Samenstelling en werkwijze Staten- Generaal Gancia „Een kleine stap verder naar een open wereld" ACHT NEDERLANDERS IN O.-DUITSLAND IN ARREST Van spionnage beschuldigd LEKASIN 55Jöaas boven Baas55-actie over de twee ton heen KALODERMA Jacquet Churchill morgen 77 jaar 0 in/Hota Electriciteit 25 pet. duurder Centrum voor Staatkundige Vorming bepleit een herziening Zonder geld geen hulp Lof van koning Haakon Beroering onder de aannemers BRANDSCHADE IN 1951 OPLICHTER IN ARREST Eerste 240 kWh vrij van verhoging OPTREDEN TEGEN REVOLUTIONNAIRE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS zenuwpijnen... neem Aspirin A*us/ DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Geldboete van f 150.- voor prof. Russel Rechtbank acht belediging openbaar gezag bewezen Belgisch jacht aan de ketting Prins vertoont films voor Kamerleden Verras Moeder vermoulh Torino HULP AAN ITALIë Vacature Tweede Kamer Kernreactor in gebruik gesteld Jeugdgroeten voor Indonesië Ongeëvenaard in kwaliteit/ DOOR ALEXANDRA ORME VERKOUDHEID IH DE LUCHT! Economisch verlies op f 120 millioen geschat MONTEURS NAAR Z.-AFRIKA? Een commissie uit het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft rapport uitgebracht cantrent een herziening van de regeling van de samenstelling en ■werkwijze der Staten-Generaal. De commissie noemt de volgende fei len in onze parlementaire democratie a. de meerdere of mindere onmacht van het parlement om mee te werken aan de totstandkoming van parlementaire ka binetten; b. de onbevredigende oneven redigheid tussen de parlementaire dis cussie en het resultaat ervan Een grief heeft betrekking op te grote eenvormig heid van mening op grond van partij- beleid, hetgeen neerkomt op een be weerd gebrek aan vrijheid voor de Ka merleden om een eigen standpunt in te nemen in zaken, waar de scheidingslij nen, welke het partijwezen te onzent medebrengt, niet duidelijk spreken. Dan volgen enige aanbevelingen be treffende de samenstelling der Staten- Generaal: Vermeerdering van parlemen taire plaatsvervangers. Verbetering zou ongetwijfeld ook mogelijk zijn door meer aandacht te schenken aan de algemene deskundigheid der Kamerleden. Ook langs de weg van een her ziening van de werkwijze van het parlement zou aan menig punt van critiek kunnen worden tegemoet ge komen. Volgens de commissie ver dient het o.m. aanbeveling het uit zonderlijke en scherpe karakter aan de praktijk van het interpellatie- recht te ontnemen. Het vragenrecht zal veel soepeler en vrijer moeten worden geregeld. Een aanzienlijke verbetering in de werkwijze zal zijn te bereiken door een efficiëntie ver deling der werkzaamheden tussen de commissies en de plenaire vergade ring. Vervolgens meent zij nog te moeten pleiten voor de mogelijkheid van instel ling bij de wet van vaste colleges tot advies en bijstand aan het parlement, gezien de groeiende behoefte, althans van de Tweede Kamer, aan advies en bijstand vanuit het maatschappelijk leven. De commissie is van mening, dat het Tweekamerstelsel gehandhaafd moet blijven. Maatregelen zouden moeten De Amsterdamse Rechtbank heeft hedenmorgen prof. mr. G. M. G. H. Russel uit Amsterdam wegens belediging van het openbaar gezag veroordeeld tot een geldboete van f 150 subs, tien dagen hechtenis De eis was f 1000 boete en een maand voorwaardelijk. Prof. Russel heeft in een artikel in de Telegraaf scherpe klachten geuit over de Fiscale Recherche. De officier van Justitie had hem belediging van het openbaar gezag ten laste gelegd subs belediging van een groep der be volking (de belastingambtenaren). De rechtbank achtte