Vorming in 1954 van honderd divisies Rudolf Slansky in arrest KWESTIE MGR. STEPINAC TWEE ALUMINIUM-TANKS OP REIS Tussen neus en lippen binnen een maand geregeld wJÈm Bok tilt gevaarten over brug Theemuts vatte vlam Roofoverval op oude vrouw NIEUW PLAN VAN ATLANTISCHE RAAD VOOR EUROPA Vice-premier van Tsjechoslowakije Boottocht van drie da q;en van Delft naar Gouda Tot hoofd en hart Agent met mes bedreigd - Nederlander gedood op Java weer König, alias mr. Krantz bekent WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25238 Nederland toont grotere bereidwilligheid Communistische relletjes Wegens „activiteit tegen de staat" Officiële verklaring van Tito Maarschalk Tito heeft in het vandaag verschenen blad van de Joegoslavische communis tische partij, Borba, meege deeld, dat Aartsbisschop Aloy- sius Stepinac binnen een maand zal worden vrijgelaten, aldus meldt A.P. In antwoord op een brief van Drew Pearson, een Amerikaanse radio- en dagblad commentator, verklaart Tito: „Ik kan u zeggen, dat wij de kwes tie Stepinac zelfs zonder toe stemming van het Vaticaan bin nen een maand zullen regelen." Tito voegt hieraan toe: „Het ligt voor de hand, dat hij in ons land zijn taak als hoge kerke lijke leider niet meer kan ver vullen." Tito verklaarde niet of de prelaat gratie zal worden verleend dan wel of hij op ere woord in vrijheid gesteld zal worden. 2500 PERSONEN DAKLOOS 500 huizen door brand verwoest S.S. „Hestia" heeft pech Woning te Helmond uitgebrand Tijdens afwezigheid van bewoners 50.000 op nr. 8060 Muur van 4 meter laatste hindernis Felle brand te Groningen Angstgeschrei redde leven van twee kinderen Geen aandacht voor zieke dieren 400 boete geëist tegen dierenhandelaar IVoningen in Slotermeer Minister In 't Veld zal eerste paal slaan Jeugdige daders staan terecht Twaalf maanden geëist tegen Nijmegenaar j Honderd personen ontvoerd PELSGEVOERDE JEKKERS I In dienst van Tsjechische agent Neumann Langzaam-aan-actie van Belgische douane BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant Dmuiden- Bonitaciusslf. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Ru». Wnd. hoofdredacteur: W. Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Veertig divisies in 1952 Naar Associated Press meldt heeft de Noord-Atlantische Raad tijdens de bijeen komst van gisteren zich als nieuw doel giesteld voor het einde van 1954 bijna honderd divisies in Europa te vormen. Voor zover bekend lag dit aantal tot nu toe tussen de zeventig en tachtig. Het persbureau verneemt evenwel van be voegde zegslieden, dat de „commissie van twaalf wijzen" nojs moet uitmaken of het nieuwe doel niet te ambitieus is. Een deel van de te Vormen strijdmacht zou in reserve worden gehouden, maar zou binnen een maand te mobiliseren moeten zijn. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft de Raad laten weten, dat de zes landen van het Plan-Pleven van plan zijn voor hijna de helft van het voorgenomen aantal divisies te zorgen. In April zouden Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg kunnen be ginnen met de recrutering van een Europees leger van drie en veertig» divisies, zo verklaarde Schuman, en tegen 1954 zou men dan over snel verplaatsbare divisies beschikken van elk dertienduizend man. Frankrijk zou dan zorgen voor 14 divisies, Duitsland en Italië elk voor 12 en de Benelux-Ianden voor 5. Volgens Reuter heeft de Noord-Atlantische Raad een resolutie goedgekeurd, waarin de landen zich in beginsel verbinden om tegen het midden van 1952 over een vol ledig geoefend en uitgerust leger van veertig divisies in West-Europa te be schikken, rijse conferentie en nodigden hen uit tot het Europese leger toe te treden. