeling gevestigd. Daar wor den o.a. onderdelen voor 1500 P.K. die selmotoren vervaardigd, koppen, zui gers, etc. Maar ook het fijn-mechani sche komt er in grote hoeveelheden vandaan. Slechts öon gedeelte van het zeer uit gestrekte complex langs de Paul Kru- gerkade konden wij bezichtigen. De rust vonden wij in de tekenkamers, de sociale zorg in het apotheekje, de mo derne was. en kleedlokalen en in de can tine. Toen wij In de directiekamer verble ven en honderden arbeiders van de be drijven aan de overkant van het Spaarne het werk zagen verlaten, kwam het huisvestingsprobleem, dat alle directies van de grote Haarlemse industrieën extra zorgen geeft, natuur lijk ter sprake. Bouwen! is de leuze. Brazilië betaalt voor zes zeesleepboten vijf millioen gulden. En als de Haar lemse lening slaagt bouwen wij voor eenzelfde bedrag 500 huizen. Maar om in dc termen van het metaalbedrijf te blijven: nog 'n druppel op een gloeien de plaat. Dinsdag 18 December zal door het personeel van de HollandNautic een bezoek worden gebracht aan de AVRO- studio's te Hilversum ter bijwoning van de uitvoering van de Bonte Dinsdag- avondtrein. Het voorgestelde programma voor deze avond luidt: Amateurs zetten hun bestje beentje voor. De uitslagen van de vierde ronde zijn: Groep A: NaereboutJ. P. Verhoef' 1-0, De Jongv. d. Hoff 1-0, Kroone De Ree 1-0, v. VlotenSeewald 1-0. Groep B: v. BemmelenBaay 1-0, Ir. van DonkSpinhoven 0-1. Felderhof— A. Verhoeff 0-1, SchneidersBarkema afgebr. Stand groep A: v. Vloten 2;.< en 1 af gebr., v. d. Hoff 2'<, De Jong 2li, Kroo ne en Seewald 2. Naerebout 2 en 1 af gebr., J. P. Verhoeff 114, De Ree 0. Stand groep B: Baay 3, Spinhoven 2li, A. Verhoeff l!.; en 1 afgebr., Ir. v. Donk 1 uit 2 en 1 afgebr., Eelderhof 1 uit 2 en 1 afgebr.. v. Bemmelen 1 uit 3. Schneiders 2 afgebr., Barkema 0 uit 2 en 1 afgebr In deze groep moest de heer Kwik zich wegens familie-omstandigheden te rugtrekken. De heer Schneiders van de schaakclub ..Haarlem was zo bereid willig die plaats in te nemen. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Zaterdag 24 November Stadsschouwburg: Comedia met „Vader thuis", 8 uur. Stadsschouwburg: Matinée Boekverkopers, 2.16 uur. Zondag 25 November Stadsschouwburg: Comedia met ,,De dood van een handelsreiziger", 8 uur. Gebouw Domi, Overveen: Feestconcert door de R.K. Harmonie „Euphonia" m.m.v. Jo Vincent, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Een vreemde eend in de bijt, a.l. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Levens gevaarlijk, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gesloten deur, 18 j. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De onoverwinnelijke, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Paul Vlaanderen trekt van leer, 18 j. 4.30, 7 en 9.15 uur; iedere middag 2.15 uur: Ingerukt mars! Spaarne: An old. Spanish Trail, en Spionnagc. 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2., 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 26 November Stadsschouwburg: Spaanse dansavond door Susana Audeoud en José Udaeta m.m.v. Federico Quevedo, piano en Paco Hernan dez, guitaar. (H.K.G.), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103 Van 11 Nov. af. Werken van de leden van de kunstenaarsgroep „Het Nar renschip" uit Groningen. Geopend op werk dagen van 1017 uur. Zondags van 1417 uur (t.m. 2 December). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van mevr. A. G. Luttge-Deet- man. Geopend op werkdagen van 1017 u. Maandag van 1417 uur. (t.m. 8 December). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14 Tekeningen en grafieken van J. M. Luttge. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Maandag van 14—17 uur. (t.m. 8 December). De Muurbloem, Lepelstraat 5: Werk van Ré Doja. Tassen, garnituren, corsages, kl. geschenken. Geopend op werkdagen van 9.3017.30 uur (t.m. 28 November). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kl. Hout weg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijlw;eg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoter.bos Apo theek, Rijksstraatweg 19, tel. 257li. