„Jong Oranjemet gelijk spel (11) rijkelijk beloond WEINIG VERRASSENDS IN DE ENGELSE LEAGUE De Ruyter nationaal kampioen hoofdklasse libre Weinig fraais bij de traditionele ontmoeting Amsterdam-Brussel Raphael's gymnastiekeen tegenvaller FLINKE ZEGE VAN ANTWERPEN OP ROTTERDAM (6-3) Teleurstellende wedstrijd met heel wat gemiste kansen en Mommers HPP MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 VAN DER KUIL EN RIJNVIS OP DREEF Kabel onklaar tijdens Nederland-België NOORD-OOST 3-1 Haarlem won van Vitesse met 43 :h 'f 11"^ Wm0M VIRGINIA CIGARETTES - 80 CENT De klok slaat België Nederland—België 67 ArasterdamBrussel 01 RotterdamAntw. 36 Ned. jeugdBelg. jeugd 11 SchultePeters tweede te Gent Portsmouth wint Kruythof en Eichelsheim degraderen Wielerkalender 1952 eigen winnen met 10 Slijkhuis wint Herfst- loop te Gouda Joris Tjebbes evenaart zijn nationaal record Nederlandse sabreurs te Londen Vier spelers Engels elftal geblesseerd Origineel werk van de adspiranten Hockeycompetitie verregend Eindhoven verslaat Breda Spannende strijd tu^^r» Ned. en Duitse schakers Stand voorlopig 109 voor landgenoten BondsteamBatavieren 1—1 (Van onze Brabantse sportcorrespondent) BREDA, 24 November Het was alles bij elkaar om er een tikje van te worden en de oorzaak daarvan was zeker niet de herfstwin hele vlaggencollectie rond het NAC-terrein stijf deed staan. In April was op hetzelfde veld het Nederlands jeugdelftal in staat gebleken een nart te steken onder de riem van degenen, die alle hoop hadden laten varen op een betere voetbaltoekomst voor het laagste der beide kage Randen. In een tnsse .-ïj .„„1 do inn tra Rndo TïlllVfilS 11101 O 1 oeiere vueiuanueiiuiirai vw» x partij mét jeugdig-sprankelend spel hadden de jonge Rode Duivels met een nederlaag opgelopen en die cijfers waren een getrouwe afsP'^ehng geweest van het schouwspel, dat de grote interland voorafgi g. k was er weinig te bespeuren van sprankels. De ontmoeting, waarin gebre aan zelfvertrouwen enerzijds en een naar het nonchalante neigende ondoor dachtheid van de andere kant, het spel der voorhoeden kenmerkte, NV11™, het praedicaat fris zeker niet. Daarbij komt nog dat de uitslag 1 i - vertekend beeld geeft van deze „kleine interland een 3 in plaats tweede 1 zou de ob jectieve toeschouwer meer bevredigd hebben. was gebleken het net achter Tap te ver ontreinigen. Het verloop van de eerste helft toon de ondanks de tegenwerking van de sterke wind een Belgische meerderheid aan. Een verrassend schot van Renarc,. dat in zijn baan fraai werd gestuit dooi Boskamps donkere hoofd, een kogel van dezelfde speler tegen de lat en een „ef fectbal". keurig door Tap gestopt, wa ren de hoogtepunten in deze periode aan Belgische kant. Jong oranje plaat ste hiertegenover, dank zij de twee buitenspelers, verschillende goed begon nen, doch zelden voltooide aanvalac- ties. Daarbij faalde de naar binnen ge komen Rijnvis tweemaal evenzeer als Brom dit deed na een goede pass van De Wit. Na de rust kon Rijnvis na een kwar tier voor een intermezzo zorgen in het Belgische offensief, Ziin eerste voorzet, na en fraaie rush langs het lijntje, werd door de. met een overvloed aan bravour spelende keeper Gebruers on derschept. doch zijn tweede was min der scherp en stelde de ditmaal niet aarzelende De Wit in staat de bal in het Duiveltjes-doel te kogelen, 10. Een dikke twintig minuten vochten de Br' gen om het gelijkmakende doelpunt, da' tenslotte nog vrij simpel tot stand kwam: bij een doorbraak van Renard rekende de Nederlandse achterhoede op buitenspelpositie van Hauben, die echter, toen scheidsrechter Martens liet doorspelen, zijn kans rustig benutte en de royaal verdiende tegengoal scoorde. 1. Nee, de tekorten aan Nederlandse kant waren te ernstig om de herin nering aan de April-overrompeling van het Belgische doel te doen her leven. Tekorten vooral in de voorhoe de. Het binnentrio De Wit (De Valk! —Brom (WA)—v. d. Wel (Ajax) moest in kwaliteit te veel onderdoen voor de twee kleine vleugelspelers v d. Kuil (VSV) en Rijnvis (BMT), van wie vooral eerstgenoemde de rode defensie voor lastige puzzles plaatste. De Velsenaar paart een snelheid van reactie aan een verbazend looptempo en de talrijke Belgische toeschouwers droegen sportief een steentje bij tot het applaus, dat opsteeg als v. d. Kuil op handige wijze de Anderlecht-hnks- back Gettemans passerde. Aan de overkant was Rijnvis minder