GEEN HUURVERHOGING ZONDER COMPENSATIE ERIC DE NOORMAN: Be I>U>ek WM het LAATSTE LOODJES VAN „BAAS BOVEN BAAS" WRIJ F WAS „Gl LI M 1" iilMotci Legergoederen verduisterd ween? m Vliegende driehoek Interview Inbraak in studenten sociëteit te Groningen opgehelderd Woningbouw biedt voor lopende jaar een gunstig beeld BENAUWDE HOEST Rijkspersoneel ontvangt f 5.- Hoogspanning in stembureau te Den Haag PEEK CLOPPENBURG Vermoedelijk een goede tegenhanger van de Russische MIG-15 Haagse commissaris in beroep Vijf personen in arrest gesteld 9?5 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Minister In 't Veld deelt mee: DR. J. J. C. VAN DIJK TACHTIG JAAR Als andere middelen gefaald hebben Uw/ hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden geefs een beroep Mr. Teulings deelt mede Geen reden tot verplichting van uitkering'' 1490 DOOR ALEXANDRA ORME Zware straffen voor oud-I ndië-militair en Toestand mr. Michiels van Verduynen onveranderd Sfreriale Aanbieding Zakdoeken verwerkt tot een originele pistache- surprise 0?5 Nieuuie collectie Alaska Shawls zuiver wol, in uni- kleuren en originele Schotse ruiten Originele „Zwanendons" Herenpyama's in prima uitvoering 12?5 kFlanellen Herenpyama's i reeds vanaf Komt U eens bij P C de 2002 prachtige èn prac- - tische Sint Nicolaas-ge- schenken vrij bezichtigen. Dan weet U, wat U „hem" 'geven zult! Of koop de P C-waardebon, waar op de gelukkige na Sinter klaas zèli kan komen uitzoeken! „O, kom er eens kijken - liet verplicht U tot niets! Beter.,., m stukken qoedkofter! NIEUWE BRITSE STRAALJAGER SERVICE VAN DE POLITIE O. Benelux-bijeenkomst te Ulvenhout geef,.. een boek of ^- een boekje Wanneer men Iet op de uitbreiding Tan de woningvoorraad, dan moet ge constateerd worden, dat het aantal tot nu toe in dit jaar gereedgekomen wo ningen een buitengewoon gunstig beeld vertoont. Gedurende de eerste negen maanden van het lopende jaar rijn reeds 42.031 woningen aan de woning voorraad toegevoegd, waarbij er dan nos geen rekening mee is gehouden, dat hieronder 3356 duplexwoningen zjjn. De verwachting lijkt gewettigd, dat het aantal gereedgekomen woningen in 1951 groter zal zijn dan in enig vooraf gaand jaar, zo zegt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zjjn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van ztin departement. De ongerustheid, die bij vele leden leeft over de opvatting, welke bij de minister zou bestaan, dat aan defensie en industrialisatie voorrang moet wor den verleend in die zin, dat de woning bouw tot sluitpost in het investerings proces zou worden gemaakt, komt hem ongegrond voor. Hij kan volledig in stemmen met hun opvatting, dat in het opdelen van de beschikbare kapitalen de woningbouw mat defensie en indus trialisatie op één lijn dient te worden gestelden dat hij derhalve behoort tot de primaire doeleinden van het rege ringsbeleid. Indien de bekende leningen het ver wachte succes Zullen hebben, zal met inspanning van alle krachten het aantal van 40.000 woningen voor 1952 belang rijk kunnen worden opgevoerd en komt een aantal van 50.000 althans binnen het bereik der mogelijkheden. Over het huurbeleid zegt de mi nister, dat maatregelen van huur verhoging naar het reeds vaststaan de oordeel van de regering niet ki nen worden genomen zonder compensatie. Een huurverhoging zou daardoor, gegeven de huidige ontwikkeling van het prijsniveau, een loonsverhoging net zich bren gen. De consequenties, daaraan ver bonden met betrekking tot de mo- markt. dienen echter met zorg on gelijkheid