HOOP OP COMPROMIS TUSSEN ILLUSIE OOST EN WEST EEN DE WERELD ROND feoidoo! I Middelbaar onderwijs en schoolradio Perzisch parlement schenktMossadeq het volle vertrouwen in/Motci Vandaag rapport van Eisenhower in ministers-ver Russische amendementen laten van Westers plan weinig over PIJNEN Na de explosie te Kopenhagen Leider van de oppositie door demonstranten aangevallen Openingszitting was zonder schokkende onthullingen West-Europese defensie Vishinsky verwerpt ontwapeningsvoorstel Beheerschapsraad bijeen Tot heden weinig ontwikkeling ^udecoiogheJiJ 8° iKESiti MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 ZWITSALETTEN Zuid-Afrika en Frankrijk verlaten de raad Raad van Europa Schuman-plan voor Europese federatie Verkiezingen Spaanse gemeenteraden Militair onderzoek onder strikte geheimhouding |0Ö,^UHETMR^ ^*PHARr./^ O V *O0Q-\0*V gjaW-üJN in vele charmante geschenk- verpakkingen Felle rede tegen V.S. en Engeland DOOR ALEXANDRA ORME Dodenherdenking van Kath. Thuisfront In kathedraal te Breda Jacob Maris-prijzen 1951 Oorbiecht in de Luth. kerk RAAD VAN HET ATLANTISCH PACT TE ROME BIJEEN Plan van Amerikaanse oliemaatschappijen Critiek van gen. De Gaulle op defensieplannen De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, heeft, zoals wij Za terdag reeds in een gedeelte van onze oplaag gemeld hebben, in de Politieke Commissie van de V. N. gesproken, over het Westelijke ontwapeningsvoorstel. Volgens waarnemers valt er na zijn rede niet aan te twijfelen, dat hoop op een compromis tussen Oost en West een illusie is geweest. Vishinsky stond er op, dat een ontwapeningsplan moet bevatten: verbod van alle atomische wapens en een internationaal lichaam om naleving van dit verbod en vermindering van conventionele bewapening te controleren. Ook dienden de verenigde naties een stelsel van verificatie op te zetten. Hij verklaarde, dat de Westelijke resolutie geen stap nader tot het Russische standpunt beteker.de en diende twaalf amen dementen in, die op 12 regels na de oorspronkelijke 100 regels van het Westelijke plan vervingen of schrapten. Advertentie DE ANTI-PUN TABI ETTFH S De Unie van Zuid-Afrika heeft Za terdag de V-N. meegedeeld, dat zij de bijeenkomsten van de beheerschapsraad niet zal bijwonen tenzij de commissie een uitnodiging aan stamhoofden uit Zuid-West-Afrika om voor de vergade ring te verschijnen, annuleert. De Zuid-Afrikaanse delegatie heeft zich verzet tegen goedkeuring van de uitnodiging die uitgaat van het blok van Latijns-Amerikaanse en Arabische landen in de commissie. Deze groep hield er in haar resolutie aan vast, dat de Zuid-Afrikaanse regering de reis van de stamhoofden naar Parijs „zou vergemakkelijken" teneinde zich te kunnen beklagen over het Zuid-Afri kaanse bestuur van de gebieden in Zuid-West-Afrika. Vrijdag had de Franse afgevaardigde om een andere reden de bijeenkomst van de beheerschapsraad reeds uit pro test verlaten. Robert Schuman, de Franse minister an Buitenlandse Zaken, zal in de ko mende zitting van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa een voorstel tot oprichting van een politieke federatie van Europese staten indienen. Zijn Belgische collega, Paul van Zee land, zal over hetzelfde onderwerp spreken. Schuman's voorstel zou behelzen de instelling van een pan-Europees rege rend lichaam, een gemeenschappelijke defensiepolitiek, een gemeenschappelijk economisch beleid en gemeenschappe lijke behartiging van de buitenlandse zaken. Het regerend lichaam zou ten halve parlement en ten halve kabinet zijn. Het voorstel zou niet in details treden, maar zich bepalen tot de grote lijnen. De Raad zal verder een plan be spreken voor de stichting van een en- kelè instantie ter behartiging van de belangen van de millioenen vluchtelin gen in West-Europa. Gisteren