Britten ontruimen in de kanaalzone drie steden Zware windstoten 20 doden - 60 vermisten Haarlems burgemeester over de woningnood Tussen neus en lippen Parijs-Rome- Straatsburg D VREDIGE STILTE, DIE VREEMD AANDOET Truman noch Ridgway gaf order vuren te staken Snelheid van 108 kilometer per uur geconstateerd Hevige wolkbreuk teistert Tandil in Argentinië Drie dodelijke ongelukken Het leger aan de macht in Syrië Egyptische politie moet helpen bij strijd tegen terroristen Tot hoofd en hart Engels schip bij Borkum vergaan Oproep voor vijf millioen gulden CJee riUKKiü vefmycu Mj/f Het weer LANGS HET GEHELE FRONT ZAG MEN DE VUURPUNTJES DER SIGARETTEN ONTSPANNING IN EGYPTE Meteor verongelukt BRAND OP NOORS SCHIP Drie personen om het leven gekomen Koning George sal een zeereis maken DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25239 Aan het front in Korea wordt door de grondstrijdkrachten niet meer gevochten. Gistermorgen vielen er nog enige schoten, maar daarna ontstond er een vreemd aandoende, vredige stil le. In de Iood van de middag speelden Chinese soldaten in he/ volle gezicht van de Amerikaanse troepen een partijtje volley bal. Bij het invallen van de avond gooiden de Noordelijke troe- oen de verduisteringsbepalingen overboord, waaraan zij zich in de afgelopen anderhalf jaar strikt hebben gehouden; langs het tweehonderd twee en dertig kilometer lange, besneeuwde front gloeiden in de duisternis sigaretten op. Men hoorde in de stille nacht de opgewekte stemmen van de tegenpartij en hier en daar ontstaken de communisten vreugdevuren. Tot nu toe zijn er nog geen berichten binnen gekomen, dat de strijd vandaag in de loop van de dag weer is opgelaaid. De geallieer de luchtmacht zet haar activiteit gewoon voort. Indon. delegatie begin De cember naar ons land? Logger in moeilijkheden Strandingen op kust van Noord-A merika Bestuurder om het leven gekomen FALCON REGENKLEDING Engelse stoker verdronken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstt 45, tel 3998 Jijkant Omuiden Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Yoor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs H W M. van Rui*. Wnd hoofdredacteur: W, Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. Terwijl in Parijs gepoogd wordt, West en Oost tot elkaar te bren gen, is in Rome en Straatsburg gebleken dat diP Westerse naties het op belangrijke punten onderling ook nog niet eens zijn, terwijl toch tegen een zo homogene macht als die der Comin- form-landen eensgezindheid voor alles gewenst is. In Parijs wordt, in de Poli tieke Commissie van de Verenigde Na ties. door enkele Aziatische landen ge tracht de kloof tussen de Grote Drie en de Grote- Vierde te overbruggen. In tussen vormden echter de deelname van Engeland en die West-Duitsland aan de Europese defensie de twee grote obsta kels, zowel in de conferentie van de Atlantisch Pact-landen, die in de Ita liaanse hoofdstad is gehouden, als in de bijeenkomsten van de Raad van Europa te Straatsburg. Engeland staat zeer ge reserveerd tegenover aansluiting bij een Europees leger, al willen de Britten aan de totale Westerse verdediging, in het kader van het Atlantisch Pact, dan ook zo actief mogelijk deelnemen. En Duitsland moet aan die Westerse defen sie bijdragen, wil het de souvereiniteit terug krijgen: maar dat zou dan geen afzonderlijk Duits leger mogen zijn. maar een onderdeel van het Europesp leger. Die laatste restrictie is door de Fransen gemaakt, die weliswaar inzien dat men zonder medewerking van Duitse soldaten een eventuele Russische aanval niet zou kunnen weerstaan, maar die zich anderzijds toch ook nog te goed de drie laatste oorlogen met hun Westelijke buren herinneren om nu maar weer een „Wehrmacht" toe te la ten met eigen generale staf. e vorige week is te Parijs -door de drie grote Westerse mogend heden: Amerika, Engeland en Frankrijk, voor