Waarom en hoe Haarlem vijf millioen leent DE REGENJAS alphenaar 1 Gramofoonplaten Als lening slaagt: 300 woningen in Oost 200 in Noord Zelfs f WO- op afbetaling Grossier bestempelt eieren met handelsmerk M. DOUWMA ZOON Schubert's „Winterreise" op eerste kamer muziekavond mmenaed&L Bijzonderheden uit vandaag verschenen prospectus Dsievmcws In strijd met gewijzigde verordening van bedrijfsschap Haarlemse Kunst gemeenschap AARDAPPELROOIERS LIETEN WERKGEVER IN DE STEEK Paleis van St. Nicolaas verwoest Voortreffelijke vertolking door Laurens Bogtman Hoe spelen de R.K clubs? t OP UW BURGERZIN WORDT THANS GEREKEND! Geschenken, welke gewaardeerd worden! „MED AN" DE ROOIJ C. C. KROUWELS cafetaria„FHJKS" DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Enige bijzonderheden Burgerlijke Stand INDISCH RESTAURANT Hoe staat Haarlem er voor? kledut^s, S( hetunmodezahm UITSPRAKEN RECHT- BANK Voor een slecht ei twee verse terug Para-psychologische motie ven in Het tweede gezicht Veertien dagen hechtenis voor dood door schuld Voor de economische politierechter Landbouwer werd gedwongen te hoog loon uit te betalen Ongelukkige sprong Te hoge porto's KATHOLIEKE GEZINSHULPEN Demonstratie in R.K. Huishoudschool Storm in Heemstede De goede Sint en zijn knecht ongedeerd waar U op gewacht heeft 1-Rij-model met changeanivoering 55.— Geheel dubbel 65.— In irenchcoalmodel met ruit 60.— geheel dubbel 67.50 Slachtoffer van ongeval op Amsterdamse Vaart overleden Vergadering Katholieke V rouwenbeweging Sint Vincentius vierde Sinterklaasfeest Winkels langer open Roode Kruis-collecte ANEGANG 14 - TEL. 11943 PRODUCTEN Voor de St. Nicolaas BANKET van „FLUKS" VOOR BLOEMEN DAUDEY zou zoVi WABM ©ESCHEnK ni£T wAAOoeeen? IO.iO Vandaag is het prospectus verschenen van de 4% obligatielening voor de wo ningbouw 1951 vaa de gemeente Haarlem. Het betreft hier de uitgifte van vijf millioen gulden met een looptijd van uiterlijk vijftien jaren, in stukken van duizend, vijfhonderd en honderd gulden aan toonder, tegen een koers van 100%. De inschrijving staat open van Zaterdag 1 December tot en met Vrijdag 28 De cember 1951. Zjj kan geschieden bij de gemeente-ontvanger van Haarlem en bij alle Haarlemse banken. Ter informatie is in het gebouw Kruisstraat 45 (tele foon 11820) een speciaal Bureau Burgerzin-lening ingericht. De eerste pagina van het prospectus is gereserveerd voor het gemeentebe stuur dat zich richt tot de ingezetenen en wijst op het grote probleem der huis vesting zoals de burgemeester in dit nummer op pagina 1 duidelijk en reëel onderstreept. Het is een ongebruikelijke maatregel, dat de overheid een recht streeks beroep doet op de gehele burgerij voor een geldlening, maar juist het on gebruikelijke van deze maatregel, moge bet bewijs leveren van de ernst van de toestand. Terwijl aan de ene zijde de woningnood nog toeneemt, gaan B. en W. voort en het aantal van uw mede stadgenoten. dat in dit opzicht werkelijk in nood verkeert, steeds stijgt, blijkt het onmogelijk op de voor de gemeente geldende 'voorwaarden op de kapitaal markt de nodige middelen te verkrijgen voor het lenigen van de noodtoestand en ook de regering is niet bij machte om in voldoende mate de helpende hand te bieden. En toch moet er geholpen wor den. Als de lening van vijf millioen gul den slaagt, kunnen 400 a 500 woningen gebouwd worden, waarvan 300 in Haarlem-Oost (Amsterdamse kwar tier) en de rest in Haarlem-Noord. Zeker, met dit aantal is de woning nood in Haarlem niet opgelost, maar in elk geval kan op deze wijze ver lichting worden gebracht in de ellen de, welke in onze goede Spaamestad bestaat. Zij, die willen meewerken en toch bezwaarlijk ineens de kleinste coupure van honderd gulden kunnen betalen, worden in staat gesteld om door bemid deling van de gemeentelijke stortings- en ophaaldienst het bedrag van hun in schrijving over een geheel jaar te ver delen. Ook voor de gedeeltelijke beta lingen van deze honderd gulden zal onmiddellijk een rente van 4 pet. per jaar worden