Financiering van C.P.N.-acties met buitenlandse fondsen ERIC DE NOORMAN: mm EEN VERBETEN ENGELS ELFTAL HANDHAAFT TROTS RECORD Oostenrijkers nemen de leidingmaar brengen het niet verder dan tot I r Consumptiebeperking ten behoeve van woningbouw m Communistische pressie op Nederlandse zakenlieden Wij luisteren naar V. Onsportief gedrag op voetbalveld Turnrubriek Werkelijke leiding hierbij van de regering gevraagd Conflict op lucht vaartconferentie Minister Teulings in Tweede Kamer: ZWITSAL J I Alle Sinterklazen (sdMIPVAAItTBEKICi™) DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 en ruwe huid. doos in huis! \A ff' hf /ft II' Cik (Van een speciale verslaggever) LONDEN, Woensdagavond Nog nooit hebben de honderdduizend toeschouwers in het Wembley-siadion Zo stil gezeten als op hei ogenblik, drie minuien na de rust, toen de Oostenrijker Melchior zijn land met een keihard schot de leiding gaf. Zelfs de 1500 Oostenrijkse supporters waren er van geschrokken, want na hei Engelse overwicht in de eerste helft, waren allen in Wembley er van overtuigd, dat de Engelsen hun meerderheid in doelpunten zouden weien om ie zetten. En in plaats van een Engels doelpunt kwam de onver wachte Oostenrijkse goal, die Engelands trotse record aan hei wankelen bracht. Was dit doelpunt een verdiende be loning van het in de eerste helft vertoonde spel? Beslist niet. Iedereen was het er over eens, dat als de Engelse aan vallers slechts hadden weten ie schieten, de rust mei een •voorsprong van minstens 2O zou zijn ingegaan en de Oostenrijkers geen schijn van kans zouden hebben gehad deze achterstand in een voorsprong om te zetten. Dat het via 11 en 21 22 is geworden mag voor beide par tijen nog het meest bevredigende resultaat worden genoemd. Geen schotvaardigheid bij de Britten Grensrechter door klap van supporter in ziekenhuis H.H.IJ.C. verliest van K.E.V. (Krefeld) (46) Noord-Nederland krijgt sterke Deense ploeg op bezoek Internationale organisatie van ex-politieke gevangenen zijn het er over eens Tegen concentratie- kam psysteem 7 Dec. massabij zenkomst in de hoofdstad Inbraak in studenten sociëteit te Groningen Weggesleepte brandkast in kanaal teruggevonden HUISVESTING VAN GEREPATRIEERDEN Pan American Airways dreigt I.A.T.A. te verlaten In de vergadering der Tweede Ka mer is Woensdagmiddag de algemene beraadslaging over de begroting van Binnenlandse Zaken voortgezet. Mi nister Teulings, zijn rede vervolgend, besprak de problemen der burgerlij ke verdediging, daarbij constaterend, dat er in het algemeen instemming en zelfs waardering bestaat voor wat er op dit stuk reeds is geschied. Thans is z.i. verhoging van het be drag van 80 millioen niet nodig. Deze som is bestemd voor de burger lijke verdediging in enge zin. Tal van zaken zijn of worden voorbereid, als voedselvoorziening in oorlogstijd, haven bescherming, levering door openbare nutsbedrijven en bescherming van wa terstaatswerken. Van belang is, dat de maatregelen voor de burgerlijke verde diging in ruime zin met de maatregelen voor de verdediging in enge zin worden gecoördineerd; met die coördinatie is de minister bezig. O.m. deelde hij mede, dat de huidige brandweerorganisatie de kern is voor de brandweerorganisatie in oor logstijd. Deze laatste zal een veelvoud vorderen van de 18 millioen, die nu nodig zijn. De evacuatie is in voorbereiding. In sommige provincies is al een voorlopig program ontworpen. Pro vinciale evacuatiecommissarissen zijn al werkzaam. Bij de plannen staat spreiding der bevolking over de naaste omgeving op de voorgrond. De minister verklaarde naar aanlei ding van de replieken nog, dat hij zijn beleid bij de burgemeestersbenoemingen zo objectief mogelijk zal voeren. Over 't onderzoek in de Friese kwestie zal hij de Kamer volledig inlichten. Wat de herdenking te Bloemendaal betreft