Gesprongen riolering- buizen een haard van besmetting Tussen neus en lippen Schip stuurloos op IJsselmeer Eerste Nederlandse electrische locomotief overgedragen Opstanden op Flores Actie van Ned. Roode Kruis Belgen winnen met 7—6 Komt men nog op f 250.000? Benauwde uren voor visser CF,DWONGEN EVACUATIE VAN WEERSPANNIGEN STRIJD IN KOREA OM BEZIT VAN „BESTANDSHEUVEL' Herriemakers voor de deur Potvis vermoedelijk een „appiekauw" Tot hoofd en hart Amerik. vliegtuig is aangevallen Twee wagons vallen van spoordijk NASPORINGEN opgegeven Schijvenaar speelt thuiswedstrijd Brand in woning te Rosmalen MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANC No. 25236 Manschappen van leger, politie en gezondheidsdienst hebben krachtige pogingen ondernomen om de weerspannige slacht offers van de overstromingen te dwingen de daken en boven verdiepingen van hun huizen te verlaten. Door de gesprongen rioleringen in de Po-delta, die nu al 20 dagen door overstro mingen wordt geteisterd, worden de slachtoffers door typhus en andere gevaarlijke ziekten bedreigd. In de stad Adria, waar reeds ongeveer 20.000 van de 35.000 inwoners zijn geëvacueerd, h het verblijf wegens de gesprongen rioleringbuizen onmoge lijk geworden, verklaarden functionarissen van de gezondheids dienst. Niettemin weigeren nog duizenden mensen aan het be vel tot ontruiming van de stad gehoor te geven. Meer dan 160.000 personen zijn in de Po-vlakte door de overstromingen dakloos geworden. Laten binnengebracht in haven van Enkhuizen Technisch perfect Bij vechtpartij om hei leven gekomen Meningsverschil over zes heuvels Grote brand te Makassar 95 HUIZEN DOOR VUUR VERTEERD Beschuldiging bij de U.N.O. Door Sovjet-jagers boven internationale wateren Treinbotsing in V. S. Groot aantal slachtoffers De vermiste Q-47 112 doden en vijftig gewonden Collecte in December Voor slachtoffers in de Po-vlakte Jhr. mr. W. E. van Panhuys M Staatsloterij Been van Schijvenaar moet opifieuw gezet Ontslag Ambonezen uit militaire dienst Ministerieel besluit nietig verklaard Negen personen dakloos Numerieke overmacht geeft doorslag Lamshuid handschoenen Hoop van Kath. Thuisfront Ministeriële uitspraak wekt ontstemming Verkleumde man door „Dorus Rijkers" op zee gered BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr. 45. tel 3998 Bijkant. Umuiden 8onifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur s avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft Vti Cauorln NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Gevaar voor ziekten in besmettelijke de Po-vlakte iMiiiimimmvuiiffimtmttitmti Het 575 ton metende m.s. „Consido", dat Zaterdagavond de Oranjesluizen bij Amsterdam passeerde op weg naar Enk huizen, geraakte te middernacht in het stormachtige weer op het IJsselmeer tussen Wijdenes en Veenhuizen in moei lijkheden doordat het roer brak en de schroef onklaar werd. Omstreeks half vier Zondagmorgen was een der Stan- fries-boten in de nabijheid en poogde assistentie te verlenen aan de „Consido", die als een tol ronddraaide en derhalve moeilijk op sleeptouw kon worden ge nomen. Niettemin slaagde men er in het schip met twee kabels wat dichter onder de wal te trekken. De reddingboot K. F. Sluis uit Enkhuizen moest er aan te pas komen om een vrouw met twee kinde ren van boord te halen. Nadat het weer in de loop van de och tend iets kalmer was geworden, slaagde de Stanfries er in het stuurloze schip de haven van Enkhuizen binnen te bren gen. Doordat men met behulp van spring stoffen een gedeelte van een dijk heeft opgeblazen, kreeg de Po gelegenheid haar water enigszins rustiger in de Adria- tische zee te lozen dan de afgelopen da gen het geval is geweest. Tot ver uit