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME. Dinsdagavond Vandaag heeft de Atlantische Raad zich bezig gehouden met de Duitse kwestie. Acheson deelde de resultaten mee van de besprekingen van de Grote Drie met Adenauer over de wijze, waarop men het bezettingsstatuut kan opheffen door middel van tweezijdige overeenkomsten. In Duitse kringen te Rome, die de conferentie van de Atlan tische Raad met begrijpelijke belang stelling volgen, ziet men zeer wel in, dat het deelnemen van Duitsland aan de Europese defensie een conditio sine qua non is voor het herstel van de souvereiniteit der West-Duitse Bonds republiek. Nadat Eisenhower zich gis teren onomwonden voorstander had verklaard van het Europese leger, heeft de Raad vandaag uitvoerige verklarin gen aangehoord van Robert Schuman over de Parijse conferentie met betrek king tot het Europese leger. Schuman legde de verklaringen af in zijn kwa liteit van voorzitter van de Franse dele gatie en niet als voorzitter van de Pa rijse conferentie, hetgeen hier wordt geïnterpreteerd als een aanduiding voor het feit, dat de landen nog steeds niet tot overeenstemming zijn gekomen. Er werden vandaag twee ontwerp resoluties ingediend over de wijze, waarop de Europese verdediging moet worden georganiseerd. De ene van Acheson, de tweede van België, Ne derland en Luxemburg. Het comité van plaatsvervangers heeft vanmiddag deze twee resoluties tot één verenigd, waarover morgen, Woensdag, de At lantische Raad zijn oordeel zal geven. O.m. stelt de Benelux-resolutie voor, ook Engeland, Denemarken en Noor wegen te betrekken in het Europese leger. De ministers Stikker en Van Zeeland hebben hedenmorgen in de Raad het Benelux-plan toegelicht. Zij richtten zich tot alle Europese landen van het Atlantisch Pact die tot nu toe waarnemers zijn gebleven bij de Pa- Naar hier verluidt, zou de grotere bereidwilligheid van ons land ten op zichte van het Europese leger, die hier met blijdschap ontvangen is, nauw ge koppeld zijn aan de mogelijkheid om ook Engeland en de Scandinavische lan den in het Europese leger te betrekken, vanmorgen daarentegen verklaarde de voorzitter van de Italiaanse neo-fascis- tiscne partij die snel groeit en onge twijfeld in 1952 een sterkere vertegen woordiging in de Italiaanse Kamer zal hebben dat hij de oplossing van de Europese verdediging ziet in een sa mengaan van Italië, Frankrijk, Duits land en Spanje. Deze opvatting is niet alleen die der extremisten, zoals wij reeds eerder meldden. De Italiaanse communisten, die giste ren reeds overal ongeregeldheden ver oorzaakten. hebben vandaag een alge mene staking van een uur afgekondigd als protest tegen het verbieden van hun vandaag belegde massameeting, die te gen het Atlantisch Pact gericht was. Gisteren volgden zij een nieuwe tactiek, door op hetzelfde uur in vele stads wijken te demonstreren, met het gevolg dal de „celere" met haar rode politie- jeeps handen vol werk had. Demonstranten poogden een auto van de Amerikaanse delegatie te stoppen en omver te werpen; de chauffeur wist te ontkomen door vol gas te geven, ten gevolge van welke manoeuvre enige zeer verdienstelijke vredespartisanen, die vele tienduizenden handtekeningen verzameld hadden voor de verklaring van Stockholm, naar het ziekenhuis moesten om er zich te laten verbinden. De algemene staking van heden avond is echter volkomen mislukt, o.a. dank zij het feit dat het Romeinse ttam- en autobusbedrijf eventuele sta kers met zware maatregelen bedreigd had. Slechts om zes uur gisteravond moesten de politietroepen, die in de binnenstad paraat gehouden werden, in actie treden. Er werden charges uit gevoerd op Piazza Venetia en Piazza