van een daaruit voort spruitende inflatoire ontwikkeling en het slechter worden van onze concurrentiepositie op de wereld der het oog te worden gezien. De regering heeft tot nu toe geen mo gelijkheid gezien tot het invoeren van een tweede huurverhoging over te gaan Om alle huren op -t noodzakelijk niveau te brengen, waarmede blijkbaar bedoeld wordt de kostpriishuur voor nieuwe woningen, zou de huur van de voor oorlogse woningen in doorsnee dienen te worden opgetrokken tot ongeveer 250 procent van het peil van voor 1940. De huren voor de nieuwe woningen. Dr. J. J. C. van Diik. oud-minister van Defensie, wórdt Zaterdag tachtig jaar. De heer Van Diik, Leeuwarder van geboorte, genoot een militaire opleiding, waarna hii o.a. optrad als directeur van de Tonografische Inrichting Van 1921 tot 1925 was hij minister van Oorlog in het eerste en tweede kabinet-Ruys de Beerenbrouck Na vervolgens tot 1937 lid van de Tweede Kamer te zijn ge weest. beheerde hij tot 1939 het mi nisterie van Defensie in het vierde en vijfde kabinet-Colijn. In 1938 verleende de Vrije Universiteit hem het ere-docto- raat in de rechten. Dr. Van Dijk is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, comman deur in de Orde van Oranje-Nassau en drager van een aantal buitenlandse on derscheidingen. na 1940 gebouwd, zouden dan dienen te worden opgevoerd tot een iets hoger peil. Het bedrag, dat op deze wijze door de huurders gezamenlijk aan huur meer zou moeten worden opgebracht, schat de minister op rond 900 millioen. Uit hoofde van het wegvallen van fi nanciële verplichtingen van 't Rijk ten behoeve van de woningbouw zou mogen worden gerekend op het vrijkomen van een bedrag van rond 125 millioen per aar. De minister aarzelt echter niet de •^oor vele leden voorgestelde oplossing van het huurvraagstuk onaanvaardbaar te noemen. Een huurverhoging, als hier bedoeld, zou een loonsverhoging van ulk een omvang met zich mede moeten brengen, dat het bestaande loon- en prijspeil met een slag volkomen zou worden verstoord. Advertentie ver- AKKER hoestsiroop Werelds Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de heer Suurhoff (Arb.) vragen gesteld over de vergunning tot uitkering van 11 pet. van een weekloon, resp. 2 pet. van een maandloon. Minister Joekes deelde mede, dat er naar dc mening van de regering nog geen reden lot een verplichting van deze uitkering is, maar wel wilde zij de vergunning niet ach terwege laten. Voor de D.U.W.-arbeidcrs is een machtiging tot verstrekking van de compensatie gegeven. Geen speciale maatregelen zijn getroffen voor degenen, die een nooduitkering-ouden van dagen, een sociale verzekeringsrente, een over- bruggings- of een sociale bijstandsuit kering ontvangen. Minister Teulings zei nog, dat allen die in overheidsdienst zijn een uitkering zullen ontvangen van na aftrek van loonbelasting vijf gulden en dat bevorderd zal worden, dat het personeel der lagere organen een dergelijke uit kering krijgt. li' UV 39. Eric meent, dat er een andere manier is om Gnom terug te vinden, dan dat lijdelijke afwachten, waarmede de rovers zich tevreden stellen. De raad indachtig, die de Heerser der Heuvelen hem heeft gegeven, besluit hij rechtstreeks naar het gebergte te gaan, waar het antwoord moet liggen op de ontelbare vragendie dit zonderlinge avontuur heeft opgeworpen. Snel baant de koning zich een weg door het bos en als hij de oude rivierbedding heeft bereikt, steekt hij deze over om aan de andere zijde weer in het woud te verdwijnen. Het. komt uit, zoals 'hij verwacht. Ook