vergoed. De oproep sluit met deze zin: „Haar lemmers op uw burgerzin wordt thans gerekend, helpt mede de nood van uw stadgenoten te lenigen". De lening is a pari aflosbaar uiterlijk op 1 Februari 1967. De obligaties zijn voorzien van halfjaarlijkse coupons, ver vallende 1 Februari en 1 Augustus. Het prospectus is verkrijgbaar bij de ge- Advertentie Kinderwantjes v.a. 2.75 Dameswanten v.a. 4.85 Herenwanten v.a. 6.95 Georgette Shawls 4.40 Wollen Shawls 5.95 Wollen Hoofddoek 4.90 Dameszakdoekjes 0.32 Nylonkousen 3.95 Kristal Nylon 5.85 LUXE VERPAKKING GRATIS Geopend tot 's avonds 9 uur 'ANEGANG TEL. 19644 GEBOREN: M. Pachvan de Land graaf, z; M. Bruyn—Galenkamp, z; A. H. J. NieuwendijkRiepen, z; E. M. Hoogveld—Hensgens, z- M. C. Schulp- zandVreenegoor, d; A. T. v. Pampus van de Pavoordt, 'd; W. Gausvan der Pal, d. ONDERTROUWD: 28 Nov.: J. Stol wijk en G. E. van den Bosch; W. A. van Herpe en G. J. van der Spek; J. Walker en W. van Dansik; W. Hansen en J. H. Munter; H. J. Sibbelee en A. H. van Rigteren. P. W. Wijers en M. H. Blom; C. J. Maas en J. M. Kamstra; G. J. Was senaar en B. J. Roozeboom; E. Zuur deeg en J. C. Kok; M. van der Wijk en J. L. van Dijk- G. G. A. Santbergen en S. A. Bulters; P. Bos en A. M. G. Steen- kist; J. van Asselt en P. Smit; G. Wes- selman en A. van Eeken: F. Koel en E. A. W. Nederkoorn; H. H. van Dorsten en G. A. Nieland; A. Boelhouwers en W. Koetsier; G. Post en J. J. Koene; J. Slijkhuis en G. T. Pahns; J. J. de Vries en D. J. Drent; E. J. Goode en W. van Dijk: C. H. Klipp en A. J. H. Veenstra. GETROUWD: 28 Nov.; S. A. van der Landen en J. M. Puts; L. A. Feije en C. C. Meinders; L. L. van der Valk en P. J. M. Reeuwijk; J. J. Berkhout en E. T. van der Lee: J. J. Wassenaar en P. Rijkers; G. Elférink en L. Hout; D. J. D. Hovenier en A. M. de Ruiter; A. Goets en "I. J. Stevens; E. H. T. Raymans en H. C. M. Vink; H. Velden en C. A. M. van Kordelaar; J. Mantel en A. Koopmans; G. C. H. Soen en R. T. Fengler- J. Lageweg en M. J. Len- nings; J. van Strijen en H. Kiekens; W. van Zeggeren en E. C. Stui; A. Rozen veld en M. van Zeggeren; A. A. P. Jop- pe en A. M. Neuteboom. OVERLEDEN: N. Pijnakker—van Woerkom, 72 j., Schoterboschplein; A. HeerbaartReichwein, 72 j., Vollen- hovenstraat- E. W. Kloos, 10 d.. Schee persstraat; 'H. J. Doevelaar, 76 j., Al- tenastraat; M. de Vriesvan Vliet, 68 U Udijk. meente-ontvanger van Haarlem en alle banken. De gemeente heeft de bevoegdheid om, in geval de Staat der Nederlanden over gaat tot terugbetaling van het door hem ten aanzien van de woningen, waar voor deze lening wordt gesloten, gega randeerde zogenaamde onrendabele ge deelte der bouwkosten, het daaruit ver kregen bedrag, afgerond op duizend gul den of een veelvoud daarvan, zonder betaling van boete, tot extra-aflossing aan te wenden Daarenboven zal alge hele of gedeeltelijke aflossing van de lening voor 1 Februari 1957 zijn uitge sloten; met ingang van die datum zal de gemeente slechts mogen aflossen tegen een koers van 101 pet., indien deze af lossing plaats vindt vóór 1 Februari 1962; Advertentie JANSWEG 20 - 100 M. van Station Telefoon 17630 Toebereiding- en bediening uitsluitend Indisch Desgew. ook aan huis te bezorgen. gedurende de verdere looptijd van deze lening zal aflossing slechts mogelijk zijn tegen een koers van 101 pet. Uitlotingen zullen in het openbaar op het raadhuis geschieden. Met betrekking tot de gewone dienst van de gemeente kan worden geconsta teerd, dat de totstandkoming van de Noodregeling voor de Gemeentefinan- ciën met ingang van 1 Januari 1948 op de uitkomsten van deze dienst een gun stige uitwerking heeft gehad. Gaven de rekeningen van de gewone dienst over de jaren 1936 t.m. 1947 tel- kenjare een nadelig saldo te zien, het welk in totaal is opgelopen tot een be drag van f 11.497.484,09, de rekeningen over de jaren 1948 en 1949 leverden een batig saldo op van resp. f 879.444,21 en f769.299,21, nadat in het Vernieuwings fonds voor de bedrijven bedragen wa ren gestort van resp. f 