zijn in Spanje de gezinshoof den naar de stembus gegaan voor de gemeenteraadsverkiezingen. Er waren ongeveer 10.000 raadszetels in het geding. De komende twee weken zullen de gisteren gekozen raadsleden en de Spaanse vakverenigingen de overige 20.000 raadsleden kiezen. De verkiezin gen hebben geen grote politieke be tekenis. Hoewel geen stemplicht bestaat was de opkomst toch groot, omdat het ge rucht wilde, dat de levensmiddelen- en tabakskaarten niet verlengd zouden worden van kiezers, die wegbleven, al dus meldt U. P. Het verluidt dat de op komst het kleinst was in Barcelona. De politie maakt bekend dat in die stad gisteren kleine schermutselingen tussen haar en arbeiders hebben plaats gevon den. Uit andere delen van het land zijn geen incidenten gemeld. De poli tie heeft meegedeeld, dat in Barcelona een klein aantal personen gearresteerd en verhoord werd en daarna weer is vrijgelaten. Men zal zich herinneren dat Barcelona in April van dit jaar het toneel van een algemene staking was. de grootste sedert Franco aan de macht kwam. West-Duitsiand Ongeveer 13.000 ar beiders te Watenstedt-Salzgitter hebben gedurende een betoging het werk neer gelegd uit protest tegen het afwijzen door de geallieerde Veiligheidsraad van een verzoek, om de ijzer- en staalfabriek Van Salzgitter te mogen herbouwen. Ook de gemeenteraad van Salzgitter heeft op een bijzondere bijeenkomst tegen het af wijzen van het verzoek geprotesteerd. Duitsland Gisteren is een trein met Belgische militaire verlofgangers op het station Eschweiler ontspoord. De stoker kwam om het leven, de machinist werd kwaar en tv.ee Belgische soldaten wer den licht gewond. Amerika Twee goederentreinen van de Union Pacific Railroad zijn gisteren ïh de staat Idaho op elkaar gevlogen, ^ijf man treinpersoneel kwamen om het *®ven. Het was het tweede grote ongeluk dij deze maatschappij in twee weken. ~P 12 November, tijdens een sneeuw storm werd een trein door een achterop komende trein geramd. 17 personen "Orden toen gedood en ruim 50 gewond. Nabij Fort Knox in Kentucky is ^en personentrein ontspoord. De machi- y.st en de stoker kwamen om net leven. ler passagiers werden gewond. .Zwitserland Een Israëlisch vlieg- rxS, dat op weg was van Tel Aviv naar Sfdsterdam met een lading textiel, is jA rdag bij Ztirich verongelukt. Zes •jt en van de bemanning werden gedood. °en het toestel wilde landen was het re„er slecht en het zicht beperkt. Het def.ende hard- Een van de zeven inzitten- «toli We.rd- nog vastgebonden op zijn Wo-i' uit det vliegtuig geslingerd. Hij rci zwaar gewond. De amendementen vroegen om ver mindering met een derde van de strijd krachten van Amerika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland, en het instellen van een „commissie voor atoomenergie en conventionele wapens", een interna tionale conferentie, om maatregelen voor naleving van het verbod van ato mische wapens te overwegen en ofn complete inlichtingen door alle landen van hun wapens binnen een maand, na dat de V.N. atomische wapens zouden hebben verboden. De rede van Vishtnsky duurde twee uur. Het viel het Westelijke plan aan als „niets nieuws" bevattend en vroeg, hoe de Westelijke voorstellen oprecht zouden kunnen zijn „als zij te zelfder tijd herbewapening en ontwapening voorstellen". ..Misschien zal het alle af gevaardigden duidelijk zijn, dat wat uit gestoken wordt geen vredeshand is. doch een wapen om gebruikt te worden" zo zeide hij o.a. Britse gedelegeerden noemden de rede „ontmoedigend" en de Ameri kaanse afgevaardigde Jessup sprak zijn teleurstelling er over uit. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken echter zei, dat er „enige vooruitgang" in de rede school. Vishinsky verklaarde verder te weige ren te onderhandelen over de Slavische zetel in de Veiligheidsraad en hij deed een aanval op de candidaten van Grie kenland en de Philippijnen voor de plaats die Joegoslavië nu inneemt Hij zei, dat de Russen weigeren aan één tafel te zitten met enige van de zoge naamde „nieuwe Slavische staten". Vis hinsky die deze kwestie de Veilig heidsraad betreffend midden in zijn antwoord op de Westerse ontwapenings voorstellen naar voren bracht, zei, dat verschillende gedelegeerden, die hij niet nader aanduidde, hem de wenk gegeven hadden dat zij voor Wit-Rusland zou den stemmen indien hij in zijn rede enige concessie jegens het Westen zou doen. „Wij hebben het recht deze zetel in te nemen", zei hij. „Men stelde een handeltje voor, maar dat willen wij niet. Wij blijven bij onze principes". Van militaire zijde is men onder strikte geheimhouding een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de ont zettende ontploffing, die Vrijdagavond in het mijnen-arsenaal te Kopenhagen heeft plaats gevonden. Veertien brand weerlieden, twee officieren van de ma rine en een lid van de marinebrand weer zijn om het leven gekomen. Vier en dertig brandweerlieden en mariniers werden ernstig gewond en liggen nog in het ziekenhuis. Men verwacht, dat tenminste twee van hen het leven zul len verliezen. Meer dan 50 mensen kon den na behandeling het ziekenhuis ver laten. Er gingen geruchten dat de brand ontstaan is door sabotage, nadat de po litie alle berichten over de ramp ver boden had, alduf- meldt A.P. Een offi cier van de inlichtingendienst van de marine heeft verklaard, dat het twijfel achtig is of ooit de oorzaak van de ontploffing vastgesteld zal kunnen wor den, daar er van het depot niets meer over is. Verenigde Naties De Algemene Vergadering van de V.N. zal op twee December in het Palais Chailiot te Parijs een speciale plechtigheid houden ter begroeting van 47 veteranen van de strijdkrachten van de V.N. in Korea, die thans een tocht door de V.S. maken. Advertentie Zeventien militairen en brandweerlieden zijn gedood en meer dan vier en tachtig personen l'iepen verwondingen op tengevolge van eert hevige ontploffing in een wapenopslagplaats van de Deense marinebasis te Kopenhagen. De< red- dings- en opruimingsploegen aan het werk. Terwijl het lager en uitgebreid lager onderwijs sinds 1948 bijzonder heeft ge profiteerd van de schoolradio van de K.R.O. en het aantal „afnemers" nog regelmatig stijgt, is er in de speciale uitzendingen voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs weinig ontwikkeling gekomen. De eerste pro gramma's waren niet altijd gelukkig en het middelbaar onderwijs stelt proble men die het L.O. niet kent. Op een con- taeïbyeenkomst van ieraren bij het middelbaar onderwijs in de K.R.O.- studio, Zaterdagmiddag, is het probleem van schoolradio voor dit onderwijs nader onder ogen gezien. Ir. J. Chr. Deuss, de voorzitter van de Schoolradio-commissie voor V.H.M.O. noemde als bezwaren o.m. de uiteenlo pende lesuren van het middelbaar on derwijs. Ook zijn de schooltijden niet overal gelijk. Nu de uitzendingen nog in proef-stadium zijn, beperkt men zich toi één programma van een half uur per maand. Voor het middelbaar onderwijs klemmen evenzeer de financiële bezwa ren voor de aankoop van radio, projec tietoestellen enz. Ir. Deuss bepleitte daarom de instelling van een fonds, waarin de ouders van de leerlingen zouden bijdragen voor de aankoop van leermiddelen, die niet van rijkswege worden betaald. Van groot belang zou vooral de aankoop van een wire-recor der zijn, welke het mogelijk zou maken de programma's op elk willekeurig tijdstip uit te zenden. Ir. Deuss toonde zich een voorstan der van schoolradio voor het M.O. en De Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Zondag van een juichend parlement een vertrouwensvotum gekregen. Na de