de kust wordt de zee vertroebeld dooi de enorme hoeveelheden slijk, die de rivier aanvoert. Men gaat voort het ge bied binnen de driehoek, gevormd dooi de steden Adria, Corbola en Pontecchio, te ontruimen. Vliegtuigen hebben opnieuw voedsel, medicamenten, dekens en rubberboten boven de getroffen gebieden uitgewor pen. Onder de laatste bijdragen tot de leniging van de nood der slachtoffers zijn 1.250.000.000 eenheden penicilline van de „Commercial Solvents Corporation" te New York. De penicilline is met enige Italiaanse vliegtuigen vervoerd. Het Amerikaanse leger in Europa heeft 5000 dekens naar Italië gezonden. De aarts bisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft aanbevolen, dat Zondag in alle kerken in zijn aartsbisdom collectes ge houden zullen worden voor de slacht offers van de Italiaanse overstromingen. Het wordt thans duidelijk, aldus meldt U.P., dat de communisten trachten in het Noorditaliaanse watersnoodgebied het initiatief in de hulpverlening over te nemen om politieke munt uit de si tuatie te slaan. De autoriteiten hebben inmiddels op tal van plaatsen ingegre pen en reeds meer dan 20 communisten, onder wie de loco-burgemeester van Corbola, gearresteerd wegens „obstruc tie". Geallieerde en communistische officieren bestuderen te Pan Moen Jon een land kaart om de voorlopige demarcatielijn vast te stellen. Over het grootste deel van deze '25 km lange lijn zijn de militaire deskundigen het eens geworden. (Telefoto). 59 In de fabriek van Werkspoor te Zuilen is hedenmorgen de eerste in ons land gebouwde electrische locomotief aan de Nederl. Spoorwegen overgedragen. ®'t geschiedde door ir. H. L. Keus, di recteur van de N.V. Heemaf. Na deze overdracht verrichtten de echtgenoten Van de beide directeuren der N.S., de dames Den Hollander en Wansink. een symbolische handeling: zij zetten het sein op veilig, waarna de locomotief vertrok en een band met Werkspoor verbrak. Deze plechtigheid werd o.a. bijge woond door de president-commissaris van de N.S., de heer Gelderman, de direc tieleden van de N.S., de heren Den Hol lander en'Wansink, en de heren Mayer en Lee Smith, vertegenwoordigers van de E.C.A. Wij menen te mogen verwachten, al dus ir. Keus in een toespraak voor de overdracht, dat de serie locomotieven, welke de Nederlandse industrie op het punt staat aan de Nederlandsche Spoor wegen af te leveren, aan de verwachting voldoet. Immers, wij zien hier technische perfectie van eenvoud enerzijds, en de mogelijkheid van een groot aantal eco nomische snelheden, gepaard met kolen- besparing, anderzijds, welk laatste voor deel heden ten dage zeker niet mag Worden onderschat. Bovendien is zowel aan veiligheid als aan vormgeving de volle aandacht gegeven. Er wordt in deze tijd veel over pro ductiviteit gepraat en geschreven, aldus spr., en de resultaten hiervan moeten Te Donderen in de gemeente Vries in Drente ontstond hedennacht na een dansavond 'n woordenwisseling, gevolgd door een vechtpartij, waarbij de heer J. y^iggemans, wonende te Donderen, een klap tegen het hoofd kreeg, met het ge- y°lg. dat hij om het leven kwam. De betrokkene is 45 jaar oud en laat een Vrouw en vier kinderen achter. Het slachtoffer was bakker van be roep, Toen jongelui, die aan de dans wond hadden deelgenomen, vannacht ®mstreeks één uur herrie maakten voor '.'Jn deur, kwam hij naar buiten om "aartegen te protesteren. Er ontstond Oen een vechtpartij, waarbij de onge- oer achttienjarige landbouwer G. B. Donderen de noodlottige klap gaf. J is gearresteerd. nog worden afgewaebt. Maar van elec trische locomotieven staat reeds vast, dat zij door de kolenbesparing de pro ductiviteit van het tractiematerieel van de N S. aanzienlijk verhogen. Spr. hoopte, dat het resultaat van Amerikaans vernuft en Nederlands vak manschap er toe mag bijdragen het ver trouwen van de Nederlandsche Spoorwe gen in de diensten van Heemaf en Werk spoor zo mogelijk nog te versterken. De nieuwe electrische locomotief heeft een vermogen van 3000 pk, een gewicht van 107 ton en een maximum-snelheid van 145 km voor personen- en 60 km voor zware goederentreinen. Zij is ge bouwd in samenwerking met Westing- house. 