Minister Teulings in Tweede Kamer Tè veel aan details in publicatie Tsjechische spionnage-kwestie >D.D. CANADA SCHENKT ZES MICROSCOPEN ERIC DE NOOBMAH: 3e IVCUl het >Q(HUl R.K. tafeltennisclubs aan de winnende hand Jong Leven en HBC zegevieren en Winfried gelijk v 9l& (Hat f SCHEEPVAARIBERICHTEN r „König" is mr. Krantz Televisie Ons doel moet bereikt worden AKKERTJES' Aan R.K. Universiteit overgedragen u\ Wij luisteren naar H6C: volle buit Weer Jong Leven ir v\\ VIF: eervol finfriet .y Vooruitzichten WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Rum over Nieuw-Guinea; Indonesië kan slechts denken aan „winnen" Naar één vacantieweek in bouwbedrijf? Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker merkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee I ...die helpen direct! J Kleine nederlagen van YIF en Smash "V Ontlasting programma zomerspelen? Gedeeltelijke overheveling naar winterspelen in x bespreking Nederlands Elftalclub weer bijeen MARKTBERICHTEN Bij de Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraadsla ging over de begroting van Binnenland se Zaken heeft de heer De Haas (KVP), de burgerlijke verdediging besprekend, aangedrongen op meer schuilkelders. De heer Gortzak (CPN) betoogde, dat men door de Hannie Sehaft-herdenking onmogelijk te maken in strijd is geko men met de Grondwet. Hij vroeg wie verantwoordelijk is voor de in dezen ge nomen maatregelen, waarin hij een Ame rikaanse opdracht zeide te zien. De heer Krol (CH) besprak o.a. het beleid bij de burgemeestersbenoemingen. Hij meende, dat het goed zou zijn de candidaten duidelijk te makeai wat de consequentie is als ze als partijloos willen worden aangemerkt. Als de minister ge ïnformeerd wil worden over C.H.-can- didaten, moet hij zich niet uitsluitend door eigen vertrouwensmannen laten voorlichten. Ten aanzien der gebeurtenissen in Leeuwarden zei spr., dat deze de Friese kwestie zijn genoemd; hij zou liever willen spreken van de stom miteit van een lid der rechterlijke macht. Aan Friesland moet een grote mate van vrijheid worden gelaten. De heer Goedhart (Arb). zei, dat zijn oordeel over de B.V.D. sinds de vorige begroting niet is veranderd. Er wordt een personeelsbeleid gevoerd, waarbij men de PvdA wenst uit te sluiten. De regering moet over een B.V.D. kunnen beschikken, maar de huidige dienst be antwoordt niet aan de eisen, die er z.i. aan gesteld moeten worden. Hij moet be kwaam en realistisch worden geleid en het vertrouwen van regering en volks vertegenwoordiging hebben. Sprekers fractie meent, dat de leiding te kort schiet. Aan het rechtse extremisme moet z.i. méér aandacht worden besteed. Mej. Nolte (KVP), de zedenverwilde ring onder de jeugd aanroerend, vroeg een samenspreking van de minister, de Staatssecretaris van O. K. en W., de minister van Justitie en de bewinds lieden van Volksgezondheid, dus een Raad voor Ethische Aangelegenheden. Zij hoopte, dat het ontwerp tot herzie ning der Armenwet spoedig zal worden ingediend. Minister antwoordt Minister Teulings dankte voor de woorden gewijd aan de nagedachte nis van minister Van Maarseveen. De opmerkingen over zedenverwil dering- liggen goeddeels binnen de regelen, welke ddor Justitie zijn gesteld. Voor zover ze zijn departe ment aangaan, meende spr., dat dit niet is te kort geschoten. De gedach te aan een Raad voor Ethische Aan gelegenheden zal hij in ernstige overweging nemen en met zijn ambtgenoten bespreken. Strengere voorschriften voor de filmkeurings commissie uitvaardigen zal zeer moeilijk zijn, meende spr. Wat het beleid bij burgemeestersbe noemingen aangaat zei de minister, dat zijn ervaring hem heeft geleerd voor zichtig te zijn met het stellen van vaste richtlijnen. De statistiek kan niet steeds het enige richtsnoer zijn. De geest der bevolking, getoetst aan haar politieke en godsdienstige samenstelling, is een be langrijk element bij de besluitvorming. De persoon van de candidaat speelt ook een belangrijke rol. Z.i. is aan de PvdA niet te kort gedaan. De benoeming te Hengelo achtte spr. juist, evenals die te Het spijt ons, dat wij het zeggen moe ten, maar ook het K.R.O.