het eerste bewezen. Enige weken geleden is het Belgisch jachtje „Baby", toebehorende aan een Antwerpenaar, ter hoogte van Petten in moeilijkheden gekomen toen het scheep je onderweg was van Duitsland naar Antwerpen om vandaar met twee Duit sers en een paar Belgen de oversteek naar Zuid-Amerika te wagen. De IJmui- dense kotter Texel (IJm. 5), heeft daar na de emigranten op sleeptouw genomen en ze in IJmuiden binnen gebracht. Er is thans verschil van mening over de financiële consequenties van deze assis- tentie. De eigenaar van de IJm. 5 heeft "jst behulp van een deurwaarder de Baby" aan de ketting laten leggen, zodat het scheepje gedoemd is in IJmui den te blijven tot de beslissing in de sangende civiele procedure is gevallen. Prins Bernhard zal in de ochtend van Vrijdag 14 December in de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag enige films laten zien. welke hij zelf heeft opge nomen gedurende zijn reis naar Zuid- Amerika. Hiervoor zijn de leden der Eerste en Tweede Kamer uitgenodigd, benevens enkele autoriteiten v/orden getroffen, welke de Eerste Ka mer zich aan een werkwijze doen hou den, die in overeenstemming is met haar eigen taak. De commissie is van mening, dat de commissies van de Eerste Kamer een zuiver infornatief karakter moeten hebben. Tenslotte schenkt de commissie enige aandacht aan de actuele kwestie der revolutionnaire volksvertegenwoordi gers. In overeenstemming met de des betreffende voorstellen van de staats commissie tot herziening van de Grond wet is de commissie van mening, dat het vervallen verklaren van het lidmaat schap der Staten-Generaal voor de lo pende periode mogelijk moet worden gemaakt voor het tot uitdrukking bren gen van een streven, gericht op veran dering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. De beslissing van het al of niet ver vallen verklaren van het lidmaatschap zou de commissie willen overlaten aan de desbetreffende Kamer zelf. Derge lijke besluiten dienen met 2/3 meerder heid te worden genomen. De bestaande strafrechtelijke mogelijkheden om tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers op te treden acht de commissie volstrekt ontoereikend. Advertentie en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Advertentie Het genootschap „Nederland-Italië" heeft besloten een grote bazar te orga niseren ten bate van de slachtoffers in Italië. Deze bazar zal in Januari in Den Haag worden gehouden. Mr. G. L. P.. Warburg, advocaat en procureur te Groningen, heeft zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Tuin niet aanvaard. Als opvolger van mr. Warburg komt op de lijst voor mr. dr. N. Bolkestein, burge meester van Middelburg. Advertentie Gisteren is, zoals wij een deel van onze oplaag nog hebben gemeld, onder grote internationale belangstelling de officiële opening geschied van de kern reactor te Kjeller nabij Oslo, die wordt bestuurd door een gemengde Noors- Nederlandse commissie, waarin zitting hebben geleerden van beide landen, die zich in de kernphysica hebben gespe cialiseerd. Van Nederlandse zijde was o.a. de mi nister van O., K. en W„ prof dr F. Rut ten aanwezig. Voorts waren er de minis ter-president van Noorwegen, Oscar Torp, en de minister van Onderwijs, Lars Moen. De plechtigheid geschiedde in de reac tor-hal, die precies twaalf uur door Ko ning Haakon werd betreden. In zijn rede sprak de koning o.m. de hoop uit, dat het tijdperk van de atoomkracht een periode van vrede zou zijn! Hij sprak met lof over het werk Gezicht op het sobere priesterkoor van de gerestaureerde St. Walburgiskerk te Arnhem. De aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. 