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele, dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme, Kruisweg 25 Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 10—12 en 14.3021 00 uur. R.K. Gezinszorg. (Kenaupark 18). Spreek- 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis. (Kenaupark 15): Kraam- verzorging, spreekuren: Ma. 2—4 uur; Wo. 23 uur; Do. 1011 uur. De Haarlemse politie vond gistermor gen om kwart voor zeven op de Wa genweg ter hoogte van de Iordensstraat een aanhangwagen Het voertuig stond op de rijweg en de eigenaar was ner gens te bekennen. Aanvankelijk stond men voor een raadsel, totdat een chauf feur kwam opdagen die op de Velser pont tot zijn stomme verbazing ontdekt had dat hij het achterste gedeelte van zijn auto kwijt was. Hij moest dit on derweg verloren hebben. Bij onderzoek bleek dat de aanhangwagen op de Wa genweg was losgeraakt, doordat het voorste gedeelte van de vooras-bevesti ging was afgebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er werd zelfs geen materiële schade aangericht. De Lange brug is met ingang van 25 November 's morgens om tien uur voor alle rijverkeer in beide richtingen ge sloten. De afsluiting duurt ruim een maand. Ter plaatse wordt een nieuw wegdek aangelegd. Alleen de tram zal nog kunnen passeren. Het motorverkeer van en naar Haarlem Oost wordt aan geraden zoveel mogelijk gebruik te ma ken van de Buitenrustbrug. Advertentie Zo nu en dan kan ik de bekorina niet weerstaan om te brommen of te treinen naar het hart van IJ muiden, dat sneller klopt dan het Haarlemse en waar het leven zoveel ouaerwetse vaderlandse eigenschap pen in zich bergt. Misschien is het U vergaan als mij: na zo'n bezoek is de len behoeft geen poëet te zijn ongeziene motor, die de menselijke, energie opwekt, in sneller tempo gaan draaien en bovendien is het provin ciale. liet benepene van de eeuwenoude stad dan weer voor korte tijd wegge waaid. Men behoeft geen poëet te zijn om staande op de brug van de grote sluizen, het gezicht naar de zee ge keerd. een zekere bevrijding, een wei- aandoende ontroering te voelen. Hier begint dat kleine, door de oorlog zo kapot geslagen maar thans zo majes tueus herrezen Holland! Overal bonst en bruist het leven. Het internatio nale leven, dat sterft als de vrede sterft. En het is goed voor ons, stads mensen, met onze soms enge gezichts kring, kleine politiek en overdreven persoonlijkheden, de frisse wind in te ademen aan de voet van de vuurtoren of op de voorplecht van een sleep boot. Ik was deze week weer in IJmui- den. Kort nadat de radar-installatie feestelijk door de Prins in gebruik gesteld werd, woonden wij de ope ning van het nieuwe gebouw van het Rijkskuststation Scheveningen-Radio op het 2de Sluiseiland bij. De zender staat in Scheveningen, de ontvangers vindt ge in IJmuiden. Het was een goede gedachte van de organisatoren om de gasten een klei ne vaart met de bekende Vander- sterig" van „Onze Marine" te laten maken. Een paar honderd gasten ver drongen zich om de buffetten en meisjes met koffie plus 'n koekje, maar de man, die zich van deze ge neugten wist los te maken en op het dek bleef om van de prachtige, soms inktzwarte luchten te genieten en de bedrijvigheid rondom gade te slaan, is thuis gekomen met een herinnering. Er waren natuurlijk heel wat Hage naars. Zij vonden het maar frisjes en natjes en de buitjes moesten geweerd worden om de correcte vouw in de vlekkeloze pantalon te handhaven. Zij redeneerden over verre reizen en bo den tegen elkander op wat ze wel in den vreemde gezien hadden, maar zij verwaarloosden het eigen schone, dat de natuur in elk jaargetijde anders en dus altijd weer nieuw biedt.. Zij be spraken kleine staatszaken, maar za gen het gevecht van de meeuwen om het danefijks brood niet: zij hielden technische betogen, maar proefden het zout van de zee niet on hun Un ven De baas, van de P.T.T., de heer Neher, wist tussen vele zake lijke gegevens even een snaar aan te roeren bij allen, die over