Feestconcert „Euphonia Sinterklaas kan weer meest gevarieerde speelgoed kopen üMza KOSTELIJK GESCHENK VAN DE BOEK VERKOPERS Er kan gebouwd worden CENTRALE VERWARMING TAXI? 18000 Soliste: Jo Vincent GOED GESLAAGD ZWEMFEEST In sportfondsen bad Haarlem Allerlei belastingen maken Hollands fabricage te duur AGENDA HET IS JUIST.... GROEN Co. DE ROOIJ SCHOOLETUIS SNEEUWSTORMEN IN EEN GLAZEN BOL HERINGA WUTHRICH MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Middag vol wijsheid, inspiratie en humor in Stadsschouwburg EN DAT ALLES VOOR EEN KWARTJE Gemeentebemoeiingen t.o.v. de sport Uiteenzetting van de heer Heijers in bestuurs' vergadering N.KS. op de dag van ondertrouw Burgerlijke Stand K.A.B. KRING OOST Zeer geslaagde en mooie toneelavond ZANDVOORT lste LUSTRUM V.V.N.F. Bloedafname Begrafenisrechten 83 woningen aan de Planetenlaan gegund SANTPOORT Woningbouw aan Midden- duinerweg BLOEMENDAL TEL WASSERIJ DUYN E.H.B.O. „St. Bernardus" HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Recordhoogte export veehouderij producten De Sint wordt ontvangen met speren en pistolen Huisvesting bejaarden lang niet ideaal Betere verzorging is ereplicht Rechtbank beslist Zuster moet Armakliniek verlaten Beurs van Aiïisterdam nou Beurs van New York Gelijk spel van Alliance Nederlaag voor Ever Swift WATERPOLO Weinig nieuws in de H.V.B. Biljartcompetitie F.B.H.O. Waterstanden TELEVISIE-DEMONSTRATIES De Stadsschouwburg was Zaterdagmid dag geheel gevuld met gasten van de Haarlemse Boekverkopers Vereniging, die ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan op de originele gedachte was ge komen om ter vervanging van een re ceptie en ander feestvertoon een genoeg lijke middag met bekende schrijvers en een toneelstukje als toetje aan te bie den. De voorzitter der propagandacom- missie de heer J. H. van Doorn zeide in zijn openingswoord, dat het aan het pu bliek te danken is, dat de vereniging een kwart eeuw bestaat, waardoor een bewijs van dankbaarheid in de rede ligt. De be langstelling van het publiek was echter zo groot, dat ongeveer duizend mensen teleurgesteld moesten worden. De hoofdredacteur van de Winkler Prins", mr. G. J. B. Hilterman, ontpopte zich bij zijn causerie over de geschiede nis van de encyclopaedie als iemand met een prettige verteltrant. Hij wees er op, dat de Chinezen de eerste encyclopaedie maakten, die uit. 22937 delen bestond; zij werd echter niet gedrukt en ook niet verkocht. De Grieken hielden zich ook bezig met het vormen van een ring waarin het weten van de cultuur werd samengevat. In de 19e eeuw ontstonden de Conversations-Lexicons, die volde den aan de eisen van die tijd. Bij het voortschrijden der specialismen werd echter een geheel nieuw type encyclo paedie vereist, waartoe spreker bij zijn eigen werk belandde. Men vindt in deze encyclopaedie b.v. onder A Augustinus en onder C Churchill; men zal echter bij Augustinus een uitvoerige bespreking aantreffen en bij Churchill slechts een opsomming van zijn leven, omdat de sa menstellers van mening zijn, dat men Augustinus moet „opslaan" en van Churchill wel wat weet. Hoofdzaak is, dat de moderne encyclopaedie geschikt is voor onze tijd. Om echter het actuele Op een bestuursvergadering van de Nederl. Katholieke Sportbond district Haarlem heeft de heer Heijers, chef van de afd. Lichamelijke Opvoeding en Sport van de gemeente Haarlem, ge sproken over de mogelijkheden en moei- lijkheder. van de sport in Haarlem Hij besprak o.m. de terreinennood van de voetbalverenigingen met alle gevol gen hiervan als ledenstop e.d., maar vooral van de andere buitensporten als handbal, hockey en korfbal. Er is in Haarlem op het gebied van terreinen- aanleg al veel gedaan, zie maar naar de complexen aan de Schalkwijkerweg en Noord-Akendam, maar dit is nog lang niét voldoende om aan alle wensen te kunnen voldoen. In verband hierme de wees de heer Heijers op de zeer grote bedragen welke -door de gemeen* te dus door de gemeenschap hier voor opgebracht worden. De verenigin gen die gemeenteterreinen bespelen moe ten een zekere huur opbrengen, doch deze is in verhouding tot de werkelij ke kosten maar een zeer minimale ver goeding. Deze verenigingen krijgen in feite een stille subsidie van de ge meente, iets wat zelden gewaardeerd wordt. Daarom wees de heer Heijers met nadruk op een oordeelkundig ge bruik van