'Alfrink heeft gisteren de plech. tige consecratie verricht. Geallieerde functionarissen te Berlijn hebben verklaard, dat acht Nederlandse onderdanen door de Oostduitse autori teiten worden vastgehouden. Vier Ne derlanders waren beschuldigd van spionnage. Eén van hen bevond zich volgens de functionarissen reeds sinds 1946 in de gevangenis. Een ander was in 1949 en de overige zes dit jaar gear resteerd. Een van de laatsten was tot acht jaar en een ander tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. De overigen wach ten nog op berechting De geallieerde functionarissen, die voor het eerst melding hebben gemaakt van het juiste aantal, baseren hun ver klaring op inlichtingen van verwanten der gearresteerden, van wie nog ver- scheidenen in Oost-Duitsland wonen- In alle gevallen waren de verwanten op de hoogte gesteld van de arrestaties. Men weigert hun namen bekend te maken, daar dit zou kunnen leiden, zo vreest men, tot represaille-maatregelen tegen de gearresteerden of de verwanten. Reuter wijst er op, dat het Neder landse consulaat-generaal in West-Ber- lijn niet over de middelen beschikt de landgenoten te helpen, daar Nederland Oost-Duitsland niet heeft erkend. Het consulaat ontvangt ook geen officiële mededelingen van de Oostduitse auto riteiten. Het Nederlandse consulaat heeft zich Advertentie jöe actie „Baas boven Baas" van het patholiek Thuisfront is over de twee t°n heen. Met V 13.000 een ruime sprong van op éen dag. Aalmoezenier van ti'°onenburg in Den Haag kijkt al uit nieuwe medewerkers, want een 'oot optimisme heeft zich van hem ke c.ster gemaakt. Hij heeft zijn bere- ningen al op drie ton gezet en komt °penlijk voor uit. a Wat die medewerkers betreft: voor le 13-000 inzendingen moeten loterij- arten worden klaargemaakt binnen hio dag En het optimisme van de aal- a^mer is niet zonder grond. Zondag- ^1™, van vijf voor negen tot voorlopig Va komen de vertegenwoordigers laat 6en groot aantal steden het resul- aank yan hun plaatselijke actie's meden. Zwolle, Schiedam, Tilburg, Den Haag, Utrecht, Rijswijk, Maas tricht, Heerlen, Hilversum, Rotterdam en Nijmegen zijn steden van formaat en zullen niet met lege handen komen. Utrecht heeft al laten doorschemeren dat het van plan is enige records te breken. Ze schrikken daar ook voor niets te rug. Aalmoezenier Veldhuis kreeg vijf minuten de gelegenheid om een propa- gandawoord te richten op een K-A.B.- vergadering. Hij deed het met vuur. Toen de bezoekers de zaal verlieten stonden 25 gehelmde soldaten op hen te wachten: resultaat 1000 kaarten- Onder de katholieke aannemers is nn ook beroering. De „Pottenbaas" had langs zijn neus weg de suggestie geop perd dat de aannemers misschien als feestgave een Katholiek Militair Tehuis konden bouwen. Zij hebben dit in hun oren geknoopt en als de informaties goed zijn, worden nu reeds besprekin gen gevoerd tussen aannemers, schil ders en loodgieters. tot de Sovjet-Russische bezettingsauto riteiten gewend, doch meestal werd verwezen naar de Oostduitse autoritei- ton. In enkele gevallen gaven de Sov jet-autoriteiten korte inlichtingen over de aard der beschuldigingen en het vonnis. dat de Noorse en Nederlandse geleerden' tezamen hebben verricht. De komende jaren zullen, aldus de Koning, een nauwe samenwerking met Nederland te zien geven. Deze dag openen zich nieuwe perspectieven voor heel het wetenschappelijk onderzoek. Het kernonderzoek omvat bijna alle gebieden van ons leven, speciaal wat betreft de medische wetenschap, de in dustrie. en de scheepvaart en kan een omwenteling