Gezin voorname krachtbron van gezond volksleven Reeds bij na tweehonderd duizend gulden s ingtyota Spionnage-affaire in het duister gebleven Nodige armslag voor grotere gezin en middengroepen CWarine 4* Herstelde St. Walburgkerk te Arnhem geconsacreerd Ontmaskering Onhverp-verkiezingsprogram K. KR Opdracht van K.L.M. aan kunstenaars „De tijd is so slechtmaar ik stuur toch 100 gulden Mossadeq naar Den Haag Elf straffen en nu voorwaardelijk Gehele land droeg een steentje aan voor de wederopbouw Minister Teulings in moeilijk parket Chefarine „4" bevat méér en doet méér! WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 Belangrijke paragraaf over de middenstand Verfraaiing van vliegtuig-interieurs Sik tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Zij keipen bij hevige pijnen en griep, ook wanneer andere middelen falen. VIERVOUDIGE WERKING tZoeé worzdetzettf Gevonden spoorkaartje aangeboden Kellner krijgt twee maanden Voor Katholiek Thuisfront Middenstand Weggelopen meisje in Amsterdam aangehouden Inbraken in Gooi berecht Piet Kohier overleden Gevierd operettespeler Nieuwe getuige in Larense moordzaak Een geschenk, dat men boven alles waardeert. PARKER "51" DE MEEST GEVRAAGDE PEN TER WERELD. 'twerk /s gepaan; z wanenberg's DOOR ALEXANDRA ORME vertaungi frans van oldenburg ermke PAGINA 3 BEGROTINGSDEBAT IN TWEEDE KAMER Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar dan... Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al D~ ledematen, nu hier, dan daar... Uitvoeringsbesluiten overtreden Zware straf voor directeur V—-van wetgeving en bestuu In de loop van de komende week wordt het ontwerp-Verkiezingsprogram van de K.V.P. in brochurevorm toege zonden aan de afdelingen, en aan de kringfcesturen der Partij. Definitieve vaststelling van het Verkiezingsprogram geschiedt door de Partijraad, die 29 Fe bruari en 1 Maart a.s. in Utrecht wordt gehouden. Het ontwerp-Verkiezingsprogram houdt zich allereerst bezig met de samenwer king in supra-nationaal en internatio naal verband. Met betrekking tot Indo nesië wordt aanbevolen: ruimhartige bereidheid tot verdragsgetrouwe samen werking in een doeltreffend en derhalve over en weer zo bevredigend mogelijk georganiseerd verband. Een krachtige bevordering van de integratie van het vrije Europa wordt bepleit. Als pro grampunt is voorts opgenomen: zo krachtig mogelijke deelneming met strijdkrachten in de Atlantische ge meenschap. Na een paragraaf gewijd aan de ver houding van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen wordt t.a.v. Nieuw- Guinea gezegd: Uitoefening van het Nederlandse gezag over Nieuw-Gui- nea in het belang van de autotochtone bevolking, en dus gericht op haar godsdienstige en geestelijke ontwik keling en stoffelijke verheffing en op de verzekering van haar staatkundig zelfbeschikkingsrechtwanneer zij voldoende rijpheid daartoe zal hebben verkregen. Vrijheid van missie en zending en be vordering van haai- werk in het bijzon der op de gebieden van onderwijs en Volksgezondheid Bevordering van de economische openlegging van het land. Doelbewuste en voortschrijdende in schakeling van de autochtone bevolking in de behartiging harer publieke belan gen. Het ontwerp-Verkiezingsprogram gaat dan uitvoerig in op zaken het nationa le terrein betreffend. Als kernpunten der politiek worden genoemd: de eer biediging van de menselijke persoonlijk heid. de erkenning van de maatschap pelijke waarde van het gezin. Het program t.a.v. de gezinspoli tiek luidt als volgt: Op alle gebieden Advertentie ,w.