byrie Doorvechten op Korea Ramp in Italië smeedt broederschap band van Tussen neus en lippen Zonder bloedvergieten voltrokken Nieuwe regering in Thailand onder oude premier Bij ontruiming van gebouwen DUIDELIJKE VERKLARING VAN TRUMAN Geen staken van vuren voordat wapenstilstand is getekend Verduistering van een landmijn I Omgrenzing ener functie Tot hoofd en hart Vreemde atoom ontploffing Macht over het stuur verloren IN SYRIË HEEFT LEGER DE LEIDING QJee MORRIS (efote ifcu iwj! VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 75sfe JAARGANG No. 25240 'n Thailand heeft een groep hoge officieren van leger en ma rine gisteren door een staatsgreep, die zonder bloedvergieten is verlopen, de regering van premier Piboel Songgram omver geworpen. Weinige uren later hebben zij de premier aan het hoofd gezet van een nieuwe anti-communistische regering. In een officiële uitzending van radio-Bangkok is vanmorgen mee gedeeld, dat de provisionele nationale executieve raad een herzien kabinet had benoemd met Piboel Songgram aan het hoofd. In de uitzending werd niet meer van een staatsgreep gerept. „Sterke man grijpt in van Syrië Eerste ondergrondse explosie in V. S.? Zweedse onderscheiding voor Nederl. firma Britten door Egyptische guerilla's aangevallen Deksel van petroleum vat schoot los Smid dodelijk aan het hoofd getroffen De stop te Lobith Hoge Raad concludeert tot verwerping beroep Staat Poging tot verkoop van militair geheim ■Mms® Nederlanders in Afrika verdronken Door inlanders in het water geduwd St. Nicolaasgeschenken SMIT VAN RIJSBERGEN Dodelijk ongeluk met bromfiets Vóór Kerstmis 300.000 K.R.O.-leden DRINK LOUTER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. STAATSGREPEN Thailand m en Het nieuwe kabinet, aldus deelde de radio mee, is als volgt samengesteld: premier Piboel Songgram, vice-premier en verbindingen luit.-gen. Sawat Sa- watdikiart, Binnenlandse Zaken: gen.- maj. Banyat Phehasian, Buitenlandse Zaken: Barakarn Bancha, Financiën: Vichi Tradhakarn, Landbouw: gen.-maj. Tao Daribhanyudhakit. Handel: vice- luchtmaarschalk Muni Mahahantana, Onderwijs: Nakort Promyothi, Justitie: Sunkit Nimachint. zonder portefeuille: Payun Camamontri, Sima Winwirit en Luen Pongsophon. Het is nog niet duidelijk of luitenant- generaal Phao Srlyanon die door de provisionele nationale executieve raad was aangewezen als „officier voor de handhaving van de vrede", deze functie heeft behouden en evenmin is bekend waarin zij feitelijk bestaat. Het politie apparaat van Phao Sriyanon is de grootste gewapende macht van het land. De gebeurtenissen van gisteren zijn geenszins een nieuwe ervaring voor premier Piboel Songgram. Hij heeft zou men kunnen zeggen wel voor hetere vuren gestaan. Drie en een half jaar geleden werd Songgram door het leger aan de macht gebracht. In Juni is Songgram door marine officieren ontvoerd, doch nadat de kanonneerboot, waarop hij zich be vond, was gebombardeerd en gezon ken, wist hij zich zwemmend in veiligheid te stellen. Veel marine- Officieren, onder wie de opperbevel hebber van de vloot en tien hoge offi cieren werden toen gearresteerd. Piboel Songgram verklaarde vier we ken geleden in het parlement, dat de politie een communistisch complot had ontdekt voor een „geïntensiveerde activiteit", welke onmiddellijk had moeten beginnen. Volgens berichten uit Singapore kon de premier zijn macht slechts staande houden zolang de mili taire leiders en de leiders van de politie hem bleven steunen. De koning van Thailand. Foemipon Adoedet, die uit Zwitserland, waar hij studeerde, op weg naar zjjn vaderland is, is Woensdag uit Singapore naar Bangkok vertrokken om voor het eerst weer sinds 1946 als staatshoofd op te treden. In welingelichte kringen te Washing ton verklaart men, dat de staatsgreep niets te maken heeft met het commu nisme. Officieel commentaar is nog niet geleverd. pro-Russische premier van Syrië, Maaroef