-programma van gisteravond heeft ons danig teleur gesteld. Het was als geheel bijzonder mager, het duurde een kwartier korter dan een normaal programma behoort en het wekte voortdurend de indruk, dat men eigenlijk nauwelijks weet, hoe men eens in de veertien dagen anderhalf uur vullen moet. Toch was het begin niet onaardig. Het werd gevormd door een klein, gezellig filmpje over de aankomst van Sinterklaas in het kletsnatte Am sterdam en al was dat dan door al die regen niet zo heel erg lichtsterk, het onderwerp is dermate aantrekkelijk, dat Wen toch geboeid blijft kijken. Dat kan men echter niet zeggen van het tweede programma-onderdeel: een voor ons gevoel vrij overbodige lezing van pater Brockbernd over leven en reizen van St. Willibrordus. Die leek er ons als het ware met de haren bijge sleept en ze kwam dan ook wat haar uitvoering betreft nergens uit boven een nogal in het oog lopende schools heid. Ze werd bovendien nog ernstig ontsierd door een aantal hinderlijke bij geluiden als het slaan met deuren en een voortdurende conversatie tussen twee technici. Voor de programma-onderdelen 3 en 4 hebben wij helaas een soortgelijke waardering. Ze bestonden achtereenvol gens uit een vrij onoverzichtelijk filmp je over Delft en (ai weer) een lezing, nu over het bijen houden, zijn techni sche en folkloristische betekenis. Dat men ons toch in de toekomst en dat geldt voor alle omroepen beware voor dit soort kwasi-cuJtureel amuse ment. Het is vervelend en geen tele visie. Het deel na de pauze was gelukkig aanmerkelijk beter. Dat bestond name lijk uit een combinatie van een familie spelletje en een interview over de Haagse tentoonstelling „Kunst en Kitsch". Beide delen op zich waren be slist niet onaangenaam, maa: de combi natie er van deed natuurlijk nog al geforceerd aan. Waarom ook? Enfin, toen dat tweede deel eenmaal begonnen was, hebben wij tenminste een kwar tier lang een uitzending kunnen volgen, waarbij eindelijk het beeld duidelijk primair was. Het was een aardig, on gedwongen geval, dat door de zes' jon gelui. die er aan deelnamen, zwierig gespeeld werd en dat toch wel zeer duidelijk demonstreerde, dat zelfs in de aanzienlijke beperkingen, die de televi sie-omroepen zich nu nog moeten op leggen, aanmerkelijk meer bereikbaar is dan tot nog toe algemeen blijkt. Alb. W. Advertentie Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Hilversum. Aan het adres van de heer Krol zei spr., dat men van hem bezwaar lijk kan vorderen, dat hij propaganda maakt bij candidaten voor het burge meestersambt om zich bij een politieke partij aan te sluiten. De gedachte aan vertrouwensmannen der partijen ver wierp de minister. De Friese kwestie behoort naar zijn inzicht te worden gesteld in het kadef der decentralisatie. Z.i. moet het tot ui ting komen van het eigene der gewes ten gerespecteerd worden. Het eigen rechter spelen, zoals in Leeuwarden, mag niet toelaatbaar geacht worden. De minister zei, dat hij nog geen nadere rapporten heeft ontvangen, maar naar zijn oordeel moest worden opgetreden. Als vredesstrijders moeilijkheden met de politie ondervinden, zullen zij het er wel naar gemaakt hebben. Wat de politiekwestie te Velsen aan gaat, zei hij, geen zwaar geschut in stel ling te hebben gebracht. De burgemees ter heeft hij geen bevel gegeven tot ont slag van een paar politieambtenaren. Aangaande de Hanriie Schaftherdenking deelde de minister mede, dat het bestuur der Erebegraafplaats had bepaald, dat er geen herdenkingen meer zouden plaats hebben dan die van 10 Mei. Aan de inrichters der geïncrimineerde beto ging is dat medegedeeld. De poort bleef echter open, waarna de commissaris der Koningin heeft gevraagd deze wèl te sluiten, omdat de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal demonstraties hadden verboden. Zaterdag' heeft spr. doen weten, dat betogingen niet mochten worden gehouden. Ook de communisten moeten zich richten naar het gezag; gaan ze daartegen in, dan moeten zij de gevolgen dragen. De minister zei de aandrang te be grijpen van hen, die meer contact ter zake van de B.V.D. tussen minister en Kamer wensen. Om daaraan tegemoet te komen heeft hij overlegd met de voorzitter en hij zei te hopen, dat er een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Spr. betoogde dat verhoging van de post voor de B V D. noodzake lijk was, wilde de dienst zijn taak naar behoren vervullen. Met rechts extre misme bedoelt de regering fascistische en neo-fascistische tendenties, die sub versieve acties ontwikkelen. Dat er bij de B.V.D. een geest zou heersen, die afkerig is van de P.v.d.A., ontkende de minister. Naar aanleiding van de op merking van de heer Goedhart, dat de dienst van bepaalde zaken niet op de hoogte zou zijn, verklaarde spr- dat hij er niet op kon ingaan' wat de B-V.D. wèl en wat hij niet weet. Het enige wat de B.V.D. te doen heeft is het