-. De K.L.M. zal het interieur van baar negen nieuwe super-Constellations, die in 1953 afgeleverd woden, zelf laten vervaardigen. Dat is een afwijking van de tot dusverre gebruikelijke gang van zaken, waarbij de vliegtuigen geheel uitgerust werden afgeleverd overeen komstig de plannen van de fabriek. Men wil op die manier het interieur van de vliegtuigen een eigen Nederlands cachet geven. Daarbij zal via de Stich ting Kunst en Bedrijf een beroep wor- Advertentie den gedaan op de Nederlandse beel dende kunstenaars. Omdat in de vliegtuigen gebruik wordt gemaakt van moderne materialen, die licht, onbreekbaar en onbrandbaar zijn, laat het zich aanzien, dat deze op dracht voor de kunstenaars nieuwe per spectieven opent. Door de bemiddeling van de Stichting Kunst en Bedrijf in te roepen meent de K.L.M. zo onpar tijdig mogelijk te werk te gaan. De Stichting heeft de bedoeling kunste naars uit het gehele land b« de ruime opdracht in te schakelen. Een 32-jarige Amsterdamse kellner is vanmorgen tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat hij had ge tracht een gevonden spoorkaartje (enke le reis AmsterdamRotterdam) bij het loket van het C.S. in te wisselen. De vinder van het kaartje kreeg dezelfde straf, maar dan voorwaardelijk. De kellner had tegen de loketambte naar, die het geval niet vertrouwde, ge zegd dat zijn zuster het gevonden had, waarop de ambtenaar had opgemerkt: Stuur dan je zuster maar. De ambtenaar waarschuwde de politie die de kellner aanhield en die moest toen wel toegeven dat hij het kaartje zelf niet had gekocht Hij is wegens poging ot oplichting ver oordeeld De eis tegen hem was vijf maanden gevangenisstraf, tegen de vin der 3 maanden voorwaardelijk van wetgeving en bestuur blijk ge ven van het bewustzijn a. dat het gezin een van de voornaamste krachtbronnen is van een gezond volksleven, en b. dat de nodige arm slag ook voor het grotere gezin daarenboven gebiedende eis is voor de voltooiing van de emancipatie van het katholieke volksdeel, in het bij zonder van de zgn. middengroepen met hun leidinggevende en cul tuurvormende arbeid, voorzover deze emancipatie samenhangt met alge mene overheidsvoorschriften. Verdere programmapunten zijn o.m.: Instelling van een gezinsraad. Bevorde ring van de woningbouw als primaire plicht der overheid, en aangepast aan de gezinsbehoeften en het zedelijke recht op gezinsvorming in alle lagen der bevolking. Uitbouw van het bijzonder onderwijs en van het maatschappelijk jeugdwerk als hulpinstellingen voor het gezin. Bij de gezondheidspolitiek in achtneming van de rechten en plichten van elk gezin, inzonderheid die voor de opvoeding. Opvoering van de kinderbij slag in de middengroepen boven het thans geldende plafond. Versterking van de progressie in de kinderbijslag, ver vanging van de noodregeling kinderbij slag kleine zelfstandigen door een ver zekeringsregeling volgens gelijke nor men als voor de werkers in dienstver band. Ruimere tegemoetkoming m stu diekosten. Van de programmapunten voor de middenstandspolitiek vermelden we: voortzetting en volledige ontplooiing, onder leiding van een afzonderlijke mi nister, van het interdepartementaal or gaan voor aangelegenheden van de mid denstand in zijn volle omvang, met na me ook op het gebied van de woning bouw en van het vervoer. Speciaal PBO- toporgaan voor de middenstand. Veiligstelling van de financiële grond slagen van de middenstandsonderneming bij het belastingbeleid, door afschaffing van de omzetbelasting op de laatste schakel; door heffing van de inkomsten belasting voor de gemiddelde winst over een aantal jaren en na aftrek van daar voor in aanmerking komende elementen in de sociale verzorging van 't midden standsgezin; en door uitdrukkelijke ka rakterisering van de extra-belasting op de winst als tijdelijke noodmaatregel. T.a.v. het communisme tenslotte wil het ontwerp-program een zo scherp mogeljjke bestrijding. Daartoe dient o.a. wetgeving en bestuur doordrongen te zijn met de fundamenteel aan het com munisme tegengestelde christelijke leer van rechtvaardigheid en liefde. Het minderjarige meisje, uit Voor burg, II. W Strcmmelaar, dat sinds 13 November werd vermist, is door de politie van het bureau Singel ergens in het centrum van Amsterdam terug gevonden. Het meisje was met een 21-jarige jongeman uit Leiden, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, aan