heb ben de autoriteiten z.i. gedaan wat ze moesten doen. Naar aanleiding van op merkingen over de spionnagekwestie citeert spr. nog uit een schriftelijke ver klaring van een buitenlands ambtenaar, die werkzaam is geweest op een legatie te 's-Gravenhage. Daarin wordt gezegd dat deze ambtenaar zijn functie niet meer wilde waarnemen omdat van de nationale vrijheid van zijn volk, waar voor zolang is gevochten, niets meer over is. Voorts omdat hij niet bereid was mede te werken aan de voorberei ding van de economische conferentie te Moskou, die alleen diende tot be vordering der Russische militaire inspanning. En vervolgens omdat het hem bekend was, dat er plannen waren beraamd om pressie uit te oefenen op Nederlandse zakenlieden om dezen te bewegen de conferentie te Moskou bij te wonen. De minister deelde verder mede, dat hem bewijzen in handen zijn gekomen, dat van communistische zijde is ingegaan op aanbiedingen van een tijdelijk hier te lande vertoevende buitenlandse ambte naar om via handelsrelaties fondsen over te brengen ten behoeve der CPN. Spr. zei vervolgens nog, dat als er in verband met de herdenking te Bloemendaal we gen zijn afgesloten dit volkomen terecht is geschied. Hij zei het heneden peil te achten de tere kwestie van de herden king van doden te betrekken in de poli tiek. Tegen zes uur werd de behandeling der begroting van Binnenlandse Zaken verdaagd tot hedén-(Donderdag-)middag. In de avondvergadering kwam de begroting van Verkeer en Waterstaat weer aan de orde. Minister Wemmers vervolgde zijn Dinsdagavond begonnen rede. Hij vond het te sterk uitgedrukt als men zegt, dat zijn begroting het kind van de rekening is geworden bij de bezuiniging. Als de grote weg AmsterdamUtrecht gereed is zal een jaarlijkse besparing van 3.2 millioen zijn verkregen; de aanleg zal dan 30 millioen hebben bedragen. Hij zei, dat de bromfietsen een apart pro bleem vormen. Alle typen beneden 51 cc moeten als fiets worden beschouwd en oaar de fietspaden worden verwezen. Gezocht wordt naar een bepaling, dat he bromfietsen zich moeten aanpassen aan het verkeersbeeld op de rijwielpa den. Overwogen wordt een bepaling, dat zè hun snelheid zo kunnen regelen, dat ze snel kunnen stoppen. Spr. verklaarde dat de weg Rotterdam —Den Haag niet aan de eisen voldoet. Verbetering zon 10 millioen kosten. Daarvoor is geen ruimte op de begroting gevonden, maar wel ijjn er al voorbe reidende maatregelen genomen door aan koop van stroken grond onder Delft. Voor de AmsterdamRijn verbinding kónden niet de bedragen worden uitge trokken, die wel gewenst waren. Reductie op spoorwegtarieven voor bepaalde categoriën reizigers acht spreker niet gewenst. Er mag geen verlies worden geriskeerd. Gezinsta rieven zijn z.i. niet nodig en onge wenst. Tenslotte deelde spr. mede. dat de financiële omstandigheden niet toelaten in de eerste jaren iets te doen voor de havens van Katwijk. Scheveningen en Yerseke. Bij de replieken diende de heer SCHÏLTHUIS (Arb.) een motie in. waar in de Kamer uitspreekt, dat het in het belang van de ook uit algemeen oogpunt voor de Nederlandse welvaart zo be langrijke Rijnvaart en dus in het alge meen belang noodzakelijk is. dat de eensgezindheid van het bedrijfsleven ten spoedigste tot stand komt. mede ter be vordering van de internationale regelin gen. waaraan zo grote behoefte bestaat. In de motie wordt de regering verzocht om, nu het wel duidelijk is geworden, dat het bedrijfsleven er niet in slaagt de basis te vinden voor een bevredigen de vorm en mate van eensgezind optre den in de Nederlandse Rijnvaart, op zo kort mogelijke termijn uitvoering te geven aan haar voornemen om de maat regelen te nemen, die in het algemeen belang van de Nederlandse Rijnvaart nodig zijn. De heer VAN DEN HEUVEL (K.V. P.) diende een motie in, de regering verzoekende door