Dawalibi, en alle leden van het kabinet, dat hij Woensdag gevormd heeft, zijn gisteren, zoals wij reeds in een deel van onze editie hebben gemeld, na een staatsgreep van het Syrische le ger gearresteerd. Andere leden van de Volkspartij en onafhankelijke parle mentsleden, die het beleid van de nieu we regering steunden, werden eveneens gearresteerd. In een legercommuniqué wordt gezegd, dat de Volkspartij ver antwoordelijk was voor alle rcgerings- crises en staatsgrepen in Syrië in de laatste 32 maanden. Het communiqué was ondertekend door de „sterke man' van Syrië, de stafchef Kol. Shiskekly die ook de leiding van de staatsgreep had. Hij heeft gisteren een lang onderhoud met. de Syrische president en andere vooraanstaande politieke leiders en parlementsleden gehad. Volgens betrouwbare inlichtingen zal Op de proefterreinen van de Ameri kaanse Commissie voor Atoomenergie in de buurt van Las Vegas is gisteren een kleine atomische ontploffing veroor zaakt. Het was de tweede ontploffing van een nieuwe serie proeven. Na de atoomexplosie kolkte een Vreemde, smerige wolk van rook en puin °P. Mogelijk is dit een aanwijzing dat de Amerikaanse geleerden de eerste onder grondse atoomexplosie uit de geschiedenis hebben ontketend, aldus meldt U.P. De |xplosie werd in het dorpje Indian Springs, dat aan de voet van de Charles ton berg en slechts veertig km van d? Plaats van de explosie ligt, niet gehoord, Sezien of gevoeld. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft aan de Nederlandse firma de er ven Lucas Bols te Amsterdam het prae- oicaat Hofleverancier verleend. Een ver tegenwoordiger van het Zweedse ge- santschap te Den Haag heeft dezer da- Een de betreffende bul aan de directie oud-premier Khaledel Azem gevraagd worden met steun van de Nationale Partij een nieuwe regering te vormen. Het wordt mogelijk geacht, dat hij na de vorming van een kabinet zal advi seren het parlement te ontbinden. De kranten van de Volkspartij zijn door de autoriteiten verboden. Het is even wel rustig in het land. Zelden is een staatsgreep minder spectaculair geweest. De buitenwacht in Damascus had er niets van gemerkt, voordat radio-Damascus gisteren mede deelde. dat alles voorbij was. In de loop van de nacht had kol. Shiskekly troepen in Damascus gebracht. Hij liet (premier Dawalibi met zijn ministers en enige aanhangers arresteren en legde daarna beslag op het blad van de oppositie. Men gelooft in politieke kringen niet, dat de staatsgreep belangrijke wijzigin gen in de buitenlandse politiek van Sy rië tengevolge zal hebben. De staatsgreep was integendeel be doeld om zekerheid te hebben, dat deze oolitiek zal worden voortgezet. Dawali bi stond vijandig tegenover Arabische deelneming aan de verdediging van het Midden-Oosten. Verder vermoedde men dat hij ondanks zijn pro-Russische sym pathieën van Syrië een koninkrijk wil de maken. En bovendien nam hij de portefeuille van Defensie op zich, hetgeen als een ernstige belediging van kol. Shiskekly beschouwd werd. In diplomatieke kringen is men van mening, dat Kol. Shiskekly het Syrische leger wil uitbreiden. Men acht het mo gelijk, dat hij welwillend tegenover deelneming aan de verdediging van het Midden-Oosten zal staan, indien hij in ruil hiervoor aanzienlijke wapenzendin gen zal ontvangen. Guerilla's en Egyptische politieagen ten hebben gisteren te Port Said twee uur lang aanvallen gedaan op een ge bouw, dat de Engelsen op dat moment volgens afspraak ontruimden, aldus meldt A.P. Volgens te Ismailia ontvangen be richten is aan Egyptische zijde een per soon dodelijk gewond, terwijl ook de Engelsen een slachtoffer telden. De Britse bevelhebber, generaal Erskine, heeft zoals gisteren gemeld beloofd Port Said, Ismailia en Suez te ontrui men. Als tegenprestatie zouden de Egyp- tenaren de orde handhaven. Een andere afdeling van de Egyp tische bevrijdingsbataljons heeft te Tel- El-Kebir aanvallen gedaan op