99 In Korea wordt thans zowel achter de conferentietafel als aan het front fel ge streden om het bezit van een strategisch belangrijke heuvel, die de laatste vijftig kilometer van de bestandslijn waarover nog niet is beslist volledig beheerst. On danks zware sneeuwval en een feïie koude, die gisteravond aan het front plotseling zijn intrede heeft gedaan, is de strijd langs het gehele Koreaanse front nog niet verflauwd. Aanvallen en tegenaanvallen wisselen elkaar af. Gis termorgen heroverden de geallieerden de „bestandsheuvel", die de communisten eind vorige week veroverd hadden. Gis teravond werd hij weer zwaar door de roden beschoten De geallieerde en noordelijke stafof ficieren zijn weer iets nader gekomen tot overeenstemming over de bestands lijn in Korea. Zij werden het over vier terreinkwesties eens, maar over zes heu vels. bleef men van mening verschillen. Tijdens de zitting van vandaag de vierde in vier dagen stemden de communistische officieren toe in toe wijzing van jjrje plInten aan de UNO. Van hun zijde kenden de geallieerden Ongeveer vijftienhonderd mensen zijn dakloos geworden door een grote brand in Makassar. In het Noorden van de stad werden n-1- 95 huizen door hpt vuur ver teerd. De dienst voor Sociale Zaken heeft maatregelen getroffen om de slachtoffers te helpen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een mos kee, die te midden van het afgebrande huizencomplex stond. is gespaard ge bleven. een punt aan de tegenpartij toe. nadat tijdens het gesprek een wijziging in de gevechtslijn was aangebracht. De woordvoerder van de UNO, gene raal William Nuckols, zeide dat in het Oostelijk deel van Korea alle belang rijke geschillen geregeld zijn. De noor delijken hebber, toegegeven, dat zij ter plaatse moeite hebben om hun eenhe den te bereiken. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Dfean Rusk is van daag uit Tokio in Korea aangekomen. Rusk maakt een tournee door het Verre Oosten. De vreemde eend, die de motorlogger Gezina Geertruida KW 176 Zaterdag morgen in IJmuiden aanvoerde, zoals wij nog juist voor het ter perse gaan in on ze editie konden opnemen, en die toen op de eerste berichten met de naam potvis werd betiteld, heeft het onder werp van menig gesprek uitgemaakt. Een potvis kan het in ieder geval niet geweest zijn, want het dier had, zoals wij later zelf hebben geconstateerd, kieuwen. Een echte haai was het even min, want deze hebben tanden en die had de vreemdeling weer niet, zodat men hem voorlopig maar beschouwd als een soort „appiekauw", die wel meer op de Noordzee gevangen worden. Het was voor de bemanning van de KW 176 een vreemde gewaarwording, toen zij Zaterdagmorgen omstreeks half zes bij het scheephalen van de laatste netten der vleet een zwaar gewicht voelden en zij keken raar op, toen zij de totaal verwarde laatste twee netten aan de oppervlakte brachten. Het dier had er zichzelf volkomen in verstrikt, maar hem aan dek te krijgen bleek niet gemakkelijk. Twee trossen braken en toen besloot men het met een staal draad te proberen. Deze werd enige malen om zijn staart geslagen en toen door de winch via de voormast inge haald. Het hele karwei vergde ander half uur. Bij aankomst in IJmuiden werd de vreemde vangst