de velden; een na een vorst periode te vroeg bespeeld terrein kan duizenden kosten om de grasmat weer wat op te knappen. Ook de binnensporten hebben in Haarlem weinig reden tot klagen, zie nu bijv. naar de sporten als basketbal, volleybal en badminton die met mede werking van de gemeente in het Kre- lagehuis ondergebracht zijn. De mede werking van de schoolbesturen voor het beschikbaar stellen van hun gym nastiekzalen aan turnverenigingen, ta feltennisclubs e.d. laat in enkele geval len nog maar te wensen over, dit zijn dan meestal bijzondere scholen! Voor de zwemverenigingen kan de gemeen te weinig doen waar het de over dekte baden betreft zij hebben hier in niets te vertellen. Nadat de heer Heijers vele vragen beantwoord had bedankte de voorzitter van de N.K.S., district Haarlem, de heer Van Turnhout, de spreker voor de grote medewerking in het afgelopen jaar de heer Heijers is pas sinds 1 November 1950 in dienst van de ge meente Haarlem gekomen en hij ver trouwde dat de samenwerking tussen N. K. S. en de gemeente steeds beter zal worden. De Belgische politicus en letterkun dige Camille Huysmans bracht Zater dagmorgen een bezoek aan het Frans Halsmuseum. De bezoeker werd rond geleid door de directeur van het mu seum, de heer H. P. Baard. Advertentie om reeds nu, voor U in ondertrouw gaat Uw fotograaf te kiezen, die straks Uw huwelijksdag fotografisch zal verslaan. Maar denkt U er wel aan, Uw keuze aan de ambtenaar bekend te maken. Stelt U even in verbinding met één van onderstaande, erkende reportage specialisten, vakmensen van naam, die al Uw wensen vervullen! Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem. Sectie Reportagefotografen: Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Poseh, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.w. 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131. tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, O verveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein, tel. 22303 Geboren: 22 Nov. C. M. D'haeneKooij- man, z. 23 Nov. S. G. SteurBeijer. d. 24 Nov. P. C. BeenenKrikke, z. C. E. van der BlomVisser, d. A. GeldorpHouwe- ling, d. Ondertrouwd: 24 Nov. A. W. J. Grupping en M. J. Boot. K. Dilz en C. D. C. Koedam Gehuwd: 24 Nov. J. H. J. de Boo en A. J. M. Smoorenburg. A. E. F. Huijts en A. Reijn. Overleden: 20 Nov. Nov. B. A. Vonk, 70 j., M. v. Heemskerkstraat. 22 Nov. M. de Nijs, 81 j.. Hofdijkstraat. A. Bloem, 3 j.. Parklaan. J. Dauzon, 61 j., Zomerkade. 23 Nov. J. A. van EsHoogendoom, 56 j.. Bloemhofstraat. samen te vatten verschijnt het „Boek van het jaar". De bekende voordracht-kunstenaar Jan Lemaire Sr. las fragmenten voor uit zijn pas-verschenen boek „Afschminken. dames en heren". De humoristische tekst werd niet wei nig prettig aangedikt door de wijze waarop de schrijver hem voordroeg. Het was in het begin van deze eeuw wel ro mantisch, toen de dilettanten-toneelver eniging van de stratenmakers na veel ru zie tot een opvoering van „De gebochel de" kwam en Willem Hart zijn schouw burgtent op de kermissen in ons vader land opsloeg. De kasteleins op het platte land konden tussen verschillende stuk ken kiezen: „Met z'n schoonzoon op stap", „Een avond op de vlakte" en meer van dat fraais. Maar er was alleen maar verschil in titel, want de inhoud der stukken was gelijk. En als een klassiek stuk gewenst werd bleken de kisten met costuums zoek te zijn geraakt, zodat tóch die schoonzoon op de proppen kwam. Is het een wonder, dat het publiek zich tranen lachte, toen Lemaire dit proefje uit zijn boek aanbood? Als derde spreker was Piet Bakker gevraagd, die sprak over „Het kind in de litteratuur" Er waren volgens spr. zevenduizend jaren nodig voor het kind als inspiratiebron ontdekt werd. In de Middeleeuwen bezong men wel het Kin- deke Jezus, maar dat was om de God heid en niet om het kind. Bij Vondel kwam het kind aan de orde als het ge storven was. Hyronimus van Alphen ontdekte eerst de bron, die zoveel vreug de zou geven. We leven nu in de eeuw van het kind, zegt mfih, ging Piet Bak ker voort, maar we weten er niets van en doen maar wat. Er zijn boekjes ver schenen over de kinder-psychologie. maar dat is theorie zonder het kind. Al leen van de kunstenaar kan men zeggen, dat het kind nooit in hem gestorven is. Spr. merkte dan op, dat het kind ver gevensgezind moet zijn, volgens die