Gymnastiek-show gewaagde onderneming Jen bizonder cadeau voor hem. voor haar.. voor zoon of dochter! n de Sinterklaastijd heeft het dè belangstelling Reeds f 10.000 St.Raphael niet geslaagd Fraaie collectie ngen O gegireerd Verschillende motieven Van groot formaat Goed herenwerk PRISMA li J/3 Een feestelijk geschenk. Zaak-Schallenberg gesloten Qer verrijking van geest en hartj HET KINDERBOEK Onenigheid over toeristenklasse VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 „Voor ons is dit de oplossing om de show non-stop te maken en voor U is het een middel om Uw intensieve aandacht wat te ontspannen". Dat ons sloeg op de R. K. gymnastiekvereniging St. Raphael, dat deze zin in de inleiding tot het programma van zijn jubileum-gymnastiek-show had opgenomen. Onder U be hoorden ook wij, die er eens echt voor waren gaan zitten. Dat dure woord gymnastiek-show (waar menig technicus al mee „zat" voordat hij een plaats had) alleen al beloofde iets aparts en voor de verzekering daarvan stond de naam Raphaël borg. Een vereniging onder de prominenten en in een aanstekende feestroes van het zilveren jubileum zou op zulk een avond in de Dierentuin van Den Haag de vijftienhonderd toeschouwers zeker overtuigen van een bruisend verenigingsleven en van de tech nische triomphen, die zij overal in den lande behaalde. Maar, hoe teleurgesteld zien wij, die ook nu nog blijven beweren, dat de technische leiding van het nationaal bekende Raphaël ge zonde principes nastreeft en veel heeft bijgedragen tot de pro paganda van de turnsport, terug op deze show, waarvan zoveel verwachtingen gekoesterd waren. Engelse pers tevreden, Oostenrijkse niet „Continentale ploeg kan daar nooit winnen Wereldkamp op de baan in Amsterdam? DE OLYMPISCHE EED Audiëntie Kampioenschap eerste klasse 47/2 f 34.50 f \J£0imsch vi Ms f 1 De uitgebreide sortering "47 11 "-producten maakt het U gemakkelijk een geschenk te kie zen, dat aan alle verwachtingen beantwoordt. "4711" Echte Eau de Cologne Tosca Eau de Cologne Tosca Parfum O Minister deelt mede: Onderzoek in Velser- affaire nog niet voltooid Ned, Boekententoonstelling Roode-Kruishulp voor Italië Al as sale actie op Zaterdag a.s. Terugkeer tarievenconcur. rentie in de luchtvaart? Overeenstemming over delegatie te Djakarta Voor besprekingen van het Uniestatuut Tegengaan van licht vaardige echtscheiding Door verbetering van de verzoeningsprocedure Bestrijding clandestiene speel gelegenheden SLACHTOFFER VAN VLIEGONGELUK Examens Er kunnen de organisatoren van een uitvoering, demonstratie of welke naam dat beestje ook hebben mag. verschillen de doelstrevingen voor ogen staan. Zij willen misschien hun ledenaantal wat aandikken, of indien zulks geen drijfveer behoeft te zijn, hun leden een doel geven voor hun wekelijkse training. Het laat ste getuigt dan niet van een volkomen gezond verenigingsleven, omdat de turn sters en turners daarin -onder meer al bevrediging moeten vinden. Laat ons echter niet vergeten, dat de adspiranten en kleuters zo graag aan trotse pa's. ma's ooms en tantes hun onovertroffen prestaties demonstreren en van deze begerigheid kan men dan een verantwoord gebruik maken om de ouderen te wijzen op het nuttige, vreug de-element dat het turnen hun bloed- verwantj es verschaft, met andere ivoor- don dus' propaganda voor de gymnastiek Kan een vereniging bogen op een meer dan goed technisch niveau, dan slaat een handig bestuur daar een slaatje uit en zullen jaarlijkse uitvoeringen een versterking van de kaspositie niet in de weg staan. De keus