teweeg brengen. Velen zijn bang, dat de atoomkrachten niet meer beheerst kunnen worden en schadelijk kunnen worden, maar het komt op ons. mensen, aan of wij deze machten in dienst van het goede kunnen stellen. Zeer vele prominenten uit de weten schappelijke wereld van vele landen wa ren bij deze plechtige ingebruikstelling, waarover wij gisteren in een groot deel van onze oplage reeds uitvoerig konden berichten, tegenwoordig. Verscheidene Noorse geleerden hebben, zoals eveneens reeds gemeld, gesproken. Prof. Boern Trumoy, die namens de Noors-Nederlandse commissie het woord voerde, prees de ingenieur Odd Dahi. die met de constructie van de kernreac tor een uniek werk heeft verricht. De goede samenwerking tussen Nederland en Noorwegen heeft het, aldus prof. Trumoy mogelijk gemaakt de zuil eerder te voltooien dan men zich oorspronkelijk had voorgesteld. Een van de belangrijkste resultaten van deze samenwerking is, dat deze ons een kleine stap verder heeft geleid naar: een open wereld. De Nederlandse minister van O., K. en W„ prof. dr. F. Rutten, zei o.a. toepasse lijk het volgende: In deze speciale Noors-Nederlandse samenwerking zijn de omstandigheden op een dergelijke ideale wijze met elkander in overeen stemming gebracht, dat er betrekkelijk weinig nodig zal zijn om grote Krachten die tot welzijn van Noorwegen en Ne derland zullen strekken, vrij te maken. Nederland, zo zei prof. Rutten verder, is trots op zijn geleerden. Een redelijk gedeelte van 's werelds beroemde en ge leerde mannen was van Nederlandse stam en ik hoop dat dit ook in de toe komst zo zal zijn. Prof H. W. Kramers, hoofd van de Nederlandse delegatie, sprak tot slot. Hij bracht hulde aan allen, Noren en Neder landers, ministers, industriëlen en ge leerden, die de bouw van deze Installatie mogelijk hebben gemaakt. Radio Nederland Wereldomroep stelt kinderen, van wie de ouders in Indo nesië wonen, in de gelegenheid voor hen een Kerst- en Nieuwjaarsgroet uit te spreken in de studio te Hilversum Aan de opname zijn voor de deelne mers geen kosten verbonden. Voor iedere familie kunnen slechts twee kin deren groeten uitspreken. Hun, die aan deze programma's wen sen deel te nemen, wordt verzocht zo spoedig mogelijk een aanvraag in te zenden bij Radio Nederland Wereldom roep, postbus 137, Hilversum. Op de en veloppe: Jeugdgroeten voor Indonesië. De aanmelding sluit op 10 December 1951. Advertentie Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 eojiot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 prachtig van draad! die heerlijke goudgele Virgvnia Winston Churchill viert morgen zijn 77ste ver jaardag met een hoop werk en een familiepar tijtje bij de haard in zijn oude huis: Downingstreet 10. Wanneer de duisternis invalt zal de grijze premier zijn werk ter zijde schuiven en zijn be roemde luchtbéscher- mingspak aantrekken, dat hij altijd in zijn vrije tijd draagt. Dan zal hij zijn 20 gas ten begroeten. Hieronder bevinden zich zijn zoon Randolph, twee van zijn dochters, neven en nich ten en oude vrienden, die hij graag bij dergelijke gelegenheden om zich heen heeft. Voor Churchill is dit meer dan maar een ver jaardag. Voor het eerst sedert het einde van de oorlog viert hij hem in Downingstreet 10, de of ficiële residentie van een Brits premier. Mevrouw Churchill is de afgelopen* weken druk bezig geweest de kamers van haar nieuwe huis in gereedheid te brengen. Tijdens de oorlog werden zij ingericht voor kan toor en de voormalige premier Clement Attlee gebruikt" ze niet toen hij er woonde. Als de gasten aanko men zullen zij de premier en zijn 