eonstant. maar een feit is. dat bwae buitenspelers een serie kansen hebben geoffreerd aan het binnentrio om van te smullen. Eenmaal naar binnen ge speeld bleek het begrip „bal echter keer op keer synoniem te zijn mei „probleem" althans van oranjezijde be schouwd. Zowel De Wit en v. d. Wel als Brom trachtten heel ijverig deze problemen op te lossen, maar zij toon den daarbij zulk een gemis aan zelfver trouwen, dat de heel wat resoluter Bel gische defensie de oplossing maar voor haar rekening nam' Er werd nodeloos gecenterd op momenten dat schieten geboden was en dit vertragen van de aanval gaf de Belgen alle gelegenheid om in te grijpen. In de middenlinie zwoegde Klaas- sens over de volle breedte van het veld. was zijn activiteit evenzeer gericht op het stuwen als op het verdedigen, doch liet zijn plaats te wensen over. Rechts half v. d. Hurk kon moeilijk op dreef komen, waardoor v. d Hoek (Feijen- oord) op de rechtsachterplaats. soms werk voor twee man moest verrichten. De Rotterdammer bracht deze taak tel kens weer tot een goed einde, al moes hü het in snelheid afleggen tegen de Gentenaar Orlans. een der openbaringen trouwens van dit seizoen in België. De Aiaciec] Boskamp en ziin clubgenoot Elzen, die de BW-er Utermark op de sionpersoilplaats verving, hadden heel wat minder lastige momenten dan v. d. Hoek enerziids doordat de Belgische rechtervleugel Hout—Schietekatte van minder gehalte was dan de Ji^r- wine - waar naast Orlans de zeer be weeeliike Brusselaar Longfils ,°lie A de anderzijds omdat de rode m voor Hauben ziin taak van aanvabi - - der zeer primitief onvatte. Ziin reactie- waren stroef en op beslissepde momen ten aarzelde hii te veel Kelen van kansen Wat nu de Belgische voorhoede be treft de samenstelling blijkt uit het bovenstaande z(j volvoerde haar ac tiviteiten ondoordacht, bij liet noncha lante af. In de tweede helft, toen er bijna drie kwartier lang op het Neder landse terreindeel werd gespeeld, regen de scoringsgelegenheden zich aaneen tot een vervaarlijke keten. Negen van de tien schoten echter misten de kracht om gevaarlijk te zijn en waren bovendien gespeend van de juiste richting. De „verkeerde kant van de paal en de lat gelieve men in de overtreffende trap te lezen! Slechts een hoogst enkele maal was het nodig, dat de Hennes DVS- Roelman Tap aantoonde, een onzer bes te jonge keepers te zijn. Eén Belg dient nog met name ge noemd te worden: rechtshalf Renard (Racing Bergen). Door het falen van het Nederlandse binnentrio kreeg hij volop gelegenheid om zijn aandeel te nemen in de aanvallen der Rode Duivels, en als veldspeler was hij ongetwijfeld de beste van beide ploegen. Het Belgische doelpunt was het indirecte resultaat van een lange rush van Renard. nadat de voorhoede haar kracht in zekere zin had uitgedrukt in 12 hoekschoppen (te gen 3 voor Nederland), doch onmachtig Tijdens de reportage van de voet balwedstrijd Nederland-Belgié is een draaggolfkabel van de telefoon tussen Zwolle en Deventer onklaar geraakt door binnendringen van water. Hier door werd de uitzending onderbroken voor de gebieden van de telefoon districten Deventer, Hengelo en Arn hem. Ook het telefoonverkeer tussen Zwolle en Deventer werd gestoord. Door ingrijpen van de telefoondienst werd de storing geleidelijk aan opge heven. De reportage van de voetbal wedstrijd kon na een half uur worden hervat De mascotte in het doel van de Belgi sche keeper Boogaerts, helpt evenmin als diens krampachtige sprong. Door Lenstra is het 33 geworden. (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, 24 November Effectiever aanvalsspel heeft het Noordelijk elftal een zege van 31 op het Oosten bezorgd. On danks een overwicht, van de gasten, had het Noorden hij de rust reeds een voor sprong van 20, die na de hervatting nog tot 30 werd uitgebreid, voordat Oost kon tegenscoren. De weersomsandigheden, harde wind en hevige regen, die voor een niet uitver kocht veld zorgden, waren stellig niet bevorderlijk vo$r goed voetbal, doch beide elftallen, en vooral Noord, zijn tot een goede verrichting gekomen. De grote kracht van de Noordelijken school in de verdediging en de voorhoedespelers linksbinnen Brugts en rechtsbuiten Wal burg. De Oostelijken schoten aanvallend tekort, waardoor het overwicht, dat de beide kant- halves Groothuis en Dijkgraaf voor de rust op het middenveld bezaten, niet in cijfers resulteerde. Na de hervatting nam Noord dit gebied