ge ven van inlichtingen aan de regering. De bedragen, waarmee de dienst aan vankelijk moest werken, waren uiter mate miniem. Geleidelijk is er aanvul ling gekomen. Wat er in de publicatie over de Tsjechische spionnagekwestic is gezegd, is zakelijk voor de volle honderd pro cent juist. De publicatie is geschied door de regering op sprekers initiatief en met instemming van de betrokken ambtgenoten- Het doel was duidelijk te maken, dat er gevaren dreigden. Er is geen verband tussen het tijdstip van publicatie en behandeling der begro ting. Spr. erkende, dat er een teveel aan details is gegeven. Uit alles resul teert het zelfverwijt, aldus de minister, dat de zaak publicistisch niet goed is bekeken, maar alle middelen zijn niet zo bespottelijk als ze lijken. Het speet spr., dat vele leden de zaak alleen hebben bekeken uit het oogpunt van de wijze van publicatie. In het wezen der zaak is het een zéér ernstige kwestie. Hij betreurde het, dat het een stunt voor de begroting is genoemd; dat was het niet. In antwoord op een vraag van de heer Wagenaar wie „König" is, verklaarde de minister dat dit is mr. Krantz, tegen wie rechtsin gang is verleend. Omdat de zaak sub judice is kon spr- er niet verder op in gaan. Om zes uur, nadat hij twee en een half uur had gesproken, brak de minis ter zijn rede af, om deze hedenmiddag voort te zetten. Verkeer en Waterstaai In de avondvergadering van Dinsdag is een begin gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Dertien sprekers hebben het woord gevoerd. De heer Maenen (K.V.P.) vestig de de aandacht er op, dat de ern stige verkeersongevallen een on rustbarende stijging vertonen, al zijn de dodelijke ongelukken vrij wel gelijk gebleven. Sedert de ver schijning van de bromfiets is het aantal dodelijke en andere verkeers ongelukken zeer gestegen. De mi nister zal wegen moeten zoeken om dit probleem tot een oplossing te brengen. Wat de spoorwegen betreft was spr. van oordeel, dat men hier en daar de bijzondere fur.ctie van dit vervoer al te gemakkelijk uit het oog verliest- O.m. vroeg de heer Maenen of het personeel der Spoorwegen sinds 1948 met 6.000 verminderd is, of het aantal middel bare ambtenaren met 50 pet. is ver laagd en of een relatief sterke uitbrei ding van het personeel in de hoge ran gen heeft plaats gehad. Het antwoord op de opmerkingen in zake het tarievenbeieid was z.i. verre van overtuigend. Spr. wenste de spoor- wegretourbiljetten een langere geldig heidsduur te geven- Is het vraagstuk van gezinstarieven wel ooit diepgaand bestudeerd? vroeg hjj tenslotte. De heer Lucas (K.V.P.) besprak de kwestie der contrölè van de Alg. Re kenkamer op de K.L.M., waaromtrent hij niet gerust is. Voorts vroeg hij o.m. nadere inlichtingen over de voorgeno men tariefsverhogingen bij de P.T.T. Tegen xwart over een vannacht kwam minister Wemmers aan het woord ter beantwoording van de opmerkingen. Na een korte inleiding brak hij zijn rede af om deze hedenavond voort te zetten. Mr. Moh. Rum heeft te Makassar tij dens een bijeenkomst ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaard, dat deze sterke nationale claim een krachtmeting vormt, waarbjj de toeschouwers kunnen denken in termen van „winnen of ver liezen", doch Indonesië als deelnemer slechts kan denken in de term „winnen". Voor Indonesië houdt de krachtmeting niet op alvorens het doel is bereikt- Over de wijze waarop de vacantie in het bouwbedrijf in 1952 zal worden ge regeld deelt de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf mede, dat omtrent de rege ling daarvan nog geen enkel besluit is genomen. Het is de Bedrijfsraad niet on bekend, zo zegt hij. dat tegen de uitwer king van de vacantiespreidingsidee. wel ke gedurende een aantal jaren in het bouwbedrijf werd gekozen, zeer ernsti ge bezwaren zijn gerezen en dat daarom voor 1952 door velen de oplossing voor dit probleem gezocht wordt in een rich ting welke meer recht doet wedervaren aan de alom in deze bedrijfstak levende wens tot wederinvoering van de vroe gere gebruikelijke éne vacantieweek. Een beslissing hieromtrent is echter niet voor half December te verwachten. Advertentie (Van onze correspondent) Dinsdag heeft de Canadese ambassa deur in Den Haag, Z.Exc. mr. P. Dupuy, een zestal microscopen overgedragen aan de rector magnificus der R.K. Uni versiteit. prof. dr. M. Goemans O.F.M. De microscopen zijn geschonken door de Canadian Council for Reconstruction trough Unesco en vertegenwoordigen een waarde van ruim achttien duizend