66-jarige vrouw gereed vinden voor de ontvangst in de grote eetkamer. Op tafel zal de gebruikelijke taart staan met brandende kaarsen, al zijn het er dan geen zeven en zeventig. Na het diner zal de oude baas zijn cadeautjes uitpakken. Er zal zeker een cadeau van zijn doch ter Sarah bij zijn. de ac trice, die nu met haar man. de fotograaf John Bechamp in Amerika is. Zijn andere dochters Ma ry en Diana zullen er zijn met hun echtgenoten Christopher Soames en Duncan Sandys. beiden KNftO lid van Churchillcon servatieve partij. Hoewel het meer dan een halve eeuw geleden is dat Churchill in de po litiek ging, draagt hij de la^t der jaren als een van de minst zware. De stok in zijn ene hand is al bij na net zo bekend als zijn sigaar. Zijn stap is lang zamer geworden en het eens rossige haar is dun en vlossig. Maar Whitehall weet dat hij nog steeds de m l' van handelen is met het heldere brein en het keu rende oog. Morgen zal hij waar schijnlijk wel de volgen de dagindeling hebben: Zijn eerste taak is het lezer, van de kranten. Hij doet dat op bed. Daarna volgt het ontbijt en d.an aan het werk, dat vaak bestaat in een zitting van twee uur. waarbij hij zijn puntige memoranda ver zendt, die er zoveel toe bijgedragen hebben om het jargon uit de taal van de Britse bureaucratie te verwijderen. Eet is ook mogelijk dat hij zijn mémoires gaat dicteren, die hem waar schijnlijk meer zullen opbrengen dan (le jaar lijkse 7000 pond die hij krijgt als eerste minister van defensie. Daarna volgen de ge sprekken met hoge rege ringsautoriteiten. Nie mand durft te beweren dat de boss niet ieder detail van iedere post in de regering kent. Meer dan 40 jaar geleden was hij minister van Handel en toen hij in 1940 pre- mief werd, had hij zo wat alle ministeriële pos ten bekleed. Na de lunch volgt een tukje, soms van 30, soms 90 minuten. Daarna gaat hij te voet naar het La gerhuis. Vrijdags sluit het Huis vroeg gewoonlijk om 4 uur zodat hij dus tijd genoeg heeft om zich op zijn verjaarspartij voor te bereiden Om zich lenig te hou den maakt hij vaak een rondje door de tuin met zijn Franse poedel Rufus. DE RUSSEN KOMEN VERTALING' FRANS VaN OLDENBURG ERMKE Hij is een goede man. Ga naar nem toe", zei Rudi met effen stem. Nieuws gierig, maar nog half en half bang, kroop Muki naar de majoor toe, en toen begon de gevaarlijke vertoning van een dronken Rus, spelend met een kind van zes jaar. Zijn ouders* keken in gespannen stilzwijgen toe, hun blik voortdurend op het kind gericht. De majoor deed. alsof hij Muki wilde branden met zijn sigaret, en het kind lachte, want wist, dat een volwassene toch nooit zijn wang met een branden de sigaret zou aanraken. We konden daar echter nog zo zeker niet van zijn. Telkens probeerden we, alsof het bij het spelletje hoorde, het kind van de ma joor weg te trekken. Toen kneep de majoor hem en Muki gaf een door dringende gil. welke uitstierf, toen hij de ernstige blikken van zijn ouders zag. De majoor deelde sigaretten rond. en opnieuw moesten we luisteren naar zijn verhaal, hoe hij deel genomen had aan de Japanse oorlog. „Laten we hem eens vragen, of hij ook bij de Krim- oorlog was", fluisterde ik Fifi toe Toen maakte de majoor zich opnieuw van het kind meester, dat nu doods bang was en vlug van de majoor naar zijn moeder keek. Maar Dolly gaf geen enkel teken en zat daar maar, bang om zich te verroeren. Had ze kans ge zien, ze zou onze bezoeker geworgd hebben, en de wereld zou nooit meer iets gehoord hebben van de beroemde majoor Blashchuk, sinds 1905 de steun pilaar van de contraspionnagedienst. „Hij moest nog geboren