van deze mogelijk heden is een kwestie van opvatting, waarover men lang en breed redeneren kan, maar tenslotte zal dat tot de con clusie leiden dat er. naast één opzet, er van alles wat bij zit. Het is ons niet bekend waar Raphaël met zijn jaarlijkse uitvoeringen heen wil; het staat alleen als een paal bo ven water, dat die evenementen van gr'jat formaat zijn en steeds de nieuwsgierigheid en een traditionele gang naar de Dierentuin Rechtvaardi gen. Daarom kon men verwachten dat de viering van het vijfde lustrum alle vorige manifestaties zou overtreffen, hetgeen dan zou gebeuren in een show. Men kan nu gaan redetwisten of een sport zich wel leent om in een show naar voren gebracht te worden, maar Zondagavond was dat alleen met de bedoeling gedaan om er een nonstop- programma van te maken en de in tensieve aandacht wat te ontspannen. Noch van het één, lioch van het ander is iets terecht gekomen. Twee komisch geklede personen heb ben voor het doek alles in het werk ge steld de gymnastieknummers op een symbolische en geestige wijze aanéén te rijgen met een enorm arsenaal van at tributen. Van geestigheid viel echter niets te 'bespeuren en waarschijnlijk heeft hun optreden de stemming in de zaal zó beïnvloed, dat men de overgang van hun dialogen tot een bijvoorbeeld aantrekkelijke staafoefening niet ver werken kon. Voor de ontspanning der intensieve aandacht had men dus niet zoveel moeite behoeven te doen; boven dien werd het publiek in dit geval lie ver onthaald op wat meer gymnastische nummers, waarvan wij het vermoeiende niet kunnen inzien. De gymnastieknummers hadden de zaak dus moeten redden, maar dat kon niet. Wil men een turn-show geven dan moet' daarin alles op een bijzondere manier gepresenteerd worden, zonder dat de toeschouwers nu en dan heen en Weer schommelen tussen een dure ver kleedpartij en het doodnuchtere ver- enigingsturnen. En juist dat laatste heeft toch het meeste bekoord. Zqals heren aan de brug een rijke variatie aan oefenstof demonstreerden, waaron der stutten tot bovenarmhang, tot steun en zelfs tot zweefhang en niet te ver geten een formidabele luchtrol, kon dat alleen maar bewondering .wekken. Men weet het reeds; de herenvereni- Advertentie gaat precies met de tijd mee! VRAAG UW JL'WELIER/hORLOGFR gingen zitten er (technisch) nogal dun netjes in, maar dat slaat niet op Ra phaël. Aan rek kon men van sensatio nele salto's, die geheel zelfstandig en beheerst uitgevoerd werden, zonder enig angstgvoel genieten. Natuurlijk kleefden er foutjes aan, maar die zijn te verwaarlozen, zeker als men het ringen- zivaaien van de dames daarnaast stelt. Hier werden salto's in de achterzwaai uitgevoerd die vergelijkbaar zijn met een snoeksprong over het paard. Men stort zich maar in de armen van de vanger en deze zet..ie wel netjes op de grond. Neen, dan het werk van de ad- spiranten en junioren, dat zeer veel bij val oogstte. Hiervoor waren de ideeën met zorg gekozen en ook de oefenstof die veel tot de fantasie te zeggen had- Advertentie den. Vooral de matrozenoefening die de jeugdige gymnasten met „toch echte namaak-gezichten" (verkeerd gedraaid!) aanstekelijk enthousiast uitvoerden, deed het zeer g'oed. evenals de door meisjes uitgebeelde vrolijkheid op het platteland. De staaf- en hoepeloefening van de oudere meisjes vertoonden het zelfde euvel als de rhythmische en knots-oefeningen der dames. Soms aar dige vondsten, maar altijd nog dezelfde fout die Raphael's werk tekent: een disharmonie van beweging tot muziek. In het samenstellen van een oefe ning