het „zwerven" gegaan. De laatste dagen doolde hij rond in Amsterdam, nadat de jongeman haar Zaterdag had los gelaten. Zij sliep in hooibergen aan de rond van de stad en heeft zich met bedelen van het hoognodige kunnen voorzien. De politie verdacht haar van het wegnemen van een flesje melk en heeft haar aangehouden. Het staat nog niet vast. of zij hieraan inderdaad schuldig is; zij zal noch wegens dit feitje, noch wegens het weglopen van huis worden vervolgd De jongeman, die haar heeft meege nomen kan wegens het feit van „scha king" wel worden vervolgd, doch in hoeverre hier van schaken of van vrij willig meegaan sprake is, staat even- eens nog niet vast. De motieven, waarom beiden zijn gaan „zwerven", zijn nog niet duidelijk gebleken. De jongeman bevindt zich nog op vrije voeten. (Van onze Hilversumse correspondent) De tweede haal van de week heeft het totaalbedrag voor Katholiek Thuisfront met f12.500 vermeerderd tot f187.185. Aalmoezenier Van Crooncnburg heeft tevreden geknikt, toen hjj een streep zette onder de rekening van Dinsdag: viermaal zoveel als Maandag; en „Baas boven Baas" heeft nog een kleine week voor de boeg. Initiatieven spruiten thans als padden stoelen uit de natte nerfstgrond. De kassiers van de boerenleenbanken ruim 50 in getal hebben het tegen he katholieke burgemeesters opgeno men. Er kwam een zeer rustig man van een departement de kamer van de «.Pottenbaas" binnenlopen met een col lectie brieven, die hij aan alle grote be drijven in Nederland had gezonden. In lyrisch-geëmotioneerde volzinnen liep hij storm voor „Thuisfront" op het hart van de directie. Ongevraagd had hij zijn fantasie de vrije loop gelaten: de „Pot- tenbaas" verzekerde ons, dat de brieven boordenvol meesterlijke slagzinnen za lpn. De resultaten staan al op de reke- hing. Het verdient zeker vermelding, dat „Merie" Dinsdag 4 December haar 2wijgzaamheid zal verbreken en einde hik het „hare" zal zeggen op alles wat, de „Gewone Man" nu al zo lang bezig houdt. In Den Haag kwam een monsterpafc binnen van een bekend bedrijf; het be vatte enige honderden ponden thee, koffie en tabak voor de militaire tehui zen. Het is goed in Schiedam te wonen Iedere honderdste deelnemer ontvangt een grote kruik van het vaderlandse vocht. En dan heeft U misschien al het verhaal gehoord van de twee kleine meisjes, die f 81 bijeenbrachten aan kaarten, omdat zij door hun goede daad beterschap voor hun zieke moeder hoop ten te verkrijgen. Die daad heeft nie mand onberoerd gelaten. Een fabrikant uit het Zuiden zond de meisjes een prachtige zesarmige kandelabre. „Het antwoord van pater Van Croonenburg aan de minister was de spijker op zijn kop", schreef dezelfde fabrikant op een welgevuld girostrookje voor Thuisfront, „ik kan nu niet meer achterblijven" Zo denken er velen over. De Thuis frontcentrale Den Haag krijgt dagelijks stijgende aanvragen voor de gele kaar ten. De zangers hebben op „St. Caecilia" in hun beurs getast, de voetbalvereni ging „Longa" laat geen speler meer op bet veld zonder gele kaart en een pastoor uit Rotterdam verzuchtte: „De tjjd (met een kleine t) is zo slecht", maar stuurde toch f 100. „Hoera", klonk het uit Amersfoort, „ik heb mijn brand- kastsleuteltje teruggevonden"; de juich kreet ging vergezeld van f 100. Naar Reuter meldt zal de Perzische minister-presidenj Mossadeq zich naar Den Haag begeven om de zitting van het Internationaal Gerechtshof over het Engels-Perzische oliegeschil bij te wo nen, indien het Hof Perzië hierover wil horen. Vice-premier Hoessein Fatemi heeft verklaard, dat een petitie wordt opge steld, waarin de bevoegdheid van het Hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Westen er niet toe overgaat Perzi sche olie te kopen, zal Perzië de ohe aan de Oost-Europese landen verkopen, zo voegde Fatemi er aan toe. Vijf personen, van wie drie vrouwen, stonden Dinsdag voor de Amsterdam se rechtbank terecht omdat ze betrok ken zjjn