Colonna. Het gebruik echter van de waterstralen deed de betogers snel aftrekken. Terwijl wij dit telefoneren was de stad weer volkomen rustig. Radio Praag heeft, zoals reeds in en kele edities is gemeld, bekend gemaakt, dat de Tsjechische vice-premier. Rudolf Slansky, door president Gottwald van zijn post is ontheven en is gearresteerd wegens „activiteit tegen de staat". Een en ander zou geschied zijn op instigatie van premier Zapotocky. Twee maanden geleden was Slansky reeds afgezet als secretaris-generaal de hoogste functie van de commu nistische partij Hij zou toen „een an dere belangrijke post" krijgen en werd vice-premier. maar dat betekende geenszins een promotie. Premier Za potocky heeft verscheidene plaatsver vangers met de titel van vice-premier en hun werkzaamheden zijn van be trekkelijk gering belang. Sommige Westelijke waarnemers veronderstellen, dat Slansky van zijn hoge functie in de partij werd' ont heven als een concessie aan leden, die niet accoord gaan met de zware eisen, die het Kremlin stelt aan de Tsjechische economie. Slansky werd reeds lange tijd beschouwd als een internationale communist, die niet sterk aan zijn eigen land was ge bonden, aldus meldt A.P. uit Londen. Als vice-premier had hij tot taak ge kregen de economische plannen van het land te coördineren. Hij was in dit ambt verantwoordelijk aan de raad van mi nisters, het Tsjechoslowaakse politburo. Als secretaris van de communistische partij was zijn macht zeer groot. Hij was de leraar en de tuchtmeester, die iedere functionaris en ieder lid. dat' van de lijn van Moskou afweek, kon be rispen. De 53-jarige aartsbisschop werd in October 1946 tot 16 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens „misdaden tegen het volk en de staat." In een brief aan maarschalk Tito had Drew Pearson op 31 October gevraagd, hoe de zaak van de Aartsbisschop geregeld zou kunnen worden. In zijn antwoord deelde Tito mee, dat Joegoslavië vijf of zes maanden geleden het Vaticaan had aangeboden de Aartsbisschop vrij te laten op voorwaarde, dat hij Joegoslavië zou verlaten. Het Vaticaan had nooit op dit aanbod geantwoord, hetgeen be tekende, „dat het het Vaticaan niets kon schelen of Mgr. Stepinac uit de gevangenis zou komen, omdat hij in de gevangenis een martelaar scheen" aldus de brief van Tito. Volgens het schrijven van de maarschalk kwam Mgr. Stepinac in de gevangenis niets te kort, „zoals verschillende Amerika nen, die hem hebben bezocht, zelf hebben kunnen waarnemen." Tito gaf een zeer gedetailleerd overzicht van de achtergrond van de arrestatie en de veroordeling van de Aartsbis schop. A.P. meldt uit Rome, dat Aartsbis schop Stepinac naar een klooster in Kroatië zal gaan, indien hij de volgen de maand vrijgelaten wordt. Volgens Ansa heeft de Joegoslavische regering bij wijze van compromis besloten, hem vrij te laten, maar hem te verbieden zijn aartsbisschoppelijke taak weer op te vatten. In het plaatsje Odawarra, 55 kilome ter ten Zuid-Westen van Tokio zijn 500 huizen door brand verwoest. 2500 per sonen zijn dakloos geworden. Het s.s. „Hestia" van de KNSM. dat Zondag met bestemming Barranquilla uit Amsterdam is vertrokken, heeft d© steven moeten wenden. Eenmaal op zee werd namelijk ontdekt, dat de afdichting van de schroefaskoker defect was. Het schip zal dokken in Amsterdam en na de reparatie de reis opnieuw beginnen. Een van de tanks wordt over de brug gezet. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Dinsdagmiddag brand ontstaan in de honing van de accordeonist Ad Rem geld te Helmond. De woning brandde geheel uit, terwijl van het meubilair ®iets te redden was. Enkele voor de verkoop bestemde accordeons werden ïwaar beschadigd. De schade, die ge schat wordt op ongeveer f 10.000, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. In de 514c Staatsloterij, vijfde klasse, Jcrde lijst, is op nummer 8060 een prijs f 50.000 gevalle» (Van onze speciale verslaggever) Twee enorme aluminium tanks, elk met een inhoud van vijfhonderdduizend liter en een gewicht van meer dan tien duizend kilo, maken op het ogenblik een lange en ongewone bootreis van Delft naar Gouda. Die reis duurt, alles bijeen genomen, drie volle dagen en ze wordt gekenmerkt door bijzonder spectaculai re details, als een enorme drijvende bok, die beide tanks hoog in de lucht boven de smalle brug uittilt en ze daarna weer rustig aan de andere kant neerzet op de boot, die de beide gevaarten vervoert. Doch daarover straks. De tanks zijn bestemd voor de Steari- nekaarsenfabriek te Gouda, ze zijn ver vaardigd door de N.V. Kopermetaalin dustrie in Delft en het transport wordt verzorgd door N.V. Smits Bergings- en Transportonderneming, waarvan de di recteur beide handen in de zak de hele onderneming van de wal af leidt. Het is een gigantisch karwei. Eerst heeft in Delft de drijvende bok Liberty, die in zijn metalen vuist vlotweg tach tig ton kan tillen, beide tanks aan boord van een grote bak geplaatst. Toen be gon heel voorzichtig de reis en om één uur gistermiddag bereikte men Over- schie, een oud stadje, dat schijnt weg gelopen uit een schilderij van een of an dere oude Delftse meester en waar men in kleine kroegjes baardige schippers ontmoet, die boven een pruttelende pijp sterke verhalen vertellen, In het hart van het stadje ligt, be kend bij iedere automobilist, de uit ver- keersoogpunt Vloekwaardige hoge brug. Die brug is zowel voor het weg- als het waterverkeer te smal. Toch vormt ze de enige verbinding tussen de Schiedamse Schie en de Delft - havense Schie. en derhalve moest d; sleep met beide tanks haar p.steren - graag of niet passeren. Een passage die meer dan vier uur in besit.e nam. Eerst voer de grote Ook Liberty door de brug, hief van de ander zijde haat enorme vuist omhoog en ,;lde de eerst? tank waar bovenop nog een man on verschillig over de omheining keek met een zwier over de brug been. Aaa de andere zijde liet zij de tank met een doffe slag in het water ploffen en voer zelf.weer enige meters te-ugwaarts. Ondertussen schoof het schip, dat de beide tanks vervoerde half de brug in. Op de voorsteven die nu de brug al gepasseerd was. werd de eer ste tank weer geplaatst, en van de nog vóór de brug liggende achtersteven hief de bok nu ketel nummer twee omhoog en bracht hem met een ge weldige zwaai pok over de brug heen. Vervolgens voer nu de lege achterste ven van het schip nog door de brug en toen ook dat deel eenmaal in de Delfthavense Schie was, zette öe bok ketel nummer twee weer op zijn plaats en het werk was voltooid Kinderwerk, zeggen de mannen van de Bergingsmaatschappij. De verslaggever is echter, toen de tank vrij in de lucht boven de brug zweefde, toch maar even een stapje achteruit gegaan. Ei mocht eens een kabel breken. Op dit ogenblik schuift de enorme sleep langzaam maar zeker naar Gouda toe. Ze moet in Gouda relt nog een voet brug passeren. Breedte brug negen me ter. Breedte sleep acht meter drie en vijftig. De provincie acht een dergelijke passage nogal gevaarlijk en de Bergings maatschappij moet dan nek een cautie storten van vijfduizend gulden. Aan het slot van de reis ïoeten de beide gevaarten tenslnte nog leven over een vier meter hoge muur getild worden. Ook kinderwerk natuurlijk. Velen doen meer voor hen, die men vreest, dan voor hen, die men lief heeft. Een felle brand heeft gisteravond ge woed in