dient men toch allereerst te be palen waarvan men uitgaat. Het door nemen van de bewegings-functies of een spelletje zoals ballet dat wil. Heeft men hierin een besluit genomen, kan men in compositie der bewegingen een keus maken uit: muziek bepaalt de beweging of een vastgestelde oe fening vraagt passende improvisatie- muziek. Deze beide principes werden hier door elkaar gehaald. Soms gaf de pianist Leo van Velzen, die naast een bekwaam keurturner ook een meester in de toetsen-gymnastiek blijkt te zijn, nadrukkelijk net beivegings-ver- loop aan en dan weer moest hij zich aan de werkende groep aanpassen. Dit leidde tot verregaande gevolgen zoals het uiteenrukken van het rhyth- me in Chopin's, Delibé's en Mose- kowskv's werken. Geen slechte artis tieke "keus dus. Maar de oefenstof vormde niet meer dan een revisie van de al zo vaak opgevoerde oefeningen waarmee St. Raphaël verscheidene eerste prijzen behaalde. Of de dames zich daarom voor hun Wienerwals in avondtoiletten hadden gestoken is een stoutmoedige bewering, maar niet dat die praal alleen maar schijneffecten opwekte. Zo'n gymnastiek-show blijkt wel een riskante onderneming te zijn. Niet al leen om een ernstige zaak als gymnas tiek een passende show-lijst te geven, zo dat de vrolijke noot niet ontbreekt en de waardigheid van het kunstzinnige rhythmische bewegen onaangetast blijft, maar daarnaast de nummers zo voor het voetlicht te brengen dat er steeds sprake blijft van het coquette begrip show. Nu is het ook weer zo dat de beste stuurlui aan wal staan en dus alle.geuite critick op Zondagavond alleen al uit dat gevoel kan voortkomen maar toch staat het ook voor ons onomstotelijk vast dat de jaar lijkse turnuitvoeringen heel wat meer indruk maken, omdat die altijd met de beide benen op de grond zijn voorbereid. CHRIS VAN DE VELDE De Engelse pers is over het verloop en de uitslag van de wedstrijd tegen Ostenrijk tamelijk tevreden. Zij wijst erop dat de gasten wsre voetbal- artisten zijn en dat hun samenspel on gelooflijk zuiver (maar te kort) is. Voorts is zij van mening, dat de Engel se stijl nog altijd superieur is aan de continentale, maar zij erkent toch dat de Oostenrijkers in deze wedstrijd een gelijk spel hebben verdiend. De Oostenrijkers daarentegen zijn heel wat minder ofcntent. Zij vinden natuur lijk dat gelijke spel wel mooi en spre ken van een morele overwinning, maar unaniem trekken zij van leer tegen de scheidsrechter. De Volksstimme zegt dat de arbiter „de spelregels op zonderlinge wijze uitlegde." Neues Oesterreich ver klaart dat „de scheidsrechter enkele malen niet helemaal fair tegen de Oos tenrijkers optrad, maar dat een Oos tenrijkse zege toch niet verdiend zou zijn". De Neue Wiener Tageszeitung windt er echter geen doekjes om, wan neer zij spreekt van een „handicap" als ze het over de scheidsrechter he.eft. „Duidelijk is gebleken." stelt ze vast, „dat een continentale ploeg nimmer in Engeland zal kunnen winnen, zolang in het Wembley-stadion gespeeld zal moe ten woiden onder een Britse scheids rechter." Kom nou, Neue Wiener Tageszei tung Naar bekend is, zullen de wereldkam pioenschappen 1952 door de Luxemburgse Wielerbond worden georganiseerd. De titelwedstrijden op de weg zullen op een circuit nabij de hoofdstad van (iet groothertogdom in de tweede helft van Augustus van het volgend jaar worden gehouden. Voor de wereldkampioen schappen op de baan hebben vele gega digden zich gemeld, o.a. Rocour in Bel gië, Reims, Parijs, Saarbrucken, Milaan en Wupperthal. Rocour zou de meeste kans