boekjes; gelukkig maar, want als het haatdragend was zouden alle opvoeders op krukken lopen. Veel waardering had spr. voor het volgens hem alleenstaand brok litteratuur rondom het kind, n.l. „Kees de Jonge" van de Amsterdamse schoolmeester Theo Thyssen. Na de pauze gaf de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" een opvoe ring van de comedie „De terugkeer van Helen Garden". En dat alles voor een kwartje be spreek- en vestiairegeld. „En niemand dwingen we om een boek te kopen" ver zekerde de heer Van Doorn bovendien. Is het een wonder, dat deze middag in Januari herhaald moet worden? Kring Oost van de K.A.B. heeft dan gisteravond in de grote zaal van het ge bouw St. Bavo zijn „Liefde per Luchtpost" beleefd en laat ons er direct aan toevoegen: het is een succesvolle avond geworden voor een uitverkochte zaal. Bij de opening hield de voorzitter van Kring Oost, de heer B. Reynders, een kort inleidend woord over het winterprogramma van de kring, dat tot nu toe zeer geslaagd is, n.l. het St. Willibrordusfeest en de eer ste vormingsavond. Spr. deed een beroep om de laatste loten van Herwonnen Levens kracht, welke loterij a.s. Donderdag 29 Nov. officieel trekt, te kopen. Hierna trad voor het voetlicht de toneel vereniging „Ludamus" met ..Liefde per Luchtpost", comedie in twee bedrijven en zes taferelen van Norman Krasna en regie van Jan Kraakman. De inhoud van het to neelwerk is, dat Mirjam op naam van haar zuster Ruth brieven en gedichten schrijft aan de vliegenier William en deze bij zijn verlof kennis maakt met Ruth. Hoe deze verwikkeling met de brieven afloopt is kostelijk, daar Ruth eigenlijk verloofd is met Albert Kummer. De moraal van het stuk is zeer goed. Op de voorgrond traden door hun spel zonder maar iets af te doen aan de overige spelers(sters) Harry Wilkens en Mirjam. Alleen deze opmerking voor „Ludamus": als zij binnenkort weer in het gebouw St. Bavo speelt, moeten vooral de damesrollen iets luider spreken om voor alle aanwezi gen het spel verstaanbaar te maken. De vele aanwezigen hebben genoten van de culturele waarde van „Liefde per Luchtpost" en Kring Oost mag terugzien op een goede en geslaagde avond, waarvan de lof in het bijzonder toekomt aan de R.K. Toneelvereniging „Ludamus" voor de sympathieke wijze waarop zij deze avond verzorgd heeft. Zaterdagavond j.l. vierde de „Vereni ging tot viering van nationale feestda gen" haar eerste lustrumfeest in ge bouw „Zomerlust" te Zandvoort. De zaal was geheel gevuld met leden en donateurs van de vereniging en ge nodigden. Wegens ziekte van de voor zitter, de heer Kemper, sprak de secreta ris, de heer A. F. C. Siegers Jr., het openingswoord. Spreker memoreerde het vele werk. dat de vereniging had verricht. Moeilijkheden waren haar niet bespaard gebleven, maar het be stuur wist deze door eendrachtige sa menwerking te overwinnen. Het bestuur werd vervolgens ge complimenteerd door de heer Weber, namens de Zandvoortse handelsvereni ging; de heer J. Jung Sr. namens de speeltuinvereniging; de heer Berends namens de buurtvereniging „De Wurft" en de heer Beekhuis namens de Zand voortse Muziekkapel. Tenslotte voerde de heer C. Siegers Sr. het woord als voorzitter van „De Hanze", maar ook als oudste raadslid. In laatstgenoemde kwaliteit betreurde spreker het, dat het gemeentebestuur op geen enkele wijze van zijn belang stelling had doen blijken. Het was spreker bekend, dat de burgemeester uitstedig was, maar dat kon toch geen verontschuldiging zijn voor de andere leden van het gemeentebestuur. Spre ker benadrukte het grote nut van het werk van deze jubilerende vereniging, vooral het afsteken van vuurwerken. Na dit officiële gedeelte volgde een geanimeerd cabaretprogramma, dat uiterst goed in de smaak viel. Vrijdagavond vond in Hotel Keur te Zandvoort voor de tweede maal afname van bloed plaats voor de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis. In totaal werd van 118 donors een hal ve liter bloed afgenomen. De Zand voortse doktoren Robbers, Entzinger fn Van der Heer verleenden hierbij assis- De heffing van begrafenisrechten is in de gemeente Zandvoort in 1939 geregeld. Waar sindsdien nog geen wijziging van deze verordening heeft plaatsgevonden, zijn de daarin opgenomen tarieven nog steeds gebaseerd op vooroorlogse lo nen en prijzen. Sedert 1939 zijn de lonen met circa 65% gestegen, terwijl