het eerst op ze kere voet van gelijkheid geconfereerd met Duitsland, vertegenwoordigd door kanselier Adenauer, die tevens minis ter van Buil enlandse Zaken van zijn die besprekingen gezegd dat de be kendmaking van de genomen besluiten „een historisch evenement" was. Nu is die uitdrukking de laatste jaren al zo vaak gebruikt dat men er niet zo gauw meer van onder de indruk komt. en ook in dit geval blijkt die betiteling van de publicatie van het Parijse commu niqué wel wat geflatteerd te zijn. Inder daad: als alles reeds verwerkelijkt zou zijn wat men in Prijs ontworpen heeft, zou men terecht van een historisch ogenblik kunnen spreken. De bezetting van West-Duitsland ?,al beëindigd wor den, zo besloten de Vier, al blijven ge allieerde troepen gestationneerd op West-Duitse bodem. De regering te Bonn wordt souverein in alle binnen landse en buitenlandse zaken. De ge allieerden behouden zich slechts het recht voor om in te grijpen als de vei ligheid van hun eigen strijdkrachten in het geding zou komen. Het hele ac- coord eindigt echter met een grote „maar". Het zal namelijk niet van kracht kunnen worden vóór er een Eu ropees leger is tot stand gekomen. En dat dat niet zo eenvoudig is hebben we nu. een week later, nog eens duidelijk te Rome en te Straatsburg kunnen con stateren. De Engelsen hebben hun onwil om aan een Europees leger mee te doen te kennen gegeven, en van die Engelse deelname laten andere naties weer hun bereidheid tot mede werking min of meer afhangen, ver klarend dat Engeland óók tot Europa hoort. DP verdeeldheid, die de wereldvrede bedreigt, gaat nog verder: Zij heerst tussen West en Oost. tussen de naties van het Westen onderling, maar ook in die naties zelf. Men denkt daarbij vooral aan Frankrijk. In dat land zijn immers twee partijen onderling doodsvijanden het niet eens met de regering inzake de Duitse herbewape ning: de Gaullisten en de communisten. Daardoor is de positie van de Franse ministers in de internationale organen ais die van het Atlantisch Pact niet sterk. Intussen wordt de militaire macht van da Cominform-landen met de dag ster ker. Het Westen kan zich niet permit teren tijd te verliezen. Het gevaar is groot. In Rome zijn echter maar heel weinig concrete resultaten bereikt. Nu de ministers huiswaarts reizen liggen er nog heel wat grote kwesties op een op lossing te wachten. Het zou wel zeer ge wenst zijn als die op de volgende, te Lissabon te houden, bijeenkomst wer den afgehandeld. Het Westerse politieke apparaat werkt wel eens erg traag. In Korea valt geen schot Zittend op hun stalen helmen tekenen de silhouetten van twee Amerikaanse sol daten zich af tegen de Koreaanse avondlucht. De kans op een spoedige regeling van het conflict is door het verloop van de wapenstilstandsbesprekingen weer wat groter geworden. Zij wachten maar rustig af en maken zich nog niet te veel illusies. De voorlichtingsofficier van generaal Ridgway, kolonel George Patrick, ver klaarde: „Als woordvoerder van gene raal Ridgway kan ik zeggen, dat er geen order gegeven is de strijd te land in Korea te staken. Een dergelijke order is niet door het achtste leger of iemand anders uitgegeven". Kolonel Patrick voegde hieraan toe: „Dit is de eerste maal. dat ik er van gehoord heb. Het bericht over een richtlijn om de strijd te staken. is onjuist." Te Key West heeft Joseph Short, de secretaris van president Truman, aan de verslaggevers medegedeeld: „Mijn aandacht is gevestigd op het volgende telegram van A. p. Seoul: „Door orders van hogerhand wellicht van ^■e, u j Huis zelf zijn de vijande lijkheden op Korea vandaag volledig, maar wellicht tijdelijk gestaakt, aldus deelt John Randolph van A. P. via de censuur mede. „Die verkiaring van A. P. zo verklaarde Truman's secre taris, „is onjuist. Het vuren op Korea kan niet gestaakt worden, voordat de apenstilstandsovereenkomst getekend is" Een