gekocht door de Fa. Pronk, die er f 230.voor over bleek te hebben. Met de electrische kraan van het Staatsvissershavenbedrijf is hij van boord gehaald en op een grote vracht auto gelegd, die hem naar de vismeel- fabriek vervoerde. Door over de weeg brug te gaan, ervoer men. dat de „appie kauw" precies 2.167 kg woog. De vraag is nu, of er naast vismeel, ook nog traan uit gewonnen kan worden. Een conser- ven-industrie heeft er een „mootje" van af gesneden om te beproeven of het vlees geschikt is voor conserven in blik. Zorg dat. de weg naar uw ver meend geluk niet loopt over de bouwvallen van dat van anderen Amerika heeft bij de V.N. te Parijs een rapport ingediend van de UNO-op- perbevelhebbcr in Korea, waarin de be schuldiging wordt uitgesproken, dat het vliegtuig van de weerdienst van de V.N., dat met een bemanning van tien leden sinds 6 November wordt vermist, zonder waarschuwing door Russische jagers is aangevallen, terwijl het toe stel boven internationale wateren ter hoogte van de Siberische kust vloog. In het rapport van generaal Ridgway wordt verklaard, dat de Amerikaanse patrouille-bommenwerper het Russische gebied niet dichter dan tot op een af stand van 64 km genaderd kan zijn. Rusland beweert dat Russische jacht vliegtuigen pas het vuur hebben ge opend op het vermiste verkennings vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, nadat het vliegtuig zelf had ge schoten op de jachtvliegtuigen en had geweigerd te landen op een vliegveld in Siberië, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. Ambtenaren van het ministerie hebben verder verklaard dat de Amerikaanse regering, „omdat het hier in feite een aangelegenheid der Verenigde Naties betreft", het Kremlin niet rechtstreeks zal antwoorden. Gisteren is de sneltrein New York- New Orleans in de omgeving van Wood stock, in de Amerikaanse staat Alabama, met een snelheid van ongeveer 105 kilo meter per uur op een langzaam rijden de trein, die op weg was naar het Zui den der Verenigde Staten, ingereden. Twee wagons werden langs de twaalf meter hoge spoorwegdijk omlaag ge worpen. In een gedeelte der vernielde wagons brak brand uit. Tot nu toe zijn de stoffelijke over schotten van achttien personen gebor gen. Er zijn zestig gewonden. De vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die vijf dagen van Noord- Italië uit in West-'Joegoslavië gezocht hebben naar de vermiste C-47. hebben -het zoeken gisteren opgegeven, aldus vvsrneemt Reuter uit gezaghebbende bron te Belgrado. Naar verluidt achten de Amerikaanse en Joegoslavische auto riteiten het thans hoogst onwaarschijn lijk dat het vliegtuig in Joegoslavië zou zijn neergekomen. Volgens persberichten zijn bij opstan den, die onlangs op Flores zijn uitgebro ken, 112 personen gedood en 50 gewond. In welingelichte kringen te Djakarta verklaart men, aldus A.F.P-, dat deze opstanden zijn uitgebroken na een po ging tot agrarische hervorming in Ade- ra, een der negen sultanaten van het eiland, tegen de wil van de conservatie ve meerderheid. Bijna 3.500 personen zouden nit dit gebied zijn gevlucht. De politie en het leger hebben maatregelen genomen om de orde te bewaren. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt het volgende mede: „De watersnood in de Po-vlakte, die ons Nederlanders speciaal aanspreekt, heeft het Nederlandsche Roode Kruis zeker niet onberoerd gelaten. De oproep van de liga von Rode-Kruisverenigin gen in Genève werd door het hoofdbe stuur onmiddellijk beantwoord met een gift die, in verhouding tot de middelen, waarover het Ned. Roode Kruis be schikt, niet onbelangrijk was. Maar vol gens een reeds aangegane afspraak werd een actie voorbereid voor de hulpverlening aan de burgerbevolking van Korea, op- het ogenblik dat Italië door de waterramp werd getroffen. Zaterdagmiddag j.l, ontving het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis een bericht uit Genève, waaruit blijkt, dat de Rode-Kruishulp voor Korea, zoals deze door het hoofdbestuur was ge dacht, op dit moment niet uitvoerbaar is. Nog diezelfde middag heeft het Ned. Roode Kruis maatregelen geno men om te voldoen aan de aandrang, die reeds van zeer verschillende zij den was uitgeoefend, tot het organi seren van een inzameling door het gehele land voor de slachtoffers van de watersnood in de Po-vlakte. Aan alle Rode Kruis-afdelingen in den lande is telegrafisch verzocht om op of omstreeks 1 December maar vóór St. Nicolaas een collecte te organiseren. Bovendien kunnen bij dragen worden gestort op giroreke ning 22120 ten name van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage, met aanduiding: „Hulp Italië". Op Nederlands historie heeft de strijd tegen het water zijn stempel gedrukt. Nederland zal zich niet onbetuigd laten nu het er om gaat de slachtoffers van deze ontzaglijke waterramp te helpen in hun nood." Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van jhr. mr. W. E. van Panhuys, gezant in midden-Amerika met standplaats Guatemala, tot gezant van Nederland bij de republiek Cuba en Haïti en de Dominicaanse republiek met standplaats Havana. .jT WÖ® -VV-, m A 4 De linksback van het Nederlands Elftal. Henk Schijvenaar. ov non-actief in zijn woning aan de Prinsengracht te Amsterdam. In de 514e Staatsloterij, vijfde klasse, eerste lijst, is een prijs van f 10.000 ge vallen op het lot no 16 17 3 Hoewel Henk Schijvenaar, de ge blesseerde linksback van het Neder lands Elftal, Zondagavond met de zie kenauto naar zijn woning te Amsterdam is gebracht, is bij nader chirurgisch onderzoek gebleken, dat daarmee het proces nog niet is afgelopen. Vanmid dag is hij naar de Vereniging voor Zie kenverpleging aan de Prinsengracht getransporteerd, waar zijn been op nieuw moet worden gezet. De voorzitter van het Militair Amb tenarengerecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van P. Saptenno tegen de minister van Oorlog. Saptenno had ge steld, dat het door de Staat der Neder landen aan de Ambonese militairen van het voormalige KNIL verleende ontslag uit de tijdelijke KL-dienst ten onrechte zou zijn gegeven. De uitspraak van het Militair Ambte narengerecht acht het beroep van Am bonese zijde gegrond en verklaart het besluit van de minister van Oorlog nie tig. Naar wij vernemen zal de Staat te gen deze uitspraak hoger beroep aante kenen. Zondagnacht om ongeveer vier uur werd brand ontdekt in het woonhuis van en bewoond door de familie Th- van Venrooy, een gezin van negen personen, gelegen in het Maleiskamp onder Ros malen. In allerijl moesten de bewoners in nachtgewaad het brandende perceel verlaten. Het huis brandde geheel af- Van de inboedel kon bijna niets gered worden. Twee geiten kwamen in de vlammen om. (Van onze sportredacteur) De ongelukkigste trap van de drie en zeventigste interlandwedstrijd tussen Nederland en België is ditmaal helaas van beslissende invloed geweest op het resultaat. Deze trap kwam van de Bel gische middenvoor Mermans, die volko men per ongeluk onze linksback Schij venaar zó hard tegen hei scheenbeen schopte, dat dit brak. Doordat dit incident voorviel in de tweede helft van 'n overigens wel man nelijke, maar over het algemeen abso luut faire strijd, mocht er voor Schijve naar geen invaller meer optreden. Het Nederlands Elftal speelde dus met tien man verder tegen een numerieke Bel gische overmacht, aangezien de goede gewoonte van de hockeyërs, om bij het uitvallen van een