in handen, zodat Oost geen kans óp de overwinning kreeg. Verrassend was, dat alle .doelpunten van de gastheren tot stand kwamen door toe doen van de linkervleugel, die uit inval lers bestemd voor Hoekema en Rozema Driemaal resulteerden voorzetten van linksbuiten de Grooth in doelpunten. Voor de rust door Walburg en Brugts, in de tweede helft wederom door laatstgenoemde. Eerst toen kon de beste Oostelijke aan valler, Hanskamp, tegendoelpunten. De beide nationale topscorers, Bleyenberg (Wageningen) en Pals (GVAV), kwamen niet tot, grootse verrichtingen. Onder wel zeer slechte weersomstan digheden speelde Haarlem Zaterdag avond op het verlichte Haarlem-terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke Oostelijke eerste klasser Vi tesse. Haarlem won deze ontmoeting, welke door zeer weinig publiek werd bijgewoond, met 43. In de Nederlandse kleedkamer heers te een stemming van gematigde tevre denheid. Doodmoe zaten de spelers op de banken en niemand had veel lust zich te verkleden. Aanvoerder Terlouw vond het een zware wedstrijd op een moeilijk veld, maar over de prestatie van zijn ploeg was hij best te spreken- „Heeft u gezien hoe snei wij ons her stelden, toen Henk Schïjvenaar dat on geluk had gekregen? En wat die straf schoppen betreft, geloof ik niet, dat het nodig was een dergelijk zware straf uit te delen. Nee, die scheidsrechter kon mii niet erg bekoren". Trouwens, Terlouw was niet de enige, die zich weinig vleiend over de leiding van de wedstrijd uitliet. Ook de oefen- meester Van der Leek had er zijn me ning over. „Maar dat is allemaal niet belangrijk", vond hij- „Wat wel van be lang is, is de wijze, waarop de jongens zich telkens weer door de tegenslag heensloegen en dat is een prestatie, waar ik trots op ben. Het elftal heeft getoond, zowel lichamelijk als geestelijk tegen een behoorlijk stootje te kunnen, dat is voor mij de grote winst van deze wedstrijd", voegde Jaap van der Reek er aan toe. De heer Mommers roemde het r-rscl van de jeugdige Bennaers. „Hij heeft getoond, dat wij er goed aan heb ben gedaan, het eens met een jongere speler te proberen". Bij de Belgen heerste geen feeststem ming. Integendeel, zovele abnormale factoren hadden tot de score 76 mee gewerkt, dat de Rode Duivels moeilijk konden of mochten spreken van een normale, verdiende overwinning. Het was aanvoerder Mermans, stilletjes in een hoek, die met klem verklaarde, dat de wedstrijd helemaal niet hard was geweest. Hij was verrukt van het spel van Lenstra en die kleine debutant, die Bennaers zou er ook wel komen. De Hollanders hadden met tien man ge speeld in de tweede helft, maar hij had toch na de rust ook niet meer meege teld, zei hij. „Ik liep maar wat over het veld, ik was er helemaal uit. Het was een ongelukje en ik weet wel. dat men mij geen verwijt maakt, maar voor mij is het een ellendige wedstrijd geweest". De Belgische trainer Bill Gormlie wilde zich over het vertoonde spel maar liever niet uitlaten. „Het is nu eenmaal HollandBelgië", vertelde hij in een mengelmoesje van Frans en En gels. „De beste man van het veld zou ik niet kunnen noemen, misschien Anoul, misschien Lenstra, maar", en de Engelsman lachte veelbetekenend, „wie de slechtste was. dat weet u ook wel: de scheidsrechter". Scheidsrechter Harzic is 43 jaar oud en twee jaar geleden floot hij voor de eerste keer een landenwedstrijd. Hol landBelgië was zijn vijfde internatio nale ontmoeting en tevens de eerste, waarin hij het Nederlands elftal te be oordelen kreeg. Hij verklaarde dat hij drie der over tredingen van ernstige aard vond, ik moest daarvoor een strafschop toeken nen, want zij waren opzettelijk begaan. ■V*' 1 VVV' ss :sv i x s A -Ary •v- Advertentie In het „Kuipje" te Gent werd over eer afstand van 100 kilometer een koppelwed- strijd gehouden. Het Australische duo Strom-Arnold reed zich in twee uur 9 min. 50 sec. naar de overwinning vóór Schulte— Peters en Van Steenbergen—Ockers (Bel gië), die resp, met een en twee ronden achterstand door de finish gingen. Het Nederlandse koppel Derksen—Van Est werd veertiende met 16 pnt. en 4'von den achterstand in een koppelwedstrijd over 100 km in Parijs. Schaken: DD II—NRSV 5—5, Hengelose SchaakclubDe Dom 4—6, Haagse Chr. Schaakver.—Het Centrum 6'i3H, HSG Staunton 71/,—2%, Hilv. Schaakgenootschap BSB 4—5 (voor).). Zaterdagcompetitie. District West I. Derde klasse: KennemerlandSpakenburg 26, ZuidvogelsHuizen 04. De interlandvolleybalwedstrijd België— Nederland is met 32 (114, 1511. 