worden op dat tijdstip" fluisterde ik tegen Fifi. Daar echter die dienst toen nog niet bestond, kwam dat er minder op aan. Aangezien de majoor blijkbaar zo dol op kinderen was. trachtten we nu zijn aandacht op Alec te vestigen. Alec was ouder, al negen jaar. en een paar kne pen, zelfs een brandwondje, konden hem geen kwaad doen. Blashchuk in tussen had zijn automatisch pistool te voorschijn gehaald en zwaaide er mee rond, dreigend er iedere Duitser of Hongaar ter wereld mee neer te schie ten. (Jullie moeders, wier kinderen 's nachts rustig in hun bedjes slapen, niet geknepen en niet bang gemaakt door een beroemde majoor van een bevrijdingsleger, jullie weten niet. hoe gelukkig jullie zijn). Nochtans was het nog steeds Muki. op wie de majoor het oog gericht hield, en toen het kind pro beerde om van hem weg te komen, gaf hij het een venijnige kneep en een gemene duw waarop het kind begon te krijsen als een gewond dier. Dolly werd plotseling een tijgerin, ontrukte hem het kind en hield het tegen zich aan. terwijl haar ogen vlammen schoten. „Hij is slaperig en een beetje ziek" zei ik op onverschillige toon tegen de majoor, die met de koppigheid van een dronkaard rondkeek waar zijn speel goed gebleven was. Eindelijk stond majoor Blashchuk op en we namen met een stroom van har telijke woorden afscheid van hem. Ter wijl we met hem meegingen naar de deur. want we waren als de dood zo bang, dat hij terug zou komen en blij ven zou, vertelde hij ons, dat hij nooit dronk, dat hij geheelonthouder was en nooit een druppel drank gebruikte; toen stommelde hij de deur uit. We haastten ons naar de keuken terug. Misschien dat men ons nu een ogenblik met rust liet, zodat we iets konden gaan eten. We durfden nooit te eten. als er Russen bij waren, of het moesten goede vrienden van ons zijn want ze zouden ons alles voor onze neus weg kapen. We waren juist in staat ge weest om een eerste hap te nemen, toen een van de drie Russen in de ka mer, een jonge knul met kort geknipt haar, naar binnen kwam zwaaien en ging zitten op de enige stoel, welke de keuken rijk was. Nauwelijks was hij binnen, of al ons voedsel was uit het gezicht verdwenen. „Eten! Ik heb honger en jullie zijn burgeois." „Hoe heet je? Waar kom je van daan? Hoe oud ben je?" vroegen we vlug, want we stelden er prijs op om het ceremonieel van een Russische voorstelling in ere te houden; ja, waren zelfs oang om er vanaf te wijken: „Shenka." stamelde hij met een som ber gezicht. Hij was klaarblijkelijk dronken. „En geef me wat te eten. jul lie, of ik zoek de hele keuken na en neem alles in beslag." Hij kreeg een stuk brood. ..Bliksem! Ik schiet jullie allemaal neer als honden. Spek! Waar is het spek?" bulderde hij en greep naar zijn automatisch pistool. Hij kreeg zijn spek. Terwijl hij lang zaam kauwde, staarde hij me met zijn benevelde, dronken ogen aan. „En waarom doe jij. alsof ie een vrouw bent?" „Ik doe helemaal niet alsof. Ik ben ten vrouw. Mijn man ligt hier in de vestibule, ziek. De Gestapo heeft hem lang gevangen gehouden." „Waarom liegen, als ik weet. dat jij een vent bent?" Brutaal en dronken als Shenka was, bleek het ongelukkig genoeg een beetje moeilijk om met hem klaar te komen. Waarom worden de Russen bijna altijd gevaarlijk, als ze dronken zijn? Waar om maakt de drank van die goed gemutste. over het algemeen behoor lijke boeren altijd van diP gevaarlijke bandieten? We trokken een dikke twee uur met Shenka op en eindelijk ging hij naar zijn vrienden terug zonder op ons geschoten of een huiszoeking in de keuken gehouden te hebben. Weer een dag voorbij. Franzi