parlemertszitting werd de lei der van de oppositie, Jamal Imami, door aanhangers van Mossadeq aangevallen, die door de politie met behulp van gummistokken moesten worden verdreven. Na een stormachtig debat van drie en een half uur sprak het parlement met negentig stemmes» zijn vertrouwen in de regering-Mossadeq uit. Er waren geen tegenstemmers, wel onthielden vijftien afgevaardigden zich van stemming. Door de stemming werd tevens het eerder genomen, besluit van het parlement om de verkiezingen tot 18 December uit te stellen, ongedaan gemaakt. Het parle ment gaf zich gewonnen, nadat dr. Mossadeq huilend betoogd had, dat de ver- iÈeSnger" 0nm'.<?dellijk gehouden moeten worden. Het parlement had zich op 15 November, tijdens het verblijf van de premier in de V. S., met grote meerder heid uitgesproken de verkiezingen, welke oorspronkelijk 21 November hadden moeten beginnen, uit te stellers De kracht van de aanvankelijke op positie bleek uit de uitslag van een stemming, waarbij met 57 tegen 28 stemmen besloten was om de leider van de oppositie gelegenheid te geven een redevoering van dr. Mossadeq te be antwoorden. Hij deed dit in een rede voering vol verwijten, welke een half uur duurde. Tijdens een opgewonden debat tussen Mossadeq en de voorzitter van het parlement sloeg de Perzische premier met gebalde vuisten op tafel en wenend eiste hij een motie van ver trouwen. Toen, nadat Mossadeq al zijn welsprekendheid te hulp had geroepen, de motie van vertrouwen was aange nomen, stapte hij glimlachend van het podium en verliet monter en kwiek lo pend onder gejuich de zaal. Voor het parlementsgebouw hadden zich ongeveer vijfhonderd leden van Nationaal Front verzameld, die Mos sadeq bij zijn aankomst en bij zijn ver trek wild toejuichten. Op liet'stamp volle parlementsplein weergalmden kre ten als „lang leve Mossadeq" en „dood aan de buitenlandse elementen". Toen de leider van de oppositie voor het parlementsgebouw in zijn DE RUSSEN VERTALING^ FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E 77 KOMEN We konden zelf nooit eens onze neus buiten de deur steken; en de hele dag praatten, praatten en praat ten we, glimlachend, zelfs als we doods bang waren, van alles een grap makend en het op de een of andere manier klaar spelend, dat er geen stukken van kwamen. In het dorp waren de Russen aan het plunderen en pot verteren, maar bij ons was het een soort van krankzinnig borreluurtje, dat twintig uur per dag duurde. We hadden zelfs de tijd niet om te zeggen, dat onze ze- huwen het ieder ogenblik konden be geven. En waarom zouden we het ook zeggen? We wisten immers toch, dat het gebeuren moest- HOOFDSTUK XIII 31 Januari2 Februari De keuken was herschapen in een scheersalon ten behoeve van de drie vrachtwagenchauffeurs. Ze werden ge schoren ,en geknipt door drie meisjes barbiers van het Rode Leger. Het kon ons al niets meer schelen, wat er aan het front gebeurde, want een nieuwe ramp had ons getroffen; er was een ser geant gekomen met het bevel, dat onze enige kamer ontruimd moest worden voor de luitenant-kolonel. Dit keer konden we er niet langs komen en we hadden zelfs Jack en Franzi niet meer om ons te helpen. In alle vroegte, voor het nog licht was, was er een jong sol daat gekomen met een automatisch pis- woestijn rondom Tobruk zouden hebben moeten klaarspelen! Als hun ondergoed een dergelijke staat van vervuiling be reikt, dat ze er zelf vies van worden, roepen ze de vrouwen van het dorp er bij, die dan het bevel krijgen om voor hen hun onderbroeken en hemden te wassen. En binnen een paar uur hangt heel het dorp vol met lange, Russische onderbroeken, beenwindsels en borst rokken, die wapperen in de wind. Is er een veldkeuken, dan moeten de men sen uit het dorp de tafel dekken, be dienen, afwassen en helpen met het