wijziging der richt lijnen tegemoet te komen aan het euvel, dat het streven naar vrijwillige samen werking der ondernemers op het gebied van het personenvervoer niet voldoende resultaat oplevert. De MINISTER verklaarde, dat aan vaarding der motie-Schilthuis de rege ring aangenaam zal zijn. De motie-Van den Heuvel vond hij praematuur en hij ontried aanneming. De stemming over de moties en de begroting zou vanmiddag geschieden. Advertentie uw gevoelige Neem nu een co» wzrrsN toowo»urumo* 38. Lange tijd gaat Eric voort in de richting, waarin hij het paard heeft gehoord. Af en toe blijft hij stilstaan om te luisteren: Het gehinnik herhaalt zich niet meer en er dringt ook geen ander geluid tot hem door dat op de nabijheid van levende wezens zou kunnen wijzen. Doch Wolf blijft hem voorttrekken en na enige tijd blijkt het dat de Noorman er goed aan heeft gedaan, zich op de wolfshond te ver laten. Het woud is nu minder dicht en onverwachts krijgt Eric ver vooruit donkere omtrekken in het oog, mannen, die aan de rand van het bos halt hebben gehouden. Geruisloos sluipt de Noorman naderbij, zich verbergend achter dikke stammen, snel bukkend over een open plek, weet hij een beschutte plaats te be reikenwaar hij, zelf ongezien, de vreemdelingen kan gadeslaan. Onmiaaeu\iK herkent de koning de kerelsdie hem vastgebonden hebben en 't schijnt dat ze krijgs- ra°MaarUqoed hè?" hoort de Noorman de kaalkop bluffen, „nu brengt die geweldenaar ons toch bij zijn goudmijn zonder dat hij het weet en wij lopen niet de kans, nog eens met zijn knuisten in aanraking te komen." Onwillekeurig grijpt de man naar zijn nog pijnlijke schedel en zijn handlaTigers stommen grimmig lachend met deze woorden in. Maar een van de anderen haan verachtelijk de schouders op. „Goed gedaan!" smaalt hij„een mooi stelletje spoorzoekersIntussen ts die melkmuil spoorloos verdwenen Hij is zeker een kloof ingeglipt, die naar zijn goudmijn leidt," meent de kaalkop, met een handbeweging naar de bergrug op de achtergrond. „We blijven hier rustig wachten, tot hij terugkomt!" „Als hij tenminste terugkomt," gnuift de ander twijfelend, doch de rest van ae bende overschreeuwt zijn bedenkingen. „Wachten!" herhaalt de kale zelfbewust, „straks zien we die snuiter weer opdui ken en dan De koortsachtige gloed in zijn ogen laat er geen twijfel over bestaan, dat zijn gouddorst ook voor moord ni?t zal terugschrikken. „Ik had hem liever voor mijn ogen!" moppert dezelfde man nog na, „zal hij wel ooit terugkomen. .In zijn schuilhoek knikt de Noorman langzaam met het hoofd. ,JDat zal ik nu eens uitzoeken," prevelt hij voor zich heen, met een fijn glimlachje en zonder zich verder nog om het gekibbel van de rovers te bekommeren, trekt Ene zich in het beschermend duister van de stammen terug Het was overigens in die eerste 45 mi nuten een vreemde wedstrijd. De Engelsen speelden het voetbal zoals wij dat van hen kennen, recht op doel af, met forse trappen over de hele breedte van het veld, hoog tempo en zuiver aangeven van de bal, zodat onophoude lijk de meest gevaarlijke momenten ont stonden voor een Oostenrijks doel, waar de beide backs, vaak zonder hulp van de veel meer aanvallende dan verdedigen de spil, alle zeilen moest bijzetten om onheil te voorkomen. Steeds weer bra ken de Engelsen door het verdedigings systeem van de Oostenrijkers heen, om op het beslissende moment de bal hoog over te schieten, keihard naast te trap pen of het leer in de handen van de doelverdediger te deponeren. Het was voor de 98.500, die aan Engelands zijde waren, om er tureluurs van te worden. Wij willen echter niet de indruk geven, dat het alleen de Engelsen waren, die het spel beheersten. Zo nu en dan demonstreerden de Oostenrijkers een voetbal om van te smullen. Technisch „afmet prima afgemeten korte passes van de een naar de