andere correspondent van A.P, Farnetti, heeft van het Westelijk front gemeld, dat hij met eigen ogen een j Het Syrische leger heeft vandaag een communiqué verstrekt, waarin wordt gezegd, dat het leger de zorg voor de interne veiligheid van het land op zich genomen heeft. Het overnemen van de macht is in de grootste rust en orde ge schied. Maaroef Dawalibi, de leider van de Syrische Volkspartij, heeft gisteren een regering gevormd na een crisis van drie weken, welke ontstaan is naar aanlei ding van het voorgestelde verdedigings verdrag voor het Midden-Oosten. De leden van de gisteren gevormde regering bevinden zich, naar wordt ge meld, in arrest. Naar Subardjo in Djakarta heeft me degedeeld, zal waarschijnlijk begin De cember een Indonesische delegatie naar Nederland vertrekken, teneinde be sprekingen te voeren over de omzetting van de Unie. Alle Britse troepen zullen worden te ruggetrokken uit de drie voornaamste steden in de Suez-kanaal-zone, Ismailia, Port Said en Suez. Als tegenprestatie heeft men van Egyptische zijde de toe zegging gedaan, dat Egypte zal helpen hij het bestrijden van de activiteiten van terroristen. De Britten hebben er verder in toegestemd, dat de Egyptische politie opnieuw wordt bewapend. Van Engelse zijde heeft men de Egyptenarcn evenwel gedreigd met „strenge maatre gelen", indien Britse onderdanen of mi litairen zouden worden aangevallen. Deze overeenkomst is gesloten tijdens een geheime ontmoeting van de Britse bevelhebber in Egypte, generaal Erskine, en de Egyptische gouverneur voor de kanaal-zone. Abdel Hadichz Aii Bey, „ergens op de weg tussen Ismailia en Port Said". Het betreden van de drie grote steden is niet verboden aan de Britse militairen, „die er noodzakelijk dienst hebben." Op een persconferentie heeft generaal Erskine verklaard, dat de Britse troepen en de Egyptische politie van elkander gescheiden zullen worden gehouden en „niet in' gemengde patrouilles zullen op treden". De generaal voegde hier verder nog aan toe, dat een compagnie van de Royal Lincolns voor het ogenblik in een wijk te Ismailia zal blijven en dat hij geen enkel recht tot zelfbescherming heeft prijsgegeven. Erskine deelde mede, dat zich te Ismailia 500 Britse onderdanen bevin den, die beschermd zullen worden en dat hij geen afstand heeft gedaan van het recht, de stad binnen te gaan om de nodige bescherming te verlenen. Hij zeide, dat hij er vrij zeker van was. dat de gouverneur bij het sluiten van de overeenkomst heeft gehandeld met goedvinden van de regering te Cairo. De Britse generaal verklaarde, dat aan de Egyptenaren geen tijdslimiet is gesteld voor het uitvoeren van hun aan deel in de overeenkomst. Hij voegae hier evenwel aan toe: „Wij zullen binnen enkele dagen wel zien of de overeen komst resultaten zal hebben of niet, daar zullen geen weken of maanden voor no dig zijn." Generaal Erskine zeide, dat Wantrouw degene, die alles goed- of afkeurtdoch het meest hem, wie alles onverschillig laat, j zijn strijdkrachten op bepaalde wegen in en om de belangrijkste steden in de kanaal-zone en op de wegen naar alle havens en vitale militaire installaties zullen blijven patrouilleren. Hij deelde mede, dat hij er in had toegestemd bij wegversperringen geen personen meer te fouilleren, maar zeide tevens, dat de versperringen zullen blijven bestaan en dat het onderzoek van voertuigen zal worden voortgezet. Erskine noemde de overeenkomst „een stap, waarop, indien deze succes blijkt te hebben, verdere stappen kunnen volgen." Het dertiende internationaal zuivel- congres zal van 22 tot 26 Juni 1953 in Den Haag worden gehouden. Mr. dr. J. Linthorst Homan treedt als voorzitter op. order van het Amerikaanse achtste leger heeft gezien om zo lang de vijand niet aanvalt het vuur niet te openen. Reuter heeft voorts gemeld dat tenminste één corps van het acht ste leger opdracht ontvangen heeft