797.000 en f 497.000 De nadelige rekeningstekorten over de jaren 1936 t.m. 1947 zullen over een tijdvak van 30 jaren ten laste van de gewone dienst worden afgeschreven. In middels is het batig saldo van de dienst 1948 aangewend tot extra-afschrijving op deze rekeningstekorten. Omtrent de bestemming van het batig saldo 1949 is nog geen beslissing genomen doch zo mogelijk zal dit saldo worden bestemd hetzij voor extra-afschrijving op deze rekeningstekorten, hetzij voor reserve ring. Met betrekking tot een door de gemeente reeds ontvangen voorschot op de slotuitkering over 1947, ingevolge de wet financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, groot f934.554, zij medegedeeld, dat ook deze zeer ver moedelijk voor extra-afschrijving zal worden aangewend. Omtrent de uitkomsten van de dienst 1950 kunnen nog geen cijfers worden verstrekt, doch zeer vermoedelijk zal ook de rekening over dat jaar een batig saldo aangeven. In de begroting 1950 is gerekend op een storting in het Ver nieuwingsfonds voor de bedrijven van f 320.000 terwijl voor het vormen van een algemene reserve f260.000 werd uit getrokken. De begroting 1951 kon sluitend wor den gemaakt door hogere uitkeringen uit het gemeentefonds en beperking van de kapitaalsuitgaven. De geconsolideerde schuld bedroeg per 1 Januari" 1939 f48.248.000; sindsdien nam deze schuld toe met een bedrag van f 8.502.000, zodat deze derhalve per 1 Januari 1951 bedroeg f 56.750.000. Schuld per: Hierin is begrepen voor de prod, bedr.: Energiebedrijf f 10.253.000 Grondbedrijf 13.342.000 Waterbedrijf 2.059.000 Slachthuis 500.000 Woningbedrijf 6.793.000 1 Jan. 1939 f 48.248.000 1 Jan. 1951 f 56.750.000 f 6.700.000 15.002.000 1.902.000 252.000 5.279.000 32.947.000 Blijft voor overige doeleinden f 15.301.000 Uit het bovenstaande valt te consta teren, dat de schuld, aangegaan ten be hoeve van de productieve bedrijven, lager is geworden, terwijl die, aangegaan voor overige doeleinden, is toegenomen. De daling van de schulden voor de pro ductieve doeleinden is te danken ener zijds aan de belangrijke afschrijvingen bij de bedrijven gedurende de afgelo pen jaren, anderzijds aan de geringe in vesteringen gedurende en na de oor logsjaren. De schuld, aangegaan voor overige doeleinden, is sterk gestegen, o.a. ten gevolge van de geldleningen, welke werden gesloten tot dekking van de rekeningstekorten over de jaren 1936 t.m. 1947. De gehuld op korte termijn bedroeg per 1 Januari 1951 pl.m. f6.500.000. Uit het vorenstaande moge worden geconcludeerd, dat mede door de voor zichtige financiële politiek, welke door de Gemeente Haarlem wordt gevoerd, er alle aanleiding bestaat om te mogen verwachten, dat deze gemeente ook ten aanzien van haar financiële positie een gunstige toekomst tegemoet kan zien. 29.135.000 f 27.615.000 Advertentie •n zo vaak heeft hij gehoopt, dat de Sint iets voor hem koopt bij Kostermans. Vrijdag, Zaterdag, Dinsdag tot 9 uur Maandag en n.m. geopend. C» HOUIStR - KI HOUlStR - CEN CRONJESIk BIOSCOPEN Rembrandt: Een vreemde eend in de bflt, al. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Levens gevaarlijk, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gesloten deur, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De onoverwinnelijke, 14 j 2.30, 7 en 9.15 uur City: ^aul Vlaanderen trekt van leer, 18 j. 4.30, 7 en 9.15 uur; iedere middag 2.30 uur: Ingerukt mars! Spaarne: An old Spanish Trail en Spionnage, 14 j. 2 30, 7 en 9.15 uur. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen de 59-jarige koopman J. A. 't H. uit Haarlem veroordeeld conform de eis tof één jaar gevangenisstraf. 