14 16, 0—15, 156) door de gastheren gewonnen. LONDEN, 24 Nov- Terwijl de derde divisieclubs reeds in de eerste Cupronde ten strijde trokken, werden in de eerste en tweede divisie de normale competitiewedstrijden gespeeld. Veel sensationeels viel er ditmaal niet te be leven. Portsmouth behield zijn voor sprong van een punt op Arsenal door een overwinning (20) op Tottenham Hotspur. Twee doelpunten van Reid zorgden voor deze zege op de kampi oenen. Bij Arsenal, dat op Highbury met 42 van Bolton Wanderers won, was Lishman weer de grote man. De rechts binnen van de Gunners scoorde de hat trick, een prestatie die "hij dit seizoen reeds drie keer had geleverd. Deson danks behield Bolton, dank zii de ne derlaag van de Spurs, de derde plaats op de ranglijst. In de tweede divisie slaagde Sheffield United er weer in de bovenste plaats te bezetten door een zege van 21 op Don- caster Rovers. Rotherham, dat in pun ten gelijk staat en het vandaag in de lastige uitwedstrijd tegen Luton Town niet verder kon brengen dan een gelijk snel. heeft een slechter doelgemiddelde dan Sheffield en zakte dus een plaats. Chelsea speelde te Londen een goede Kees de Ruyter heeft Zondag het nationaal kampioenschap hoofdklasse libre gewonnen. In de slotpartij tussen de kampioen en zijn rivaal Henk Metz noteerden beiden een 0 in de eerste beurt, en reeds waren daaraan twee nullen door de Hagenaar toegevoegd, toen De Ruy ter in de derde beurt een goede 117 op de tafel bracht. Door positieverlies kwam een slot aan deze serie. Metz' antwoord was van dezelfde kwaliteit. Op 115 kwamen de ballen vast te lig gen. De acquitstoot was hard, reeds bij de volgende was de positie er weer en toen ging het door. Uiterst secuur, steeds de gemaakte foutjes herstellend, tot op 187 de positie verloren ging. Metz miste op 197 een trekstoot, en aan De Ruyter werd de positie gelaten- Er volgde geen serie Americaine van deze libre-virtuoos, doch met korte rappels kwam hij weer op toeren. 79 was de lengte van deze serie, die op een massé afbrak. Na vier beurten was de stand 202 te gen 197 in het voordeel van De Ruyter. Enkele grote stoten van weerskanten luidden een nieuw offensief in van De Ruyter. Met weergaloos, zuiver spel, voortgebracht door een gevoelige ach terhand, dreef hij de ballen langs de band voort. Keurige keertechniek in de verboden zones, riskante massé's tot herstel van foutjes, en een enkele lange rappel op de millimeter nauwkeurig geplaatst, bewezen zijn accuraat maat gevoel. Zo ging het verder, voorbij de 200 en nog vloeiden de caramboles uit de queue van de meester. De keurig volgende arbiter had slechts in concen- De internationale wielerkalender voor 1952 ziet er wat de belangrijkste wed strijden betreft, als zolgt uit: 24 Februari: Genève - wereldkampi oenschap cyclo-cross- 19 Maart: MilaanSan Remo. 6 April: Ronde van Vlaanderen. 6 April4 Mei: Ronde van Spanje- 13 April: ParijsRoubaix. 20 April: BrusselAmsterdam. 27 April: ParijsBrussel. I5 Mei: Ronde van Luxemburg. 10 Mei: Waalse Pijl. 11 Mei: LuikBastenakenLuik. 17 Mei8 Juni: Ronde van Italië. 2025 Mei: Ronde van België. 25 Mei: BordeauxParijs- 31 Mei9 Juni: Ronde van Neder land. II21 Juni: Ronde van Zwitserland. 15 Juni: Grote Prijs van Kopenhagen (amateurs) op de baan- 22 Juni: Grote Prijs Aarhus op de baan (amateurs)- 25 Juni20 Juli: Ronde van Frank rijk. 3 Augustus: Wegkampioenschappen J'an Frankrijk. Zwitserland, België en ■Luxemburg, 621 Augustus: Ronde van Duitsland 10 Augustus: Grote Prijs van Kopen hagen op de baan (Profs). 23 Augustus: Grote Prijs van Duits land te Berlijn. 24 Augustus: Wereldkampioenschap °P de weg te Luxemburg. 263i Augustus: Wereldkampioen schap op de baan. September: Grote Prijs van Zwit serland. J4 September: Grote Prijs van België- 21 September: Grote Prijs der Naties _Parijs. 5 October: ParijsTours. 1» October: Ronde van Piemont- *6 October: Ronde van Lombardijè. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 24 Nov. 1951. He denmiddag is in het Olympisch Stadion voor de vier en twintigste keer de ste llenwedstrijd AmsterdamBrussel ge speeld, welke na 'n uiterst matige wed strijd in een overwinning (10) voor de Brusselaren eindigde. Te waarderen viel er -anmiddag niet veel, want de Belgen hadden in plaats van het sterk ste stedelijke elftal het derde of vierde gestuurd, daar de verschillende Brussel se clubs dooi belangrijke wedstrijden niet bereid waren spelers voor deze wedstrijd af te staan- Dat de Amster damse pïoeg van deze combinatie niet heeft kunnen winnen, pieit dus niet voor het huidige spelpeil van het Am sterdamse voetbal. Kwart over drie kwamen beide ploegen het Stadionveld op en stelden zich voor de ere-tribune op- Burge meester d'Ailly, die nog even de ge legenheid nad gevonden om tussen de drukte van de intocht van St. Nico- laas door naar het Stadion te komen, schudde alle spelers de hand en nam, Slijkhuis heeft te Gouda de z.g. herfst- loop gewonnen, welke over een afstand van 3000 meter ging. Zijn tijd was 10 min 50 sec. 2. Fekkers (DOS, R'dam) 11 min. 04.4; 3. Stada (DOS, R'dam) 11 min. 07. De „cross der kampioenen" te Brussel is gewonnen door Lucien Theys (België), 7000 meter in 26 min. 47 sec. Onze landgenoot Adriaanse eindigde op de 19e plaats en Bobeldijk op de 21ste. Dob- belaere (Ned.) en Van de Veerdonk (Ned.) werden respectievelijk 29ste en 31ste ge klasseerd. nadat er een minuut stilte in acht was genomen wegens het overlijden van de bekende elftalleider der Brus selaren. Pierre Theunen, de aftrap. Hoogstens vijfduizend toeschouwers zagen de Belgen een serie gevaarlijke aanvallen op het Amsterdamse doel on dernemen, die rechtsachter Boonkamp, in nood, dwongen achter elkaar drie hoekschoppen weg te geven, die echter geen succes opleverden. De Belgen ble ken echter ce hard van stapel gelopen te zijn, want na vijf minuten reeds was er van hun fris en gevaarlijk spelletje niets meer over. Wellicht hielpen de Amsterdammers hen hierbij, want met uitzondering van linksbinnen Strieker van Zeeburgia, die een knap en enthou siast speler bleek, gaven dezen blijk t>an zoveel gemis aan schotvaardigheid en spelinzicht, dat er niet het minste ge vaar voor de toch heus niet zekere Brusselse verdediging was. Enkele op levingen in de Belgische voorhoede ga ven doelman Hagenaars druk, doch geen gevaarlijk werk, of het zou het mach tige schot moeten zijn, dat midvoor Mombaerts uit een voorzet van links buiten Janssens op hem afzond, maar welk schot hij met een prachtige save verwerkte. De Amsterdamse voorhoede wist zich ie laatste periode voor de rust twee kansen te scheppen, die resp Van Dijk en Niessen echter om zeep brachten. Ook na de rust heeft het spel aan beide zijden niet beantwoord aan de verwachtingen, welke het Amsterdamse publiek had gekoesterd- Hoe mooi soms toch de aanvallen van opzet waren, tel kenmale liepen deze echter dood in het eigen gemis aan schotvaardigheid. Na vijftien minuten hadden de Brusselaren toch succes, toen de Amsterdamse ver dediging, welke het beste deel van de ploeg vormde, een steekje liet vallen, waarvan rechtsbinnen Vandenplas pro fiteerde en met een zacht tikje scoorde, 01. Hierna hebben we een hard wer kend Amsterdam gezien, dat het doel van Brussel keer op keer .belaagde, maar doelman Struelens verdedigde zijn doel op rustige wijze en wist wel raad met de ongevaarlijke schoten die op zijn doel afgezonden werden. Niessen miste de mooiste kans van de middag door vrij voor open doei huizenhoog over te schieten. De laatste kans op de gelijk maker werd gemist door Van Dijk, die uit een vrije schop van linksachter Mesman de bal keurig voor zijn voeten bracht, maar vrij voor doel nog naast schoot. Tijdens Zaterdagavond te Amersfoort gehouden zwemwedstrijden ten bate van het mr, Bierenbroodspotfonds heeft Jo ris Tjebbes zijn nationaal record op de 200 meter vrije slag geëvenaard. Het lag in zjjn bedoeling beneden de 2 min. 13.8 sec. te komen, maar hij kon hierin niet slagen. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1, Els v. d. Ploeg, 1.11; 200 meter schoolslag dames: 1. Jen ny Welling, 3.00.8; 100 meter rugslag da mes: 1. Annie Veldhuizen, 1.22.4; 100 me ter vlinderslag heren: 1. Wiering 1.12.8; 100 meter rugslag heren: 1. Schenk, 1.11.8. Estafette dames: 1. De Robben, Hilversum; Heren: 1. Het IJ. De water- polowedstrijd tussen het Nederlands jeugdzevental en het Amersfoorts zeven tal werd met 71 door de jeugd gewon nen. Nel Garritsen heeft Zaterdagavond in Rotterdam de 200 meter schoolslag ge wonnen in 2.57.6. De 100 meter vrije slag was voor Irma Schumacher in 1.06.6. Van der Veen zegevierde in 1.09.1 op de 100 meter rugslag heren en de estafette voor dames eindigde in een overwinning voor RDZ. HZ en PC heeft in Haarlem de Vri.j- heidsbokaal gewonnen, door in de finale van het waterpolotournooi „Haarlem" na het nemen van straf worpen te ver slaan. Te Londen werden dit weekeinde wed strijden gehouden tussen een team van „Parade et Riposte" uit Den Haag en een equipe van de Londense schermvereniging „The Sabre Club". De Nederlandse dames ièden een nederlaag (511) tegen de zeer sterke Londense ploeg. De Fan-Amerikaanse autorace door Mexico is gewonnen door de Italiaan Ta- ruffi. tratie te blijven om dit magnifieke spel op de voet te volgen. 