ander. Een genot om naar te kijken, maar te langzaam en te veel in de breedte. Soms raakten zes of zeven Oostenrijkse benen de bal zonder dat er ook maar één Engelsman aan te pas kwam. Maar dan was er altijd een Engels been, dat een einde maakte aan alle illusies van hen, die Oostenrijks gezind waren, en dan met een forse trap het leer naar de andere kant van het veld deed verhuizen. Gedurende een kwartier vonden de honderdduizend in het Wembley het spel fraai en kregen de Oostenrijkers menig open doekje. Daarna werd men minder enthousiast. Het gaat er ten slotte om te doelpunten en ook al speel je prachtvoetbal op het midden veld het wordt tenslotte vervelend als er verder niets gebeurt. Zo bleef Engeland veel gevaarlijker dan de gasten ook al schiepen Melchior op de rechtsbuitenplaats en linksbinnen Sto- jaspal enkele pracht kansen, die door VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 prot. pr„ 7.30 zendersl.. 9.00 nieuws, 9.10 zieken, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 fluit en piano. 11.45 gram., 12.00 amusem.muz.. 12.33 lichte muziek, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 amusem.muziek, 13.45 mannen in de lucht en mannen op de grand, causerie, 13.55 gram., 14.00 Het planten en snoeien van de roos, cau serie, 14.15 Metropole-orkest en solist, 14.45 vocaal ensemble en solisten, 15.15 voordracht, 15.35 fluit en clavecimbel. 16.00 gram., 16.10 voordracht, 16.30 zen- derslulting, 18.00 nieuws, 18.15 amusem.- muziek, 18.33 Papoease karaktertypen. 18.50 muzikale causerie, 19.15 Verkla ring en toelichting, 19.35 gram.. 19-40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 Vijf mi nuten, 20.15 piano. 20.35 causerie, 20 55 koor en orgel, 21.20 Op jacht, klank beeld, 21.40 Radio Philh. orkest, 22.30 orgel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23 15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersl., 9.00 nieuws, 9.12 gram., 9.50 huisvrouw. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, cau serie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 school radio, 10.50 zieken, 11.20 radiofeuilleton, 11.40 kamerkoor. AVRO: 12.00 orkest, 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.20 dansmu ziek, 13.50 gram.. 14.00 huisvrouw, 14.20 gram., 14.55 boek. VARA: 16.00 muzi kale causerie, 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 Denk om de bocht. 19.00 piano, 19.10 Wat doet nw man?, klankbeeld. VPRO: 19.30 Te levisie en vrije tijd, causerie. 20.00 meuws, 20.05 boek, 20.15 gram., 20.30 Benelux, 20.40 Een sterk volk, causerie. VARA: 21.00 gevar. progr., 21.30 De Ducdalf, 21.50 buitenl. weekoverz., 22.05 rhythm, muziek, 22.30 gram. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie, 23.30 kamerorkest. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 13.00 lichte muziek, 16.45 opera- orkest, 19.20 mars- en walsmuziek, 20.00 gevar. muziek, 21.00 orkestconcert, 23.00 Schots orkest. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 militair orkest, 13.15 lichte muziek, 13.45 orkestconeert, 16.45 lichte muziek, 18.00 muziek, 22.15 verzoekprogr., 23.20 lichte muziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconeert, 13.25 om roeporkest, 15.50 omroeporkest, 16.15 gevar. muziek, 17.45 gevar. muziek, 19.30 operaconcert, 22.35 jazzmuziek, 23.15 amusementsmuziek, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconeert, 20.00 „Figa ro's Hochzeit", opera. BRUSSEL. 324 m.: 16.15 walsmuziek, 20.00 filmmuziek, 20.15 symphonie-ork. en solist, 22.15 jazzmuziek, 23.05 opera concert. 484 m.: 12.05 lichte muziek. 17.10 ver zoekprogr., 18.30 filmmuziek, 20.00 om roeporkest. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 20.1521.45 Een pak van uw hart. Televizier. Beeldhouwer Zadkine en het stadsbeeld van Rotterdam. Tele visie-theater. De Engelse midvoor Lofthouse (9) bij een corner tegen Oostenrijk in actie. Links staat de Oostenrijkse keeper Zeman klaar om, de bal op te vangen. zo werd tijdens datzelfde Engelse over wicht tien minuten later door Medley de stand op 2—1 gebracht. De Engelsen vonden, dat zij nu ten minste voor dit Oostenrijkse doelpunt wraak hadden genomen. Zij meenden het kalmer aan te kunnen doen en zij waren duidelijk moe. Ook toen enkele minuten later door hands op de doellijn van Eckersley, Oostenrijk door Stojas- pal de stand op gelijke voet had ge bracht. Oostenrijk probeerde nog op alle mogelijke en onmogelijke wijzen een overwinning te forceren. Het ver toonde een voetbal, individueel van zulke hoge kwaliteit, dat de Engelsen op tic tribune enthousiast applaudisseerden. Maar wéér gebeurde, wat wij hierboven al omschreven. Er kwamen te veel Oos tenrijkse benen aan te pas; het spel werd te kort gehouden en altjjd nog kon een Engels been een moeilijke situ atie redden. Maar het bleef bij 22. Een uitslag, die onder de gegeven omstandigheden mis schien wel de beste is, die deze wedstrijd had kunnen geven. Maar een resultaat dat, objectief beschouwd, voor de En gelsen toch onbevredigender is dan voor de Oostenrijkers. Want als de Engelse voorhoedespelers zouden hebben ge schoten, zoals men dat tenslotte van Engelse internationals verwachten kan, dan zou de beslissing gevallen zijn in de eerste helft en zouden de gasten ze ker met een nederlaag huiswaarts z(jn gekeerd. V (Van onze correspondent) Voor de Groninger Politierechter had zich een voetbalsupporter te verant woorden die wel op zeer onsportieve wijze te keer gegaan was tijdens een voetbalwedstrijd in Groningen op Twee de Pinksterdag. Kapper J H. de Vries fungeerde als grensrechter en bij de vervulling van deze functie had hij hinder van de te ver opdringende voet balsupporters. die meermalen over de lijn kwamen. Hij ging daarop naar de voorzitter van een der spelende vereni gingen. Hierover werd de voetbalsup porter Jan Tjerk de K. uit Schoonhoven zo kwaad dat hij de grensrechter een klap gaf, waardoor de man bewusteloos in elkaar zakte. Het slachtoffer moest worden over gebracht naar het Academisch Zieken huis. Tijdens de behandeling van deze zaak voor de politierechter bleek, dat verdachte reeds 8 maal met de rechter in aanraking was geweest. De Officier van Justitie hield hier rekening mee en eiste twee weken gevangenisstraf. De Politierechter vond het optreden zo on sportief, dat hij de supporter veroor deelde tot drie weken gevangenisstraf. In het kader van de competitie om de West Europa Cup werd te Den Haag de wedstrijd H.H.IJ.C. (Den Haag) K.E.V. (Krefeld) gespeeld. De gasten wonnen met 46. De tussenstanden waren: 04, 00, 42. Voor de semi-interlandwedstrijd Noord-NederlandDenemarken B, wel ke Zondag 9 December a.s. te Leeuwar den wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld: Doel. Henry From; achter; Finn Frandsen en Aage Johansen; midden: Jack Johnson, Edwin Hansen en Svend Hugger; voor: Carl Petersen, Poul Bas set, Poul Erik Petersen, Aage Rou Jensen en Hilmer Staalgaard. De Denen hebben hiermede een zeer sterk elftal opgesteld. Niet minder dan vijf spelers: Jack Johnson, Edwin Han sen, Poul Erik Petersen, Aage Rou Jensen en Hilmer Staalgaard maakten deel uit van het Deense nationale elf tal. dat enige tijd geleden een overwin ning op Zweden wist te behalen. hun collega's op even prachtige wijze om zeep werden gebracht. Nee, die eerste helft was voor Engeland. En als in die Engelse voorhoede schutters zouden hebben gestaan, schutters zoals vroeger Lawton, Mortensen en hoe ze ook mogen heten, dan zou voor de rust het lot van de Oostenrijkers bezegeld zijn geweest. Maar het bleef bij dub- belblank dank zij de vele gemiste kansen door de overigens verdienste lijk spelende Lofthouse. Broadis