aan deze kant gaat het bos langzaam over in een schaarser begroeid heuvellandschap waartegen zich op de achtergrond dc bergen aftekenendie Eric nu, zonder gevaar voor ontdekking door de rovers, kan benaderen. In het open terrein komt de Noorman, ondanks de in spanning die het glooiende landschap eist, veel vlugger vooruit. Hij houdt de adelaar bij zich, omdat .hij vreest, dat de vogel anders zijn bewegingen zou verraden. Met Wolf steeds op de hielen, bereikt Eric de uitloper van het gebergte en klimt over de steenachtige bodem langzaam omhoog. Voor hem uit rijst een brede bergwand op, als een muur van steen, waarop zijn onderzoekingen dood dreigen te lopen. Doch als de koning wat verder gevorderd is, kan hij tussen de rotsen een donkere spleet onderscheiden. Na een korte aarzeling houdt hij in deze richting aan in de hoopeen pad te vitiden, dat hem naar zijn doel kan leiden. De sombere kloof neemt Eric op en hoe verderhij voortgaat, des te smaller wordt de doorgang. Uitstekende rotsen nood zaken hem om gebukt te gaan en slechts een zwak lichtschijnsel aan het einde van de diepe, smalle grot bewijst, dat ait werkelijk een soort smalle bergpas is. Het licht komt nader en nader en de koning ziet tot zijn opluchting, dat de grot uitmondt op een kleine vlakte, overschaduwd door de hoog oprijzende bergwand. Voorzichtig werkt Eric zich vooruit en als hij een blik over de rand werpt, deinst hij terug voor de duizelingwekkende diepte. Wat hij op de bodem van het ravijn ziet doet de Noorman de adem in de keel stokken. Zover het oog reikt, ligt het goud er uitgespreid, alsof de grond door een reuzenhand er mede geplaveid is, een blinkende, glinsterende massa, waarin de zonnestralen hun spel van verlokking spelen. Een beweging aan de overzijde van het ravijn leidt Eric's aandacht af. Er vaart een schok door hem heen, want daar, duidelijk afgetekend in het felle zon licht, ziet hij Tamargeboeid en machteloos, terwijl de Nomade met een onmisken bare dreiging op de natuurmens toetreedt. Iedere morgen vroeg een uur eer der neg dan eigenlijk in de dienst past trekt Katholiek Thuisfront bij de Postchèque- en Girodienst aan de bei om op te halen wat er aan nieuwe over schrijvingsgaven voor de verkiezings actie ..Baas boven Baas" is binnengeko men. De giro werkt zelfs mee om wat a.s. Maandag nog gestort wordt en dus normaliter Woensdag pas overgeschre ven zou zijn vóór de afsluiting van de actie op Dinsdagavond aan het Thuis front ter hand te stellen. 215.000 kaarten waren er gisteren voor deze verkiezing binnengekomen en wie zo'n getal hoort, gaat vermoeden, dat het bij de centrale administratie, die dit alles moet verwerken, onderhand wel een waar gekkenhuis zal zijn. Nu, het stembureau in Den Haag draait op volle toeren, maar de sfeer is er toch de spanning bij een succesvolle actie, die op haar eind loopt, in aanmerking ge nomen opmerkelijk kalm. In het begin is er wel eens tot tegen het middernachtelijk uur gesorteerd, geadministreerd en geteld, doch later heeft men het wijze besluit genomen zich niet over de kop te werken en zo worden er nu normale kantooruren ge maakt. Dat men niettemin door de stapels kaarten, die alsmaar binnenstromen, heen komt, is voor een niet gering deel te danken aan de hulpkrachten, die vrijwillig hun medewerking verlenen: Haagse kantoormensen, die er een snip-, perdag voor uittrekken. Er is een volon tair van 67 jaar. die iedere dag uit Breda komt gereisd om mee te helpen. Er zijn de Gidsen in Den Haag, die des avonds adressen