295 was de laatste Serie van dit tournooi en van de kam pioen van Nederland. Metz had 212 ca ramboles in zes beurten gescoord. Kruythof en Eichelsheim, die voor de tweede maal in successie meer dan 10 percent beneden de algemene moyenne- grens van 20 zijn gebleven, degraderen. Kruythof Metz Metz Eichelsheim Kruythof Eichelsheim De Ruyter Metz De eindstand van het tournooi werd: 12 3000 66 487 45.45 6 2297 115 197 19-97 4 2209 150 181 14-72 2 1475 129 95 11.43 luiden: 414 24 95 17.25 500 24 124 20.83 500 38 66 13.15 492 38 8 12.94 187 21 47 8.90 500 21 181 2380 500 6 295 83.33 212 6 197 35.33 De Ruyter Metz Eichelsheim Kruythof wedstrijd tegen Preston North End en zowaar slaagden de bewoners van de hoofdstad er in een punt te bemachti gen. Preston werd echter zwaar gehan dicapt door het feit, dat Finney, als rechtsbuiten opgesteld in het Engelse elftal voor de wedstrijd tegen Oosten rijk, kort na de rust een heupblessure opliep waardoor hij verder was uitge schakeld. Het mistige weer en de daardoor vroeg invallende duisternis gaf enkele nieuwe snufjes de gelegenheid hun practisch nut te tonen. Zo had Arsenal achter beide doelen een met lichtgevende verf ge schilderd plankier aangebracht, terwijl de Wolverhampton Wanderers na rust het veld in kwamen met helgele, licht gevende shirts. Eerste divisie: ArsenalBolton 42; Aston V.—Middlesbr. 20; BlackpoolStoke 42: ChelseaPreston 00; Derby County West Bromw. 2I; Huddersfield T.Bum- ley 13: LiverpoolManch. Un. 00: Man chester C.—Newcastle Un. 23: Portsmouth Tottenham H. 2—0; SunderlandFulham 22; WolvesCharlton A. 22. Portsmouth Arsenal Bolton Tottenham Preston Charlton Manch. Un. Newcastle Liverpool Aston V. Derby C. Tweede divisie: Barnsley—Brentford 0—0; Blackburn—Leicester C. 2—1: Bury—Leeds Un. 1—2; Coventry C— Southampton 3—1: Huil C.—Nottingham F. 1—4: Luton T Rotherham Un. 11: Notts C.Cardiff C. 1—1: Queens Park—Birmingham C. 02: Sheffield Un.—Doncaster 21: Swansea Sheffield W. 1—2: Westham Un— Everton 3—3. Rotherham Sheff. Un. Brentford Cardiff Luton Nottingh. Leeds Sheff. W. Doncaster Birmingham Leicester Finney, Nicholson en Medley, niet min der dan drie spelers dus, die Woensdag a.s. in het Wembley-stadion met het Engelse elftal moeten gaan proheren Engelands trotse record van nog nimmer op eigen bodem door een continentale ploeg te zijn verslagen, tegen Oostenrijk te verdedigen, hebben vandaag in de leaguewedstrijden allen min of meer ernstige verwondingen opgelopen. Bovendien kreeg Arsenal's linksback, Lionel Smith ook ai een van de spelers van het nationale team rianif: last van een reeds eerder opgelopen blessure aan zijn enkel. 18 27 Blackpool 19 U 19 26 Manch. C. 18 18 18 24 Wolves 17 17 19 24 W. Bromw. 18 17 19 23 Burnley 19 16 20 23 Chelsea 18 14 19 22 Middlesb. 18 14 18 21 Stoke 20 12 19 20 Sunderland 16 11 19 20 Huddersf. 19 10 18 19 Fulham 18 9 18 25 Notts 19 18 18 25 Everton 19 18 18 23 Burs' 18 17 18 22 Swansea 19 17 18 22 Southampt. 19 17 19 22 West Ham 19 16 18 21 Queens P. 18 14 19 22 Barnsley 18 15 19 20 Coventry 18 12 19 20 Hull 19 11 18 19 Blackburn 18 10 (Van onze turnmedewerker) DEN HAAG, 25 November De gym nastiekshow, zoals de Haagse R.K. Gym nastiekvereniging St. Raphael de viering van haar zilveren jubileum noemde, is ver beneden het peil van haar jaarlijkse uit voeringen gebleven. De- show, noch het technische programma heeft bij de vijftien honderd toeschouwers in de Dierentuin van de residentie een diepe indruk achter gelaten. Men toonde zich maar matig enthousiast. Het was zeker gerechtvaardigd deze avond met hoog gespannen verwachtingen tegemoet te zien. Raphael heeft zich met zijn dames en heren in de voorbije vijfen twintig jaren tot één van de bekendste clubs in de nationale turnwereld opgewerkt en daarom is het bijna onverklaarbaar, dat het vanavond zulk een slechte beurt gemaakt heeft. Weliswaar was het jeugd werk