't H- is nu voor de vier en twintigste maal veroordeeld. De 47-jarige stratenmaker A. M. uit Haarlem hoorde veertien dagen geleden acht maanden tegen zich eisen. Hij werd beschuldigd van zinkdiefstal. Vanmor gen werd hij veroordeeld tot vijf maan den met aftrek- De 49-jarige los-werkman V. v. d. S. uit Haarlem werd vrijgesproken. Veertien dagen geleden werd hij van zinkdiefstal beschuldigd- De rechtbank achtte het ten laste gelegde evenwel niet bewezen. Zes weken gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar werd er twee weken geleden geëist tegen een 21-jarige student te Delft, die op de 27ste Mei van dit jaar in kennelijke staat achter het stuur was gaan zitten en met zijn auto uit een bocht van de Zeeweg te Bloemendaal was gevlogen. Vanmorgen werd de jon geman veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. De timmerlieden H. L. v. d. L. en J. W. te Haarlem werden vanmorgen ver oordeeld tot resp- acht maanden gevan genis en bevel tot onmiddellijke gevan genneming en zes maanden met aftrek- Veertien dagen geleden luidde de eis resp. drie maanden en acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De eerste had enige machinerieën bij Figee gesto len; de tweede bestal zijn hospita. De 51-jarige eierhandelaar C. G. uit Haarlem stond gisteren terecht voor de economische politierechter, omdat hg in strijd met een verordening van de kwa liteitscontrole binnenland zijn handels merk „Provimi" en een weekstempel op eieren aanbracht. Volgens de verorde ning mogen de eieren, die verhandeld worden, alleen voorzien zijn van het stempel „Holland" en een formaatstem pel. Alleen aan detaillisten is het toe gestaan hoewel ook niet zonder enige beperking om op de eieren handels merken te zetten, maar niet aan de grossier. De verdachte liet reeds sinds 1936 zijn handelsmerk op de eieren aan brengen. Voor ieder slecht ei, dat het stempel „Provimi" droeg, kon de win kelier twee nieuwe eieren terug krij gen. Vóór 18 Augustus 1950 was het Enige bekwame Engelse regisseurs hebben samen een film gemaakt, waar van het resultaat fascinerend en verbluf fend is. De leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap kregen deze rolprent, getiteld „Het tweede gezicht", gister avond te zien in het gebouw St. Bavo. Tevoren gaf dr. W. H. C. Tenhaeff, docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een korte toelichting, waarin hij iets vertelde over de para-psycholo- gie. De film met para-psychologische motieven is zeer boeiend, niet alleen door de vormgeving maar ook door het suggestief spel van de acteurs. Diverse verschijnselen op para-psy chologisch gebied worden erin behan deld. Zowel de helderziendheid in deze tijd als in de toekomst en het verleden zijn in het mysterieuze verhaal opgeno men. Leden van een gezelschap in een histo risch huis bijeen vertellen wat zij in hun leven hebben meegemaakt. Daar is de voorspellende droom van een man, die weet wat voor onaangenaamheden er komen gaan en bij de anderen de be hoefte opwekt om ook van hun zonder linge belevenissen te vertellen. De toe schouwer wordt geconfronteerd met een uitermate diepzinnig natuur-filosofisch probleem. Een man die in een glinste rend voorwerp, zoals een spiegel, kijkt geraakt in een visionnaire toestand. Hij ziet een visioen van het verleden en voelt de drang hetgeen vroeger plaats vond te herhalen. Wanneer het gezichts contact met de spiegel afbreekt, keert hij weer terug tot een normale toestand. Onder het gezelschap dat in de film bijeengebracht is rouleert het verhaal van een buikspreker, die zijn eigen ver langen afreageert op zijn sprekende pop. Zeer suggestief is uitgebeeld hoe een merkwaardige vereenzelving kan optre den. Een bijzondere film met een leerzame inslag. De toelichting van dr. Tenhaeff verduidelijkte veel dingen, die problema tisch in het filmverhaal naar voren ge bracht worden. Zes weken gevangenisstraf en intrek king van, het rijbewijs voor de tijd van één jaar eiste de Officier van Jusitie veertien dagen geleden tegen de 48-ja- rige fabrikant W- B. uit Aerdenhout. B. had op de 29ste Mei op de Amsterdam se Vaart nabij de Phoenix-kistenfabriek een 11-jarige jongen doodgereden. Van morgen werd hij veroordeeld tot veer tien dagen hechtenis. Drie aardappelrooiers uit Heemskerk moesten twee keer terecht staan voor de Haarlemse economische politierech ter. Zij hadden het werk, waarvoor