Britse schildwachten. De Egyptenaren zijn ont komen zonder verliezen geleden te heb ben. In een nota heeft het Egyptische mi nisterie van buitenlandse zaken gister avond Engeland beschuldigd van schen ding der voorzieningen van de conven tie van Constantinopel van 1888 over de vrije vaart door het Suezkanaal. Enge land, aldus de nota, heeft geen vooraf gaande mededeling gedaan van bezoe ken van Britse oorlogsschepen aan Egyptische territoriale wateren of het ankereji van deze schepen in Port Said, Suez, het Meer van Timsah en de grote Bittermeren. In New York is Woensdag een gro te luchtbescher- mingsotfening ge houden. De sirenes loeiden over de ge hele stad en ieder een zocht dekking tegen een veron derstelde luchtaan val. Zo deed ook de schooljeugd. In de gang van hun school brengen zich hier de schoolkin deren in veilig heid. Het was de eerste maal dat zo'n grootscheepse Oefe ning sinds de twee de wereldoorlog werd gehouden. Oefeningen der burgerlijke verde diging tegen een aanval met de atoombom zijn er aan voorafgegaan. Toen hij bezig was met het lassen van petroleumvaten sprong het deksel van een vat en trof de jonge smid W. Han sen uit Sneek aan het hoofd. Het slacht offer is kort daarop aan de gevolgen overleden. De Rijksarbeidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. Namens zijn ambtgenoot prof. Lange- meijer concludeerde vandaag de advo caat-generaal bij de Hoge Raad. prof. Eggens. tot verwerping van het beroep van de staat tegen het arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij de zoge naamde „Stop te Lobith" onrechtvaar dig werd verklaard als In strijd met de door de Rijnvaart-acte gewaarborgde vrije Rijnvaart. Het arrest van de Hoge Raad is be paald op 25 Januari. President Truman heeft gisteren met een duidelijke verklaring alle geruchten en ieder misverstand over een order om het vuren in Korea te staken de kop in gedrukt. Op een persconferentie ver klaarde hij, dat de V.N. druk zouden blijven uitoefenen op de communisten Voor de Haagse rechtbank hebben de instrumentmaker J L. D. en de kellner L. O. terecht gestaan wegens" verduistering in dienstbetrekking van een landmijn en medeplichtig heid daaraan, gepleegd in Augustus van dit jaar. Verdachte J. D. was als instrumentmaker in dienst van een firma, diq in opdracht van het ministerie van Oorlog een landmijn van bekend principe verder moest KMa «HMft De enorme regenval van deafgelopen weken heeft in vele delen van Europa overstromingen veroorzaakt. De ramp 'in de Po-vlakte heeft heel de wereld opgeschrikt. De luchtopname toont de rivier en de doorgebroken rechter-dijk, waardoor een geweldig gebied onder water gelopen is. Meer dan tweehonderd duizend mensen werden uit hun huizen verdreven en er vielen honderden slachtoffers. ontwikkelen. Deze landmijn was een Duits model, dat na aanraking bij eerste ontploffing uit de grond vloog en daarna op heuphoogte opnieuw explodeerde. De bedoeling was dit principe verder te ontwikkelen. D., die reeds vijf ver oordelingen wegens diefstal heeft gehad, kwam in aanraking met een oude ken nis uit het gevang, de kellner L. G., die hem vroeg of er niets te verdienen was. Sprekend over de landmijn zag G. wel iets in verkoop daarvan aan een vreem de mogendheid. G. nam contact op met een particuliere rechercheur die naar hij meende buitenlandse relaties had. Toen die rechercheur op de hoogte van de zaak was, vertelde hij alles aan de politie en de Binnenlandse Veiligheids dienst. De B. V. D. transformeerde een ge- pensionneerde hoofdofficier van het K.N.X.L. tot een zekere meneer „Winsky", Deze werd via de rechercheur alg „ko per" van de landmijn en de tekeningen daarvan, bij G. en D. geïntroduceerd. D. had uit afgekeurde onderdelen een spring-landmijn gebouwd. Op een afge sproken tijd en plaats werd de landmijn aan „Winsky" getoond. Deze. die Engels en Duits sprak en zich van de parti culiere rechercheur als tolk bediende, verklaarde f 85.000 voor het geheim te willen betalen, waarvan f 10.000 in voorschot, mits hij eerst de mijn mocht zien. Ter overtuiging tiet hij f 15.000 aan B.V.D.