bij verscheidene inbraken in slagerijen en de N-S.F. te Hilversum eind 1946 en begin 1947. De beide mannen, een Hilversumse schilder en een Hilver sumse chauffeur, hadden de inbraken gepleegd en de vrouwen hadden het ge stolen vlees, geld en sieraden ten ge schenke aangenomen of voor verder transport bewaard. De zaak is uitgekomen toen een van de twee daders bij een echtscheiding werd betrokken en de vrouw uit wraak ging „praten". Beide mannen zijn al meermalen veroordeeld, een hunner zelfs alelf maal. maar toch wilde de Officier van Justitie het nog weer met hem proberen omdat hij hertrouwd is en een goed leven leidt. Daarom eiste de Officier thans een jaar gevangenis straf voorwaardelijk. Tegen de ander, die maar gedeeltelijk bekende eiste hij acht maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. En tegen de drie vrouwen ieder zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Uitspraak 11 December. De toneelspeler Piet Kohier is in de afgelopen nacht tengevolge van een hartverlamming in Oldenzaal overleden. Hij had daar gisteravond voor ieden van de Groninger Vereniging een voor drachtsavond gehouden. Toea men hem hedenmorgen in zijn hotel wilde wek ken kreeg men geen antwoord. De overledene was 79 jaar. Tot de laatste dag van zijn leven heeft de oudste nog spelende acteur van Ne derland dus gewerkt. Rust heeft hij nooit gekend, zoals hij zelf eens in een interview getuigd heeft; „Ik heb veel bereikt, maar ik heb er mijn leven lang hard voor moeten ploeteren." De eerste bekendheid als acteur heeft Piet Kohier zich in Drente en Friesland verworven. Daarna is hij jarenlang in de hoofdstad een gevierd operettezanger geweest, bij Henri ter Hall, in het Flora-theater, bij Désiré Pauwels en tenslotte in het Rembrandttheater, waar hij het middelpunt was van „Die lustige Witwe". „Walsdroom", „Dollarprinses", „De kuise Suzanna", „De fidele boer". In het begin van de eerste wereldoorlog speelde hij voor het eerst de „Boemei- baron en met die voorstelling is hij telkens opnieuw opgetreden, bij zijn zilveren, gouden en zestigjarig jubileum, het laatste deze zomer gevierd. In verband met de Larense moord zaak hoopt de justitie binnenkort de Rotterdamse chauffeur v. d. P. te kun nen horen, die thans wegens deviezen- smokkelarij in Duitsland gevangen zit. Na de oorlog' bracht hij als bestuurder van een vrachtwagen, welke heen en weer naar Praag reed. de weduwe S. enkele malen over de grens. Advertentie Zoekt U een geschenk, waarvan U overtuigd kunt zijn, dat het de bezitter gelukkig zal maken? Kies dan de nieuwe Parker "51", want daarmede zult U een hartewens in vervulling brengen. De fraaie, gestroomlijnde Parker"51", die zo prettig in de hand ligt, is de enige vulpen met het unieke Aero-metric inktsysteem. Er is keuze uit vele, prachtige kleuren en uit verschillende penpunten. De International Hotel Association heeft dezer dagen in haar vergadering te New York benoemd tot vice-voorzit- ter de heer J. G. Meyer, voorzitter van de Horecaf. Vanmorgen heeft mgr. dr. B. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht, op plechtige wijze de tijdens de oorlog verwoeste, thans geheel herstel de, St. Walburgkerk te Arnhem gecon sacreerd. Daarna heeft mgr. Huurde- man, vicaris-generaal van de aartsbis schop en oud-kapelaan van de St Wal burg, een pontificale H. Mis opgedragen. De St. Walburgkerk. die ligt aan de voet van de Arnhemse Rijnbrug, dateert uit de eerste helft van de veertiende •eeuw, om precies te zijn, uit 1328. Het iyas het kapittel van de .seculiere ka nunniken. dat te Tiel de St. Walburgis- kerk bestierde, dat in dat jaar naar Arn hem vluchtte nadat er verschillende leden tijdens een opstand van de bevol king tegen de geestelijkheid waren ge dood. Van Graaf Reinald kregen zij de goedkeuring te Arnhem een kerk te bouwen. Hoelang die bóuw heeft ge duurd, valt niet met zekerheid te zeg gen. Een feit is, dat in 1423 de kerk ge wijd werd. Nauwelijks