gulden. De plechtigheid vond plaats in de grote collegezaal van t prae-klinisch instituut der medische faculteit, waar de microscopen stonden opgesteld. De rector magnificus gaf uiting aan de grote dankbaarheid der universiteit voor deze Canadese schenkingen. Hij memo reerde het aandeel dat de Canadese strijdkrachten hebben gehad in de be vrijding van Nederland en de zware ge vechten die zij hebben gevoerd tussen Groesbeek en Kleef. Hij trok voorts een parallel tussen de strijd voor de vrijheid van onderwijs en opvoeding in Canada en Nederland en sprak de wens uit dat de banden tussen de beide volkeren mede door de Nederlandse emigranten, de besten uit ons volk, zouden worden versterkt. Z.Exc. mr. Dupuy twijfelde er niet aan of de banden tussen Nederland en Canada zouden steeds hechter worden. Het Nederlandse en het Canadese volk hebben verschillende gemeenschappelij ke karaktertrekken. Beide zijn gegrond in een diepe godsdienstige overtuiging; beide hebben een diep besef voor de waarde van het familieleven. Is het Ne derlandse volk gehard door de strijd te gen de zee. het Canadese is gehard door de strijd tegen de dichte wouden die het noordelijk en westelijk deel van Canada bedekken. Spr. memoreerde het aandeel van Canada in de bevrijding van Neder land. Hij drong aan op een nauwer con tact tussen de volkeren. Een beter ken nen van elkaar en eikaars kracht zou een oorlog kunnen afwenden. Hitier zou nooit de Tweede Wereldoorlog zijn be gonnen indien hij de kracht en vooral de potentiële kracht van de Westelijke geallieerden had bevroed. Zich in het bijzonder richtend tot de studenten die de collegebanken grotendeels vulden, zeide spr. dat de jonge generatie van thans niet een gemakkelijke toekomst tegemoet gaat. Laten zij hun kracht vin den in een diepe godsdienstige overtui- ging. De plechtigheid werd bijgewoond door dr. J. G. Mallock, wetenschappelijk at taché aan het Hoge Commissariaat an Canada in Londen, de burgemeester van Nijmegen, de curator der R.K. Universi teit, dr. J. P. A. Hoefnagels, alsmede de directeur van het prae-klinisch instituut en de docenten der medische faculteit. Na de plechtigheid heeft de rector mag nificus in tegenwoordigheid van de ambassadeur op het Canadese kerkhof een krans gelegd. a 37. Uren achtereen loopt Tamar zwijgend voort, terwijl zijn wantrouwige bewaker zich met toenemende ergernis afvraagt, hoe lang deze ongemakkelijke tocht nog zal duren. „Waar gaat ge heen, man?" bijt de Nomade zijn slachtoffer eindelijk toe, „waag het niet mij ctp een divaalspoor te brengen!" Tamar gaat niet op zijn vraag in. „Ook zonder mij te kwellen met uw koordenzegt hij misprijzend, „zou ik u bij het goud hebben gebracht!" De kerel met het litteken stoot een honend gelach uit. Maak dat een ander wijs!" gromt hij ruw, doch Tamar zegt kalm: „Goud heeft geen waarde voor mij! Gij moogt het hebben!" „Kom, kom," spot de Nomade, „zo gek is niemand!" „Mijn boog," gaat de natuurmens verwijtend voort, „ge hebt mijn enige wapen gebroken." Met een ruwe lach antwoordt de moordenaar: ,Ik houd van veiligheid! Wel," voegt hij er onheilspellend aan toe, „waar brengt ge mij heen? Spreek op!" Tamar kijkt strak voor zich. „Naar de bergen!" antwoordt hij onbewogen Intussen baant Eric zich een weg door het woud tot hü de plaats terugvindt, waar het ko.mp van de rovers gelegen heeft. Van de bandieten geen spoor. De koning gaat verder en weldra ziet hü de lichte kiezelbodem tussen de stammen glinsteren, en als hij uit het woud de bedding betreedtklinkt op hetzelfde ogenblik een ópge- wonden gekrijs door de lucht. „Mijn adelaar!" gaat het door de Noorman heen. Met een gevoel van onmetelijke vreugde ziet hij de roofvogel in grote kringen neerdalen en trots op de aanhan kelijkheid van het arendsjong heft hij de arm omhoog. Wolf blaft vrolijk, alsof hij op dc terugkeer van de vogel heeft gewacht, die zich klapwiekend en hevig krijsend cup Eric's arm zet. Nog nooit is dit een man gelukt! denkt de koning trots, een adelaar zo te temmen De trouw van zijn dieren doet hem goed en als hij met vernieuwde, moed de tocht voortzet, vraagt Eric zich af, of hij nu werkelijk zonder verdere onderbrekingen het gebergte zal bereiken. Doch eensklaps trekt een geluid uit het bos, links van hem zijn aandacht. Sch&rp luisterend blijft de koning staan. Daar is het weer; Het gehinnik van een paard! Wolf heft snuffelend de kop omhoog, maar voor hij het bos in kan lopenTfwipt Eric hem stevig in het nekvel. Koest Wolf!" zegt