geblesseerde tegen stander zelf óók een speler aan de kant te laten gaan, in de verzakelijkte voet balwereld geen bestaansrecht heeft. Ondanks deze meerderheid konden de Belgen die op dat moment met 43 voorstonden hun overwicht niet duide lijker in cijfers uitdrukken. Ze wonnen tenslotte met 76 van een redelijk goed oranjeteam, waarin Lenstra excelleerde en naast hem vooral Wiertz een prima wedstrijd speelde. Verder op pagina 4 alle bijzonderheden. Advertentie Het „koninklijk" bezoek De zusters van het „Hei lig Hart"-instituut te He- verlee zijn haar ontroe ring nog altijd niet hele maal te boven gekomen. Dit is niet moeilijk te be grijpen, wanneer men verneemt, hoe zorgvuldig „het koninklijk bezoek" aan deze onderwijsinstel ling voor meisjes werd voorbereid. Men heeft er te Leuven geen drama van gemaakt. Er is har telijk om gelachen en zowel de politie als de leiding van de universiteit beschouwen het geval als een kostelijke studenten grap. Niets heeft eraan ontbroken: een spannend scenario, een talentvolle hoofdrolspeler, talrijke figuranten, enkele poli tieagenten en een onver wachte ontknoping. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat de grap aanleiding had kunnen geven tot strenge straffen. Koning Boudewijn heeft evenwel als zijn wens te kennen gegeven, dat er geen vervolging tegen de studenten zal worden in gesteld. De geschiedenis begon nog geen veertien dagen geleden in een gezellig restaurant. In de Munt straat te Leuven bemerk ten twee Waalse studen ten „de koning." Het kon niet anders: het was ko ning Boudewijn of wel zijn dubbelganger. Enigs zins onder de indruk stonden de studenten in een eerbiedige houding, doch toen de vermeende koning het Frans met een licht Vlaams accent uit sprak, waren zij spoedig gerust gesteld. De „ko ning" bleek een student te zijn in de geneeskunde. Hij vertoonde echter een sprekende gelijkenis met koning Boudewijn, al was hij iets jonger en kleiner en al waren zijn haren donkerder van kleur. Toen werd een fantas tisch plan geboren. ciat tot in de kleinste bijzon derheden werd iiitcte werkt. Er werd een sce nario opgesteld, dat niet minder dan 14 bladzijden kom heet. De koning is telde. De repetitie duur- vergezeld van de groot- de acht dagen. Het pro- maarschalkde minister tocol van het hof werd van Onderwijs Harmei nauwkeurig bestudeerd, en nog enkele hofdigni- want hieraan zou men tarissen. De koning zich streng houden. Voorspreekt Nederlands, om- namelijk heeft men er- dat hij in het Vlaamse voor gezorgd, geen enkel land is, zo verklaart hij. artikel uit het wetboek De Moeder-Overste stelt van strafrecht te over- hem voor de zusters en treden. Zoals b.v. het on wettig dragen van een uniform of eretekens. Als toneel, waar de klucht opgevoerd zou worden, werd de mooiste school uit de omgeving van Leuven gekozen: het iv stituut van de zusters te Heverlee. Woensdagmiddag staat in de publieke telefoon cel te Leuven de „groot de aalmoezenier van het instituut, welke laat ste de bezoekers met bij zondere aandacht op neemt. Vervolgens worden de gebouwen bezocht en overal wordt de koning uitbundig toegejuicht. Inmiddels is de wan trouwige aalmoezenier wat heen en weer gelopen om de hofdignitarissen wat beter op te nemen. maarschalk van het hof." Hij waagt het zelfs legiti- Hij brengt Moeder-Over- matiepapieren te eisen, ste er van op de hoogte, De „koning" en de hofdig- dat de koning enkele on- nitarissen zijn zichtbaar derwijsinstellingen in de in hun eer getast. De provincie Brabant bezoekt grootmaarschalk van het en ook het klooster zal bezoeken. Enkele minuten later reeds reden twee prachtige auto's het kloos ter binnen. Het zijn twee inspecteurs van de re