ko ken. Moet er een vrachtwagen uit de berd hebben, zit er weer een andere Grishka op een donzen bed, dat bij de buren is weg gehaald en doet zich te goed aan een gans, die weer ergens anders gestolen is. Dit is een uiterst ge specialiseerd en zeer practisch systeem. De Russische soldaat draagt niets bij zich dan zijn wapenen, tenzij een lepel, die hij in de schacht van zijn laars mee draagt. Hij heeft zelfs geen foto van zijn verloofde bij zich, maar streelt de eer ste de beste foto van een meisje, dat hem bevalt, waar het ook zijn mag. en laat die aan Jan en alleman zien als het portret van zijn verloofde. Ze heb- slacht of een lijk begraven, dan moet de burgerbevolking helpen. Zelfs de officieren hebben hulp nodig bij het raadplegen van hun kaarten en gezel schap bij hun avondlijke drinkgelagen, want alleen zouden ze zich maar ver velen. En alles is bij hen een bevel, zelfs een invitatie Ze leven in groepen in de boeienhuisjes, en schieten honden neer, amuseren zich met de vrouwen, maken de mannen dronken of sturen hen uit om aan het front te gaan wer ken. Ze requireren hun rantsoenen ter plaatse, en iedere groep haalt die voor zichzelf. Dat requireren geschiedt niet officieel en georganiseerd, maar ieder een haalt, wat hij krijgen kan. Een Grishka of een Iwan hoort een varken schreeuwen, als hij langs komt. maakt de staldeur open en neemt het mee. Een ogenblik later gaat 'n ander lid van Grishka's groep op zoek naar een ketel tooi en in gezelschap van een lid van de en weer een ander gaat er op uit om modder gehaald worden of een koe ge- ben me al heel wat Roemeense, Hon plaatselijke burgerwacht met een rode band om de arm en had hen meegeno men om te werken. Gelukkig hoefden ze geen loopgraven te maken, maar moesten dienst doen in de officierscan- tine ter plaatse. Ik weet niet, hoe andere legers ge organiseerd zijn. maar kan toch nauwe lijks aannemen, dat het daar ook zo gaat als bij de Russen. De Russen heb ben bij alles, wat ze doen, de hulp van de burgers nodig. God weet, hoe zij het, aan zichzelf overgelaten, in de brandhout te zoeken. Hebben ze, wat ze nodig hebben, dan verorberen Grishka en zijn groep hun varkentje, trekken dan verder en laten in hun tijdelijk kwartier eens andermans ketel, ander mans borden, andermans vorken, ander mans pot met zout en de botten van het varken achter. Willen de boeren hun borden, messen en wat ze verder missen, terugkrijgen, dan moeten ze het hele dorp afzoeken, maar tegen de tijd, dat ze ontdekt hebben, waar Grishka en zijn bende hun hartig hapje veror- gaarse, Servische of Tsjechische „ver loofden" laten zien, van wie de trotse Russische aanstaande nooit iets anders zag dan juist die foto. Je zou denken, dat de Russen de bur gerbevolking van een vijandig land van hun persoonlijk leven zouden buiten sluiten, maar dat is niet het geval. Het is begrijpelijk, dat ze burgers loop graven laten maken, hun gewonden hel pen vervoeren, hun doden begraven, hun wagens en stro laten leveren, maar daar blijft het niet bij. Gewoonlijk heeft Iwan of Alexy drie meisjes nodig om de vloer te schrobben en vijf anderen om hem gezelschap te houden, als hij des avonds vrolijk is en zingt en drinkt; vijf man hebben ze nodig om een dode makker te begraven of twee om-het bad voor hem warm te stoken Ze doen nooit iets zelf. Ze zullen het hele dorp af zoeken om een schoenlap per of een hoefsmid te vinder: in plaats van zelf een schoen te verzolen of een paard te beslaan. Ik veronderstel, dat dit te wijten is aan hun ontstellende, vol komen on-Europèse luiheid, maar waar om moet iemands doodkist naar het graf gedragen worden door vier vreemde boe ren van een vijandig land in plaats van door zijn vrienden en kameraden? En waarom moet een vijandig monteur ter plaatse een vrachtauto