waren er echter vijftig jaren verlopen of de kerk moest opnieuw geconsacreerd worden, daar een zekere Ot-Pin de priester Arend van Deventer in de kerk had vermoord. Tij dens de hervorming werd de St. Wal burg geseculariseerd. De gemeente legde beslag op de kerkelijke goederen. Het kerkgebouw werd ingericht als paarden stal en tuighuis, terwijl in 1622 het moest dienen als strafhok voor onwillige mili tairen. In de achttiende eeuw was de St Walburg een opslagplaats voor mu nitie en legergoederen. Koning Lodewijk Napoleon heeft in 1808 de kerk weer aan de katholieken teruggegeven. Met steun van de rege ring en de stad Arnhem kon het Gods huis weer zo goed en zo kwaad als dat in die tijd ging. worden gerestaureerd en in ere hersteld. In 1812 werd er de eerste H. Mis na twee eeuwen weer op gedragen, In 1854 stortte met donderend geraas de Noordertoren in. waarbij een groot deel van de kerk werd vernield. In de nacht van 19 op 20 September 1944 brandde de St. Walburg uit. Drie dagen lang had een vreselijke strijd Advertentie IMP*1"'''»!'" *N.ALLEMAAL 2WANENBERG'S ROOKWORST..KOLOSSAAL/ /MAR MOEPER, ALS /APE W/NTER WANT ZOHEEFT ROOKWORST OPTAFEL STAAN/ DE RUS EN KOMEN Franzi zou nu bij ons in de vestibule slapen, want er was geen plaats voor hem in de keuken. Elsie moest half op haar koffers en half op. de bank voor de kachel slapen. Op de keukenvloer was helemaal geen plaats meer, want er stonden de bedden van Rudi, de Zwij ger hun beide vrouwen, de twee „meis jes'" (Lina en Mathilde), Honono en de twee kinderen. Lina moest onder de tafel slapen, en zelfs zo zouden haar voe ten tot in onze vestibule reiken. De ka narie hadden we in de kamer gelaten, want in de keuken zou hij gestikt zijn. Er was zelfs geen plaats voor Isa. Het dier bleef niets anders over, dan op zijn achterpoten te gaan zitten, zacht te janken en in de taal der stomme die ren te smeken, toch medelijden met hem te hebben. „Ik ben twaalf jaar, een oude, trouwe hond", scheen hij te zeggen. „Kunnen iullie nu niet een beetje plaats maken voor een hond, die van jullie houdt?" Maar er was nu eenmaal geen plaats. Het werd donker. Iemand rukte aan de deur, en er kwam een kleine officier van middelbare leeftijd binnen met een als verfrommeld gezicht, een platte neus en een sigaret tussen zijn lippen, klevend in een hoekje van zijn mond. Hij was na genoeg kaai. Hij hield de handen in zijn zakken. Zijn borst was met medailles bedekt. Hij keek door het raampje de kamer in, hoorde Russische stemmen en liep regelrecht door naar de keuken. We vertrokken onze gezichten in een glim lach, zoals fotografen dat dertig jaar geleden van je vroegen en riepen in koor: Zdrastvujt'e! Het was majoor Blashchuk, die we goed, heel goed, zou den leren kennen. „Wat is hier aan de hand?" bulderde hij. „Corps-de-ballet? Jullie zitten hier zo dicht op elkaar als in een kolchoz.' Corps-de-ballet" betekent in het mo vertellen. Zijn wantrouwen jegens ons verdween al heel gauw. Hij was eens aan komen lopen uit louter verveling en ook een beetje uit nieuwsgierigheid, en woorden samen: „Een slecht soort, maar stom; is misschien wel mee op te schie ten". Het was buiten al helemaal don ker, en de Russen hadden de lamp in werd beloond door een aandachtig en hun kamer aangestoken. Ze begonnen volgzaam gehoor. lYat een buitenkansje! „Ik", schreeuwde hij en sloeg zich op de' borst. ..ben majoor Blashchuk. Ik ben beroemd De Duitsers hebben alle reden om mc té kennen- Hier-" zei hij en haal de een zilveren sigarettenkoker te voor schijn met een inscriptie in het. Duits: Fiir Ferry „ik schoot die Hun door zijn hoofd en 'tóén hij stierf, kijk. wat ma joor Blashchuk in zijn zak vond: een zil veren sigarettenkoker. Ik maak ze alle- maal kapot» gewond 01 half dood, alle~ maal. Ik laat hun wel eens zien wat voor iemand majoor Blashchuk is- Toen vertelde hij ons het verhaal, hoe de Duitsers zijn hele familie uit gemoord hadden, en wij vertelden