van geestige origine zoals de pit tige marineklantjes, de parmantige ama zones en boerinnetjes door de jongens en meisjes natuurgetrouw en gymnastisch verantwoord werden uitgebeeld maar dat kon niet de teleurstellende verrich tingen op toestel- en rhythmisch gebied goed maken. Een blik in de historie mag dan aardig zijn, maar niet langdradig wor den; daarnaast werd de tegenstelling van het antieke tot het moderne werk lang zo scherp niet voor het voetlicht gebracht als de toelichting voorspelde. De onstuimigheid van Chopin's Valse Brillante, gevarieerd met een compositie van Moszkowsky, werd in een rhjrth- mische oefening volkomen aan banden gelegd. Op zich nog niet zó aanvechtbaar, als dan tenminste de samenstelling der bewegingsfantasieën de spanningen in de muziek volgen. Aan deze voorwaarde werd vrijwel niet voldaan. Ook niet in de knotsoefening, die toch aardige variaties omsluit. Naast het frisse, reeds vermelde junioren werk oogstten de heren aan ren en brug bijval. Hier was het werk ook niet feilloos te noemen, maar insiders we ten wel, dat men niet makkelijk met een dozijn turners voor de dag treedt waarvan men beweren kan dat hun werk van klasse is. In ieder geval bleef het gehele peil toch nog boven het gemiddelde van de reeks uitvoeringen, die in de R.K. gvm- nastiekwereld gepleegd worden, en Ra phael kan zich met de gedachte troosten, dat een vereniging met een klinkende naam meer aan critiek bloot staat dan een on bekende, omdat men daarvan nu .eenmaal geen verwachtingen koestert. (In onze rubriek van Donderdagavond zullen wij op de verrichtingen wat dieper ingaan). Door de slechte weersomstandigheden is de activiteit van de eerste klasse hockeyclubs zeer gering geweest. In het Westen speelden alleen BMHC en Be Fair en deelden daarbij de punten Het Zuiden trof het beter, want hier konden alle wedstrijden doorgaan. Venlo maakte geen fout en Eindhoven verraste met een zege op Breda. In het Oosten ook één ontmoeting. De rode lamp Hengelo versloeg Union en klom hiermee twee plaatsen naar boven. Aile wedstrijden in Noord werden afgelast. Westen: BMHC—Be Fair 2—2. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM, 24 Nov. De wed strijd tussen Rotterdam en Antwerpen Zaterdagmiddag op het terrein van Sparta te Rotterdam gespeeld, heeft een stevige cn verdiende overwinning voor de gasten opgeleverd De Antwerpse ploeg bleek uitstekend van gehalte en toonde een goed geheel en bijna voort durend hebben de Antwerpenaren in deze wedstrijd de toon aangegeven. Vooral de afwerking van de aanval was vaak voortreffelijk al werf* het de aan val door de zwakke Rotterdamse defen sie soms wat erg gemakkelijk gemaakt. Het Rotterdamse elftal stelde te leur De grote nederlaag was vooral te wijten aan de soms falende Rotter damse defensie, die geen geheel vorm de en op het snelle Belgische aanvals spel geen vat kon krijgen. Ook de rest van de ploeg kwam niet boven het middelmatige uit. De aanvallen wer den meestal te traag opgezet en zij misten de robuste afwerking, die aan het spel der Antwerpenaren juist zo veel bekoring gaf. De Antwerpenaren namen al direct het spel in handen en vooral rechtsbui ten Derboven ontpopte zich tot een zeer gevaarlijk speler. Met zijn buur man Huysmans drong hij steeds tot het Rotterdamse doel door, doch v. d. Bijl hield zich vooralsnog staande. Na een kwartier kreeg Antwerpen een vrije schop toegewezen, die Herdt op het doel schoot, v. d. Bijl stopte onvoldoende, waardoor Derboven een gemakkelijke kans kreeg (0—1). Vijf minuten later profiteerde Huysmans van een fout in de verdediging en bracht de stand op 02. Een schot van Rijshouwer leverde doelman Schilder geen moeite op. Nog voor de rust brachten de gasten de stand op 0—3, dank zij een prachtig doelpunt van middenvoor Backer. Het begin van de tweede helft was voor Rotterdam, dat nu wat feller op de bal zat. V. d. Velde, Rijshouwer en Benningshof stel den de Antwerpse doelman in staat zijn talenten te tonen en hij deed dat voor treffelijk. Na 18 minuten kwam er dan een Rotterdams doelpunt, toen Bennings hof met een diagonaal schot de achter stand verkleinde (13). Even later was het zelfs 23 toen een door van Ede voor het doel geplaatste bal door L Aernouds in eigen doel werd geplaatst Maar toen was het ook met Rotterdam afgelopen. Steeds sneller volgden de Belgische aanvallen elkaar op en eer we tien minuten verder waren was de stand