slechts defensief te handelen en het Dersbureau heeft dit bericht later nog maals bevestigd. Andere berichten van de frontcorrespondenten melden, dat de orders om de strijd niet onnodig voort te zetten, mondeling zijn door gegeven, trapsgewijze van een hoge ge allieerde officier via de commandanten tot de infanteristen in de mangaten. Een woordvoerder van de V. N., bri gade-generaal Nuckels, heeft nog ver klaard. dat de strijd zal worden voort gezet tot een volledige wapenstilstand zal zijn gesloten. Ook in een gisteren reeds eerder door het achtste leger uitgegeven verklaring, werden de troe pen gewezen op de noodzaak om voor zorgsmaatregelen te treffen tegen ver rassingen. Voorts werd gezegd,, dat de hoop op een wapenstilstand „niet moet worden bedorven door overdreven op timisme. Er is thans op de 28ste No vember 1951, geen wapenstilstand in Korea." Het Amerikaanse departement van Defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen op Korea thans in totaal 100.883 man groot zijn een stijging met 731 man sinds verleden week. De jongste verliezen omvatten 171 gesneuvelden, 548 gewonden en 12 ver misten. De berichten van de frontcorrespon denten over de situatie aan het front zijn ondertussen volledig in tegenspraak met de mededelingen van officiële in stanties. Reuter, A.P. en U.P. hebben gemeld, dat de UNO-strijdkrachten op dracht hebben gekregen slechts op de vijand te vuren als die een aanval zou ondernemen. Deze berichten ondervon den bij de censuur grote tegenwerking, maar werden tenslotte doorgelaten. Gis teravond heeft evenwel een woordvoer der van het Witte Huis tegengesproken, dat een dergelijke order zou zijn uit gegeven. En vanmorgen heeft het hoofd kwartier van generaal Ridgway een soortgelijke verklaring aan de pers ver strekt. De storm, die Woensdagmiddag opstak en die in een groot deel van het land gisteravond zijn hoogtepunt bereikte, werd veroorzaakt door een zogenaamde trog in de luchtdrukverdeling, aldus het K.N.M.I. De lucht die er daarbij over ons land stroomde was afkomstig uit Canada en Groenland. Deze van origine koude lucht werd op haar tocht naar het Zuiden in de onderste lagen sterk verwarmd en kreeg toen een onstabiele opbouw, waardoor zich zware buien konden ontwikkelen, die in vrijwel het gehele land onweer en op vele plaatsen hagel gebracht hebben. Langs vrijwel de gehele kust heeft de wind gisteren de stormgrens bereikt. Men begint van storm te spreken, als de gemiddelde windsnelheid 75 km. per uur bedraagt. Let men alleen op de gemid delde windsnelheid, dan kan gezegd wor den, dat de wind de stormgrens in het algemeen niet heeft overschreden. Dat neemt echter niet weg, dat er tijdens de buien hier en daar bijzonder ,zware windstoten zijn opgetreden. In Valkenburg werd gisteravond om zes uur een windstoot van 108 km per uur geregistreerd, op Schip hol eveneens een windstoot van 108 km per uur om ongeveer negen uur. Om tien uur gisteravond werd in Den Helder tijdens een uitschie ter 110 km per uur gemeten. Ook meer in het binnenland zijn nog zware windstoten voorgekomen. In Groningen meldde het vliegveld Eelde om vijf uur 's middags een stoot van 95 km per uur, Leeuwar den had om acht uur 's avonds een windvlaag van 80 km per uur en in Twente werd omstreeks negen uur 's avonds tijdens een bui 76 km per uur geregistreerd. De loodsdiensten van IJmuiden en Hoek van Holland zijn gistermiddag ge staakt en $e bootdienst Vlissingen Breskens is gisteravond stopgezet. Het Engelse schip „Teeswood" is en kele kilometers van het eiland Borkum op een zandbank gelopen. De Borkumse loodsboot heeft dertien opvarenden van de „Teeswood" aan boord genomen. Twee anderen zijn verdronken. Het schip is op de zandbank doormidden gebroken. Men was in Rotterdam bevreesd, dat er vannacht hoog water zou zijn. Daar de Westenwind vannacht aanzienlijk is afgenomen kwam