schrijven. Kortom: een een gezamenlijke inspanning om aan het eind van iedere dag bij te zijn met de gelden en stemmen, welke die dag zijn binnengekomen. Het stroomt binnen en vermeldens waard is, dat ook niet-katholiekcn hun steun geven. Zo pas nog kwam van een niet-katholieke firma vijfhonderd gul den binnen. Het aardigste, wat men wat dit betreft heeft meegemaakt, was de vraag of ook niet-katholieken voor een prijs in aanmerking kunnen komen! En dan was er dat vrouwtje in Harderwijk, dat van haar vjjf gulden steun er één afstond. Advertentie DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 81 Om een uur of elf hoorden we voet stappen en luide stemmen en een bende kerels kwam door de deur de donkere vestibule binnen gezet. „Links! Links!" riepen we en zij stommelden de kamer binnen, vloekend, terwijl hun pistolen tegen de muur bonsden. We konden de typisch schrille stemmen van Russische vrouwen horen. De deur kon niet gesloten blijven, want de Russen bleven heen en weer rennen met stro en van alles, en we zouden even goed buiten in de kou hebben kunnen liggen. „De deur. kameraad, de deur!" riepen we steeds maar, doch nie mand van hen nam zich de moeite om die te sluiten. Eindelijk keerde de rust terug. Het was toen misschien één uur. Ik kon de regelmatige ademhaling horen van Jack en Franzi. In de keuken brand de lamp. De Hongaren waren nog wak ker. Met dertig man in dat kleine huisje was de lucht meer dan verschrikkelijk, maar niettemin zouden we nu kunnen slapen. Wat een ontzettende dag was het geweest! Hoe vreselijk is het in voortdurende angst te moeten leven. Slaap is God's grootste gave. Of is de dood een nóg grotere gave misschien? Neen, zo mag men niet denken. Je moet trachten tot het einde toe dapper te zijn. De buitendeur werd vlug opengedaan, maar dit keer kwam er maar één Rus binnen. Jumbo knipte zijn zaklantaarn aan, en in het licht daarvan zagen we een knappe, nette, fatsoenlijke jonge soldaat. „De kolonel en de majoor zouden erg blij zijn. als Lida zo goed zou willes 2Ün om bij hen te komen", meldde hij. „Waarvoor? In het holst van de nacht? "elke majoor? Wat is er gebeurd?" „U moet t onmiddellijk komen. Ik zal U brengen.' En alleen. Alleen Lida". „Maar waarvoor?" Was dat nu al weer voor die contra- *Pionnagedienst? Werd ik gearresteerd ef misschien naar het front gestuurd als '°lk? Jumbo was doodsbang en vroeg •he om Jack mee te nemen, of dat hij Ore minstens zou nagaan. .,U zult de gast zijn van onze kolonel, die een feestmaal geeft", zei de jonge soldaat. Maar dat geloofden we niet. Een feest maal om één uur 's nachts. Welke kolo nel? Hoe kende hij mijn naam? Jack trok vloekend en scheldend zijn hoge laarzen aan. Ik gaf Jumbo een kus. „Houd er de moed maar in", fluisterde Fifi. Franzi draaide zich om in zijn slaap, eindelijk in staat om zich in zijn volle lengte uit te strekken. In een klein kamertje in een boeren huisje beneden bij de rivier was majoor Blashehuk, nog steeds dronken, samen met een grijze kolonel, die ik niet kende. Het was een nachtmerrie van een „feest maal", dat kan ik U verzekeren. Tussen de twee Russen zat een meisje uit het dorp. Haar gezicht stond strak, want ze wilde geen uiting geven aan de haat en de angst, die zij voelde, en zij durfde zich nauwelijks te bewegen. Ik zag on middellijk, dat ze geen gevaar liep; de twee Russen waren daar te dronken voor. De kolonel was een Ljjflander. wiens Russisch heel slecht was. Hij had een behoorlijk gezicht en had waar schijnlijk een goede opvoeding genoten. Met zijn witte