hebben, maar de besprekingen tus sen Luxemburg en Rocour schijnen niet al te vlot te verlopen. Naar wij thans vernemen zou ge dacht zijn om de wereldkampioen schappen op de baan het volgend jaar eventueel in het Olympisch Stadion te Amsterdam te organiseren. Men zou daar om meer dan één reden voor voe len, aangezien dan de organisatie in Benelux-verband zou blijven en men niet een beroep zou moeten doen op Frankrijk, het Saargebied, West- Duitsland of Italië. Men mag verwachten, dat binnen niet al te lange tijd de betrokken instanties een beslissing over het toe wijzen van deze baankampioenschap- pen zullen nemen. In Finland is men algemeen van me ning. dat niemand beter geschikt is om te Helsinki de Olympische eed af te ieggen, dan de 44-jarige arts, de keur turner Heikki Savolainen. Dit stand punt wordt ook gedeeld door de presi dent van de Rijksdag K. A. Fagerholm en de minister-president Urho Kekko nen. Savolainen zou de juiste mentali teit bezitten, die een goed sportsman kenmerkt. Hij heeft 27 persoonlijke kampioenschappen op zijn naam' staan en behaalde twee wereldtitels in 1931 te Parijs. Savolainen werd bovendien tot dusver viermaal uitgezonden naar de Olympische Spelen en zal naar alle waarschijnlijkheid ook aan de Spelen te Helsinki deelnemen. De vier keren, dat hij deel uitmaakte van de Finse Olym pische ploeg won hij medailles. In 1928 (Amsterdam) veroverde hij de bronzen medaille in het nummer paard; in 193" (Los Angeles) de zilveren medaille aan het rek en drie bronzen medailles voo" de twaalfkamp, de brug en in ploegver- band. In 1936 (Berlijn) kwam hij even eens in het bezit van bronzen medailles en wel aan de brug en in ploegverband en in 1948 (Londen) ontving hij zelfs twee gouden medailles, namelijk voor paardvoltige en in ploegverband. De Aartsbisschop-Coadjutor zal in de komende week alléén Dinsdag en Don derdag audiëntie verlenen. Na twee ronden luidt de stand in het nationale kampioenschap eerste klasse biljart kader 47/2: pt. car. brt. a. g. h.s. 1. Beekman. A'dam 4 600 45 13.13 65 2. De Jong, Den Haag 4 600 62 9.67 78 3. Mol, A'dam 4 600 66 9.09 91 4. Van Reyen, Heerlen 4 600 83 7.22 49 5. Hooymans. Den Haag 0 408 58 7.03 61 6. Van Amen, Rotterdam 0 488 71 6.87 51 7. Hendrickx. Delft 0 497 75 6.62 43 8. Wijdeveld, 6.40 37 Amsterdam 0 333 52 Advertentie Advertentie Van f 1,30 tot f 12,50 Van f 1,7} tot f 7.40 VA xiocKfNa* NN 6*-06KENGASS®j Van f 3.65 tot f 8,80 Minister Mulderije deelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. dat het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Schallenberg gesloten is. Dit yooronderzoek. waarbij de rechter-commissaris o.m. de journa listen. die over deze zaak artikelen heb ben doen verschijnen, alsmede hun zegslieden, zo ruim mogelijk in de ge legenheid heeft gesteld, hun gegevens aar> de Justitie over te leggen heeft niet kunnen leiden tot concrete aan wijzingen, dat in deze een misdrijf is gepleegd In de zgn. Velser-affaire is de instel ling van een gerechtelijk vooronder zoek bevorderd, welk vooronderzoek, naar zich gemakkelijk laat bevroeden, nog niet is voltooid. In de zaak-Men- ten is, voor zover betreft de gepleegde diefstallen en/of verduisteringen, de omvangrijke instructie van de rechter commissaris in strafzaken geëindigd. Deze instructie heeft, afgezien van een enkele onbetekenende diefstal, geen vol doende aanwijzingen voor schuld tegen bepaalde verdachten geleverd, zodat van verdere vervolging moet worden afgezien. De gekke dokter, door Arie van der Lugt. (Uitgave De