hij bevelend en behoedzaam, vrijwel zonder gerucht te maken, gaat hij het woud in De wedstrijd tussen Sparta en het Rotterdamse Wifra, dat nog steeds een ge- flatteeerde positie op de ranglijst inneemt in de hoofdklasse van de NTTB, begon wel bijzonder sensationeel met een fraaie zege van Roel Willemstein op de Nederlandse kampioen Cor du Buy (21-14, 21-17). Verder dan dit ene punt kwa men de Rotterdammers echter niet, hoewel Willemstein het van Zoelen ook danig lastig heeft gemaakt. Het Maastrichtse MTTC heeft van zijn reis naar Amsterdam veel plezier be leefd. Spelend met een invaller voor Ackermans heeft het Ned Lloyd een gelijk spel afgedwongen en Rapid met 6-4 aan zijn zegekar gebonden. Bij Ned Lloyd moest opnieuw vrijwel alles van Pelser komen, die zijn drie en kelspelen zonder moeite won en in het dubbelspel zorgde dat Ned Lloyd althans één punt bemachtigde. Boon deed wel zijn best, maar kon geen winstpartij boe ken, terwijl Kreuger, na een overwinning op Knipschild, afzakte en zich zelfs op zijn kop liet zitten door invaller Essen. Goris, deze middag bijzonder goed op dreef, bezorgde A.V.G.A. opnieuw de leiding door een overtuigende overwin ning op Duineveld. De Kleijn volgde het goede voorbeeld en hield Spee eronder. Hoonhout hield de spanning erin door Kunst te verslaan, maar Spee moest weer het loodje leggen, nu tegen Goris. waardoor Winfried 53 achter kwam. In de wedstrijd tegen Rapid bleek Holswilder nog steeds niet de oude. Lorsheyd en Verdiesen zorgden voor vier punten, hetgeen echter niet ge noeg was om aan de nederlaag tegen het dolgelukkige MTTC te ontkomen. Treffers leden tegen Well Shot hun vijfde achtereenvolgende nederlaag, niettegenstaande Onderstal lelijk uit vorm was en zowel in Wout als in Nico Heemskerk zijn meerdere moest erkennen. Wout Heemskerk won ook van Louis, doch verder kwamen de Treffers niet. Barna blijft de Treffers voorlopig nog trouw gezelschap houden, want het ver loor Zaterdag j.l. met 7—3 van Quick. De derde man van Quick verloor van Hoogendoorn en Huberts. Huberts, zelf een lefthander, zegevierde ook tegen de lefthander Broné. De stand in de hoofdklasse is nu: Wifra Sparta Quick NedLloyd MTTC Well Shot Rapid Barna Treffers In afd. C heeft VIF het tegen het leidende Tuindorp niet kunnen bol werken. Op bezoek in Utrecht leed VIF, sterk gehandicapt door het slechte licht, te kleine uitloopruimte en een tafel, die ook al niet het neusje van de zalm was, de kleinst mogelijke nederlaag (6—4) Van het lastige spel van Dieterich hadden de Hilversummers geen kaas gegeten. Kalmthout had niet over ge luk te klagen in zijn partijen tegen Messing en J. Oosterlaag. A. Oosterlaag had niet veel moeite met deze Utrech tenaar, die geen kans kreeg zijn fore- handsmashes te ontplooien. De gebroe ders Oosterlaag zorgden beiden door goed aanvalsspel voor een overwinning op Pindus en brachten tezamen het dubbelspel op hun naam. De overige uitslagen luiden: UTTC Hilversum 55. Quick 2Barna 2 64 AVGA 2—AMVJ 2—8 De stand is; Tuindorp 6 10 Barna 2 AMVJ 6 9 Quick 2 Hilversum 5 8 VIF AVGA 2 5 7 Rapid 3 UTTC 6 7 Winfried heeft in afd. D de pakken gekregen en zich verder van de onderste plaats verwijderd door een gelijk spel tegen AVGA. Na een be nauwde zege van Duineveld op de Am sterdammer Kunst was het woord aan AVGA. Eerst won G°ris van Hoonhout en daarop Kunst van Spee. die in deze wedstrijd wel wat teleurstelde. Hoon hout zorgde ervoor, dat de partijen op gelijke voet kwamen door een zege op de Kleyn. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting. 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 gram. NCRV: 10.00 muziek. 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 ka merkoor, 12.00 Angelus, 12.03 concert. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 viool en piano. NCRV: 14.00 gram.. 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15 30 strijkkwartet, 16.00 lezing, 16.30 zender sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 jeugd, 18.40 Op de stelling, 18.50 Leger des Heils muziek, 19.05 causerie, 19.20 verzoekpr., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.10 gevar. progr.. 22.15 buitenl. overz., 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m— AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gyran., 7.30 .zendersl., 9.00 nieuws, 9.10 prot. pr„ 9.25 gram., 9.3U De groenteman, 9.35 gram., 10.50 kleu ters, 11.00 gevar. progr., 11.45 boek, 12 00 piano, 12.25 In 't spionnetje. 