ook de kosten van materialen belangrijk hoger gewor den zijn. In verband hiermede stellen B. en W. aan de Raad voor, de tarieven van deze belasting met pl m. 65% te verhogen. Naar wij vernemen is thans van het departement van Wederopbouw in Den Haag bij het Haarlemse gemeentebestuur bericht ontvangen dat de gunning kan geschieden van 83 woningen, die aan de Planetenlaan waren geprojecteerd. Deze woningen zijn nu ontworpen door archi tect Tuninga en zuilen gebouwd worden door het aannemersbedrijf Veldkamp. Het gemeentebestuur van Velsen heeft van J. Uytendaal te Santpoort het verzoek gekregen aan hem te verkopen een perceel bouwterrein ter oppervlak te van ongeveer 599 m2, liggende aan de Middenduinerweg te Santpoort- Het ligt in de bedoeling van verzoeker om op deze grond twee woonhuizen te doen bouwen. B. en W- hebben tegen deze transactie geen bezwaar. De verkoop prijs menen zij te moeten stellen op f 10.50 per m2, met welke prijs de ver zoeker, zowel als het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken in het ambts gebied Noord-Hcllanö, zich hebben ver enigd. Het laatste woord is nu aan de gemeenteraad. Advertentie 22143 BIOSCOPEN Rembrandt: Een vreemde eend in de bijt. a.l. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: Levens gevaarlijk, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Luxor: De gesloten deur, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De onoverwinnelijke, 14 i 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Paul Vlaanderen trekt van leer, 18 j. 4.30, 7 en 9.15 uur; iedere middag 2.15 uur: Ingerukt mars! Spaarne: An old Spanish Trail en Spionnage. 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 26 November Stadsschouwburg: Spaanse dansavond door Susana Audeoud en José Udaeta m.m.v. Federico Quevedo. piano en Paco Hernan dez, guitaar. (H.K.G.), 8 uur. Dinsdag 27 November Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey. Solist: Herman Krebbers, viooi, 8 u. Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „In Londen staat een huis", 8 uur. Advertentie Ter gelegenheid van zijn zesde lus trum gaf het R.K. Harmoniecorps „Euphonia", onder leiding van zijn dirigent J. W. Lefeber. Zondagavond in het gebouw „Domi" te Overveen een feestconcert. Een bijzondere tint ver kreeg deze uitvoering door de mede werking van de zangeres Jo Vincent, die aan de vleugel door Emmy van Edéh werd begeleid. Na de inleidingsmars van Mendelssohn werd een kort wel komstwoord uitgesproken door de ere voorzitter, de heer J. G. van Kessel. Wij memoreren even het voornaamste hieruit, n.l. het feit, dat èn de dirigent èn een vijftal leden 30 jaar lang lid van „Euphonia" zijn geweest. Dat zulks een proficiat waard is, stak de spreker niet onder stoelen of ban ken. Hierna vervolgde „Euphonia" haar programma. Over de prestaties van dit corps valt, wat deze avond betreft, zeer moeilijk een juist oordeel te vellen. Het één viel beter uit dan het andere. Het zaaltje kan uiteindelijk de klank massa van de blaasinstrumenten niet verwerken. Sommige koper-combinaties klonken zeer goed, maar er stonden ook enkele mislukkingen tegenover. De Aubade Printanière verkreeg in zijn geheel de beste weergave, wat klank zuiverheid en rhythmiek betrof. In het Intermezzo uit Ketelbey's Kloostertuin had men beter gedaan de gezongen Kyrie weg te laten. Na de pauze speelde de heer J. W. Lefeber Jr., een zoon van de dirigent, op vlotte en technisch op goed peil staande wijze het zeker niet gemakke lijke Klarinet-concertino van C. M. von Weber. Bovendien was de uitvoering van de solist zowel als dié van de be geleider, de heer J. v. d. Landen, zeer muzikaal. Jo Vincent vergastte op enkele bekende Brahms-liederen voor de aanwezigen Schubert- en de pauze, ter- Advertentie wijl zij in een tweede optreden na de pauze een ballade van Loewe en Hol landse liederen van Cath. v. Rennes zong. Vooral de laatstgenoemde, w.o. Madonnakindje en het Wiegenlied, oogstten een langdurig applaus, en dit terecht, vanwege de bekoorlijke ma nier, waarop de zangeres ze bracht. Intussen werd er nog gesproken door de voorzitter van de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen, waarna ten slotte „Euphonia" eindigde met een goed gespeelde wals van Strauss en een pittige mars. JAN LAARVELD. Bij de gisteren (Zondag) gehouden wedstrijden te Halfweg, uitgeschreven