ging liggen tussen Fifi en mij. Jack. moe van het vleeshakken op Jumbo's Spaanse kist, lag al te snurken in een hoek van de kleine vestibule. De deur naar de keuken stond open en daar doorheen staken Lina's benen. De open deur liet warmte in de vestibule toe. maar de roestige kachelpijp boven onze hoofden sprenkelde onophoudelijk druppels koud water op ons neer. De Russen hadden hun kamer zó warm gestookt, dat de muur waartegen Jack. als een hond in elkaar gerold, te slapen lag, glinster de van het water. Wat zou er van ons worden? (Wordt vervolgd). Advertentie Geen nood. Er 1» Aspirin. Let echter op het Bayer-kruis. Dat is Uw garantie, voor echtheid, even* als de oranjeband verpakking. In een fraai uitgevoerd drukwerkje, dat op zekere morgen naast mijn ontbijt lag, werd ik uitgenodigd te verschijnen op een receptie die een belangrijke, jubile rende instantie van zins was te ontketenen. Sinds de oor log heten zulke feestelijke gelegenheden ook wel „kok- teel-paartie", als ik mij niet vergis. Een van de voorwaarden tot deelne ming aan de op stapel staande gezel ligheid bleek te zijn. dat men zich in zwarte kledij stak. Nu moet ik eerii.ik bekennen dat de omvang van mijn garderobe nooit van die aard is ge weest. dat ik maar voor het uitzoeken had. Waarmee ik maar wil zegger. dat ik mij genoopt zag aan te kloppen bij een kennis, wiens klerenkast berekend was op alle maatschappelijke eventua liteiten. Hij leende mij zijn jacquet met de precieuze voorzichtigheid van iemand, die een kostbare Sèvres-vaas uit handen geeft en verstrekte mij daarbij tevens een uitgebreide ge bruiksaanwijzing. die culmineerde in het nadrukkelijke verzoek toch vooral nergens iets aan te maken. Nu. dat beloofde ik gretig. Nadat ik mij dus in het gecompli ceerde kledingstuk had geworsteld, be stelde ik vastberaden een taxi. Ze wa ren al aardig op dreef toen ik de feest zaal kwam binnenwandelen Toen ik ferm het hele rijtje bestuur het aller beste had toegewenst, posteerde ik mij ergens met een glas sherry in een hoek. Want ik ben niets waard bij der gelijke gelegenheden; en ik benijd im mer de vlotte lieden die zo'n hele re- receptie lang met talloze „Ah s en „Oh's" en ..Dat is interessant's" de indruk weten te wekken dat zij het leven nóóit belangrijker hebben ge vonden. Waag ik mij nochtans aan enige conversatie dan weet ik het nooit verder te brengen dan een praatje over het weer; want je kunt onmoge lijk aan de eerste de beste feestganger gaan vragen of hij óók zo de pest heeft aan spruitjes, zegt u nou zelf. Bovendien moest ik die middag op mijn jacquet passen; en dat vervulde mij met grote zorg. Eenmaal had ik al behendig een jongedame ontweken die gracieus met een petit-fours zwaai de en ook had ik weten te voorkomen dat een lieve oude dame. met de beste bedoelingen een glas port over mijn pantalon uitgoot. Voeg daarbij neg de rozige en verheven-zorgeloze stem ming. die zich nu eenmaal van een mens kan meester maken als hij zich tenslotte toch maar bij de algemeen woedende feestelijkheid neerlegt, dan zult u kunnen begrijpen dat ik niet zonder trots tenslotte mijn vlekkeloos en onbeschadigd jacquet de deur uit Öroeg. Zo intens was zelfs mijn voldoening, dat ik buiten gekomen zijnde, gan selijk 'n geniepig hekje over het hoofd zag en met een jammerlijke zwaai :n een zeer modderig plantsoentje terecht kwam. Naar schatting zal de schade, die in ons land ontstaat door brand, in 1951 meer dan 40 millioen gulden bedragen. Dit betekent ruim 30 pet. meer dan het" jaargemiddelde over de afgelopen 5 ja ren! Het betreft hier. echter alleen