bos haar en zijn donker gezicht was hij een opvallende verschij ning. De kamer, die eerder steeds dan dorps was ingericht, bevatte twee bed den met een sofa op de achtergrond. Een tafel bij het raam stond vol met etenswaren en flessen. Heel voorzichtig kwam J«ck achter me aan de kamer binne*. De begroeting was erg formeel e>i stijf: de beide officieren stonden op. gaven me een hand en wezen me een stoel aan. „Hei daar!" brulde Blashehuk. Dit was tegen zijn manschappen, die buiten in het portaal zaten. Hij schreeuwde hun toe, alsof er nooit een Franse, laat staan een Russische revo lutie geweest was. In een ommezien brachten de mannen van de majoor ons heel onderdanig borden vol vet vlees, kool en aardappelen. De kolonel vulde mijn glas met een mengsel van cham pagne, wodka en likeur. „Ik denk, dat dit wel goed zal smaken", merkte hij op, terwijl hij het glas tegen het licht hield en trots zijn cocktail bekeek. Ze probeerden ook het meisje te laten drinken. Blashehuk pakte haar hoofd beet, boog het achterover en goot het walgelijke spul tussen haar op elkaar geklemde tanden. Ik at zoveeJ als ik kon en koos steeds de vetste brokken uit. De ontstellende mengsels welke ze ons te drinken gaven, champagne en rhum, wijn en likeur, wodka en cognac, deden spoedig hun uitwerking op Jack gelden. Hij begon zich onwel te voeien. Ik maakte aanstalten om weg te gaan. Mijn neef was erg' beroerd. Ik moest hem naar huis brengen. Ik zou alles gedaan hebben om hier weg te komen. Maar ze lieten enkel maar een dokter komen. Jack zakte buiten ineen en lag in de sneeuw in het bleke licht van de ondergaande maan. De dokter kwam en verklaarde hem ..volkomen gezond, maar stomdronken". Ik bleef hem maar sneeuw in het gezicht wrijven, terwijl de twee Russen raasden, omdat ik niet mee terug naar binnen ging. Ik begon nu zelf een beetje duizelig te worden en smeekte Jack, me niet alleen te laten. Plotseling zag ik in de sneeuw tussen de twee huisjes Alf zitten, die grom mend als een wolf naar ons keek. Hij hoorde mijn stem en kwam op me toe gelopen. Ik schold op de anderen, dat ze de deur niet dicht gehouden hadden, maar er was nu niets meer aan te doen. Ik kon Alf niet mee naar huis nemen, want Blashehuk probeerde me opnieuw naar binnen te trekken. Jack wankelde achter me aan en viel zwaar op een stoel neer. Het meisje zat daar nog steeds temidden van de wolken sigarettenrook, stil en onbeweeglijk, de ogen gesloten. Hoe stelde een Hongaars boerenmeisje zich een Russische „vrije avond" voor? Majoor Blashehuk begon te dansen, waarbij hij al zingend zijn hele lichaam verwrong. En intussen liepen de man nen van de majoor bedrijvig en onder danig heen en weer met nog meer eten en nog meer drank. Hun beide officie ren behandelden hen. alsof ze oosterse slaven waren. (Wordt vervolgd). Dinsdagavond a.s. komt dan de finale, waarbij het origineel toe zal gaan: de prijswinnaars worden namelijk aan de telefoon geroepen (voor het geval zij zelf geen telefoonaansluiting hebben, wordt hen via de radio verzocht de studio op te bellen) en hun eerste blijd schap en beduusdheid zal een ieder aan de luidspreker mee kunnen' beleven. Men is daar op de Gedempte Burgwal in Den Haag aan de laatste loodjes toe. maar wij kregen uit de stemming bij al die rekenaars en schrijvers niet de in druk, dat ze in dit geval zwaar zijn. Voor de Krijgsraad te velde-West heb ben drie oud-Indië militairen terechtge staan, die ervan beschuldigd werden in October 1950 bij de afdeling „Opslag en doorvoer" van het havencommando