zij aangenomen waren, plotseling vaarwel gezegd. Dit deden zij, toen het weer juist zo geschikt werd om aardappelen te rooien. De werkgever was het uiter aard niet met deze handelwijze van zijn arbeiders eens. Bovendien hadden zy bij een boer een te hoog loon ge- eist om een hoeveelheid haver en gerst te dorsen. Aanvankelijk kwam daar niets van, maar omdat er grote kans was dat de haver cu gerst wegens broeiwarmte in brand zouden vliegen, had de eigenaar aan dfe eis toegegeven. Het verdachtenbankje was door de drie potige aardappelrooiers geheel be zet. De oudste voerde het woord en trachtte zijn gehoor te overtuigen, dat hij in zijn recht stond, evenals zijn zoon naast hem en de derde verdachte. De politierechter liet hetgeen deze zo mer gebeurd was, nog eens rustig de revue passeren, 's Zaterdags hadden de arbeiders nog hun loon gehad, maar geen woord gerept over hun plannen, 's Maandags verschenen ze gewoon op het werk. Tegen het middaguur kreeg de werkgever te horen, dat hij niet langer op hen kon rekenen. Ze voegden de daad bij het woord en verlieten het half voltooide werk. Een controleur, die de drie mannen opzocht en het een en ander in verklaringen wilde vast leggen, werd niet te woord gestaan. Dit alles werd nog eens voor de econo mische politierechter uit de doeken ge daan. De Officier eiste tegen de oudste van het drietal f 50,boete subs. 25 dagen hechtenis en een week voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. Te gen de twee anderen was de eis f 25, subs. 15 dagen. De politierechter wilde nog geen uitspraak doen, omdat enige juridische punten nog nader bekeken moesten worden. De drie verdachten mochten nog in de rechtszaal blijven voor een tweede zaak, waarbij zij eveneens betrokken waren. Voor net dorsen van haver en gerst hadden zij f 1,50 per uur ge vraagd, hetgeen niet klopte met de be staande loonverordeningen. De boer moest zo gauw mogelijk werkkrachten voor het dorsen zien te krijgen, omdat de hoeveelheid haver en gerst broeide en in brand kon raken. De voorraad moest of gedorst of omgezet worden. De drie verdachten hadden zich aange meld om te werken, maar er was niet direct over loon gesproken. Toen de werkgever de oudste van de drie niet als werkkracht aannam en hem weg stuurde, wilden de anderen ook niet met het werk beginnen. Zij plaatsten de boer voor een dilemma. De drie arbei ders lieten er geen gras over groeien. Zij draaiden hem de rug toe en ver lieten het erf. De gedachte, die ze toen hadden, drukte de oudste van de drie tegenover de economische politierechter Dinsdagavond omstreeks zes uur wil de een 35-jarige werkman te Halfweg op een reeds in beweging zynde tram springen, welke naar Haarlem was ver trokken. Daar de tram reeds een te grote snelheid had sprong de man mis. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een naast de trambaan staande stroom-geleidingspaal. Ernstig aan het hoofd gewond is hij het huis van een bewoner van Halfweg bin nengedragen. Nadat hem eerste hulp was verleend is hij per ziekenauto naar een der ziekenhuizen te Haarlem overge bracht uit met de woorden; „Ik kwam om te werken en niet om sneeuwballen te gooien". Tenslotte werden ze toch maar aangenomen voor het loon, dat gevraagd was. In zjjn requisitoir zei de Officier, dat het een algemene klacht was van boe ren. die hoger loon moeten betalen als ze aan werkkrachten willen geraken. Hij eiste tegen de oudste verdachte, die als de „auctor intellectualis" beschouwd moest worden, een boete van honderd gulden. De anderen hoorden f 50.te gen zich eisen. De politierechter concludeerde tot vrij spraak. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank de 49-jarige ambtenaar J. R- te Haarlem veroordeeld tot zes maan den met aftrek. Veertien dagen geleden eijfte de Offi cier van Justitie tien maanden gevan genisstraf. R. berekende aan hen, die een pakje wilde verzenden, te hoge porto's. aanbrengen van dit handelsmerk niet in strijd met de bestaande verordening, dat op ieder ei het stempel „Holland" en een formaatstempel moest staan. Na die datum was er eghter in de zin het woordje „uitsluitend" ingevoerd en dat betekende dat verdachte niet meer mocht voortgaan met de tot dan toe gevolgde handelswijze. Hij was evenwel toch doorgegaan met het plaatsen van zijn handelsmerk. Een controleur van de C.C.D. gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat met de manier, waarop de firma de eieren bestempelde, geen enkel econo misch belang geschaad werd- De officier meende dat de opzet waarmee het bestempelen van de eieren gebeurde in het geheel niet verkeerd was, maar de verdachte maakte zich niettemin schuldig aan een strafbaar feit. Hij eiste f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger was van mening, dat deze handel in merk-eieren niet alleen van belang was voor de handelaar maar ook voor de consument, die een vers ei op tafel krijgt. Het instellen van de verordening schaadt, aldus de verdedi ger, de goede kwaliteit van het ei. Bo vendien heeft het bedrijfsschap zich als lagere wetgever begeven op het terrein van de hogere wetgeving. Het zou on gelukkig zijn. als verdachte gedwongen werd op te houden met hetgeen hij tof nu toe deed. De politierechter wees er echter op dat het bedrijfschap binnen de grenzen van zijn bevoegdheid gebleven was en merkte tegenover de verdachte op, dat deze nu eieren voor zijn geld iton kie zen. De uitspraak was conform de eis. Gisteravond had op de R.K. Huishoud school een interessante demonstratie plaats van het maken van Sint Nicolaas- lekkernijen. Kijkers en leergierigen wa ren hier de moeders en ook enkele vaders! van de leerlingen-gezins hulpen. Sint Nicolaas kan nu in Haar lem een nachtelijke dak-rit-in-de-storm gerust overslaan, de kinderschoen zal toch gevuld raken. Er was een goede belangstelling en de vaders bleken nog niet de domsten in de keukenwijsheid. De stemming was er in. Het is een geruststelling voor ve len, dat er in Haarlem talrijke ouders zijn, die weten wat een goede opleiding voor hun kinderen waard is, en die zelf hun kinderen voorgaan waar er iets te leren valt. Stel U voor, vader en moeder samen in hetzelfde leslokaal als hun dochter overdag. Deze dochters nu volgen een z.g. op leiding volgens het leerlingstelsel; dat wil zeggen een opleiding half in een gezin, half op school. Natuurlijk moet een meisje voor deze opleiding leer plichtig vrij zijnwant ze gaat 's morgens iets verdienen, ook al is ze eigenlijk nog aan het leren. Wat een voorrecht! Deze opleiding bestaat in Haarlem nog maar zeer kort. Bestuur en secre tariaat zetelen op het bureau UW in het Stadhuis. Aldaar melden zich meis jes, die graag een opleiding willen heb ben en da mes-werkgeefsters, die graag een degelijk meisje tegen vastgestelde vergoeding in haar gezin willen laten assisteren. Vanzelfsprekend gaan de katholieke meisjes naar een katholiek gezin en de Katholieke Huishoudschool. Alle ande ren zullen een gezin aangewezen krij gen zo veel mogelijk overeenkomstig haar eigen religie en worden opgeleid in de Haarlemse Huishoudschool. De directrice van de Katholieke Huis houdschool is van mening, dat dit mooie werk in Haarlem onder de R.K. dames nog veel te weinig bekend is. Wat kun nen deze liever verlangen dan een meisje, dat niet op de eerste plaats komt om te verdienen, maarom te mogen leren. En het moeten toch wel goede meisjes zijn, die komen uit een gezin, waarvan vader en moeder ondanks alle ervaring, willen laten zien. dat er over al nog wel iets te leren valt. Woensdagmiddag te 1 uur deed op uit nodiging van de Jan v. Goyenstraatver- eniging St. Nicolaas met zijn knecht zijn blijde incomste in deze straat ten aan schouwen van een groot aantal kinderen. Hij nam zijn intrek in een speciaal voo: hem ingericht huisje, dat in het midden van de straat was opgesteld en verleende daar audiëntie. Echter brak te ongeveer half vijf een hevige storm los, die het onderkomen van de grote Kindervriend totaal vernielde, zodat de goede man met zijn knecht