12.33 orgel, 12.50 financ. weekoverz., 13.00 nieuws. 13.20 orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet, 14.00 vrouw, 14.45 gram., 15.00 zieken, 16.05 hersengymn., 16.30 zender sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 jeugd, 18.4Ó gram.. 18.55 kinderen, 19.00 gesproken brief uit Londen, 19.05 mil. reportage. 19.15 dansorkest, 19.40 Ronde Tafel par lement, 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philh Orkest, 21.05 Om zeven uur thuis, hoor spel, 22.35 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 13.00 lichte muziek. 16.40 orkest concert, 19.20 rhythmische muziek, 20.30 nieuw Londens kwartet, 23.00 gevar. muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 orkestconcert. 13.15 lichte muziek. 13.45 orkestconcert, 16.00 lichte muziek, 17.45 orkestconcert, 18.30 militair orkest, 23.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 amu- sementsmuz.. 16.15 gevar. muziek, 17.45 gevar. muziek, 21.00 omroeporkest, 23.15 gevar. muziek, 0.30 lichte muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 13.20 klass. muziek. 19.00 lichte muziek, 21.00 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 amusem.mu- ziek, 15.00 Engelse les. 15.40 Franse les. 16.00 lichte muziek, 16.30 klass. muziek. 17.10 omroeporkest, 19.30 omroepkoor. 22.15 kamermuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 ka mermuziek, 17.10 lichte muziek, 22.10 verzoekprogramma. Maar Winfried gaf de moed niet op. Duineveld vocht wat hij kon tegen De Kleijn en tvon op het nippertje. In het dubbelspel was het Winfried-overwicht duidelijker en zo eindigde deze wedstrijd in een verdeling van de punten. H.B.C. haalde de volle buit binnen bij, het dit jaar wel erg verzwakte. K.K.K. Van den Dries gaf zijn tegenstanders weinig kans, terwijl Leuven alleen in Homveld zijn meerdere moest erkennen. Invaller Vogel droeg zijn steentje bij tot de overwinning door een overtuigende zege op Meier. Door het winnen van het dubbelspel brachten de H.B.C.-ers de eindstand op 73. Smash heeft zijn kans op een derde plaats voorlopig verspeeld door een. zij het kleine, nederlaag tegen T.O.G.I. Kenter weerde zich weer uitstekend en verloor geen game tegen de wanhopig aanvallende Vester, Abberé en Duits. Kramer daarentegen kon geen winst punt boeken. Hij speelt erg wisselvallig (familiekwaal!) en beschikt niet altijd over liet goede moreel om teleurstellin gen te verwerken. Tegen Abbere begon hij bijv. uitstekend, maar de gerouti neerde Haarlemmer wist toch te winnen. Onder de indruk van deze verliespartij was Kramer tegen Duits zijn durf kwijt en verloor dan ook kansloos. Tegen Vester ging het wel wat beter; na het verlies van de eerste game kwam hij in de tweede 2018 voor. Drie geluksbal- len deden de kans ten gunste van de Haarlemmer keren en Kramer, onthutst, sloeg de volgende bal in het net. Invaller P. Leeuwendaal bracht het er tegen Vester beter af en won in twee games. Vooraf had hij verloren van Duits v n.l. tengevolge- van planken koorts. Tegen Abberé werd het een spannende partij die uiteindelijk door de grotere routine in het voordeel van Abberé beslist werd (2117, 1821, 21—19). De illusies van de Smash-mensen op een gelijk spel werden in het dubbelspel al gauw de bodem ingeslagen. De ove rige uitslagen luiden: DisnieHeemstede 9—1; TOG 2—Rapid 2 0—10. De stand in deze afdeling is nu: 6 12 gen in afd. E: PovacNed. Lloyd 2 46; Batswingers 2Rono 73; Sparta 2 Wifra 3 8—2; AMVJ 2—DOS 2 6—4. De stand na het afgelopen weekend luidt; Jong Leven 6 Sparta 2 5 Ned. Lloyd 2 6 Eendracht 6 Batswing. 5 DOS 2 Wifra 3 AMVJ 2 Rono Povac Overige uitslagen in de Overgangs- Klasse Afd. A: MTTC 2—Adriance 9—1; Vaals—MTTC 3 7—3; Picus—Limburgia 64; PSVde Meppers 82. Afd. B: Well Shot 2—PMS 4—6; Tios —Vice Versa 3—7; Never Down—PTT 7—3. Afd. F: de Jagers—Wifra 2 4—6; Steeds HogerBatswingers 91; DOSDetas 7—3. Kring 't Gooi: le klasse A: Victoria Beatrix 37; Quick 4UBTV 37; VIF 2—UBTV 6—4. le klasse B: BTTC—Beatrix 2 3—7; Quick 3—VIF 3 9—1; VIF 3—Chef ana 4—6. Kring Haarlem: le klasse: GTTC Winfried 2 73; Oranje ZwartTOG 3 37; Rapidity—Togido 3—7; Prowano Heemstede 2 73. Kring Amsterdam: le klasse A: Vole- wijekersOG 73: RapidAPGS 64; KKK 2—Ned. Lloyd 3 7—3; Jong Leven 2Rapitidas 46. le klasse B: S en V.PSZ 28; Ass CassNed. Lloyd 4 010; KKVGZ 732 Smash 2DTS 91. le klasse C: VVGA—Sparta 3 1—9; ATTC—Maccabi 7—3; AVGA 3—AMVJ 3 10—0; Shell—VDO 7—3. Rapid 2 Disnie TOG Smash HBC 6 6 6 6 Heemstede AVGA Winfried KKK TOG 2 In afd. F heeft