te Tandjong Prok verschillende legergoede ren ter waarde van 40.000 Rupiah te hebben verduisterd. Het waren de 42- jarige inmiddels gedemobiliseerde reser ve-kapitein F. W. de H. uit Den Haag, de 33-jarige A. van G. uit Arnhem en de 25-jarige sergeant Van G. uit Amers foort. De legergoederen bestonden uit 6 kisten inh. groene uniformstof, pyama- stof, een partij witte stof, een partij kains, en 334 paar schoenen en laarzen. De auditeur-militair noemde de feiten zéér ernstig. Hij achtte de sergeant Van G. schuldig aan verduistering meerma len gepleegd en eiste tegen hem één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en verlaging tot de rang van sol daat laagste klasse. Van G. was schul dig aan heling. Gezien de uitstekende staat van dienst van deze beklaagde, verzocht hij de krijgsraad Van G. te ver oordelen tot zes maanden met aftrek en verlaging tot de rang van soldaat laag ste klasse. De auditeur-militair achtte tenslotte De H. schuldig aan medeplegen van de- verduistering, meermalen ge pleegd, en ten aanzien van deze beklaag de vond hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest op zijn plaats. De krijgsraad veroordeelde de reserve kapitein F. W. de H. tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek; sergeant-majoor A. van G. kreeg vier maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en ser geant C. L. van G. werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met verla ging tot de rang van soldaat laagste klasse, ontslag uit de militaire dienst en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De Nederlandse ambassade te Londen heeft Donderdag meegedeeld, dat in de toestand van de ambassadeur, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen. die Vrijdag een ernstige operatie heeft on dergaan, geen verandering is gekomen. Advertentie AMSTERDAM OEN HAAG - ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN UTRECHT HAARLEM LEIDEN - ARNHEM NIJMEGEN - EINDHOVEN Vanaf heden tlm 4 December tot 9 uur 's avonds geopend De Middelburgse politie werd van Roosendaal uit opgebeld door een onthutste Middelburgse dame, die op reis was gegaan en op het Roosen- daalse station tot de ontdekking was gekomen, dat zij thuis het gas onder een pan met melk had laten branden. Een politieagent verschafte zich ogen blikkelijk toegang tot haar woning en draaide het gaskraanje om. De dame kon gerust haar reis voortzetten. Of de melk middelerwijl overgekookt was vermeldt het politierapport niet. Engeland bezit als eerste land ter wereld een operationele „vliegende drie hoek". De Britse luchtmacht heeft een einde gemaakt aan het geheimzinnige Maas, dat om de „GA-5" hing, en nieu we tu-ee-motorige straaljager. Het toe stel, dat de vorm heeft van een gelijk zijdige driehoek en daardoor bij snel heden groter dan het geluid gemakke lijker te hanteren is dan vliegtuigen met rechte of pijlvormige vleugels, heeft Maandag zijn eerste succesvolle proef vlucht gemaakt, die ruim een half uur duurde, Het vliegtuig is in staat over lange afstanden te opereren. De machine is uitgerust met tM-ee straal motoren van het type ..Sapphire", die aan weerszijden van de romp zijn aan gebracht. De „GA-5". een product van HaM'ker-Siddeley, is verder voorzien van een zeer moderne en uitgebreide radar-installatie, waarmee o.a. vijande lijke bommenwerpers opgespoord kun nen Morden. Het vliegtuig kan zowel als jager en als bommenwerper in de strijd m orden geu-orpen. Snelheid, actie-radius, bewapening en het aantal bemannings leden blijven geheim. In militaire luchtvaartkringen heeft men de verwachting uitgesproken, dat het nieuwe Britse straalvliegtuig de beste tegenhanger zal blijken te zijn voor de Russische MIG-15, die in som mige opzichten de Amerikaanse Sabre rrrm 75sas» De eerste operationele Vliegende Driehoek ter wereld, de „G.A.