het perceel Borgwal 31a te Groningen, bewoond door de familie Hofman. Twee kinderen, een meisje van negen jaar en een baby van amper een jaar, die alleen thuis waren, konden ternauwernood uit het brandende huis worden gehaald door te hulp snellende buurtbewoners. De benedenburen hoorden gister avond om acht uur plotseling een ang stig geschrei. Toen men naar buiten ging om te kijken, zag men, dat het bovenhuis in brand stond. De deur werd opengebroken, doch het was on mogelijk om door de verstikkende rook een zijkamertje te benaderen waar de baby lag te slapen. Het negenjarig meisje, dat op een zolderkamertje sliep, kon in veiligheid gebracht worden. In middels probeerden andere buurtbewo ners door middel van een ladder via het raam van het kamertje de baby te red den, hetgeen gelukte. De vlammen sloe gen evenwel reeds uit het huis toen de brandweer met groot materiaal ter plaatse verscheen. Het vuur was niet temin spoedig geblust. De woonkamer brandde geheel uit. Andere kamers wer. den ernstig beschadigd. De inboedel ging voor een belangrijk deel verloren. Het kindje, dat erg hoestte en benauwd was, werd door de G.G.D. overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. Het bleek, dat het vuur was ontstaan door dat een theemuts had vlam gevat. Het 14-jarig dochtertje had namelijk thee gezet en het lichtje laten branden toen ze later was uitgegaan. Tegen de 61-jarige dierenhandelaar C. J. T uit Den Haag heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank f400 boete subs, veertig dagen hechtenis geëist en een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Enige weken ge leden werd de hondenwinkel van T., die gelegen was in de Haagse binnenstad, gesloten en aan T. zijn bevoegdheid om honden te verkopen ontnomen. In Augustus reeds was zowel bij de Haagse politie als bij de dierenbescher ming een klacht tegen T. binnengeko men. Hem werd o.a. verweten, dat hij drie jonge terriers, die sterk ondervoed waren en schurft en rachitis hadden had verwaarloosd, terwijl hij een her dershond, die ziek was, aan de bumper yan een auto had gebonden, die voor zijn winkel geparkeerd stond, zodanig, dat het dier niet kon liggen of zitten. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, zal Zaterdag 1 December, elf uur, de eerste paal slaan voor een complex woningen in de tuinstad Slotermeer aan de rand van de hoofdstad. Dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur- generaal van de Volkshuisvesting, heeft Dinsdagavond ter gelegenheid van het leggen van een herdenkingssteen in de eerste twintig „vrije tijdswoningen" te Culemborg verklaard, dat in de eerste negen maanden van dit jaar 42.000 wo ningen gereed kwamen en dat men hoopt de laatste drie maanden dit aantal tot ongeveer 52.000 op te voeren. Een niet alledaagse onthulling vond dezer dagen plaats te Pan Moen Jon in Korea. Bij i en ontmoeting van correspondenten van de Verenigde Naties en van de Noor delijken op de zesde verjaardag van Tokio's Journalistenvereniging hadden de V. N.-journalisten voor een fraaie taart gezorgd; de communistische correspon denten voor wijn, eend en blikjes vlees. De foto toont het „plechtige" moment, dat de United Press-verslaggever Dick Applcgate (rechts) de taart onthult op het terrein van de wapenstilstandsbesprekingen. In September j.l. werd in Vroomshoop een roofoverval op de 79-jarige weduwe M. Kruithof gepleegd. De jeugdige da ders, de 20-jarige landarbeider A. H. uit Den Ham en de 18-jarige H. H. uit Vroomshoop, stonden nu te Almelo terecht. De eis luidde tegen H. één jaar jeugdgevangenis en tegen H. H. vijf maanden voorwaardelijk met aftrek. Tijdens het verhoor vertelden beide