Hofboekerij, Heem stede), Arie van der Lugt laat in een simpel dorpje een vreemdsoortig wezen binnenvallen, dat tot ontsteltenis van de dorpers de opvolger blijkt te zijn van de onlangs overleden dorpsdokter, in leven een statige en indrukwekkende persoonlijkheid- Een scherper contrast hadden zij niet kunnen beleven en als vanzelf weet iedereen het zijne te ver tellen van „die gekke dokter". Maar de man is toch zo gek niet, of hij verstaat zijn vak op een zeldzame manier en in alle mogelijke verwikkelingen blijft hij de dorpers de baas. Door dit polderleven wandelt een goedmoedige pastoor en alleen voor hem moet de dokter buigen en hervindt hij het verloren geluk van vroeger dagen. Arie van der Lugt heeft dit verhaal in een prettige sfeer en stijl neerge schreven en al doen sommige van zijn figuren denken aan die van Antoon Gooien of Herman de Man. het eigen karakter van de roman bleef toch be houden. „De Gekke Dokter" is daarom een fris en kostelijk werk. dat in deze wintermaanden vele genoeglijke uren zal geven. En daarom is het toch onder meer begonnen. H. Harten en Maskers, door Herman Divendal. (Uitgeverij De Hofboekerij, Heemstede). In een luchthartig dagboek van wijzen en dwazen onder de titel Harten en Maskers voert Herman Di vendal ons mee naar het burgerlijke Holland van de vorige eeuw. Het pret- p het onlangs gehouden congres „Boek en Jeugd" waar geklaagd werd over leesluiheid bij de jeugd, is het kinderboek grondig besproken en werd geconstateerd, dat te veel schrijvers afdalen tot hel kind, wat fout is, omdat het kind hoogst gevoelig is voor 'echtheid en voor de juists toon. Dat bewijzen ook wel de best-sellers onder de kin derboeken. Die levensechte vibrerende sfeer, die het kind het'ge voel geeft, dat het als het ware in het beschrevene mee leeft, er ook bij is, heeft bet uit het Noors vertaalde „Dc Langerund Kinderen" van Marie Hansun (Kluitman) een vierde druk bezorgd. E<-n goed verhaal uit een ander land kan op uitste kende wijze de kinderlijke nog ongevormde gezichts kring doorbreken. Dat doet ook ..Dabbitse", uit het Chi nees vertaald, oorspronkelijk geschreven en met prachtige fijne tekeningen geïllus treerd door Chiang Yee. De ze eenvoudige, roerende ge schiedenis, uitg. Sloos, Lei den, van de arme Chinese jongen en zijn kleine kameel hoort tot de best vertaalde kinderboeken van de edelste soort. De dierenwereld is een on uitputtelijke bron voor de jeugdschrijver. Alleraardigst en zeer aantrekkelijk uitge geven is „Stapal, de vriend van Daan de eend", door A D. Hildebrand (Uitg. Meu- lenhoff, Amsterdam). Stapal is een ontvoerde, zeer deftige pinguin aie in een Hollands gezellig eendengezin terecht komt en terug wil naar de pool. Het verhaal (6 tot IC jaar) tintelt van de ^'j"e geestigheid die ook uit de illustraties, van W. A. V. d. Walle, spreekt. Tot de die rensprookjes behoort „Lode- wijk dc mensenredder" van Diet Kramer (Hollandia Baarn) niet. Maar ze laat in dit amusante boekje haar dierbare tekkel weer zelf vertellen, ditmaal van zijn belevenissen als hij uit In donesië in Nederland konv. En ze wéét bijna wat een hond denkt! Voor de kleintjes is deeltje 3 verschenen van „De avon- turen van Flip en Flap", door Han Hoekstra, met gekleurde tekeningen van studio Joop Geesink. De pittige avontu ren van de schoorsteenve- gerhondjes tot en met de bodem van de diepzee, zijn een uitgave van Douwe Eg berts. De kleintjes die Zater dagochtend naar de kleuter uitzending van de K.R-O luisteren, zullen blij zijn met de bundel „Radiosprookjes" waarin