Piet Hein, Trom» of De Ruyter durven fantaseren. „Door de opening van dit radiostation gaat weer 'n stukje ro mantiek rondom de zeeman verloren- Als vroeger de tros was losgesme- ten, ging kort daarna de verbinding met de wal verloren. Dan was de zee man weer met de zee versmolten en hij was er gelukkig mee. Nu blijft hij met de wal verbonden door een draadloos touwtje en ware daarmede de veiligheid niet gediend, dan zon hij het doorsnijden" Om te bewijzen wat radar en radio telefonie voor een schip betekenen, werden liefhebbers met durf en zelf verloochening uitgenodigd om een tochtje buiten de pieren te maken met het rijkskabelvaartuig „Poolster" Men zou dan kunnen horen wat radio telefonie op zee is en kunnen zien. hoe radar werkt. Ongeveer twintig moedi ge -vannen scheepten Zich in en speel den hravourtje zolang de schuit in het Noordzeekanaal vooruit stoomde. In de volle holle zee, die nog woest was door de stormachtige wind van de laatste dagen, konden de opvarenden met thuis telefoneren. ..Hallo, vrouwtje, ik vaar op de Noordzee...." Nou.... eb.... er werd niet altijd direct, ant woord gegeven. Stond onlangs niet tn de krant, dat een journalist een briefje op de redactie had achtergelaten met de mededeling „Ben naar Australië vertrokken"? Verschillende helden waren ook niet in staat om door de microfoon wat te zeggen, omdat hun maag een en ander onvriendelijks te vertellen had. 't Was me dan ook 'n zeetje! Toen ik onze tekenaar het avontuur schetste, vroeg hij of er ook Haagse ambtenaren bij waren. Dat was zo. Of se echter zo gekleed waren als onze thuis gebleven sarcast meent, yna.q 'ik te betwijfelen. Of er deze week niets in Haarlem te beleven ivas? Hebt U dan het, verslag van de raadszitting niet geleren? Sjonge, sjonge, wat 'n vroed schap! De burgemeester was zó soepel dat een K.V.P.-raadslid tweemaal het woord mocht voeren in één ronde. Toen de burgemeester dat later in de gaten kreeg, verzocht hij de steno graaf beide magistrale redevoeringen in het verslag bij elkaar te voegen, omdat zijn leiding anders door het na geslacht becritiseerd zou. kunnen wor den. Dan is er een juridisch debat ge weest als in voor-oorlogge dagen, toen cle meesters Van Dam en Drilsma heiden onder het Duitse juk bezwe ken non in de raad een zetel had den. of toen de juristen-poliridi Ro mans. Bruch. SXingenhera, Heerkens Thijssen op de troon zaten. De verg-t derinn werd na het afhandelen van de agenda met gesloten deuren voortge zet, Bij uitzondering wisten de ver slaggevers ivaar het over ging. omdat het raadslid, dat er om vroeg, al, vast vertelde wdarover in het geheim ge sproken diende te worden. Moeten er briefjes komen: ..Ben naar Austrarlië vertrokken?" SPAARNEBABBELA'AR. Geruisloos en comfortabel De auto die niet vermoeit ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 27(00 TJet is een van de jongste zaken j[ J in Haarlem wier vaam Baja" zonder luidruchtigheid een goede klank heeft gekregen bij degenen die een verantwoord-modem interieur wen sen. Men loopt binnen, desnoods alleen maar om te zijn tussen de leuke en goe de dingen die een frisse geest ademen en zich erover te verheugen dat die toch nog wel gemaakt worden en in een in tiem zaakje bij elkaar gebracht wor den. De aankondigeing van een recente uit breiding van de expositieruimte waar aan een gastinzending van de Knip- scheer en van Pieter van Gelder (over- dit nieuwste werk schreven wij kort geleden) een geestelijk accent verle ven. was voor Ons aanleiding om aan de hand van het-alhier geëxposeerde onze lezers iets te vertellen over de mogelijkheden van het. eigentijdse inte rieur. Als hoogst opmerkelijk zagen we de z.g. „Combex"-me,ibelcn. De lage tafel bestaat uit twee losse stukken, de delén van het blad zijn elk in een andere tint lak geslepen: hier zeer decoratief in zwart en geel. De lage stoelen, die gestoffeerd zijn op het vormbehoudende en nauwelijks aan slijtage onderhevige schuimrubber, kunnen voorzien worden van los-verkrijgbare armleuningen. Uit twee of meer stoelen kan een zeer