echter alleen de Oos terkade blank te staan. De uit vijftien koppen bestaande be manning van de Sch. 284, schipper W. Keus, heeft uren van gevaar en span ning doorgebracht tijdens zeer slecht en ruw weer- De logger bevond zich gistermorgen met een defecte motor op 20 a 30 mijl uit de kust en vroeg radio grafisch om assistentie. De van Scheve- ningen naar de visserij vertrokken log ger Sch. 159, schipper C. Dijkhuizen, begaf zich hierop naar de Sch. 284 en maakte gisteren omstreeks één uur vast. Toen de beide schepen de kust nader den, was het weer inmiddels aanmer kelijk slechter geworden. De sleeptros kon het niet meer houden en om acht uur brak deze. De Sch. 284 bevond zich zonder draaiende motor in een zeer hachelijke positie even ten Zuiden van Scheveningen op zeven mijl uit de kust ter hoogte van de scheepvaartroute. Tot overmaat van ramp deden de lichten het niet, evenmin als de zender. De staartfok en het achterzeil waren stuk gewaaid. Een sleepboot werd gealar- Een wolkbreuk hoven de plaats Tandil, 290 kilometer ten Zuiden van Buenos Aires, heeft aan twintig personen het leven gekost. Het water stroomde de plaats binnen, nadat de bergstromen rond Tandil niets meer konden verwerken. Na de regen volgde hagel. De hagelstenen waren zo groot, dat zij door venster- en autoruiten heengingen. De meeste slachtoffers verdronken op straat. Anderen kwamen om het leven, toen gebouwen onder het gewicht van de hagel instortten. Volgens de laatste berichten worden zestig personen vermist. meerd waarop de „Ebro" uit de Water weg vertrok om de Sch- 284 te gaan op zoeken. Vannacht omstreeks drie uur gelukte het de „Ebro" contact met de logger te krijgen en hem op sleeptouw te nemen. Omstreeks vijf uur werd de Waterweg bereikt. De „Argus" heeft verder de Sch. 284 overgenomen en te Maassluis binnengebracht. Op de Noordzee woedde gisteren de zwaarste storm van dit najaar. Een hon derdtal Deense vissersschepen had nabij Jutland hiermede te kampen. Ook aan de Atlantische kust van Noord-Amerika was het weer ruw. Zes schepen liepen aan de grond voor de kust van Canada en van de V.S. Zes zee lieden lieten daarbij het leven. In de haven van Boston vond een aanvaring plaats tussen een tankschip en een trawler. Dertien personen worden ver mist. Vanmorgen omstreeks half elf is een Gloster „Meteor" van de jachtvlieg- school Twenthe neergestort in een bos perceel twee kilometer ten Noorden van de weg HengeloOldenzaal bij het plaatsje Deurningen. De bestuurder is om het leven gekomen. De „Meteor" is vrijwel loodrecht naar beneden gevallen. De machine was op een proefvlucht. Het vliegtuig is geheel vernield. Over de oorzaak van het on geluk is nog niets, bekend Menig „woord van aanbeve ling" heb ik als burge meester van Haarlem ge schreven, maar wel nimmer heb ik een dergelijk stuk met een zo diepe overtuiging en met een zo grote ernst neergeschreven als thans, nu het er om gaat U op te wekken tot inschrijving op de „burgerzinlening" van Haarlem. Laten we samen eens zien waar het om gaat. Welnu, er is hief een tekort aan woningen, zo schrij nend, dat het de treurige naam van „Volkskanker Nummer Een" gekregen heeft. Er staan hier ge registreerd 176 „onhoudbare" en 1570 „zeer urgente" gevallen. Naar mijn smaak zijn ze allemaal „on houdbaar". Met andere woorden: 1746 gezinnen, of tezamen - rond 5% der Haarlemse bevolking zijn op een zodanige wijze gehuisvest, dat „ondergebracht" de toestand duidelijker schildert. Het zal toch ook U niet onbe roerd laten, dat hele gezinnen het met één kamer moeten doen, dat men „woningen" voor lief neemt, welke jaren geleden officieel on bewoonbaar zijn verklaard, dat man, vrouw en kinderen uit el kaar zijn omdat ze nergens onder dak kunnen. Daarnaast staat de groep van verloofden, die hun huwelijk van jaar tot jaar uitstel len, omdat ze geen uitzicht heb ben op een woning. Ze zijn