door de afd. Halfweg van de Nat. Bond voor E.H.B.O., behaalde „St. Bernar dus" in de afd. Junioren de lste prijs met als ploeg de dames R. Valk, M. Ste vens en A. Vogels als commandante. In de afd. Senioren ook de lste prijs met als ploeg de dames J. Meesters, M. Hetem en M. Blesgraaf als comman dante. Mej. M. Blesgraaf tevens lste commandanteprijs met maximum aan tal punten. Voor het examen Physiotechniek, gehou den op 24 November 1951 te Nijmegen, slaagden de dames L. VerzijlGreebe en E. Eckhardt, beiden te Haarlem. GEBOREN: J. Nieuwenhuizen en A. Schipper, d; M. G. Blommesteijn en S. F. Hansen, z; Chr. Timmer en H. G Dijkstra, d; A. M. J. Broekman en W. J. van Gelder, z; H. H. Sloof en J. C. Sjouwke, A ONDERTROUWD: P. Tol en C. J- Hamelink. GEHUWD; R. Vlijmen en L. M. van Duin; J. Beffer en L. Jager. OVERLEDEN: H. P. A. van Gürp. 62 j; W. M. J. van ZijtveldFockens, 61 j; Wed. M. M. van RijnSchijvens, 86 j; Wed. S. C. KoertTak. 84 j; G. Kreijen- broek, 77 j; A. M. PerforsDalman, 48 j. In het Sportfondsenbad Haarlem werd Zondagavond door de Haarlemse Zwem- en Poloclub H.V.G.B. een zwem feest gehouden, waarin de talrijke be zoekers een wel zeer gevarieerd zwem- programma werd aangeboden Het jaar lijks waterpolotournooi om de Vrij- heidsbokaal, werd afgewisseld deo>- het optreden van de Nederlandse kam pioene schoonspringen. mevr L. Lan- tingKeiler, die een goede demonstra tie schoonspringen gaf en hiermede veel succes oogstte. Als eerste wedstrijd van het water polotournooi werd de strijd gestreden tussen Haarlem en HVGB, welke Haar lem met 43 won. De hierna gespeelde wedstrijd Meeu wenHZPC eindigde met 33. Met het nemen van strafworpen moest de belissing gevallen; het was de HZPCdie hierbij zegevierde. Voor de verliezers ronde ging HVGB tegen Meeuwen te water, welke laatsten met 4—1 wonnen. Voor de-, eindstrijd werd gespeeld de wedstrijd HaarlemHZPC. Het was een spannende wedstrijd, waarin Hans Stam. uit een vrijliggende positie, door het te veel naar voren optrekken van de Haarlem-verdediging, een goede kans, waarnam om de Hagenaars de leiding te bezorgen. Bij een scrimmage voor het HZPC-doel wist Biilsma de bal het doel in te werken en werd met 1i gedraaid. Na de hervatting speel de Braasem een hem toegewezen vrije worp naar Biilsma. die op keurige wijze met een boogbal de HZPC-doelverd.edi- ger verraste Wederom trok Haarlem ten aanval, maar deze werd afgeslagen en Ruimschoten ging er met de bal van door. achtervolgd door Braasem. maar déze kon niet voorkomen, dat de bal door Ruimschotel het Haarlem-doel werd ingeschoten. (22). Een goed ge plaatst schot van Braasem bezorgde de Haarlemmers wederom de leiding en het ging er naar uitzien, dat Haar lem overwinnaar zou worden. Een overtreding in de achterhoede werd de Haarlemmers echter noodlottig en het was Frits Smol. die een strafworp kreeg toegewezen, Smol schoot in de roos en het was 3—3, waarmede het einde kwam. Met het nemen van straf- Advertentie ANEGANG 14 - TELEF. 11963 Boetseerdozen Modeline Verfdozen Kleurboeken - Kleurpotloden Speelkaarten Bridge, Canasta Patience Kaarten Boekjes met alle spelregels. Voor de eerste maal na de oorlog heeft de uitvoer van Nederlandse veehouderij producten een recordhoogte bereikt. Tot en met September van dit jaar beliep de waarde van de uitvoer van deze pro ducten al een bedrag van f 1.000.500.000. Het vorig jaar bedroeg de totale waarde van de uitvoer ruim f 919.000.000. Tegen over deze uitvoer staat vanzelfsprekend een invoer van veevoeder, zodat niet gezegd kan worden dat deze uitvoer ge heel afkomstig is van Nederlandse bo dem. Condensproducten, boter en vlees waren hadden het leeuwenaandeel in de uitvoer; dan volgden kaas en verse eieren. De uitvoer van bacon beliep een bedrag van ruim f71.000.000. Onze belangstelling voor speelgoedwinkels stijgt altijd onrustbarend, wanneer het zo tegen Sint Nicolaas loopt. Wij vinden het zelf wel gek, want spelen doen we niet meer met kinderspeelgoed althans en voor onze broertjes en zusjes, neefjes en nichtjes, behoeven wjj voorlopig niets te kopen, omdat Sint Nicolaas dat al overvloedig heeft gedaan. Misschien stijgt daarom juist onze belangstel ling zo; te weten, wat Sint Nicolaas dit jaar de kinderen zo al aan speelgoed kan schenken. Want de Goedheilig Man is geheel aangewezen op de speelgoedzaken, omdat