en Baily. En dank zij zeker niet op de laatste plaats het buitengewoon verdedigen van de Oostenrijkse kee per Zeman. Maar toch kwam drie minuten na het begin van de tweede helft dat door Melchior gescoorde doelpunt, profiteren de van een blunder van linksback Eckersley. Een doelpunt, dat de Engel sen zodanig deprimeerde, dat de volgen de vijftien minuten er maar één eiftai speelde, en dat was Oostenrijk. Dood stil keek het publiek naar deze wed strijd, die zo geheel anders verliep als men. na het vertoonde voor de rust, re delijkerwijs had kunnen verwachten Gedurende dit eerste kwartier van de tweede helft, aangemoedigd door dat onverwachte doelpunt, speelden de Oostenrijkers beter dan tevoren. Nu waren zij het. die steeds weer voor het vijandelijk doel zaten en menige keer moesten de Engelse backs, en in laatste instantie doelverdediger Merrick, hun uiterste best doen om onheil te voor komen. Totdat na vijftien minuten de En gelsen over hun depressie heen waren. Met nog een half uur te spelen, beten zjj nog eens extra fel op de tanden. Een nederlaag op eigen bodem? Dat nooit! En met verbeten woede trok ken de Engelse aanvallers, opgezwiept door een Billy Wright in onvergelij kelijke vorm, steeds weer naar het Oostenrijkse doel en hoe spil Ocwirk ook zwoegde en bijna overal op het veld scheen te zijn, waar gevaar was voor Oostenrijk, een Engels doelpunt zat in de lucht Dat het moest komen uit een straf schop, toen Baily lelijk „genomen" werd, was niet plezierig. Het was althans niet de juiste beloning voor een overwicht, dat dit doelpunt zeker verdiende. Ram sey nam deze strafschop feilloos en het was 11. Deze beloning vond de Engel se ploeg niet voldoende. Men wilde de Oostenrijkers laten zien, dat zelfs deze schotloze voorhoede ook op ietwat nor maler wijze doelpunten kon maken. En In verband met de overvloed van kopij moeten wij ook deze week de turnrubriek naar morgen, Vrijdag, verschuiven. Voor het Instituut van Bestuursweten schappen hield de heer W. Schcerens, secretaris van de Nationale Woningraad! in het raadhuis te Utrecht een voor dracht over de financiering van de wo ningbouw. De mogelijkheid van kapi taalsbesteding ten behoeve van woning bouw is volgens de heer Scheerens een kwestie van keuze van besteding van het nationale inkomen. Becijferd is dat ter uitvoering van het huidige bouw schema 3% van het nationale inkomen moet worden besteed voor woningbouw. Was het in Februari 1950. toen de diverse plannen voor z.g. „stuntwonin gen" werden ingediend, nog eis te waken dat het aantal gegunde woningen in overeenstemming zou blijven met het beschikbare materiaal en de arbeids krachten, thans liggen de moeilijkheden hoofdzakelijk in het gebrek aan kapitaal. Dit gebrek aan kapitaal, dat mede is ontstaan door de niet-sluitende betalings balans en bovendien door de uitvoering van woningen boveij het programma, heeft directe moeilijkheden veroorzaakt, doch kan op den duur worden opgevan gen door besparingen in andere sectoren van het nationaal verbruik. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wijst er bij herhaling op, dat op niet nodige uit gaven besparing moet worden ver kregen ten behoeve van de woning bouw. Hij geeft echter geen directe weg aan op welke wijze de voorde len van deze besparingen moeten worden gestuurd in de richting van uitvoering van woningbouw. De regering dient hier stimule rend op te treden opdat werkelijke besparing door de gehele bevolking wordt bereikt. De huidige burgerzinleningen ziet de secretaris van de Nationale Woningraad als een oplossing van de moeilijkheden van het ogenblik. Op den duur zullen de moeilijkheden weer opduiken en het is d etaak van de regering zorg te dragen voor een centraal geleide finan ciering afgestemd op de woningbehoefte van de gemeenten. De overheid dient