-5". De beide motoren, twee Armstrong Siddeley „Sapphine"-straalmotoren. zijn aan weers zijden van de romp er tegen aangebracht. De inlaten bevinden zich aan de voorzijde van het toestel. overtreft Enkele luchtvaartexperts voor spellen, 'dat dit 's werelds eerste straal vliegtuig zal zijp, dat de klasse van de duizend mijl (ongeveer 1600 km.) per uur binnengaat. De Amerikaanse Zwaard vis" is ver boven die snelheid gekomen, maar dit toestel wordt aangedreven door een raketmotor. In Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht een nieuwe, zware lange-afstandsbommenwerper met straalaandrijving, de Boeing B-52, gereed heeft voor proefvluchten. Woensdag avond is de machine voor het eerst bui ten de hangar gebracht. De minister voor de Luchtmacht, Finletter, heeft ver klaard. dat alles in het werk zal worden gesteld om bijzonderheden van het vlieg tuig geheim te houden. Toen ik nauwelijks de eerste schreden op het 'wis selvallige pad der journa listiek had gezet, zei mijn hoofdredacteur op zekere dag tegen mij dat ik eens een stukje moest schrijven over een heer, die vijf en twintig jaar souffleur was. „Ga maar eens met hem praten", ried hij mij volledigheidshalve aan. Boordevol bereidheid om deze kans tot belletristisch uitblinken aan te grij pen schafte ik mij een gloednieuw bloc-note aan en sleep ik een nette punt aan mijn potlood. En ik geloof zelfs, dat ik speciaal voor deze gele genheid mijn schoenen poetste: maar dat weet ik niet helemaal zeker meer. In ieder geval begaf ik mij op het af gesproken tijdstip vol blijmoedig ver trouwen naar het huis van de jubila ris: „mijn slachtoffer", zoals ik hem vaktechnisch noemde. Ik voelde mij al heel wat minder zeker toen ik ontvangen werd door een lange, sombere man, met diep in de kassen liggende ogen. die mij bin nenvoerde in een duffe kamer vol kamferballengeur, als gingen wij ons samen begraven. Nochtans stak ik, toen ik mij met een sigaartje had geïnstalleerd in een vale, rood-pluche feauteuil. moedig van wal. „Nu mijnheer", zei ik opgewekt, „u begrijpt zeker al waar het om gaat. U bent nou al weer vijf en tM'intig jaar souffleur en u M'eet natuurlijk een hele boel dingen uit uw leven te ver tellen die onze lezers interesseren." En startensgereed plantte ik de punt van mijn potlood op een gloed nieuw velletje papier in de verwach ting dat de jubilaris in schokkende verhalen zou uitbreken. Maar hij keek mij aileeen een hele tiid glazig aan en zei toen: „O." "Nu, daar had ik niets aan voor mijD krant: dat begrijpt u. „Kom meneer zei ik dus suggere rend, „vijf en twintig jaar toneelleven. U kunt zich ongetwijfeld wel enkele saillante gebeurtenissen herinneren." Weer heerste er een diepe stilte; toen zei de man tegenover mij lijzig: „Nou saillant.... nee, eigenlijk niet." En hij zweeg weer hardnekkig, alsof hij er de kost mee moest verdienen. ik begon het broeierig-M'arm te krij gen in mijn stoel en ik peinsde chao tisch op allerlei stimulerende vragen terwijl „mijn slachtoffer" dof aan zijn nagels zat te peuteren. Maar ik wist niet zo gauw wat, want per slot van rekening had i k niet jaren lang allerlei toneelspelers zitten voorzeggen. Schutterig begon ik een gesprek over de laatste premiere; maar zijn conver