reeds 26 door doelpunten van de Backer. Derboven en de Backer. Rot terdam gaf zich echter nog niet ge wonnen en zijn slotoffensief leidde nog tot een doelpunt van van Ede, enkele minuten voor tijd gemaakt (3—6). De tweedaagse schaakwedstrijd tussen West-Duitsland en Nederland is in een voorlopige*stand van 109 voor Nederland geëindigd. De partij HeinickeBouwmees ter werd namelijk afgebroken. Zoals te verwachten was eindigde de eerste ronde van de landenwedstrijd schaken West-DuitslandNederland met een verdiende 5%i1/, voor Nederland. In de tweede ronde zetten de Duitsers alle zeilen bij om de achterstand in te lopen. Maar het was wederom Unzicker, die tegen dr Euwe versaagde, zijn stel ling in het middenspel verkeerd beoor deelde en een mataanval niet kon weer staan. Door een overwinning van Cort- lever tegen Pfeiffer, die een ongunstige variant tegen de Siciliaanse verdediging van onze landgenoot had gekozen en successievelijk in beslissend nadeel was gekomen, konden de Nederlanders hun voorsprong op drie punten verhogen. Maar kort daarna verloor Muhring tegen dr. Staudte, nadat hij in de loop van een hevige koningsaanval een toren had ingeboet. Vinken verloor tegen Jaeger een stuk, maar kon de partij remise houden. Kieninger ondernam in een evenwichtige stelling tegen Van Scheltinga een gewaagde winstpoging, die door de Amsterdammer in de kiem werd gesmoord, waarna de partij re mise werd gegeven. Ook Schmid en Kramer moesten na correct spel van weerszijden, met remise tevreden zijn. Dr. Lehmann kon echter door een uitste kende winstpartij tegen Barendregt de achterstand tot één punt verkleinen. Teschner had weliswaar tegen Donner een pion gewonnen, maar de partij eindigde met remise. Van der Berg stond bij het afbreken tegen Niephaus iets beter, maar ditmaal kon de Duitser door een goede verdediging remise uit het vuur slepen. Alle belangstelling richtte zich nu op de laatste en beslissende partij tussen Bouwmeester en Heinicke. De Duitse meester had voor de pauze door een combinatie een pion gewonnen en er ontstond een hardnekkig duel om de winst. Na urenlange strijd kon de partij niet worden beëindigd. De beslissing wordt nu in de handen van grootmeester Gligoric gelegd De stelling is zeer moei lijk te beoordelen en er bestaat evenveel kans op remise als op een Duitse over winning. HHYC TOGO BMHC Be Fair Gooi Laren HDM SCHC HGC Amsterdam Zuiden: Tilburg—HTCC 3—5. Eindhoven- Breda 3—0, Zwart Wit—EMHC 2—0 MOP Venlo 15. Venlo HTCC Breda Tilburg 8 16 8 12 8 8 7 7 MOP Zwart Wit EMHC Eindhoven Oosten: UnionHengelo 01. Arnhem DKS PW Deventer 11 11 D 6 Hengelo Nijmegen Wageningen Union Heren. Westen Promotieklasse A: Amersf. —Leiden 00. C: HGC II—Kampong 0—1, Pinoké—Alliance 1—1. D: BMHC II—Fehaer- weijde 22. E: VoordaanGooi IIT 31. F: Laren III—SCHC II 3—5. Schaerw II— Kampong II 11. Dames. Westen. Promotieklasse A: pinoke —Laren 1—10. Amsterd II—Strawb. 4—3, Amersf.—R. Wit II 2—0. Tweede klasse AHLCEver Swift 21. D: Schaerw.Be Fair II 72. Gooi II— Amersf. II 50. Dames. Eerste klasse. Westen: Amsterd. Hilvers. 3—1. BZHC—HHYC 1—1. Zuiden: Eindh.Push 23, Or. Zwart MOP 2—4, Tilburg—Venlo Girls 3—0. Een vrij sterk Batavieren-team bond op het Haagse Klein Zwitserland de str(jd aan tegen een nagenoeg compleet Nederlands Elftal. Om het krachtsver schil niet al te groot te doen zijn namen de Nederlands elftalspelers andere plaat sen in dan zij gewend zijn. Zo kon het gebeuren, dat onze natio nale goalgetter Roepie Kruize als rechts back fungeerde, daarbij geassisteerd door Van Heel op de spilplaats. De voor hoede was versterkt met.... Drijver en Derckx. Loggere speelde niet onverdien stelijk als rechtsbinnen. Ondanks deze zeer vreemde combinttie werd het een goede wedstrijd. Courvret. Bouwman. Bromberg Van der Doll en Thoie. die het aanyaisquintet der Batavieren vorm den. brachten herhaaldelijk door snelle rushes de bal goed voor het heiligdom van Anjema (een der weinigen, die wel zijn normale plaats bezette) en het was Courvret. die even voor het verstrijken der eerste helft met een mooi schot de score opende Uit de eerste helft dient nog een mooie save van Van Heel ge memoreerd te worden, die een schot van Bromberg Anjeman was reeds gepas seerd op de doellijn keerde. Na de pauze bracht Derckx de partijen op gelijke voet. waarna geen der elftal len het niet meer kon vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5