niet alleen een program voor de wo ningbouw te maken doch dient ook voorwaarden te scheppen voor de ver werkelijking daarvan. De laatste jaren heeft bij de woning bouw en de financiering daarvan het toevalselement een te grote rol ge speeld. In een tijd van schaarste dienen re gels te worden gesteld en het is niet verantwoord dat het toevalselement in een dergelijk belangrijk sociaal vraag stuk een rol kan spelen. Terwille van de volkshuisvesting zou volgens spreker het hurenprobleem moeten worden bezien. Dit is een zeer moeilijke taak, waar de regering, die zich na de bevrijding voor bijna on overkomelijke moeilijkheden geplaatst zag, niet spoedig uit zal komen. In Parijs is een internationale orga nisatie van ex-politieke gevangenen uit de jaren 19401945 opgericht. Tot voor zitter van deze organisatie werd geko zen de heer J. de Swart iNederiand). Advertentie Als iemands hart voi verwachting klopt voor een ballpoint, maakt hem dan gelukkig met een REPORTER. De ballpoint, die zo goed is, dat iedere blijde ontvanger in St. Nicolaas blijft geloven. Zweeds precisiewerk! Royaal gevuld met een zuinig inkt-reservoir en voorzien van haarzuiver geslepen S.K.F. kogel. Elke Sinterklaas kan kiezen uit twee modellen in diverse mooie kleuren: Reporter Forty f. 2-95, Reporter Sixty f. 3.90. Eis steeds vulling in de originele Repoiter-verpakking^ Lickt een reet papier en boek N.4 Ort. 66531 In Amsterdam is het regionaal comité tegen het concentratiekampsysteem ge ïnstalleerd. Voorzitter van dit comité is burgemeester d'Ailly. De installatie ge schiedde door de heer J. de Swart, voor zitter van het nationale comité. Het voorlopig werkcomité heeft een massa-bijeenkomst georganiseerd, die 7 December in Krasnapolsky te Amster dam zal worden gehouden. Op deze bij eenkomst zullen spreken: burgemeester d'Ailly, David Rousset uit Parijs, die op trad als aanklager van de Russische re gering in de processen te Parijs en Brussel, waarin het bestaan van con centratiekampen in Rusland werd aan getoond. J. de Swart en K R. van Staal. De Groninger recherche heeft van morgen een belangrijk spoor gekregen in het onderzoek naar de geraffineerde inbraak in ae studentensociëteit Mutua Fides te Groningen, waarbij des nachts door enkele inbrekers een zware brand kast werd weggesleept met f2000 in houd. Tot dusver ontbrak elk definitief spoor, hoewel de recherche uiteraard diverse aanwijzingen had. In het Van Starkenborghkanaal bij de spoorbrug is thans de brandkast gevonden. De takel wagen van de Groninger brandweer heeft het gevaarte op het droge gehaald. De brandkast was aan de oovenzijde opengescheurd. Het bleek de geroofde brandkast uit de studentensociëteit te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat nog ongeveer 3400 gezinnen van gerepatrieerden ver blijven in woonoorden en in contactho tels en -pensions. Voorts komen nog ie dere maand veel gezinnen uit Indonesië hier te lande aan, die zelf niet voor on derdak kunnen zorgen. De regering heeft besloten ingaande 1 Januari het aantal woningwetwoningen, dat voor Rijksambtenaren moet worden gereser veerd, van tien tot vijf procent te ver minderen en de aldus vrijkomende wo ningen aan te wenden voor huisvesting van in opvangcentra verblijvende gere patrieerden. Daar het aantal gezinnen, dat op deze wijze kan worden geholpen, echter nog gering is. ziet de minister zich genoodzaakt een beroep op de ge meentebesturen te doen om van het ras terende deel van de woningwetwonin gen tenminste vijf procent eveneens voor genoemd doel ter beschikking te stellen. Op de conferentie te Nice van de I.A.T.A., de internationale luchtvaartor ganisatie van de burgerluchtvaart, heeft de Pan American Airways gedreigd uit de organisatie te zullen treden en in het luchtvaartbedrijf weer tariefconcurren- tie in te voeren, wanneer er geen com promis wordt bereikt in de vorm van een retourtarief van ten hoogste 477 dol lars voor een trans-atlantische toeristen klasse. AXELDuiv zy ie Houston AMSTELVEEN 29 v. Amst. n. Haluax. ALGENIB p. 29 Kp. Blanco n. Rott. ALPHARD 28 ter rede Duala. BANTAM p. 29 Azoren n. Calc. ATLAS 29 te Napels. AMSTELVAART 29 te Houston. ANDIJK 29 te Vera Cruz. AALSDiJK p 29 Wight n. New Orleans. AMSTELKERK 28 te Amst. AMSTELPARK 28 v. Amst. n. N.