repareren in plaats van een Russische mecanicien? (Wordt vervolgd). auto stapte, sprongen ongeveer dertig jonge leden van het Nationaal Front onder het geroep van „dood, dood" op de auto en probeerden deze onderste boven te gooien. Maar de chauffeur drukte het gaspedaal in en de wagen schoot weg. De politie voerde daarop een charge tegen de jonge heethoof den uit om dezen te verspreiden. Ahmed Gavam, wiens naam de laatste tijd herhaaldelijk genoemd was als de mogelijke opvolger van premier Mos sadeq, is van plan binnenkort uit Perzië te vertrekken, aldus meldt A.P. Gavam, die in 1946 als premier de Russen uit de provincie Azerbeidsjan dwong, heeft een visum voor een West-Europees land aangevraagd. Aangenomen wordt dat dit Frankrijk is. Politieke waarnemers brengen zijn vertrek in verband met het overweldigende vertrouwensvotum, dat premier Mossadeq, gisteren van de Majlis gekregen heeft, waardoor de kan sen op een vervanging van Mossadeq door een meer gematigde premier vrij wel verdwenen zijn. aldus meldt U.P. Een regeringsgezind blad heeft de vo rige week Gavam gewaarschuwd de „les van Razmara" ter harte te nemen. Deze oud-premier werd in April ver moord. De redevoering die dr. Mossadeq gis teren in het parlement heeft gehouden was fel anti-Brits. Over Amerika had hij evenmin veel goeds te zeggen. De pre mier herinnerde aan de Amerikaanse hulp ad 23 millioen dollar voor Perzië ingevolge het punt-vier-programma en de lening van 25 millioen dollar van de export en import bank, waarover naar hij zei. vrijwel volledige overeenstem- ming bereikt is. Hij maakte ook gewag van zijn verzoek aan president Truman voor een speciale lening, welk verzoek, zoals bekend, „in slechts bijzondere overweging" genomen is. Vandaag zou Mossadeq voor de Senaat verschijnen die nog een besluit moet nemen in ver band met de datum van de verkiezin gen. meende dat de programma's, mits met zorg vervaardigd, een uitstekende aanvulling op het gewone onderwijs zouden vormen. Als zodanig is school radio ook bedoeld, zij mag in geen geval de taak van de docent overne men. Mej. Leni Verstegen, medewerkster van K.R.O.-Schoolradio, zette uiteen, welke vele interessante mogelijkheden de Schoolradio het middelbaar onderwijs biedt. Klankbeelden kunnen historische personen en situaties beter oproepen, belangrijke levende persoonlijkheden kunnen zich doen horen. Uiteraard zul len voor de lagere en hogere klassen verschillende programma's worden uit gezonden. In dit verband kwam ook de hulp. die foto-projectie bij de uitzendingen kan geven ter sprake. De veel verbreide mening dat de combinatie van een visu eel en auditief beeld de fantasie van de leerlingen niet zou stimuleren, werd door een inleider uit het onderwijs be streden: integendeel, het stimuleert het verbeeldingsvermogen in sterkere mate. Ter illustratie werd o.m. een fragment van een klankbeeld over de Kath. emancipatie van mr. Jan Derks uitge zonden en een klankbeeld-fotoprojectie- combinatie over Parijs. Met een plechtige Requiemmis, opge dragen door mgr. kol. H. J. J. M. van Straelen. heeft Nationaal Katholiek Thuisfront Zaterdag in de Kathedrale kerk te Breda alle Nederlandse gevalle nen herdacht. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda. ir. L. Peters, minis ter van Uniezaken en Overzeese Riiks- delen. de Comm. der Koningin, in CO.), ridder De v. d. Schueren, gen.-maj. J G. Warrenga namens de vooi-zitter van Kath. huisfront, gen.-maj. b.d. J. Sitsen en tal van hoge militaire autori teiten. Hoornblazers en tamboers van het drumcorps der K.M.A kondigden de voornaamste delen var. de H. Mis aan. Rond de katafalk vormden kader en manschappen van de Officiers- en ka- derschool der Legerluchtmacht te Bre da een erewacht. Lnt.