cherche-afdeling. de chef van het protocol en twee filmoperateurs, die in al lerijl hun toestellen ge reed maken. De chef van het protocol stelt Moeder- Overste gerust, maant haar tot kalmte en geeft haar tezelfder tijd dé no dige aanwijzingen voor de ontvangst van de ho ge gast. De leerlingen hof spreekt van majes teitsschennis en de ko ning zelf verklaart koel tjes: „Het is de eerste keer, dat mij zoiets over komt." De aalmoezenier verdwijnt om bij het hof te gaan informeren. In de grote zaal wordt de koning geestdriftig toegejuicht en men be- wondert de waardigheid en de ernst van de jonge vorst. Wanneer de koning en zijn gevolg de aula willen verlaten, staan zij evenwel voor de politie en zoeken zij hun heil In moeten verzameld worden de vlucht. Alle uitgangen in de aula en de ereivijn moet gereed staan. Heel het klooster is in rep en roer en alle gebouwen worden telefonisch ge waarschuwd. In de huis houdschool worden de pannekoeken in de steek gelaten. In de grootste verwarring wordt in en kele minuten tijds de aula met vlagoen en sier planten getooid. Klokslag half drie stopt een indrukwekkende Buick voor de hekken van het instituut. De ko- nina stapt uit en komt te voet. de laan op. waar Moeder-Overste hem wel zijn echter goed bewaakt en het hele gezelschap wordt geknipt. Het is nu wel duidelijk, dat de Leuvense studen ten een fantastische mop hebben uitgehaald. Som mige zusters zijn boos andere schateren van het lachen. De zogenaamde koning wordt door de politie naar buiten geleid door een haao van leer- linaen. die huilen van het lachen en voortgaan met het roerten 'In „Leve de koning." De gehele voorstellino heelt iets meer dan een half uur geduurd. DARTEL00RISSTRAAT 20 TEt. 134(39 Verwachting tot Dinsdagavond: Vannacht weinig bewolking en plaatselijk in het binnenland lichte vorst. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toenemende bewol king, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige. langs de Wad- denkust later tot vrij krachtig toe nemende Zuid-Wéstelijke wind. Mor gen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 8.18—16.36. Maan: 6.27—15.03 Tijdens een' Thuisfront-uitzending' van de K.R.O. heeft de Pottenbaas gister avond medegedeeld, dat de Baas Boven Baas-actie voor Katholiek Thuisfront tot dusverre ruim f 172.000 heeft opge bracht. Voordat de actie op 4 December a.s. sluit hoopt men de f 250.000 te heb ben bereikt. Met kracht werd in deze uitzending stelling genomen tegen een in dagbladen gepubliceerde uitlating van minister Staf. Volgens deze publicatie zou de minister in de Kamer gezegd hebben dat hem van het particulier indiatief der thuis fronten niets zou zijn gebleken. Deze uitspraak, aldus aalmoezenier Cronen- burg, heeft ons verhard. Wij mogen nu op onze beurt wel opmerken, dat wij van de minister niets hebben gemerkt. Na eraan herinnerd te hebben dat al leen al voor de actie onder de militai ren in Indonesië indertijd rond twintig millioen was besteed, spoorde aalmoeze nier Van Croonenburg zijn gehoor aan juist nu, als antwoord op deze ministe riële uitspraak, eraan mede te werken dat de f 250.000 inderdaad zou worden bereikt. Een inwoner van Den Helder, die Za terdagmiddag om kwart over twee in een vletje de haven had verlaten om buitengaats te gaan vissen, heeft een paar benauwde uren op zee doorge bracht. Tegen tien uur 's avonds werd de koninklijke NZHRM gewaarschuwd door een vriend van de man. De motor reddingboot „Dorus Rijkers" koos direct zee en kreeg na enig zoeken, met behulp van de zoeklichten de man aan de Oost kant van de haven in de lichtbundel- Doornat en verkleumd werd hij aan boord genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1