alle verhaaltjes staan die Lea Smulders hun ver teld heeft. Uitg. Gregorius- huis Utrecht. Voor kleuters is ook het alleraardigste rijmverhaaltje van Elisabeth van Maasdijk „Als ik bq mijn oma ben" Uitg. Sijthoff, Leiden, dat het alle grootmoeders warm om het hart zal maken. Midden in de kabouterwereld die een hausse beleefde nadat Disney zijn gebaarde dwergen de wereld in zond, brengt ons de nogal cliché „Avon turen in Lutjeputje" door C Wilkeshuis, met illustraties van Piet Broos. Uitg. De Tijdstroom, Lochem. Origineel zijn „De avontu ren van Woutertje Wipneus", door Willy v. d. Heide. Een jongen die met zijn mecca nodoos speelt, maakt een meccano-man, die levend wordt en met wie hij achter eenvolgens de maan. het droomeiland en allerlei sprookjesoorden bezoekt, waar hij, wat nu en dan her innert aan Alice in Wonder land, alle bekende sprookjes- en verbeeldingsfiguren ont moet. Het is inderdaad „een kinderboek dat grote mensen graag voorlezen". Voor jon gens en meisjes. Uitg. Alpha. A'dam. Voor meisjes van 8 tot 12 is „Teelke van de Brug wachter", door Elis Stelli. die aan de lopende band dit soort pretentieloze, hartelijke boek jes schrijft, om snel gelezen en even snel vergeten te worden. Kluitman, Alkmaar. Meer sfeer heeft ..Anja. het kermiskind", door Tine Mink. Gevoelig en eenvoudig ver teld en net niet te veel ge ïdealiseerd om levensecht te blijven. Uitg. Arbeiderspers A dam Op de, voor kinder lectuur dankbare woonwa- gen-romantiek is ook „Grada uit de woonwagen'* gebouwd, door Anjo uit de serie „Rijke Lading", uitgave Eucharisti sche Jeugd, Brakkenstein, Nijmegen. Met het echte le ven heeft dit brave, gecon strueerde, van dramatiek druipende verhaaltje echter ni?ts te maken. Of een goedige geschiede nis als „De klompenmaker en de prinses", door J. Stampe- rius. (Kluitman. Alkmaar) dat een vierde druk beleefde, nog wel volop waardering vindt in deze democratische tijd, waarin het veel heerlij ker is om klompenmaker te zijn dan koning, vragen wij ons af. Wij betwijfelen ook of de herdrukken (Allert de Lange. A'dam) van de dertig laar geleden verslonden boe ken van Mevrouw v. Osselen van Delden. „Hét Jodinnetje van Elspeet'„De Moore's en „De schaapskooi op de Elspe- ter Heide", even gretig gele zen worden door de jeugd van nu als door de ouderen, di? die dierbare boeken uit hun jeugd met vreugde te rug zien. A. Bgl. tige is echter, dat hij ons in contact brengt met een gezelschap merkwaar dige lieden, wie alle burgerlijkheid vreemd is en die zich tot doel gesteld hebben de ware schoonheid en vreugde te brengen aan hun mede-mensen- Deze mensen spelen zo het hart hun dat in geeft, volgen hun roeping en doen hun werk als waren zij .-posteler.. Letterlijk tussen de bedrijven door krijgt ook de liefde haar beslag en al lezende wordt men in dit boek gelukkig met de ge lukkigen. In de dichterlijke entourage, waarin dit dagboek ligt vervat, filoso feert Divendal zo'n beetje over de din gen van het leven, geeft hij af en toe een stukje moraal weg, al zal de lezer dat soms voor lief moeten nemen, en het geheel is een eerlijk stuk poëzie, dat in de sfeer van die goeie ouwe tijd weldadig aandoet. H. Zwerftochten door het rijk der mu ziek, door dr. Heléne Noltbenius- (Uit geverij De Hofboekerij, Heemstede). De schoolradio heeft zich in onze dagen een vaste plaats veroverd en de velen, die daarvan profiteren in het klaslokaal en de huiskamer zouden deze vorm van populaire instructie op alle mogelijk terrein niet graag meer willen missen. De commentaren op