niet geregistreerd en niet geteld, om dat ze voorlopig toch geen kans hebben. Naar schatting betreft het hier 5000 a 7000 paren, wier jeugd in wachten voorbijgaat. U beklaagt er zich misschien over, waarde lezer, dat U met Uw afzonderlijke slaapkamer voor meneer en mevrouw en een voor de jongens en een voor de meis jes, geen eigen werkkamer hebt en geen logeerkamer en geen „mooie kamer", maar als U enkele gevallen zou kennen, waarop ik doel, zou U uitroepen: dat mag geen dag langer duren! En zo wordt het sinds 1940 of 1941 van dag tot dag erger. In de oorlog werd er niet gebouwd. Daarna elk jaar minder dan de jaarlijkse behoefte. Het Rijk stond ons niet toe meer te bouwen dan een zeker aantal woningen. En thans wordt de volkswoningbouw geheel verlamd door gebrek aan geld. Immers, de overheid mag voor haar obligatieleningen niet meer betalen dan 4% en dat vin den de beleggers te weinig. Uit deze moeilijkheid kunt U ons thans redden door in te schrij ven op de „burgerzinlening". U hebt de keus: bij grote maatschap pijen meer van Uw geld ma ken (let wel: van f 1000 f5; van f 100 vijftig cent), öf intekenen op deze lening, waar bij U er zeker van bent, dat al dat geld wordt besteed voor de volks woningbouw en dat elke aldus ge bouwde woning een gezin, dat in ellende verkeert, gelukkig maakt. Wilt U weten, welk het nuttig effect is van Uw intekening? Elke f 10.000 betekent één woning, on geacht de kosten van grond en straataanleg! Ik richt mij tot ledereen, in en buiten Haarlem, wie het lot van Haarlem ter harte gaat en die door herbelegging, besparing of anderszins in de gelegenheid is, op deze lening in te schrijven. Ik richt mij niet alleen tot de bedrij ven, tot hen die in geldzaken ad viseren en tot hen die, wat men noemt, geld hebben, maar ook en niet in de laatste plaats tot „de kleine man", die zich in het algemeen niet met obligaties bezig houdt en het zeker niet zo breed heeft, dat hij over een obligatie van f 1000 kan denken. Voor hem zijn er zelfs obligaties van f 100. af te betalen in 10 termijnen van f 10. Laat hij bedenken, dat de 4% welke de gemeente Haarlem aan biedt, meer is dan wat de spaar bank hem geeft. Laat ieder voor zich nu bij zich te rade gaan, hoe hij zijn mede burgers helpen kan. Men klaagt zo vaak over gebrek aan burger zin. Laat zien, dat deze klacht voor Haarlem niet geldt, nu dui zenden Haarlemmers uit de nood geholpen moeten worden. Burgemeester van Haarlem, CREMERS Op het Noorse schip Bataan, dat op weg was van Oslo naar Californië, is brand uitgebroken. Zeven uur hebben bemanning en passagiers tegen het vuur gevochten. Drie personen, onder wie de kapitein, kwamen om het leven. Het schip is de haven van San Pedro bin nengelopen. v BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie „De vrouw in het zwart' Zij was een bekende figuur aan het Koreaan se frontde „vrouw in het zwart", die met. los hangende haren vele on stuimige aanvallen der communisten op de linies der verbondenen leidde. Gevaar scheen zij niet te kennen en het leek er op, dat dit ook omgekeerd het geval was, want zij overleefde steeds de door haar geleide aanvallen der Chinese infanteris ten. Tot het Zondag ook haar tijd werd. Bij een aanval ging zij haar man nen vooraf, een revolver in de hand en de achter haar aanstormende com munisten in het Chinees en gebroken Engels tot actie aanzettend. Een Ca nadese machinegeweer- schutter kreeg haar in het vizier, vuurde en maakte met zijn salvo een einde aan het leven van de onstuimige „vrouw in het zwart", die voor vele geallieerde infante risten een bekende figuur was geworden. Trouwpartij in het water Te Lorea, een provin ciestadje in de over stroomde Po-vlakte, is 'n jong paartje in het huwe lijk getreden en heeft daarna de enige water- vrije kamer in de plaats betrokken, een kamer op de eerste verdieping van de pastorie. Het huwelijk