hem onze geschiedenis. Toen wilde hij we ten welke vrouw bij welke man be hóórde, hoe oud we allemaal waren en hoe we heetten; maar dit waren slechts rhetorische vragen want de enige per soon, die hem werkelijk interesseerde, v/as majoor Blashchuk. Ik ben nu bij de artillerie ging hij verder Daarvóór was ik bij de tanks, totdat ik met zo'n ding verongelukte, en daarvoor, in de vorige oorlog, was ik cavalerist bij de kozakken. Maar na tuur] ijk ben ik in werkelijkheid een lid van de contraspionnagedienst. heb ook aan de Japanse oorlog gedaan". We keken naar zijn pafferig gezicht. Hij kon niet veel ouder dan veertig Z1J,!zo, dus u was bij de vloot?" „En of!" antwoordde hij. „En al die tijd bij de contraspionnagedienst. O, in Ik mee derne Russische taaleigen een ontzettend Rusland kennen ze Blashchuk wel. Vraag, wie je wilt: ze kennen me". Ineens stond hij op en ging. We slaakten een zucht van verlichting, en de Hongaren vroegen, wat voor zonder ling type dat was. We vatten het ka rakter van de majoor in een paar dicht op elkaar gepakte menigte. „Ja, ja!" zeiden de Polen. „Dit is onze kolchoz. Corps-dè-ballet." We vroegen de majoor te gaan zitten. Hij zocht een plaatsje en begon onmid dellijk zijn hele levensgeschiedenis te ons te plagen met onze kanarie. „Waar om zingt hij niet? Waarom is hij maar alleen?" Toen riepen ze mij. „Kom hier, jij. Hoe heet jij?" „Lida". ant woordde ik en ging naar binnen. De kamer zag er leeg uit. In een hoek stond Julie's bed, gereed voor de legendarische kolonel, een tafel met drie poten, een nachttafeltje en een marmeren wastafel. De ijzeren kachel stond tegen de wand en rookte. Een jonge soldaat bracht wat aangelengde, bruine wijn in een lampetkom, waar zeepschuim aan kleefde, dat nog niet helemaal droog was. „Drink met ons mee, Lida". Ik had wijn met benzine gedronken met mannen van de pantser brigade en met vrachtauto-chauffeurs, dus kon ik ook best wijn met zeep drinken met dc infanterie. Ik dronk een kroes van het zuurruikende, bruine spul. In één teug. Bah! Jack kwam bin nen en vertelde ons. dat hij en Franzi in de keuken gewerkt hadden. De keu ken was in de garage, de cantine in het Herenhuis. Jack had vlees gehakt op Jumbo's zeventiend'eeuwse Spaan se kist of op wat er dan van over gebleven was. „Zeg het maar niet tegen Jumbo", zei ik. Toen hoorde ik majoor Blashchuk's stem en moest me haasten om in de keuken te komen. De majoor was dronken en viel prompt op de vloer over de bedden der Hongaren heen. Toen viel zijn oog op Muki. „Hallo!" zei hij. „Wat een aardig kereltje!" Welke waarderende woorden hij een paar keer achtereen herhaalde, terwijl hij het kind aan een been naar zich toe trok. Muki gilde van angst en probeerde naar de hoek te kruipen als een jong, wild dier. „Wees maar niet bang voor de majoor. Wordt vervolgd). rond de muren van dit, sterk Romaans beïnvloede trotse gothische gebouw, ge woed. Homderden gewonden uit de stad Arnhem hadden er een onderdak ge vonden en even zovele vluchtelingen. Het waren benarde dagen, temidden van het strijdgewoel, temidden van de wanhopige strijd welke daar tussen de Britse parachutisten en de Duitse pant serdivisie werd gestreden. De Arnhem roers, die na de strijd eerst in April 1945 naar hun verwoeste stad konden terug keren, vonden van de St. Walburg slechts een troosteloze ruïne. Het was pastoor L. Vos de Wael, die eind 1946 de herbouw ter hand nam. Helaas heeft deze voortvarende ziele- herder de voltooiing van zijn werk niet mogen meemaken. Grote acties zijn door het Comité Opbouw St. Walburgkerk Arnhem, de COWA. gevoerd. Over het gehele land zijn prijsvragen uitgeschre ven en werd tegen de muren van de kerk, met de steigers als decor, een groot spel „IJver voor Uw huis" opge voerd. Met deze gelden is de bouwmees ter ir. G. Leeuwenberg in staat gesteld de kerk geheel in zijn oorspronkelijke staat te herstellen, zodat de St. Walburg thans weer het aanzien heeft als op de vele