Jong Leven in een zenuwslopende ontmoeting de vuurproef tegen het Rotterdamse Eendracht schit terend doorstaan en met 64 de zesde overwinning in successie behaald. Het begin van de wedstrijd was voor Jong Leven door overwinningen van Putmans en van Duin op resp. Zuidgeest en Krijgsman. De sterkste man van Een dracht, Boomsma, gaf in de daarop vol gende partij, na een grote achterstand in het begin van de eerste game, Van Gaaien tenslotte geen kans, doch Put man vergrootte de voorsprong weer tot 13 door een overtuigende zege op Krijgsman. De Rotterdammers liepen hun achter stand echter geheel in door een ruime overwinning van Zuidgeest, die Van Galen veel te snel af was en een zege van Boomsma op Van Duin. Dit bete kende de eerste nederlaag in deze com petitie voor Van Duin. die eindelijk zijn meester in vastheid vond. Van Gaaien had vervolgens weinig moeite met Krijgsman en hielp Jong Leven opnieuw aan de leiding. Had de ontmoeting tot dan toe wei nig fraai spel opgeleverd, in de partij BoomsmaPutman werd dat ruim schoots vergoed. Beide spelers geraak ten steeds meer in vorm, doch uit eindelijk waren de afgemeten verde diging en de verrassende aanvalsflit- sen van Boomsma, Putman te machtig (21—14, 13—21, 21—14). Vrouwe Fortuna begon zich van dat ogenblik af ook met de wedstrijd te be moeien, want zowel in het laatste enkel spel ZuidgeestVan Duin als in het dubbelspel bracht zij de overwinning aan ck Amsterdammers. De overige uitsla- Nu Wifra vrijaf heeft zal Sparta wei nig moeite hebben de leiding over te nemen door een zege op Barna. MTTC ontvangt Well Shot en zal als het goed aanpakt de puntjes thuis kunnen hou den. De Treffers, nog steeds zonder punten, geven we weinig kans tegen Quick. De hoofdstedelijke derby Rapid NedLloyd geeft Rapid de kans zich wat verder van de onderste plaats te distan tiëren, want de voorbije wedstrijden reeks van NedLloyd is nu niet bepaald overtuigend. In afd. C van de Overgangsklasse heeft VIF de kans om via een overwin ning op Quick 2 wat hoger op de rang lijst te klimmen. In afd. D geven we HBC weinig kans tegen TOG 1, maar Winfried en Smash kunnen de volle oogst binnenhalen te gen resp. TOG 2 en AVGA. Voor de be zetting van de bovenste plaats in deze afdeling wordt de belangrijke wedstrijd DisnieRapid 2 gespeeld. Wij houden het op Rapid 2. In afd. E wacht Jong Leven een nieu we vuurproef tegen Sparta 2, hoewel dit team door de schorsing van J. du Buy verzwakt is. Wint Jong Leven ook deze wedstrijd dan zit het voorlopig op flu weel. Advertentie Op Woensdag 13 Februari, een dag voor het begin van de Olympische Win terspelen. zal te Oslo een conferentie worden gehouden tussen het bestuur van het Internationaal Olympisch Comi té en afgevaardigden van de nationale Olympische Comité's uit de gehele we reld. waarop enkele zeer belangrijke problemen zullen worden besproken. Het belangrijkste is waarschijnlijk de vraag: welke takken van winter sport eventueel zouden kunnen wor den overgeheveld naar de Olympische Winterspelen. Dat deze vraag aan de orde komt, is begrijpelijk, want in de afgelopen jaren is menigmaal geble ken, dat het programma der Olympi sche Zomerspelen te groot is geworden en dat het gewenst is om in een of andere vorm een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. De leden van de Nederlands Elftal club zijn Dinsdagavond weer bijeen ge komen voor de wekelijkse training, maar de ploeg was verre van compleet. Ben- na er s en Van Schijndel ontbraken wegens studieredenen. Van Overbeek was wel aanwezig, maar had last van een lichte griep en Van der Tuyn kon evenmin aan de veldtraining deelnemen wegens een peesontsteking aan de hiel. Dan was Abe Lenstra niet present en ook hij had een geldige reden: hij was in Heerenveen gebleven om zijn ver jaardag te vieren. Aad de Jong was ver hinderd wegens werkzaamheden. Twee zieken stonden er op het rapport, Henk Schijvenaar lag in het ziekenhuis op de Prinsengracht en Louis van der Bogert lag thuis op bed wegens een lichte her senschudding. Van der Bogert, de rechtsbuiten van het Nederlands Elftal presteerde in de tweede helft, naar bekend is, niet veel, maar daarvoor bestond alleszins aanlei ding. Tien minuten voor de rust had hij bij een uittrap van Piet Kraak de zware bal verkeerd op het hoofd gekregen. Even duizelde het hem, maar een nat sponsje van Van der Leek over het gezicht, knapte hem weer op. In de rust had hij last van hoofdpijn, maar hij ver telde dat aan niemand. Bij de hervatting was hij duizelig en naar hij zelf na afloop verklaarde waren hem vele ge beurtenissen uit de tweede helft volko men ontgaan: hij bleek een lichte her senschudding te hebben opgelopen. Voorlopig zal de Utrechter rust moeten houden. In het K.A.B.