-bankbiljetten zien. Men ging accoord. „Winsky" kreeg het model van de mijn, doch in plaats van bezichtiging vond op een afgesproken teken een over val van de politie plaats. De Officier van Justitie eiste tegen J. L. D. één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, evenals tegen de contact man G., wegens medeplichtigheid aan verduistering. talië is het land van de hevige tegenstellingen. Niets is er middelmatig: de natuur niet, de rijkdom niet, de armoede niet, de deugd en de zonde niet. De zon is er gloeiend als een laaiend vuur en de regen valt er verpletterend als een waterval. Verleden jaar sloegen de vlammen uit de krater van de Etna en rolde de lavamassa over het land als een brandend tapijt. Dit jaar heeft de aanhoudend neervallende regen de berg stromen doen overlopen, de rivieren doen zwellen en een overstroming veroor zaakt, die veel weg heeft van een zondvloed. Maar geen ark zou groot genoeg zijn, om al die mensen te huisvesten, om de koeien, de paarden, de kippen, de varkens en de schapen fe bergen. Vrouwen en kinderen zijn gestikt in klei en modder en koeien zijn loeiend en snuivend in de diepte weg ge zakt. In de laatste helft van November kwam er in Italië ieder uur van de dag een bul letin uit: „Het water stijgt nog steeds.de dijk bij Occhio- belio staat op het punt van door te breken.... het wa ter stroomt Rovigo bin nen.... in Polesine is het water tot vier meter hoogte gestegen. Van de berg Ra- dazzo schuift een aardkluit van 2000 kub. meter naar beneden en bedreigt Murata. Het peil van de rivier Adda stijgt 5 cm. per uur en van de Oglio 6 cm." Öp 17 November zond de Italiaanse radio zijn S.O.S. uit: „Helpt de vluchtelingen van het overstroomde ge bied! Wie geeft geld, kleren, huisraad, middelen van transport? Wie zegt zijn bij dragen toe?" Onmiddellijk begonnen alle telefoontoe stellen in het Radio-gebouw te rinkelen en meteen kon digde de speaker de giften aan: „Hier mijnheer zo en zo uit Milaan 30.000 lires, een werkman van de electrische centrale 2000 lires, de choco ladefabriek Perugino zoveel kisten gecondenseerde melk en zoveel tabletten choco lahier: Twintig ex-mi litairen willen dadelijk ver trekken om hulp te verle nen; hallo, hallo, de bekende operazangeres Maria Caniglia aan de microfoon: „Ik zou mijn stem willen geven aan die arme mensen, maar daar dit niet gaat, stel'ik hem be schikbaar voor liefdadig heidsuitvoeringen". Hier Be- niamino Gigli uit Duitsland met dezelfde boodschap. Het personeel van Fiat zegt een dag salaris toe; beambten van banken en ministeries een halve dag. Igor Stra- winsky, die op het ogenblik een uitvoering van zijn wer ken dirigeert, wijst zijn ho norarium af ten behoeve van de slachtoffers. De gezant van Columbia belooft 200 zakken koffie...." In tien minuten waren de inschrij vingen tot 20 millioen ge stegen! In de volgende dagen stroomde het water nog steeds, maar ruimer stroom de de vloed van liefdadig heid over het land. Hoe ho ger het water, hoe hoger de stapels bankpapier, de ber ger: kleren en levensmidde len! Binnen enkele dagen zal het water zijn grens be reiken, maar het gevoel van medelijden en solidariteit kent geen grenzen. Het gaat van Italië naar Zwitserland, naar Frankrijk, naar Neder land; het vliegt over het Kanaal naar Engeland en over de Oceaan naar Ameri ka. Het overvleugelt alle oude veten, alle politieke spitsvondigheden. Geen Ita liaan liet zich beïnvloeden door politieke propaganda, als deze: „De overstroming is de schuld van het Atlan tisch verdragvan De Gasperi; de regering geeft ontzaglijke sommen uit aan wapens, in plaats van de dijken te versterken" (com munistisch dagblad). De neo fascisten: „dat gebcbrde toén toch maar niet"; De anti fascisten: „alles de schuld van de oorlog; de Duitsers hebDcn de bomen op de berghellingen omgehakt en nu vindt het water geen weerstand meer, het gutst van de bergen en neemt grote aardkluiten mee." De demo-christianen: „Polesine was het rode punt van de provincie Venetië. Men was daar zelfs zo ver, dat men zijn kinderen niet meer liet dopen. De straf van God is duidelijk zichtbaar." Terwijl in het Palais Chaii- lot ministers en gedelegeer den de woorden, als tennis ballen, van de éne tafel naar de andere ketsen, de secre taressen stenograferen en de schrijfmachines ratelen; ter wijl al d'e heren touwtrek ken; vandaag een eindje voor-, morgen een eindje achteruit, heeft de bevolking van alle vrije landen een ke ten van broederschap ge vormd, een ware U.N.O. Zal ooit, als de heren ach ter die groene tafels het niet eens kunnen worden, dit prachtige verbond weer ver stoord worden? Zullen ooit de berichten van mensen, die in slijk en water zijn omge komen, van huizen en vel den. die verwoest zijn, in plaats van medelijden, vol doening wekken? Zullen wij ooit weer bulletins lezen, ais deze: „Overwinning van onze strijdkrachten. Zo en zoveel huizen en fabrieken ver woest. De vijand verloor zoveel manschappen. Een vijandelijk schip in de grond geboorden zullen wij dan niet schreien? C. P.-D. totdat een wapenstilstand in Korea zou zijn getekend en dat de strijdkrachten van de V.N: niet door de tegenstander zouden worden verrast. Truman gispte nieuwsbureaux en onafhankelijke bla den wegens „gefantaseerde verhalen over een staken van het vuren". „Ik hoop, dat ieder thans zal begrijpen, dat in Korea het vuren niet gestaakt is en niet gestaakt kan worden voordat een wapenstilstand is getekend", aldus de president. In een communiqué van het achtste leger wordt nu ook medegedeeld, dat de verbondenen „offensieve acties" heb ben uitgevoerd en de noordelijken met artillerie hebben beschoten. De noorde lijken vielen aan op vele plaatsen van het front. De luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten hebben tijdens verkenningsvluch ten geconstateerd, dat grote hoeveelhe den vrachtauto's met voorraden en mis schien verse troepen door de communis ten naar de frontlinies worden gediri geerd. De transporten hebben onder dekking van het nachtelijk duister plaats. De situatie aan het front is ver der vrij kalm. Het hoofdkwartier van het vijfde luchtleger maakt bekend, dat door de verkenningsvliegtuigen en bommenwer pers driehonderd vrachtauto's zijn ver nield. Gisteren hebben de Noord-Koreanen boven Noord-Korea ten minste 320 Migs in de strijd geworpen om de su perioriteit in de lucht te verkrijgen, aldus meldt A. P. De communisten hebben nog nooit zoveel gevechtstoe stellen op een dag boven Korea in de strijd geworpen. Twee en twintig Ame rikaanse Sabre's moesten op een gege ven moment gedurende twintig minu ten een gevecht leveren tegen 175 Migs. Volgens het hoofdkwartier van de vijf. de luchtmacht werden drie Sabre's licht beschadigd, maar zijn alle toe stellen veilig geland. Een communis tisch toestel werd beschadigd. Ondertussen blijven de frontcorrespon denten volhouden, dat er een order is geweest over de activiteit, die ontplooid moest worden. Mogelijk is deze order verkeerd geïnterpreteerd. Vier burgers werden gedood en min stens acht personen ernstig gewond, toen vandaag voor het aanbreken van de dag het voornaamste Zuid-Koreaanse leger- arsenaal in Poesan bij drie ontploffin gen in de lucht vloog. In een honderdtal bij het arsenaal gelegen woningen brak brand uit. Van het arsenaal bleef slechts een rokende puinhoop over. De communistische wapenstilstands delegatie heeft vandaag verklaard, dat het geallieerde voorstel voor controle op de naleving van het bestand achter de communistische linies in Korea een onbeschaamde inmenging zou betekenen in de interne aangelegenheden. De communisten, en geallieerden brachten de ochtend in