oude gravures en tekeningen. Heel lang geleden, in mijn prille knapentijd, legde ik op zekere dag mijn vader omstandig uit, dat die hele geschiedenis van Sinterklaas flauwe kul moest zijn. Toen ik mijn rijk gedocumenteerd relaas had beëindigd stond ik te blozen van mijn eigen onverschrokkenheid. Mijn vader, wars van elke paedagogische zoetsappigheid, begon te dreigen, dat ik nou vooral niet moest verwachten, dat ik cadeautjes zou krijgen van een niet-bestaande St. Nicolaas en ten overvloede kwam hij 's avonds, toen ik in bed lag, ter waarschuwing met kettingen voor mijn deur rammelen. Zodat ik noodgedwongen en voor al met het oog op de stoommachine, die ik verwachtte mijn zojuist ver worven ongeloof maar weer inslikte. Althans naar het uiterlijke. In mijn hart blééf ik er van overtuigd, dat Sinterklaas een vent met een valse baard was. Enkele dagen later echter overrom pelde mijn vader mij met de mede deling, dat St. Nicolaas had besloten om ons gezin, samen met zijn zwarte knecht, een bezoek te brengen. Hij wilde mij kennelijk voor de schokken de evidentie plaatsen. Goed. Voor de post van H. Man had hij dan de hand gelegd op een vriend des huizes, die al jaren bij ons over de vloer kwam en die en passant liefde had opgevat voor mijn huwbare zus. Hij heette naar goed Limburgse zede Sjef en hij was een zeer gevoelige persoon, lijkheid, die ons allen eens bijzonder verraste door ter plaatse op de vloermat in het portaal flauw te vallen toen mijn zus „sufferd tegen hem had gezegd. Wat mij betreft: ik verachtte hem, alhoewel zijn moeder aan het hoofd van een luxe banket bakkerij stond. Want instede van een ferme zuurstok, placht hij immer zoet- gekleurde heiligenplaatjes voor mij mee te brengen, die ik al genoeg bij mijnheer kapelaan kon krijgen En ook moest ik immer op zijn schoot komen zitten teneinde te luisteren naar allerlei malle versjes, die hij op een weeë toon voor mij reciteerde. Als ik dan braaf had geluisterd, zei hij immer: „Good, mien jungske.' En fin, ik mócht die kerel niet. Maar hij was natuurlijk een beste Sinterklaas; dat had mijn vader wel bekeken Voor de functie van Pietermanknecht had hij mijn papa weer een andere en meer succesrijke minnaar van mijn zus uitgekozen, die. merkwaardiger wijze, ook al Sjef heette Maar wij woonden dan ook in Limburg destijds. Hef heerlijk avondje kwam. Mijn vader leidde met grote plechtigheid de Sint en zijn knecht de huiskamer binnen en keek mij tegelijk met een bars gezicht aan, ais wilde hij zeggen: „Als je dit niet gelooft ben je mijn zoon niet meer." Nu moet ik zeggen: ten overstaan van twee zulke rijk- bestikte personages ging ik werkelijk een ogenblik door de knieën. Maar ik herstelde mij onmiddellijk, want ik herkende vrijwel op slag de beide Sjeffen. Sinterklaas had n.l. vergeten de ring af te doen. die ik al ettelijke malen geprobeerd had te demonteren, en mijn zus begon met een rood hoofd opvallend te giechelen, toen zij Zwarte Piet ontwaarde. Enfin, ik speelde het spel voor de goede orde maar mee. En ik bad op bevel van de Sint braafjes een onbe rispelijk Onze Vader. Maar toen kón ik het ineens niet meer laten, en in stede van „Amen" zei ik op imiteren de toon: „Góód, mien jungske." Toen was ook mijn vader overtuigd van mijn ongeloof. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is thans weer in het stadium van de begrotingsbehandeling, waarbij de kwesties en kwestietjes bjj tientallen over de tafel rollen. Bij be grotingen kan men alles ter sprake brengen, en alle goede bedoelingen en po gingen tot hervorming van de voorzitter ten spijt, blijven de begrotingsdebatten toch maar ietler jaar woestijnen van verveling, slechts gestoffeerd door dozijnen neteligheden, die de Kamerleden daarin planten. In het debat over binnenlandse zaken waren eigenlijk maar twee kwesties, die een ruimere belangstelling konden gaan de maken. Zij hadden echter beide beter in mondelinge vragen of desnoods in