de importkosten te hoog voor hem zijn geworden. lachen om zulk een demonstratie en omdat wij zelf alleen maar schaterla chen om iets niet-menselijks, hebben wij nuchter toegezien, ons verwonderd over het vernuft waarmee speelgoed wordt gefabriceerd. Uit Duitsland zijn ook weer enkele fantasievolle speelgoedartikelen voor het Sint Nicolaasfeest betrokken o.a. een spooktrein, die rood-gekleurd on der een tunnel door gaat en er volko men groen uit te voorschijn komt. Hoe dat werkt is een Sint Nicolaasverras- sing. De Duitse „sneeuwballen" vormen een mooi stuk speelgoed voor oudere kinderen. In een ronde bol van glas met een waterkleurige vloeistof of liever niet kleurig maar kleurloos zweeft een paleis of een rots of een kasteel. Keert men de bol om dan gaat het sneeuwen en stormen als bij een for mele sneeuwstorm. Erg aardig voor kinderen, die daar van houden. Wij hebben ons afgevraagd, hoe ze in 's he melsnaam op zo'n idee komen. Trou wens „Bello" getuigt ook van vernuft. Als men hem een been met de „bottige" kant voorhoudt, wendt de hond zijn kop af, maar houdt men de vlezige kant voor, dan hapt het dier toe. Niet echt natuurlijk, dat zou te gevaarlijk zijn. D De speelgoedhandelaren betwisten dit met de meest grote stelligheid. Bijna alles wat er op het ogenblik op de markt verschijnt is import,, omdat de binnenlandse fabricage de speelgoedar tikelen te duur maakt vanwege de so ciale lasten en allerlei belastingen. De vrij hoge invoerrechten zijn daar kwan titatief maar kleine jongens bij. Daar om had Sint Nicolaas net zo goed het een en ander kunnen meebrengen uit Spanje en dat heeft hij eigenlijk ook wel gedaan, want de negerpoppen zijn rechtstreekse nabootsingen van zijn Spaanse Zwarte Pieten. Het merendeel echter van het speelgoed, dat de Sint de kinderen zal schenken en soms ook de grote mensen komt uit Duits land, Engeland en Nederland. Practisch al het houtwerk, zoals spoortreintjes, auto'tjes, rijdende die- renfiguurtjes en fluitjes, is van Hol landse makelij en evenzo verschillende plastic-artikelen voor oudere kinde ren, omdat die er voorzichtiger mee omspringen dan de kleine peuters. Dit getuigt nu niet direct van de Hollandse degelijkheid van de kwaliteit der goe deren, want daarin overtreffen ons de Engelse plasticwaren, die makkelijker zijn te bewerken en minder vlug bre ken of barsten. Alleen kennen wij een poppenfabriek in Amsterdam, die van prachtig zacht plastic allerlei soorten poppen maakt. Wat die poppen betreft, een van de leukste die wij hebben ge zien, is een pop, die echt een plasje kan doen. Het maaksel heeft om zo te zeg gen twee magen, een van voren en een van achteren. In de mond giet men wat water of limonade, dat doet er niet toe dit stroomt direct naar de ach terste maag. Houdt men nu de pop voorover, dan gaat de vloeistof naar de voorste maag, waar een gat in zit, zo dat zij er ongestoord uitstroomt. Wij hebben veel grote mensen zien schater- worpefc moest nu wederom de beslis sing komen; bij de eerste serie bleef de beslissing uit; bij de tweede serie zege vierde HZPC Haarlem won de tweede prijs en Meeuwen de derde. Ook stonden er zwemwedstrijden op het programma. De wedstrijd 100 meter vrije slag werd gewonnen door Hannie Termeu'en. HDZ in 1 min. 10.2 sec. met eéh verschil van 0.7 sec. volgde Margot Marsman HVGB en de derde plaats was voor Els v d. Ploeg.. ADZ. 1 min 12.4 sec. De wedstrijd 10 x 66 2/3 meter vrije slag heren werd na een spannende strijd tussen de ploegen van Haarlem en HVGB gewonnen door Haarlem m 6 min. 58.8 sec., zodat de Afrikabeker in haar bezit bleef. De ver dere uitslagen waren: HVGB 7 min. 8.6 sec.; HPC 7 min. 10,8 sec. en DWT 7 min 43.5 sec Eefje de Boer.. ADZ, won de 100 m. r.ugslag dames in 1 min. 22 sec.; Liesje Diks. Meeuwen, werd tweede in 1 min. 24.8 sec. en de derde plaats was voor Liesje Seur. ADZ. 1 min. 25.8 sec. Na afloop van het optreden van het waterballet; Zondagavond in het Sport fondsenbad, had een der leden het onge luk van de trap te vallen. Een bij het ongeval geroepen geneesheer consta teerde een lichte hersenschudding, waarna het meisje per auto naar Am sterdam werd vervoerd. Ter gelegenheid van de opening van het rusthuis „Ter Mantelinge" te Dom- burg-Oostkapelle, heeft de staatssecre taris voor de Volksgezondheid, dr P. Muntendam, een rede uitgesproken. Hierin zei hij