vruchteloos re detwisten over de supervisie op de wa penstilstand door. Een lid van de bemanning van het s.s.' „Nigerstroom" van de Hollandse Stoomboot Mij., de kok D. Verkerk uit Amsterdam, kreeg in de Afrikaanse ha ven Lagos na een bioscoopbezoek, onge noegen met een paar inlanders. De 19- jarige Delfzijlse stuurmansleerling Wijnhold wilde hem hierbij helpen, doch beide jongelieden werden door de inlanders via een pier in het water ge drongen, tengevolge waarvan beiden om het leven kwamen. Haastige spoed De Ier William Stan ford heeft op de Euro pese Raadgevende Verga dering te Straatsburg voorgesteld een staking van 24 uur te organiseren, uit protest tegen Ameri- ka's haast en ongeduld. Wij moeten al onze cul turele instellingen één dag voor de Amerikanen gesloten houden om ons wantrouwen ten aanzien van de Amerikaanse waar den te demonstreren, zei Stanford, Die Amerikanen doen eigenlijk niets an ders dan dollars naar Europa brengen. Indien de Amerikanen hun zin kre gen zouden: 1. Al onze gothische ka thedralen verbouwd wor den tot gestroomlijnde wolkenkrabbers; 2. Dante samengeperst worden in een nummer van Reader's Digest, en 3. De werken van Rem brandt ten behoeve van het technicolor-procedé veranderd worden. Evenals onze kunst is onze Europese beschaving het product van een lang zame groei. Als Europa niet op zijn tellen past. worden wij een staten bond van veramerikani seerde Europeanen. Stanford is leraar in de klassieken aan het Drie- vuldigheidscollege te Du blin. De Turk Osman Kapa- ni diende de Ier van re pliek. Hij zei: „Men kan niet voor de vrijheid strijden met de Venus van Milo of met Mona Lisa". Ook daar zit iets in, ge loven wij. Trugve Lun&by zat In de gevangenis te pslo. Wat te doen om er uit te komen? peinsde hij. Hij vond deze oplossing: Lundby brak 12 scheer- meisjes in stukjes, bene vens twee vorken, roer de het scherpe goedje door een klontie boter en slikte het geval in. Natuurlijk werd hij ijlings naar een zieken huis overgebracht.. Daar stonden de dokters lang te beraadslagen wat zij met de messeneter moesten doen, want hij had ook vroeger deze truc al een paar maal uitgehaald en tenslotte kun je een maag niet blijven open en dicht maken. Terwijl de medici zo stonden te delibereren, zag Lundby de kans schoon om de benen te nemen. Hij is nog niet teruggekomen, hoewel het scherpe maal hem tóch wel zal hinderen. Vierduizend diefstallen in een jaar De Parijse politie heeft een jong paar gearres teerd, dat tijdens het ver hoor bekende het afgelo pen jaar vierduizend diefstallen te hebben ge pleegd voor een waarde van zes millioen francs. Winkeldiefstallen waren aan de orde van de dag Het meisje zei tegen de inspecteur, dat een win keldiefstal een cerebraal genoegen was. Misschien zal ze in de gevangenis tot andere gedachten ko men. Toen enige tijd geleden de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken een kort bezoek aan ons land bracht, kon men in de pers lezen, dat de hoge bezoeker ontmoetingen heeft gehad met enkele Nederlandse ministers en de Directeur van het ka binet van Hare Majesteit de Koningin. Wat is dat voor een functionaris, die zo openlijk deelneemt aan besprekin gen op ministerieel niveau en dan nog wel over zaken van zo groot belang als onze relaties met Australië? De func tie van Directeur van het kabinet der Koningin is een Rijksbetrekking die momenteel door een gtame wordt be kleed. De bezoldiging wordt uit 's Rijks kas betaald en de functionaris be hoort niet zoals men misschien zou veronderstellen tot de hofhouding van Hare Majesteit de Koningin. Het kabinet van de Koningin behandelt al le schrifturen welke door de ministers met de Kroon worden gewisseld. De Directeur van het kabinet der Konin gin is daardoor van alle interne rege ringszaken op de hoogte. Deze func tionaris ontwikkelt ook een zekere ac tiviteit dit heeft men herhaaldelijk tussen de regels door in de pers