aan trekkelijke en comfortabele bank ge combineerd worden. Eik der stoelen is export en emigratie! uitneembaar. Deze ,,Combex"-meubelen zijn wel bedoeld voor het uitsluitend-moderne interieur. In dit verband is het aardig de reactie aan te halen van een bekende Haarlemmer die veel antiek bezittend, zijn verwondering er over uitte, dat hi.i juist in het meest specifiek-moderne zaakje van Haarlem de bijpassende aan kleding moest vinden voor zijn antiqui teiten. hiermee nog eens de waarheid bevestigend, dat alles wat goed en eer lijk is elkaar verdraagt. Een alleraardigst meubel is de fau teuil met schommel-constructie, die op de ouderwetse schommelstoelen voor heeft, dat de poten vast op de grond blijven staan, waardoor het bezwaarlijk weg „rijden" verholpen is. Een soortgelijke vondst werd gedaan door een Nederlands fabrikant, die plat te verende kussens vervaardigt die zich zelf vastdrukken en daardoor, los op de stoel liggend niet kunnen wegschuiven. Het is de samenvoeging van practi- sche zin voor wat betreft constructie, onderhoud en aanpassing aan de huidige omstandigheden, met goede smaak in vorm, kleur en materiaal gebruikt die Voor leden van het Bloemendaalse kunstcentrum Muzen-Forum speelde Vrijdagavond de pianiste Marie Thérèse Fourneau in „Domi" te Overveen. De pianiste had een uitgrst aantrekkelijk programma samengesteld met vertegen woordigers van compositie^ uit diverse perioden der pianoliteratuur. Marie Thé rèse Fourneau heeft als pianiste en kun- stenaresse ongetwijfeld veel aan haar toehoorders te zeggen. Een bréde golf slag muzikaliteit vormt de stroom van haar temperamentvol pianospel. Alleen zal zij zich beperking moeten opleggen wat betreft haar aanslag. Weliswaar werkt de acoustiejc in het gebouw ..Domi" niet mee. maar de harde klan ken die we speciaal in Bach's Toccata en Fuga kregen te vewerken waren toch wel wat te veel aan kracht. Zelfs be paalde gedeelten uit Mozart's variaties over „Lison dormait" leden aan het zelfde euvel. Van de vier intermezzi van Johannes Brahms spanden die in A-dur uit opus 118 de kroon. Wat wij echter vóór de pauze nog misten werd hierna ruimschoots vergoed in het Franse pro gramma. Het scheen dat de pianiste zich nu eveneens op de typische harde klank van het zaaltje had ingesteld. De Noc turne in Es, en de Impromptu in As. beide van Gabriel Fauré, werden hoogst elegant weergegeven. De bekende Sona tine van Maurice Ravel verkreeg een speelsheid en toch een zekere nobele verhevenheid in uitvoering. Het hoogte punt bereikte Marie Thérèse Fourneau ongetwijfeld echter in de 6 Etudes van Claude Debussy, waarin zij een pianis tisch raffinement ten toon spreidde dat zeldzaam mocht heten. Gaarne zouden wij deze pianiste eens beluisteren in een pianoconcert en dan liefst van een Franse componist bijvoorbeeld Ravel. In ieder geval frappeerde zij na do pauze m de composities der Fransen op sterke wijze. Zij oogstte veel succes en schone bloemen. JAN LAARVELD Het is bekend dat de K.A.B. in Kring Noord een St. Nicolaas-speelgoedactie op touw heeft gezet. Vele leden hebben er huisvlijtwerk van gemaakt om nieuw speelgoed te maken. Zondag a.s. zal in het K.A.J.-gebouw aan de Linge- straat een tentoonstelling worden ge organiseerd van 's morgens tien uur tot des avonds elf uur. K.A.B.-leden van Kring Noord toont uw belangstelling voor dit mooie werk om kleine kinderen van de leden ge lukkig te maken met het St. Nicolaas- feest. „Liefde per luchtpost" is een Ameri kaanse comedie welke morgenavond in het gebouw St. Bavo wordt opgevoerd door de R. K. Toneelvereniging „Luda- mes'". Voor belangstellenden en toneel liefhebbers een buitengewone avond. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de heer B. Revnders. Zomervaart 134. J. Bruin. Emostraat 16 en hedenmiddlig bij het plaatsbespreken van 4 tot 5 uur in het gebouw St. Bavo en desnoods mor genavond aan de zaal. Donderdag 29 November viert de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Om streken. de heer J. J. Swens, zijn ze ventigste „verjaardag. Op die dag zal hii in zijn'woning aan het Frederikspark van half vier tot vijf uur recipiëren. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Stilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500-22181. de waarde van de moderne interieur kunst bepaalt. Voorbeelden hiervan zijn ook de een voudige boekenkasden die uit los-ver- krijgbare elementen tot iedere capaci teit en zich aanpassend aan de moge lijkheden van iedere wand zijn op te bouwen. Tevens werdt hierin tegemoet gekomen aan de omstandigheid, dat de genen met de meeste boeken een dure kast meestal niet kunnen betalen. Aan de omstandigheid van kleine be huizing is tegemoet gekomen bij de constructie van eetmeufcelen die door 'n eenvoudige handbeweging zijn te verla gen tot een gezellig zitje, zowel de stoelen als de tafel. „De Ploeg" heeft haar collectie met enige zeer bruikbare en fraaie weefsels uitgebreid en de mogelijkheden om van een leuk stofje een originele ontbijt-set te maken zijn hier uitgebreid geïllus treerd. Bij het kleingoed uit eigen land za gen we de zakdoekjes van fijne batist geestig bedrukt als st'ads-souvenir, als ABC in beeld ais kinderrijmpjes, en, naar ons verzekerd werd: „snuitproof". Uit den vreemde zijn er de goede huis- vlijt-artikelen: de Zweedse boeren ma ken hoornen lepels, de Italianen strooien dozen met versiering van gekleurde raf fia; uit Duitsland halskettingen van ahorn-houten kralen afkomstig, die juist door de eenvoud en de zorgvuldige af werking van het goede materiaal een grote distinctie hebben verkregen. Deze tentoonstelling, die, juist omdat zij gebruiksartikelen betreft die ons dage lijks omringen, een grote smaak-vormen- de waarde heeft, blijft te zien tot 5 De cember bij Eoja", Gasthuisvest in Haarlem. L. T. Voor de derde maal ondernemen enige ingezetenen van de drie Noorde lijke parochies, met name O. L. Vr. van Zeven Smarten, St. Liduina en St. Elisabeth en Barbara een actie om te zorgefi, dat met de Kerstdagen ook de behoeftige parochianen een echt kerstmaal op tafel krijgen. Het vorige jaar slaagden zij hierin. Er werden n.l. 500 gezinnen verblijd met een kerstpakket, waarin al naar gelang de grootte van hun gezin ver pakt was: vlees, boter, vet en kerst brood. Onder die behoeftige parochianen werden niet in de eerste plaats gere kend die gezinnen, die geregeld steun in de een of andere vorm ontvangen van een St. Vincentiusvereniging of armbestuur. Dank zij de medewerking van de pastoors en kapelaans van de genoemde parochies werden velen ge holpen, die zeker dezelfde gift van één van de genoemde charitatieve vereni gingen geweigerd zouden hebben. Dat zij dit jaar méér dan 500 adres sen van de geestelijken zullen krijgen ia zeker, dat het echter dit jaar moei lijker zal ziin om de benodigde midde len bij elkaar te krijgen, is eveneens zeker en toch mogen zp deze minder bedeelden niet teleurstellen. Haarlem- Noord kan zichzelf niet alléén heioen. er ziin zeer vele grote en behoeftige gezinnen en relatief slechts weinig pa rochianen. die krachtdadig kunnen steunen. Wie wil helpen storte vóór 1 December bii de Twentsche Bank, bijkantoor Rijksstraatweg no. 18. met vermelding: Kerstactie Haarlem-Noord, ofwel op de girorekening van genoem de bank no. 4000. Er wordt ook nog een loterij ten bate van dit doel gehouden. Donderdagavond 29 November zal de firma Ruys en Co. voor belangstellenden in emigratie een gratis filmvoorstelling geven in het gebouw van dP Haarlemse Kegelbond aan do Tempelierstraat. VóorbeeW. ■van .Xtombeaf'-mêubelen. De stoffering is'hier gedaan met contra«r. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 De procureur-generaal te Amsterdam deelt mede: Op last van de minister van Binnenlandse Zaken wordt het publiek gewaarschuwd zich Zondag 25 Novem ber niet naar Haarlem of Bloemendaal te begeven voor de Hannie Schaft- herdenking, daar die dag de erebegraaf plaats te Bloemendaal op advies van de Commissaris der Koningin gesloten zal zijn. Ook andere betogingen en optoch ten zijn door de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal verboden. De uitslagen van de wedstrijden tus sen Hof van Holland en Suisse luid den: Luiten 200 200 47 28 4.25 Heyligersberg 190 160 47 20 3.40 Hoenderdos 60 60 48 5 1.25 Verdonschot 60 58 48 6 1-20 Bouwmeester 65 36 46 4 0.78 Poppe 60 60 46 7 1.30 Verbeek 90 90 30 17 3.