de directe materiële schade. In werkelijk heid bedraagt de totale economische schade veel meer. In Engeland en Ame rika wordt in het algemeen voor de to tale economische schade het drie- a vier voudige van de directe materiële schade aangehouden. Voor ons land zou dit be tekenen, dat wij in 1951 voor een totaal economisch verlies van tenminste 120 millioen gulden komen te staan! Meer dan 80 pet. van de schade wordt aangericht in de sectoren handel, indus trie en landbouw. De oorzaken van de vele branden moeten worden gezocht in onvoor zichtigheid, nalatigheid en ondeskun digheid. Ruim 70 pet. van de branden had voorkomen kunnen worden, zo luidt het oordeel van deskundigen. Het enige wat er kan gebeuren om het aantal branden te doen verminderen is een nog intensievere voorlichting van het publiek. De overheid is thans dan ook bezig de voorlichting uit te breiden en in dit kader is een film vervaardigd, die tot titel draagt „Staakt het vuren". De maker ervan is Joop Zaatrrran. Deze film zal binnenkort in vele kringen in den lande vertoond worden. Door de politie te Emmen is aange houden een zekere Van D. uit Haren wegens oplichting van verschillende landbouwers uit Emmen en omgeving. Van D. was eigenaar van verschillende complexen heideveld in de provincie Drente. Onder betaling van een waar borgsom heeft hij verschillende perce len heidegrond meermalen verkocht aan diverse landbouwers uit Emmen en om geving. De man heeft na aanhouding een bekentenis afgelegd en is naar Assen overgebracht, om voor de officier van Justitie te worden geleid. De regering heeft besloten het mid del van de tariefsverhoging toe te pas sen, teneinde de zo noodzakelijke be perking van het electriciteitsverbruik te bevorderen, zo zegt de minister van Eco nomische Zaken in een nota over de electriciteitspolitiek. Daar de huidige tarieven zijn geba seerd op de historische kostprijs en de aanschaffingswaarde der voor productie en distributie benodigde apparatuur thans aanzienlijk hoger ligt dan vóór de oorlog, zal in vele gevallen een niet on betekenende verhoging van het thans gel dende tarief onvermijdelijk zijn. Deze verhoging zal gemiddeld als regel een percentage van 25 niet behoeven te over schrijden. Een hoeveelheid van 240 K.w.h. per jaar zal niet in prijs worden verhoogd. Dit is het gemiddelde per gezinshuishou ding nodig om te voldoen aan de pri maire verlichtingsvraag. Ook zijn er en kele uitzonderingsbepalingen voor enige vormen van kleinverbruik. Ten aanzien grootverbruikers van de tarieven voor zullen de maximum prijsvoorschriften worden ingetrokken er. wordt het aan de bedrijven zelf over gelaten om in overleg met de directeur- generaal van de energievoorziening de bestaande tarieven te herzien. De invloed op het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud zal van deze tarieven 0.3 pCt. bedragen. Minister v. d. Brink verwacht een ver- bruiksbeperking van 365 millioen K.w.h.: dit betekent een besparing van ongeveer 120 millioen. Uit deze tariefs verhoging zal een uiteindelijke kolen- besparing voortvloeien van rond 200.000 ton per jaar. Van de commissaris voor emigratie vernemen wij, dat de mogelijkheid be staat voor driehonderd monteurs naar de Unie van Zuid-Afrika te emigreren. Van de „Suid-Afrikaanse motorwerk geversorganisatie" werd bericht ontvan gen, dat zij in ons land wil aanwerven tweehonderdvijftig automonteurs, vijf entwintig auto-electriciens en vijfen twintig auto-reviseurs. Aanmeldingen voor emigratie naar Australië zijn van vandaag af weer mo gelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3