kun nen opmerken) in perioden van kabi netscrisis en bij de vorming van een nieuwe regering. De wijze, waarop de huidige func tionaris haar taak vervult geeft in sommige kringen nogal eens aanlei ding tot bedenkingen. In het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van de rijksbegroting voor 1951 stelden sommige Kamerle den de vraag, hoe de positie is van de Directeur van het kabinet der Konin gin en of de huidige titularis wel vol doende doordrongen is van de gren zen die dit ambt met zich meebrengt De leden, die deze vraag stelden, wa ren in dit opzicht allerminst gerust en zouden het op prijs stellen van de regering een duidelijk antwoord te ontvangen. In haar antwoord deelde de regering mede, dat genoemde func tie in ons staatsbestel van administra tieve aard is. De uitoefening van de functie valt in beginsel onder de mi nisteriële verantwoordelijkheid. Uit niets is gebleken zo zeide de rege ring dat de huidige titularis zich niet binnen de grenzen i:an het ombt zou houden. Bij de mondelinge behan deling in de Kamer sloot de minister president, dr. Drees, zich aan bij de opmerking van het kamerlid Tilanus, dat het niet gewenst is dat in het voor lopig verslag over de positie van de Directeur van het kabinet der Konin gin wordt gesproken. Eventuele be zwaren zon men concreet moeten aan duiden. anders kan de regering geen duidelijk antwoord geven. Dit standpunt van de regering ach ten wij juist. Toch lijkt het ons ge wenst, dat van de zijde van de Direc teur van het kabinet der Koningin alles wordt vermeden, wat de indruk zou kunnen wekken, dat deze functio naris meer op de voorgrond wil tre den dan men van iemand, die een ad ministratieve functie bekleedt, zou mogen verwachten. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met later enkele buien. Krachtige tot harde, in het uiterste Noorden van het land later wellicht stormachtige Westelijke wind. Morgen iets lagere tempera turen. Zon; 8.24—16.33 Maan: 11.40—18.38 De elfjarige Delbert Szenai uit Pittsburgh laat zijn zusje Andrea haar „new lookzien. Andrea heeft kort geleden een zeldzame operatie ondergaan. Het kind kon namelijk niet door haar neus ademhalen. Zij heeft nu een plastic buisje in haar neusgaten. Mooi vindt ze het wel niet, maar spoedig zal ze ook dit buisje niet meer nodig hebben. Advertentie Als Uw zoon, man of verloofde MILITAIR of bij de KOOPVAARDIJ is, dan is het voor U niet moeilijk, hem op St. Nicolaas- avond extra te verrassen. Wij hebben voor U een uitgebreide keus in: Khaki en witte overhemden, khaki en zwarte dassen, wit zijden shawls, manchetknopen en sleutel ringen met wapenonderscheiding, (o.a. ook van Mariniers en Margriet), prachtige handschoenen (ook voor de L.S.K.bui tenmodel baretten, broches versierd met Mariniers-, Marine-, Artillerie- en L.S.K.- embleem. khaki en zwart wollen sokken (ook anclits), leuke dasspeldjes voor vlie ger, waarnemer etc. ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 16963 De 51-jarige mevr. Van Manen, die in het Blindeninstituut te Huizen woon de, verloor, toen zij gisteren in de voor avond op haar bromfiets de helling van de Naarderstraat te Laren afkwam, door de snelheid de macht over het stuur. Eerst reed zij tegen een op de berm lopende militair aan en kwam ver volgens vlak voor een op de rijweg pas serende auto te vallen. In het St. Jans ziekenhuis te Laren is zij korte tijd la ter aan haar verwondingen overleden. (Van onze Hilversumse correspondent) De gestage aanwas van het aantal le den van de K R O. is sinds het zilveren jubileum niet tot stilstand gekomen. Naar verwacht wordt zal zich nog voor Kerstmis het 300.000ste lid melden. De KRO. is nog steeds de grootste radio omroepvereniging van Nederland. Advertentie Het is geen kunst de regendagen aan te tekenen, maar icel jezelf altijd boven de diepste depres- si es uit te uerken. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1