-kolonel P. J. M. Richeile hield de herdenkingspredikatie. Woensdag, 28 November a.s., des mid- dags om half vijf, zal de burgemeester van 's-Gravenhnge. mr. F. Schokking de Jacob Maris-prijzen voor 1951 uitreiken. De beide jury's voor de Jacob Maris- prnzen zijn een dezer dagen met hun werkzaamheden gereed gekomen. De prijsuitreiking, zowel voor de schilder kunst als voor de beeldhouwkunst zal geschieden in het Haagse Gemeente museum. Na de opening zal een kleine tentoonstelling van een keuze-collectie uit de ruim 200 ingezonden werken worden opengesteld. In twee gebieden van West-Duitsland, namelijk Beieren en Hannover, hebben nu de respectievelijke synodes van dê Lutherse kerk hun geestelijken aange raden de oorbiecht weer in te voeren. In de loop van de 18e en in het begin van de 19e eeuw is zij geheel uit de Evange- lisch-Lutherse kerk verdwenen. Dat men er nu weer toe terugkeert heeft zijn oorzaak in de concrete behoefte van vele gelovigen, die volgens opvatting aan Lutherse zijde ook daarom tot het katholicisme overgaan. De Raad van het Atlantisch Pact is Zaterdag te Rome bijeengekomen in een vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën van de aangesloten landen. Eerst vandaag mag men onthullingen verwachten die Zaterdag bij de openingszitting achterwege bleven. Generaal Eisenhower's rapport wordt namelijk heden bekend gemaakt. Het rapport zal, naar men mag aannemen, de wens uitspreken dat eind 1952 veertig divisies van de Nato-lan- ^en gevormd zuilen zijn. Het zou tevens aanwijzingen kunnen geven over het aanblijven van Eisenhower als opperbevelhebber van het Nato-leger in verband met de komende presidentsverkiezingen. Geruchten over Eisenhower's heeneaan doen in Rome de ronde. De ontslagaanvrage van William R. Herod als coördina tor van de defensieproductie der Nato-Ianden is het enige officiële nieuws dat Zaterdag werd bekend gemaakt. Overigens zou volger» Robert Schuman ook deze conferentie mets sensationeels opleveren. 7J™,„hc' I van toelating van de Bondsrepubliek is Zaterdag in op de bijeenkomst van Donderda- van De zitting van de raad Noord-Atlantisch Pact is het paleis „Foro Italico" geopend met een redevoering van de Italiaanse eer- ste minister en minister van buiten- landse zaken Alcide de Gasperi. Over het vraagstuk of het herbewa peningsprogramma van de Nato wel in overeenstemming was met de te Parijs ingediende Westelijke ontwapenings voorstellen sprak de Canadese minister Pearson. „De V. N. en de Nato vormen twee aspecten van eenzelfde politiek", zo zei hij. Deze politiek wil de kracht vergroten teneinde de vrede te hand haven en de verleiding van gemakke lijke en succesvolle agressie op te hef fen. De Britse minister van* Buitenlandse Zaken, Eden, beschreef het bewape ningsprogram van de Westelijken als een politiek van herstel van het even wicht tussen Oost en West na de dras tische na-oorlogse ontwapening van de Westelijke landen. Het doel van de Nato zag Eden in het oplossen van het vraagstuk vaa de wereldvrede en de vei ligheid. Noodzakelijkerwijs was defen sie het eerste vraagstuk voor de Nato, omdat veiligheid een eerste vereiste was. Eden verwelkomde de Griekse en Turkse waarnemers, die voor het eerst een zitting van de Nato bijwonen. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, waarschuwde tegen anti- Europese gevoelens in Amerika en te gen anti-Amerikaanse gevoelens in Europa. De politie greep Zaterdagavond ver scheidene malen in om communistische betogers te verspreiden, die protest bijeenkomsten trachtten te organiseren tegen de zitting van de Noord-Atlanti sche Raad te Rome. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Westelijke Grote Drie niet van plan zijn in de nabije toekomst West-Duitsland tot het At lantisch Pact toe te laten. De kwestie v van Donderdag van de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie en de Duitse kanselier niet besproken, aldus de woordvoerder. Uit welingelichte bron verneemt A. P. dat de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, D. U. Stikker, gisteren op de vergadering van de Nato-raad gevraagd heeft wat gedaan moet wor den in de diplomatieke impasse, ont staan door de uitroeping van Faroek tot koning van Egypte en de Soedan. Twee-en-twintig Amerikaanse olie maatschappijen hebben zich in een open brief in de ,New York Times" tot pre sident Truman gericht met een plan, dat naar hun mening een derde wereldoor log zal vermijden en het communistische gevaar zal bezweren. De betrokken maatschappijen, die alle haar olie geheel of gedeeltelijk in het buitenland winnen, stellen voor alle Amerikaanse en bui tenlandse maatschappijen in een gewel dige internationale onderneming te ver enigen met een kapitaal van tenminste 25 milliard dollar. Het merendeel van de inkomsten dezer onderneming, die ge schat worden op 6 milliard dollar per jaar, zal volgens het plan beschikbaar worden gesteld aan de landen, waar de olie wordt gewonnen. Voorts wordt uit eengezet, dat het opnemen van de Brits- Iraanse Oliemaatschappij in de voorge stelde internationale onderneming de oplossing van het Brits-Perzische geschil mogelijk zal maken, evenals de regeling van de schadevergoeding aan genoemde 'maatschappij. Truman wordt tenslotte verzocht de presidenten van de twee-en- twintig Amerikaanse oliemaatschappijen bijeen te roepen om' het plan nader te bestuderen. Mr. Stikker wees er op, dat de nieu we Nederlandse gezant in Cairo, de hr. Cnoop Koopmans duidelijk te verstaan gegeven is dat hij niet tot het hof van koning Faroek zal worden toegelaten indien zijn geloofsbrieven niet gericht worden aan de koning van Egypte en de Soedan. De Griekse waarnemer op de verga dering liet weten, dat zijn regering de nieuwe titel van Faroek niet zou er kennen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, ver tegenwoordiger van het derde land, dat voor de moeilijkheid van de nieuwe ti- tei van Faroek staat, bewaarde het stilzwijgen. Generaal De Gaulle heeft gisteren in een rede te Nancy stelling genomen te gen de West-Europese defensieplannen, doch liet zijn aanhang in twijfel of zijn partij bereid is aan de coalitie-regering deel te nemen. De Gaulle, als leider van de rechtse R.P.F., voerde het woord op de conventie van zijn partij. Hfj noemde de tegenwpordige defensie-or ganisatie een buitenlands commando, dat de Franse souvereiniteit in gevaar brengt. En hij noemde het geprojecteer de Europese leger een kunstmatig pro ject, dat de wedergeboorte van het Duitse militarisme niet zou verhinde ren, aldus meldt U.P. Wat het binnenlands front betreft, ging De Gaulle de partijenstrijd na wel ke de pogingen van de huidige coalitie regering om de economische problemen op te lossen, gekarakteriseerd heeft- en opnieuw brak de generaal een lans voor ingrijpende bestuurshervormmg. Hij verklaarde dat zijn partij bereid is met de anderen te bestuderen hoe in Frank rijk de zaken op orde gesteld moest wor den, doch men kon uit zijn woorden niet opmaken of de RPF. zo ver zal gaan dat zij aan de coalitie zal deel nemen. aldus U-P- Engeland De ontploffing van 500 gallon benzine in een ondergrondse tank heeft negen slachtoffers geëist. Dertien personen werden ernstig ge wond. De toestand van acht hunner is ernstig. Bovendien vreest men dat nog een man onder het puin bedolven ligt. De explosie deed zich Zaterdag voor, toen een tank-auto bezig was de tank bij te vullen. De garage en twee daar boven gelegen kamers stortten in. De tank-auto werd in de lucht geslingerd, maar wonder boven wonder kwam de chauffeur er heelhuids af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3