werd gesloten in de kerk van Lorea in de pro- vinei Rovigo. Een cor respondent van een blad uit Rome maakte de plechtigheid mede en ver telde er het volgende van: Beide jonge mensen hadden hun huis verloren en bleven in de stad ach ter om hun familie de kans te geven met de reddingboten mee te gaan \aar veiliger oorden. In totaal wordt de hele stad nog bevolkt door 200 mensen. Bij het huwelijk waren aanwezig de burgemees ter, de loco-burgemeester en de chef van de carabi nieri. Tijdens de plech tigheid stonden zij tot aan de enkels in het wa ter voor het altaar. Na het kerkelijk huwelijk gingen zij per boot naar het gemeentehuis voor de burgerlijke formaliteiten. Tot slot toverde de chef van de carabinieri twee flessen wijn voor de dag en op het hoofdbureau van politie werd het hu welijksfeest gevierd. Vogel vliegt de wereld rond Een visser uit Pieter Maritzburg Zuid-Afrika ving deze week een vis- diefje, dat er met zijn aas vandoor had willen gaan. Toen hij de lijn had binnengehaald en de vo gel van de haak had be vrijd, viel zijn oog op de merkring, die de vogel droeg. Tot zijn verbazing las hijdat de ring was bevestigd door de vogel wacht van Helgoland, on geveer 12.800 kilometer van de plaatswaar Jiij zat te vissen. Superidioot Een advocaat uit Mün- chen heeft een proces we gens belediging verlo ren. Het Hof besliste na melijk dat zijn cliënt niet beledigd werd, toen hem het woord „superidioot" werd toegevoegd. De ad vocaat schreef daarop aan het Hof: Vindt meneer de rech ter. dat het niets bete kent, indien ik, aan de hand van zijn beslissing, hem. een superidioot noem? Het antwoord: Drie maanden gevangenisstraf en 300 mark boete we gens belediging van het Hof. De advocaat gaat het nu „hogerop" zoeken. Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvankelijk in het binnenland zwakke Zuid- Westelijke wind, overigens tot krach tig of hard toenemende wind tussen Zuid-West en Noord-West. Zachter, vooral in de nacht. Zon: 8.23—16.34 Maan: 10.45—17.16 Drie ontheemde kinderen, zo juist in New York aangekomen, kijken hun ogen uit bij het zien van deze wereldstad. Toen zij bij een poelier de heer lijke bouten van kalkoenen zagen, likten zij hun lippen af. Waren zij na alle ontberingen nu niet in luilekkerland aangekomen? Maandagavond reed op de rijksweg te Vaals een auto, bestuurd door de handelsreiziger Erven uit Vaals, tegen een stilstaande autobus met Belgische arbeiders. De auto werd aan de voor kant vernield. De passagier Rutten uit Vaals werd vrijwel op slag gedood- De heer Erven, die levensgevaarlijk werd gewond, werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De 26-jarige bewoner van Uitgeest, A. J. V., is Woensdagmorgen op de weg tussen Krommenie en Uitgeest met flinke snelheid met zijn motorrijwiel tegen een trailer gebotst. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat drie kinderen na. In Rotterdam is de 73-jarige H. H. bij het oversteken door een auto aangere den en ernstig gewond. Hij overleed spoedig na het ongeval. Buckingham Palace heeft gisteren bekend gemaakt dat gehoopt wordt dat koning George vroeg in het aanstaand voorjaar met koningin Elizabeth een lange zeereis zal kunnen maken. Hij zal dan een tocht van enkele weken met het slagschip Vanguard maken. Ter hoogte van boei tien in de Waal haven geraakte vannacht de 38-jarige Engelse stoker John Welsh, opvarende van het Britse schip Wychwood te water. De stoker stapte over van het bootje, dat hem naar zijn schip bracht, op de storm ladder van de „Wychwood", waarbij hij in het water viel. Na enkele zwembe wegingen verdween hij echter in de diepte. Direct begon men te dreggen en na ongeveer een uur werd het slachtof fer gevonden door de rivierpolitie. Kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten en de dokter moest de dood constateren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1