ijlings ergens anders een toe vlucht moest zoeken teneinde zich vei lig te stellen voor de regen en hagel. Intussen is alweer raad geschaft, want de goede Sint gaat verder met het ver lenen van audiënties,, ditmaal in de gara ge, gelegen tussen de firma's Tummers en Vonk. De storm heeft zijn humeur en goede gezindheid niet kunnen bederven, zodat men ook in dit opzicht gerust kan zijn. Dezelfde Jan van Goyenstraat zal Za terdagmiddag te ongeveer 5 uur het uit zonderlijke schouwspel laten zien van St Nicolaas met Zwarte Piet op de daken van de huizen. Het paard zal niet van de partij zijn, maar aangezien deze ver eniging voor niets staat, is het niet on mogelijk, dat de viervoeter het volgend jaar eveneens op het dak verschijnt. Het zal aan belangstelling zeker niet ont breken. Advertentie Voor Sint komen nu drukke dagen, Toch kan hij over Hollanders niet klagen, 't Is zo gemakkelijk Piet. In hun Sint Nicolaaslied Is het allemaal TIP, wat zij vragen. Advertentie De moderne grijs-groene gabardine- kleur, in diverse uitvoeringen, prima afgewerkt en beslist waterdicht Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 De 53-jarige gehuwde grondwerker, die gisteren op de Amsterdamse Vaart bij het oversteken van de weg door een auto werd aangereden, is tengevolge van een schedelbasisfractuur in de afge lopen nacht overleden. Op de vergadering van de afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbe weging, welke Woensdagavond in het R. K. Verenigingsgebouw werd gehou den en die door het slechte weer niet zo druk was bezocht als anders, hield prof. A. V. M. Eyckelhof, leraar iaan het Seminarie „Hageveld" een boelende lezing over de viering van de Advent en de Kerstliturgie in de huiselijke kring en de kerk. Hij gaf daarbij in overweging, in de Adventstijd in de huiselijke kring elke dag een klein stukje uit de Adventsliturgie aan tafel voor te laten lezen, teneinde zo voor bereid te worden op het grote feest van Kerstmis. Na enige jaren hoofdzakelijk als ora torium- en passie-zanger te zijn opge treden, heeft de bariton Laurens Bogt man zich speciaal op het. liedergenre toegelegd. Dit genre vereist van de vo calist de sterkst mogelijke uitbeelding van de tekst, de stemkwaliteiten komen met meer zozeer op de eerste plaats. Terecht spreekt men dan ook niet meer van een zang-, maar van een voor- d r a c h t s kunst. Deze wending, beter gezegd vervol making in zijn artistieke loopbaan, ge schiedde met toenemend succes. Enige jaren geleden trad hij al op met Schu bert's liederencyclus „Die schone Mül- lerin" en wist zijn auditorium te boeien met dit 20-tal liederen, onderling zo verschillende van karakter en toch een een onwrikbaar geheel vormend. Bogtman had zich nu met Schubert's tweede cyclus „Winterreise" een nog zwaardere taak opgelegd. Deze „roman in tonen" spreekt niet zo gemakkelijk aan als de eerste cyclus met haar rijke, romantische sfeer en weelderige klank. De „Winterreise" is op het lied „Muth" na, droefgeestig van aard, als een terugblik op het leven. Het eerste lied: „Gute Nacht" wijst er reeds op, „Das Wirtshaus" duidt op zijn laatste verblijfplaats: de dodenakker en in de slotzang „Der Leierman" ]engelt bijna tragisch-komisch de stumperige orgel man zijn simpel melodietje tot in den treure als een zwanenzang. Welke beel den verschijnen de dichter hier tussen al niet voor de geest? De ene nog naar- geestiger dan de andere, maar alle raak en treffend getypeerd. Schubert heeft de teksten zuiver verklankt, niet ver fraaid. Zijn onbegrensde fantasie is door hem in deze reeks sterk beteugeld, ook in de pianobegeleiding, die voortdurend sober aandoet Bogtman gaf blijk deze onverbrekelij ke eenheid van woord en toon goed aan te voelen en alle gewaarwordingen op zijn hoorders te kunnen overbrengen. Was er geen enkel lied, dat onvoldoen de bevrediging schonk, als hoogtepun ten mogen toch wel worden genoemd de Frühlingstraum" met zijn verrassende tegenstellingen, „Die Post" met haar steeds wederkerendg