o.m.: Onder de zorg voor de bejaarddh is het vraagstuk van de huisvesting een van de meest belangrijke en wel spe ciaal in het huidige tijdsgewricht. Twee bijzondere factoren spelen hierbij een rol: de gerechtvaardigde en in wezen zo zeer begrijpelijke wens tot het be houd van een zelfstandig bestaan en de noodzaak, waarmee in deze leeftijds groep zo in het bijzonder rekening ge houden moet worden, tot deskundige verpleging, wanneer de gezondheids toestand hiertoe aanleiding geeft. Voor de 88.000 alleenwonenden kan men be zwaarlijk aannemen, dat de verpleging, indien zich de noodzaak daartoe zou voordoen, inderdaad aan de criteria, welke men hieraan mag stellen, zou kunnen voldoen. In 812 niet winst-beogende tehuizen heeft men een onderzoek ingesteld en daar niet minder dan 37 pet der bevol king min of meer hulpbehoevend of voortdurend bedlegerig bevonden, ter wijl de huisvesting van bijna de helft der bejaarden geschiedde in kamers van vijf of meer personen. In de overheids- tehuizen geldt deze huisvesting zelfs voor twee derden der bejaarden. Niet minder dan 17 pet van de chronisch bedlegerigen werd verzorgd in tehuizen, waar geen deskundige verpleeghulp aanwezig was. Spr. achtte dit een dui delijk beeld van de onvolkomen toe- Stand op dit terrein. Volgens prof. van Beusekom zal in 1960 aan rond 700.000 bejaarden in Neder land, o.w. 260.000 echtparen en 440.000 alleenstaande personen, huisvesting moe ten worden gegeven. Hij denkt in dit verband voor het aantal bejaarden, wo nende in pensiontehuizen, aan een mi nimum van 124.000 en een maximum van 305.000. Als wij, aldus spreker, deze toekomst voor onze bejaarden willen ontwikkelen en het is onze ereplicht hiernaar te streven dan zal het dui delijk zijn hoe verheugd ik ben, dat ook op Walcheren de roep gehoord en be grepen werd en men hier een bijdrage heeft geleverd van zodanige aard, dat slechts lof aan de initiatiefnemers, be- stuurderen, uitvoerders en alle bij de bouw en inrichting betrokkenen kan worden toegezwaaid. De president van de Haagse rechtbank, mr. A. Kuhn. heeft uitspraak gedaan in kort geding tussen het bestuur van de Annakliniek te Leiden en een operatie- zuster, D. L. H., van deze inrichting. Het bestuur had enige tijd geleden de zuster op staandert voet ontslagen, omdat zij zich in gezelschap van ander personeel bele digend over de leiding van de kliniek had uitgelaten. De operatiezuster stoorde zich evenwel niet aan het ontslag en bleef haar werk in de kliniek gewoon verrichten. Het bestuur vorderde daarop in kort geding het onmiddellijke vertrek van de zuster uit de kliniek. De president van de Haagse rechtbank heeft deze vordering toegewezen. Hij besliste dat de zuster de kliniek direct moet verlaten en zich op de terreinen en in het gebouw van de stichting niet mag ophouden tegen de wil van het bestuur. Bovendien veroordeelde hij de zuster tot de kosten van het geding. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening Advertentie Er was eens eer. heel groot geleerde, Die anli- en pro bestudeerde, Van sterk en van zwak In het alcoholvak, Tot de ober hem Bootz' Tip serveerde. Tnz. Hr. J. J. V. te Heemstede ontv. 1 fl. TIP 3(4 Nederl. 1948 3% pCt Ned. 1956 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oeUac Inschx. GrtbK 48 3 pCl Ned. Handel Mij eert A.K.Ü Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam Éiubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. stoom b. Mn Ned. Scheepv Unie E.ÏA. Deli Mij eert Claims Unilever Nieuwe A.K.U. slot 26/U 85 as 8511 85% 87 87% 137 161% 162 99% 163 145-2 172 171% 168% 162% 160% 285% 284 92', 92% 177% 125 '4 125% 13614 101% 102 80% 79% f 70.— 155% 24/11 23/11 Anaconda Coppej 49 49 Bethlehem Steel 48% 43% Chrysler Corp 66% 66'/; General Electric 55% 55% General Motors 49% 49% Hudson Motors 12% 12% Kennecott Coppci 86% 87% Montgomery Waro 69% 69% North American C< 18% 18% Radio Corp. 21% 21% RepuDlic Steel 42% 42% Shell Oil 60% 60% Southern Pacific 57% 58% Southern Railway 47% 38% Tidewater 38% 38% U.S. Steel 39% 39% Alliance heeft Zondag een zeer ver dienstelijke wedstrijd gespeeld in Am sterdam tegen het zeer sterke Pino- ké, dat momenteel bovenaan staat in de promotieklasse C. Ondanks de zeer grote handicap, dat maar met tien man gespeeld werd, kon Alliance dit sterke elftal een gelijk spel afdwingen. Er werd