interpellaties behandeld kunnen wor den. In de eerste plaats was de behan deling dan sneller en actueler geweest: in de tweede plaats waren de kwesties dan beter tot hun recht gekomen. In zulk een algemeen en tamelijk vorme loos debat raken ze enigszins in het gedrang. De eerste kwestie was het Friese inci dent, welks aanleiding de heer Krol als een stommiteit van de rechterlijke macht karakteriseerde, terwijl er niemand was, die hem tegensprak. Bevredigend was de bespreking van de kwestie overigens niet. Minister Teulings kon eigenlijk slechts in het algemeen spreken over het element van de ordeverstoring, dat zich naar aanleiding van dit incident heeft voorgedaan. Hij kón er ook al weer niet veel over zeggen, want hij heeft nog geen rapporten. De tweede kwestie betrof de B.V.D.. die toch al veel critiek te verduren heeft gehad, uiteraard des te gemakke lijker gemaakt door de ongelukkige pu blicatie over de spionnage-affaire. Een vervelende en zelfs verdrietige zaak voor minister Teulings. Wij bedoelen niet zozeer de aanvechtbare vorm waarin die publicatie is gedaan. Dat i» een fout geweest, waarvoor de minister zelf de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen en die hjj ook heeft er kend. Iedereen kan en mag een fout maken, en haar te erkennen is respec tabel. Maar verdrietig is de zaak, omdal de minister zich op de hoofdkwestie ze moeilijk kon verdedigen. Die publicatie heeft vooral zo onge lukkig gewerkt, omdat zij zo weinig Advertentie Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leveran cier een flacon Kruschen, om persoon lijk die radicale verbetering te onder vinden. werkelijke inhoud had. De minister heeft altijd gezegd, en hij zei het ook nu weer, dat zij op een werkelijk zeer ernstige situatie sloeg. Waarom, zo vraagt men zich af, is die dan niet uit de doeken gedaan? Waarom mogen wij ook nu nog niet weten, wat er dan eigenlijk precies aan de hand is? En waarom durft de Kamer er niet instan- telijk en nadrukkelijk naar te vragen? Door wiens machtswoord of op wiens gezag laat men zich dan toch weerhou den te eisen, dat rotte plekken worden aangetoond en uitgesneden? Wij geloven wel, dat het aan minister Teulings niet ligt. Hij is slechts verant woordelijk voor de B.V.D., die geen executieve bevoegdheid heeft, doch alleen opsporingsbevoegdheid. De minis ter van de B.V.D. moet, kort gezegd, alleen de feiten leveren. Het is aan zijn ambtgenoten, op wier terrein de feiten zich afspelen, er naar te handelen. Het was een vervelende positie voor minis ter Teulings, doch de Kamer moest de minister van Economische Zaken er maar eens mee aan boord komen, want uit wat er dan toch wel uit de publica tie te voorschijn is gekomen blijkt, dat een groot deel van die vaaglijk aange duide feiten op economisch gebied lig gen. Wij vrezen alleen, dat de Kamer in haar gebruikelijke bedeesdheid tegen over de regering ook dit wel niet zal aandurven. En toch zou dit meer waard zijn dan in het wilde weg te mopperen over de B.V.D. Het kantongerecht te Sittard heeft de heer W. van der V.. directeur van de N.V. Steenkool- en Scheepvaart Maat schappij te Rotterdam, veroordeeld tot een geldboete van vijf maal f 10.000 subs, vijf maanden hechtenis. In vijf gevallen werd Van der V. vrijgesproken. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie had in deze zaak een boete ge- eist van tien maal f 10.000 subs, tien maanden gevangenisstraf wegens over treding van de nog uit de Duitse tijd daterende uitvoeringsbesluiten. Van der V., die behalve directeur van de reeds genoemde S.S.M. ook de directie voert over een Limburgse mijn, meende de uit deze mijn afkomstige steenkool in eigen beheer te mogen vervoeren. Hij had hiervoor geen vergunning aange vraagd. Bij K.B. is benoemd tot kantonrechter te Tilburg, mr. H. J. A. Scheidelaar. advocaat en procureur te Tilburg en kantonrechter-pl.verv. in het kanton Tilburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3