-Amerika. AMSTELVEEN 28 v. Amst. n. SL John. AAGTEDIJK 27 v. Trmidad n. Santos. ALAMAK p. 29 Perim n. Suez. ALPHERAT p. 28 Keywest n. New Orleans. A MP EN AN 28 te Marseille. ARIADNE 29 te Liss. BENNEKOM p 2.9 Azoren n. S. Juan. BONAIRE 29 ie Georgetown. BEVERWIJK p. 29 Ouessant n. Vlaard. B1LLITON 28 te Beyrouth BOSKOOP 30 te Antw verw. BREDA 28 te Christobal. BALI 28 te Baltimore. CALLISTO 29 te Amst. CELEBES p. 28 Pt Sudan n. Amst. CONGOSTR. 29 te Hamburg. CLAVELLA p. 29 Thursday Isl. n Lyttlet. COR1LLA 28 v. Curasao n. Sydney. CORYDA 26 te Bardon. DELFSHAVEN 28 v. Melilla n. Gibr. DUIVENDR. p. 29 St. Pauls Rock n. Dakar. DIEMERDIJK 28 te Seattle. DOURO 29 v. Amst. n. Alex. EN A p. 29 Ouessant n. Gent. ENTRE RIOS 27 V. B. Aires n. Amst. ETREMA p 28 Ouessant n. Curagao FARMSUM p. 29 Azoren n. Hamptonr. FRIESLAND SSM p. 29 Liss. 30 te Huelva. FRIESLAND KRL 28 te Menado. GADILA 29 te Singapore. GANYMEDES 26 v. N. Orleans n. La Guair». GAASTERKERK p. 29 Oporto n Antw. HELICON p. 29 Landsend n. Antw. HERCULES 28 te Neaplaya. HERA 29 te Pt. Cardon. HOOGKERK p. ?9 Kp. Nao n. Antw. HAARLEM p. 29 Brunsbuttel n. Hamburg. IRIS 27 te Gothenburg. ILOS 28 te Port au Prince JAPARA KRL 29 te Colombo. JUPITER 2 Dec te Rott. verw. KLIPFONTEIN 29 v Tenenfle n. Beira. KOTA BAROE 28 v. Makassar n. Surabaja. KIELDR. p. 29 Okinawa n. Kobe. KOTA INTEN p. 29 Gibr. n. Marseille. LINDEKERK p 29 Messina n. Rott. LAAGKERK 29 te Rott. LUTTERKERK p. 29 Socotra n. Muscat. LANGKOEAS 28 v Genua n. Rott. LEMSTERKERK 29 v. Suez n. Perzië LIEVEVR.KERK 29 te Bombay. LEOPOLDSK. 29 v. Aden n. Rott LOPPERSUM 29 te Casabl. LUNA 29 te Tessaioniki. MAAS 29 te Catania. MAAS 28 v. Adalia n. Valencia. MARKELO p 29 Finisterre n. Amst. MANTO 29—30 te Amst. MADOERA 26 te San Francisco. MURENA 29 te Liss. MERWEDE p. 29 Abaco 30 te Savanna. NESTOR 29 te Tanger. NIGERSTR. 28 te Accra. N.-HOLLAND slb. 28 v. Priok n. Albany. OOTMARSUM 28 v. Ant. 30 te Hamburg. OPHIR 28 v. Muntok n. Belawan. OVULA p. 29 Ouessant n. Curacao. ORION 29 te Rott. ORANJE p. 29 Minicoy n. Suez. ORESTES 29 te Ciudad Trujillo. PARKHAVEN p. 20 Fern. Nor. n. Montev. PR. MAURITS p. 29 Gibr. n Algiers PR. J W. FRISO 27 te Montreal. PR. WILLEM III 29 v. Philadelphia n Ned. PR. WILLEM IV 27 v. Montr, n. Antw. POLYDORUS p 29 Minicoy n. Aden. POLYPHEMUS 29 te Makassar. POSEIDON 28 v. Paramaribo n. Amst. ROEBIAH 29 te Surabaja. RIOUW p. 29 Minicoy n. Colombo. RADJA 28 v. Belawan n. Priok. RONDO 29 te Priok. BUYS 29 te Singapore. RIJNKERK 29 v. Genua n. Bombay ST. MAASTR. p. 29 Ouessant n. Rott. SIBAJAK p. 29 Perim n. Suez. SCHERPENDR 28 v. Sidon n. Engeland. STR MALAKKA 26 v. Manilla n. Singap. ST. HAARLEM 29 te Sluiskil. SCHIE 29 te Gibr. SOESTDIJK 29 te Priok. ST. VLAARD p. 28 Trondheim n. Narvik. STIgVTOR p. 29 Azoren n. Barbados. TAMO p. 28 Finisterre n. Rott. TIBA p. 29 Madeira n. B. Aires. TEUCER 29 te New York. TJIWANGI 28 v. Priok n. Surabaja. TJILUWAH 29 v. Aden n. Priok. TITUS 29 te Gandia. THESEUS p 29 Kp. St. Vine, n Rott TARIA 28 te Singapore. TEIRESIAS p. 27 Minicoy n. Aden. VEENDAM p 29 Scilly n. New York. WATERLAND 1 Dec. te IJm. verw. WATERLAND 1 Dec te Amst. verw WIELDR 30 te Trinidad verw. WM. RUYS 29 te Port Said. WAAL 30 te Pta. Prince verw. IJSFL 28 v. Tel Aviv n. Mersin. ZIJPENBERG p. 29 Gibr. n. Savona.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5