climax naar: „Mein Herz". en het beweeglijke lied: „Der stürmische Morgen". Bogtman zou niet in staat zijn om zijn gevoelens zo uiterst gemakkelijk in de muziektaal te uiten, wanneer hij zijn stemmiddelen niet volkomen beheerste. Zelden hoort men iemand met zulk een mooi omvangrijk geluid, zeer geleidelijke registerovergangen en nevens klankrijke forte, verfijnde pianissimo-zang. Dit zijn dan ook de vereiste hulpmiddelen om op kunstzinnige wijze voor te dTa- gen. Voor Felix de Nobel viel wegens ziek te Tine Krouwel in, die zich lofwaardig van haar niet lichte taak kweet. Een verrassing was de grote opkomst van kunstminnaars, ondanks het storm achtige weder. Vanzelfsprekend toonden zij zich zeer ingenomen met „Die Win terreise"! De serie kamermuziekavonden van „Stichting Duinrell" in samenwerking met het Gemeentelijk Concertbureau Alphenaar is hiermede op waardige wij ze aangevangen. OL. KOOP Vijftienhonderd kinderen ongeveer hebben gistermiddag genoten van het Sint Nicolaasfeest, dat de Sint Vincen- tius-vereniging hun in het Concertge bouw aanbood. Jan Klaassen en Katrijn waren hier te gast en met hun grapjes en avontuurtjes vermaakten zij het jeugdige publiek zeer. De kinderen leerden meteen een wijze les. De boze bedelaar immers, die door zijn meelij wekkend voorkomen ieder een mantel, een paar schoenen en brood afhandig maakte, werd aan het slot van de mid dag door Sint Nicolaas gestraft. De Goedheiligman kwam deze mid dag in volle statie vergezeld van min stens tien zwarte knechten, onder wie de beroemde Trappedoeli, Pedro en de kleine Blackie. Hij werd met tromge roffel binnengehaald, terwijl een aantal uitverkoren kinderen, die op het po dium dicht bij Sinterklaas mochten staan, met vlaggen voorop liepen. Met een luid „Zie ginds komt de stoomboot" werd Sint verwelkomd. De zwarte knechten van de Sint ver maakten de kinderen hierna met hun wilde dansen en Spaanse liedjes. En de Heilige Bisschop zelf sprak de kinderen toe en vermaande hen toch vooral braaf te zijn. Want braaf zijn is het mooiste cadeau dat jullie aan je ouders kunnen geven, besloot Sint Nicolaas. Alle kinderen kregen tot slot een heerlijke tractatie en nadat Sinterklaas allen gelegenheid had gegeven om hem de hand te drukken, vertrok hij weer naar elders. De kinderen keerden vol daan huiswaarts. Inz. Mej. A. W. te A'dam ontv. 1 fl. TIP. OP ZONDAG 2 DECEMBER Velsende Meteoor VitesseKinheim Wijk aan ZeeCSV TYBBH. v. Holland LFCHBC NASBloemendaal DSSDIO TeylingenLisse ConcordiaSJ C VVSBWilhelmus Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie zUlllllllltllllllllllllitlilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllltü: His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Decca, enz. KRUISWEG 49, HAARLEM. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIiH Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben ontheffing verleend van de bepalingen van de Winkelslui tingswet, waardoor op 29 en 30 No vember en op 1. 3 en 4 December de winkels lot des avonds 9 uur geopend mogen zijn. Zaterdag 1 December zal te Zand voort een Rode-Kruiscollecte worden gehouden voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië. De gemeentegeneesheer van Zand voort zal op Zaterdag 1 Dec. om 4 uur zitting houden in het consultatiebureau aan de Poststraat voor kosteloee in enting tegen pokken. Advertentie GROTE SORTERING KALENDERS op elk gebied Lederen schrijfmappen Boekomslagen Poesies- en Dagboeken FOTOALBUMS met licht en donker papier. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TEL. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting Advertentie GR. HOUTSTRAAT 23 Tel. 10065 BANKETLETTERS vanaf 1 BANKETSTAVEN vanaf 40 ct MARSEPEINFIGUREN v.a. 30 ct. SPECULAASPOPPEN vanaf 20 ct. Advertentie Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10659 Advertentie NAPPA I C QA met wol gevoerd 1 J.3V ASTRAKAN heerlijk op 6e fiets HERENMODE-SPECIALIST SPAARNWOUDERSTRAAT 47-80 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2