het programma van de schoolradio hebben ons geleerd, dat jong en oud zonder meer enthousiast zijn over de muziek lessen van dr. Heléne Nolthenius. Eigenlijk mogen wij niet spreken van „lessen", want deze muziekpaedagoge verwerkte haar stof in aantrekkelijke sprookjes, die door Manus Willemse werden voorgedragen onder de titel: „Wonderland der muziek". Onder de beproefde leiding van dr. Nolthenius hebben velen een trip ge maakt door dat wonderland, verbaasd over het ongedachte, dat zij daar moch ten aantreffen. Doch indrukken vervagen en daarom zal het velen goed doen. dat deze sprookjes vastgelegd zijn in boekvorm. „Zwerftochten door het rijk der mu ziek" heeft de schrijfster dit prettige relaas genoemd- Daarin zijn alle muzi kale avonturen neergelegd met een warme en eenvoudige stijl. Eenvoudig vooral, omdat ze in eerste instantie niet geschreven zijn voor vakmensen. Dr- Nolthenius leidt haar onervaren lezer ongemerkt en met veel begrip door de muzikale doolhof van de theo rie, onderbreekt die wandeling op en kele rustplaatsen, waar de praetijk haar kans krijgt, en brengt de lezer tenslotte in contact met de grootsten onder de componisten. Harmonieus en bevattelijk plaatst zij de problemen, waarmede de componist te kampen heeft gehad, in de omlijsting van diens muziek, en daar door kan de lezer dieper binnendringen in de mogelijkheden, welke de muziek aan de meest begenadigden geeft om hun gevoelens te uiten. Talrijke illustraties maken deze zwerftochten bijzonder aantrekkelijk en de Hofboekerij heeft met een fraaie uit gave er voor gezorgd, dat iedere belang stellende telkens weer met plezier gaat „zwerven". H. De afdeling voor culturele zaken van de Nederlandse Ambassade te Bonn heeft in de Westduitse hoofdstad de tentoonstelling „Het Nederlandse inter nationale boek" geopend. Vijf honderd boeken kan men op de tentoonstelling zien. een vierde gedeelte hiervan is in het Duits. De tentoonstel ling zal in negentien Westduitse steden te bezichtigen zijn. Bijna alle afdelingen van het Neder- landsche Roode Kruis zullen Zaterdag 1 December een collecte houden ten bate van de slachtoffers van de overstromin gen in Italië. Tot Donderdagochtend was bij het hoofdbestuur van het Roode Kruis per giro binnengekomen 10.406,38 gld. Bij dit bedrag zijn niet gerekend de bijdragen, die via de banken en per postwissel werden overgemaakt. Tijdens een bal van een dansacademie te Haarlem werd door een collecte f 135 bijeengebracht. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoop Bond zond een verzoek aan zijn leden om Zaterdag 1 December collectes toe te staan in het kader van de Roode Kruis-actie voor de Italiaanse watersnood-slachtoffers. Een bekend Amerikaans zakenman die als zodanig en als filantroop in Nederland kendheid geniet, zond aan het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis een gift van f 1500. De Katholieke Jeugdraad voor Neder land heeft aan de hoofdbesturen van al le katholieke jeugd- en jongeren-orga nisaties met aandrang verzocht alle mo gelijke medewerking te willen verlenen Deelnemers aan de conferentie van de I.A.T.A., de internationale organisa tie van burgerluchtvaart, hebben na de bijeenkomst van gisteren te Nice ver klaard te verwachten, dat de afgevaar digden van de elf Noord-Atlantische luchtvaartmaatschappijen vandaag, tij dens de slotzitting over de kwestie van de toeristenklasse. in onenigheid uit elkaar zullen gaan. Dit zou een terug keer in de tariefconcurrentie in het luchtvaartbedrijf met zich meebrengen, daar de