verdachten dat zij de overval hadden gepleegd om aan geld te komen voor een feest, dat in Den Ham werd gevierd. Vóór ze hun daad ten uitvoer legden hadden zij zich moed ingedronken. Hoe wel de vrouw een bedrag van f 400 ver miste, zeiden beide verdachten geen geld te hebben kunnen vinden. De Officier bij de Arnhemse recht bank heeft tegen de Nijmeegse kellner G. Th. M. van den I. twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De Nijmegenaar had zich 17 October hevig tegen de politie verzet, toen deze hem uit een eethuis wilde verwijderen. Hij had daarbij een groot vleesmes gegrepen en naar een der agenten gestoken; deze kon tijdig terug springen, maar de aanvaller miste de agent ternauwernood, want diens uni formpet werd nog geraakt. Bij het overbrengen naar het politie bureau had verdachte zich verder ais een woesteling gedragen, zodat een vijf tal politiemannen nodig waren om hem in een cel op te sluiten. Verdachte verklaarde voor de recht bank, zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Hij had circa vijf en dertig glazen bier gedronken. De vol gende dag bood hij zijn excuses aan de betrokken agent aan. Verdachte staat overigens gunstig bekend. Shinwell en schoonheid Toen Samuel Shinwell nog minister van defensie van Groot-Brittanië was, woonde hij als zodanig in de Verenigde Staten een conferentie bij over de standaardisatie van lichte vuurwapens en mu nitie. Na afloop der be sprekingen nodigden Amerikaanse vrienden de Labourman uit nog enige dagen hun gast te zijn, maar Shinwell zou en moest hals over kop naar huis, omdat hij te Hartle pool als jurylid bij een schoonheidswedstrijd moest optreden. Op de vraag, of een schoon heidswedstrijd dan zo be langrijk was, antwoordde Shinwell. dat die in ieder geval belangrijker was dan de conferentie, die hij zo juist had meege maakt. „Lichte vuurwa pens, munitie en alles wat met oorlog te maken heeft", aldus verklaarde hij, „zal eens hebben af gedaan. omdat wij vrede en geen oorlog willen. Schoonheidswedstrijden, badplaatsen en vreugde zijn dus van meer belang dan defensieaangelegen heden of oorlog." Shin well heeft waarschijnlijk gedacht aan het Shake- speareaanse: „A thing of beauty is a joy for ever", maar schoonheidskonin ginnen moeten naar onze mening gerekend worden onder de meest gevaar lijke lichte vuurwapens. Bent u drankzuchtig? Een nationale commis sie in Amerika, die zich m-et alcoholmisbruik be zighoudt, heeft een vra genlijst opgesteld, aan de hand waarvan een ieder kan' uitmaken of hij tot de categorie der drankzuchti gen moet worden gere kend. Wanneer men op één van die vragen een bevestigend antwoord moet geven, betekent dit reeds, dat men zich in acht moet nemen. Moet men drie of meer vragen met „ja" beantwoorden, dan bewijst dit onomsto telijk, tenminste volgens de bij de vragenlijst ge voegde toelichting, dat men tot de drankzuchti gen behoort. Hier volgen de vragen: 1. Hebt gij ar beidsverzuim tengevolge van drinken? 2. Maakt het drinken uw gezinsleven ongelukkig? 3. Drinkt u omdat u mensenschuw bent? 4. Heeft het drin ken een nadelige invloed op uw reputatie? 5. Voelt u ooit wroeging na het drinken? 6. Bent u in fi nanciële moeilijkheden geraakt door de drank? 7. Bevindt gij u in slechte gezelschappen of in ver dachte omgeving, wanneer gü drinkt? 8. Maakt het drinken u zorgeloos te genover uw gezin? 9. Is uw ambitie tengevolge van het drinken achter uitgegaan? 10. Wilt u de volgende morgen weer drinken? 11. Kunt u ten gevolge van het drinken moeilijk in slaap komen? 12. Is uw bekwaamheid tengevolge van 't drinken verminderd? 13. Brengt de drank uw functie of be drijf in gevaar? 