-gebouw te Arnhem wer den, georganiseerd door U.D.I., Arnhem, turnwedstrijden voor damesverenigingen gehouden. De uitslag luidde: 1. T.O.G, Hoorn 382.05 pnt.; 2. Animo, Rijswijk 376.55 pnt.; 3. U.D.I., Arnhem 373.25 pnt. De Italiaanse renner Aureggi heeft op de Vigorellibaan het werelduurrecord voor amateurs gebracht op 43.905 km. Het oude record stond sinds 26 Oct. j.L ten name van zijn landgenoot Zuccarelli met 43.524 km. ALB1REO 27 te Monteviedeo. AMSTELDIJK 28 te Rotterdam. AKKBUMDIJK 28 nog te Khorramshar. ALAMAK 28 v. Aden n. Rott. ALHENA 27 v. Las Palmas n. Rio de Jan. ALPHACCA 28 te Rio de Jan. ARENDSKERK 28 te Penang AAGTEKERK p. 28 Messina n. Pt. Said. ABBEDIJK 28 te Havre. AMSTELKERK 28 te Amst. BLOEMFONTEIN 28 te Ainst. BEVERWIJK 30 te Vlaardingen verw. BINTANG p. 27 Marianen n. Manilla. BENGKALIS 28 te Tandj. Pinang. BREDA 26 v. Pta. Cardon n. Cristobal CELEBES p. 27 Perim n. Amst. CERONIA p. 27 Minicoy n. Rott CHAMA p. 28 Perim n. Gibr. CLAVELLA p. 27 Aru-eil. n. Lyttletown. DRENTE 28 v. Pt. Said n. Rott. DUIVENDR. p. 28 Fern. Nor. n. Dakar. DUIVENDIJK p. 28 Azoren n. Antw. ELMINA 28 te Amst. ESSO HAAG 28 te Pernis. ENGGANO 27 nog te Chittagong. ELMINA 28 te Amst. EENDRACHT p. 28 Dover 30 te Bremen. FARMSUM p. 28 Finsterre n. Hamptonr. GAASTERKERK p. 28 Gibr. n. Antw. GORDIAS 29 te Bremen verw. GAASTERKERK p. 28 Gibr. n. Antw. GAASTERLAND 28 te Paranagua. GROOTEKERK 28 v. Pt. Said n. Amst. HESTIA 28 te Omst. terug, lekkage. HERCULES 28 te Yerakini. HOOGKERK 28 te Marseille. HEEMSKERK 2829 te Genua verw. INDRAPOERA p. 28 Finisterre 30 te Rott. JAVA p. 28 Guernsey 29 te Amst KO INTEN p. 28 Kp. Vine. n. Marseille. KOTA GEDE 28 te Belawan. LAURENSKERK p. 28 Dover n. Hamburg. LOENERKERK 27 te Hamburg LOMBOK 26 v. Manilla n. San Franc. LEMSTERKERK 28 te Port Said. LEOPOLDSK. p. 27 Khorya Morya n. Aden. LEERDAM 27 te Philadelphia. LEOPOLDSK. p. 27 Ras Fatak n. Aden. LISSEKERK 28 nog te Khorramshar. MACUBA p. 28 Algiers n. Landsend. MERWEDE 26 v Mobile n Savanna. MENTOR 27 v. Malta n. Alexandria. MITRA p. 28 Sabang n> Singapore. MUIDER KERK p. 28 Finisterre n. Rott. MAPI A 27 v. Suez n. Aden. MODJOKERTO 27 v. Suez n. Aden MUIDERKERK p. 28 Finisterre n. Rott. \ESTOR 27 te Liss. NOORDWIJK 28 v. Rott. Civ. Vecchia. ORANJEFONTEIN 28 te Antw. OVULA p. 28 Dover n. Curasao. Algiers. Kaapstad. PR. MAURITS p. 28 Kp. Vine, n PR. WILLEM IV 25 te Montreal POUYDORUS 27 v. Cochin n. Calicut. PR. MAURITS p. 28 Gibr. 30 te Algires. PR. WILLEM V 25 te Montreal. PR. W. VAN ORANJE 28 te Rott. ROTULA p. 27 Bornholm n. Rott. SAPAROEA 27 v. Genua n. Rott. SIBAJAK 28 v. Aden n. Rott. ST. HAARLEM p. 28 Guernsey n. SluiskiL ST. VLAORDINGEN p. 27 Bergen n. Narvik. SALATIGA 28 te Lor. Marques. S ALL AND 28 te Amst SAPAROEA 28 te Barcelona. SLIEDR. p. 27 Comoro eil. n. SCHIE p. 28 Liss. n. d. Levant. SCHIEDIJK 28 te Alexandria. TABIAN 28 te Pt. Sudan. TOMINI 28 te Singapore. TIBA p. 28 Kp. Vine. n. Montev. TIBIA p. 28 Kreta n. Hamburg. TJILUWAH p. 28 Perim n. Priok. UTRECHT 27 v. Cebu n. Balikpapan VEENDAM 28 v. Southampton n. Halifax. WM. RUYS p. 28 Malta n. Priok. IJSEL 28 te Tel Aviv. MARKT PURMEREND 27 Nov. Eieren: 4500 kipeieren f 17.0018.00 per 100 stuks; 1000 eendeneieren 10.0011.00 per 100 st. Vee: Runderen totaal 822 st. 386 vette koeien 2.10—2.70 per kg: 275 gelde koeien 480720; 91 melkkoeien 600925 26 pinken 375580; 12 stieren 5501300; 32 graskal veren 180320 8 vette kalveren 150275; 286 nuchtere kalveren v. d. sl. 40—115; 153 vette varkens v. d sl. 2.002.20 per kg; 805 magere varkens 35—120; biggen 3042, 4282; 700 schapen, weide-schapen 80148, lammeren 85—125 40 bokken en geiten 10— 50; 42 paarden 600—950; 9 fokleugen 325— 450; Totaal 2865 dieren. Pluimvee: 3500 oude kippen en hanen 2.252.40 per kg; 900 oude kippen en hanen 2.35—2.50 300 jonge hanen 2.50—2.75 600 eenden 1.752 60 per stuk; 900 konijnen 1.00—8.50 per st.; 125 ganzen 10.00—14.50 p. st.; 5 zwanen gen notering; 45 kalkoenen 3 003.50 per stuk. KAASMARKT BODEGRAVEN 27 Nov. Aanvoer: 156 partijen: le kw. 2.302.56 3e kw. 2.262.29, zware kw. tot 2.48; handel kalm. VEEMARKT LEIDEN 27 Nov. Aanvoer: 160 vette varkens; zware kw. 2.26—2.18, lichte 2.041.95 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5