luchtvaartmaatschappijen on getwijfeld individueel radicale tariefs verlagingen zullen afkondigen. De standpunten van de verschillende maatschappijen lopen zeer uiteen. De K.L.M. maakt deel uit van een groep van zes maatschappijen die het gisteren in grote lijnen eens zijn geworden over een toeristentarief voor tweede klas vluchten over de Atlantische Oceaan van 265 dollar enkele reis en 477 dollar retour. In de seizoenmaanden is de prijs thans 711 dollar- Onderling verschillen deze maatschappijen echter weer op be langrijke punten van mening; zo wil de K.L.M. bijvoorbeeld de prijzen van eer ste klas vluchten buiten het seizoen met een zesde verhoogd zien. Het zien er geenszins naar uit, dat men er vandaag in zal slagen met algemene stemmen één van de vele voorstellen te aanvaar den. zodat volledige mislukking van de IATA-conferentie onvermijdelijk schijnt. Aneta verneemt uit welingelichte bron te Djakarta, dat overeenstemming is be reikt over het zenden van een delegatie naar Nederland voor besprekingen in zake het Uniestatuut. N.-Guinea en de verhouding Nederland-Indonesië. De delegatie vertrekt Maandag naar Neder land. Mr. Yamin heeft te Djakarta ver klaard. dat er omtrent de opheffing van het Uniestatuut van Indonesische zijde reeds concrete voorstellen bestaan die bij de komende besprekingen in Den Haag zullen worden voorgebracht. Daar naast is van Indonesische zijde een ba sis gesteld waarop de besprekingen over N.-Guinea kunnen worden gevoerd. De minister van Justitie is van plan de behandeling van het wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echt scheiding voort te zetten, daarbij uit gaande van de bedoeling, die hij aan het wetsontwerp hecht: het tegengaan van echtscheiding door verbetering van de verzoeningsprocedure, omdat een der gelijke maatregel lichtvaardige echt scheiding kan voorkomen. Dit standpunt sluit in, dat de minister deze parlemen taire periode niet de geëigende tijd acht voor verdere behandeling van het ont- werp-Goseling. De bestrijding van clandestiene speel- gelegenheden vergt een voortdurende waakzaamheid van politie en justitie, aldus minister Mulderije in zijn Memo rie van Antwoord aan de Tweede Ka mer. Hij houdt zijn aandacht er op ge vestigd, dat niet de activiteit der be trokken organen, die vaak grote moei lijkheden bij opsporing en vervolging ondervinden, verslapt. Vooralsnog is hij van mening, dat de huidige wetgeving voldoende mogelijkheden tot bestriding van dit kwaad biedt. Zoals gisteren reeds gemeld is te Deurningen een Meteor neergestort. De bestuurder, de zes en twintigjarige ge huwde reserve eerste luitenant-vlieger waarnemer H. Vrijenhoek uit Gorin- chem. kwam hierbij om het leven. De heer Vrijenhoek is in Indonesië" officier van de artillerie van het KNIL' geweest, is aldaar overgegaan naar de militaire luchtvaart en opg'eleid tot vlieger-waarnemer. In Augustus 1950 werd hij overgeplaatst naar de lucht strijdkrachten in Nederland. Hij volgde een opleiding op de „Meteor"-straal- jager, diende bij het 322e squadron op Twenthp en daarna bij de jachtvlieg- school aldaar. DEN BOSCH Staathuish.kunde KX: K. Weber, Amsterdam; J. v. d. Watering, Den Haag; P. v. waverenHogervorst, Haarlem; W. Waling, Nijverdal; A. Vriens, Rotterdam; A. de Vries, Winschoten; W. de Waard. Heusden; D. Roozenburg. Den Haag; N, Ruizendaal, Naarden; H. Roesmk, Haarlem LEIDEN Doet. Indologie (econ iK. v d. Wal. Den Haag. NIJMEGEN Doet. Ned. taal- en letterk.: pater F. Sanders, O.F.M., Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5