14. Drinkt u om vergetelheid te zoe ken voor zorgen of moei lijkheden? 15. Drinkt u wanneer u alleen bent? 16 Hebt gij ooit aan vol ledig geheugenverlies ge leden als gevolg van het drinken? 17. Bent u ooit voor uw drinken onde. doktersbehandeling ge weest? 18. Drinkt u om uw zelfvertrouwen te ver sterken19. Bent u wel eens in een ziekenhuis of inrichting verpleegd als gevolg van uw drinken? Deze vragenlijst lijkt ons overbodig uitvoerig, maar sommige vragen zullen deze of gene wel eerst een borreltje doen nemen, alvorens ze eerlijk te durven beantwoorden. Op enkele kilometers van de plek, waar verleden jaar de Amerikanen Doyle en Kennedy werden vermoord, n.L tussen Bandung en Cheribon nabij Kampung Bugol, werd Dinsdag door een bende van tweehonderd man een hinderlaag gelegd. De bende hield acht auto's aan die werden geplunderd en vermoordde de bekende sportvlieger W. D. Rous. De heer Rous, die verte genwoordiger was van de „General Motors", weigerde te voldoen aan de sommatie om te stoppen, waarna de bendeleden de weg versperden met een brandende vrachtauto. Toen de heer Rous uit zijn auto sprong en trachtte te ontvluchten, werd hij door acht kogels getroffen en op slag' gedood. De inzittenden der acnt aangehouden auto's, waaronder drie autobussen, in totaal ongeveer honderd personen, wer den door de bende de Djatibessen in gedreven. Volgens de eerste berichten zijn alle aangehoudenen terecht. Vermoed wordt, dat de bende deel uitmaakt van de „Tentera Islam Indo nesia" (Indori. Islamietisch leger) en dat deze daad is verricht door dezelfde groep, die onlangs een aanslag pleegde op de expressetrein naar Djakarta. De heer Rous is vanrrfiddag ter aarde besteld. Deze bekende sportvlieger was de eerste, die met een „Hermoth Moth" in September 1936 van Indonesië naar Nederland vloog. Hij was drager van een kruis van verdienste voor tijdens de oorlog verrichte daden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijdelijk storm achtige, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 8.21—16.34 Maan: 9.29—16.13 De Grote Vier op glad ijs. Een actueol ijsballet in West-Dwtsland De Haagse spion König, die in werke lijkheid de ambtenaar mr. Krantz is, zoals minister Teulings in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, en door de Binnenlandse Veiligheidsdienst werd gearresteerd in verband met de Tsjechi sche spionnage-affaire, heeft een be kentenis afgelegd. Deze „König" geeft toe, dat hij in opdracht van de Tsjechi sche geheime dienst verschillende gege vens heeft verstrekt aan de communis tische agent Oldrich Neumann, aldus bericht „Het Vrije Volk". Over de aard van deze gegevens wenst de Justitie zich, hangende het onderzoek, niet uit te laten. Volgens inlichtingen uit andere bron zou het gaan om het verstrekken van gegevens over belangrijke Nederlandse persoon lijkheden en de afgifte van enkele oude stafkaarten van het Engelse leger. König was werkzaam bij de Rijks dienst van het Nationaal P'an er, als deskundige verbonden aan de afdeling sociaal-economisch onderzoek. Om een aanpassing hunner salarissen te bewerkstelligen past het douaneper soneel in de Antwerpse en Brusselse ha vens, alsmede op het vliegveld Meis broek, sedert een tiental dagen de tac tiek toe alle goederen zeer nauwkeurig te onderzoeken en de bepalingen zo ge streng mogelijk na te leven. Op het ogenblik zouden bij deze beweging, die een groot tijdverlies meebrengt voor de „slachtoffers", reeds 10.000 douane ambtenaren betrokken zijn en ook de douane aan de grenzen zou aanstalten maken deze methode te volgen. De vak bonden voeren op het ogenblik bespre kingen om tot een vergelijk te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1