satie blééf beperkt tot „nee" en „ja" en Opeens echter schoot my een pracht van een onderwerp te binnen. „U hebt ongetwijfeld Royaards nog gekend", kreet ik blij. Dat móést iets in dat bevroren brein losslaan, dacht ik. Maar hij zei langzaam: Zekerlijk. Die speelde héél mooi toneel." Toen ben ik gillend van wanhoop de deur uitgerend om de hoofdredacteur mijn ontslag aan tP bieden. En u ziet waar ik nóu terecht ben gekomen. Hedenmorgen ontvingen wij van het advocatenbureau te Gouda, dat de za ken van de Haagse hoofdcommissaris van politie, dP heer G. W. Valken be handelt, de bevestiging van reeds en kele weken circulerende berichten, dat de hoofdcommissaris beroep aantekent tegen het hem ongevraagd verleend ontslag. De gronden waarop het be zwaarschrift berust zijn het „détourne- ment de pouvoir" van de Overheid en het feit, dat de redenen van het ontslag niet schriftelijk zijn medegedeeld. De Ministers van Financiën en Eco nomische Zaken van de Benelux-landen zullen Zaterdag 1 December a.s. te Ul venhout bijeenkomen ter bespreking van het vraagstuk van België's al te krachtige credietpositie in de Europese Betalingsunie. Op deze vergadering zal bepaald worden hoe België's export verder ingedamd kan Morden om goud betalingen door de E.B.U. te voorkomen, aldus A.P. Advertentie (Van onze correspondent) De Groninger recherche is er in ge slaagd de geraffineerde inbraak die in het begin van deze maand werd gepleegd in de studentensociëteit Mutua Fides te Groningen op te helderen. Vijf personen werden gearresteerd, Zij hebben een be kentenis afgelegd. Het bleek inderdaad juist te zijn zoals reeds in het begin werd vermoed dat hierbij insiders betrokken waren. De eerste en belangrijkste draad kreeg de recherche in handen toen iemand werd gearresteerd voor een ander delict en bij fouillering op hem een onooglijk stukje papier gevonden werd waarop een tekeningetje stond gekrabbeld: een situatietekening van de studentensocië teit. Het bleek dat een lid van het personeel van Mutua Fides inlichtingen had ge geven. Argwaan werd toen gekoesterd tegen de jeugdige kellner R. v. G., ex- soosbediende. die kort voor de inbraak naar Amsterdam M'as gegaan en daarna naar Parijs. Later M'as hij teruggekeerd en vertoefde in Assen in militaire dienst. Hij werd aan een verhoor onderworpen, waaruit uiteindelijk de bekentenis kwam dat hij de tekening had verstrekt. Ge arresteerd M'erden behalve de kellner, de 25-jarige koopman S. v. G„ de 21-jarige leerling-monteur J. van G., de 23-jarige kok G. V. en de 25-jarige automonteur B. K., allen uit Groningen. Het bleek dat de kellner alvorens af te reizen inlichtingen had verstrekt aan zijn beide broers S. v. G. en J. v. G. Dezen riepen de hulp in van de kok G. V., voor de politie geen onbekende. Dit drietal ging die bewuste nacht naar de soos, en drong via het souterrain het gebouw binnen. Toen ze de sleutel van de brandkast niet konden vinden hebben ze met hun drieën het hele ge vaarte naar buiten gesleept. Hier betrok een de wacht terwijl de beide anderen hun vriend de monteur gingen halen die met 'n auto kwam waarop de buit ward geladen. Thuis wisten ze de boven kant van de brandkast open te breken en zo de buit ruim 2000 gulden er uit te halen. De bonboekjes bleven on aangeroerd. De brandkast werd toen naar het Van Starkenborghkanaal gere den. Een korte plonsen M'eg M'as het gevaarte. De recherche heeft de brandkast thans met behulp van de Gro ninger brandweer uit het water gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3