— Veeling 80 67 30 7 2.23 Nouwland 30 59 31 13 1.90 Hoole 80 80 31 9 2.58 v. Wunnik 110 110 27 15 4.07 Steenken 105 25 27 4 0.92 De uitslagen tussen Hof van Holland en DES, van Vrijdagavond, luidden: Kroon 170 170 41 18 4.14 Witkamp 170 41 18 3.90 Hoenderdos 62 50 46 7 j 08 Itterson 00 60 46 11 1.30 Hooydonk 00 20 26 6 0.76 Vlug 70 70 26 14 2.69 Baart 250 137 12 62 13.08 Steffers 350 330 12 102 29.16 v. d. Veld 140 H4 28 36 4.07 Sengers 100 130 28 20 4.64 Nobels 250 250 32 34 7.81 Dieckmann 340 249 32 59 7.78 Stand 48. Dinsdagavond worden de wedstrijden voortgezet. De gemeenteraad van Velsen is bij eengeroepen voor een spoedeisende open bare vergadering te houden op Dinsdag 27 Novm1""- des avonds half acht ten gemeentehuize, om zijn goedkeuring te hechten aan het aangaan van geldlenin gen ten behoeve van de bouw van wo ningen. Voorgesteld wordt aan te gaan geldleningen groot f 2800.000. f 2.000.000, f 500.000 en f 200.000 tezamen dus f 5.500.000. Naar wij vernemen staat het ge meentebestuur van Heemstede zeer sympathiek tegenover een plan om het Valkenburgerplein te verfraaien met een monumentale fontein. De plannen voor deze fontein zijn ontworpen door de jonge beeldhouwer Joop Beljon, die geheel op eigen risico een maquette heeft vervaardigd. Of het plan ooit werkelijkheid zal worden, hangt af van de gemeenteraad, die in elk geval de nodige gelden zal moeten voteren. Aan de mogelijkheid' dat van hogerhand dit eventuele be sluit niet goedgekeurd zou worden, denkt men maar liever niet. Voor het Valkenburgerplein, dat mo menteel ernstig ontsierd wordt door een lichtmast, zou het in eik geval een bui tengewone verfraaiing betekenen. Het is de bedoeling, dat in het midden van het plantsoen een vijver komt waar een dolfijn de fontein voorstelt. Daar omheen zullen vijf beeldengroepen ko men, alle kinderen in hun spel voor stellend, en deze groepen zullen levens groot worden. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 25 November waargenomen door o-ó iV' Linden. Heemsteedse Dreef D ie ^4606 en dr J. Laeijendecker, sPlein 9. tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster B. G. Radings, Heemsteedse Dreef 138. tel. 39818. Ge opende Apotheek: Apotheek Scholsman, Binnenweg 206-208, tel. 38320. 'De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de iii Let plaatselijk weekblad aangekondigde Zondagsdiensten als gevolg van een tus sentijdse wijziging niet juist zijn ver meld). Maandag 8 uur: Repetitie „Laudate Dominum8 uur bestuur H.B.C. Volley bal, 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag: 8 uur repetitie R. K. Harmo nie St. Michael, 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 2.30 repetitie Kath Kin derkoor. 7.30 uur clubavond damclub St. Bavo. 8 uur vergadering K.A.V., 8 uur repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur Volksdansgroep, 8 uur repetitie dameskoor Viva Maria. 3 uur St. Vincentius. Vrijdag: 3 uur toneelrepetitie Doof Eendracht Sterk. Zaterdag: des middags St. Nicolaas- feest Kath. Arbeidersbeweging. Het bureau van de Stichting Touring Zandvoort op het Raadhuisplein te Zand voort is nu gereed gekomen. Het gehee* maakt een frisse, verzorgde indruk, waardoor het aspect van dit deel van het dorp is verfraaid. Bij de ingan» is het informatie-bureau ondergebracht terwijl de directeur een afzonderlijk ver* trek heeft. Aan de Zuidzijde is tijdelijk een show-room ingericht, welke aan een particuliere firma is verhuurd. Als, d taak van de stichting zich uitbreidt biedt deze ruimte nog de mogelijkhe)^ om met een geringe verbouwing uitbrei ding te geven aan het informatiebureau^ Het bureau is inmiddels naar het nieL1X,, gebouw overgeplaatst; het telefoonnun mer blijft 2262. JS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2