meteen al in zeer hoog tem po gespeeld en opvallend was het, dat op het gladde veld door beide partijen ook technisch goed werk gedaan werd. zo dat het alleszins een aantrekkelijke wedstrijd werd. Knötschke brak een maal door en schoot vlak voor de doel lijn schitterend hoog en zuiver in, maar hét doelpunt werd wegens sticks afge keurd. Even later gaf Rudy Schlatmann zeer handig door naar Bonarius, die goed doorliep en de bal langs de uitge lopen keeper inschoot. De tweede helft bracht de spelers meer moeilijkheden door het omge ploegde veld. Een tweede doelpunt van Grupping werd afgekeurd en een pa-ar prachtige kansen werden jammerlijk door de voorhoede gemist! Uit een mooie aanval wist Pinöké de backs te passeren. Het schot werd door keeper Honnebier gestopt, maar de hoog terug springende bal werd door de midvoor keurig ineens ingeslagen, 11. Het laatste kwartier was gekenmerkt door heftige aanvallen van Pinoké, maar ondanks het forceren van enkele strafcorners kon de stand niet meer ge wijzigd worden. Overige uitslagen: Meisjes: All a—HBS a 12—0, All. e— Strawberries b 41. Jongens: AU. a BMHC a 0—2. BMHC d—All. b 2—0. De overige wedstrijden van Alliance wérden alle afgelast. Het eerste dames-team van Ever Swift moest bij HLC op bezoek en verloor daar, overigens eervol, met 21. Minder eervol bracht het tweede elftal het er af. Deze ploeg moest met 120 het on derspit delven bij Kieviten Voor Ever Swift was het dus een minder succesvol le dag. De wedstrijd DWR-HPC. eerste klasse heren, werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad overgespeeld. Ook nu werd de eindstand 1—1. Het was een spannende wedstrijd, waarbij vooral in de eerste speelhelft de Heemstedenaren regelmatig in de aanval waren; het mocht hun echter niet gelukken hun aanvallen productief te maken en het was eerst bij 't nemen van een strafworp dat Jaap Snoeks DWR de leiding be zorgde. Hierna ontstond een zeer ge vaarlijke situatie voor het DWR-doeL het schot ging echter tegen de lat en de rust trad in met de stand 10. Na de hervatting ging het spel meer gelijk op en was het Wim Geurtsen, die de stand in evenwicht wist te brengen. - Eindstand 11. Voor de eerste klasse dames werd ge speeld de wedstrijd HVGBVZV. Op zeer goedkope wijze verkregen de Vel- sense dames de leiding, doordat de HVGB-doelverdedigster. na een schot op keurige wijze te hebben gestopt, de bal over de doellijn haalde. De vreugde was echter voor de Velsense dames van korte duur. Met een ver schot haalde Tinny de Lugt de bekomen achterstand in. Een overtreding bij de Velsense dames, bezorgde Tinv de Lugt in de tweede helft een strafworp. die zij in een doelpunt omzette (21). Hierna war(*f beide ploegen weer volledig en was het Aagje van Apeldoorn, die van een misverstand in de VZV-achterhoede wist te profiteren, door de bal, zonder dat de VZV-keepster er een hand naar uitstak, in het doel te schieten. De verdere resultaten zijn: tweede klasse heren; HVGB 4Haarlem 4 52; derde klasse heren: DWT 2HPC 4 71; derde klasse heren: DWT 3DWR 3 3—1; HPC 5—HVGB 5 1—3. Jongens: DWT—HVGB 2—1. Het toch al kleine programma werd danig gestagneerd door de geweldige regenval zodat diverse wedstrijden wer den uitgesteld. Er valt vandaag dus niet veel te „overzichten". Slechts willen we vermelden dat Onze Gezellen de belangrijke' wedstrijd tegen BSM in de eerste klasse A met 63 wist te win nen waardoor de positie van de Gezel len er weer beter op werd en BSM voorlopig in de strijd om het kampioen schap wat op de achtergrond werd ge drongen. In 1 B won Kinheim 2 van Beverwijk 2 met 21. De overige uitslagen waren: Jeugd: Wijk aan Zee aKennemers a 2—0. TZB a—SHS a 2—2. Adsp.: OG b DSS c 5—5. OG c—DSS e 1—9, DEM d Velsen e 5—0. A-klas TelescoopADO I 26 ADO II—SEG 6—2 KR IZandvoort 62 CentrumOosten 62 B-klas CentrumDWO I 80 DWO II—Zandvoort 2—6 TelescoopKR 62 SEG—Kampervest C-klas CentrumADO I ADO II—H. West I BWOosten H. West II—SEG 4—4 62 4-4 D-klflR DWO I—ADO 2—4 BW I—DWO II 4—4 SEG—BW II 2—6 OostenTelescoop 82 E-klas ADO ICentrum 44 ZandvoortADO II 62 KR—BW 5—3 KampervestH. West 44 IJMUIDEN. Maandag 26 November. Hoog water: 1.12 u. en 13,32 u. Laag water: 9.10 u. en 21.22 u. Dinsdag 27 November: Hoog water 1.56 u. en 14.11 u. Laag water: 10.00 u. en 22.11 u. Advertentie HAARLEM Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2